Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2022 Ne Kadar Destek Veriliyor?

Dar gelirli ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile devlet tarafından kira yardımı verilmektedir. Kira yardımı başvurusu e-Devlet üzerinden nasıl yapılır, şartları nelerdir, kimler başvurabilir, 2022 kira yardımları ne kadar, kira yardım başvurusu nasıl yapılıyor, Corona kira yardımı sorgulama e-Devlet sistemi ile yapılır mı? hemen öğrenebilirsiniz.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2022 Ne Kadar Destek Veriliyor?

Dar gelirli olup, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara devlet kira yardım parası vermektedir. Devletten kira yardımı nasıl alınır, kimlere verilir, kira yardımı şartları nelerdir, belediye kira yardımı ne kadar, kira yardımı e-Devlet başvurusu nasıl yapılır, kira yardımı sorgulama e-Devlet üzerinden yapılır mı gibi merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladık. İçeriğimizde Sosyal Hizmetler ve kaymakamlık kira yardımından, kira yardımı başvurusu yapmaya kadar tüm bilgileri öğrenebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kira Yardımı Nedir?

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlardan bir tanesi de kira yardımıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetle bağlı SYDV’ler tarafından yapılan bu yardımlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Her iki yardımın da verilme amacı birbirinden farklıdır. Fakat ikisi de kira yardımı adı altında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti sosyal bir devlet olduğunda dolayı ilgili bakanlıklar aracılığı ile dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar genel olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verilen yardımlar kimi zaman ayni kimi zaman da nakdi olarak sağlanmaktadır. Peki nasıl kira yardımı alabilirim? diye düşünen ve bu yardımlara başvurmak isteyen için, devletten kira yardımı nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır, sonuçlar nereden sorgulanır? detaylandıralım.

Devletten Kira Yardımı 2022

Barınma, giyecek, yiyecek gibi temel gereksinimlerin yanında eğitim, yakacak ve kira konusunda da ekonomik sıkıntılar çeken aileler bulunmaktadır. Kira yardımının asıl amacı evsiz olan vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Ayrıca yaşadıkları konutlar kentsel dönüşüm projesi kapsamında kamulaştırılan eski yerleşim yeri sahipleri de kira yardımından faydalanabilmektedir. Peki dar gelirli ailelere verilen devletten kira yardımı nasıl alınır, başvuruları nasıl yapılır?

Devletten kira yardımı alabilmek için: kira destek ödemesi yapan ilgili bakanlıkların web adresleri üzerinden yer alan başvuru formlarını doldurabilirler. Ayrıca e-Devlet kira yardımı başvuru ekranından da kira yardımı için müracaat edebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kapsamında devletten kira yardımı almak için, aile üyelerinden birinin üzerine kayıtlı olan konut tapusu olan haneler hariç olarak, tüm aileler kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanabilirler. Aileler yenilenmiş olan konutlarının iskanlarını alana kadar kira giderleri devlet tarafından karşılanmakta olup 16 yaşından büyük işçiler için yürürlükte yer alan asgari ücret tutarının 30 günlük brüt tutarının %50’si oranında, Bakan onayından geçerek aile başına belirlenecek olan kira yardımı belirlenmektedir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten kira yardımı iki farklı şekilde alınır. Kira yardımı almanın ilk yolu: dar gelirli ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kira yardımı, ikinci yolu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak evlerin sahiplerine başka eve taşındıklarında kira ödemelerini yapabilmeleri adına verilen kira yardımıdır. Devletten kira yardımı alabilmek için E-devlet üzerinden belediye kira desteğine başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Devletten kira yardımı alabilmeniz için gerekli şartları bilmeniz bu yönde yardım talep formu doldurmanız gerekmektedir. Bu yardımlardan faydalanabilmek için Belediyelere ve Bakanlıklara online olarak başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Devletten kira yardımı başvuru için ilk olarak kimlik fotokopiniz ve oturduğunuz yerin vergi levhası sizden istenir. Bununla beraber kira yardımları ziraat bankası hesap numarasını ibraz etmek gereklidir. Başvuru yaptıktan sonra kişi hakkında soruşturma yapılır. Başvuru sahibi hakkında kurumlar tarafından detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra bulundukları yerlerin kira koşulları incelendikten sonra olumlu veya olumsuz bir şekilde geri dönüş yapılacak, olumlu değerlendirilen kişilere kira yardımı ödeneği yapılacaktır.

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira yardımı şartları şu şekildedir:

 • İlk şart olarak başvuru yapan kişinin ailesinin hane gelirinin şartlarda yer alan üst limitin altında yer alıyor olmasıdır.
 • Başvuran şahsın üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmaması 
 • Gerçek anlamda yardımına muhtaç olması.
 • SGK kapsamında verilen emekli maaşı, dul ya da yetim aylıklarından yararlanmıyor olması 
 • Müracaat eden şahsın sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olması 
 • Başvuru sahibinin düzenli gelire sahip olmaması 
 • Yapılacak olan gelir testinde yoksulluk sınırı altında olması gerekmektedir.
 • İşsizlik maaşının alınıyor olması da talebinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Kira yardımından devlet ve belediyeler tarafından belirlenen şartları sağlayan kişiler faydalanabilmektedir.

Mütevelli heyet tarafından belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak başvurular değerlendirilmeye alınacaktır. Yapılan incelemeler sonucunda şartların sağlanması durumunda ailelere kira yardımı yapılacaktır.

Destek veren pek çok kurum ve kuruluş bulunduğundan vatandaşlar kira yardımı başvurusu nereye yapılır? araştırmaktadır.

Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvurularını aşağıdaki kurumlara iletebilirsiniz:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Kaymakamlıklar,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Bağlı bulunduğunuz belediyeler,
 • Sivil Toplum Kuruluşları,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
 • e-Devlet sistemi,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet tarafından verilmekte olan kira yardımlarını alarak ihtiyacı olan vatandaşlara kaymakamlık aracılığı ile ulaştırır. Kaymakamlıklar ise bu işlem için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile iş birliği yapmaktadır.

Kira yardımı başvurusu yapmak için, destek ödemesi yapan kurum ve kuruluşların web adresi üzerinde yer alan online başvuru formunu doldurabileceğiniz gibi, e-Devlet sisteminde bulunan kira yardım başvuru ekranını da kullanarak talebinizi oluşturabilirsiniz.

e-Devlet Bakanlık Kira Yardımı Başvurusu 2022

Kira yardımı başvurusu e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. e-Devlet’ten kira yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Bakanlık tarafından kentsel dönüşüm için verilen Kira yardımı başvuru adımları aşağıdaki gibidir.

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapınız.
 • Arama butonuna ”Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak ilgili sayfaya giriniz.
 • Bu sekme üzerinden ”Uygulamaya Git” seçeneğine basarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı elektronik başvuru platformu sayfasına gidin.
 • Kimin için başvuru yapacaksanız ”Kendim İçin Başvuruyorum-Tüzel Kişilik İçin Başvuruyorum” butonunu seçiniz.
 • Başvuruyu kendi adınıza yapıyorsanız sistemde kayıtlı olan kişisel bilgileriniz ekranda görünecektir.

Tüzel kişiliklerin başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

 • Vergi No,
 • Firma Adı,
 • Vergi Dairesi,
 • İl bilgisi,
 • Firma Adresi,
 • Ticari Sicil No ,
 • Ticari Sicil Odası bilgilerini girerek sırası ile hizmet seçimi ve gerekli olan belgeleri sisteme yükleyerek başvurunuzu tamamlayınız.

Kişisel başvuru yapıyorsanız güncel olmayan bilgilerinizi örneğin, ikametgah bilginiz olabilir, güncelleyerek devam ediniz. İlgili alandan kira kontrat dosyanızı sisteme yükleyiniz. Bir sonraki aşamaya geçebilmek için bu alanda istenen belgelerin doldurulması ve e-imza verilmesi zorunludur. Başvuru için sıraladığımız işlem adımlarını sırası ile uyguladığınızda talebiniz değerlendirilmeye alınacaktır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER

KİRA ve TAŞINMA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER

Malik Başvurusu İçin:

 • Ek-1 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Konut veya İşyerinin Bağımsız Bölümünü Gösterir Tapu Belgesi Aslı ve Fotokopisi

Tapu arsa paylı ise; bağımsız birimin kime ait olduğunu gösterir Emlak Vergi Beyannamesi (İlgili Belediyeden alınacak, yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü, bağımsız birim numarasını ve bağımsız birimin hisse oranını gösterir olmalı ) veya son 3 aya ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; malikin adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)

 1. Taşınmaza Ait Güncel Tapu Kaydı (yetkili birim amiri tarafından imzalanmış ve mühürlü)
 2. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 3. Kamu Bankalarına Ait (IBAN) Numarasını Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

Vekâletname ile başvuru yapılacak ise;

 1. Vekâletname ile yapılacak başvurularda vekâletnamede “6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak kira yardımı başvurusu için yetki verilmesi” ibaresinin yer alması
 2. Vekaletname aslı ve fotokopisi
 3. Vekâletname ile birlikte vekilin kimlik aslı ve fotokopisi

TAŞINMA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER

Konut Kiracıları İçin:

 • Ek-2 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Riskli binada oturduğunu gösterir; Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı) veya son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından birinin aslı (son 3 aya ait fatura; kiracının adına kayıtlı, açık adres ve bağımsız bölüm numarasını gösterir olmalı)
 • Yeni Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Örneği Aslı (Nüfus Müdürlüğünden alınacak, ıslak imzalı olmalı)
 • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
 • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

İş Yeri Kiracıları İçin:

 • Ek-3 Başvuru Formu (Kurumda Verilecek)
 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
 • Riskli Bina Adresine Ait Vergi Levhası
 • Yeni Taşınılan Adrese Ait Vergi Levhası
 • Riskli Yapı Belirtme Yazısının Fotokopisi
 • Kamu Bankalarına Ait Hesap Numarası, (IBAN) Gösteren Hesap Cüzdanı Fotokopisi (Mümkün olması halinde Ziraat Bankası ve Halkbankası, vadesiz hesap)

Kira Yardımı Sorgulama e-Devlet 2022

Kira yardım başvurunuzu tamamladıktan sonra e-Devlet sistemi üzerinden kira yardımı talebinizin kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz talebinizin son durumunu öğrenerek, ödeme tarihlerinde kira desteğinizi alabilirsiniz. e-Devlet kira yardımı sorgulamak için:

 • T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-Devlet sistemine giriniz.
 • Arama butonu üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olan ”5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” sayfasına erişin.
 • Başvurunuzun son halini görüntüleyip inceleyebilmeniz için ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.
 • Elektronik başvuru platformunun sağ üst köşesinde yer alan ”Başvurularım” sekmesine tıklayın.
 • Açılacak olan sayfada yapmış olduğunuz tüm başvurularınız sıralanacaktır.

Başvuru tarihinden, sonuç durumuna kadar tüm bilgileri bu sayfa üzerinden kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise başka bir bağlantıya gerek kalmadan yine aynı sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ”Yeni Başvuru” menüsüne tıklayarak, tekrardan talebinizi oluşturabilirsiniz.

Dar Gelirliye Kira Yardımı Yapan Kurumlar 2022

Dar gelirli ailelere kira yardımı yapan kurumları sıralayacak olursak:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
 • Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Belediyeler
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Özel Vakıflar ve Dernekler

Bu kurumlara ek olarak gönüllü kuruluşlar ve şahıslar tarafından da kira yardım desteklemesi yapılmaktadır.

Özellikle salgın döneminde pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı kapsamında maddi yardımlar yapılmaktadır.

Bu yardımların dışında kış aylarında ihtiyaç duyulan yakacak için Kömür Yardımına mı ihtiyacınız var? İçeriğimizi inceleyerek kömür yardımı başvuruları nasıl yapılır, kaç torba kömür verilmektedir? inceleyerek başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı 2022

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında vatandaşlara destekler vermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, konutların kentsel dönüşüme girmesi halinde kira yardım süreleri 18 ay olarak belirlenmiştir. Resmi Gazete’ de yayımlanan karara göre riskli alanda bulunan konutlar kentsel dönüşüm projesi kapsamına dahil edilerek, konut sahiplerine 6306 Sayılı Kanun Yönetmeliği’ne bağlı olarak destek ödemeleri yapılacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Yardımı Ne Kadar? 2022

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı 715 TL – 1.150 TL’dir. Yardım miktarları yardım yapılan illere göre değişmektedir. Konutta kiracı olarak ikamet edenlere 2 aylık, ayni hakka sahip konut sahiplerine ise 5 aylık kiraları tek seferde yatırılacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenen kentsel dönüşüm yardımlarını 6 grup içerisinde değerlendirebiliriz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 2022 kira yardımı zam oranları henüz belirlenmemiştir. Bu nedenle hak sahiplerine kentsel dönüşüm için yapılacak olan destek eski liste üzerinden verilecektir. Geçtiğimiz yıl da kentsel dönüşüm kira yardımı kapsamında zam oranları belirlenmediği için 2019 listesi hala daha geçerli olmaktadır.

Buna göre Bakanlık tarafından belirlenen Şehirlere göre kentsel dönüşüm kira yardım ücretleri şu şekildedir:

İllerKentsel Dönüşüm Kira Yardım Tutarı
İstanbul, Ankara, İzmir1150 TL
Adana, Antalya, Bursa, Konya1085 TL
Aydın, Balıkesir, Van, Şanlıurfa, Denizli, Diyarbakır, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum, Eskişehir, Samsun, Sakarya, Muğla, Mardin, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Kocaeli995 TL
Adıyaman, Ağrı, Afyonkarahisar, Batman, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Ordu, Kütahya, Sivas, Zonguldak905 TL
Amasya, Aksaray, Bitlis, Düzce, Edirne, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Giresun, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Yozgat, Şırnak, Osmaniye810 TL
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Hakkari, Kırşehir, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Nevşehir, Tunceli, Kırıkkale, Bartın, Bayburt, Ardahan, Iğdır, Karaman, Yalova, Karabük, Kilis715 TL

2022 yılı için belirlenecek olan aylık kira bedeli zam oranları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenecek. Başvurular ise: konut tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde ya da riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde belediyelere yapılacaktır. Müracaat esnasında kimlik bilgileriniz, adres bilgi raporu ve taşınmaza ait olan Güncel Taşınmaz Kaydı istenmektedir. Belgeler A.R.A.A.D. (Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi) sistemi üzerinden temin edilebileceği gibi, yapılan başvurularda riskli yapıların kontrolü de sistem üzerinden yapılacaktır.

Kaymakamlık Kira Yardımı Veriyor mu?

Kaymakamlıklar tarafından belirlenen şartların taşınması durumunda, maddi yardım ve kira desteği kaymakamlıklar tarafında da verilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılmaktadır. Yardımlardan yararlanabilmek için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları başvuruları kabul edilmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Kaymakamlık kira yardımı başvuru için gerekli olan evraklar:

 • T.C kimlik fotokopisi,
 • İkametgah belgesi, 
 • Gelir belgesi,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı ile birlikte SYDV’lere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu evrakların yanı sıra kira yardımı talebinde bulunduğunuza bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru yapılacak zaman aile fertleri ile ilgili sorular sorulabilir. Vakıf bünyesinde bulunan kurul tarafından yerinde incelemede yapılarak, ailenin nasıl bir yaşantı sürdüğü incelenerek rapor hazırlanmaktadır.

Aileyi inceleyerek rapor hazırlayacak olan heyet ise yardım için son kararı vermektedir. Kaymakamlık kira desteği verilecek olan kişi sayısı, o yıl için ayrılan bütçeye göre belirlenecektir. Raporun hazırlanmasının ardından aile, yardım desteğine uygun görülür ise belirlenen tutar kadar yardım alabilecektir.

Dar Gelirli Ailelere Belediye Kira Yardımı Ne Kadar?

Dar gelirli ailelere belediye kira yardımı bazı illerde 595 TL, bazı illerde ise 960 TL’dir. Dar gelirli ailelere kira yardımı kapsamında uygulanan destekler ilden ile, o yıl için ayrılan kira desteği bütçesine göre değişmektedir.

Sosyal Hizmetler Kira Yardımı Ne Kadar?

Sosyal Hizmetler kira yardım tutarları 960 TL’ye kadar çıkmaktadır. Sosyal hizmetler kira yardımları kira yardımı yapılacak olan illere göre 900 TL, 700 TL ve 500 TL olarak değişiklik göstermektedir. Sosyal hizmetler tarafından verilen kira yardımlarından faydalanmak isteyen kişiler sosyal hizmetler sayfasında yer alan başvuru formunu doldurup başvuru talebinde bulunabilirler.

Devlet Kira Yardımı Ödemeleri Nereden Alınır?

Başvuruların değerlendirilmesi ardından Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı almaya hak kazanan aileler, belirlenecek olan ödeme tarihleri arasında, banka hesaplarına yatmış olan destek tutarlarını çekebilirler. Devlet kira yardımı ödemeleri banka hesabınız yok ise ödemeniz başvuru sahibinin adına olacak şekilde PTT üzerinden yatırılacaktır. Sadece T.C kimlik numaranız ile birlikte PTT şubelerine giderek, yardım desteğinizi çekebilirsiniz. Kentsel dönüşüm kira yardımı Ziraat bankası hesaplarına yatırılacaktır.

Kira Yardım Parası Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm için yapılan kira yardımı parası 535 TL’dir. Yardım süresi ise toplamda 18 aydır.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımları sadece başvuru yapan kişiye değil hane içerisinde bulunan kişilere de yapılan yardımlardır.

Belediye Kira Yardımları Yapıyor mu?

Devlet tarafından pek çok kurum aracılığı ile yardım yapıldığı gibi belediyeler tarafından da kira yardım desteği verilmektedir. Belediyelerde bulunan Sosyal Yardım birimlerine başvuru yapmanızın ardından belediye personelleri yerinde inceleme için evinizi ziyaret edeceklerdir. İncelemeler sonucunda durumunuzun yardım almaya uygun olduğu tespit edilirse başvurunuz olumlu sonuçlanacak ve ödeme tarihlerinde destek tutarınız hesabınıza aktarılacaktır.

Belediye Kira Yardımı Kaç Aydır?

Belediye kira yardımı 18 ay verilir. 6306 sayılı Kanun’na göre riskli yapı tespiti yapılan konutların sahiplerine, Bakanlıkça belirlenen kılavuza göre başvuru şartlarının sağlaması durumunda belediye kira yardımları 18 ay boyunca verilecektir.

Yorumlar

 1. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım kira yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin Allah rızası için yardım edin

 2. Avatar of Heval Heval dedi ki:

  Maddi durumum yok

 3. Avatar of Heval Heval dedi ki:

  Maddi durumum yok kiramı veremiyorum

 4. Avatar of Şemsi polat Şemsi polat dedi ki:

  Durumum hiç yok kiracıyım çocuklarım ufaktır çalışmıyorum bana yardımcı olun lütfen yardım istiyorum

 5. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Kıra yardımına ihtiyacım var

 6. Avatar of Suzan Suzan dedi ki:

  Eşim çalışmıyor eve bakmıyor çocuklarıma bakmıyor kiraciyim 2 tane çocuğum var geçim yapamıyorum ihtiyacım var bu kiraya

 7. Avatar of Zülfiye Zülfiye dedi ki:

  Hickimsem yok kirada oduruyorum yardım edermisiniz Allah rızası için hasdayim

 8. Avatar of Leyla karataş Leyla karataş dedi ki:

  Merhaba kiracıyı 3 çocugum var zordurumdayım eşim çalışmıyor sizden kirayardımı bekliyorum

 9. Avatar of Aycan eren Aycan eren dedi ki:

  Ben siirt merkezde yaşıyorum iki çocuğum var birini irmak eren kalbi delik eşim cezaevinde aile sosyal destekten 1150 yardım alıyorum kirama bile yetmiyor 40 günlü bebeğim var ona bez bile alamıyorum ne yapacağımı bilmiyorum ne olur çocuklarım için yardım elinizi uzatın

 10. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Benim işim yok ev kiramı veremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum kış geldi botlarını alamadım param yok allahım bizi ben yetim

 11. Avatar of Rukiye Rukiye dedi ki:

  Eşim düzenli çalışamıyor ev sahibine 3kira borcumuz var icra borçlarim var iki çocuğum var okula gidiyolar büyük çocuğum psikolojik tedavi ve kırmızı reçeteli ilaç kullaniyor kış günü yazlık taytla okula gidiyor Allah rızası için yyardim edin

 12. Avatar of Filiz Taşkın Filiz Taşkın dedi ki:

  Kiramızı veremiyoruz eşim çalışmıyor bebeğim var çok ihtiyacımız var

 13. Avatar of Halime açıkgöz Halime açıkgöz dedi ki:

  Bende kirada oturuyoruz kiram yeduz lira eşimi istedin çıkardılar işsizlik maşı aliriyoruz ama yetmiyor çok ihtiyacım var bizde yardimin edin çoğum var kirada oturuyoruz kiram yeduz lira kendim binaya bakiyorum yetmiyor çoğumun okula gidiyor

 14. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Eşimin işi düzenli olmadığını için kiram geçiyo

 15. Avatar of Bahar Bahar dedi ki:

  Kira yardımı istiyorum. Ev sahibim haciz işlemi uyguladı acil lutfen

 16. Avatar of Halil0 Halil0 dedi ki:

  Kira yardımına ihtiyacım var

 17. Avatar of Hatice Hatice dedi ki:

  2 çocugum var evim kira zor durum dayız kadın halimle çocuk barıma bakıyorum cumhurbaşkanı bana kira yardımı edin çok zordayız

 18. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın cumur bakanımızdan Allah rızası için zor durumdayız kira yardımı bekliyoruz üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım binyüz kira lütfen yardım edin

 19. Avatar of halil halil dedi ki:

  kira yardımına ihtiyacım var kocaeli

 20. Avatar of mustafa mustafa dedi ki:

  sayın cumhurbaşkannımızdan allah razı olsun allahım başımızdan eksik etmesin allahım yar ve yardımcısı olsun saygılarımla mustafa çevirken adana çukurovadan

 21. Avatar of Vediha Vediha dedi ki:

  Eşim madde bağımlısı çalışmıyor kirami elektrik suyumu ödemek için sizden kira yardımı yapsanız istiyorum dört çocuğum var üçü öğrencim bir oğlum konuşamıyor evimin ihtiyacı ben ceviz kırarak kabukları satarım geçimini yaparım evimin kirası iki tane geçiyor 300 milyon evimin banyosu yok mutfağı yok

 22. Avatar of ozge ozge dedi ki:

  buraya yazmayın kaymakamlıga gidin burdan yazınca bişey olmuyor

 23. Avatar of Ayfer imre Ayfer imre dedi ki:

  Kirciyim yardım istiyorrum

 24. Avatar of Lala Lala dedi ki:

  Sadece üç aylık kira yardmı istiyorum lütfen yardm edin inşallah eşimin iş yeri açılır kiramızı verebiliriz bu salgın dönemi için sadace kira icin yardm edin nolur

 25. Avatar of Cınar Demir Cınar Demir dedi ki:

  Benim iki cocuğum var eşim calışmiyor kiradayım 4 evdir beni ev sahipleri cıkarıyor kirami otuyemdigim için ne olur yardım edin

 26. Avatar of Kevser Kevser dedi ki:

  Kira yardımı na baş vuruyorum

 27. Avatar of Hatice Çetin Hatice Çetin dedi ki:

  Eşim cezaevinde madde bağımlısı bize zararı oluyordu her yerde şikayete bulundum boşanmak için dosya masrafı param olmadığı için başvuru yapamıyorum. Bir oğlum var küçük biyere batkipta çalışamıyorum kıramı ödeyemedim evden cikarildim arkadaşımda kalıyorum onda kendince düzeni var çocukları var eşyam hic bir şeyim yok ortda kaldım lütfen sesimi duyun yardim edin adresim filn yok nasil nere gidim başvuru yapim oğlumla huzurlu bir yerde yaşamak istiyorum

  1. Avatar of İhsan artug İhsan artug dedi ki:

   Hatice hanım devletin belirli mercileri var öncelikle sosyal yardım bakanlığına gidip kira yardım başvurusu yapın sonra da aile bakanlığına gidin ve boşanma durumunuzu anlatın ve size her konuda yardımcı olsunlar saygilar

  2. Avatar of Aleyna Aleyna dedi ki:

   Bulunduğunuz il,ilçe nerede yaşıyorsanız gelir testi izi çıkarın sonra Baroya gidin bisanmak için size ücretsiz avukat verecekler.
   Tabi adınıza ev,araba,arsa hiçbir mal varlığı olmamalı ve herhangi bir aşk, bağkur ,emekli sandığı vs. Yetim aylığı almıyor almalısınız.
   Gelir testinde zaten adınıza olan ev,iş yeri,arsa, maaş vs ne varsa veya yoksa belli olur.
   Boşandiktan sonra da Aile Sosyal politikalar il veya ilçe merkezine gidin çocuğunuz olduğu ve maddi durumunuz elverişsiz olduğu için size her ay SED yardımı 1500-1700 arası düzenli yardım yapılacaktır.
   Bu yardım boşanmış çocukları olan hiçbir mal varlığı veya geliri olmayan yoksulluk sınırı altında geliri olan boşanmış kadınlara ayrıca maddi durumları çok kötü aynı şekilde hiçbir mal varlığı olmayan , herhangi bir kurumdan maaş almayan çocukları okuyan ıssız ciftlerin çocuklarının okunasi için Aile Sosyal politikalar bakanlığı tarafından her ay düzenli bir şekilde SED (Sosyal Ekonomik Destek) yardımı verilmektedir.
   Aynı şekilde anne babaları ölmüş veya anne babadan herhangi biri ölmüş öksüz,veya yetim hiçbir gelirleri ve mal varlığı olmayan anneleri ile yaşayan veya anneanne ,dede,Babaanne , büyük baba ,teyze,hala ,amca bunlardan birilerinin yanında yaşayan çocuklar için de bu yardım geçerlidir. Tabi yanlarında kaldıkları yakınlarının da maddi durumlarının kötü olması şarti ile bu yardımdan faydalanabiliyor kar.
   Yeterki sartlariniz uysun.

   Kira yardımı için de bulunduğunuz il ,ilçenin Kaymakamlık veya Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarina gidip başvuru şartlarını gerekli olan belgeleri öğrenip başvurabilirsiniz
   oturduğunuz evinizin kira kontratı
   ,kimlik fotokopisi
   Gelir testi,
   Hiçbir taşınır veya taşınmaz mal varlığının olmaması ,
   Herhangi bir yerden dul ve yetim vs.maaş almıyor olmak
   Yoksulluk sınırı altında bir gelire sahip olmak gerekiyor.

 28. Avatar of Dünya Balcı Dünya Balcı dedi ki:

  Kirayı veremiyorum yardım istiyorum lütfen yani

 29. Avatar of Elif yalçın Elif yalçın dedi ki:

  Esim issiz iki kücuk cocugum var evim kira iki aylik kira borcum duriyor faturalarimda duruyor lutfen yardim istiyorum ihtiyacim olamasa istemem gercekten zor durumdayiz

 30. Avatar of Fatma ordu Fatma ordu dedi ki:

  Dulum madi durumum çok düşük yardım edin evimin geliri yok. Kimse çalışmıyor.

 31. Avatar of Pınar Pınar dedi ki:

  4çocuhum var hepsi ufak Allah için yardım edin evimin geliri yok kocam çalışmıyor yardım edin lütfen.

 32. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  4çocuhum var 2öğrenci ikisi ufak madi durumum çok düşük.eşim yok.hiç bı eşyam yok destehinize ihtiyacım var.ALLAH için elinizi uzatın.

 33. Avatar of Nur karabulut Nur karabulut dedi ki:

  Bende kiradayim ve hasta bi cocum car esimle bosaniyoruz cok zordayim banada bi yardim edermisiniz lutfen

 34. Avatar of Şükrü Şükrü dedi ki:

  İyi günler ben van Edremit tokide kiradayım işsizim sadece yaz aylarında çalışıyorum kış buyu zor geçiniyoruz SOSYAL yardımlaşmadanda herhangi bir yardım almıyorum 600 tl kira ödüyoruz lütfen siz değerli yetkililerden yardım bekliyorum

 35. Avatar of Feyat Feyat dedi ki:

  Benim 6 kiram birikmiş üdiyemiyorum 6aydır çalışmıyorum çok zor durumdayım 3tane çocuğum var ne olur yard8m edim

error: Content is protected !!