geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,5340
EURO
8,9904
ALTIN
410,35
BIST
1.536
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)
A+
A-

Göz bozukluğu rahatsızlığı bulunan vatandaşlar sigortaların gözlük cam ve çerçeve ile lens ücretlerini karşılayıp karşılamadığını merak etmektedirler. Gözlük kullanan ve göz rahatsızlığı bulunan kişilerin gözlük masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak bunun bir süresi ve kriteri mevcuttur. Bu içeriğimizde devletten gözlük almak isteyenler tarafından araştırılan; Devletin kaç yılda bir gözlük verdiğini, gözlük hakkı sorgulama nasıl yapıldığını, gözlük camı kaç yılda bir değiştirildiğini ve diğer merak edilen konular hakkında bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Devlet Desteği İle Gözlük Alma Hakkı

Sigortalı çalışan her vatandaşın devletten gözlük alma hakkına sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Birçok hasta devletten gözlük hakkını nasıl kullanacakları konusunda araştırma yapmaktadır. Devletten gözlük çerçevesi desteği ile gözlük almak isteyenler öncelikle herhangi bir devlet hastanesinde randevu alarak muayene olduktan sonra hekimin koyduğu teşhise göre kişinin gözlüğe ihtiyacı olup olmadığını saptandıktan sonra gözlük alabilirler. Hastaların gözlük muayenesi bilgilerini e-nabız sistemine yükler ve buradan hastalara bir şifre verilir. Bu şifreler SGK ile anlaşmalı herhangi bir optiğe verildikten sonra, e-nabız sisteminden gözlük çerçevesi ve gözlük camı ödeneklerine bakılabilir.

Gözlük Camı Kaç Yılda Bir Değişir?

Çalışan ve sosyal sigorta primini ödeyenler devlet hastanelerinde göz doktoruna muayene olarak gözlük alabilirler. Bunun için Devlet hastanelerindeki Göz Polikliniklerinden randevu alarak göz muayenesi olup göz rahatsızlığınıza teşhis koydurarak göz doktoru gözlük yazdığında devlet destekli gözlük alabilirsiniz. SGK tarafından tanınan sigorta hakkından yararlanarak gözlük ödemesinden yararlanarak 3 yıl süreli gözlük ve çerçeve alabilirsiniz. Sigortadan alınan gözlükler 3 yıllık olarak verilir.

Gözlük hakkını kullanan kişilere 3 yıl içerisinde yeni çerçeve verilmemektedir. 

Şimdi 3 yıl dolmadan gözlük nasıl alınır konularına değinelim.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?
Sigorta tarafından gözlük verme süresi 3 yıldır.

Yeniden SSK’dan Gözlük Alma ve Hak Sorgulama

Gözlük ve çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Süre bitiminden hemen sonra yeni bir gözlük alabilmek mümkündür.

3 yıl süresi dolmadan SGK tarafından yeni bir gözlük ve çerçeve almak mümkün değildir.

2021 yılında SSK’ dan gözlük alanlar bir sonraki gözlük alma haklarını 2024 yılında kullanabilecektir. 2023 yılı gelmeden gözlük alamayacaktır. Gözlük hakkı olup olmadığını sorgulamak isteyen kişiler bu işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?
Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

Ancak bazı durumlarda ise 3 yıl dolmadan hastalara yeniden cam değişikliğine izin verilebilmektedir. Göz doktorunun muayenesinden sonra hastanın göz sağlığı açısından bir ilerleme görülmesi durumunda özellikle de 0,5 diyoptrilik olması halinde sigortadan 3 yıl beklemeden istenilen zamanda ve gözlük camının değişikliğinin yapılması ile yeni gözlük alınabiliyor. Görme bozukluğunda ileri derecede olmayan düşük diyoptrilik olması durumunda da  gözlük bedelini hastanın kendisi karşılaması gerekiyor.

18 yaşından küçük çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde verilen gözlük ve çerçevelerin yenilenmesi ve değiştirilmesinin gerekli olduğu durumlarda da bu 3 yıl süre geçerli olmaz değiştirilmesi sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi ile istenilen zamanda yenilenir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen reçetelerin süresi 10 iş günüdür. Süre geçince bu hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Bundan dolayı hastaneden aldığınız reçetenin günü dolmadan optikçileri ziyaret ederek hakkınızı gününün geçirmeden kullanmanız gerekmektedir.

SGK Gözlük Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigortadan gözlük alarak yenilemek için gerekli sürenin ne kadar kaldığını öğrenmek amacıyla çam ve çerçeve hakkı sorgulamalarını iki yolla yapabilirsiniz. Devlet hastanesinden daha önceden göz doktoruna muayene olup gözlük alanlar herhangi bir sebepten dolayı yeniden sigortadan bir gözlük almak oldukça basit bir şekilde bunu öğrenebilirsiniz. Sigortadan gözlük alarak bir sonraki gözlük alma hakkını sorgulamanın Bunun en kolay yolu e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır.

gözlük
Devletin gözlük değişimi için tanıdığı hak cam ve çerçeve için 3 yıldır.

Gözlük tipleri olan;

 • Gözlük çerçeve,
 • Cam Beyaz,
 • Kolormatik,
 • Bifokal-Progresif,
 • Organik,
 • Prizmatik optik cihaz sorgulamalarını e-devlet giriş şifresini www.turkiye.gov.tr adresinde girerek gibi sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

E-devlet şifresi olmayan kişiler ise SMS hizmetini kullanarak sorgulama yapabilirler.   Devletin kaç yılda gözlük verdiğinin bilgisini SMS şeklinde de sorgulayabilirsiniz.

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama

Bir diğer yoldan  ise cep telefonundan sms göndererek 1 lira ödeyerek de kısa yoldan sorgulama yapabilirsiniz. Tüm operatörlerde geçerli olmak suretiyle çam ve çerçeve sorgulama yapacak olan kişiler Kimlik numaraları ve aile sıra numaralarını istedikleri çam yada çerçeve hakkını hangisini sorgulayacaksa onu büyük harflerle yazarak 5502‘ ye kısa mesaj yollayarak Sms ile sorgulama yapabilirler.

KISA MESAJ İLE SORGULAMA;

ÖrnekCERCEVE boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502’ye ve CAM boşluk TC kimlik No boşluk Aile Sıra No yazıp 5502 ye gönder.

Gözlük hakkınız olup olmadığını sorgulamak için yukarıdaki şekilde kısa mesaj yöntemi ile örnekteki şekilde yazarak 5502 ‘ ye sms atarak sorgulama yapabilirsiniz, mesaj sonrasında size geri dönüş yapılarak ne zaman gözlük camı yada çerçevesi alacağınıza dair bir kısa mesaj yollanacaktır.

Gözlük Camı ve Gözlük Çerçevesi Desteği Ne Kadardır?

Devletin gözlük cam ve çerçevesi için verdiği destek miktarları şu şekildedir;

 • Gözlük çerçevesi desteği kapsamında en fazla 43,20 TL kadar destek verilmektedir. Eğer yerli markalardan gözlük alınırsa, gözlük çerçevesi için 43,20 TL destek verilmektedir.
 • Gözlük camı için ise uzak ya da yakın ayırt etmeksizin 37,80 TL destek verilmektedir.
 • Gözlük camı desteğinde göz numarasına göre para verilmektedir.
 • -2.00 miyop hastalığı olan kişilere, gözlük camı başına 10,97 TL destek yapılmaktadır.
 • SGK emeklisi olan kişiler miyop olmaları halinde 43,89 TL gözlük desteği almaktadır.

SGK Gözlük Desteği Nasıl Hesaplanır?

SGK anlaşmalı gözlük çerçevelerinin bedelleri şu şekildedir;

 • Uzak Çerçeve Bedeli: 37,80 TL
 • Yakın Çerçeve Bedeli: 37,80 TL

Bunların yanı sıra çerçeve alan kişi yerli üretim bir çerçeve seçer ise SGK’ nın ödediği tutar: 43.20 TL olacaktır.

Gözlük camlarının diyoptri değerlerine göre ise fiyatlar değişmektedir. SGK’ nın en sık ödediği cam ücretleri aşağıdaki gibidir.

 • 10.97,00 TL
 • 12.07,00 TL
 • 15.37,00 TL
 • 16,47,00 TL arasında değişiklik göstermektedir.

SGK her hastaya 3 yılda bir kez olmak kaydıyla 37.80 TL veya 43.20 TL çerçeve alabilmesi için katkıda bulunur.

SGK tarafından verilen gözlük desteğinin hesaplaması bazı hususlar gözönüne alınarak hesaplama yapılmaktadır.

 • 37,80 TL gözlük çerçevesi desteği ve 10,97 TL değerinde gözlük camı desteği olmak üzere, toplam 48,77 TL olan gözlük desteği SGK’ya bağlı kişilerin %20 katılım payından düşülmektedir.
 • 48,77 TL.–9,75 TL olan ve toplam 39,02 TL değerinde olan destekler, SGK’ya bağlı çalışanlar için sisteme girilmektedir.

SGK tarafından 3 senede 1 olarak verilen gözlük desteği, bütün sigorta kolları için geçerlidir.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Gözlük ihtiyacı olmayan, ancak süresi dolduğu ve yeni bir gözlük hakkı oluştuğundan dolayı insanlar bu haklarını güneş gözlüğü ile kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedir. Bunun bir hak olduğunu, ancak kullanmamanız durumunda herhangi bir yaptırım uygulanamayacağını ifade etmek gerekiyor. Reçete yazdırılarak alınacak olan gözlükler sadece numaralı gözlükleri kapsamaktadır. Resmi olarak bu reçeteler ile güneş gözlüğü almak mümkün olmamaktadır.

Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alma uygulaması yasalara aykırıdır. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. İdari yaptırımlar söz konusu olabilir.

SGK Lens Desteği Veriyor Mu?

SGK numaralı gözlük yerine lens kullanması gereken kişilere belirlediği zaman aralıkları içerisinde ödeme yapar. Gözlük kullanmasına onay verilmeyen kişilere, SGK tarafından lens desteği de verilmektedir. Lenslerin sağlık durumundan dolayı kullanılması durumunun yanı sıra aksesuar ürünü olarak kullanılması durumu, ücretlerin SGK kapsamında karşılanmasına etki etmektedir. SGK bünyesinde genel sağlık sigortası olan ve bir göz sorunu olan kişiler, belirlenen süreler içinde lens ücretlerini sigorta kapsamında karşılayabilmektedirler.

SGK’ya bağlı sigortalı çalışanlara bazı rahatsızlıklarından dolayı lens desteği de verilmektedir. Miyop veya hipermetrop gibi rahatsızlıkları olan kişilere yalnızca gözlük camı ve gözlük çerçevesi desteği verilirken, Miyop, Hipermetrop, Astigmat vb. dışında kalan özel görme bozuklukları olan yaşlı kişiler ya da çocuklar için SGK tarafından SUT ekiGörmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi” nden lens desteği bedeller üzerinden Kurumca karşılanır.. Lens desteği yetişkin vatandaşlara 2 senede bir olacak şekilde verilmektedir. Çocuklar için ise 6 ayda bir lens desteği verilmektedir.

SGK Lens Desteği Ne Kadardır?

SUT Cam Tablosu EK3D Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi’nde yer alan;

Nitelikli Görmeye Yardımcı tıbbi  malzemeler Fiyatları olarka SGK kapsamında verilen lens desteği;

 • Kontakt Lens Tek 170,00 TL
 • Kontakt Lens Çift 340,00 TL
 • Kontakt Lens Aylık Sık Replasmanlı (1 Kutu 6 Adet) 50,00 TL
 • Kontakt Lens Aylık Sık Replasmanlı (2 Kutu 12 Adet) 100,00 TL.

Her ay yenilenmesi gereken lensler için 6 tanesi 50 TL olarak belirlenmiştir. Her ay değiştirilmesi gereken 6 çift lensin ücreti ise 100 TL’dir. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Kerim Abdulcebbar dedi ki:

  Yahu zaten gözlük alımında çok küçük komik rakamlar devlet tarafından karşılanıyor devletin reçetesini cepten karşılayarak alın devlet kendini çok büyük sanmasın

 2. Avatar Gözler dedi ki:

  Sadece devlet hastanesine gidenleri bu haktan yararlanıyor özel hastaneye gitsem bu hakkimi kulanamazmiyun yani gözlük verme hakkını

 3. Avatar Gözlük maduriyeti. dedi ki:

  Benim gözlüğüm misineli çerçeveliydi birkaç sefer yerinden kurtulup yere düştü ve kullanılmaz hale geldi gözlükcüye gittim 3 yılda bir yenileniyor denildi,çok üzüldüm,çok yazık insan ihtiyaç duymasa,çok da meraklı değil gözlük takmaya ben gözümün bu hale gelmesini,doğu ve güneydoğuda terörle mücadelede gece görüş kullana,kullana bu maduriyeti yaşıyorum,çok yazıkki bu ülkeye hizmet edip sağlığını yitirenlere bu şekilde 21..yüzyılda,bu maduriyeti yaşatanlar utansın,hakkımı helal eymiyorum….

  1. Avatar Gozluk dedi ki:

   100-200 tl veremiyorsaniz gözünüz için diyebilecek birşey yok

   1. Avatar Sağlok dedi ki:

    Durumu olmayabilir zengin ve fakirlerin aynı kefeye konulmadı çok saçma zaten durumu olan bi insan devlet destekli gözlük almaz kendi parasıyla alır,enazından devlet böyle mağdur olan insanlara yeni bi hak tanıyabilir zaten arkadaşta devlete hizmet ederken göz sağlığını bozmuş devletimizin bu şekilde mağdur olan insanlara artı bir destek sağlayabilir.

 4. Avatar gözlük dedi ki:

  gözlüklerin camları gözlükçü tarafından değil,doktor tarafından verilmeli doktor teşhisi koyunca hastahane o camları doktora getirmeli camlar doğru derecelendirildikten sonra hastaya verilmeli,gözlükçü geneli demeyim çoğunluğu doktorun yazdığının ya alt yada üst derecesini verir ve hastanın gözünü daha çok bozar.

  1. Avatar Nesrin dedi ki:

   Eşime ters numaralar takılmıştı dediginiz de hakli olabilirsiniz. Tekrar gifip kontrol ettirmeli aslinda.