Devlet Zeytin Destekleme 2021 Prim Miktarı Ödeme Tarihleri

Devlet Zeytin Destekleme 2021 Prim Miktarı Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal destekleme ödemesi verilen konulardan bir tanesi de zeytin üretimidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklemeler 5 Kasım 2020 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Zeytin üretimi yapan çiftçilerin dekar başına alacakları zeytin destekleme detayları yazımızın içeriğindedir.

Zeytin Üreticilerine Özel
Zeytin Desteği Başvuruları

Zeytin Destekleme Prim Ödeme Miktarları 2021

2021 yılı için Devlet Zeytin Destekleme Prim miktarları aşağıda belirtilmiştir.

 • Zeytin Bahçelerine Gübre Desteklemesi Dekar başı 8 TL.
 • Zeytin üretimi için Mazot Desteklemesi Dekar başı 15 TL.
 • Zeytn üreticisine Organik Tarım Desteği Dekar başı 30 TL.
 • Zeytin Fark Ödemesi 2021 miktarı 15 TL
 • Zeytin ürünleri için İyi Tarım Uygulamaları Desteği Dekar başı 30,00 TL.
 • Sertifikalı Zeytin Fidanı Desteklemesi Dekar başı 100 TL. 
 • Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği; 100,00 TL. ödeme yapılacaktır.

Yine zeytin üreticilerine destek veren kurum KOSGEB haricinde, Ipard2, TKDK, (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Tarım Kooperatifi, Kalkınma ajansları destek ve hibe kredilerinden faydalanabilirsiniz. Yine bu projelerde de, Kosgeb hibe ve teşviklerinde olduğu gibi, başvuruda bulunmak esas olup, başvuru olmaksızın üreticilere herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Zeytin Desteği Başvuruları Nereye Yapılır?

Tarım Bakanlığı ödemelerinde olduğu gibi de, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre; yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut, mercimek ve yurt içerisinde üretilip sertifikalandırılan tohumu kullanarak kütlü pamuk üreterek satışını gerçekleştiren çiftçilere Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca yapılacak ödemeyi fark ödemesi kapsamına almıştır.

Üreticiler, (ÇSK) Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ve Zeytin destek başvurularını arazilerinin bulunduğu il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, eğer birden fazla ilçede arazileri mevcut ise ikamet ettiği ilin il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Zeytin Ağacı
Zeytin Ağacı Destek Ödemeleri

Zeytin Desteği Fark Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Üretilerek satış yapılan fark ödemesi desteğine esas ürünlere Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nce Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli’ ne göre, zeytin yağında ise tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek olan verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılır.

TARIM HAVZALARI ÜRETİM VE DESTEKLEME MODELİ
FARK ÖDEMESİ DESTEKLERİ
Desteğe Konu Ürünler Birime Destek
Dane Zeytin: 15 (Krş/Kg)

Devlet bankaları tarafından, tarım ile uğraşan, buğday, zeytin üreticilerine de, çeşitli destekleme kredileri verilmektedir. Tarım ve hayvancılık hibe ve teşvikleri adı altında finansmana ihtiyaç duyan zeytin üreticileri, devlet bankalarına veya kurumlara destekleme başvurusunda veya kredi talebinde bulunabilirler.  Ayrıca zeytinyağı konusunda fark ödemesi de yapılacaktır. Fark ödemeleri ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Fark desteği ödemeleri 2021 yılı bütçesinden karşılanacaktır.  Ödeme tarihleri ile ilgili resmi açıklama henüz yapılmamış olup, açıklandığında sitemizden bilgiler verilecektir. Sitemizi takip etmeyi unutmayın. 🙂

Diğer tarımsal yatırım paraları için Desteklemeler kategorimizi incelemelisiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Can Can dedi ki:

  Karacabey de 12 dönem 500 ağaçlık zeytinligim var buraya yerleşip burayı tekrardan faaliye geçirmek istiyorum devlet bana nasıl bı katkı sağlar

  1. Avatar of Ali özdemir Ali özdemir dedi ki:

   Merhabalar Kilis de 7 dönüm yerim var ben buraya zeytin ağacı ekmek istiyorum buraya nasıl bir destek alabilirim

 2. Avatar of Emel ogüç Emel ogüç dedi ki:

  4 dönüm zeğtinliğimiz var babamdan kalan bu tarlayı canlandırmak bakımlı kuvvetlendirmek için devlet tarafından ne kadar yardım alma imkanım ola bilir