Devlet Zeytin Destekleme 2023 Prim Miktarı Ödeme Tarihleri

Devlet zeytin destekleme 2023 prim miktarı ödeme miktarları Zeytin Desteği Fark Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? tüm bilgileri detaylandırdık.

Devlet Zeytin Destekleme 2023 Prim Miktarı Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal destekleme ödemesi verilen konulardan bir tanesi de zeytin üretimidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklemeler Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Zeytin üretimi yapan çiftçilerin dekar başına alacakları zeytin destekleme detayları yazımızın içeriğindedir.

Zeytin Destekleme Prim Ödeme Miktarları 2023

2023 yılı için Devlet Zeytin Destekleme Prim miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Zeytin Bahçelerine Gübre Desteklemesi Dekar başı: 21 TL
 • Zeytin üretimi için Mazot Desteklemesi Dekar başı: 63 TL
 • Dane Zeytin Fark Ödemesi 2023 miktarı: 15 TL
 • Zeytinyağı 80 TL
 • Zeytin ürünleri için İyi Tarım Uygulamaları Desteği Dekar başı: 100 TL
 • Sertifikalı Zeytin Fidanı Desteklemesi Dekar başı: 280 TL
 • Standart zeytin fidanı desteklemesi dekar başına: 100 TL
 • Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği: 100 TL destekleme ödemeleri yapılmaktadır.

Yine zeytin üreticilerine destek veren kurum KOSGEB haricinde, Ipard2, TKDK, (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Tarım Kooperatifi, Kalkınma ajansları destek ve hibe kredilerinden faydalanabilirsiniz. Yine bu projelerde de, KOSGEB hibe ve teşviklerinde olduğu gibi, başvuruda bulunmak esas olup, başvuru olmaksızın üreticilere herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Zeytin Desteği Başvuruları Nereye Yapılır?

Tarım Bakanlığı ödemelerinde olduğu gibi de, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre; yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut, mercimek ve yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumu kullanarak kütlü pamuk üreterek satışını gerçekleştiren çiftçilere Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca yapılacak ödemeyi fark ödemesi kapsamına almıştır.

Üreticiler, (ÇSK) Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ve Zeytin destek başvurularını arazilerinin bulunduğu il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, eğer birden fazla ilçede arazileri mevcut ise ikamet ettiği ilin il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Zeytin Desteği Fark Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Üretilerek satış yapılan fark ödemesi desteğine esas ürünlere Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nce Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli’ ne göre, zeytin yağında ise tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek olan verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılır.

TARIM HAVZALARI ÜRETİM VE DESTEKLEME MODELİ
FARK ÖDEMESİ DESTEKLERİ
Desteğe Konu Ürünler Birime Destek
Dane Zeytin: 15 (kr/Kg)
Zeytin yağı: 80 (kr/kg)
Zeytin Desteği Fark Ödemeleri miktarları 2023

Devlet bankaları tarafından, tarım ile uğraşan, buğday, zeytin üreticilerine de, çeşitli destekleme kredileri verilmektedir. Tarım ve hayvancılık hibe ve teşvikleri adı altında finansmana ihtiyaç duyan zeytin üreticileri, devlet bankalarına veya kurumlara destekleme başvurusunda veya kredi talebinde bulunabilirler.  Ayrıca zeytinyağı konusunda fark ödemesi de yapılacaktır. Fark ödemeleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Fark desteği ödemeleri 2023 yılı bütçesinden karşılanacaktır. 

Diğer tarımsal yatırım paraları için Desteklemeler kategorimizi incelemelisiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Sukru Ibrahim Sukru Ibrahim dedi ki:

  merhaba
  Manisa kırkagaça gelenbe mahallesinde 16.000m2 bir tarlam var ve ben 2023 ekim ayında bu tarlama zeytik fidanı dikmek istiyorum. Ve yaklaşık 500 adet fidan dikecegim. Bu dilim esnasında ve fidan alımı konusunda nasıl destek , hide ve kredilerden faydalanabilirim.
  Tabi zeytin türü kkonusunda da tavsiyerinizi dikkate alacagım. Amacım birincil öncelik olarak zeytin yağı üretmek sofralık seytin degil. Be kendi planımı sizler ile paylaşayaım bu 500 küsür fidanın en az 150 adetini edremit türü ve kalanını da tirilye türü dikmek. Bu konularda bana yol göstermeniz çok yardımcı olacaktır.
  Gelecek senelerde bu tür yatırımlara devam etmek planlarım dahilinde

  1. Avatar of Bekir Erkoç Bekir Erkoç dedi ki:

   Edremit bahçemizde zeytin ağaçlarını seyreltmek istiyorum lazımsa zeytin ağacı yardımcı olurum

 2. Avatar of Muharrem Muharrem dedi ki:

  Merhaba
  Zeytinyağında devlet desteği nasıl alınır sadece tapulu yer için mi destek alınır. Bakımını yaptığımız başkasına ait zeytinlikten zeytinyağ ve dane desteği nasıl alınır ve ne kadardır ?

 3. Avatar of murat varol murat varol dedi ki:

  aydın kocarlıda 30 donumzeytinligimvar içinde 130 agac var kaç agac dikilir bu alana

 4. Avatar of Ömer Atilla Ömer Atilla dedi ki:

  15 dönümlük zeytin bağımız var sürdürmek ilaçlatmak çok külfetli oluyor nasıl bir destek alabiliriz Osmaniye’den saygılarımla

  1. Avatar of Finans Uzmanı Finans Uzmanı dedi ki:

   Tarım İl Müdürlüklerine başvuru yaparak bu konuda verilen tarımsal desteklere başvuru yapabilirsiniz.

  2. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

   Merhaba, il tarım yada ilçe tarıma gidip çks belgesi doldurup daha sonra Zıraat odasına gidip oradan doldurulması gereken belgeleri doldurup muhtarınıza imzalatıp mühürlenip evrakları ayın 13’ü ve 25’inde Zıraat odasına tekrar götürüp teslim ederek desteklerinizi alabilirsiniz.

 5. Avatar of Necla Necla dedi ki:

  Merhaba 5 dönüm tarlaya ne kadar zeytin ağacı dikilir birde zeytin fidanı nerden alabilirim.
  Zeytin fidanı destek varmı genç çiftçi hibe desteği varmı? bilgi alabilrmiyim

  1. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

   Merhaba, il tarım yada ilçe tarıma gidip çks belgesi doldurup daha sonra Zıraat odasına gidip oradan doldurulması gereken belgeleri doldurup muhtarınıza imzalatıp mühürlenip evrakları ayın 13’ü ve 25’inde Zıraat odasına tekrar götürüp teslim ederek desteklerinizi alabilirsiniz.

  2. Avatar of Bekir Bekir dedi ki:

   Merhaba Edremit’te sofra zeytinimiz var çok sık dikilmiş seyreltmek istiyoruz fidan konusunda yardımcı olurum

   1. Avatar of NİHAT NİHAT dedi ki:

    MERHABA KAÇ ADET SÖKÜLMESİ GEREKEN FİDANINIZ VAR ACABA VE KAÇ YAŞINDALAR.