Ameliyat Parası Ne Kadar? (Devlet ve Üniversite Hastaneleri)

Ameliyat Parası Ne Kadar? (Devlet ve Üniversite Hastaneleri)

Yaşanılan sağlık sorunları sebebi ile hastanelere akın eden vatandaşlarımız ilaç tedavisi uygulayarak yaşamış oldukları hastalıkları atlatmaya çalışmış olsalar dahi ameliyat gerektiren hastalıklarla da karşı karşıya kalmış olduğumuz kaçınılmaz bir gerçektir. Bir çok vatandaşımız maddi sebeplerden dolayı devlet hastanelerine gitmeyi tercih etmiş olsalar da özel hastaneler ve üniversite hastaneleri de çok fazla tercih edilmektedir. Özel hastanelerde ücret alınmayan durumlar, devlet ve üniversite hastanelerinde merak edilen ameliyat parası ne kadar, devlet hastanesi ameliyat parası alıyor mu, devlet hastanesi ve özel hastanelerde ameliyat ücretleri, sorgulama, hastanelerin muayene ücretleri ve ücretsiz ameliyat mümkün mü? Araştırdık.

Devlet Hastanelerinde Ameliyat Parası Alınıyor Mu?

Devlet hastanelerinde ameliyat ücreti ve yatak parası alınmamaktadır. Sosyal güvencesi olan vatandaşlar, sağlık sorunları sebebi ile karşı karşıya olduklarında ilk olarak devlet hastanelerini tercih etmektedirler. Tedavi olmak için devlet hastanelerini seçerken daha büyük sağlık sorunlarında ise üniversite yada özel hastanelerdeki hekimler de tercih edilmektedir. Özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde muayene ücretleri vatandaşlara fazla gelmektedir. Devlet hastanelerinde ise muayene ücretleri katılım payı üzerinden alındığından dolayı tüm vatandaşlar tercih edebilir.

Sigortasız hastalar ise vezneden bilgi alabilirler. 30 TL ve 50 TL gibi bir ücret ödeyerek muayene olabilir ameliyat için sonrasında hastane sekreterleri ve vezneden bilgi alabilirsiniz. 

Üniversite Hastanelerinde Ameliyat ve Muayene Ücreti Alınıyor Mu?

Üniversite hastanelerinde ameliyat parası ne kadar? bakalım. Muayene olduğunuz taktirde tercih etmiş olduğunuz hekimin unvanına göre ücret miktarınız değişecektir. SGK’lı hastaların Üniversite hastanelerinde 8 TL ve 15 TL arasında bir miktar ödeyerek muayene olabileceğini söyleyebiliriz. Fakültelerde veya araştırma hastanelerinde hocalara muayene olmak istemiş olduğunuzda muayene ücretinin 1 katına kadar fark ödemeniz mümkün olacaktır.

Bu durumu örnek vererek anlatmak gerekirse; Muayene bedeli olarak 60 lira ise sizden fark olarak 60 liranın üzerinde bir bedel isteyemezler. Ayrıca araştırma hastanelerinin yanı sıra üniversite hastanelerinde de ameliyat ücreti alınmaktadır. Sosyal güvenlik kurumunun ameliyat için belirlemiş olduğu bedelin yarısını hoca farkı olarak ödemek zorundasınız. Örneğin SGK ameliyat için hastaneye 1000 lira ücret ödemesi yapıyorsa sizde ameliyatınıza girecek olan hoca için 500 lira fark ödeyeceksiniz.

ÖRNEK HESAPLAMA;

Belirlenen ameliyat tutarı 1.000 TL ise yarısı kadar yani 500 TL’ye de profesör bedeli ödemeniz gerekir. Ancak bu konuda yaşanabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması için ücretlerde sınırlama getirilmiştir. Fakat ameliyatın riskli olması durumunda yarısı kadar ücret alınmasına sınırlama getirilebilir. Düzenleme ile 2.825,90 TL ile 2.825,90 x 2= 45.651,80 TL üzerinde talep edilmemesi gerekir. 

Üniversite Hastanelerinde Ücretsiz Ameliyat Olmak Mümkün Mü?

Üniversite hastanelerinin bir çoğu hoca farkı olarak muayene ve ameliyat ücreti almaktadırlar. Fakat bu durum bazı hastanelerde değişiklik göstermektedir. Yani Sağlık bakanlığı ile üniversite hastaneleri arasında bir anlaşma var ise ve bu anlaşma sağlık tesislerinin birlikte kullanımına ilişkin bir protokol ile belirtilmiş ise muayene veya ameliyat olmanız durumunda hekiminizin doçent veya profesör olması fark etmez ve hiç bir bedel ödemezsiniz. Fakat hangi fakültenin sağlık bakanlığı ile anlaşmasının olup olmadığını bilmemiz mümkün olmayacaktır. Önceden yapmış olduğumuz bir araştırma neticesinde hastaneye gitmiş olduğunuz da da hastanenin ilgili birimleri ve sekreterlerinden bilgi alabilirsiniz.

Muayene ücretlerini hemen hesaplayabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Ameliyat Fiyatları

Devlet hastanelerinde muayene olduğunuzda 6 TL muayene bedeli ödeyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Fakat Özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde sosyal güvenlik kurumları ile anlaşmaya bağlı olarak durum farklılık gösterebilir. Devlet hastanesi ameliyat ücretleri;

Ameliyat Olunacak Alan/Dal SGK Kurumunun Ödediği Tutar 
Kalp Kapakçığı Ameliyatı
Dizdeki Menisküsün Onarımı1.202,69 TL
Açık Safra Kesesi Ameliyatı777,60 TL
Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı1.026 TL
Kalça Eklemi Protezleri2.646 TL
Kısırlık Tedavisi Ameliyatı370,76 TL
Açık Prostat Ameliyatı1.482,70 TL
Katarak ve Lens İmplantasyonu594,00 TL
Genizeti Ameliyatı346,03 TL
Apandisit Ameliyatı432 TL
Varis Ameliyatı
Koroner By-Pass
Sezeryan486,00 TL
Normal Doğum432,00 TL
Hemeroid Ameliyatı488,48 TL
Bademcik Ameliyatı617,87 TL

Devlet Hastanesi Doktor Ameliyat Parası

Devlet hastanelerinde ameliyat, muayene ve tahlil ücretleri alınmamaktadır. Devlet hastanelerin de tedavi olmayı tercih eden vatandaşlar sosyal güvence kapsamında ise sadece 6 TL katılım payı öderler. Ancak, kişinin sosyal güvencesi yok ise Genel Sağlık Sigortası kapsamında 107,32 TL ödemeleri gerekmektedir.

Özel Hastane ve Üniversite Hastanelerinde Doktor Ücretleri

Profesör, Doçent ve Uzman Doktor fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

 • Profesör: 500TL- 800 TL arasında
 • Uzman doktor: 250 TL 300 TL arası 
 • Doçent Doktor: 250-500 TL arasında ücret ödeyerek muayene olabilirsiniz. 

Özel Hastane Ameliyat Ücretleri

Aynı operasyon için özel hastane fiyatları değişiklik gösterebilir. Özel hastanelerin ameliyat ücretleri;

 • Açık Safra Kesesi Ameliyatı: 1.555,20 TL 
 • Hemoroid Ameliyatı: 976,97 TL 
 • Apandist Ameliyatı: 864 TL 
 • Geniz eti Ameliyatı: 962,06 TL 
 • Dizdeki Menisküsün Onarımı: 2.405,38 TL 
 • Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı: 2.052 TL 
 • Kalp Kapakçığı Ameliyatı: Ek ücret alınmıyor. 
 • Koroner By-Pass: Ek bir ücret talep edilmiyor. 
 • Sezeryan Doğum: 1.000 TL 
 • Varis Ameliyatı: Ek bedel alınmamaktadır. 
 • Bademcik Ameliyatı: 1.236 TL 
 • Kalça Eklem Protezleri: 25.292 TL 
 • Kısırlık Tedavisi  Ameliyatı: 741,53 TL 
 • Normal Doğum: 890 TL 
 • Açık Prostat Ameliyatı: 2.595,46 TL 
 • Katarak ve Lens İmplantasyonu: 200 TL  

Bu fiyatlar ortalama fiyatlardır. Özel hastanelere göre değişiklik gösterir.

Özel Sağlık Kuruluşlarında Ücret Alınmayan Durumlar

Özel sağlık kuruluşlarına kişiler kendi istekleri ile gittiklerinde belirlenen ücretler dahilince muayene, ameliyat yada tahlil ücretlerini mecburi olarak ödemeleri gerekmektedir. Ancak, özel sağlık kuruluşlarına aşağıda sıralamış olduğumuz nedenlerden dolayı giden vatandaşları ücret alınmamaktadır. Ücret alınmayacak tedaviler şu şekildedir;

 • Acil müdahale edilmesi gereken durumlar
 • Yanık durumunda yapılacak olan müdahale
 • Hamile kadınların doğum anında yaşanabilecek her türlü problem için
 • Kardiyovasküler gibi konularda yapılacak olan cerrahi müdahale
 • Kulak ile ilgili implant yerleştirme
 • Yeni doğan bebeklere verilen sağlık hizmetleri
 • Tedavisi hastanede devam eden hastaların hemodiyaliz tedavisi için herhangi bir ek ücret talep edilmeyecektir.

Özel Hastanelerde Kardiyoloji Ücretsiz mi?

Özel hastaneler için merak edilen kardiyoloji ücreti 200 TL’dir. Kardiyoloji muayene ücreti ise 200 TL ile 500 TL arasında farklılık göstermektedir.

Ayrıca ilave muayene ücret hesaplama sayfasına girerek de hastane vb. seçerek de ücret hesaplaması yapabilirsiniz.

SGK Ameliyat Parası Nasıl Alınır?

Devlet yada özel hastanelerde olacağınız ameliyat sonrasında alacağınız rapor parası için öncelikle işçinin raporunu işverene iletmesi gerekmektedir. İşverenin muhasebecisine vermiş olduğu rapor 5 iş günü içerisinde e-rapor sistemine girişi yapılır. SGK yetkilileri tarafından incelenen rapor uygun ise onay verilerek PTT’ ye ödeme talimatı gönderilir. PTT’ye verilen ödeme talimatının ardından raporlu olan kişi SMS ile bilgilendirme yapılır ve PTT şubelerinden ameliyat parasını alabilir.

Özel Hastane Muayene Ücretleri hakkında hemen bilgi alabilirsiniz.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. Fırat dedi ki:

  Sgk anlaşması olmayan bir özel hastanede kalça protez ameliyatı olucamda sgk sonradan rapor alsam karşılar mı

 2. Hasret Nur dedi ki:

  Ben devlet hastanesinden kulak burun boğaz bölümünden randevu aldım. Burnumun eğriliğini düzeltmek istiyorum. Nefes almakta biraz zorlanıyorum. Zaten burun eğriliğini tedavi edince burnun şeklinde de değişiklik olur ama benim esas problemim estetik kaygıdan uzak, düzgün nefes alabilmek. Bunun tedavi edilmesini istiyorum hocam ve bu tedavinin maliyetini sormak istiyorum. Bu tedavi ücretli mi? Ne kadar ücret ödemem gerek? Bilgi verir misiniz?

 3. Salih ekmen dedi ki:

  Kötü huylu karaciğer amaliyatı olmam için tüm işlemleri yaptıktan sonra amaliyat günü verdiler amaliyata 5 gün kala tlf açıp mr çekimi özelde yapın ve getirin denildi oysaki anestezi polikinliğinde tüm işlemleriniz bitti amaliyat onayı verildi dosya genel cerrah polikinliğinde yaklaşık 20 gün kaldı amaliyat gününü beklerken mir çekimi için özele gidin çektirin diyor polikinlik ler doktorlar ve amaliyat hocaları arasında iletişim poroblemi had safada çok ciddi ağır bir amaliyat aşamasında bu garebet oldukça beni endişelendirdi hocalarımızdan cerrah larımızdan ricam sekreterleri ve asistanları ciddi şekilde takip etmeli zira sözkonusu insan hayatı geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılır amman dikkat.

  1. Mehmet dedi ki:

   Dısırdaki cektirdiğin mr hastanedeki gibi olmuyor hastanelerde mr cekimleri hızlandırılmış olduğu için net görüntü bazen olmuyor yani sağlık için biraz parya kıyacaksınız

 4. Ameliyattan memnun olmadık.SSK'lı olduğumuz halde katkat para aldılar. Fazla alınan para geri alına bilirmiyiz. dedi ki:

  Eşim özel hastanedinde robotik diz ameliyatı oldu. Reklam ve televizyon ekranlarında robotik ameliyatı sonrası hasta kısa zamanda sağlığına kavuşacağını(ağrısız ve sızısız) olacağını ifadeler. Ameliyat yapacak doktorda aynen şeyleri ifade ettiler. Bizde buna istinaden ameliyat razı olduk. Ameliyat yapılalı 43 gün oldu,ancak ağrı ve sızılar şiddeti devam etmektedir.Eşim devamlı aģrı kesicıi kullanıyor. Dedikleri hiç biri olumlu gelişme olmadı. Biz doktoru ve hastane yönetimi şikayet edeceğim. Bir robotik diz protez ameliyatı bize (ssk)19.500tl’ye mal oldu.