geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar
A+
A-

Kadınlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. Ayrıca boşanan kadınların mağdur edilmemesi adına dul maaşı da gerekli şartların taşınması şartı ile bağlanabilmektedir. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları da tespitleri neticesinde boşanmış kadınlara aynı ve nakdi yardım yapabilmektedir. İşsiz kadınlara da İş-Kur aracılığı ile iş istihdamı da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sosyal devlet olma özelliğinin bir gereğidir. Bu sebeple hiçbir vatandaş konu ile ilgili bir mağduriyet yaşamamalıdır. Sizler için devlet maaşı ve devlet tarafından verilen yardımlarını araştırdık.

Dul Maaşı

Ne yazık ki dul maaşı dezavantajlı gruplara yapılan bir yardım niteliği taşımaktadır. Eşi vefat eden kadınların aldığı ödenek, ayda 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL idi. Ancak yeni gelen düzenleme ile T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat eden kadınlara yönelik olan bu desteklemenin tutarında değişikliğe gitti. Bu düzenleme ile 2021 yılı itibariyle eşi vefat eden kadınlara yönelik ödemelerin aylık 325 TL’ye çıkarıldığı ve 2 ayda bir 650 TL olarak tahsis edileceği bekleniyor. Başvuru yapmanız ve onaylanması durumunda dul maaşını almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Fakat ülkemizde bu maaştan faydalanmak için eşlerinden ayrılmış ancak hala beraber yaşamakta olan bir kitle vardır. Baştan belirtelim ki bu kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu maaş dul kalan kadınların ihtiyaçlarını görebilmeleri adına devlet tarafından verilmektedir. Nakit olarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle bu maaşı her türlü ihtiyaçlarınız için kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

boşanma
Dul maaşına başvurarak bir yılda 6 aylık yapılacak olan ödemelerden faydalanabilirsiniz.

Dul maaşı almaya başladıktan sonra sosyal yaşantınızda herhangi bir iyileşme gözlenirse maaş kesilecektir. Bu da haklı bir uygulamadır. Çünkü bu maaş gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile verilmeye başlanır. Ayrıca bu maaşı almaya başladıktan sonra herhangi bir sigortalı işe girmeniz dahilinde maaş kesilecektir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır

Dul maaşı başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bazı şartlara haiz olunması gerekmektedir.

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması
 • Herhangi bir gelire sahip olmaması
 • Anne veya babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir torba yasa neticesinde dul ve yetim aylığından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu torba yasa ile birlikte bu aylıklardan faydalananlar Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kez 1. 000′ er Türk Lirası ikramiye alacak. Ancak verilecek olan bu ikramiyede dikkat edilecek nokta maaştan aldığınız pay oranında size ikramiye ödeneceğidir. Maaştan % 50 oranında pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir.

para-çekme
Dul maaşı 550 TL olarak belirlenmiştir.

Dul Maaşının Kesilmesi

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi
 • Maaş almaya başladıktan sonra sigortalı bir işe girilip çalışılması
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

E- devlet kapısından da dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden ölüm yardımı, dul ve yetim aylığı başvuruları yapılabilmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki anne ve babasından dolayı yetim maaşı alanlar evlendikleri taktirde bu maaşları kesilecektir. Ancak boşanmaları durumunda ister dul maaşına başvurabilecek ya da tekrar yetim aylığı almaya devam edebilecektir. Ancak her iki maaşı da aynı anda alma hakkı bulunmamaktadır. Dul kadınlar muhtaçlık aylığından da faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır. Muhtaçlık maaşı geçtiğimiz yıllarda 679, 64 TL idi. Ancak yapılan düzenleme ile 2021 yılı itibariyle muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunulduktan sonra yapılan inceleme sonrası bu maaşı almaya hak kazandığınız taktirde maaş hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaçlık maaşı yetim aylığı gibi işlev gören bir yardım türüdür. Bu maaş çeşidi de yetimlere verilmektedir. Ancak maaşın bağlanması için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Başvuru yapan kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Maaş için başvuran kişi sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü varsa buradan elde ettiği tutarın da muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.
 • Ayrıca engel durumu varsa bu durumunu da oranı ile birlikte raporlaması gerekecektir.

Birçok başvuru şekli bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doldurmak sureti ile kolayca başvuru yapılabileceğini belirtelim. Ancak başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenecek olan herhangi bir belgeyi de tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda da bulunabilirsiniz. Formun eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

belediye-yardım
Belediyeler boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardım yapmaktadırlar.

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar

Her belediyenin Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara düzenli olarak yapılacak yemek yardımları
 • Yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar
 • Doğal felaketler sebebi ile yardıma muhtaç olan kişilere yapılan yardımlar
 • Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
 • Belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler
 • Eğitim amaçlı yapılan yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında belediye ekiplerince adresinizde inceleme yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar başlıklı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nakdi Yardımlar

Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeler sonrasında mağduriyeti tespit edilen kişilere yardımda bulunma kararı verilir. Yardımlar insanlık gururunu zedelemeyecek şekilde nakit yöntemi ile değil de para mahiyetinde kullanılabilecek olan yardım kartları, çekler, anlaşmalı mağazalardan yapılacak olan alışveriş çekleri şekline olabilmektedir. Yardım yapmayı taahhüt eden şahıslar ile belediyeler arasında bir sözleşme imzalanabilir. Aynı zamanda anlaşma durumuna göre herhangi bir bedel ödenmesi de mümkün olabilir. Eğitim görmekte olan kişilere de burs adı altında yapılan nakdi yardımlar olabilmektedir.

belediye
Boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardımlar belediyeler tarafından da yapılmaktadır.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırmak sureti ile olmaktadır. Belediyelerin nakdi yardım yapmak için belirledikleri bir sınır vardır. Yılın belirli dönemlerinde bu yardımlar yapılabilmektedir. Kuruldan çıkacak karar neticesinde nakdi yardımlar kurulda bulunan harcama yetkilisinin ve Belediye Başkanının onayı ile yapılmaktadır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul kadınlar da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun kararına göre kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili bilgi alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayni Yardımlar

Yönetmelikler dahilinde kişilere nakdi yardım yapılabileceği gibi ayni yardımlar da yapılabilir. Bu yardımlar gıda, yemek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, öğrenci malzemeleri, engelliler için gerekli olan malzemeler gibi konularda yapılmaktadır. Bu tarz yardımlardan faydalanabilmek için belediyelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar yardımı ile de başvurular kabul edilebilmektedir. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yapacağı projeler kapsamında da işbirliği içinde olduğu kurumlar aracılığı ile de aynı yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayni yardımların yapılması da belediye başkanının vereceği onayla mümkün olmaktadır.

Ayni ve nakdi yardımlarda da başvuru formunda ve dilekçede gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanların tespiti durumunda yardımlar kesilecektir. Ayrıca yardım yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişim ve gelişim olduğu taktirde de yardımların kesilmesi mümkün olacaktır.

Sizde belediyeler ya da vakıflar aracılığı ile yapılan inceleme sonrasında kararın olumlu çıkması ile yardım alabilirsiniz. Ayrıca dul, yetim ve muhtaçlık aylıklarına da başvurabilirsiniz. 2021 yılında eşi vefat etmiş kadınlara verilecek olan 500 TL eşi vefat etmiş yardımlarından da yararlanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=atTB4jqIINA
Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Nurya balık dedi ki:

  Eşimden ayrıyım 2017 senesinden beri bi kızım var 11 yaşında ailemle kaliyorum calisiyrum ama son 20 gündür işyerim pandemi den dolayı calismiyor ailem kendilerine anca bakıyorlar Bnde hem aileme hem kızıma hemde kndime Bakiyrum boşanmış para yardımın yok kızıma devlet tarafından hiç bir yardım vermiyorlar ne de gıda yardimi almiyrum üç haftadır işsizim maaşımın yarışı kesildi yardım istiyorum deletimdem

 2. Merve özyanız dedi ki:

  4 yıl oldu eşimden boşanalı yardım alamıyorum sağlık sorunumda var çalişamiyorum lütfen en azından boşanma yardımı istiyorum

  (5/5)
 3. Meryem Deniz dedi ki:

  2011 yılında evlendim 2012 boşandım ailemle oturuyorum ama anlaşamıyoruz ayrılmam gerek onlardan yardıma ihtiyacım var

  (5/5)
 4. Dilek korkmaz dedi ki:

  Esimden 3yildir bosanmisim cocuk yok nafaka almiyorum babam bana bakiyir emekli maasi oda onlara yetiyor lutfen yardimci olun calisacak durumda deyilim lutfen bana yardimda bulununbu benim sahsi numaram lutfen bana ulasin

 5. Tülay Alkış dedi ki:

  Dulum çalışıyorum ama yetmiyor gıda yardımı istiyorum

 6. Nezehat kaplan dedi ki:

  Merhabalar ben eşimden ayrılalı 8 ay oldu çalışıyordum pandemide işsiz kaldım ve milletin yardımı iLe ayakta duruyorum beyaz eşyam hiç yok kiramı ödeyemiyorum. Faturalarımı milletin yardımı iLe ödüyorum banada bir elinizi uzatın zor durumdayım devlet büyüklerinden ricam çocuklarıma biraz iyi bakmak istiyorum iş bulana kadar teşekkür ediyorum Allah razı olsun şimdiden lütfen yardımcı olun banada

 7. Hatice dedi ki:

  Boşanma çağındayım 2 çocuğum var yardımdımcı olursanız sevinirim

 8. Yagmur nevra ertuvan dedi ki:

  Mrhaba ben 3 yil once bosandim ve pandemiden dolayi duzenli calisamiyorum temizlik islerine gidiyordum fakat pandemiden dolayi hicbir gelirim yok kirada oturuyorum ccgum var gecinmekte zorlaniyorum yardimci olmanizi rica ediyorum

 9. Reyhan dedi ki:

  13 sene önce boşandım çocuğum nafaka almıyor işten çıkarıldım zor durumdayım işte bulamıyorum yardım ederseniz çok sevinirim teşekkür ediyorum

 10. Filiz dedi ki:

  Slm ben de yardım istiyorum 3 defa evlilik yaptım başarılı olamadım epilepsi hastasıyım 87 doğumluyum eşimle 8ay evli kaldım boşanmıyor sigortalı işte çalışmadığı için ilaç larımıalamıyorum çabuk kandırılmaya meillioldugum için çalışamıyorum Şiddet gördüm için babam aldı geldi eşim çalışma dıgı için sigorta sından faydalanamıyorum Annem le Babam la yaşıyorum benimde sesimi duyun

 11. Mürşide dedi ki:

  Slm benim iki kızım var okuyor sosyal hizmetlerinden besinci ayda bas vurdum fakat beklemede halen kızlarımla cok magduruz ve kantina altındayız coranaya yakalandım yömüyle gecimimi zar zor idare edebiliyordum ama suan evin ihtiyaclarini cocuklarimin ihtiyaclarını karsılayamıyorum ödemeler durdugu uerde durmuyor yakında eletirigimde kesilcek yardim ellinizi uzatmanizi rica ediyorum evlatlarim icin allah rızası icin

 12. Nurhayat dedi ki:

  Benim Bir oğlum var durumum yok çok ihtiyacım maddi yardima kira faturaları oduyemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 13. Emine dedi ki:

  Slm bende yardım istiyorum bir oğlum var 3 sene oldu eşimden ayrildik yeni bosandik nafaka alıyorum ama bir şeye yetmiyor annemle babamla yaşıyorum oglum var bana sadece 800 nafaka veriyor ama çocuğa hiç bakmıyor üstüne basina hiç bir giyecek yiyecek almıyor cocuk için alsada bomboş geri yolluyor calisamiyorum cocuk durmuyor ağlıyor pesime napacagimi bilemiyorum yardım edermisiniz bna tskler

  1. Nezehat kaplan dedi ki:

   Merhaba eşimden ayrılalı 8 ay oldu pandemide işsiz kaldım ve kiramı veremiyorum buz dolabım şuyum buyum yok yardımcı olursanız sevinirim faturalarımı zor karşılıyorum milletin yardımı iLe mağdur kaldım lütfen devlet büyükleri bir el uzatın banada

 14. Ayşe dedi ki:

  ANNEM BABAM EMEKLİYDİLER. 1996-1997 DE VEFAT ETTİ ANNEM SSK EMEKLİSİYDİ BANA %70MAAS BAGLANDI.. BABAM EMEKLİ SANDIĞ EMEKLİSİ.I ONUN ORANINI BİLMEM AMA ANNEMİNKİNDEN COKTU.1999DA EVLENDİM.BİRAY ÖNCE BOSANDIM NAFAKA ALIYORUM 3 ÇOCUGUM OKUYO, COCUKLAR VE BANA YETMİYO…TEK ÇOCUGUM KARDESİM .KİMSEM YOK HASTAYIM CALISAMIYORUM.BASVURSAM YENİDEN MAASI BAGLARLARMI…KÖYDE SATSAM PARA ETMEZ HİSSELİ YERLERİM VAR BABADAN AMCAOĞULLARI KULLANIYO .O YUZDEN MAAS YARDIM VERMEZLER DİYOLAR DOĞRUMU..

 15. Songül dedi ki:

  Ben devletten yardım istiyorum

 16. Yonca dedi ki:

  Eimden ayrildim kiralarimi veremiyorum astm zatürüye bronşit koah hastsyim 2cocugumla yasiyorum bakanim yok devletimizdn maddi manevi yardim bekliyorum

 17. Semra dedi ki:

  Dulum esimden ayriyim 2 yaşında kızım var çalışamıyorum devletten yardım istiyorum

 18. Elif dedi ki:

  Eşimden boşandım ve virusden dolayı iş bulamıyorum desteklerinizi bekliyorum saygılar

1 4 5 6