Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi?

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi?
A+
A-

İşsiz ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar tarafından araştırılan sigortasız sağlık ocağı kan tahlili yapılır mı, sağlık ocağı sigortasız muayene ücreti ne kadar oldu, hiçbir sağlık güvencesi olmayanlar nasıl muayene olur, sağlık ocağı tahlil ücretleri ne kadar, sosyal güvencesi olmayanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır şartları nelerdir, Sağlık  güvencesi olmayanlar nereye başvuracak tüm merak edilen konular içeriğimizde yer almaktadır.

Sağlık Güvencesi Olmayanlar Müjde!

Sağlık ocaklarında verilen Aile Hekimliği Hizmetlerinden yararlanmak için illa sigortalı olmaya gerek yoktur sigortasız olanlarda  yani sosyal güvencesi olmayan ve işsiz olanlarda sağlık ocaklarında Aile Hekimliği Hizmetinden yararlanabilir. Sağlık ocaklarındaki doktorlara muayene olmak isteyenler MHRS sisteminden randevu alabilecekleri gibi, Sağlık ocaklarına giderek sıra numarası alarak muayene olabilirler. Sağlık ocağında muayene olanların muayene ücretleri, eczaneden ilaçları temin ederken sistemden gözükmektedir ve ilaçlar yazılan reçete ile alınırken beraber ödenerek ilaçlar ile birlikte muayene ücreti ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

sağlık-ocağı
Sigortasızlar sağlık ocaklarında muayene olabilirler.

Sağlık Güvencesi Olmayanlar Nereye Başvuracak

Sağlık güvencesi olmayanlar nereye başvuracak en çok aranan konular arasında yer alıyor. İşsiz olan ve sigortası bulunmayan vatandaşlar sağlık ocağında sigortasız muayene ücretlerini ödeyerek tedavi olabilecekleri gibi GSS primlerini aylık olarak düzenli bir şekilde ödeyen vatandaşlar Sağlık ocaklarına başvurarak tedavi olabilirler

Sağlık Ocağı Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir  işte çalışmayan ve sigortasız olanların Kaymakamlıklarda ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek gelir testi yaptırmaları ve yapılan gelir testi sonucunda hesaplanacak olan Genel Sağlık sigortası prim borçlarını düzenli ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilirler.

Genel Sağlık sigortası primleri  asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Herkesin ödeyeceği GSS primleri değişiklik göstermektedir. Çünkü gelir testinde o hanede yaşayan kişilerin eş, çocuk büyükanne ve büyükbabanın aylık gelirlerinin toplamlarının kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücretin üçte birine denk gelen rakamlarına göre hesaplanarak belirlenen GSS primlerini  ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak mümkündür.

Sağlık ocaklarında muayene olanlarda Genel sağlık sigortası kapsamına giren ve GSS primlerini düzenli ödeyen kişilerde ücretsiz olarak muayene olabilirler. Bunun haricinde sosyal güvencesi olmayan, GSS primlerini ödemeyen, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunan kişinin GSS kapsamı dışında kalan kişiler sağlık ocaklarındaki sağlık hizmetlerden muayene ücretleri kesilecektir. Bu ücret ilaçlar eczaneden alınırken alınacak ücrete eklenerek tahsil edilmektedir.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi

Yani sağlık ocağından alınan sağlık hizmetinin bedeli ilaçların üzerine eklenerek kişilerden tahsil edilir. Bunun için her muayene sonrasında ödeyeceğiniz muayene ücretinin ne kadar olduğuna dair eczaneden makbuz alarak ödediğiniz muayene ücretinin takibini yapabilirsiniz. Haksız yere alınan muayene ücretlerine itiraz etmek için mutlaka eczanelerden alınan makbuza ihtiyaç olacağından, fatura ile birlikte kesilen muayene  ücretinin makbuzunu da eczaneden almayı unutmayınız. Bu makbuzlar Gelir testi yaptırdıktan sonra ilçe Kaymakamlıklarında ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından talep  edilen yardımlarda ibraz edilerek makbuzun karşılığında ücreti Kaymakamlıktan geri alabilirsiniz.

Gelir testinin nasıl yapılacağını SGK gelir testi başvurusu linkinden öğrenebilirsiniz.

Hiçbir Sağlık Güvencesi Olmayanlar Nasıl Muayene Olur? Ne Kadar Ücret Öder?

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti olan 30 TL muayene ücreti ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler ve vezneden verilen paralı hasta muayene ücret makbuzunu da ilçe Kaymakamlıklarında ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ibraz ederek sizden alınan ücreti geri alma imkanınız olacaktır bu nedenle makbuzları atmayınız ve tahsili için vakfa ibraz ediniz.

Sosyal Güvencesi Olmayanlar Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır

Sigortasız ve işsiz olanlar Aile hekimliği hizmeti almak için sağlık ocaklarına giderek muayene olabilirler.

Ayrıca misafir olarak bir yerden bir yere gidenler misafir hasta olarak aile hekimliklerine muayene olabilirler. Yaşanılan bölgedeki aile hekimliğini de değiştirmek istediğinizde bu talebiniz olumlu olarak karşılanır. Ayrıca işsiz fakat genel sağlık sigortasına sahipseniz de istediğiniz aile hekimliklerinde ve sağlık ocaklarında muayene olmanız mümkündür. Misafir hastalardan ekstra ücret talep edilmemektedir. Ancak bulunduğunuz bölgede 3 aydan fazla kalacaksanız hekim değişikliği yapmanız gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortasının Genel Şartları Nedir? Bilgi almak için tıklayınız.

Muayene Katılım Ücreti

Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde muayene olduğunuzda SGK tarafından ödenen bedeller dışında sizden ücret talep edilmektedir. İlaç kesintilerinin maaşınızdan yapılmasının yanı sıra bir kısmı da yine kurum tarafından ödenmektedir. Sağlık hizmeti alanlar tarafından ödenen tutarlara katılım payı adı verilir. Bu pay emeklilerden yüzde 10, çalışanlardan ise yüzde 20 oranında alınmaktadır.

Emeklilerin ilaç katılım payları maaşlarından yapılan kesintiler yolu ile tahsil edilir. Çalışanlar ise ilaç kesintilerini eczanelere öderler. Sigortalıların güncel muayene ücretleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Devlet hastanelerinde 6 TL
 • Özel sağlık hizmeti verilen yerlerde 15 TL
 • 2. ve 3. sağlık hizmetlerinde 7 TL
 • Üniversite hastanelerinde 8 TL olarak ödeniyor.

Diş muayenesi ve ayakta muayene ücretleri ile eczaneye yapılmaktadır.

Sigortasız Sağlık Ocağı Kan Tahlili Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Sigortası olmayan vatandaşlar tarafından Sigortasız sağlık ocağı kan tahlili ücretleri ne kadar olduğu da araştırılıyor. Yıllardır sigortası olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan kişiler sağlık ocaklarında yaptıracakları kan tahlilleri ücretsizdir. Hiçbir ücret ödemeden kan tahlili yapılmaktadır. Bunun haricinde hastalığına göre kişiye tedavi için yazılan ilaçların parası eczaneden tahsil edilecektir.

SGK Solunum Cihazları Nereden Alınır? Fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. İsmet özkaleli dedi ki:

  Aile hekimliği merkezlerinin ücretsiz olduğunu yazıyorsunuz.Bu merkezlerden hizmet alan bir emekliyim az önce maaş kesintilerimi kontrol ettim.şubat ayı maaşımdan aldığım hizmet karşılığı 15 TL muayene ücreti kesildiğini gördüm.

 2. Abbas dedi ki:

  Sağlık ocağı kacta aciliyor

 3. ttküav dedi ki:

  ağa öğrenciyim 18 yaşını doldurduğum için hastanelerde çakıyolar insan korkuyor gitmeye hastanelere bune ölekmi siz gidin süriyelileri yaşatın bu ülkede arkdaşın dediği gibi ilk fırsata terkedecek türkiyeyi

 4. Mehmet dedi ki:

  23 yaşındayım dün gece hastaneye gittim disim sismisti yüzüm şişti acile gittim bana dedikleri ne biliyorsunuz sigortan gözükmüyor yarın gel paralı ol zaten çalışmıyoruz calissam ne işim var senle dicem olmicak devletimiz amca suriyeli beslesin bizde hastalıktan ölelim kivranalim ilaç almayalım eğer burda yazıyorum iyileşip parami kazandığım ilk anda turkiyeyi terk edecegim

  1. Sedat dedi ki:

   Ah kardesim ah ne diyeyim duygularima tercuman olmuşsun..

 5. Muharrem dedi ki:

  Selamlar benim elime dikiş atıldı cam’a vurmuştum
  Devlet hastanesinin aciline gittim orda attılar dikiş 90 lira aldılar sağlık ocağına git iki gün de bir pansuman yaptır dediler sağlık ocağında ücret talep ederler mi ediyorlarsa ücret ne kadar bu arada 25 yaşındayım sigortam yok