fbpx

Bakan Açıkladı! 10 Milyon 656 Bin TL’lik Tarımsal Destek Ödemesi Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Destekleme Ödemeleri Sorgulama Sayfası..

Bakan Açıkladı! 10 Milyon 656 Bin TL’lik Tarımsal Destek Ödemesi Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere destekleme ödemeleri Ziraat bankası hesaplarına Bakanlığın belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Ödemelerin güncel tarihlerini ve Bakanlık duyuruların bu sayfadan anlık olarak takip edebilirsiniz.

10 Milyon 656 Bin TL’lik Tarımsal Destek Ödemesi başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Pakdemirli,

28 Ocak’tan İtibaren 10 Milyon 656 Bin TL’lik Tarımsal Destek Ödemesini Çiftçilerimizin Hesaplarına Aktarmaya Başlıyoruz.

 • Sertifikalı Fidan Kullanım Desteği 2 milyon 497 bin TL
 • Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi 8 milyon 158 bin TL destekleme ödemesi çiftçilerin hesaplarına aktarılmak suretiyle ödenecektir.

Buzağı Destekleri Ödendi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buzağı destekleri için başvurular iki dönem halinde yapılmaktadır. İlk döneme ait başvurular geçen yıl 31 Ağustos tarihine kadar alınmıştı. Bilindiği gibi ödemeler başvurulan yılda değil bir sonraki yıl içerisinde yapılmaktadır. Yetiştiricilerimiz tarafından ödemelerin ne zaman yapılacağı merak edilmekteydi. Beklenen açıklama Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ den geldi.

4 ay ve üzeri buzağı desteği olarak hayvan başına 370 TL, soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için ise yine hayvan başına 600 TL ödeme yapılacaktır. Ödemeler çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenen günlerde yapılmaktadır.

2020/2. Dönem buzağı destekleri ödemeleri yapıldı.

Üreticilerin TC kimlik numaraları:

 • Destekleme ödemelerinin, TC son hanesi 8-6-4 olanlar 10.12.2021 Perşembe
 • TC.no son hanesi 0-2- olanlar 17/12/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara aktarıldı.

Destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimiz ilgili tarihlerde Ziraat Bankası şubelerine giderek ödemelerini aldı.

Destekleme Ödemeleri Yapılmaya Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan bitkisel ve hayvancılık destekleme ödemeleri devam ediyor. Bu kapsamda bu zaman kadar;

Kırsal Kalkınma Destekleri 7 milyon 331 bin TL’lik hibe yapılacağı belirtildi.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği olarak ta yine; Özellikle fındık alan bazlı gelir desteğine başvurular yoğun olarak Ordu ilimizden alınıyor. Ordu’da 122 bin 500 fındık üreticisine destek verilecektir. Serbest piyasa koşullarının sağlanması amacı ile TMO da fındık alımı yapıyor. Ancak şu andaki fiyatlar zaten TMO fiyatlarının üzerinde seyrediyor. 2022 yılında başvuruları alınacak olan destekleme ödemeleri için tarihi Tarım Bakanlığı tarafından belirlendi. Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında, 418 bin 61 üreticimize 854.011.077 lira alan bazlı gelir desteği dekar başına 170 TL fındık paraları 2022 yılında ödenmeye başlanacak.

Buzağı 2021/1. Dönem buzağı destekleri hakkında Bakanlık tarafından yapılan açıklama sonrasında üreticilerimiz bilgilendirilecektir.

Buzağı desteği (2020 yılı 1. Dönem) kapsamında 676.000 yetiştiricimize, 3.314.449 baş buzağı için, 1 milyar 436 milyon 856 bin 835 TL, Manda desteği (2020 yılı) Malak desteği (2020 yılı 1. Dönem) Çiftçilere toplamda 1 milyar 468 milyon 535 bin 735 TL olarak Buzağı, manda, malak desteği ödemeleri üreticilerin TC kimlik numarasının son hanelerine göre;8-6 olanlar 22/04/2021 Perşembe , TC.no son hanesi 0-2-4 olanlar 30/04/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara aktarılmıştı.

Ayrıca; Bombus arısı için, Sertifikalı fidan kullanım desteği ve Çay budama masrafı (ocak ayı) destekleri de yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; çiftçilerin nakdi desteğe en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde, bitkisel üretim destekleme bütçesinin % 51’ine tekabül eden 6,27 milyar TL’yi Nisan ayı itibariyle çiftçilerimize ödediklerini; Destekleme bütçesinin kalan 6 Milyar TL’lik kısmını ise ödeme takvimine göre çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya devam edeceğiz. Yine bu dönemde artan gübre fiyatları karşında çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut Gübre Desteklerini %100 oranında artırdık. açıklamasında bulundu.

Alabalık ve Türk Somonu Yetiştiriciliğine 85 milyon TL Destek Ödemeleri de yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; özellikle alabalık ve Türk somonu yetiştiriciliği başta olmak üzere; toplamda 85 milyon liralık su ürünleri üretim destek ödemeleri yaptı. Bakan Pakdemirli, avcılık ve yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri sektörünü yaptıkları yeni düzenlemelerle her yıl desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.  Pakdemirli bu kapsamda, özellikle alabalık ve Türk somonu yetiştiriciliği başta olmak üzere toplamda 85 milyon liralık üretim desteğini aktaracaklarını söyledi.

7 Alanda Tarımsal Destekleme Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “7 alanda daha destek ödemelerine başlanacağı belirtildi. 7 Alanda Tarımsal Desteklemeler şunlardır:

 1. Çay Budama Tazminatı,
 2. Hayvan Hastalıkları Tazminatı,
 3. Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği,
 4. Toprak Analizi Desteği,
 5. Organik Arıcılık Desteği ,
 6. Kırsal Kalkınma Desteği,
 7. Uzman Eller Projesi kapsamında çiftçilerin Ziraat bankası hesaplarına aktarılmak suretiyle gerçekleştiriliyor.

Besicilik Destekleri

Anaç manda ve malak desteklerinin yanı sıra başvuruları alınan besi destekleri de ödenecektir.

Sürü Büyütme Desteği Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sürü büyütme desteği kapsamında koyun keçi küçükbaş hayvancılık işi ile uğraşan çiftçilere Koyun ve keçide çiftçilere yine destek verileceğini açıkladı.

Küçükbaş hayvancılıkta bir ilk olarak sürü büyütmeye yönelik ek destek planı hazırladıklarını belirterek, “Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği ödemeleri” olarak çiftçilere 2022 yılı bütçesinden %25 artırarak 125 lira olarak yapılacaktır.

ÇOBAN istihdamı desteğini %20 artırarak 6 bin liraya çıkarıldı.

Tarım Bakanlığı Destekleme Ödemeleri

Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olan konularda başvuru sonucu destek almaya hak kazananlara, ödemeleri yapılmaya başlanmıştır. Bu desteklerin 2022 yılında da yapılmaya devam edeceği bildirilmiştir. Bakanlık tarafından 2022 yılı için tarımsal destekler için 25,83 milyar lira kaynak ayrıldığı açıklandı. Ödemeler Ziraat Bankası şubeleri tarafından yapılmaktadır. Hesabı olmayan çiftçilerimize hesap açılmakta, ya da Ziraat Bankası’ nın çiftçilere yönelik geliştirdiği banka kartı ürünlere ödemeler aktarılmaktadır.

Hesabı olmayanlar ise T.C. kimlik numaraları ile ödemelerini çekebilirler. Destekleme ödemesi alabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Ne yazık ki destekler başvuruda bulunan her çiftçimize verilmiyor.

2022 yılında da tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında verilecek destekleri sıralayacak olursak;

 • Alan bazlı fındık desteği,
 • Mazot ve gübre desteği,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri desteği,
 • Dane mısır fark ödemesi,
 • Hububat baklagil desteği,
 • Yaş çay primi,
 • Sertifikalı tohum üretimi,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği,
 • Kırsal kalkınma destekleri,
 • Tarım sigortaları, ödemeleri yapılacak.

Ayrıca destekleme ödemesi konuları da yine devlet tarafından belirleniyor. Şartları tutan ancak uygun tarımsal üretim yapmayanlara destek verilmiyor. Bu üretimlerden herhangi bir verim alınamayacağı için devlet haklı olarak boşuna kaynak aktarımı yapmak istemiyor. Şartlara göz atalım.

Destekleme Ödemesi Başvuru Şartları

 • Bakanlık tarafından belirlenmiş olan başvuru tarihleri arasında gerekli evrakları vermek sureti ile bizzat başvuruda bulunmak,
 • Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıtlı olmak (ÇKS Kayıt Formu),
 • ÇKS kaydı olanların da kişisel bilgilerini güncellemiş olmaları,
 • Çiftçinin tarlasının veya arazisinin olmasının yanı sıra burada aktif olarak üretim yapıyor olması,
 • Destekleme verilen konularda üretim faaliyetlerinde bulunmak,
 • İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından belirlenen özel şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan çiftçilerimiz başvuru dilekçeleri ile birlikte Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne giderek başvuruda bulunabilirler.

Havza bazlı destekleme üretim modeline geçmemiz ile birlikte çiftçilerimiz artık kafalarına göre değil, belirlenen konulara göre üretim yapıyorlar. İllerde bulunan ilçelerde havzalar belirleniyor. Havzalara ekilecek olan ürünler de tek tek sıralanıyor.

Hayvancılık alanında verilecek olan destekler ve başvuru tarihleri Bakanlık tarafından belirlenmektedir. Belirtilen tarihlerde ilgili başvuru merkezlerine dilekçeniz ile birlikte başvuru yaparak destekleme ödemesi alabilirsiniz.

Hayvancılık Destekleme Ödemeleri Miktarları

Destekleme tutarları hayvan başına verilecektir. Destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimiz T.C kimlik numaraları ile bu tutarları banka şubelerinden ya da ATM’ lerinden çekebilir.

 • 4 ay ve üzeri buzağılar için 370 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 600 TL
 • Döl kontrollü buzağı yavruları için 250 TL Suni tohumlama sonucu doğanlara ilave 50 TL
 • Soy kütüğüne kayıtlı mandalar için 400 TL
 • Malak için yapılacak başvurularda 150 TL, alınacak başvurular için 400 TL
 • Erkek besi sığırları için 250 TL
 • Arılı kovan için kovan başına 20 TL
 • Ana arılar için 15 TL
 • Damızlık ana arılar için 80 TL
 • Damızlık koyun yetiştiriciliği için 25 TL
 • Çiğ süt destekleri Bakanlık tarafından belirleniyor.
 • Sürü yöneticiliği istihdam desteği için yılda 1 kere 6 bin TL destekleme ödemesi yatırılıyor.
 • Koyun Keçi Hayvancılık Destekleme Başvuru tarihleri ilan edildi!

Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık İşletmelerine %50 Hibe Desteği

Bu devlet desteği Türkiye’de bulunan 81 il içindir. Şehir ayrımı olmadan verilir. Yatırım konusu olarak İnşaat, Çadır Alımı ve Makine, alet ve Ekipman alımı olarak üçe ayrılır.

 • Hayvan barınağı amacıyla çadır alımı %50,
 • İnşaat konusunda yeni ağıl ve ahır yapılması, rehabilitasyon veya kapasitenin arttırılması için %50,
 • Makine alet ve ekipmanlardan süt soğutma tankı, hayvan kaşıma ünitesi, seyyar süt sağım makinesi, yem hazırlama makinesi, gübre ayrıcı sistem ve otomatik suluk için %50 oranında hibe uygulanır.

Tüzel ve gerçek kişiler en az 10, en fazla 50 büyükbaş anaç kapasitesi olan yeni ahır/ağıl, en az 100 ve en fazla 300 küçükbaş hayvan kapasiteli yeni ağıl yapılması, kapasite yükseltilmesi, rehabilitasyonu hayvan barınağı amacıyla çadır alınması, makine, alet, ekipman alınması yatırımları için üst limitlerde hibe desteklerinden yararlanılabilmektedir. Bulunduğunuz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek bilgi alabilirsiniz.

Mazot ve Gübre Desteği

Bakan Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalar ile çiftçilerimize ödemeler yine Ziraat Bankası aracılığı ile T.C. kimlik numaralarının son haneleri dikkate alınarak 2022 yılında yapılmaya başlanacaktır.

Gübre ve mazot desteklerinin yanı sıra hububat için de ödemeler yapılacaktır.

Ziraat Bankası ATM’ lerine giderek T.C. kimlik numaraları ile ödemelerinizi alabilirsiniz. İşlem saatleri içerisinde banka şubelerine giderek de destekleme ödemelerini çekebilirsiniz. Mazot ve gübre desteğinin verilebilmesi için de yine yukarıdaki şartları taşımak gerekiyor.

Mazot Gübre destekleri 2022 yılı ödeme miktarları aşağıda ki gibidir:

Ancak destekleme tutarları üretimi yapılacak olan ürüne göre değişiyor. Destekleme tutarları ise dekar başına ödeniyor.

Mazot Destekleri:

 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için toplamda 22 TL,
 • Çeltik ve pamuk için 68 TL,
 • Nohut, mercimek, kuru fasulye 24 TL,
 • Patates, soya 30 TL,
 • Yağlık ayçiçeği 29 TL,
 • Diğer ürünler 17 TL,
 • Dane mısır 27 TL,
 • Zeytin 17 TL,
 • Kanola, Aspir, 20 TL,
 • Nadas için de 8 TL Mazot desteklerini destek Ziraat Bankasından çekilebilir.
 • Gübre destekleri; Buna göre yukarıda ki ürünlerden olan Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 20 TL olarak yapılırken Diğerleri için 8 TL olarak yapılacaktır.
 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 22 lirası mazot, 20 lirası gübre olmak üzere 42 lira destek sağlanıyor.
 • Çeltik kütlü pamuk dekar başına 68 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 76 lira destek sağlanıyor.
 • Nohut kuru fasulye mercimek dekar başına 24 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 32 lira destek sağlanıyor.
 • Patates, soya dekar başına 30 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 38 lira destek sağlanıyor.
 • Yağlık ayçiçeği için dekar başına 29 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 37 lira destek sağlanıyor.
 • Dane mısır için dekar başına 27 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 35 lira destek sağlanıyor.
 • Kuru soğan, yem bitkileri için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek sağlanıyor.
 • Zeytin için dekar başına 17 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 25 lira destek sağlanıyor.
 • Kanola, aspir dekar başına 20 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 28 lira destek sağlanıyor.
 • Yaş çay, fındık dekar başına 18 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 26 lira destek sağlanıyor.
 • Diğer ürünler için dekar başına 17 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 25 lira destek sağlanıyor.

Tarımsal Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Destekleri

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Destekleri (Tarım) konulu destek miktarları ve tarihleri belirlenmiştir. Bitkisel Biyolojik Biyoteknik Destekleme Ödemeleri tarihlerini öğrenmek için ilgili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Biyolojik mücadele desteği 500 TL
 • Biyoteknik mücadele 135 TL
 • Örtüaltı paket 635 TL
 • Açık alanda 170 TL destekleme ödemesi verilecektir.

Fark Ödemeleri

Ürünlere göre verilmektedir. Bu ürünlerin kilogramları hesaplanarak ödeme yapılmaktadır.

 • Yağlık ayçiçeği 50 kuruş
 • Kütlü pamuk 110 kuruş
 • Soya fasulyesi 60 kuruş
 • Kanola 50 kuruş
 • Dane mısır 3 kuruş
 • Buğday, arpa, çavdar, tritikale 10 kuruş
 • Aspir 55 kuruş
 • Çeltik 10 kuruş
 • Dane zeytin 15 kuruş
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek 50 kuruş
 • Zeytinyağı 80 kuruş
 • Yaş çay 13 kuruş (Kilogram başına verilecektir.)

Alan Bazlı Desteklemeler

 • Fındık desteği: 170 TL
 • Meyve ve sebze üretimi: 50 TL
 • Örtü altı tarım uygulamaları: 150 TL
 • Süs bitkileri: 100 TL
 • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler: 100 TL
 • Bitkisel üretim yapan aile işletmeleri: 100 TL verilecektir.

E-devlet üzerinden yalnızca çay üreticileri destekleme sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak için tıklayınız.

Hayvancılık Destekleri

Yem bitkileri üretim desteği:

 • Korunga (sulu/kuru) 90 TL
 • Tek yıllık yem bitkileri (sulu/kuru) 60 TL
 • Silajlık Ekilişler (sulu) 100 TL
 • Yapay çayır mera 150 TL
 • Çok yıllık yem bitkileri (sulu) 90 TL
 • Kuru ekilişler 40 TL.

Ziraat Bankası Destekleme Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Destekleme ödemeleri Ziraat Bankası’ nın resmi internet sayfası duyurular bölümünde yer almaktadır. Buradan da takip edebilirsiniz.

Destekleme ödemeleri Nisan ayı itibari ile yatırılmıştır. Tarih T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenmektedir. Ayrıca vergi numarası da dikkate alınmaktadır. Örneğin T.C. kimlik numaranızın son hanesi 2 ancak vergi numaranızın son hanesi 4. Bu şartlarda ikinci grupta ödeme alırsınız. Vergi numaranızın son hanesi 0 ancak T.C. numaranızın son hanesi 6 ise, birinci grupta ödeme alırsınız. Bu bilgiye dikkat etmek gerekiyor.

Ayrıca:

 • Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı mobil işlemler bölümünden de ödemeleri takip edebilirsiniz.
 • Ziraat Android ya da İOS uygulamalarına sahip olarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Uygulamaları akıllı telefonlarınıza ücretsiz indirerek destekleme ödemelerinin yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihazınızdan Ziraat Bankası’ nın internet sayfasına da girerek de takipte bulunabilirsiniz. Ancak destekleme ödemeleri tutarları, hesaplara yatırılacağı tarihler vb. bilgilerin Ziraat Bankası şubeleri tarafından öğrenilmesi daha doğru olacaktır.

Verilecek olan destek miktarlarının artacağından söz ediliyor. Ayrıca Kocaeli, Bitlis, Bursa, Tokat gibi pek çok ilimizde hibe destekleri kapsamında hayvan dağıtımları da başlamış durumdadır. Bakanlık kanadından gelecek açıklamalar neticesinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

En doğru bilgiyi banka şubelerinden ya da banka müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz. 

Çiğ Süt Desteği Artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre çiğ süte verilen prim desteğinin 25 kuruşa çıkarıldı. Bakan tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde; Süt üreten üreticilerin yüksek olan üretim maliyetlerinin en aza indirilmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması ve insanların süte daha ucuza ulaşmalarının sağlanması amacı ile fiyatlarda güncellemeye gidilmiştir. İlk aylarında 10 kuruşa alınan süt fiyatları 15 kuruş artırılarak 25 kuruşa çıkarılacaktır. Bu sebeple verilecek olan destek tutarları 571 milyon TL’ yi bulacaktır.

 • 4 Ay ve üzeri buzağılara 370 TL/baş
 • Soy kütüğüne kayıtlı 600 TL/Baş
 • Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu (ilave) 50 TL/Baş
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL/Baş

2022 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Kalemleri

2022 yılı ocak ayı itibariyle aşağıda sayılan destekleme ödemelerinin yapılacağı öngörülüyor. 2022 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Kalemlerini inceleyerek detaylıları öğrenebilirsiniz.

 • Yaş çay primi için,
 • Sertifikalı tohum üretimi için,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için,
 • Kırsal kalkınma için,
 • Tarım sigortaları için,
 • Yem bitkileri desteği,
 • Sertifikalı tohum kullanım desteği,
 • Çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği,
 • Alan bazlı fındık için,
 • Mazot ve gübre için,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için,
 • Dane mısır için,
 • Hububat baklagiller için destekleme ödemeleri yapılacaktır.

Anaç Koyun ve Keçi Desteklemeleri Ödenecek

Geçtiğimiz yıl başvurusunu yapan anaç koyun ve keçi yetiştiriciliğine müjde! Bakan Bekir Pakdemirli pek çok konuda destekleme ödemesi yapılacağını ilan etmişti. Yapılan açıklama ile birlikte mazot, gübre ve buzağı desteklerinden sonra anaç koyun ve keçi destekleri tarihleri de açıklandı.

Damızlık keçi ve koyunların 15.05.2021 tarihine kadar doğum yapmış olma koşulu ile, sisteme 15.10.2021 tarihine kadar girilen ve kayıtları oluşturulan hayvanlar için ödemelerin yapılacağı belirtilmiştir.

Yem Bitkisi Destekleri

Büyükbaş ve küçükbaş işletmelerin belini büken konulardan bir tanesi yemdir. Alınan endüstriyel yemlerin fiyatları çok yüksek olmakla birlikte çiftçimizin kazancının büyük bir bölümü yeme gidiyor. Ancak bakanlık verdiği destekleme ödemeleri kapsamında vatandaşımızın yem masraflarının karşılanması için yem bitkisi üretimine teşvik ediyor. Bu sebeple geçtiğimiz yıl başvuruları alınan yem bitkisi desteklerinin ödeme tarihleri ilan edildi ve üretici çiftçilerin hesaplarına aktarıldı. Nisan ayı itibariyle hesaplara 99 milyon 585 bin 662 lira ödeme aktarılmıştır.

6 BİN TL Çoban Destekleme Ödemeleri

Büyükbaş, manda, süt analiz desteğinin yanı sıra çoban desteği olarak Sürü yöneticisi istihdam desteği çiftçilerimizin 2022 yılında desteklenmeye devam edilecektir.

Çoban istihdam desteği olarak yetiştiricilerimize ve işletme sahiplerine verilen bu desteklerden 2022 yılında da yararlanacaktır. 12 aylık süre için verilen 6 bin TL çoban istihdam desteği tek seferde hesaplara geçecektir.

Anaç Manda ve Malak Destekleri

Geçtiğimiz yıl başvuruları alınan anaç manda ve malak desteklemeleri için ödemeler başlıyor. Yetiştiricilerimizin gözü kulağı bakanlık kanadından gelecek haberdeydi. Dişi mandalar için 250 lira, soy kütüğüne kayıtlı dişi mandalar için ilave 200 lira, programlı aşıları tamamlanması kaydıyla 4 ay ve üzeri malaklar için 250 lira, soy kütüğüne kayıtlı malaklar için de ilave 200 lira, suni tohumlamadan doğan malaklara ayrıca ilave 250 lira destek ödenecek.

Anaç manda250 TL/baş
Anaç manda soy kütüğü desteği ilavesi200 TL/baş
4 ay ve üzeri malak250 TL/baş
Malak soy kütüğü  + suni tohumlama desteği ilavesi250 + 200 TL/baş
Anaç Manda ve Malak Destekleri

Kanola Tohumu İçin %50 Devlet Desteği

Bekir Pakdemirli, “Kanolayla ilgili şöyle bir müjde vermek isterim: Kanola tohumunun bundan sonra yüzde 50’sini Bakanlık olarak biz karşılayacağız.” diyerek yeni bir desteğin müjdesini verdi.

E-Tarım: Tarım Destekleme Sorgulama da Yeni entegrasyon sistemi sayesinde artık tarımsal destekleme ödemeleri e-devlet girişi ile Bakanlığın sistemi üzerinden sorgulama yapılacak.

2022 yılına ait Tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri ve desteklemeleri Facebook sayfamızdan güncel olarak takip edebilirsiniz. 

Yorumlar

 1. Avatar of Kerim Kerim dedi ki:

  Ziraat kartım yok garanti bankasını iban No yu gonderdım şimdiye kadar almam gerekti alamadım ziraat musteri hizmetlerıne baglanamıyorum ne yapmam lazım

 2. Avatar of Kenan Kenan dedi ki:

  Ziraat Bankası hesabım yok nasıl alabilirim buzağı desteği ödemesini

 3. Avatar of mustafa mustafa dedi ki:

  zafer kardeş bu gün ayın 22 si tık yok hala

  1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

   Mazot gübre destekleri 5 Mart 12 Mart 2021 dediler yatacak diye 2022 mart ayında herhalde

  2. Avatar of Pls Pls dedi ki:

   . Tarlalar sulu yazılınca kuraklık desteği yokmuş. Kuraklıktan dolayı sular kurudu. Devlet adaletsizlik yapıyor.

 4. Avatar of Zafer Zafer dedi ki:

  Destek ödemeleri martın 19una saat 18:00 itibariyle yatacakmış.

 5. Avatar of Tuncay Tuncay dedi ki:

  Haber güzel ama icraat yok bugün Mart ayının 13 ama yatan birşey yok. TC son 2 eşimin 0 mazot gübre desteği henüz yatma dı

error: Content is protected !!