geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2021

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2021 yılında çeşitli kamu kurum ve kuruluşları tarafından, ayni, nakdi ve maaş olarak sağlanmaktadır. Bu içeriğimizde Boşanan Kadınlara Devlet Destekleri Ve Maddi Yardımlar hakkında tüm detaylı bilgileri öğrenerek başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2021

Boşanan Kadınlara Devlet Destekleri Ve Maddi Yardımlar belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilmektedir. Ayrıca boşanan kadınların mağdur edilmemesi adına dul maaşı da gerekli şartların taşınması şartı ile bağlanabilmektedir. Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2021 yılında yine Sivil Toplum Kuruluşları da tespitleri neticesinde ayni ve nakdi yardım yapabilmektedir. İşsiz kadınlara da İş-Kur aracılığı ile iş istihdamı da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sosyal devlet olma özelliğinin bir gereğidir. Bu sebeple hiçbir vatandaş konu ile ilgili bir mağduriyet yaşamamalıdır. Sizler için Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımları nelerdir, Boşanmış Kadınlara Maaş Başvurusu ve e- devlet dul maaşı başvuruları ile ilgili merak edilen, devlet maaşı ve devlet tarafından verilen yardımlarını araştırdık.

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2021 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Boşanmış Kadına Devlet Yardımından yararlanabilmek için başvuru yapmanız ve onaylanması durumunda dul maaşını almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Fakat ülkemizde bu maaştan faydalanmak için eşlerinden ayrılmış ancak hala beraber yaşamakta olan bir kitle vardır. Baştan belirtelim ki bu kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu maaş dul kalan kadınların ihtiyaçlarını görebilmeleri adına devlet tarafından verilmektedir. Nakit olarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle bu maaşı her türlü ihtiyaçlarınız için kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

Dul maaşı almaya başladıktan sonra sosyal yaşantınızda herhangi bir iyileşme gözlenirse maaş kesilecektir. Bu da haklı bir uygulamadır. Çünkü bu maaş gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile verilmeye başlanır. Ayrıca bu maaşı almaya başladıktan sonra herhangi bir sigortalı işe girmeniz dahilinde maaş kesilecektir.

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar 2021

Boşanmış Kadına Devlet Yardımı veriliyor. Ancak ne yazık ki dul maaşı dezavantajlı gruplara yapılan bir yardım niteliği taşımaktadır. Eşi vefat eden kadınların aldığı ödenek, ayda 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL idi. Ancak yeni gelen düzenleme ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat eden kadınlara yönelik olan bu desteklemenin tutarında değişikliğe gitti. Bu düzenleme ile 2021 yılı itibariyle eşi vefat eden kadınlara yönelik ödemeleri aylık 325 TL’ye çıkarıldığı ve 2 ayda bir 650 TL olarak tahsis edilecek. Bakanlık tarafından boşanmış kadınlara sağlanan EVEK dul maaşı 2021 yılında 2 ayda bir 650 TL olarak yapılmaktadır.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır?

Dul maaşı başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bazı şartlara haiz olunması gerekmektedir. Dul maaşı başvurusu yapabilmeniz için gerekli olan şartlar:

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi,
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması,
 • Herhangi bir gelire sahip olmaması,
 • Anne veya babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir torba yasa neticesinde dul ve yetim aylığından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu torba yasa ile birlikte bu aylıklardan faydalananlar Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kez 1. 000′ er Türk Lirası ikramiye alacak. Ancak verilecek olan bu ikramiyede dikkat edilecek nokta maaştan aldığınız pay oranında size ikramiye ödeneceğidir. Maaştan % 50 oranında pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir.

Dul Maaşının Kesilmesi

Dul maaşının kesilme nedenleri:

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi
 • Maaş almaya başladıktan sonra sigortalı bir işe girilip çalışılması
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

Dul Maaşı Başvuru e-Devlet

E- devlet kapısından da dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir.

E-devlet ölüm yardımı, dul ve yetim aylığı Başvuru Ekranı

Ayrıca belirtmek gerekir ki anne ve babasından dolayı yetim maaşı alanlar evlendikleri taktirde bu maaşları kesilecektir. Ancak boşanmaları durumunda ister dul maaşına başvurabilecek ya da tekrar yetim aylığı almaya devam edebilecektir. Ancak her iki maaşı da aynı anda alma hakkı bulunmamaktadır. Dul kadınlar muhtaçlık aylığından da faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır. Muhtaçlık maaşı geçtiğimiz yıllarda 914,49 TL idi. Ancak yapılan düzenleme ile 2021 yılı itibariyle muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1037,96 TL  ödenmektedir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunulduktan sonra yapılan inceleme sonrası bu maaşı almaya hak kazandığınız taktirde maaş hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaçlık maaşı yetim aylığı gibi işlev gören bir yardım türüdür. Bu maaş çeşidi de yetimlere verilmektedir. Ancak maaşın bağlanması için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Başvuru yapan kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Maaş için başvuran kişi sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü varsa buradan elde ettiği tutarın da muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.
 • Ayrıca engel durumu varsa bu durumunu da oranı ile birlikte raporlaması gerekecektir.

Birçok başvuru şekli bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doldurmak sureti ile kolayca başvuru yapılabileceğini belirtelim. Ancak başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenecek olan herhangi bir belgeyi de tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda da bulunabilirsiniz. Formun eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Boşanmış Kadınlara Belediyelerin Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Her belediyenin Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara düzenli olarak yapılacak yemek yardımları
 • Yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar
 • Doğal felaketler sebebi ile yardıma muhtaç olan kişilere yapılan yardımlar
 • Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
 • Belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler
 • Eğitim amaçlı yapılan yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında belediye ekiplerince adresinizde inceleme yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz.

Boşanmış Kadınlara Nakdi Yardımlar Nasıl Alınır?

Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeler sonrasında mağduriyeti tespit edilen kişilere yardımda bulunma kararı verilir. Yardımlar insanlık gururunu zedelemeyecek şekilde nakit yöntemi ile değil de para mahiyetinde kullanılabilecek olan yardım kartları, çekler, anlaşmalı mağazalardan yapılacak olan alışveriş çekleri şekline olabilmektedir. Yardım yapmayı taahhüt eden şahıslar ile belediyeler arasında bir sözleşme imzalanabilir. Aynı zamanda anlaşma durumuna göre herhangi bir bedel ödenmesi de mümkün olabilir. Eğitim görmekte olan kişilere de burs adı altında yapılan nakdi yardımlar olabilmektedir.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırmak sureti ile olmaktadır. Belediyelerin nakdi yardım yapmak için belirledikleri bir sınır vardır. Yılın belirli dönemlerinde bu yardımlar yapılabilmektedir. Kuruldan çıkacak karar neticesinde nakdi yardımlar kurulda bulunan harcama yetkilisinin ve Belediye Başkanının onayı ile yapılmaktadır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul kadınlar da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun kararına göre kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili bilgi alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Boşanmış Kadınlara Yapılan Ayni Yardımlar

Yönetmelikler dahilinde kişilere nakdi yardım yapılabileceği gibi ayni yardımlar da yapılabilir. Bu yardımlar gıda, yemek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, öğrenci malzemeleri, engelliler için gerekli olan malzemeler gibi konularda yapılmaktadır. Bu tarz yardımlardan faydalanabilmek için belediyelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar yardımı ile de başvurular kabul edilebilmektedir. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yapacağı projeler kapsamında da işbirliği içinde olduğu kurumlar aracılığı ile de aynı yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayni yardımların yapılması da belediye başkanının vereceği onayla mümkün olmaktadır.

Ayni ve nakdi yardımlarda da başvuru formunda ve dilekçede gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanların tespiti durumunda yardımlar kesilecektir. Ayrıca yardım yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişim ve gelişim olduğu taktirde de yardımların kesilmesi mümkün olacaktır.

Sizde belediyeler ya da vakıflar aracılığı ile yapılan inceleme sonrasında kararın olumlu çıkması ile yardım alabilirsiniz. Ayrıca dul, yetim ve muhtaçlık aylıklarına da başvurabilirsiniz.

2021 yılında eşi vefat etmiş kadınlara verilecek olan 650 TL eşi vefat etmiş yardımlarından da yararlanabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar
 1. Selime çelik dedi ki:

  Selime çelik ben eşimde boşanma asamasındayım 2019 dava actım çekişmeli devam ediyor ben çalişiyorum tekstilde fakta oğlma bakan yok bakıcı buluyorum bayanlar 1 hafta sabrede biliyor oğlum piskolojık olarak zordurumda bun sebebi boşanma olayı ben oğlumu babaya göderdim baba yollamadı birbucuk yıl çocuğun bu sörede piskolojısı bozuluk kimse bakamıyor çalışmak zorundayım okutmak zorundayım bu nedenle bakıcı bulamıyorum lutfen yardım edın özel okula yazdırmak istiyorum şimdi bakan olmadığı için aldığı asgari ücütet ev kıra destek olursanız mutlu olurum bu arada covit olduk karantinadayız daha okula başlamadık. oğlu 8 yaşında 3. sınıfa gidiyor karantina bitsın özele kayıt ettirmek istiyorum bakan yok. maddiyat olarak destek olan olursa mutlu olurum

 2. Tülay yıldız dedi ki:

  50 yasindayim emes hastasiyim hiper tansiyon seker hastasiyim evden çıkamıyorum kimsem yok evim kira cocuklar hayirsiz koca gitti terketti cocuklarim hayirsiz engelli ayligimdan baska gelirim yok evim kira cocuklar hayirsiz lutfen yardimci olurmusunuz lutfen ve devlet yardımlarından yararlanamıyorum lutfen yardimci olun

 3. HAVA dedi ki:

  ben 16 haziran 2019 yılında eşime boşanma davası açtım ve buyıl kesin olarak boşandık fakat benim annem sağ babamın maaşına başvursam yüzde yirmi beşi verilecek fakat ben o parayla geçinemem ne nafaka nede tazminat almadım çünkü maddiyatı yok çalışmıyorsosyal yardıma başvurdum fakat 15 gündür ordanda bir cevap yok ve 2 çocuğumda okuyor be herşeye ben koşturuyorum.3 Defa cimere dilekçe yazdım fakat ordanda sonuç almadım ve benim çocuklarıma baka bilmem ve çocuklarımı okuta bilmem gerek ve ben ailemin yanına sığındım siz söyleyi ne yapmalıyım çaresizim

 4. Havva tüke dedi ki:

  Eşimden boşandım ev kadınıyım 4 tane çocuğum var evim kira kiramı ödeyemiyorum hiç bir gelirimiz yoktur çok Zor durumdayız lütfen bana ve çocuklarıma yardım edin efendim.

1 5 6 7