Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor mu, gözlük hakkı sorgulaması nasıl yapılır, gözlükler kaç yılda bir değiştirilir ve her sigortalının gözlük hakkı var mı araştırdık.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? (SMS ile HAK SORGULAMA)

Gözlük kullanan ve göz rahatsızlığı bulunan ve Devletten gözlük almak isteyen kişilerin araştırdığı Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor, numaralı gözlük hakkı olanların masraflarını SGK tarafından karşılıyor mu, gözlük hakkı sorgulama nasıl yapılır gözlük camı kaç yılda bir değiştirilir ve SMS ile gözlük hakkı sorgulaması nasıl yapılır tüm cevaplar bu sayfada.

Devlet Gözlük Cam Hakkı Kaç Yıldır?

Gözlük cam hakkı 3 yıldır. SGK tarafından gözlük camları ve çerçevesi 3 yıl geçmeden yenilenmez yani 3 yıl geçmeden yeni bir gözlük alınamaz. Ancak görme bozukluğunda 0,5 diyoptrilik değişiklik olursa bu durumda gözlük camının değişimi için 3 yıllık süre beklenmesine gerek kalmadan yenisi alınabilir. Gözlük camı değiştirmek için Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerin Göz Polikliniklerinden randevu alarak göz muayenesi olup göz rahatsızlığınıza teşhis koydurarak göz doktoru gözlük yazdığında devlet destekli gözlük alabilirsiniz. SGK tarafından tanınan sigorta hakkından yararlanarak gözlük ödemesinden yararlanarak 3 yıl süreli gözlük ve çerçeve alabilirsiniz.

Devlet Desteği ile Gözlük Alma Hakkından Nasıl Yararlanılır?

Devlet desteği ile gözlük alma hakkında yararlanmak için öncelikle numaralı gözlük almak isteyenler öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı Üniversite Hastaneleri veya Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde en az bir göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ve göz doktoru raporu alınması gerekmektedir. Hekimin koyduğu teşhise göre kişinin gözlüğe ihtiyacı olup olmadığını saptandıktan sonra gözlük alabilirler. Hastaların gözlük muayenesi bilgilerini e-nabız sistemine yükler ve buradan hastalara bir şifre verilir. Bu şifreler SGK ile anlaşmalı herhangi bir optiğe verildikten sonra, e-nabız sisteminden gözlük çerçevesi ve gözlük camı ödenekleri takip edilebilir.

Devlet Gözlük Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2022 yılında SSK’ dan gözlük alanlar bir sonraki gözlük alma haklarını 2025 yılında kullanabilecektir. 2023 yılı gelmeden gözlük alamayacaktır. Gözlük hakkı olup olmadığını sorgulamak isteyen kişiler bu işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilir.

Ancak, bazı durumlarda ise 3 yıl dolmadan hastalara yeniden cam değişikliğine izin verilebilmektedir. Göz doktorunun muayenesinden sonra hastanın göz sağlığı açısından bir ilerleme görülmesi durumunda özellikle de 0,5 diyoptrilik olması halinde sigortadan 3 yıl beklemeden istenilen zamanda ve gözlük camının değişikliğinin yapılması ile yeni gözlük alınabiliyor. Görme bozukluğunda ileri derecede olmayan düşük diyoptrilik olması durumunda da  gözlük bedelini hastanın kendisi karşılaması gerekiyor.

18 yaşından küçük çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde verilen gözlük ve çerçevelerin yenilenmesi ve değiştirilmesinin gerekli olduğu durumlarda da bu 3 yıl süre geçerli olmaz değiştirilmesi sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi ile istenilen zamanda yenilenir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında verilen reçetelerin süresi 10 iş günüdür. Süre geçince bu hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Bundan dolayı hastaneden aldığınız reçetenin günü dolmadan optikçileri ziyaret ederek hakkınızı gününün geçirmeden kullanmanız gerekmektedir.

2022 Yılı Sgk Gözlük Cam Hakkı Kaç TL?

Uzak çerçeve ücreti 37,80 TL’dir. Bunun dışında gözlük çerçevesi alan kişi yerli üretim bir çerçeve alırsa SGK’ nın ödediği çerçeve fiyatı 43.20 TL’dir.

SGK gözlük yardım Bedeli olarak 3 yılda bir kez olacak şekilde uzak ve yakın çerçeve bedeli için 37,80 TL destek veriyor. 2022 yılında Devlet tarafından gözlük çerçevesini değiştirmek isteyen kişilere 37,80 TL, yerli üretim çerçevesi için 43,20 TL katkı payı yardımı yapılır. Bu bağlamda SGK Gözlük çerçevesi desteği kapsamında en fazla 43,20 TL kadar destek verir.

Devletin gözlük cam ve çerçevesi için verdiği destek miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Uzak Çerçeveler için : 37,80 TL
 • Yakın Çerçeveler için: 37,80 TL
 • Eğer yerli markalardan gözlük alınırsa, gözlük çerçevesi için 43,20 TL destek verilmektedir.
 • (çift cam bedeli) 10,97 TL
 • Gözlük camı için ise uzak ya da yakın ayırt etmeksizin 37,80 TL destek verilmektedir.
 • Gözlük camı desteğinde göz numarasına göre para verilmektedir.
 • -2.00 miyop hastalığı olan kişilere, gözlük camı başına 10,97 TL destek yapılmaktadır.
 • SGK emeklisi olan kişiler miyop olmaları halinde 43,89 TL gözlük desteği almaktadır.

2022 yılı içinde SGK’nın diyoptri değerlerine göre farklı fiyatlarda en sık ödediği cam ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 10,97 TL
 • 12,07 TL
 • 15,37 TL
 • 16,47 TL

SGK tarafından 3 senede 1 olarak verilen gözlük desteği, bütün sigorta kolları için geçerlidir.

Çalışan için hesaplama:

37,80 TL (çerçeve bedeli) + 10,97 TL (çift cam bedeli) = 48,77 TL olup, SGK çalışanlarından %20 katılım payı bu rakamdan düşülmektedir. 48,77 TL – 9,75 TL (%20 katılım payı) = 39,02 TL

SGK Gözlük Desteği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK gözlük desteği sorgulamanın 2 yolu bulunmaktadır.

 • Birinci yolu: Devlet hastanesinden daha önceden göz doktoruna muayene olup gözlük alanlar herhangi bir sebepten dolayı yeniden sigortadan bir gözlük almak oldukça basit bir şekilde bunu öğrenebilirsiniz.
 • İkinci yolu: Sigortadan gözlük alarak bir sonraki gözlük alma hakkını sorgulamanın Bunun en kolay yolu e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bir diğer yoldan  ise cep telefonundan sms göndererek 1 lira ödeyerek de kısa yoldan sorgulama yapabilirsiniz. Tüm operatörlerde geçerli olmak suretiyle çam ve çerçeve sorgulama yapacak olan kişiler Kimlik numaraları ve aile sıra numaralarını istedikleri cam yada çerçeve alma hakkını sorgulayacaksa onu büyük harflerle yazarak 5502‘ ye kısa mesaj yollayarak Sms ile sorgulama yapabilirler.

TC ile gözlük hakkı sorgulama Nasıl Yapılır?

Kısa mesaj ile sorgulama yöntemi aşağıdaki gibidir:

 • Çerçeve hakkı sorgulamak için “CERCEVE boşluk T.C kimlik No boşluk Aile Sıra No” yazıp 5502’ye çerçeve sorgulaması için SMS gönderilebilir.
 • Cam hakkı sorgulaması için ise “CAM boşluk T.C kimlik No boşluk Aile Sıra No” yazıp 5502‘ ye göndererek hakkınızı sorgulayabilirsiniz.

SGK Anlaşmalı Gözlük Modelleri Kaç TL?

Örneğin 400 TL değerinde bir çerçeve ve 100 TL değerinde bir cam beğenmeniz durumunda SGK’nın karşıladığı tutar, almak istediğiniz ürünlerin toplam tutarından düşülerek Aradaki farkı kendiniz karşılarsınız.

 • Toplam Tutar: 400 TL + 100 TL = 500 TL
 • Ödenecek Tutar (çalışan ise): 500 TL – 39,02 TL = 460,98 TL
 • Ödenecek Tutar (emekli ise): 500 TL – 43,89 TL = 456,11 TL

SGK Lens Desteği Veriyor Mu?

SGK numaralı gözlük yerine lens kullanması gereken kişilere belirlediği zaman aralıkları içerisinde ödeme yapar. Gözlük kullanmasına onay verilmeyen kişilere, SGK tarafından lens desteği de verilmektedir. Lenslerin sağlık durumundan dolayı kullanılması durumunun yanı sıra aksesuar ürünü olarak kullanılması durumu, ücretlerin SGK kapsamında karşılanmasına etki etmektedir. SGK bünyesinde genel sağlık sigortası olan ve bir göz sorunu olan kişiler, belirlenen süreler içinde lens ücretlerini sigorta kapsamında karşılayabilmektedirler.

SGK’ya bağlı sigortalı çalışanlara bazı rahatsızlıklarından dolayı lens desteği de verilmektedir. Miyop veya hipermetrop gibi rahatsızlıkları olan kişilere yalnızca gözlük camı ve gözlük çerçevesi desteği verilirken, Miyop, Hipermetrop, Astigmat vb. dışında kalan özel görme bozuklukları olan yaşlı kişiler ya da çocuklar için SGK tarafından SUT eki “Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi”nden lens desteği bedeller üzerinden Kurumca karşılanır.. Lens desteği yetişkin vatandaşlara 2 senede bir olacak şekilde verilmektedir. Çocuklar için ise 6 ayda bir lens desteği verilmektedir.

SGK Lens Desteği Ne Kadardır?

SUT Cam Tablosu EK3D Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler Listesi’nde yer alan;

Nitelikli Görmeye Yardımcı tıbbi  malzemeler Fiyatları olarka SGK kapsamında verilen lens desteği;

 • Kontakt Lens Tek fiyatı: 170 TL
 • Kontakt Lens Çift fiyatı: 340 TL
 • Kontakt Lens Aylık Sık Replasmanlı fiyatı: (1 Kutu 6 Adet) 50 TL
 • Kontakt Lens Aylık Sık Replasmanlı fiyatı: (2 Kutu 12 Adet) 100 TL

Her ay yenilenmesi gereken lensler için 6 tanesi 50 TL olarak belirlenmiştir. Her ay değiştirilmesi gereken 6 çift lensin ücreti ise 100 TL’dir.

Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor?

3 yıldan sonra cam ve çerçeveler yenilenmez. Ancak görmede 0,5 diyoptri optikte bir merceğin nesnelerden gelen ışığı kırma gücünü ifade eder, değişiklik olması durumunda son kullanma tarihinden önce mercek yenilenebilir.

Gözlük hakkını kullanan kişilere tekrar gözlük verilir mi?

Gözlük hakkını kullanan kişilere 3 yıl içerisinde yeni çerçeve verilmemektedir. 

Gözlük Çerçeve ve Camı Kaç Yılda Bir Değiştirilir?

Gözlük camı ve çerçevesi 3 (üç) yılı geçmeden yenilenmez ve değiştirilmez. Ancak görmede 0.5 diyoptrilik (optikte bir merceğin, cisimlerden gelen ışını kırma gücünü ifade eder) değişiklik olması halinde süresinden önce gözlük camı yenilenebilir.

T.C ile Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden SGK optik cihaz sorgula sayfasına giriş yaparak sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kontakt Lensler Kaç Yılda Bir Yenilenir?

SGK kontakt lensleri 2 yılda bir yenilemektedir.

Teleskopik Gözlük Camı Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Teleskopik gözlükler sağlık raporuyla gerekli görülmesi halinde 3 yılda bir yenilenebilir.

Teleskopik Gözlük Camı Bedeli Nasıl Karşılanır?

Teleskopik gözlüklerin bedeli, Sağlık Bakanlığına bağlı Üniversite Hastaneleri veya Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde en az bir göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ve göz doktoru tarafından verilen reçetelere istinaden Kurum tarafından karşılanır.

Gözlük Reçetesi İle Güneş Gözlüğü Alınır Mı?

Gözlük ihtiyacı olmayan, ancak süresi dolduğu ve yeni bir gözlük hakkı oluştuğundan dolayı insanlar bu haklarını güneş gözlüğü ile kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedir. Bunun bir hak olduğunu, ancak kullanmamanız durumunda herhangi bir yaptırım uygulanamayacağını ifade etmek gerekiyor. Reçete yazdırılarak alınacak olan gözlükler sadece numaralı gözlükleri kapsamaktadır. Resmi olarak bu reçeteler ile güneş gözlüğü almak mümkün olmamaktadır.
Numaralı gözlük reçetesi ile güneş gözlüğü alma uygulaması yasalara aykırıdır. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. İdari yaptırımlar söz konusu olabilir.

SMS ile Gözlük Hakkı Bilgisi Sorgulanabilir mi?

e-Devlet şifresi olmayan kişiler ise SMS hizmetini kullanarak sorgulama yapabilirler. Devletin kaç yılda gözlük verdiğinin bilgisini SMS şeklinde de sorgulayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Ayse Ayse dedi ki:

  gözlük kullanım süresi dolmadan lens alabilir miyim yani devlet karşılar mı (gözlüğümü 2 yıldır kullanıyorum ve artık lens kullanmak istiyorum o yüzden sordum)