Devlet Destekli

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)

SGK tarafından göz rahatsızlığın olanların gözlük masrafları karşılanmaktadır. Ancak bunun bir süresi ve kriteri mevcuttur. Bu içeriğimizde Devletin kaç yılda bir gözlük verdiğini kaleme aldık.

Çalışan ve sosyal sigorta primini ödeyenler devlet hastanelerinde göz doktoruna muayene olarak gözlük alabilirler. Bunun için Devlet hastanelerindeki Göz Polikliniklerinden randevu alarak göz muayenesi olup göz rahatsızlığınıza teşhis koydurarak göz doktoru gözlük yazdığında devlet destekli gözlük alabilirsiniz. SGK  tarafından tanınan sigorta hakkından yararlanarak gözlük ödemesinden yararlanarak 3 yıl süreli gözlük ve çerçeve alabilirsiniz. Sigortadan alınan gözlükler 3 yıllık olarak verilir. Şimdi 3 yıl dolmadan gözlük nasıl alınır konularına değinelim.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Sigorta tarafından gözlük verme süresi 3 yıldır.

Yeniden SSK’dan Gözlük Alma ve Hak Sorgulama

Gözlük ve çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Süre bitiminden hemen sonra yeni bir gözlük alabilmek mümkündür. 3 yıl süresi dolmadan SGK tarafından yeni bir gözlük ve çerçeve almak mümkün değildir. 2020 yılında ssk dan gözlük alanlar bir sonraki gözlük alma haklarını 2022 yılında kullanabilecektir. 2022 yılı gelmeden gözlük alamayacaktır.

Göz doktorunun muayenesinden sonra hastanın göz sağlığı açısından bir ilerleme görülmesi durumunda özellikle de 0,5 diyoptrilik olması halinde sigortadan 3 yıl beklemeden istenilen zamanda ve gözlük camının değişikliğinin yapılması ile yeni gözlük alınabiliyor. Görme bozukluğunda ileri derecede olmayan düşük diyoptrilik olması durumunda da  gözlük bedelini hastanın kendisi karşılaması gerekiyor.

18 yaşından küçük çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde verilen gözlük ve çerçevelerin yenilenmesi ve değiştirilmesinin gerekli olduğu durumlarda da bu 3 yıl süre geçerli olmaz değiştirilmesi sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi ile istenilen zamanda yenilenir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen reçetelerin süresi 10 iş günüdür. Süre geçince bu hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortadan gözlük alarak yenilemek için gerekli sürenin ne kadar kaldığını öğrenmek amacıyla çam ve çerçeve hakkı sorgulamalarını iki yolla yapabilirsiniz. Devlet hastanesinden daha önceden göz doktoruna muayene olup gözlük alanlar herhangi bir sebepten dolayı yeniden sigortadan bir gözlük almak oldukça basit bir şekilde bunu öğrenebilirsiniz. Sigortadan gözlük alarak bir sonraki gözlük alma hakkını sorgulamanın Bunun en kolay yolu e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Ayrıca devletin kaç yılda gözlük verdiğinin bilgisini SMS şeklinde de sorgulayabilirsiniz.

Gözlük çerçeve, cam Beyaz, Kolormatik, Bifokal-Progresif, Organik, Prizmatik optik cihaz sorgulamalarını e-devlet giriş şifresini www.turkiye.gov.tr adresinde girerek gibi sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlet şifresi olmayan kişiler ise sms hizmetini kullanarak sorgulama yapabilirler.

Bir diğer yoldan  ise cep telefonundan sms göndererek 1 lira ödeyerek de kısa yoldan sorgulama yapabilirsiniz. Tüm operatörlerde geçerli olmak suretiyle çam ve çerçeve sorgulama yapacak olan kişiler Kimlik numaraları ve aile sıra numaralarını istedikleri çam yada çerçeve hakkını hangisini sorgulayacaksa onu büyük harflerle yazarak 5502‘ ye kısa mesaj yollayarak sms ile sorgulama yapabilirler.

gözlük

Devletin gözlük değişimi için tanıdığı hak cam ve çerçeve için 3 yıldır.

KISA MESAJ İLE SORGULAMA;

ÖrnekCERCEVE boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502’ye ve CAM boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502 ye gönder.

Gözlük hakkınız olup olmadığını sorgulamak için yukarıdaki şekilde kısa mesaj yöntemi ile örnekteki şekilde yazarak 5502 ‘ ye sms atarak sorgulama yapabilirsiniz, mesaj sonrasında size geri dönüş yapılarak ne zaman gözlük camı yada çerçevesi alacağınıza dair bir kısa mesaj yollanacaktır.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Gözlük ihtiyacı olmayan, ancak süresi dolduğu ve yeni bir gözlük hakkı oluştuğundan dolayı insanlar bu haklarını güneş gözlüğü ile kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedir. Bunun bir hak olduğunu, ancak kullanmamanız durumunda herhangi bir yaptırım uygulanamayacağını ifade etmek gerekiyor. Reçete yazdırılarak alınacak olan gözlükler sadece numaralı gözlükleri kapsamaktadır. Resmi olarak bu reçeteler ile güneş gözlüğü almak mümkün olmamaktadır.

Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alma uygulaması yasalara aykırıdır. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. İdari yaptırımlar söz konusu olabilir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Gözler dedi ki:

  Sadece devlet hastanesine gidenleri bu haktan yararlanıyor özel hastaneye gitsem bu hakkimi kulanamazmiyun yani gözlük verme hakkını

 2. Gözlük maduriyeti. dedi ki:

  Benim gözlüğüm misineli çerçeveliydi birkaç sefer yerinden kurtulup yere düştü ve kullanılmaz hale geldi gözlükcüye gittim 3 yılda bir yenileniyor denildi,çok üzüldüm,çok yazık insan ihtiyaç duymasa,çok da meraklı değil gözlük takmaya ben gözümün bu hale gelmesini,doğu ve güneydoğuda terörle mücadelede gece görüş kullana,kullana bu maduriyeti yaşıyorum,çok yazıkki bu ülkeye hizmet edip sağlığını yitirenlere bu şekilde 21..yüzyılda,bu maduriyeti yaşatanlar utansın,hakkımı helal eymiyorum….

  1. Gozluk dedi ki:

   100-200 tl veremiyorsaniz gözünüz için diyebilecek birşey yok

   1. Sağlok dedi ki:

    Durumu olmayabilir zengin ve fakirlerin aynı kefeye konulmadı çok saçma zaten durumu olan bi insan devlet destekli gözlük almaz kendi parasıyla alır,enazından devlet böyle mağdur olan insanlara yeni bi hak tanıyabilir zaten arkadaşta devlete hizmet ederken göz sağlığını bozmuş devletimizin bu şekilde mağdur olan insanlara artı bir destek sağlayabilir.

 3. gözlük dedi ki:

  gözlüklerin camları gözlükçü tarafından değil,doktor tarafından verilmeli doktor teşhisi koyunca hastahane o camları doktora getirmeli camlar doğru derecelendirildikten sonra hastaya verilmeli,gözlükçü geneli demeyim çoğunluğu doktorun yazdığının ya alt yada üst derecesini verir ve hastanın gözünü daha çok bozar.

  1. Nesrin dedi ki:

   Eşime ters numaralar takılmıştı dediginiz de hakli olabilirsiniz. Tekrar gifip kontrol ettirmeli aslinda.

 4. Huzuryolu dedi ki:

  Nein hanim yaziyi okuyun 18 yadindan kucukler gelis im cagimda oldugu icin 3 sen onlar icin gecerli degildir numara arttiginda yada gozlul kucuk yeldiginde doktor tekrar yazma durumunda alaboliyorsunuz yazilan yazida belirtilmis

 5. uzaylı dedi ki:

  furkan sana bır tavsıye,parana kıyy al demıssınde,gun olur,elın dada kalır,ımkanın olmaz,benzer sıkıntıya kalırsın bırıde sana aynı lafı soyler ,zoruna gıtmesın sonra

 6. Figen dedi ki:

  Gelişim cagindaki cocuklar 3 yıla tabi degil. Bunu araştırın.

 7. dilek dedi ki:

  bazı gözlükçüler para istiyor siz çerçeve parasını devletin verdiği modelleri gösteren yerleri sorgulayınız yetişkinler her üç yılda bir çerçeve alırlar bazı durumlarda yakın ve uzak gözlüğüde veriliyor

 8. Esra dedi ki:

  Çocuklar için 6 ayda bir değişme hakkı var numarada değişiklik olduğu sürece ve büyüme çağında oldukları için çerçevede ücretsiz ama malesef her seferinde ücret ödüyoruz

 9. Abdullah kıyak dedi ki:

  Muayene olduğum halde gözlük hakım olduğu halde gözlükcü benden çerçeve parası istedi bende devletin bana hak olan çerçeve den ver dediğimde öyle birşey yok kaldırıldı benden en dandik plastik çerçeveden para aldı hakımı paramı nasıl geri alacağım bildiginize sunarım

 10. Nermin dedi ki:

  3 yılda bir gözlük hakkı ne saçma kızım gelisim cagında 6 ayda bir kontrola goturuyoruz ee haliyle numarafa artis oluyor ama skg 3 yilda bir karsiliyor.3 yıl insan aynı gozlugumu kullanır kırıldı,kayboldu numarada artış oldu ne olacak ??

  1. Furkan dedi ki:

   Bir zahmet parana kıy al allahim yarabbim.

   1. Mrablz dedi ki:

    Beyni yok fikri var.

  2. Cihat dedi ki:

   Numara da 0.5 değişim olursa artış yada azalış farketmez zaten değiştirirsiniz sgk dan.