Devlet Destekli

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Kadınlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. Ayrıca boşanan kadınların mağdur edilmemesi adına dul maaşı da gerekli şartların taşınması şartı ile bağlanabilmektedir. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları da tespitleri neticesinde boşanmış kadınlara aynı ve nakdi yardım yapabilmektedir. İşsiz kadınlara da İş-Kur aracılığı ile iş istihdamı da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sosyal devlet olma özelliğinin bir gereğidir. Bu sebeple hiçbir vatandaş konu ile ilgili bir mağduriyet yaşamamalıdır. Sizler için devlet maaşı ve devlet tarafından verilen yardımlarını araştırdık.

Dul Maaşı

Ne yazık ki dul maaşı dezavantajlı gruplara yapılan bir yardım niteliği taşımaktadır. Eşi vefat eden kadınların aldığı ödenek, ayda 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL idi. Ancak yeni gelen düzenleme ile T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat eden kadınlara yönelik olan bu desteklemenin tutarında değişikliğe gitti. Bu düzenleme ile 2020 yılı itibariyle eşi vefat eden kadınlara yönelik ödemelerin aylık 325 TL’ye çıkarıldığı ve 2 ayda bir 650 TL olarak tahsis edileceği bekleniyor. Başvuru yapmanız ve onaylanması durumunda dul maaşını almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Fakat ülkemizde bu maaştan faydalanmak için eşlerinden ayrılmış ancak hala beraber yaşamakta olan bir kitle vardır. Baştan belirtelim ki bu kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu maaş dul kalan kadınların ihtiyaçlarını görebilmeleri adına devlet tarafından verilmektedir. Nakit olarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle bu maaşı her türlü ihtiyaçlarınız için kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

boşanma

Dul maaşına başvurarak bir yılda 6 aylık yapılacak olan ödemelerden faydalanabilirsiniz.

Dul maaşı almaya başladıktan sonra sosyal yaşantınızda herhangi bir iyileşme gözlenirse maaş kesilecektir. Bu da haklı bir uygulamadır. Çünkü bu maaş gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile verilmeye başlanır. Ayrıca bu maaşı almaya başladıktan sonra herhangi bir sigortalı işe girmeniz dahilinde maaş kesilecektir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır

Dul maaşı başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bazı şartlara haiz olunması gerekmektedir.

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması
 • Herhangi bir gelire sahip olmaması
 • Anne veya babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir torba yasa neticesinde dul ve yetim aylığından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu torba yasa ile birlikte bu aylıklardan faydalananlar Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kez 1. 000′ er Türk Lirası ikramiye alacak. Ancak verilecek olan bu ikramiyede dikkat edilecek nokta maaştan aldığınız pay oranında size ikramiye ödeneceğidir. Maaştan % 50 oranında pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir.

para-çekme

Dul maaşı 550 TL olarak belirlenmiştir.

Dul Maaşının Kesilmesi

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi
 • Maaş almaya başladıktan sonra sigortalı bir işe girilip çalışılması
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

E- devlet kapısından da dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden ölüm yardımı, dul ve yetim aylığı başvuruları yapılabilmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki anne ve babasından dolayı yetim maaşı alanlar evlendikleri taktirde bu maaşları kesilecektir. Ancak boşanmaları durumunda ister dul maaşına başvurabilecek ya da tekrar yetim aylığı almaya devam edebilecektir. Ancak her iki maaşı da aynı anda alma hakkı bulunmamaktadır. Dul kadınlar muhtaçlık aylığından da faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır. Muhtaçlık maaşı geçtiğimiz yıllarda 679, 64 TL idi. Ancak yapılan düzenleme ile 2020 yılı itibariyle muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunulduktan sonra yapılan inceleme sonrası bu maaşı almaya hak kazandığınız taktirde maaş hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaçlık maaşı yetim aylığı gibi işlev gören bir yardım türüdür. Bu maaş çeşidi de yetimlere verilmektedir. Ancak maaşın bağlanması için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Başvuru yapan kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Maaş için başvuran kişi sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü varsa buradan elde ettiği tutarın da muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.
 • Ayrıca engel durumu varsa bu durumunu da oranı ile birlikte raporlaması gerekecektir.

Birçok başvuru şekli bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doldurmak sureti ile kolayca başvuru yapılabileceğini belirtelim. Ancak başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenecek olan herhangi bir belgeyi de tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda da bulunabilirsiniz. Formun eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

belediye-yardım

Belediyeler boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardım yapmaktadırlar.

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar

Her belediyenin Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara düzenli olarak yapılacak yemek yardımları
 • Yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar
 • Doğal felaketler sebebi ile yardıma muhtaç olan kişilere yapılan yardımlar
 • Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
 • Belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler
 • Eğitim amaçlı yapılan yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında belediye ekiplerince adresinizde inceleme yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar başlıklı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nakdi Yardımlar

Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeler sonrasında mağduriyeti tespit edilen kişilere yardımda bulunma kararı verilir. Yardımlar insanlık gururunu zedelemeyecek şekilde nakit yöntemi ile değil de para mahiyetinde kullanılabilecek olan yardım kartları, çekler, anlaşmalı mağazalardan yapılacak olan alışveriş çekleri şekline olabilmektedir. Yardım yapmayı taahhüt eden şahıslar ile belediyeler arasında bir sözleşme imzalanabilir. Aynı zamanda anlaşma durumuna göre herhangi bir bedel ödenmesi de mümkün olabilir. Eğitim görmekte olan kişilere de burs adı altında yapılan nakdi yardımlar olabilmektedir.

belediye

Boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardımlar belediyeler tarafından da yapılmaktadır.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırmak sureti ile olmaktadır. Belediyelerin nakdi yardım yapmak için belirledikleri bir sınır vardır. Yılın belirli dönemlerinde bu yardımlar yapılabilmektedir. Kuruldan çıkacak karar neticesinde nakdi yardımlar kurulda bulunan harcama yetkilisinin ve Belediye Başkanının onayı ile yapılmaktadır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul kadınlar da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun kararına göre kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili bilgi alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayni Yardımlar

Yönetmelikler dahilinde kişilere nakdi yardım yapılabileceği gibi ayni yardımlar da yapılabilir. Bu yardımlar gıda, yemek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, öğrenci malzemeleri, engelliler için gerekli olan malzemeler gibi konularda yapılmaktadır. Bu tarz yardımlardan faydalanabilmek için belediyelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar yardımı ile de başvurular kabul edilebilmektedir. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yapacağı projeler kapsamında da işbirliği içinde olduğu kurumlar aracılığı ile de aynı yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayni yardımların yapılması da belediye başkanının vereceği onayla mümkün olmaktadır.

Ayni ve nakdi yardımlarda da başvuru formunda ve dilekçede gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanların tespiti durumunda yardımlar kesilecektir. Ayrıca yardım yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişim ve gelişim olduğu taktirde de yardımların kesilmesi mümkün olacaktır.

Sizde belediyeler ya da vakıflar aracılığı ile yapılan inceleme sonrasında kararın olumlu çıkması ile yardım alabilirsiniz. Ayrıca dul, yetim ve muhtaçlık aylıklarına da başvurabilirsiniz. 2020 yılında eşi vefat etmiş kadınlara verilecek olan 500 TL eşi vefat etmiş yardımlarından da yararlanabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Fatma dedi ki:

  Esımden ayrıldım bı evladım var annemın yanına geldım annem oglumdan dolayı anlasamadılar dıye bızı eve almıyo evldaım okuyo hıcbır gelırım yok annemde evladımı verırsem babasına oyle sahıp cıkacagını soylıyo ama ben onsuz nefes alamam yasamam sımdı teyzem gılde kalıyorum oglumla nolur bı yardım elınızı uzattın allah rızası ıcın çaresızım evladımın dedıgı allahoö bıze bı ev nasıp et 1 odası olsada razıyım bu bı cumleden sonra caresızlıgıme yardım istedım uzerıne kıyafet alacak daır bı gucuö yok suana kadar hıcbıryere basvuru yapmayayı bılmıyorum yapamadım once rabbımden sonra sızden yardım elınızı uzatmanızı istıyorum evladım ıcın

 2. blank Esra dedi ki:

  Eşimden ayrılalı 5yıl oldu hiçbir gelirim yok evim kira ödeyemiyorum lütfen bi gelir yardım edin…

 3. blank Nazlı yıldırım dedi ki:

  Ben kızımla oturuyorum kiramı veremiyorum günlük işlerle idare etmeye calisiyodum ama şuanda oda yok zordayım kiralarım va faturalarım birikti lütfen tutardım istiyorum

 4. blank İşıl dedi ki:

  Eşimden ayrıldım kizimla yasiyrm kizm küçük oldugu icn bakanım olmadığı icn Calisamiyrm lütfen yardım edermsnz ev işlerini gidiydum arasıra ama smdi o da yok lütfen yardm edjn

  1. blank Bukre dedi ki:

   Işılcım ne yaptın maddi durumunu

 5. blank Edanur dedi ki:

  Ben eşimden ayrılmak üzereyim 3 yıldır ailem ile yaşıyorum, çalışmıyorum ve sigortam yok babam belinden sakat olduğu için sürekli bir işte çalışamıyor kendi ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum yardım istiyorum.

 6. blank Meral Aydın dedi ki:

  Ben eşimden ayrıldım kanser hastasıyım bir oğlum var neden hiçbir yardım alamıyorum her yere baş vurdum kapılar yüzüme kapandı çok zor dutumdayim

 7. blank Çiğdem karana dedi ki:

  Eşimden ayrıyım kiramı ödeyemiyorum 1 senelik kiram var ev sahibi mahkemeye verdi iki çocuğum la kaldım devletten yardım istiyorum .

 8. blank Emine dedi ki:

  Ben eşimden ayrildim babamin oturdygu eve yerleştim dört çocugum var ben lösemi hastasiyim hiç sigortam yok çalişamiyorum hiç guçùm yok oğlum kendine çalişiyor bazen eve geliyor komşular yardim yapıyorlar ūç ayda bir kanıma bakilmasilasim hastaneye gidemiyorum sigortam yok yardim istiyorum

 9. blank Emine dedi ki:

  Ben eşimden ayrildim babamin oturdygu eve yerleştim dört çocugum var ben lösemi hastasiyim hiç sigortam yok çalişamiyorum hiç guçùm yok oğlum kendine çalişiyor bazen eve geliyor komşular yardim yapıyorlar ūç ayda bir kanıma bakilmasilasim hastaneye gidemiyorum sigortam yok

 10. blank Elif dedi ki:

  9 yıl oldu bosanali oğlumu vardı 10 yaşında amcası traktörle ezdi pskolojik sorunlar yaşadım 7 yıl acıyla ayakta kalmaya çalıştım çalışamıyorum babamın yanında kalıyorum babam hasta benimde yardıma ihtiyacım var

 11. blank hatice dedi ki:

  merhaba ben yillar oldu bosandim iki oglum var ama adam yasiyor ölmeden nasil maasa baglanirim bir gelirim sgorta bi seyim yok adam ölmeden dul maasi olmuyorsa ne yapmaliyim adamla ilgima alakam yok cocuklar okuyor kendi kendime ugrasiyorum ne yapmaliyim maasa baglanmak icin

 12. blank Nazike durgun dedi ki:

  Esimde bosandim yardim istiyorum iki tane çocuğuma ortada kaldım

 13. blank Yağmur özcan dedi ki:

  Hayirli ramazanlar efendim ben 14yasinda severek kaçtım evlendim ve eşim bni bırakıp gitti babam beni kabul etmiyor 1 odalı evde kalıyorum çok soğuk çok zor sizden istedim allah rızası için bna yardimci olun yalvariyorum beni bir magdurluk maasina bağlayın lütfen fazla değil her ayıl 500 de alsam yeterli bna en azında ihtiyacımız görürüm

 14. blank Songül dedi ki:

  Esimden ayrildim kizim var bitane yasamaya calisiyoruz ama çok zorlaniyoruz kiziminda benimde yardima ihtiyacımız var

 15. blank Fadime aydoğdu dedi ki:

  3 çocuğum var çalışmıyorum devletten yardım istiyorum

 16. blank Pınar dedi ki:

  8 sene dır eşim den ayrıldım 2 çocuğum var onlar baba da kalıyor 4 aydır işten ayrıldım çok zor durumdayım yardım bekliyorum 2 kiram birikti borcum var yardım bekliyorum

 17. blank Sosun dedi ki:

  Ben bir yıldır boşandım bi oğlum var oğlum gelişim gerili ozel durumu var bi beraberliğim var ama kendisi evli onunda 3 cocuğu var kendisi kiracı ondanda bi cocuğum var 6 aylık mama veriyom beraber olduğum kişi ancak kendi evini gecindiriyor oda kiracı bana pek faydası yok devletten aldığım yardım yetmiyor evimin catısı yandı yapamıyorum ev soğuk buz gibi durumum olmadığı için başka eve çıkamıyorum kiralar cok yuksek lutfen yardım edin sizden rica ediyorum bebeğim mama kullanıyor gucum yetmiyor bazen hayır sever komşularım alıyor mamayı ama her zaman alamıyorlar oğlumda engelli

 18. blank Medine dedi ki:

  Eşimden ayrıldım iki kızım var ve işsizim evim kira bana yardımcı olun lütfen çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum acil yardıma ihtiyacım var

 19. blank Şahide seda bulut dedi ki:

  Eşimden ayrıldım cocukarim var kiraciyim ailemle görüşüyorum yardım edeni yok temizliğe gidiyorum yardım istiyorum

 20. blank Ayfer karakus dedi ki:

  Bende eşimden bosanmis kadinim cocugumu 2 senedir yanima aldim su an cocigum liseye gidiyor ama 1yil sosyal politikalar aylık ama şu an kesildi ama baba bakmıyor bende bir başka adamla nikahsız yaşıyorum ama adam çocuğuma bakmıyor kendisinin çocukları var ne olur bize yardım edin bende ailemle yıllardır görüşmüyorum

 21. blank Ebruu dedi ki:

  Yardım edın artık beee televızyona cıkıp afıllı afıllı konusşmayı bılıonuz anca nasıl bı devletsınız mılletınız aç sız tokk

 22. blank Serap dedi ki:

  Eşimden boşandım yalnız kirada oturuyorum yardımınzı beklıyorum

 23. blank Serpil dedi ki:

  Ben eskişehirden serpil yeni boşandım 2 çocuğum var gelirim yok nafaka hiç almıyorum hiç bir gelirim yok sizden yardim bekliyorum rica ediyorum teşekkür ederim

 24. blank Sevim dedi ki:

  Kirada oturuyom ve kiramı veremiyorum 2 aydır kızımla yaşıyorum yardım edin zor durumdayi.

 25. blank Sevim dedi ki:

  Kirada oturuyom ve kiramı veremiyorum 2 aydır kızımla yaşıyorum yardım edin zor durumdayim

 26. blank Fazilet dedi ki:

  Ben de eşim den ayrildim babasiz çocuk bakıyorum okutuyorum lütfen bana da yardımcı olun

 27. blank Canan campinar dedi ki:

  Eşimden resmi olarak ayriyim 4 tane çocuğum var 12 9 5 4 yaşlarında ankarada kirada oturuyorum devletin verdiği yardımlarla geciniyorum ama çocuklarımın her ihtiyacını karsilayamiyorum mübarek ramazan ayı içerisindeyiz oruç tutuyoruz 2 oğlumla istediklerini alamıyorum yardim etmenizi istiyorum

  1. blank Hanım dedi ki:

   Canan hanım Ankara’da nerede oturuyorsunuz

 28. blank Öznur köse dedi ki:

  Bende iki çocuğuma bakıyorum. Eşimden ayriyim evim kira. Merdiven siliyorum. Banada yardım ederseniz çok sevinirim. Allah razı olsun

 29. blank Sibel Yıldız dedi ki:

  Merhaba ben eşimden 3yıl önce ayrıldım.suan 2 çocuğumla birlikte yaşıyorum ikisi de okula gidiyor evim kira 3 aylık kiramı ödeyemedim.Kendim epilepsi hastasıyım ve sürekli ilaç kullanmam gerekiyor.ilaclarimi alamadığım zaman uzun süreli nöbetler geçiriyorum.Hastaligimdan dolayı çalışamıyorum.lutfen bana yardımcı olun.

 30. blank Yardim dedi ki:

  Yardım almak isteyen arasın

 31. blank Melek dedi ki:

  Ben eski eşimten cok cektim icin boşandım ailemle yaşıyorum ama maddi olarak bana hic bir faytası yok bunların kac kere kaymakamlıga belediyeye baş vurdum ret ettiler hakkımı helal etmiyorum red gerekceleri ise ev sigorta var ama ben meddi olarak cok zor durumdayım cepimde 1 liram bile yok panik atak hastasıyım arabaya binemiyorum calışamıyorum ama hic maddi yardim yabmatılar bana elin suriyelileri bizten taha kiymetli iş yerleri actilar devlet bizleri gormuyor nabiyım maaş vermeleri icin sokaktamı yaşiyayım caresizim kac kere kaymakamlıga belediyeye baş vurdum ret ettiler eve geldim agladım kurun carpsin benim hakkim neden yeniyo boşanan kadinlara yardım hala yabilmakda yaziyo onlara kaymakamlik maaş veriyo da biz kadın deyilmoyiz sizlere kadinlar kendi hayatı bahasina biz kadinlar bir hayat veriyoruz ama biz düşdükmü düşene sahib cikmak yerine bir de siz tekme vuruyosunuz bu hakmı hukukmu revamı bu bizlere MAAŞ YARDIMI İSTİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN LÜTFEN GÖRÜN ARTIK BU FERYATIMI NEOLUR ALLAH PEYGAMBER EFENDİMİZİN S.A.V KURAN HAKKI ICIN YARDIM EDİN BANA MASDİ OLATAK HİC BIR İHTİYACIMI KARŞILAYAMIYORUM

 32. blank Ebru Bolat dedi ki:

  oğlumla sığıntı ğibi babamın evinde kalıyoruz.esim başka kadınla yasiyo.oglum bipolar tedavisi görüyo.benim bacağında pilatin var astımım var.nollur bize yardim edin

 33. blank Hatice boybeyi dedi ki:

  Bende eşimden ayrildim kiradayım hastayim çalişiyorum ama ayakta zor duruyorum sizden ricam yardim edermisiniz

 34. blank Ayşe Çakır dedi ki:

  Ben 1 buçuk senedir işsizim çalışıyordum işten cikardilar Para yardımı alamadım gıda yardımı yapabilirseniz sevinirim annemle beraber taşıyor ama şuanda sigortam yok para yardımı da olursa sevinirim tesekkürler

 35. blank Ayşe Çakır dedi ki:

  Ben 1 buçuk senedir işsizim çalışıyordum işten cikardilar Para yardımı alamadım gıda yardımı yapabilirseniz sevinirim annemle beraber taşıyor ama şuanda sigortam yok tesekkurler

 36. blank Meral dedi ki:

  Eşimden ayrıyım çocuğumla beraber yaşıyorum ev temizliğine gidiyordum şimdi o ada gidemiyorum kronik rahatsızlığım var yardım talebinde bulunuyorum

 37. blank Funda biyik dedi ki:

  Peki ailen yoksa iki cocugum var bosandim evim kira cocugum okuyo calissam birakacak kimsem yok napacam soylermisin tabiki devletten yardim isteycez aylik istiyoruz zor durumdayiz. Ailem yok kolay konusmak. Size yardim istiyorum devletten mas baglamasini istiyorum

 38. blank Ayten dedi ki:

  Merabalar bende eşim boşandıim hiç bir gelirim yok banada yardım edermisiniz

 39. blank Büşra dedi ki:

  Aile bakani boşanma bakani olmuş

 40. blank Arzu dedi ki:

  4 Çocugum Var Eşimden ayrıyım hiçbir gelirim yok temizlik işlerin giderek geçimimi saglıyordum fakat şuan çok zor durumdayım lütfen yardım edin

 41. blank Aysel dedi ki:

  Adim aysel
  Eşimden boşanmalı 5 sene oldu babamla yaşıyorum ama babam bize bakmak istemiyo sizden ricam bana dul maaşı bağlayın

 42. blank Elif Yılmaz dedi ki:

  2 okula giden çocugum var hiç biyerden gelir yok eşimden ayrıyım çocuklarımın okul ihtiyatlarını göremiyorum en küçügü ilk okul 4sınıfa gidiyor büyük oglum 6 sınıfa çocuklarıma bakacak kimse yok bakacak biri olsa çalışırdım örgü yapıp geçimimi onla sağlıyorum gözlerim çok ağrıyor çocuklarıma allah rızası için yarım edin Allah aşkına

 43. blank Hatice özgür yavaş dedi ki:

  Eşimle 17 yıldır ayriyim bir kez bile nafaka alamadım vermedi maaşı olmayan yaşlı annem ve asgari ücret le çalışan oğlumla kalıyorum iki kez belimden ameliyat oldum çalışamıyorum maddi yardıma ihtiyacım var

 44. blank Özlem dedi ki:

  Ne zaman cevap gelir gelse mesaj geliyo yoksa arama yapiliyo

 45. blank Özlem dedi ki:

  Eşimden ayrıyım iki çocuğum var çalışmıyorum ailemle kalıyorum ailem kirada zor gecimiz oluyo maddi yardım başvurusu istiyorum

 46. blank Yıldız dedi ki:

  Lütfen kendni adiniza düsunmeyin allahim zor durumda olanlara yadimci olsun bu devlet hangimizi zor durumda birakti ki hepinize yardimci olacaktir.

 47. blank Zeynep dedi ki:

  2 kızmla yaşıyorum onlara bakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum bodrum katında tek odada yaşıyorum hiç bi yerden gelirim yok

 48. blank Berna dedi ki:

  İki cocugum var işsizim kiradayım dulum yardım istiyorum

 49. blank PINAR dedi ki:

  5 yıl oldu ayrılalı eşimden 3 çocuğum var temizliğe gidiyorum arada koronadan dolayi oda bitti gecinemiyorum biri ortaokula biri 2 .sınıfa gidiyor oğlum 5 yasinda banada maaş bağlansın istiyorum oğlum küçük olduğu için düzenli bir ise gidemiyorum lütfen yardımcı olun

 50. blank Ayten dedi ki:

  Ayten eşimden boşandı hiç gelirim yok banda maaş verilmesini istiyom

 51. blank Zuliha dedi ki:

  Ben 52 yasinda koah hastasiyim yikik dökük bir gecekonduda oturuyorum cok zor durumdayim aylik gelirim 790tl caresizim banada maddi yardim yapermisiniz hijyen deniliyor farelerle yasiyorum cok zor durumdayim

 52. blank arzu dedi ki:

  eşinden boşanan kadının yarım almasını dogru bulmuyorsunuzda yaşı 50 olan boşanmış bir bayan nerde iş bula bilir yada hiç bir meslegi olmayan bakmakla yükümlü oldugu çocukları varsa dışardan gazel okumak kolay bu paraya ihtiyaı olan baynlarımız var ve bizm okadar vergi ler vermiş insanlar olarak dışardan gelen suriyelilere bukadar sene bakılmışsa bizim insanımızada her türlü yardım yapılmalı

 53. blank Gülzade seber dedi ki:

  Ben gülzade seber dul maaşı istiyorum okula giden bir kızım var hiç bir yerden gelirim yok yardım edin

 54. blank Cevahir dedi ki:

  Esımden ayrıyım iki cocugum la yasıyorum eski esimin tehditleri yuzunden calısamıyorum hıcbır yardım almıyorum lutfen yardım edin

 55. blank Emine dedi ki:

  Aile bakanınin bu kararı çok saçma olmuş aynı çalışan kadınlara destek verdiği gibi boşanan kadınlara yardım ne demek ya siz aile bakanı misiniz boşanma bakanimisiniz evinde çocuğunu büyüten kadına destek vereceğinize boşanmış kadına çalışan kadına da destek vermek ne demek ya

  1. blank Selda dedi ki:

   Eşinden ayrıyım 8 yıldır 3 tane çocuğum var çok zor durumdayım çalışmıyorum hiç bir gelirim yok kirada oturuyorum.Sizden yardımcı olmanızı istiyorum.

 56. blank Nazlı karabacak dedi ki:

  Dul maaşı istiyorum mümkünse bütün büigilerim var sosyal dayanışma vakfına şimdiden tşklr ilginize

 57. blank Nilüfer dedi ki:

  Esinden bosanan kadınlara maaş verilmesini doğru bulmuyorum. aileniz size bakmak zorunda değil buralara yorum yazacagniza bi zahmet gidip iş bulup çalışın devleti ve insanları sömürmeye ne meraklısınız

 58. blank Meral yeleç dedi ki:

  Benimde eşim çalışmıoyor virüsten dolayı 3 çocuğum var sigortam yok yardımcı olursanız seviniriö

 59. blank PINAR dedi ki:

  merhaba bende esımden bosanalı13 yıl oldu bır oglum var 14 yasında ısten cıkartıldım gecınemıyorum ve astım hastasıyım zor durumdayım bende yardımızı beklıyorum

 60. blank Bahar dedi ki:

  Iyi AKŞAMLAR BOŞANMA DAVAYIM SURYO 3 SANA OLDU SOSYAL VERAN AVKAT MAŞALLAH HAYLA ASILIB TURYO BU IŞIM NIYEE NEDEN HEMAN OLMADIKDAN SONRA NIYEE BITTIRMIYO ADAM GITTMIŞ YURT DIŞINDA DOST HAYATI VAR COCUGI DA VAR GÜZEL HAYATINI SURYO 2 COCUGLA BEN BURDA SURUNIYORUM MADDI MANAVI YARDIM YOK . SED YARDIMI VERYO 1040 TL NEYIMA YETECEK 2 COCUG OKUYO KIRADA OTURYORUM . BELEDIYA KIYAFA VERYO KIZIM DIYO SURIYALI MANMI DEDI 2 EL GIYACIM . CALIŞMA IMKANIM YOK 2 COCUGIMI GUVANECEK KIMSAM YOK. BIRAKIM CALIŞEYIM 2 YOL ARASINDA KALDIM . BU BOŞANMA DAVAYIMLA ILGILI YARDIM ETTIN BIRAZ ONCE BOŞANMAK ISTEYORUM . BARE NAFAKA ALIRIM

 61. blank Safnur dedi ki:

  Ben boşandım devletten is istiyorum iki cocuğuma bakmak için

 62. blank Ekin dedi ki:

  Benim 1 oda eve ihtiyacım var 12 yaşında oğlumla kalabileceğim mutfak banyo WC olsun yeter, kira almayan bir bağışçı varsa bana ulaşabilirmi babamdan aldığım 650 TL maaşım var oğlum nafaka alıyor 550 TL biz geçiniriz ama kira ödeyemeyiz yardımcı olan olursa inşallah kalacak yerimiz yok
  Annemle kalıyorduk annemin psikolojik sorunları var evden kovuyor sürekli bizi

 63. blank oya buran dedi ki:

  şimdiden tşk edrim.benim evim yok.bel fıtığı olunca 2 ay kiramı ödeyemedim evden çıkartıldım .üniversite okuyan oğlum var o başka arkadaşlarında bende arkadaşlarımda 1 yılımız geçti.arada bir ev işleri çıkarsa gidiyordum.harçlıgımı çıkartıyordum ama ev tutamadım.oğlum parasızlıktan 2 dönem okula gidemedi.şimdi adr yok diye yardım alamıyorum.sabit bi yerim yok .cimere yazayım dedim.adr bilgim yok diye yazamadım .ne yapıcagımı şaşırdım .başkalarının yanında parasız olmuyor çok kötü durumdayız .kaymakama gittim yine ev tutun ondan sonra diyor.şaka gibi cevaplar alıyorrum .lütfen allah için bana yardım edin ne yapmalıyım

 64. blank Fatma dedi ki:

  Esimden suan ayriyim.bir.kere mahkememiz.oldu.ve ikinic kmahkememiz.var suan kimseden maddi.destek.almuyorum yardim istiyorum.alem durumu iyi degik bakaniyo bnde magdururun

 65. blank Mukaddes ceylan dedi ki:

  Merhabalar cok zor.durumdayim esim ceza evinde herhangi bir gelriim yok birtane cocugum var durumumm.olamdigi icin devlete vermek zorunda kaldim herhangi bi saglik guvencim yok bi isim de yok virusden dolayi mağdurum gereginin yapilmasini arz ederim

 66. blank Saadet dedi ki:

  Merhaba benim hayatımda ilk defa yardıma ihtiyacım var ssk yok emeklilik yok işiödende çıkardılar ve 56 yaşındayım kiracıyım iş bulayım derken 56 yaşa işte yok şimdide virüs çıktı ben işim gereği ist Kocaeline taşınmıştır 6 martta işten olunca kira faturalar gıda psikolojim sıfır bilmiyorum hiç bu kadar yalnız çaresiz hşssetmemiştim

 67. blank Aysel Bozdemir dedi ki:

  Eşimden ayrılalı 5 yıla yakın oldu maddi ve herturlu yardıma ihtiyacım var virüsten dolayı yaşam durdu lütfen sesimizi duyun ve bizlere dönün ben çok madur durumdayim

 68. blank Leyla özdemir dedi ki:

  Koah hastasıyım evim kira bana oksijen makinası lazım alamıyorum koah için fısfıslar kullanıyorum 11 kez ameliyatlar oldum ..sesimi duyan varmı .sesine ses ver Türkiye acil yardım lütfen

 69. blank Alev varol dedi ki:

  Esim den ayrilali 11 yil oldum bi yil once trafik kaza si gecirdim amaliyat oldum omzumda platin var 16 yasinda oglum var calismiyorum cok kotu durumdayim bna yardimci olursaniz sevinirim

 70. blank Şengül dedi ki:

  Kolay gelsin . Yardım kuruluşunuzdan yararlanmak istiyorum iki tane çocuğum var .13 ve 14yaşındalar eşimden 10yıldır ayrıyım .çocuklarıma ben bakıyorum .nafaka yardımı alamıyorum geçinmek için temizliğe gidiyorum ama hem temel ihtiyaçlara hemde çocukların eğitim masraflarına yetişmekte zorlanıyorum. Sizlerden yardımlarınızı bekliyorum. Maddi yada erzak yardımı istiyorum .şuan ülkemizi sınayan hastalıklardan durumu olan insanlar erzak stoğu yaparken evime bir şeker bile alamadım .artık temizliğede gidemiyorum virüs nedeniyle . Sizlerden yardım bekliyorum geri dönüş yaparsanız çok sevinirim

 71. blank İlkay dedi ki:

  Merhabalar esimden ayrıldım ve ailmle hiçbir sekilde görüşmüyorum. Kimse bana maddi manevi destek cıkmıyor. Kirada yım. Düştüm kalcam kırıldı calısamıyorum ve kirada yım. Yardımlarınızı bekliyorum allah rızası için yardım edin

 72. blank Gülcan dedi ki:

  Bende dulum merencit hastalığı geçirmiş bir kadınım boşandım çocuk yok ama 11. 12. Yaşımda merencit hastalığı geçirmiş bir kadınım vede tedavisini hiç göremedim ben maddiyat durumlarımız yoktu ağilemin bile zamanında o zamanlarda çünkü hic bir sosyal guvencemde yok benim çalışamıyorum eski hastalığımın eserleri çalışmıyorum param yok pulum yok hiç sigortam yeşil kartım yok kayboldu maddiyen çok zor durumlardayım çok sıkıntıya giriyorum maddiyen sıkıntılarımız var para yok pul yok ben devletimden yardım istiyorum hem boşanmış bir kadın olduğum için mağaş verilmesini istiyorum hemde muhtaç aylığı verilmesini istiyorum ben ben biriyle yaşıyorum ama benim param yok cebimde devlet yardımı almak istiyorum ben hiç bir güvencem yok maddiyen param olmadığı için çok mağdurum zor durumlardayım çok üzgünüm eski eşimden boşandım ben ne ziynet eşyalarımı alabildim nede çeyizliklerimi alabildim nede altınlarımı alabildim ziynet eşyamı vermediler bana hiç şiddetle kınıyorum o evlendiğim aileyi ve eski eşimi vede annesini ablasını görümcemi nede nafaka davası açtırabildim kendi ailemin şiddetleri yüzünden baskıları yüzünden açtırmadılar nafaka davası bile bana bir düşünsenize hakkım olan şeylerdi hem bunlar benim ya çünkü eski eşimin amcasının karısı bu yüzden engellediler benim eski eşimden boşandırdılar boşandırıpta ne ziynet eşyalarımı alabildim nede çeyizliklerimi alabildim nede altınlarımı alabildim ziynet onlar birde üstüne üstlük eski eşim benden sonraki gelen karısına verdiler yazık haram zehir zemberek zıkkım olsun ama o ziynet eşyalarım vede çeyizliklerim vede altınlarım benimdi bana ağitti vede benim hakkımdı ya allah yedirmesin allah hakkımı onlara hiç yedirmesin inşallah amin amin amin çok mağdurum zor durumlardayım çok sıkıntıya giriyorum maddiyen sıkıntılarımız var para yok pul yok muhtaçlık yardımı istiyorum ben devletimden vede dul aylığı maaşına yazdırılmasını istiyorum ben devletim………….

  1. blank Memur dedi ki:

   Biriyle yaşadığınızı beyan etmişsiniz zaten böyle durumlarda yardım verilmemekte. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek yada muhtarlığa giderek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz

 73. blank Selma dedi ki:

  Esimden ayrim ihtiyacim var

 74. blank Burcu dedi ki:

  Derya hanım çok doğru söylüyor. Ailerimiz bakmadığı için bosanamiyoruz bile ,şiddete hakarete hor görülmeye aldatılmaya ezilmeye parasiz bırakılmaya mahkum ediliyoruz..bütün kadınlara çok yazık oluyor cokkk

 75. blank Suzan dedi ki:

  5 cocugum var okul masraflarını karşılayamıyorum

 76. blank Suzan dedi ki:

  3 yıldır boşandı magdurum engeli cocugum var yardımınızı bekliyorum alah rızası icin rabim kimseyi darda zorda bırakmasın

 77. blank Derya dedi ki:

  Benim anlamadigim esi olene yardim yetime yardim yasliya engelliye yardim peki bosanmis kisiye neden yardim yapilmiyor ozellikle genc bosanan bayana yardim yapilmiyor aile bir yere kadar bakiyor illa esmi olmesi gerekiyor sonra kadinlar neden baslarına kotu olay geliyor otobuse binmeye bile 3 bucuk tokart olmasi gerekiyor hersey para sonra kadinlar kotu yolda bosanmis kadina bence yardim olmasi lazim aileleride bakiyormu saniyorsunuz.

 78. blank Burcu çilingir dedi ki:

  Üç yıl oldu eşimden ayriyim bir yıl oldu bosanali iki çocukla annemde kalıyorum işim yok annen yaşlı hasta çocuklara bakmak zorundayım çalışamıyorum zor durumdayiz inaninki çok zor durumdayız ne olur biri bizi duysun Allah rızası için yardım edin bu aylarda çok zor günler geciriyoz kızım hasta ne olur yardım edin

 79. blank Yardım dedi ki:

  Ben esimden ayrıldım bir kızım var ve ailemden destek görmüyor ve kiradayım lutfen yardımcı olurmusunuz destege ihtiyacım var

 80. blank bahar dedi ki:

  Bende iki buçuk yıl oldu boşandim anlasmali olarak vakif bana bi bayramlarda yardim veriyo hiç bi gelirim yok okuyan 8 yaşında oğlum var velayeti bende babasına çocuğum için nafaka acicam

 81. blank Melekavcısı dedi ki:

  Boşanmayın o zaman bunu bir kurtuluş yolu görmekten vazgeçin

 82. blank Eşinden boşanan 2 cocukla yaşamaya calisan bi anne dedi ki:

  Gorumcem eşinden surekli siddet gordugu icin bosandi. Ailesi sahip cikmiyor 8 yasinda kizi, 4 yasinda oglu iki tane cocugu var. Kizin hic bir geliri yok. 3 tane cocugum var destek olamiyorum kiz kafayi yemek uzere. Is ariyor evi kira odeyemiyor. Yazik degil mi o kadina o cocuklara hic mi vicdan yok siz de. Bu devlet bu ulkenun cocuklarina bile bakamiyorsa eger kopsun kiyamet. Tabi siz nerden bileceksiniz ac acikta olan insanlari bu kadar mi aciz bu ulke bi kadina cocuklara sahip cikamayacak kadar mi?

  1. blank Zeliha dedi ki:

   Bu devlet çok nankör bir devlet suriyeliye maaş bagyacagina bizim asgari ücretli vatandaşımıza yardım eli uzatılsın ben eşimden ayrıldım çocuğum yok ama çok mağdur durumdayım ve iki ayda bir 500 tl maaş alıyorum bununla kiramı odiycem yoksa karnımı mi doyurcam burdan başbakana sesleniyorum duy sesimizi

 83. blank Acil yardim dedi ki:

  Mrhb 56 yainda esinden ayrilmis bir bayanim herseye muhtac olan biriyim 500tl ev tutum icinde kulanilacak gibi saglikli esya yok beyaz esya hic yok kendim hastayim raporlu ilaclarim var annemden 580tl baglandi oda yeni uc kurus zam geldi ustune bunu 300tl sini banka kesiyor baska bankaya kredi ve kredi kart borcumu yapilandirdim kalan 280tl yetmiyor hastaneye yol paarasi ilaclara fark cikiyor ve cok ilac aliyorum halende borclarim var ustumde malim yok bir canim var sadece yapilandirma yaptirdim bir kismini oyle boyle odedim kalani odeyemedim cunku calisamiyorum yakindan odeyemesem hapise gircem karnimi doyuramiyorum elektrik su kira hepsi geliyor 3 4 gundur yataktan hic kalkamiyorum ne dicemi hangi birini anlatacamida bilmiyorum artik buralardan cagre ariyorum

 84. blank boşanırsam engelli maaşım kesilirmi dedi ki:

  acele cevap bekliyorım

  1. blank Cevap dedi ki:

   Hayır neden kesilsin o kendinizle alakalı bir durm

 85. blank Zennur dedi ki:

  Nereye yazacagimi sasirdim artik lutfen donus yapin

 86. blank demir dedi ki:

  Merhaba bende şiddet mağduru olarak eşimden ayrılali 3.5 yıl oldu. Ayrıldığım için ailemin yanında yasayamiyorum kabul etmiyorlar. Istanbulda tek başıma 3.5 yıldır uğraşıyorum. Iş yerim iflas ettiği içinde 3 aydır iş bulamıyorum. Hiç kimseden destek de görmüyorum. Çok bunalıma girdim lütfen bana ya maddi ya da iş bulabilme konusunda destek olun. Burdan imkanı olan yardım severlere sesleniyorum. Çok madurum. numaramı paylaşacak kadar

  1. blank Yazinızla ilgili dedi ki:

   Bana ulaşabilirsiniz

 87. blank Sgk dan haksız maaş alanlar dedi ki:

  Özellikle sgk uyuyor nedenmi. Karı koca anlaşmalı boşanıyor kadın ölen babasının emekli maaşını almaya başlıyor. Yıllarca alıyor ama boşandığı kocasıyla yaşamaya devam ediyor. Devlet bu tür maaş alanları farkettirmeden denetlemesi lazım.

  1. blank Maaş dedi ki:

   Bu olanaksız bir istek devlet ne yaparsa yapsın bunun önüne geçemez adamı sözde boşandığı eşinin evinde şikayet üzere devlet yakalıyor adam çocuğumu görmeye geldim diyip çıkıyor yani zor iş o artık vicdan meselesi

 88. blank magdurum dedi ki:

  Benim arkadaşım eşinden şiddet görüp evden ayrıldı boşanmak istiyor farklı yerde olduğu için ikametgah olmadan hiç bi işlem yapılmadığı soyleniyo kendisinin başka türlü imkanı yok ne yapması gerekiyor aile desteği yok devlet destegi yok bi yardımcı olurmusunuz

 89. blank boşanma maasi dedi ki:

  ben 6 yıl oldu eşimden ayrıldığım bu güne kadar kendi çabalarınla idare ettim iki sefer sosyal yardımlaşmaya gittim maaş olmaz sana dediler eşinin ölmesi lazımmış dul maaşı veriyorlarmış üniversiteye giden bir oğlum var burs alıyor ama masraflara yetmiyor artı evim kira 3 aydır kiramı ödeyemiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz yoksa çocuğum okulu bırakacak ben onun okumasını ve hayatını kurtarmasını istiyorum başka bir beklentim yok en azından çocuğumu okuyamama yardımcı olursanız sevinirim saygilarimla

 90. blank Yardim istiyorum dedi ki:

  Bende eşimle ayrilik. asmsindayim ve oğlum ayağına cihaz giyiyor devlet iki ayda bir 150 lira para yardımı yapıyor adalet nerede bez süt vs nasıl alınacak hele ki bu devirde

 91. blank İhtiyaç dedi ki:

  2 sene oldu bosanali evim kira elektrik su odeyemiyorum 7 yaşında oğlum var kaymakamlık birkereye mahsus 300 TL yatırdı çok zor durumdayım ama hiçbir yerden destek alamıyorum ve çocuğuma bakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum calmadigim kapı kalmadı neden bizim gibi zor durumda olan kadınlara yardım yapılmıyor

 92. blank Yardim istiyorum dedi ki:

  Allah aşkına ben eşimden ayrıldım 1bucuk sene oldu ama ne devletten destek gördüm ne ailemden ruhum çöktü çalışamıyorum babam bir göz oda atmış hergun evimden git diyor gidecek ev tutacak paramda yok başvuruya gittigim de babam emekli evi var diyorlar yaşadığımı görmüyorlar ki istemedigim yerde duruyorum ama sesimi kimse duymuyor allahtan başka hani nerdesin bankalara eski eşim yüzünden hep icraligim yapacak hiçbir şeyim yok

  1. blank Cimer 2019 dedi ki:

   cimeri arayarak dilekce y8az bagli oldugun sosyal yardimlasma dernegi sana aninda gerekeni yapacaktir aksi takdirde kimsenin kili kipramaz ssaygilar

 93. blank Yardim dedi ki:

  Benimde 1.5 yarinda ve 3 yarinda iki kizim var ayrildim babam vefat ettigi icin onun salik guvencesinden faydalaniyorim 300 tl de para aliyorum yardim basvurusunda bulundum maasi var dediler burdan o yardim verenlwre sesleniyorum iki cocuk in bezi ev kirasi elektirik suyu cocuklarin masrafi geciniliyosa ben o maasi size verdim yapin bu sistem degissin neolur for durumdayim zaten aylik ekmek 100 lira ust bastan vazgectik ben guzel giyinmek istemiyorum cocuklarima komsular veriyo

 94. blank Bez yardmı dedi ki:

  Eşimden yeni boşandım 7 yaşında oğlum ve 8 aylk bebeğim var bez konusunda sıkıntı yaşıyoruz tamam artık bebeğm yemek yiyor ama bez sorun oluyor SGK bez mama yardımı yapıyor dediler gittim öyle bi yardım yok denildi bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

 95. blank Bebek bezi, Bebek maması, Islak mendil dedi ki:

  Sayın cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Oturduğum ev kira. 3 ay önce boşandım. 4 aylık bebeğim var. Elektrik faturası, su faturası, mutfak masrafı, bebek bezi masrafı, bebek maması masrafı, ıslak mendil masrafı… Çocuğumun karnı aç. Ağlıyor. Uyumuyor. Ben ekmek yerim, karnımı doyururum. Bebeğime ekmek yediremem. Kendim için bir şey istemiyorum. Bebeğim için bebek maması, ıslak mendil, bebek bezi desteği verirmisiniz Allah rızası için? Evlat sahibi olan ve evladının ihtiyaçlarını karşılayamayan anneler, babalar ne demek istediğimi anlar. Yaşayan ne demek istediğimi anlar. Yaşamayan ne demek istediğimi anlamaz. Gmail adresimi yazacağım: muham
  Oğluma, Muhammed Mustafa’ma el uzatırmısınız?

  1. blank Yardım dedi ki:

   Bana mail atabilir misiniz lütfen, ufak da olsa birşey yapmak isterim. Teşekkürler

   1. blank Yardım Hk dedi ki:

    Mail adresim: sensario AT gmail.com

   2. blank Maddi yardım dedi ki:

    Ne olur banada yardım edecek bi çıksın ağır engelli kızım var orta sona giden kızım var eşimden 3 yıl önce ayrıldım kiradayım borcum var ödeyemiyorum kızımın bakım parasıyla hayat mücadelesi veriyorum yalvarıyorum yardım edin

   3. blank Bez mama dedi ki:

    Bende aynı durumdayım 3 tane 4 yaşında 1 yaşında ve daha 20 günlük bebegim var hepsi de beze mama ya bağlı geçim.sikintisi yaşıyorum bi defaya mahsus 300 lira aldım dahada yok çok mağdurum astım hastasıyım en ufak şeyde nefesim kesiliyor ne olur bana da yardım.edin ne olursunuz esim çalışmıyor eve gelmiyor nerde nerelerde bizle ilgilenmiyor 3 çocukla tek başıma geçim derdine düştüm çocuklarım açlıktan ağlıyor artık

 96. blank DryaDry dedi ki:

  Merhaba şuan ki durummuz nedir yardım eden oldumu bosanan kadina 500tl yardım ediliyor diye duymuştum

  1. blank Devlet Yardımı dedi ki:

   Yardım bağlanması için aranan şartlar sanki yardım alınmasın diye yapılmış… Vatandaşa sorarak , araştırarak ayarlayın şu şartları kafanıza göre değil

 97. blank türkan sağlam dedi ki:

  boşanalı 6 yıl oldu hiç bir gelirim yoktur zor şartlarda yaşam sürdürüyorum evim kira ünüverste okuyan öyrencim var nereye başvurduysam yardım alamadım iş bulamıyorum 1 yıldırda boştayım ve çok rahatsızım napacamı nasıl yaşam sürdürecemi bilmiyorum bütün umutlarım tükendi yardımcı olursanız sevinirim