SGK Karşıladığı İlaç Listesi

SGK Karşıladığı İlaç Listesi

Devlet tarafından tüm vatandaşların tedavileri sonrasında doktorlarca yazılan ilaçların büyük bir bölümü SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak yüzlerce firma olduğundan bazı ilaçlar geri ödeme listesine alınmamıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından dönem dönem bedeli ödenecek ilaçlar listesi yayınlanmaktadır. SGK kurumu tarafından bugüne kadar 24 yeni duyuru yayınlanarak bedeli ödenecek ilaçlar listesi güncellenmiştir. Bu liste dönem dönem Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından güncellenmektedir. Kamuoyunda, sosyal medyada bazen kanser ilaçlarının ödenmediği, birçok vatandaşın ödenmeyen ilaçlar sebebiyle mağdur olduğunu duymaktayız. Bazen ödenmeyen ilaçlar yargıya taşınmakta, Yüksek Yargı makamlarınca bu hususta çeşitli kararlar alınmaktadır. Bu kapsamda aşağıda yer alan bilgiler sadece kısa yoldan ibaret olup, en doğru bilgiyi alabileceğiz makam Resmi Kuruluşlardır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 4’ü demans 29 ilacın geri ödeme kapsamında alındığı açıklandı.

 • 1 adet pıhtılaşma önleyici ilaç,
 • 4 adet demans ilacı,
 • 2 adet enteral beslenme ürünü,
 • 1 adet hipertansiyon ilacı,
 • 2 adet immünglobulin,
 • 1 adet kas gevşetici,
 • 1 adet göz merhemi,
 • 2 adet gargara,
 • 2 adet psöriyazis tedavisinde kullanılan ilaç,
 • 6 adet antibiyotik,
 • 2 adet soğuk algınlığı ilacı,
 • 2 adet astım ilacı,
 • 1 adet tıbbi mama,
 • 2 adet vitamin.
 • Böylece Sosyal Güvenlik Kurumuna bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen toplam ilaç sayısı 9.037’ye ulaştı.

Sgk’nın Karşıladığı ve Karşılamadığı İlaçlar Listesi

Aşağıda SGK resmi internet sitesine yayınlanan duyurulara ilişkin EK-4A çizelgeleri bulunmaktadır. Bu çizelgelerde 4A‘lı vatandaşlar için alınabilecek yeni ilaçlar, ödemesi yapılmayacaklar, güncellenenler ve silinenler bulunmaktadır. Bu husustaki asıl kaynak Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğünde bu listenin yayınlanmasının amacı okuyucularımıza ön bilgi ve kolay ulaşımın sağlanması içindir. En doğru kaynak Bakanlıkların kayıtlarıdır.

02 OCAK 2020 Eklenen Silinen Düzenlenen İlaçlar Listesi19 MART 2020 ödenen ve ödenmeyen ilaçlar güncellemesi04 HAZİRAN 2020 tarihli duyuru
09 OCAK 2020 SGK Ödenen Ödenmeyen İlaçlarda Yapılan Düzenleme26 MART 2020 Devletin ödediği ilaçlar hakkında SGK duyurusu11 HAZİRAN 2020 Tarihli ilaç düzenleme duyurusu
16 OCAK 2020 SGK eklenen pasiflenen ilaçlar listesi01 NİSAN 2020 EK-4A SUTSUZ VE 9L 81 İLAÇ LİSTESİ2019 2.DÖNEM TIBBİ VE EKONOMİK DEĞERLENDİRME KOMİSYONU VE 20.04.2020 TARİHLİ
23 OCAK 2020 SGK ödenen ve ödenmeyen ilaçlar09 NİSAN 2020 4A Düzenlenen ilaçlar18 HAZİRAN 2020 4A düzenlenen ilaçlar
30 OCAK 2020 SGK düzenlenen ilaçlar 4A 4H16 NİSAN 2020 4A Bant hesabına eklenen çıkartılan ve diğer ilaçlar düzenlemesi18 Kasım 25 Kasım Güncellemesi
06 ŞUBAT 2020 Devlet Ödenen İlaçlar Düzenlemesi23 NİSAN 2020 İlaç düzenleme listesi 
13 ŞUBAT 2020 ilaç geri ödeme listesi düzenlemeleri07 MAYIS 2020 Düzenlemesi 
20 ŞUBAT 2020 ilaç ödeme düzenlemesi14 MAYIS 2020 Sgk ilaç düzenleme duyurusu 
27 ŞUBAT 2020 SGK ilaç duyurusu21 MAYIS 2020 ödenenen ve geri ödenmeyen ilaçlar düzenlemesi 
13 MART 2020 DÜZENLEME28 MAYIS 2020 ilaç düzenleme duyurusu 
 • (EK-4/A) EKLENEN İLAÇLAR,
 • (EK-4/A) DÜZENLENEN İLAÇLAR,
 • (EK-4/A) ÇIKARILAN İLAÇLAR,
 • (EK-4/A) AKTİFLENEN İLAÇLAR,
 • PASİFLENENLER

yer almaktadır. İlaç listelerinde, tıbbi malzemelerin geri ödenmesinde veya benzer sorularınız için SGK iletişim hattı olan ALO 170 hattını arayarak sorularınızı yöneltebiliriz. İçeriğimiz alt bölümü olan YORUMLAR bölümüne yorum yazmanız durumunda da, yardımcı olmaya çalışacağız.

SGK Ödenmeyen İlaçlar ve Muadiller

Devlet tarafından bazı ilaçlar doktor tarafından reçete ile yazılmasına rağmen karşılanmamaktadır. Sadece reçeteyle alınan ilaçlar haricinde (antibiyotik vs. dışında) bu gruptakiler ücret karşılığında eczanelerden temin edilebilir. Ancak bazı ilaçların muadilleri ödeme listelerine tabidir. Doktorlar reçete hazırlarken bu listelere hakim olmaları nedeniyle vatandaşlara ücretsiz olarak temin edebilecekleri ilaçları yazmaya gayret gösterirler. Bu kapsamda eğer doktorlar tarafından sıklıkla yazılan bir ilaç kullanmıyor iseniz, eczacınızdan bu ilacın ödenip ödenmediği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Devlet Tarafından Karşılanan Gözlükler

Yine göz doktorları tarafından yazılan ve hastanın kullanması gerekli olan gözlük reçeteleri SGK tarafından ödenmektedir. Ancak bu ödemeler de belirli bir mevzuata bağlıdır. Bazı hastalar bu reçetelerle güneş gözlüğü almayı talep etmekteler. Bu tamamen mevzuata aykırı bir durumdur. SGK gözlük ödemesi linkinde Devletin ne kadarını karşıladığı, Devlet Gözlük Hakkı isimli içerikte ise kaç yılda bir verildiği ve hak sorgulama sistemi anlatılmaktadır. Bu içeriklerden gözlük yazdırmadan önce ön bilgi alabilirsiniz.

lacombi 30/10 mg 28 kapsul

SGK ilaçların yüzde kaçını ödüyor 2021?

Sosyal güvenlik kurumu bu hususu internet sitesinde şöyle açıklamış. Düzenleme yapmadan aynen yayınlıyoruz. SUT Sağlık uygulama tebliği anlamına gelmektedir. Tebliği DSağlık Uygulama Tebliği Bağlantısına tıklayarak SGK resmi sitesinden indirebilirsiniz.

Sağlık raporu ile belgelendirilmek koşuluyla SUT eki “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi”(EK-4/D)nde yer alan hastalıklarda, listede belirtilen ilaçlardan katılım payı alınmaz. Bunun dışındaki ilaçlardan katılım payı alınır.

Çalışanlardan kesilen ilaç katkı payı %20,

Emeklilerden kesilen ilaç katkı payı ise %10’dur.

Emeklilerin ilaç katılım payı maaşlarından kesilir.

Çalışanlar katılım paylarını eczaneye öderler.

Devlet İmplant Tedavisini Karşılıyor mu?

Hastanın hayati gereksinimlerini sürdürmesi için implant tedavisi gerekiyor ise, bu hususta alınacak bir rapor ile tedavi karşılanır. Eğer üniversite veya diş hekimliği fakülteleri dolu ise özel hastanelerde de yaptırılabilir. Devlet implant tedavisi isimli içerikte ayrıntıları ile anlattık.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. Güllü DÖĞER dedi ki:

  İyi günler…
  Doktor tarafından chondrovisc s (gel) 44 mg /2 ml ilacı reçetelenmiştir…Fakat eczaneye gittiğimde .1250 tl fiyat çıkardı…Alacak gücüm yok…Eşim emekli fakat ev aldığımzıdan dolayı toki borcunu ödüyor..
  Devletimiz bu ilacı karşılamıyor mu?
  ya da ne yapmalıyım?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Selim dedi ki:

   Ödemiyor. Ödese zaten eczaneden bu kadar yüksek fiyat çıkmaz…