Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Sorgulama 2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan tarımsal destek ödemeleri sorgulama sayfası.

Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Sorgulama 2021

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık alanlarında destekler verilmeye devam etmektedir. E-Tarım üzerinden veya E-Devlet üzerinden T.C no ile artık sorgulama yapılabilecek. Buzağı, manda, koyun vb. alanlarında hayvan dağıtımları başlatılmıştır. Basında çiftçiye destekleme ödemeleri başlıyor şeklinde haberler gören çiftçilerimiz destekleme ödemelerinin ne zaman ellerine geçeceğini merak etmektedir. Ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ayrıca mazot ve gübre konularında da destek verilmektedir. T.C. kimlik numarasının son hanesine göre ödeme günleri belirlenmekte ve tutarlar çiftçilerin hesaplarına yatırılmaktadır. İçeriğimizde mobil bankacılık ile destekleme ödeme sorgulamaların nasıl yapılacağını anlatacağız. Ayrıca Bakanlık tarafından belirlenen takvimlerde açıklanan Destekleme ödemelerini tarihlerini içeriğimizde güncel haliyle görebilirsiniz.

15 EKİM 2021 CUMA GÜNÜ ÖDENECEK DESTEKLEMELER

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün çiftçiye 55 milyon 289 bin 64 TL destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Peki çiftçiye hangi destekler ödenecek?

 • Kırsal kalkınmaya 40.579,681 TL
 • Sertifikalı tohum üretimi 23 firmaya 14.645,035 TL
 • Sertifikalı tohum kullanımı desteklemesi 226 üreticiye 64.348 TL

Toplamda 55 milyon 289 bin 64 TL. destekleme ödemesi 15 Ekim 2021 Cuma gününden itibaren ödenecek.

Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Sorgulama 2021
55 milyon 289 bin 64 TL destek ödemesi yapılacak

8 EKİM CUMA GÜNÜ ÖDENECEK DESTEKLER

 • Üreticilerimizi desteklemeye devam ediyoruz.
 • Hububat, Baklagil Dane Mısır desteği kapsamında 4 milyon 362 bin TL,
 • Sertifikalı Tohum Üretim desteği kapsamında 11 milyon 613 bin TL,
 • Mazot Gübre desteği kapsamında 2 milyon 237 bin TL,
 • Sertifikalı Fidan Üretim desteği kapsamında 570 bin TL,
 • Sertifikalı Tohum Kullanım desteği kapsamında 624 bin TL olmak üzere; toplam 19 milyon 408 bin TL’lik destek ödemelerini 8 Ekim Cuma günü üreticilerimizin hesaplarına aktarmaya başlıyoruz.

24 Eylül’ de 59 milyon 271 bin TL’lik Destekleme Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

 • Mazot ve Gübre Desteği kapsamında 3 milyon 61 bin TL,
 • Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği kapsamında 235 bin TL,
 • Hububat, Baklagil ve Dane Mısır Fark Ödemesi Desteği kapsamında 35 milyon 125 bin TL,
 • Toprak Analizi Desteği kapsamında 95 bin TL,
 • Kırsal Kalkınma Desteği kapsamında 20 milyon 753 bin TL olmak üzere toplam 59 milyon 271 bin TL’lik destekleme ödemelerini (24 Eylül) gerçekleştirileceğini açıkladı.

Hayırlı, bereketli olsun.

Destekleme Ödemeleri Yapılmaya Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan bitkisel ve hayvancılık destekleme ödemeleri devam ediyor. Bu kapsamda bu zaman kadar;

Kırsal Kalkınma Destekleri 7 milyon 331 bin TL’lik hibe yapılacağı belirtildi.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği olarak ta yine; Özellikle fındık alan bazlı gelir desteğine başvurular yoğun olarak Ordu ilimizden alınıyor. Ordu’da 122 bin 500 fındık üreticisine destek verilecektir. Serbest piyasa koşullarının sağlanması amacı ile TMO da fındık alımı yapıyor. Ancak şu andaki fiyatlar zaten TMO fiyatlarının üzerinde seyrediyor. 2021 yılında başvuruları alınacak olan destekleme ödemeleri için tarihi Tarım Bakanlığı tarafından belirlendi. Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında, 418 bin 61 üreticimize 854.011.077 lira alan bazlı gelir desteği dekar başına 170 TL fındık paraları 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren üreticilerin hesaplarına aktarılmak suretiyle ödendi.

Buzağı desteği (2020 yılı 1. Dönem) kapsamında 676.000 yetiştiricimize, 3.314.449 baş buzağı için, 1 milyar 436 milyon 856 bin 835 TL, Manda desteği (2020 yılı) Malak desteği (2020 yılı 1. Dönem) Çiftçilere toplamda 1 milyar 468 milyon 535 bin 735 TL olarak Buzağı, manda, malak desteği ödemeleri üreticilerin TC kimlik numarasının son hanelerine göre;8-6 olanlar 22/04/2021 Perşembe , TC.no son hanesi 0-2-4 olanlar 30/04/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara aktarıldı.

Ayrıca; Bombus arısı için, Sertifikalı fidan kullanım desteği ve Çay budama masrafı (ocak ayı) destekleri de yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; çiftçilerin nakdi desteğe en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde, bitkisel üretim destekleme bütçesinin % 51’ine tekabül eden 6,27 milyar TL’yi Nisan ayı itibariyle çiftçilerimize ödediklerini; Destekleme bütçesinin kalan 6 Milyar TL’lik kısmını ise ödeme takvimine göre çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya devam edeceğiz. Yine bu dönemde artan gübre fiyatları karşında çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut Gübre Desteklerini %100 oranında artırdık. açıklamasında bulundu.

Alabalık ve Türk Somonu Yetiştiriciliğine 85 milyon TL Destek Ödemeleri de yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; özellikle alabalık ve Türk somonu yetiştiriciliği başta olmak üzere; toplamda 85 milyon liralık su ürünleri üretim destek ödemeleri yaptı. Bakan Pakdemirli, avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri sektörünü yaptıkları yeni düzenlemelerle her yıl desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.  Pakdemirli bu kapsamda, özellikle alabalık ve Türk somonu yetiştiriciliği başta olmak üzere toplamda 85 milyon liralık üretim desteğini aktaracaklarını söyledi.

7 Alanda Tarımsal Destekleme Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “7 alanda daha destek ödemelerine başlanacağı belirtildi. Bu alanlar ise ;

 1. Çay Budama Tazminatı,
 2. Hayvan Hastalıkları Tazminatı,
 3. Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği,
 4. Toprak Analizi Desteği,
 5. Organik Arıcılık Desteği ,
 6. Kırsal Kalkınma Desteği,
 7. Uzman Eller Projesi kapsamında çiftçilerin Ziraat bankası hesaplarına aktarılmak suretiyle gerçekleştiriliyor.

Yem Desteği Miktarları Belli Oldu

 • Hayvan başına büyükbaş yem desteği 65 TL,
 • Küçükbaş yem desteği 6,5 TL olacağı açıklandı.

65 TL yem desteği ödemelerini Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yem desteği ödeme takvimi ilerleyen günlerde yapılması bekleniyor.

Besicilik Destekleri

Anaç manda ve malak desteklerinin yanı sıra başvuruları alınan  besi destekleri de ödenecektir.

Buzağı Destekleri Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buzağı destekleri için başvurular iki dönem halinde yapılmaktadır. İlk döneme ait başvurular geçen yıl 31 Ağustos tarihine kadar alınmıştı. Bilindiği gibi ödemeler başvurulan yılda değil bir sonraki yıl içerisinde yapılmaktadır. Yetiştiricilerimiz tarafından ödemelerin ne zaman yapılacağı merak edilmekteydi. Beklenen açıklama Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ den geldi.

4 ay ve üzeri buzağı desteği olarak hayvan başına 370 TL, soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için ise yine hayvan başına 600 TL ödeme yapılacaktır. Ödemeler çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenen günlerde yapılmaktadır.

 • Destekleme ödemelerinin, TC son hanesi 8-6 olanlar 22/04/2021 Perşembe
 • TC.no son hanesi 0-2-4 olanlar 30/04/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara yatırıldı.

Destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimiz ilgili tarihlerde Ziraat Bankası şubelerine giderek ödemelerini aldı.

Sürü Büyütme Desteği Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sürü büyütme desteği kapsamında koyun keçi küçükbaş hayvancılık işi ile uğraşan çiftçilere Koyun ve keçide çiftçilere yine destek verileceğini açıkladı.

Küçükbaş hayvancılıkta bir ilk olarak sürü büyütmeye yönelik ek destek planı hazırladıklarını belirterek, “Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri” olarak çiftçilere 2021 yılı bütçesinden %25 artırarak 125 lira olarak yapılacaktır.

ÇOBAN istihdamı desteğini %20 artırarak 6 bin liraya ÇIKARILDI

Tarım Bakanlığı Destekleme Ödemeleri

Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olan konularda başvuru sonucu destek almaya hak kazananlara, ödemeleri yapılmaya başlanmıştır. Bu desteklerin 2021 yılında da yapılmaya devam edeceği bildirilmiştir. Bakanlık tarafından 2021 yılı için tarımsal destekler için 24 milyar lira kaynak ayrıldığı açıklandı. Ödemeler Ziraat Bankası şubeleri tarafından yapılmaktadır. Hesabı olmayan çiftçilerimize hesap açılmakta, ya da Ziraat Bankası’ nın çiftçilere yönelik geliştirdiği banka kartı ürünlere ödemeler aktarılmaktadır.

Hesabı olmayanlar ise T.C. kimlik numaraları ile ödemelerini çekebilirler. Destekleme ödemesi alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Ne yazık ki destekler başvuruda bulunan her çiftçimize verilmiyor.

2021 yılında da tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında verilecek destekleri sıralayacak olursak;

 • Alan bazlı fındık desteği,
 • Mazot ve gübre desteği,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri desteği,
 • Dane mısır fark ödemesi,
 • Hububat baklagil desteği,
 • Yaş çay primi,
 • Sertifikalı tohum üretimi,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği,
 • Kırsal kalkınma destekleri,
 • Tarım sigortaları, ödemeleri yapılacak.

Ayrıca destekleme ödemesi konuları da yine devlet tarafından belirleniyor. Şartları tutan ancak uygun tarımsal üretim yapmayanlara destek verilmiyor. Bu üretimlerden herhangi bir verim alınamayacağı için devlet haklı olarak boşuna kaynak aktarımı yapmak istemiyor. Şartlara göz atalım.

Destekleme Ödemesi Başvuru Şartları

 • Bakanlık tarafından belirlenmiş olan başvuru tarihleri arasında gerekli evrakları vermek sureti ile bizzat başvuruda bulunmak,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıtlı olmak (ÇKS Kayıt Formu),
 • ÇKS kaydı olanların da kişisel bilgilerini güncellemiş olmaları,
 • Çiftçinin tarlasının veya arazisinin olmasının yanı sıra burada aktif olarak üretim yapıyor olması,
 • Destekleme verilen konularda üretim faaliyetlerinde bulunmak,
 • İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından belirlenen özel şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan çiftçilerimiz başvuru dilekçeleri ile birlikte Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne giderek başvuruda bulunabilirler.

Havza bazlı destekleme üretim modeline geçmemiz ile birlikte çiftçilerimiz artık kafalarına göre değil, belirlenen konulara göre üretim yapıyorlar. İllerde bulunan ilçelerde havzalar belirleniyor. Havzalara ekilecek olan ürünler de tek tek sıralanıyor.

Hayvancılık alanında verilecek olan destekler ve başvuru tarihleri Bakanlık tarafından belirlenmektedir. Belirtilen tarihlerde ilgili başvuru merkezlerine dilekçeniz ile birlikte başvuru yaparak destekleme ödemesi alabilirsiniz.

Hayvancılık Destekleme Ödemeleri Miktarları

Destekleme tutarları hayvan başına verilecektir. Destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimiz T.C. kimlik numaraları ile bu tutarları banka şubelerinden ya da ATM’ lerinden çekebilir.

 • 4 ay ve üzeri buzağılar için 370 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 600 TL
 • Döl kontrollü buzağı yavruları için 250 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı mandalar için 400 TL
 • Malak için yapılacak başvurularda 150 TL, alınacak başvurular için 400 TL
 • Erkek besi sığırları için 250 TL
 • Arılı kovan için kovan başına 15 TL
 • Ana arılar için 15 TL
 • Damızlık ana arılar için 80 TL
 • Damızlık koyun yetiştiriciliği için 25 TL
 • Çiğ süt destekleri Bakanlık tarafından belirleniyor.
 • Sürü yöneticiliği istihdam desteği için yılda 1 kere 5 bin TL destekleme ödemesi yatırılıyor.
 • Koyun Keçi Hayvancılık Destekleme Başvuru tarihleri ilan edildi!

Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık İşletmelerine %50 Hibe Desteği

Bu devlet desteği Türkiye’de bulunan 81 il içindir. Şehir ayrımı olmadan verilir. Yatırım konusu olarak İnşaat, Çadır Alımı ve Makine, alet ve Ekipman alımı olarak üçe ayrılır.

 • Hayvan barınağı amacıyla çadır alımı %50
 • İnşaat konusunda yeni ağıl ve ahır yapılması, rehabilitasyon veya kapasitenin arttırılması için %50
 • Makine alet ve ekipmanlardan süt soğutma tankı, hayvan kaşıma ünitesi, seyyar süt sağım makinesi, yem hazırlama makinesi, gübre ayrıcı sistem ve otomatik suluk için %50 oranında hibe uygulanır.

Bu destek için son başvuru tarihi 30 Temmuz 2021 olarak belirlenmiştir.

Tüzel ve gerçek kişiler en az 10, en fazla 50 büyükbaş anaç kapasitesi olan yeni ahır/ağıl, en az 100 ve en fazla 300 küçükbaş hayvan kapasiteli yeni ağıl yapılması, kapasite yükseltilmesi, rehabilitasyonu hayvan barınağı amacıyla çadır alınması, makine, alet, ekipman alınması yatırımları için üst limitlerde hibe desteklerinden yararlanılabilmektedir. Bulunduğunuz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek bilgi alabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteği

Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklama neticesinde 2021 yılında mazot ve gübre desteği almaya hak kazanan çiftçilerimize ödemeler yine Ziraat Bankası aracılığı ile çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son haneleri dikkate alınarak 2021 yılı Mart ayında yapılmıştır.

Gübre ve mazot desteklerinin yanı sıra hububat için de ödemeler aynı tarihlerde yapılacaktır.

Ziraat Bankası ATM’ lerine giderek T.C. kimlik numaraları ile ödemelerinizi alabilirsiniz. İşlem saatleri içerisinde banka şubelerine giderek de destekleme ödemelerini çekebilirsiniz. Mazot ve gübre desteğinin verilebilmesi için de yine yukarıdaki şartları taşımak gerekiyor.

Mazot Gübre destekleri 2021 yılı ödeme miktarları;

Ancak destekleme tutarları üretimi yapılacak olan ürüne göre değişiyor. Destekleme tutarları ise dekar başına ödeniyor.

 • Mazot destekleri;
 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için toplamda 19 TL
 • Çeltik ve pamuk için 62 TL
 • Nohut, mercimek, kuru fasulye 22 TL
 • Patates 27 TL
 • Yağlık ayçiçeği Soya 26 TL,
 • Aspir 16 TL,
 • Diğer ürünler 15 TL
 • Dane mısır 25 TL
 • Zeytin 15 TL
 • Kanola, soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri 17 TL
 • Nadas için de  8 TL Mazot desteklerini destek Ziraat Bankası’ ndan çekilebilir.
 • Gübre destekleri; 5 mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararına göre % 100 artırıldı. Buna göre yukarıda ki ürünlerden olan Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 16 TL olarak yapılırken Diğerleri için 8 TL olarak yapılacaktır.

Süt destekleri de,

 • Çiğ süt (soğutulmamış) 5 kuruş,
 • Çiğ süt (soğutulmuş) 10 kuruş olarak belirlenmiştir.

Tarımsal Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Destekleri

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Destekleri (Tarım) konulu destek miktarları ve tarihleri belirlenmiştir. Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri tarihlerini öğrenmek için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Biyolojik mücadele desteği 400 TL
 • Biyoteknik mücadele 120 TL
 • Örtüaltı paket 520 TL
 • Açık alanda 100 TL destekleme ödemesi verilecektir.

Fark Ödemeleri

Ürünlere göre verilmektedir. Bu ürünlerin kilogramları hesaplanarak ödeme yapılmaktadır.

 • Yağlık ayçiçeği 50 kuruş
 • Kütlü pamuk 110 kuruş
 • Soya fasulyesi 60 kuruş
 • Kanola 50 kuruş
 • Dane mısır 3 kuruş
 • Buğday, arpa, çavdar, tritikale 10 kuruş
 • Aspir 55 kuruş
 • Çeltik 10 kuruş
 • Dane zeytin 15 kuruş
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek 50 kuruş
 • Zeytinyağı 80 kuruş
 • Yaş çay 13 kuruş (Kilogram başına verilecektir.)

Alan Bazlı Desteklemeler: 

 • Fındık desteği: 170 TL
 • Meyve ve sebze üretimi: 50 TL
 • Örtü altı tarım uygulamaları: 150 TL
 • Süs bitkileri: 100 TL
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler: 100 TL
 • Bitkisel üretim yapan aile işletmeleri: 100 TL verilecektir.

E-devlet üzerinden yalnızca çay üreticileri destekleme sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Destekleme ödemeleri Ziraat Bankası’ nın resmi internet sayfası duyurular bölümünde yer almaktadır. Buradan da takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Duyurular >>

Destekleme ödemeleri Nisan ayı itibari ile yatırılmıştır. Tarih T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenmektedir. Ayrıca vergi numarası da dikkate alınmaktadır. Örneğin T.C. kimlik numaranızın son hanesi 2 ancak vergi numaranızın son hanesi 4. Bu şartlarda ikinci grupta ödeme alırsınız. Vergi numaranızın son hanesi 0 ancak T.C. numaranızın son hanesi 6 ise, birinci grupta ödeme alırsınız. Bu bilgiye dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca;

 • Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı mobil işlemler bölümünden de ödemeleri takip edebilirsiniz.
 • Ziraat Android ya da İOS uygulamalarına sahip olarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Uygulamaları akıllı telefonlarınıza ücretsiz indirerek destekleme ödemelerinin yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihazınızdan Ziraat Bankası’ nın internet sayfasına da girerek de takipte bulunabilirsiniz. Ancak destekleme ödemeleri tutarları, hesaplara yatırılacağı tarihler vb. bilgilerin Ziraat Bankası şubeleri tarafından öğrenilmesi daha doğru olacaktır.

Verilecek olan destek miktarlarının artacağından söz ediliyor. Ayrıca Kocaeli, Bitlis, Bursa, Tokat gibi pek çok ilimizde hibe destekleri kapsamında hayvan dağıtımları da başlamış durumdadır. Bakanlık kanadından gelecek açıklamalar neticesinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

En doğru bilgiyi banka şubelerinden ya da banka müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz. 

Çiğ Süt Desteği Artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre çiğ süte verilen prim desteğinin 25 kuruşa çıkarıldı. Bakan tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde; Süt üreten üreticilerin yüksek olan üretim maliyetlerinin en aza indirilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması ve insanların süte daha ucuza ulaşmalarının sağlanması amacı ile fiyatlarda güncellemeye gidilmiştir. İlk aylarında 10 kuruşa alınan süt fiyatları 15 kuruş artırılarak 25 kuruşa çıkarılacaktır. Bu sebeple verilecek olan destek tutarları 571 milyon TL’ yi bulacaktır.

 • 4 Ay ve üzeri buzağılara 370 TL/baş
 • Soy kütüğüne kayıtlı 600 TL/Baş
 • Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu (ilave) 50 TL/Baş
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL/Baş

2021 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Kalemleri

2021 yılı ocak ayı itibariyle aşağıda sayılan destekleme ödemelerinin yapılacağı öngörülüyor. 2021 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Kalemleri bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 • Yaş çay primi için,
 • Sertifikalı tohum üretimi için,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için,
 • Kırsal kalkınma için,
 • Tarım sigortaları için,
 • Yem bitkileri desteği,
 • Sertifikalı tohum kullanım desteği,
 • Çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği,
 • Alan bazlı fındık için,
 • Mazot ve gübre için,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için,
 • Dane mısır için,
 • Hububat baklagiller için destekleme ödemeleri yapılacaktır.

Anaç Koyun ve Keçi Desteklemeleri Ödenecek

Geçtiğimiz yıl başvurusunu yapan anaç koyun ve keçi yetiştiriciliğine müjde! Bakan Bekir Pakdemirli pek çok konuda destekleme ödemesi yapılacağını ilan etmişti. Yapılan açıklama ile birlikte mazot, gübre ve buzağı desteklerinden sonra anaç koyun ve keçi destekleri tarihleri de açıklandı.

Damızlık keçi ve koyunların 15.05.2021 tarihine kadar doğum yapmış olma koşulu ile, sisteme 15.10.2021 tarihine kadar girilen ve kayıtları oluşturulan hayvanlar için ödemelerin yapılacağı belirtilmiştir.

Yem Bitkisi Destekleri

Büyükbaş ve küçükbaş işletmelerin belini büken konulardan bir tanesi yemdir. Alınan endüstriyel yemlerin fiyatları çok yüksek olmakla birlikte çiftçimizin kazancının büyük bir bölümü yeme gidiyor. Ancak bakanlık verdiği destekleme ödemeleri kapsamında vatandaşımızın yem masraflarının karşılanması için yem bitkisi üretimine teşvik ediyor. Bu sebeple geçtiğimiz yıl başvuruları alınan yem bitkisi desteklerinin ödeme tarihleri ilan edildi ve üretici çiftçilerin hesaplarına aktarıldı. Nisan ayı itibariyle hesaplara 99 milyon 585 bin 662 lira ödeme aktarılmıştır.

Çoban Destekleme Ödemeleri

Büyükbaş, manda, süt analiz desteğinin yanı sıra çoban desteği olarak Sürü yöneticisi istihdam desteği çiftçilerimizin 2021 yılında desteklenmeye devam edilecektir.

Çoban istihdam desteği olarak yetiştiricilerimize ve işletme sahiplerine verilen bu desteklerden 2021 yılında da yararlanacaktır. 12 aylık süre için verilen 6 bin TL çoban istihdam desteği tek seferde hesaplara geçecektir.

Anaç Manda ve Malak Destekleri

Geçtiğimiz yıl başvuruları alınan anaç manda ve malak desteklemeleri için ödemeler başlıyor. Yetiştiricilerimizin gözü kulağı bakanlık kanadından gelecek haberdeydi. Malak için hayvan başına 150 TL, soy kütüğü malak 400 TL, yetiştirici bölgesi illeri ilave olarak 200 TL, anaç manda 250 TL, soy kütüğü anaç manda 400 TL olarak ödenecekti. Ödemeler 2021 yılı Nisan ayı itibariyle ödenmiştir. Toplamda 1 milyar 468 milyon 535 bin 735 lira tutarında ödeme yapılmıştır.

2021 yılına ait Tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri ve desteklemeleri Facebook sayfamızdan güncel olarak takip edebilirsiniz. 

E-Tarım; Tarım Destekleme Sorgulama da Yeni entegrasyon sistemi sayesinde artık tarımsal destekleme ödemeleri e-devlet girişi ile Bakanlığın sistemi üzerinden sorgulama yapılacak.

Kanola Tohumu İçin %50 Devlet Desteği

Bekir Pakdemirli, ‘Kanolayla ilgili şöyle bir müjde vermek isterim; kanola tohumunun bundan sonra yüzde 50’sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız.’ diyerek yeni bir desteğin müjdesini verdi.

Yorumlar

 1. Avatar of Kenan Kenan dedi ki:

  Ziraat Bankası hesabım yok nasıl alabilirim buzağı desteği ödemesini

 2. Avatar of mustafa mustafa dedi ki:

  zafer kardeş bu gün ayın 22 si tık yok hala

  1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

   Mazot gübre destekleri 5 Mart 12 Mart 2021 dediler yatacak diye 2022 mart ayında herhalde

 3. Avatar of Zafer Zafer dedi ki:

  Destek ödemeleri martın 19una saat 18:00 itibariyle yatacakmış.

 4. Avatar of Tuncay Tuncay dedi ki:

  Haber güzel ama icraat yok bugün Mart ayının 13 ama yatan birşey yok. TC son 2 eşimin 0 mazot gübre desteği henüz yatma dı

 5. Avatar of Seyit Seyit dedi ki:

  Keçi desteklemeleri ne zaman ödenecek haberi olan var mı teşekürler.

 6. Avatar of Irfan Irfan dedi ki:

  Tarim destek ve hububat prim nr zaman yapilacak bilgisi olan varmi?

 7. Avatar of Erhan Erhan dedi ki:

  DGD ODEMELERI NE OLUYOR ARKADAŞLAR BANA 882 TL YATTI AMA NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM

 8. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  Tarım ve hayvancılık 2021 yılı desteklemeleri.

 9. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  Desteklemeler cuma günü ödenmeye başladı.

 10. Avatar of Mehmet albayram Mehmet albayram dedi ki:

  Adıma destekleme varmı

 11. Avatar of Cemil Çetin Cemil Çetin dedi ki:

  Tarla parası nezaman yatcak

 12. Avatar of Erdal Erdal dedi ki:

  2019 buzagi parasi mi yatıyor ama henuz hesapa yatmadi bir bilgisi olan yazabilirmi lütfn

  1. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

   2019 yılı için ödemeler yapıldı.