Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? 2022 Güncel Ücretler

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi, Sağlık güvencesi olmayanlar nereye başvuracak, sigortasızların muayene ücretleri ne kadar araştırdık.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? 2022 Güncel Ücretler
16 Ağustos 2022 09:33

İşsiz ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar tarafından araştırılan sigortasız sağlık ocağı kan tahlili yapılır mı, sağlık ocağı sigortasız muayene ücreti ne kadar oldu, hiçbir sağlık güvencesi olmayanlar nasıl muayene olur, sağlık ocağı tahlil ücretleri ne kadar, sosyal güvencesi olmayanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır şartları nelerdir, Sağlık güvencesi olmayanlar nereye başvuracak, Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? içeriğimizde detaylandırdık.

Sosyal Güvencesi Olmayanlar Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, aylık 258,84 TL GSS primi ödeyerek kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Sağlık Güvencesi Olmayanlar Nereye Başvuracak?

Sağlık güvencesi olmayanlar, işsiz olan ve sigortası bulunmayan vatandaşlar sağlık ocağında sigortasız muayene ücretlerini ödeyerek tedavi olabilecekleri gibi Genel Sağlık Sigortası primlerini aylık olarak düzenli bir şekilde ödeyen vatandaşlar sağlık ocaklarına başvurarak tedavi olabilirler.

Sigortasız Sağlık Ocağı 2022 Muayene Ücreti

Sigortasız devlet hastanesi muayene ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Sağlık ocağı muayene ücreti sigortasız muayene ücreti 50 TL’dir. Genel Sağlık Sigortası primi 2022 yılı için 258,84 TL’dir.

Sosyal güvencesi olmayan, herhangi bir  işte çalışmayan ve sigortasız olanların Kaymakamlıklarda ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek gelir testi yaptırmaları ve yapılan gelir testi sonucunda hesaplanacak olan Genel Sağlık sigortası prim borçlarını düzenli ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilirler.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadardır?

Genel Sağlık sigortası primleri asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Herkesin ödeyeceği GSS primleri değişiklik göstermektedir. Çünkü gelir testinde o hanede yaşayan kişilerin eş, çocuk büyükanne ve büyükbabanın aylık gelirlerinin toplamlarının kişi başına düşen gelirlerinin asgari ücretin üçte birine denk gelen rakamlarına göre hesaplanarak 258,84  TL olarak belirlenen GSS primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak mümkündür.

Sağlık ocaklarında muayene olanlarda Genel sağlık sigortası kapsamına giren ve GSS primlerini düzenli ödeyen kişilerde ücretsiz olarak muayene olabilirler. Bunun haricinde sosyal güvencesi olmayan, GSS primlerini ödemeyen, emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunan kişinin GSS kapsamı dışında kalan kişiler sağlık ocaklarındaki sağlık hizmetlerden muayene ücretleri kesilecektir. Bu ücret ilaçlar eczaneden alınırken alınacak ücrete eklenerek tahsil edilmektedir.

Yani sağlık ocağından alınan sağlık hizmetinin bedeli ilaçların üzerine eklenerek kişilerden tahsil edilir. Bunun için her muayene sonrasında ödeyeceğiniz muayene ücretinin ne kadar olduğuna dair eczaneden makbuz alarak ödediğiniz muayene ücretinin takibini yapabilirsiniz. Haksız yere alınan muayene ücretlerine itiraz etmek için mutlaka eczanelerden alınan makbuza ihtiyaç olacağından, fatura ile birlikte kesilen muayene  ücretinin makbuzunu da eczaneden almayı unutmayınız. Bu makbuzlar Gelir testi yaptırdıktan sonra ilçe Kaymakamlıklarında ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfından talep edilen yardımlarda ibraz edilerek makbuzun karşılığında ücreti Kaymakamlıktan geri alabilirsiniz.

Sosyal Güvencesi Olmayanlar Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Sigortasız ve işsiz olanlar Aile hekimliği hizmeti almak için sağlık ocaklarına giderek muayene olabilirler. Ayrıca, misafir olarak bir yerden bir yere gidenler misafir hasta olarak aile hekimliklerine muayene olabilirler. Yaşanılan bölgedeki aile hekimliğini de değiştirmek istediğinizde bu talebiniz olumlu olarak karşılanır. Ayrıca işsiz fakat genel sağlık sigortasına sahipseniz de istediğiniz aile hekimliklerinde ve sağlık ocaklarında muayene olmanız mümkündür. Misafir hastalardan ekstra ücret talep edilmemektedir.

Ancak, bulunduğunuz bölgede 3 aydan fazla kalacaksanız sağlık ocaklarında muayene olabilmek için bulunduğunuz bölgede ki hekime kaydınızı aldırmanız gerekmektedir.

Muayene Katılım Ücreti Ne Kadardır?

Sigortalıların güncel muayene ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Devlet hastanelerinde muayene katılım ücreti: 6 TL
  • Özel sağlık hizmeti verilen yerlerde katılım ücreti: 15 TL
  • 2. ve 3. sağlık hizmetlerinde muayene katılım ücreti: 7 TL
  • Üniversite hastanelerinde muayene katılım ücreti: 8 TL olarak ödeniyor.

Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde muayene olduğunuzda SGK tarafından ödenen bedeller dışında sizden ücret talep edilmektedir. İlaç kesintilerinin maaşınızdan yapılmasının yanı sıra bir kısmı da yine kurum tarafından ödenmektedir. Sağlık hizmeti alanlar tarafından ödenen tutarlara katılım payı adı verilir. Bu pay emeklilerden %10 çalışanlardan ise %20 oranında alınmaktadır.

Emeklilerin ilaç katılım payları maaşlarından yapılan kesintiler yolu ile tahsil edilir. Çalışanlar ise ilaç kesintilerini eczanelere öderler. Diş muayenesi ve ayakta muayene ücretleri ile eczaneye yapılmaktadır.

Sigortasız Sağlık Ocağı Kan Tahlili Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar?

Sigortası olmayan vatandaşlar tarafından Sigortasız sağlık ocağı kan tahlili ücretleri ücretsizdir. Yıllardır sigortası olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan kişiler sağlık ocaklarında yaptıracakları kan tahlilleri ücretsiz bir şekilde yaptırabilirler. Sağlık ocaklarında kan tahlilleri hiçbir ücret ödemeden yapılmaktadır. Bunun haricinde hastalığına göre kişiye tedavi için yazılan ilaçların parası eczaneden tahsil edilecektir.

Kayıtlı Olmadığım Sağlık Ocağına Gidebilir Miyim?

Vatandaşlar kayıtlı olmadıkları sağlık ocaklarında muayene olamazlar. Ancak, şehir dışına çıkmaları durumunda misafir hasta kontenjanından sağlık ocaklarında muayene olabilirler. Misafir hastaların sağlık kayıtları ise bağlı oldukları aile hekimi tarafına elektronik ortamda iletilmektedir.

Sigortası Olmayan Biri Acile Gidebilir mi?

Acil servis, hastanın sosyal güvencesi olup olmadığına, bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumunun türüne ve hastanın diğer özelliklerine, sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakılmaksızın, hasta sağlığına kavuşana kadar tüm sağlık hizmetlerini sigortası olmasa dahi sunmaktadır.

Hiçbir Sağlık Güvencesi Olmayanlar Nasıl Muayene Olur?

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücreti olan 15-30 TL muayene ücreti ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler ve vezneden verilen paralı hasta muayene ücret makbuzunu da ilçe Kaymakamlıklarında ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ibraz ederek sizden alınan ücreti geri alma imkanınız olduğundan dolayı devlet hastanelerinde hiçbir sağlık güvencesi olmayanlar muayene olabilir.

Sağlık Ocağı Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sağlık ocağında sigortasız muayene ücreti 50 TL’dir. Aylık Genel Sağlık Sigortası prim ücreti olan 258,84 TL ödemeleri durumunda 1 ay ücretsiz muayene olma hakları bulunmaktadır.

Sağlık Sigortası Olmayan Nasıl Muayene Olur?

Sigortası olmayan vatandaşlar sağlık ocağına giderek muayene olabilirler. Muayene ücretleri Genel Sağlık Sigortasına yansıtılmaktadır.

Sağlık Ocağında Herkes Muayene Olabilir mi?

Sağlık ocaklarında herkes kendi aile hekimine muayene olabilir.

Sağlık Ocağından Kimler Yararlanabilir?

Herkes aile hekimliği hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Aile Hekimlerine kaydolmak ve sağlık hizmeti almak için sağlık sigortası gerekmemektedir.

Yorumlar

  1. Avatar of İsmet özkaleli İsmet özkaleli dedi ki:

    Aile hekimliği merkezlerinin ücretsiz olduğunu yazıyorsunuz.Bu merkezlerden hizmet alan bir emekliyim az önce maaş kesintilerimi kontrol ettim.şubat ayı maaşımdan aldığım hizmet karşılığı 15 TL muayene ücreti kesildiğini gördüm.