Devlet Destekli

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2020 Güncel)

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2020 Güncel)

Devlet hastanelerinden muayene olmak isteyen sigortası olmayan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenler öncelikle randevu alarak doktor muayenesi olmak için kayıt işlemlerini yaptırmalı sonrasında paralı hasta girişinden kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi için hastane veznesinden muayene ücretini yatırmaları gerekmektedir. Acilden giriş yapan hastalar hariç, randevu alarak doktor muayenesi olacak ve tahlil yaptıracak olan paralı hastaların sağlık hizmeti alabilmesi için vezneye 50 TL. muayene ücretini yatırarak devlet hastanelerinden muayene olabilirler. (fiyatlar da güncelleme olabilir.)

sigortasız-muayene-ücreti

Sigortasızlar 30 TL muayene ücreti yatırarak muayene olabilirler.

Devlet hastanelerinden muayene olmak isteyenler tahlil ve muayene ücretini ödemeden sağlık hizmeti alamazlar. Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmayan, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunanların sigortaları olmayan kişiler Genel Sağlık sigortasından yararlanabilmek için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek Gelir testi yaptırmaları ve gelir testi sonucunda ödenecek olan Genel Sağlık sigortası prim ücretini yatırdıktan sonra devlet hastanelerinde ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bunun haricinde GSS primini ödemeyen, sigortası olmayan ve Genel sağlık sigortasından yararlanmayan kişiler devlet hastanelerinden muayene ücreti ödeyerek sağlık hizmeti alabilirler. 2020 yılı için bu rakam 30 TL ‘ dir ve devlet hastanesi veznesinden 30 TL yatırarak makbuz karşılığında sağlık hizmetinden yararlanmak mümkündür. Genel sağlık sigortasına tabi olmayan herkes ücret ödeyerek sağlık hizmeti alabileceğinden, biran önce Gelir testi yaptırarak Genel sağlık sigortası kapsamına girmek ve düzenli olarak GSS primlerini yatırmak bu açıdan büyük önem taşır. Özellikle de ayakta muayene gerektirmeyen ağır hastaların muayene ve tahlil ücretleri daha fazla olacağından kişiler ya bir sigortalı işte çalışmaları gereklidir ya da Genel  sağlık sigortasına tabi olması lazımdır. Aksi takdirde ciddi rakamlar ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir.

GSS Primleri

Asgari ücret 2020 yılında Brüt 2943 TL’dir. Genel Sağlık sigortası prim hesaplamalarında bu rakam baz alınarak hesaplama yapılır. Gelir testi yaptıran kişinin yaşadığı hanedeki gelir toplamı Asgari ücretin 3’te biri kadar ve daha altında ise Genel sağlık sigortası priminin tamamı olan 53.33 TL devlet tarafından karşılanır.

Asgari ücret baz alınarak hesaplanan GSS primlerini düzenli olarak ödeyen kişiler devlet hastanelerinden ücret ödemeden muayene olabilirler. Düzenli olarak ödemeyen, devlete GSS prim borcu bulunan ve sigortası olmayıp halen gelir testi yaptırmayan kişiler devlet hastanelerinde muayene olabilmek için  geçerli olan paralı hasta muayene ücret olan 30 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Genel Sağlık Sigortası Primleri 60 Lira olarak belirlenmiştir.

4A Sigortalı Muayene Ücretleri

SGK emeklilerin maaşından kesilen devlet hastanesi muayene ücretlerine, işyerlerinde sigortalı olarak çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım payların zam geldi. 2020 yılı için geçerli olan yeni muayene ücretlerine gelen son zam ile birlikte sigortalı olan hastaların ödedikleri muayene ücretleri ise;

Sigortalı olarak çalışan ve devlet hastanesinde muayene ücretleri daha önceden 5 lira iken geçen yıl Ocak ayında yapılan yeni zamla devlet hastanelerine ait muayene ücreti %20 arttırılarak 6 liraya yükseldi. Yine eğitim araştırma hastaneleri için 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise  8 liraya yükseltildi.

Muayene Ücreti Hesaplama

Muayene Ücreti Hesaplama

Özel hastanelerde ise muayene ücretleri hastaneye, muayene olunacak birime ve tedavi yöntemine göre değişkenlik göstermektedir. Katkı payı olarak belirlenen tutar 15 TL’ dir. SGK’ nın internet sayfası üzerinden hastane seçimini yaparak ve istenen bilgiler için ayrılmış alanları doldurarak muayene ücreti hesaplaması yapabilirsiniz. Yıl içinde fiyatlarda güncelleme olduğunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Enes dedi ki:

  Yabancıyım, ögrenci TC ikametim var, sigortasız devlet hastanelerde muyaene ücreti ne kadar?ögrencilere farklımı ve yaş sınırı varmı?

 2. Duacı dedi ki:

  GSS Prim borçları silinir mi ? En azından silinse de düzenli ödesek.

 3. Devlet hastanesinden ssk sız yararlanma dedi ki:

  Sayın cumhur başkanımız gerçekten 2019 daki yapmış olduğunuz devlet hastanelerindeki hizmetten çok memnun kaldık 2020 dede aynı şekilde yaralanmak istiyoruz saygılarmla teşekkür ederim

 4. Sgk 2020 muayene ücretleri dedi ki:

  50 tl olan muayene ücreti eskisi gibi 6 tl olarak 2020 yılı sonuna kadar uzatıldı haberleri doğrumu?

 5. Bu nasil bi duzen dedi ki:

  Arkadaslar 2 curuk cekilecek disim var 2 tanesi dolgu olacak biriside dolgu oldu ama kirildi dis agrilarindan duramiyorum is ariyorum bulamadigim icin muanede olamiyorum calismadan ucret istiyorlar calissam yuzlerine atacam parayi ama calismayan birisinden ucret karsiligi tedavi ederiz diyor devlet daha once sigortam vardi ordan niye karsilanmiyor issiz kalinca bu agrilari cekmek zorundamiyiz anlamis deyilim ise girsem ilk aylarda izin vermiyorlar izin kullanmak isteyincede kapiyi gosteriyorlar ne olacak bu halimiz

  1. SemihD dedi ki:

   Dün Samsun Eğitim ve Araştırma hastanesinde sigortasız olarak muayene oldum. 7 lira verdim.