Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? 2023 Ağustos e-Devlet Hak Sorgulama

Devletin kaç yılda bir gözlük verdiğini, gözlük hakkının nasıl sorgulanacağını, gözlüğün kaç yılda değiştirildiğini ve her sigortalının gözlük hakkının olup olmadığını araştırdık.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? 2023 Ağustos e-Devlet Hak Sorgulama

Devlet gözlük takan ve göz problemi olanlara ve Devletten gözlük almak isteyenlere kaç yıl gözlük veriyor, SGK gözlük hakkı olanların masraflarını karşılıyor mu, SGK hakkını nasıl sorgulayabilir? gözlüğe mi gözlük, gözlük kaç yılda değişir ve gözlük hakkı sorgulama SMS ile nasıl yapılır. Devlet kaç yaşında gözlük veriyor? Tüm detayları içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

SGK Gözlük Ödemesi 2023 ödeme tutarları hakkında bilgi alabilirsiniz.

2023 yılında yapılan güncelleme ile SGK camlarının ödeme süresi 3 yıldan 2 yıla indirilmiştir. Bundan böyle SGK, hastalar için 2 yılda bir SGK Devlet katkı payı ödeyecek.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikler, 16/03/2023 tarihli ve 32134 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
 • Bu değişikliklere göre, Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler fiyat listesi güncellenmiş ve Gözlük çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıldan 2 yıla düşürülmüştür. Ayrıca, çerçeve fiyatı 100₺’ye yükseltilmiştir.
 • 14 yaş ve altı çocuklarda çerçeve yenileme süresi 1 yıl olup, 0,25 diyoptrilik değişiklik olması halinde camlar yenilenebilecektir. Yerli çerçeve desteği ise 10₺’ye çıkarılmıştır.

Devlet Gözlük Cam Hakkı Kaç Yıldır?

2 yıl devletin gözlük hakkı kaç yıldır. Gözlük camları ve çerçeveleri SGK tarafından 2 yıl içinde yenilenmez, yani 2 yıl geçmeden yeni gözlük alınamaz. Ancak görme bozukluğunda 0,5 derecelik bir değişiklik varsa gözlük değişimi için 2 yıl beklenmeden yenisi alınabilir.

Gözlük camı değiştirmek için Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerin Göz Polikliniklerinden randevu alarak göz muayenesi olup göz rahatsızlığınıza teşhis koydurarak göz doktoru gözlük yazdığında devlet destekli gözlük alabilirsiniz. SGK tarafından tanınan sigorta hakkından yararlanarak gözlük ödemesinden yararlanarak 2 yıl süreli gözlük ve çerçeve alabilirsiniz.

Devlet Desteği ile Gözlük Alma Hakkından Nasıl Yararlanılır?

Devlet destekli gözlük satın alma avantajından yararlanabilmek için öncelikle reçeteli gözlük almak isteyenlerin sağlık kurulu raporu ve Üniversite Hastaneleri veya Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde en az bir göz doktoru tarafından düzenlenmiş göz doktoru raporu almaları gerekmektedir. bağlı oldukları. Sağlık Bakanlığı. Doktor tarafından konulan tanıya göre kişinin gözlüğe ihtiyacı olup olmadığı belirlendikten sonra gözlük takılabilir.

Hastaların gözlük muayene bilgileri e-nabız sistemine yüklenir ve buradan hastalara şifre verilir. SGK anlaşmalı tüm optiklere bu şifreler verildikten sonra gözlük çerçevesi ve gözlük camı kullanım hakları e-Nabız sisteminden takip edilebilir.

Devlet Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2023 yılında SSK’dan gözlük alanlar 2025 yılında gözlük alma hakkını kullanabilecek. 2023 yılına kadar gözlük alamayacak.

Ancak, bazı durumlarda ise 2 yıl dolmadan hastalara yeniden cam değişikliğine izin verilebilmektedir. Göz doktorunun muayenesinden sonra hastanın göz sağlığı açısından bir ilerleme görülmesi durumunda özellikle de 0,5 diyoptrilik olması halinde sigortadan 2 yıl beklemeden istenilen zamanda ve gözlük camının değişikliğinin yapılması ile yeni gözlük alınabiliyor. Görme bozukluğunda ileri derecede olmayan düşük diyoptrilik olması durumunda da  gözlük bedelini hastanın kendisi karşılaması gerekiyor.

18 yaşından küçük çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde verilen gözlük ve çerçevelerin yenilenmesi ve değiştirilmesinin gerekli olduğu durumlarda da bu 2 yıl süre geçerli olmaz değiştirilmesi sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi ile istenilen zamanda yenilenir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen reçetelerin süresi 10 iş günüdür. Süre geçince bu hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Bundan dolayı hastaneden aldığınız reçetenin günü dolmadan optikçileri ziyaret ederek hakkınızı gününün geçirmeden kullanmanız gerekmektedir.

SGK Gözlük Cam Hakkı Kaç Liradır? 2023

SGK gözlük yardım bedeli olarak 2 yılda bir kez olacak şekilde uzak ve yakın çerçeve bedeli için 98,28 TL destek veriyor.

 • 2023 yılında Devlet tarafından gözlük çerçevesini değiştirmek isteyen kişilere 98,28TL
 • Yerli üretim çerçevesi için 108 TL katkı payı yardımı yapılır.
 • Bu bağlamda SGK Gözlük çerçevesi desteği kapsamında en fazla 112,32 TL kadar destek verir.

SGK Gözlük Ödemesi 2023 Güncel

Uzak çerçeve ücreti 98,28 TL‘dir. Bunun dışında gözlük çerçevesi alan kişi yerli üretim bir çerçeve alırsa SGK’ nın ödediği çerçeve fiyatı 112,32 TL’dir.

Devletin gözlük cam ve çerçevesi için verdiği destek miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Uzak Çerçeveler için SGK Gözlük Ödemesi 98,28 TL
 • Yakın Çerçeveler için SGK Gözlük Ödemesi 98,28 TL
 • Eğer yerli markalardan gözlük alınırsa, gözlük çerçevesi için 112,32 TL destek verilmektedir.
 • (çift cam bedeli) 27,42 TL
 • Gözlük camı için ise uzak ya da yakın ayırt etmeksizin 98,28 TL destek verilmektedir.
 • Gözlük camı desteğinde göz numarasına göre para verilmektedir.
 • -2.00 miyop hastalığı olan kişilere, gözlük camı başına 27,42 TL destek yapılmaktadır.
 • SGK emeklisi olan kişiler miyop olmaları halinde 112,32 TL gözlük desteği almaktadır.

2023 yılı içinde SGK’nın diyoptri değerlerine göre farklı fiyatlarda en sık ödediği cam ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 27,42 TL
 • 31,17 TL
 • 38,42 TL
 • 41,17 TL

Çalışan için hesaplama:

98,28 TL (çerçeve bedeli) + 27,42 TL (çift cam bedeli) = 125,70 TL olup, SGK çalışanlarından %20 katılım payı bu rakamdan düşülmektedir. 125,70 TL – 25,14 TL (%20 katılım payı) = 100,56 TL

SGK Gözlük Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK gözlük desteği sorgulamanın 2 yolu bulunmaktadır.

 • Birinci Yolu: Devlet hastanesinden daha önceden göz doktoruna muayene olup gözlük alanlar herhangi bir sebepten dolayı yeniden sigortadan bir gözlük almak oldukça basit bir şekilde bunu öğrenebilirsiniz.
 • İkinci Yolu: Sigortadan gözlük alarak bir sonraki gözlük alma hakkını sorgulamanın Bunun en kolay yolu e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bir diğer yoldan  ise cep telefonundan SMS göndererek 1 lira ödeyerek de kısa yoldan sorgulama yapabilirsiniz. Tüm operatörlerde geçerli olmak suretiyle çam ve çerçeve sorgulama yapacak olan kişiler Kimlik numaraları ve aile sıra numaralarını istedikleri cam yada çerçeve alma hakkını sorgulayacaksa onu büyük harflerle yazarak 5502‘ye kısa mesaj yollayarak SMS ile sorgulama yapabilirler.

TC ile Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulamalarınızı e-Devlet üzerinden SGK optik cihaz sorgulama sayfasına giriş yaparak yapabilirsiniz.

TC ile Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kısa mesaj ile sorgulama yöntemi aşağıdaki gibidir:

 • Çerçeve hakkı sorgulamak için “CERCEVE boşluk T.C kimlik No boşluk Aile Sıra No” yazıp 5502’ye çerçeve sorgulaması için SMS gönderilebilir.
 • Cam hakkı sorgulaması için ise “CAM boşluk T.C kimlik No boşluk Aile Sıra No” yazıp 5502‘ ye göndererek hakkınızı sorgulayabilirsiniz.

SGK Lens Desteği Veriyor Mu?

SGK, numaralı gözlük yerine lens kullanması gereken kişilere belirlenen zaman aralıklarında ödeme yapmaktadır. Gözlük kullanmasına izin verilmeyen kişilere de SGK tarafından lens desteği sağlanmaktadır. Lenslerin sağlık durumları nedeniyle kullanılmasının yanı sıra aksesuar ürün olarak kullanılması da SGK kapsamındaki ücretlerin ödenmesini etkilemektedir. SGK’ya bağlı genel sağlık sigortalısı olan ve göz sorunu yaşayan kişiler lens ücretlerini belirtilen süre içerisinde karşılayabilirler.

SGK’ya bağlı sigortalı çalışanlara bazı rahatsızlıklarından dolayı lens desteği de verilmektedir. Miyop veya hipermetrop gibi rahatsızlıkları olan kişilere yalnızca gözlük camı ve gözlük çerçevesi desteği verilirken, Miyop, Hipermetrop, Astigmat vb. dışında kalan özel görme bozuklukları olan yaşlı kişiler ya da çocuklar için SGK tarafından SUT eki “Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi”nden lens desteği bedeller üzerinden Kurumca karşılanır.. Lens desteği yetişkin vatandaşlara 2 senede bir olacak şekilde verilmektedir. Çocuklar için ise 6 ayda bir lens desteği verilmektedir.

SGK Lens Desteği Ne Kadardır?

SUT Cam Tablosu EK3D Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi’nde yer alan Nitelikli Görmeye Yardımcı tıbbi malzemeler Fiyatları olarak SGK kapsamında verilen lens desteği aşağıdaki gibidir:

 • Kontakt Lens Tek fiyatı: 170 TL
 • Kontakt Lens Çift fiyatı: 340 TL
 • Kontakt Lens Aylık Sık Replasmanlı fiyatı: (1 Kutu 6 Adet) 50 TL
 • Kontakt Lens Aylık Sık Replasmanlı fiyatı: (2 Kutu 12 Adet) 100 TL‘dir.

Her ay yenilenmesi gereken lensler için 6 tanesi 50 TL olarak belirlenmiştir. Her ay değiştirilmesi gereken 6 çift lensin ücreti ise 100 TL’dir.

Reçeteli Gözlük Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet reçeteli en fazla 98,28 TL devlet gözlük yardımı yapmaktadır. Devlet Gözlük çerçevesi İçin Ödediği Bedeli; Uzak çerçeveli gözlük bedeli 98,28 TL Yakın çerçeveli gözlük bedeli 98,28 TL’dir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

SGK kendi bünyesinde ki bütün vatandaşlarına 2 yılda yalnız 1 kez olmak üzere gözlük verir. 2 yıldan sonra cam ve çerçeveler yenilenmez. Ancak görmede 0,5 diyoptri optikte bir merceğin nesnelerden gelen ışığı kırma gücünü ifade eder, değişiklik olması durumunda son kullanma tarihinden önce mercek yenilenebilir.

Gözlük Hakkını Kullanan Kişilere Tekrar Gözlük Verilir mi?

Gözlük hakkını kullanan kişilere 2 yıl içerisinde yeni çerçeve verilmemektedir. 

Kontakt Lensler Kaç Yılda Bir Yenilenir?

SGK kontakt lensleri 2 yılda bir yenilemektedir.

Teleskopik Gözlük Camı Bedeli Nasıl Karşılanır?

Teleskopik gözlüklerin bedeli, Sağlık Bakanlığına bağlı Üniversite Hastaneleri veya Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde en az bir göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ve göz doktoru tarafından verilen reçetelere istinaden Kurum tarafından karşılanır.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alma uygulaması yasalara aykırıdır. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. İdari yaptırımlar söz konusu olabilir.

SMS ile Gözlük Hakkı Bilgisi Sorgulanabilir mi?

e-Devlet şifresi olmayan kişiler ise SMS hizmetini kullanarak sorgulama yapabilirler. Devletin kaç yılda gözlük verdiğinin bilgisini SMS şeklinde de sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.