Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2019

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2019

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2019
28 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Kadınlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. Ayrıca boşanan kadınların mağdur edilmemesi adına dul maaşı da gerekli şartların taşınması şartı ile bağlanabilmektedir. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları da tespitleri neticesinde boşanmış kadınlara aynı ve nakdi yardım yapabilmektedir. İşsiz kadınlara da İş- Kur aracılığı ile iş istihdamı da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sosyal devlet olma özelliğinin bir gereğidir. Bu sebeple hiçbir vatandaş konu ile ilgili bir mağduriyet yaşamamalıdır. Sizler için devlet maaşı ve devlet tarafından verilen yardımlarını araştırdık.

Dul Maaşı

Ne yazık ki dul maaşı dezavantajlı gruplara yapılan bir yardım niteliği taşımaktadır. Yapılan değişiklik ile dul maaşı tutarı 550 TL olmaktadır. Ancak bu maaş her ay değil 2 ayda bir olmak üzere verilmektedir. Başvuru yapmanız ve onaylanması durumunda dul maaşını almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Fakat ülkemizde bu maaştan faydalanmak için eşlerinden ayrılmış ancak hala beraber yaşamakta olan bir kitle vardır. Baştan belirtelim ki bu kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu maaş dul kalan kadınların ihtiyaçlarını görebilmeleri adına devlet tarafından verilmektedir. Nakit olarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle bu maaşı her türlü ihtiyaçlarınız için kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

boşanma

Dul maaşına başvurarak bir yılda 6 aylık yapılacak olan ödemelerden faydalanabilirsiniz.

Dul maaşı almaya başladıktan sonra sosyal yaşantınızda herhangi bir iyileşme gözlenirse maaş kesilecektir. Bu da haklı bir uygulamadır. Çünkü bu maaş gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile verilmeye başlanır. Ayrıca bu maaşı almaya başladıktan sonra herhangi bir sigortalı işe girmeniz dahilinde maaş kesilecektir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır

Dul maaşı başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bazı şartlara haiz olunması gerekmektedir.

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması
 • Herhangi bir gelire sahip olmaması
 • Anne veya babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir torba yasa neticesinde dul ve yetim aylığından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu torba yasa ile birlikte bu aylıklardan faydalananlar Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kez 1. 000′ er Türk Lirası ikramiye alacak. Ancak verilecek olan bu ikramiyede dikkat edilecek nokta maaştan aldığınız pay oranında size ikramiye ödeneceğidir. Maaştan % 50 oranında pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir.

para-çekme

Dul maaşı 550 TL olarak belirlenmiştir.

Dul Maaşının Kesilmesi

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi
 • Maaş almaya başladıktan sonra sigortalı bir işe girilip çalışılması
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

E- devlet kapısından da dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir. E devlet üzerinden ölüm yardımı, dul ve yetim aylığı başvuruları yapılabilmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki anne ve babasından dolayı yetim maaşı alanlar evlendikleri taktirde bu maaşları kesilecektir. Ancak boşanmaları durumunda ister dul maaşına başvurabilecek ya da tekrar yetim aylığı almaya devam edebilecektir. Ancak her iki maaşı da aynı anda alma hakkı bulunmamaktadır. Dul kadınlar muhtaçlık aylığından da faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır. Muhtaçlık maaşı 679, 64 TL ‘ dir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunulduktan sonra yapılan inceleme sonrası bu maaşı almaya hak kazandığınız taktirde maaş hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaçlık maaşı yetim aylığı gibi işlev gören bir yardım türüdür. Bu maaş çeşidi de yetimlere verilmektedir. Ancak maaşın bağlanması için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Başvuru yapan kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Maaş için başvuran kişi sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü varsa buradan elde ettiği tutarın da muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.
 • Ayrıca engel durumu varsa bu durumunu da oranı ile birlikte raporlaması gerekecektir.


Birçok başvuru şekli bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doldurmak sureti ile kolayca başvuru yapılabileceğini belirtelim. Ancak başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenecek olan herhangi bir belgeyi de tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda da bulunabilirsiniz. Formun eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

belediye-yardım

Belediyeler boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardım yapmaktadırlar.

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar

Her belediyenin Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara düzenli olarak yapılacak yemek yardımları
 • Yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar
 • Doğal felaketler sebebi ile yardıma muhtaç olan kişilere yapılan yardımlar
 • Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
 • Belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler
 • Eğitim amaçlı yapılan yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında belediye ekiplerince adresinizde inceleme yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar başlıklı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nakdi Yardımlar

Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeler sonrasında mağduriyeti tespit edilen kişilere yardımda bulunma kararı verilir. Yardımlar insanlık gururunu zedelemeyecek şekilde nakit yöntemi ile değil de para mahiyetinde kullanılabilecek olan yardım kartları, çekler, anlaşmalı mağazalardan yapılacak olan alışveriş çekleri şekline olabilmektedir. Yardım yapmayı taahhüt eden şahıslar ile belediyeler arasında bir sözleşme imzalanabilir. Aynı zamanda anlaşma durumuna göre herhangi bir bedel ödenmesi de mümkün olabilir. Eğitim görmekte olan kişilere de burs adı altında yapılan nakdi yardımlar olabilmektedir.

belediye

Boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardımlar belediyeler tarafından da yapılmaktadır.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırmak sureti ile olmaktadır. Belediyelerin nakdi yardım yapmak için belirledikleri bir sınır vardır. Yılın belirli dönemlerinde bu yardımlar yapılabilmektedir. Kuruldan çıkacak karar neticesinde nakdi yardımlar kurulda bulunan harcama yetkilisinin ve Belediye Başkanının onayı ile yapılmaktadır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul kadınlar da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun kararına göre kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili bilgi alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayni Yardımlar

Yönetmelikler dahilinde kişilere nakdi yardım yapılabileceği gibi ayni yardımlar da yapılabilir. Bu yardımlar gıda, yemek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, öğrenci malzemeleri, engelliler için gerekli olan malzemeler gibi konularda yapılmaktadır. Bu tarz yardımlardan faydalanabilmek için belediyelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar yardımı ile de başvurular kabul edilebilmektedir. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yapacağı projeler kapsamında da işbirliği içinde olduğu kurumlar aracılığı ile de aynı yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayni yardımların yapılması da belediye başkanının vereceği onayla mümkün olmaktadır.

Ayni ve nakdi yardımlarda da başvuru formunda ve dilekçede gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanların tespiti durumunda yardımlar kesilecektir. Ayrıca yardım yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişim ve gelişim olduğu taktirde de yardımların kesilmesi mümkün olacaktır.

Sizde belediyeler ya da vakıflar aracılığı ile yapılan inceleme sonrasında kararın olumlu çıkması ile yardım alabilirsiniz. Ayrıca dul, yetim ve muhtaçlık aylıklarına da başvurabilirsiniz. 2019 yılında eşi vefat etmiş kadınlara verilecek olan 500 TL eşi vefat etmiş yardımlarından da yararlanabilirsiniz.Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2019 Konusuna 24 Yorum Yapıldı
 1. Melekavcısı dedi ki:

  Boşanmayın o zaman bunu bir kurtuluş yolu görmekten vazgeçin

 2. Eşinden boşanan 2 cocukla yaşamaya calisan bi anne dedi ki:

  Gorumcem eşinden surekli siddet gordugu icin bosandi. Ailesi sahip cikmiyor 8 yasinda kizi, 4 yasinda oglu iki tane cocugu var. Kizin hic bir geliri yok. 3 tane cocugum var destek olamiyorum kiz kafayi yemek uzere. Is ariyor evi kira odeyemiyor. Yazik degil mi o kadina o cocuklara hic mi vicdan yok siz de. Bu devlet bu ulkenun cocuklarina bile bakamiyorsa eger kopsun kiyamet. Tabi siz nerden bileceksiniz ac acikta olan insanlari bu kadar mi aciz bu ulke bi kadina cocuklara sahip cikamayacak kadar mi?

 3. Acil yardim dedi ki:

  Mrhb 56 yainda esinden ayrilmis bir bayanim herseye muhtac olan biriyim 500tl ev tutum icinde kulanilacak gibi saglikli esya yok beyaz esya hic yok kendim hastayim raporlu ilaclarim var annemden 580tl baglandi oda yeni uc kurus zam geldi ustune bunu 300tl sini banka kesiyor baska bankaya kredi ve kredi kart borcumu yapilandirdim kalan 280tl yetmiyor hastaneye yol paarasi ilaclara fark cikiyor ve cok ilac aliyorum halende borclarim var ustumde malim yok bir canim var sadece yapilandirma yaptirdim bir kismini oyle boyle odedim kalani odeyemedim cunku calisamiyorum yakindan odeyemesem hapise gircem karnimi doyuramiyorum elektrik su kira hepsi geliyor 3 4 gundur yataktan hic kalkamiyorum ne dicemi hangi birini anlatacamida bilmiyorum artik buralardan cagre ariyorum

 4. boşanırsam engelli maaşım kesilirmi dedi ki:

  acele cevap bekliyorım

 5. Zennur dedi ki:

  Nereye yazacagimi sasirdim artik lutfen donus yapin

 6. demir dedi ki:

  Merhaba bende şiddet mağduru olarak eşimden ayrılali 3.5 yıl oldu. Ayrıldığım için ailemin yanında yasayamiyorum kabul etmiyorlar. Istanbulda tek başıma 3.5 yıldır uğraşıyorum. Iş yerim iflas ettiği içinde 3 aydır iş bulamıyorum. Hiç kimseden destek de görmüyorum. Çok bunalıma girdim lütfen bana ya maddi ya da iş bulabilme konusunda destek olun. Burdan imkanı olan yardım severlere sesleniyorum. Çok madurum. numaramı paylaşacak kadar

  1. Yazinızla ilgili dedi ki:

   Bana ulaşabilirsiniz

 7. Sgk dan haksız maaş alanlar dedi ki:

  Özellikle sgk uyuyor nedenmi. Karı koca anlaşmalı boşanıyor kadın ölen babasının emekli maaşını almaya başlıyor. Yıllarca alıyor ama boşandığı kocasıyla yaşamaya devam ediyor. Devlet bu tür maaş alanları farkettirmeden denetlemesi lazım.

  1. Maaş dedi ki:

   Bu olanaksız bir istek devlet ne yaparsa yapsın bunun önüne geçemez adamı sözde boşandığı eşinin evinde şikayet üzere devlet yakalıyor adam çocuğumu görmeye geldim diyip çıkıyor yani zor iş o artık vicdan meselesi

 8. magdurum dedi ki:

  Benim arkadaşım eşinden şiddet görüp evden ayrıldı boşanmak istiyor farklı yerde olduğu için ikametgah olmadan hiç bi işlem yapılmadığı soyleniyo kendisinin başka türlü imkanı yok ne yapması gerekiyor aile desteği yok devlet destegi yok bi yardımcı olurmusunuz

 9. boşanma maasi dedi ki:

  ben 6 yıl oldu eşimden ayrıldığım bu güne kadar kendi çabalarınla idare ettim iki sefer sosyal yardımlaşmaya gittim maaş olmaz sana dediler eşinin ölmesi lazımmış dul maaşı veriyorlarmış üniversiteye giden bir oğlum var burs alıyor ama masraflara yetmiyor artı evim kira 3 aydır kiramı ödeyemiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz yoksa çocuğum okulu bırakacak ben onun okumasını ve hayatını kurtarmasını istiyorum başka bir beklentim yok en azından çocuğumu okuyamama yardımcı olursanız sevinirim saygilarimla

 10. Yardim istiyorum dedi ki:

  Bende eşimle ayrilik. asmsindayim ve oğlum ayağına cihaz giyiyor devlet iki ayda bir 150 lira para yardımı yapıyor adalet nerede bez süt vs nasıl alınacak hele ki bu devirde

 11. İhtiyaç dedi ki:

  2 sene oldu bosanali evim kira elektrik su odeyemiyorum 7 yaşında oğlum var kaymakamlık birkereye mahsus 300 TL yatırdı çok zor durumdayım ama hiçbir yerden destek alamıyorum ve çocuğuma bakacak kimsem olmadığı için çalışamıyorum calmadigim kapı kalmadı neden bizim gibi zor durumda olan kadınlara yardım yapılmıyor

 12. Yardim istiyorum dedi ki:

  Allah aşkına ben eşimden ayrıldım 1bucuk sene oldu ama ne devletten destek gördüm ne ailemden ruhum çöktü çalışamıyorum babam bir göz oda atmış hergun evimden git diyor gidecek ev tutacak paramda yok başvuruya gittigim de babam emekli evi var diyorlar yaşadığımı görmüyorlar ki istemedigim yerde duruyorum ama sesimi kimse duymuyor allahtan başka hani nerdesin bankalara eski eşim yüzünden hep icraligim yapacak hiçbir şeyim yok

  1. Cimer 2019 dedi ki:

   cimeri arayarak dilekce y8az bagli oldugun sosyal yardimlasma dernegi sana aninda gerekeni yapacaktir aksi takdirde kimsenin kili kipramaz ssaygilar

 13. Yardim dedi ki:

  Benimde 1.5 yarinda ve 3 yarinda iki kizim var ayrildim babam vefat ettigi icin onun salik guvencesinden faydalaniyorim 300 tl de para aliyorum yardim basvurusunda bulundum maasi var dediler burdan o yardim verenlwre sesleniyorum iki cocuk in bezi ev kirasi elektirik suyu cocuklarin masrafi geciniliyosa ben o maasi size verdim yapin bu sistem degissin neolur for durumdayim zaten aylik ekmek 100 lira ust bastan vazgectik ben guzel giyinmek istemiyorum cocuklarima komsular veriyo

 14. Bez yardmı dedi ki:

  Eşimden yeni boşandım 7 yaşında oğlum ve 8 aylk bebeğim var bez konusunda sıkıntı yaşıyoruz tamam artık bebeğm yemek yiyor ama bez sorun oluyor SGK bez mama yardımı yapıyor dediler gittim öyle bi yardım yok denildi bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

 15. Bebek bezi, Bebek maması, Islak mendil dedi ki:

  Sayın cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Oturduğum ev kira. 3 ay önce boşandım. 4 aylık bebeğim var. Elektrik faturası, su faturası, mutfak masrafı, bebek bezi masrafı, bebek maması masrafı, ıslak mendil masrafı… Çocuğumun karnı aç. Ağlıyor. Uyumuyor. Ben ekmek yerim, karnımı doyururum. Bebeğime ekmek yediremem. Kendim için bir şey istemiyorum. Bebeğim için bebek maması, ıslak mendil, bebek bezi desteği verirmisiniz Allah rızası için? Evlat sahibi olan ve evladının ihtiyaçlarını karşılayamayan anneler, babalar ne demek istediğimi anlar. Yaşayan ne demek istediğimi anlar. Yaşamayan ne demek istediğimi anlamaz. Gmail adresimi yazacağım: muham
  Oğluma, Muhammed Mustafa’ma el uzatırmısınız?

  1. Yardım dedi ki:

   Bana mail atabilir misiniz lütfen, ufak da olsa birşey yapmak isterim. Teşekkürler

   1. Yardım Hk dedi ki:

    Mail adresim: sensario AT gmail.com

   2. Maddi yardım dedi ki:

    Ne olur banada yardım edecek bi çıksın ağır engelli kızım var orta sona giden kızım var eşimden 3 yıl önce ayrıldım kiradayım borcum var ödeyemiyorum kızımın bakım parasıyla hayat mücadelesi veriyorum yalvarıyorum yardım edin

 16. DryaDry dedi ki:

  Merhaba şuan ki durummuz nedir yardım eden oldumu bosanan kadina 500tl yardım ediliyor diye duymuştum

  1. Devlet Yardımı dedi ki:

   Yardım bağlanması için aranan şartlar sanki yardım alınmasın diye yapılmış… Vatandaşa sorarak , araştırarak ayarlayın şu şartları kafanıza göre değil

 17. türkan sağlam dedi ki:

  boşanalı 6 yıl oldu hiç bir gelirim yoktur zor şartlarda yaşam sürdürüyorum evim kira ünüverste okuyan öyrencim var nereye başvurduysam yardım alamadım iş bulamıyorum 1 yıldırda boştayım ve çok rahatsızım napacamı nasıl yaşam sürdürecemi bilmiyorum bütün umutlarım tükendi yardımcı olursanız sevinirim

Sayfa başına git