Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı 2023 Maaş Başvuru Şartları (4250 TL)

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2023 yılında çeşitli kamu kurum ve kuruluşları tarafından, ayni, nakdi ve maaş olarak sağlanmaktadır. Bu içeriğimizde Boşanan Kadınlara Devlet Destekleri Ve Maddi Yardımlar nelerdir araştırdık.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı 2023 Maaş Başvuru Şartları (4250 TL)

Boşanmış kadınlara devlet maaş ve destekleri, boşanmış kadınlara maaş uygulaması ve e-devlet dul maaşı başvuruları ile ilgili tüm bilgileri sizler için detaylandırdık.

Devletin boşanmış kadınlara sağladığı destek miktarı değişkenlik göstermektedir. Boşanmış kadınlara çeşitli faydalar sağlar, özellikle bu faydalar boşanmaların neden olduğu maddi kayıpları azaltmak için düzenlenir. Bazı durumlarda boşanmış kadınlara belirli oranlarda nafaka verilmekte veya boşanmış ihtiyaç sahibi kadınlara ekonomik destek sağlanabilmektedir. Boşanan kadınlara da belirli koşullar altında devlet tarafından belli bir miktar maaş ödenmesi mümkündür.

Boşanmış tüm kadınların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş çeşitli sosyal yardım programları vardır. Buna barınma, aile desteği, çocuk/gelin yardımları, yasal destek, sağlık bakımı veya mali destek gibi hizmetler dahildir. Boşanmış kadınların, hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri programlar hakkında daha fazla bilgi için yerel sosyal hizmet kuruluşlarıyla iletişime geçmelerini öneririz.

Boşanmış dul maaşı ne kadar 2023

Boşanmış dul maaşı tutarları sigortalı eşin vefatıyla alınabilecek tutarlar 2023 yılı MART ayında güncellendi. En düşük emekli maaşının 8.500 TL olmasına karar verildi. Bu kapsamda verilecek maaşları hesaplayalım.

Eğer sigortalının çocuğu yoksa, hak sahibi eşe bağlanacak ölüm aylığı, sigortalının hesaplanan aylığının %50’sine eşit olacaktır. Ancak çocuklar varsa, her bir çocuğa bağlanacak aylık oranı %25 olacak ve hak sahibi eşin aylık oranı %75’e çıkacaktır.

 • Kadının çocuğu yoksa 2023 yılında %50 oranında 4.250 TL maaş bağlanır.
 • Çocuklar var ise her çocuk %25 oranında maaşa hak kazandığından 2.125 TL maaş bağlanır.
 • Bu oranlar en düşük emekli maaşı 8.500 TL esas alınarak hesaplanmıştır.

Eşinden boşanan Kadın Devletten maaş Alabilir mi

Devlet tarafından Boşanan kadınlara yapılan yardımlar aşağıdaki gibidir:

 • Dul maaşı
 • Belediye yardımları
 • Babadan maaş
 • Eşi vefat edenler için Evek yardımları
 • Muhtaçlık aylığı
 • Ev ve barınma desteği

Boşanan, kocası vefat eden veya herhangi bir neden dolayı muhtaçlık durumu yaşayan kadınlar, belediyelerden ayni ve nakdi yardımı alabilir ayrıca SGK’ya başvuru yaparak dul ve yetim maaşı bağlatabilir. Bu kapsamda Eşinden boşanan Kadın Devletten maaş alması mümkündür.

Boşanmış Kadınlara Devlet Yardımı Başvurusu

Boşanmış Kadınlara Devlet Maaş ve Yardımları 2023 yılında da devam edecek olup, STK’lar da mali durum tespitleri neticesinde ayni ve nakdi yardımda bulunabileceklerdir. Boşanmış ve işsiz kadınlara da İş-Kur aracılığıyla istihdam sağlanmaktadır. Kadın istihdamını artırmak için sağlanan iş olanaklarından boşanmış kadınlar da yararlanabilmektedir.

Dul aylığı almaya başladıktan sonra geliriniz artarsa ​​maaşınız kesilir. Bu aynı zamanda adil bir uygulamadır. Çünkü bu maaş gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile verilmektedir. Ayrıca bu maaşı almaya başladıktan sonra sigortalı herhangi bir işe girerseniz maaşınızdan kesilecektir.

Boşanmış Kadınlara Devlet Destekleri ve Mali Yardımlar, belediyeler ve valilikler bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla sağlanmaktadır. Mali yardım başvuruları belediyelere, vakıflara ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılır.

Boşanmış Kadınlara Dul Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Boşanmış kadınlara maaş başvurusunda bulunmak için öncelikle gerekli başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Form genellikle kurumların sosyal hizmetler web sitesinde bulunabilir. Formu yetkili bir sosyal hizmet temsilcisine sunmak için bir hizmet merkezine de gidebilirsiniz. Başvuru formu doldurulduktan sonra ek belge talep eden başvuru belgelerinin de sunulması gerekecektir.

Bunlar arasında evlilik cüzdanı ve boşanma kararı, en geçerli gelir belgesi, boşanma öncesi ortak mali durumu gösteren belgeler, SGK kayıt belgesi ve nüfus cüzdanı gibi belgeler olabilir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır?

Dul aylığı başvurunuzun başarılı olabilmesi için belirli koşulların karşılanması gerekir. Dul maaşı alabilmek için aranan şartlar şunlardır:

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi.
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması.
 • Herhangi bir gelire sahip olmaması.
 • Anne veya babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir torba yasa sonucunda dul ve yetim aylığından yararlananlara yani Dul Maaşını alanlara ikramiye verileceği açıklandı. Bu torba yasa ile bu aylıklardan yararlananlara Ramazan ve Kurban Bayramlarında olmak üzere yılda iki kez 1.000 TL ikramiye veriliyor.

Ancak bu ikramiyede dikkat edilmesi gereken nokta maaştan payınıza düşen oranda ikramiye ödenecek olmasıdır. 2023 yılında vefat eden eşinizin maaşından %50 pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir.

esi vefat eden kadinlara devlet yardimi 2023

Dul Maaşının Kesilmesi Nedenleri Nelerdir?

Dul maaşı alan kadınların maaşlarını kesmek için de sebepler var. İşte boşanmış bir kadının aylık maaşının kesilmesine neden olabilecek bazı durumlar:

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi.
 • Maaş almaya başladıktan sonra sigortalı bir işe girilip çalışılması.
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi.
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

Dul Maaşı Başvuru e-Devlet Nasıl Yapılır?

e-Devlet portalı üzerinden de dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir. Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi sekmesinden işlemlere devam ederek maaş başvurusunda bulunabilirsiniz.

e-Devlette dul maaşı başvurusu yapmak için, ilk olarak giriş yapmalısınız. Girişi yaptıktan sonra, “Hizmetler” bölümüne tıklayın ve menüden “Maddi Durum” sekmesine gidin. Buradan, “Yardımlar” sekmesini seçin ve açılacak sayfadan “Dul Maaşı Başvurusu” linkine tıklayın. Ardından form doldurmanız gerekecek ve belirtilen evraklarla birlikte e-Devlet’e göndermeniz gerekecek.

Anne ve babasından dolayı yetim aylığı alanların maaşlarının evlendikten sonra kesileceğini de belirtmek gerekir. İptal ve boşanma sürecinde olan ve daha önce dul ve yetim aylığı almış olanlar yeniden boşanma durumunda maaş başvurusunda bulunabilirler. Başvurusu kabul edilenlere maaş ödenir.

Boşanmış Kadına Babadan Maaş Bağlanması Mümkün mü?

Boşanmış kadınlar için babadan maaş almaları mümkündür. Boşanmış bir kadının babasından maaş alabilmesi için geçerli bir boşanma mahkemesi kararı veya boşanma davasına bakan mahkeme tarafından otomatik tedbir kararı verilmiş olması gerekir. Boşanma davasıyla ilgili olarak, babadan ödenen maaşın ikinci eşin geçimini sağlamak için gerekli olacağı anlaşılırsa, mahkeme bunu dikkate alarak boşanmış kadına babadan maaş sağlayabilir. Ancak boşanmamış çiftlerde baba maaşı ödenemez.

Babalık aylığı alabilmek için Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine bireysel başvuru yapılması gerekmektedir. Dul kadınlar, babalık aylığı almak için belirtilen koşulları sağladıklarını kanıtladıktan sonra babalık aylığı alabilirler.

Boşanmış Kadınlara Belediyelerin Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Her belediyenin sosyal yardım ve hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelik kapsamında Belediyeler tarafından yapılan yardımlar aşağıdaki kişilere yapılır:

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere.
 • Çocuk Bakım Yardımı: Belediyeler tarafından aylık olarak ödenen çocuk bakım yardımı çiftlerin boşanma sonrasındaki ekonomik yükünü hafifletmek için tasarlanmıştır.
 • Sosyal Destek Programları: Belediyeler resmi evliliklerin sona ermesiyle boşanmış kadınlara sosyal destek programları sunmak için girişimde bulunabilir.
 • Psikolojik Danışmanlık: Boşanmış kadınlara psikolojik danışmanlık hizmetleri sunan belediyeler, kadınların barış içinde ve maddi anlamda bağımsız yaşamalarını kolaylaştırmak için çalışırlar.
 • Çocuk Eğitim Fonları: Boşanmış kadınların çocuklarının eğitimlerini finanse etmeleri için, belediyeler çeşitli teşvikler ve burslar uygulayabilirler.
 • Kredi Avansları: Boşanmış kadınların bağımsız yaşamaya geçmelerini kolaylaştırmak için belediyeler, kadınlara kredi avansları sunabilirler.
 • İşe Alım: Belediyeler boşanmış kadınlara işe alım konusunda destek olabilirler. Boşanmış kadınların yeni bir işe başlamaları için gerekli olan ekonomik desteği sağlamak için vergi indirimleri ve teşvikler uygulayabilirler.

Belediyelerden yardım talep etmek isteyenlerin ikametgah belgeleri, T.C Kimlik kartı ve başvuru isteklerini açıklayan bir dilekçe yazmalıdır. Başvuru sonrasında adresiniz belediye ekipleri tarafından incelenecektir. Bu nedenle gerçekten ihtiyaç içinde olduğunuz anlaşılırsa yardımdan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Eşinden Boşanan Kadın Devletten Maaş Alabilir mi?

Devletin özel durumlar için belirlediği kurallara bağlı olarak boşanmış kadınların devletten maaş almaları mümkündür. Çoğu durumda boşanmış kadınlar, boşandıktan sonra aile desteği gibi uzun vadeli hizmetlerden yararlanmak için gerekli belgeleri sağlamaları halinde devletten maaş alabilmektedir.

Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonucunda mağduriyeti tespit edilenlere yardım yapılmasına karar verilir. Yardım, insan onuruna zarar vermeyecek şekilde nakit yerine kullanılabilecek yardım kartı, çek ve anlaşmalı mağazalardan alışveriş çeki şeklinde olabilir. Belediyeler ile yardım sağlamayı taahhüt eden kişiler arasında sözleşmeler akdedilebilir. Aynı zamanda anlaşmaya bağlı olarak her türlü bedelin ödenmesi söz konusu olabilir. Ayrıca öğrencilere burs adı altında yapılan nakdi yardımlar da bulunmaktadır.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırılarak yapılmaktadır. Nakdi yardımın yapılabilmesi için belediyelerin koyduğu bir limit var. Bu hibeler yılın belirli zamanlarında yapılabilmektedir. Nakdi yardımlar, kurulun alacağı karar sonucunda kuruldaki harcama yetkilisi ve belediye başkanının onayı ile yapılır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul kadınlar da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun kararına göre kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili bilgi alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Boşanmış Kadınlara Yapılan Ayni Yardımlar 2023 Yılında Nelerdir?

Yönetmelik kapsamında ihtiyaç sahiplerine nakdi veya ayni yardım yapılabilmektedir. Bu yardımlardan yararlanmak için belediyelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar aracılığıyla da başvuru alınabilmektedir. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları ve belediyeler tarafından yürütülecek projeler kapsamında işbirliği yaptıkları kurumlar aracılığıyla da aynı yardımdan yararlanabilirsiniz. Belediye başkanının onayı ile ayni bağış da yapılabilir.

Ev hanımlarına verilen Devlet yardımları

Ayni ve nakdi yardımlarda, başvuru formu ve dilekçede gerçeğe aykırı beyanda bulunanların tespiti halinde yardım kesilir. Ayrıca yardımın yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişiklik ve gelişme olursa yardım kesilebilir.

Boşanmış Kadınlara Ev Yardımı 2023

Evet, çoğu devlet boşanmış kadınlara ev yardımı sağlamaya 2023 yılına kadar devam ediyor. Bazı kurumlar, boşanmış kadınların özel durumlarından kaynaklanan ek maddi destek sağlamak için daha fazla hizmet sunmaktadır. Her kurumun farklı hizmetler sunma seçenekleri vardır. Boşanan kişinin eski bir evi varsa ve barınma sorunu varsa devlet evin tadilatı ve onarımı için destek sağlar. Bunların yanı sıra mobilya ve eşya yardımı da yapmaktadır. Bunların dışında barınma ihtiyacının karşılanması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla ihtiyaca göre konut kiralama yardımı yapılmaktadır.

Barınak ihtiyaç raporu ve dilekçe ile başvuran kadınlara devlet ev yardım desteği sağlıyor.

2023 Yılında Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar?

2023 yılı ihtiyaç aylığı ihtiyaç sahiplerine 2.432,81 TL olarak verilmektedir. Muhtaç aylığı için gerekli şartları taşıyan, yetim veya engelli olup kendi kendine bakamayacak durumda olan kişilere ödenen bu maaş, PTT şubeleri veya Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla sağlanmaktadır.

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır.

Muhtaç maaşı başvurusu sonrasında yapılan inceleme sonucunda bu maaşı almaya hak kazanırsanız maaşınız hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaç aylığı, yetim aylığı işlevi gören bir yardım türüdür. Bu maaş yetimlere de veriliyor.

Muhtaçlık Maaşı Bağlanması için Aranan Şartlar Nelerdir?

Muhtaç olduğunu beyan edenlerin muhtaçlık aylığı alabilmesi için şartlar vardır. Bu şartları sağlayan kişiler engelli aylığından yararlanabilmektedir.

Muhtaç aylığı alabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • Başvuru yapan kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Başvuranların Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Maaş için başvuran kişi sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü varsa, ondan elde edilen miktar, muhtaç aylığı tutarını geçmemelidir.
 • Ayrıca engellilik varsa oranı ile birlikte bu durumu bildirmek aranan şartlar arasındadır.
 • Muhtaçlık maaşı başvurusuna kalan kişinin, Türkiye’de yaşayan ve ikamet etmekte olan bir vatandaş olması gerekmektedir.
 • Emekli olmamış bir başvurucu için, çalışan bir eşin olması şartı aranmaktadır.
 • Başvuran kişi ya da ailesindeki herhangi biri, 18 ile 65 yaş arasında olmalıdır.
 • Belirli bir sosyal güvencelerden (SSK, Bağ-Kur, destek primi, Aile yardımı vb.) yararlanmakta olunmalıdır.
 • Başvuru için alınabilecek diğer belgeler arasında; evlenme cüzdanı, nüfus cüzdanı (resimli), ikametgah ve işyeri ruhsatı, son 6 ay içinde çıkan son ödeme belgesi (ücretli olsa bile) yer almaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaçlık aylığı başvuru yöntemi aşağıdaki gibidir:

 • Muhtaçlık aylığı başvurusu için İlgili İl ve İlçe Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 • Muhtaçlık aylığı başvurusu, öncelikle başvuru formunun online olarak doldurulması ile kolaylıkla yapılabilir. Ancak başvuru formunu doldurarak ve sizden istenecek her türlü belgeyi doldurarak Vakıflar İl Müdürlüğü’ne şahsen de başvurabilirsiniz.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak da bu desteklerden yararlanabilirsiniz.
 • Form eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Başvuru için gerekli belgeler arasında; yaşadığınız bölgeye ait Nüfus kayıt örneği, ikametgâh belgesi, gelir ve harcama beyannamesi, eğer varsa geçmiş yıllarda almış olduğunuz aylık veya yardımlar gibi gelir kayıtlardan ibarettir.
 • Başvurunuz sonrası, ilgili kuruma gönderilen dosyanız incelenerek, halk sağlığı ve sosyal hizmetler kanununa göre diğer belgeleri talep etme hakkına sahiptir.
 • Muhtaçlık aylığı hakkındaki kararınızla ilgili olarak Kurum tarafından size Dilekçe Örneği gönderilir ve onaylanmasının ardından karar düzenlenerek hak sahibine verilmektedir.
 • Son olarak tüm evraklar hazırlanarak, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne teslim edilerek, muhtaçlık aylığı almaya hak kazanılan kişilerin adreslerine tebligat yapılmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Yardımı Ne kadar?

Bakanlık tarafından eşi vefat eden kadınlara sağlanan EVEK dul maaşı 2023 yılında 2 ayda bir 2.000 TL olarak yapılmaktadır. Eşi vefat eden kadınlar ayda 1.000 TL olmak üzere 2 ayda bir 2.000 TL olarak bu yardımlardan yararlanabilir.

Boşanmış Kadınlara Devlet Kira Yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yeni düzenleme ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik bu desteğin miktarında bulunuyor. Bu düzenleme ile eşi vefat eden kadınların aylık ödemeleri 1.000 TL’ye çıkarılacak ve 2023 yılından itibaren 2 ayda bir 2.000 TL olarak ödenecek.

Dul Maaşı Kesilir mi?

Evet dul maaşı kesilir. Kesilme nedenleri ise: Tekrardan bir evlilik yapılması durumunda, sigortalı bir işte çalışmaya başlandığında ve muhtaçlık durumunun sonlanması gibi durumlar yaşanmasıdır.

Boşanmış Kadınlara Yapılan Ayni Yardımlar nelerdir?

Boşanmış kadınlara devlet tarafından gıda, yemek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, öğrenci malzemeleri, engelliler için gerekli olan malzemeler gibi konularda yardım yapılmaktadır.

Boşanan Kadın 2023 Yılında Babasının Sigortasından Yararlanabilir mi?

Boşanmış kadınlar, anneleri veya babaları tarafından sağlık yardımlarından ve sosyal güvenlik haklarından yararlanma imkânına sahiptir.

Boşanmış kadınlara kira yardımı veriliyor mu?

Boşanmış kadınlara kira yardımı verilmektedir. Ancak bu yardım boşanmış kadınlara özel olarak verilen bir yardım değildir. Devlet kira yardımı alma şartlarını taşıyan kadınlar yararlanabilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Merve usta Merve usta dedi ki:

  Merhaba insalah yardım alırsınız bende çok istiyorum.

 2. Avatar of Merve usta Merve usta dedi ki:

  Merhaba bende bosandim yeni banada dediler kura sözleşmesi evdeki çocukların kimlikleri bosandin kağıdı öğrenci bilgileri okul belgesi yani yardım alabilirsin dediler bende başvuru yapacağım.insalag olur

 3. Avatar of Hatice Seval Hatice Seval dedi ki:

  Allah rızası için yardımcı olursanız iki oğlum var eşimden ayrıldım hiçbir getirin yok lütfen en azından dulluk maaşına bağlanmak istiyorum yardım edermisiniz

 4. Avatar of Gülseren erdir Gülseren erdir dedi ki:

  Bosandigim eşim vefat etti onun emekli maaşı alabilirmiyim kendimde emekliyim

 5. Avatar of Fatmagokce Fatmagokce dedi ki:

  3 yildir esimden ayriyim. 7 yasinda 1e giden kizim var. Nafaka alamiyoruz. Kizim babasindan maddi manevi hic bir destsk almiyor. Gormuyor. Suan issizim. 3 aydir is bulamiyorum. Kizimin okulu icin yardim destegi istiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 6. Avatar of Duygu Duygu dedi ki:

  Eşimden ayrıldım zor durumdayım kirada oturuyorum dul maaşından faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla….

 7. Avatar of Nimet Nimet dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayriyim iki çocuğum var cok
  mağdurum geçinemiyorum merdiven temizliyom hic bi gelirim yok ailem beni istemiyor benimle konusmiyorlar cok zor durumdayim kiradayim evdeki eşyalar ev sahibinin almak istiyor bana coook acil çamaşır makinesi buzdolabı hali lazım lütfen yardim edin ilk önce Allahtan sonra hayir sever insanlardan yardim istiyorum

 8. Avatar of Sevda akca Sevda akca dedi ki:

  Merhabalar hayırlı aksamlar Ben sevda akca.. Rabbimin güzellikleri üzerinize olsun Rabbim herseyi gönlünüzce versin inşallah lütfen bana destek olun yol gösterin boşanma aşamasındayım yaksalik 8 aydır çocuklarımı göremiyorum seslerini duymuyorum hayati tehlikem var kadın Sığınma ve barınma evinde kalıyorum eşim çocuklarımı aldı ve beni zina ile suçlamakta evliliği 9 yıl yıpratma ve yipranma bedeli olarak 500 bin tl tazminat davası açmış avukat tutacak gelirim olmadığı için avukat tutamadım 2 seferdir mahkeme görülüyor ve ben mahkemeye gidemiyorum Baro avukatı bekliyorum 3 üncü makemem 27.12.2022 de olacak mahkemeye gidemedigim içinde hakkımda arama kararı cikarttirilmis ne yapmam gerekiyor eşimi gizli numaradan arayıp o kadar tazminatı odeyemeyecegimi söylediğim de bana ettiği teklif mahkemeye gel ben hiçbir şekilde Madi manevi birsey istemiyorum kendi isteğim ve Arzum üzerinede cocuklarimin velayetini babaya verilmesini talep ediliyorum bakabilecek durumum yoktur dava sonucunun ardından da ne çocuklarımla nede eşimle birhada asla görüşmek konuşmak istemiyorum bütün suçlamaları kabul ediyorum dememi teklif etti ama benim tek istediğim 2 erkek evladımı yanıma almak istiyorum cocuklarimdan başka hiç bir şey istemiyorum tazminat nafaka vs istemiyorum tek isteğim çocuklarım bu konuda bilgi sahibi olanlardan bana cvp vermelerini ve yardım etmelerini bekliyorum nasilki bi kadın kadının düşmanı ise biz kadınlar sırt sirtta da verdiğimiz de de hepsinin üstesinden gelicegimize inanıyorum aynı zamanda şunu belirtmek istiyorum kimse sanmasin erkeklere kötü diyorum demiyorum bi çoğunuz biz kadınların en büyük destekçisisiniz lütfen yardımlarınızı esirgemeyen saygılarımla….

 9. Avatar of Sevda akca Sevda akca dedi ki:

  Merhabalar hayırlı aksamlar Ben sevda akca.. Rabbimin güzellikleri üzerinize olsun Rabbim herseyi gönlünüzce versin inşallah lütfen bana destek olun yol gösterin boşanma aşamasındayım yaksalik 8 aydır çocuklarımı göremiyorum seslerini duymuyorum hayati tehlikem var kadın Sığınma ve barınma evinde kalıyorum eşim çocuklarımı aldı ve beni zina ile suçlamakta evliliği 9 yıl yıpratma ve yipranma bedeli olarak 500 bin tl tazminat davası açmış avukat tutacak gelirim olmadığı için avukat tutamadım 2 seferdir mahkeme görülüyor ve ben mahkemeye gidemiyorum Baro avukatı bekliyorum 3 üncü makemem 27.12.2022 de olacak mahkemeye gidemedigim içinde hakkımda arama kararı cikarttirilmis ne yapmam gerekiyor eşimi gizli numaradan arayıp o kadar tazminatı odeywmeyecegimi söylediğim de bana ettiği teklif mahkemeye gel ben hiçbir şekilde Madi manevi birsey istemiyorum kendi isteğim ve Arzum üzerinede cocuklarimin velayetini babaya verilmesini talep ediliyorum bakabilecek durumum yoktur hava sonucunun ardından da ne çocuklarımla nede eşimle birhada asla görüşmek konuşmak istemiyorum bütün suçlamaları kabul ediyorum dememi teklif etti ama benim tek istediğim 2 erkek evladımı yanıma almak istiyorum cocuklarimdan başka hiç bir şey istemiyorum tazminat nafaka vs istemiyorum tek isteğim çocuklarım bu konuda bilgi sahibi olanlardan bana cvp vermelerini ve yardım etmelerini bekliyorum nasilki bi kadın kadının düşmanı ise biz kadınlar sırt sirtta da verdiğimiz de de hepsinin üstesinden gelicegimize inanıyorum aynı zamanda şunu belirtmek istiyorum kimse sanmasin erkeklere kötü diyorum demiyorum bi çoğunuz biz kadınların en büyük destekçisisiniz lütfen yardımlarınızı esirgemeyen saygılarımla….

  1. Avatar of mümin mümin dedi ki:

   Sevda hanım, 2022 aralıkta bu yazıyı yazmışsınız. Şimdi durum nedir bilmiyorum. Amam Devlet size gerekli avukatı ücretsiz olarak veriyor. ve ona da gerekli tüm bilgileri de danışabilirsiniz. Allah kolaylık versin.

 10. Avatar of Süreyya keleş Süreyya keleş dedi ki:

  Eşimden ayrildim.yardimlara başvurdum.bekleme surecindeyim.işsizim.evim kira,hicbiryerden gelirim yok.yaşim ve sağlık sorunlarımdan dolayı çalışamıyorum.800 lira tedbir nafakasindan başka gelirim yok.kardesim.arada yardim ediyor.oda ailesini ancak geçindiriyor.dul maaşindan yararlanmak.istiyorum.benim eşyam yok.esyali ev tuttum.kira ve faturaları ödemekte çok zorlanıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

 11. Avatar of Bahar duracak Bahar duracak dedi ki:

  Ben lupus sle hastasiyim maddi durumum yk ilaçlarımı alamıyorum çalışamıyorum hiç bir gelirim yk

 12. Avatar of Ayten Ayten dedi ki:

  Bende eşimden bosandim hiçbir yerden yardım almıyorum işte bulamıyorum lütfen banada yardım edin

 13. Avatar of Nazlı arslan Nazlı arslan dedi ki:

  Eşimden ayrı yaşıyorum şuan boşanma aşamasında yım 2019 dan beri bı davamız var fakat ayrı yaşıyorum yardıma ihtiyacım var yardım alabileceğim kimsem yok yardıma ihtiyacım var herhangi bir sağlık güvencem yok damar tıkanıklığı var bende fakat hastaneye bile gidemiyorum tedavimi yarım bırakmak zorunda kaldım lütfen yardım edin

 14. Avatar of Nazlı arslan Nazlı arslan dedi ki:

  Eşimden ayrı yaşıyorum şuan boşanma aşamasında yım eşimden şiddet gördüğüm için aynı evde kalmıyorum 9 aydır ayriyim çocuklarımı bile göremiyorum 9 Aydan beri yardıma ihtiyacım var herhangi bir sağlık güvencem yok damar tıkanıklığı var bende fakat hastaneye bile gidemiyorum tedavimi yarım bırakmak zorunda kaldım lütfen yardım edin çalışmıyorum iş çok Zor günlük temizliğine gidiyorum bazen fakat devamlı olmadığı için işsizim aylardır

 15. Avatar of Nazlı Nazlı dedi ki:

  Eşimden ayrı yaşıyorum şuan boşanma aşamasında yım 2019 dan beri bı davamız var fakat ayrı yaşıyorum yardıma ihtiyacım var yardım alabileceğim kimsem yok yardıma ihtiyacım var herhangi bir sağlık güvencem yok damar tıkanıklığı var bende fakat hastaneye bile gidemiyorum tedavimi yarım bırakmak zorunda kaldım lütfen yardım edin

 16. Avatar of Ayşe zengin Ayşe zengin dedi ki:

  Eşimden ayrıldım Bende yardım almak istiyorum lütfen yardımcı olmuşsunuz ñe kadar verirseniz çok ihtiyacım var

 17. Avatar of menevşe doğan menevşe doğan dedi ki:

  Esimden ayrildim fakat muhtac yardimi alamiyorum sebebiyse vefat olmadan dul sayilmiyormusum hic bir sekilde durumum yok bulundugum ilcede is imkani yok yasimdan dolayi is vermiyorlar su kira elektirik odeyemiyorum acil yardima ihtiyacim var fakat alamiyorum

 18. Avatar of Şengül Canbay Şengül Canbay dedi ki:

  Eşimden boşandım işsizim zor durumdayım yaşım 44 olduğu için yaş sınırı dolayısıyla iş bulamadım
  boşanmış kadınlar için uygun görülen yardımlardan faydalanmak istiyorum

 19. Avatar of Semiha Polat Semiha Polat dedi ki:

  Boşanma aşamasında yim iki çocukla birlikte yaşıyoruz çok zordayiz

 20. Avatar of sevim sevim dedi ki:

  Barodan ücretsiz avukat bulup nafaka davası açmalısınız. Maddiyatı yok çalışmıyor nafaka istemedim diye bir şey olur mu Allah aşkına sizin de maddiyatınız yok ama bakıyorsunuz çocuklarınıza o da bakmak zorunda çocuklarınıza iştirak nafakası ödemek zorunda.

 21. Avatar of Emine nur çırakoğlu Emine nur çırakoğlu dedi ki:

  Merhaba ben emine eşim den ayrılalı 6 ay oldu ailem kabul etmiyor hiç bir yerden maddi destek almıyorum çalışmıyorum da durumum çok kötü ocağım bile yok yakacak odunum yok sobam yok yatacak yerim yok maddi yardimizi bekliyorum lütfen yardım edin çok çaresizim lütfen

 22. Avatar of Neşe Neşe dedi ki:

  Ben eşimden boşandım evim kira 4 cogugum var 3 aydır kiramı öduyemuyorum ne olur bana yardımcı olun lütfen Allah rızası için çok ihtiyacım var bir anne olarak sizden yardım istiyorum Allah rızası için yardım istiyorum

  1. Avatar of Mislina Mislina dedi ki:

   Esimden ayriyim 5yasnda bir kizim var is bulamiyorum nolur bana yardim edin

 23. Avatar of Asuman Asuman dedi ki:

  Merhaba ben eşimden 2 buçuk sene önce boşandım işsizim hiç bir yerden gelirim yok 2 oğlumla oturuyorum sağlık sorunlarım var çalışamıyorum lütfen bana da yardım edin yardım parasına başvurdum ordan da bi cevap alamadım bari o maaş bağlansa biraz nefes alırız rahatlarız az da olsa

  1. Avatar of Şeyda Şeyda dedi ki:

   Bende eşimden şiddet görüyordum boşandım benimde bir gelire çok ihtiyacım var lütfen benide dulluk maaşına bağlarmısınız