fbpx

Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır? (Yaş ve Tecil)

Askerlik yaş sınır ve tecil hakkının süresi hakkında tüm sorulara içeriğimizde cevaplandırdık. Bedelli askerlikte yaş sınırı var mı, askerlik muayenesi nasıl yaptırılır tüm detaylar içeriğimizde.

Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır? (Yaş ve Tecil)

Askerlik yaş sınır genellikle okuldan mezun olan yada mezuniyeti uzayan öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Askerliğini henüz yapmayan ve belirli süreliğine erteleyen kişiler için askerliklerini kaç yaşına kadar erteleyebileceklerini, yaş sınırını ve kaç yaşına kadar askere gidebileceklerini, askerliğini bedelli yapmak isteyen vatandaşlar için bedelli askerlik yaş sınırını ve hesaplamaların nasıl yapıldığını bu sayfada detaylandırdık.

Askerlik yaşı Kaçtır? 2022

Askerlik yaş sınır 20’dir. 20 yaşına gelen her bir erkek vatandaş için askerlik yoklaması, muayene, sevk ve celp dönemleri başlar ve askerlik görevini yapmakla yükümlüdür.

Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır?

Askere gidecek olan kişi öncelikle e-Devlet sisteminden askerlik yoklamasını onayladıktan sonra bağlı olduğu Aile Sağlık Merkezine giderek askerlik muayenesi yaptırmaktadır.

Askerlik En son Kaç Yaşına Kadar Tecil Edilir?

Lise veya dengi bir öğrenim kurumunda okumayı sürdürenler ile halen bir yükseköğrenim kurumunda eğitim görmekte olan öğrenciler 29 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilir. Aynı şekilde lisanslı profesyonel sporcular da askerliklerini 33 yaşına kadar tecil ettirebilirler.

Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır? 2022

Güncel yasalara göre Askerlik Yaş Sınırı 20’dir. 20 yaşına gelmiş olan her Türk vatandaşı gerekli şartlara uygun olması ve yerine getirmesi durumunda askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. 20 yaşına gelen adayların okul ve askere gitmesine engel olacak başka bir durumu yok ise yoklama işlemi başlatılmaktadır. Yaşı gelmesine rağmen henüz mazeretini iletmeyen ve yoklamasını yaptırmayan adaylar askerlik yaş sınırına geldiğinden dolayı yoklama kaçağı sayılır ve cezai işleme tabi tutulurlar. Bu durumların yaşanmasını istemeyen vatandaşlar eğer tecilleri yok ise askerlik şubelerine giderek işlemlerini başlatmalıdır. Tecil (erteleme) dönemlerinde olduğu gibi yoklamalarda da e-Devlet kapısı üzerinden ve askerlik şubelerinden yoklama başvurusu yapabilme imkanlarınızda bulunmaktadır.

Askere Gitme Yaşı ve Tecil İşlemleri

Yasal olarak belirtilen askerlik döneminden sonra eğitim veya diğer sebeplerden dolayı askerlik görevlerini yapamayan kişiler askerlik şubelerinden yada e-Devlet üzerinden tecil başvurusu yaparak bu duruma çözüm bulabilirler. Yasal evraklar ile düzenlenen bu işlemlerden sonra askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Askerlik yaş sınırı en fazla 40 olsa da bu durum herkes için aynı olmamaktadır. Lise öğrencileri en fazla 22 yaşına kadar tecil haklarını kullanabiliyor, üniversite öğrencileri ise 28 yaşına kadar bu haklarını kullanabilmektedir. Bu bu nedenle 40 yaş herkes için geçerli olmamakla birlikte konu hakkında detaylı bilgileri askerlik şubelerinden alabilirsiniz.

Askerlik Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Askere gitmek isteyen ve yoklama işlemi yaptırmak isteyen, ve askerlik yaşı gelmiş kişiler, yoklama işlemi sırasında muayene olmalıdır. Yoklama işlemini e-Devlet üzerinden yapan adaylar, yoklama başvurusu sırasında Aile hekimini kontrol etmeli, işlem sırasında kayıtlı olduğunuz aile hekiminize giderek muayene olabilirsiniz. Muayene işlemi sırasında verilen evraklar ile daha sonra askerlik şubeleri ziyaret edilebilir.

Celp Dönemi Nedir?

Askeri terim olarak celp: askere çağrılma işlemine verilen addır.

Askerliğe Alımlar Hangi Aylarda Başlar?

Askerliğe alımlar: Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Celp Dönemleri Hangi Aylardır?

Celp dönemleri Ocak ve Aralık dönemleri arasında tercih edilir. Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarına celp dönemi denilmektedir.
Celp dönemleri dışında kalan aylarda isteğe bağlı olarak askere gidilmemektedir.

Yoklama işlemlerini tamamlayan asker adayları yoklama işlemleri esnasında yapacakları celp dönemi seçimlerinde ne zaman askere gidecekleri hakkında bilgi verilmektedir.

Eğitim Durumuna Göre Askerlik Yaş Sınırı Kaç Oldu?

Eğitim Durumuna Göre Askerlik yaş sınırı aşağıdaki gibidir:

  • Lise öğrenimine açık öğretimden devam eden adaylar için 22 yaş
  • Önlisans eğitimlerine devam edenler için 25 yaş
  • Lisans eğitimi alan öğrenciler için 28 yaş
  • lisansüstü eğitimlerine devam edenler 32 yaş
  • Doktora yapanlar için 35 olarak yaş sınırları belirlenmiştir.

Eğitimlerine devam eden ancak, yaşları askerlik sınırına gelen adayların yaş sınırları uzatılmıştır.

18,19 ve 20 Yaşında Olan Bir Kişi Askere Gidebilir Mi?

Askerlik yaş sınırı yukarı belirttiğimiz gibi 20’dir. 18 ve 19 yaşında olan bir kişi askere gidemez. 20 Yaşına girdiği senenin ocak ayında yoklamaya tabi tutulmaktadırlar. Sevk edilmeleri durumunda askerlik görevlerini yapabilirler.

Askerlik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Askerlik yaşının hesaplanması çok kolaydır. T.C vatandaşı olan bir erkek 20 yaşına geldiğinde mevcut yılın ocak ayından itibaren askere gidebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kişilerin askere gitmek için herhangi bir engelleri bulunmuyorsa askerlik görevlerini yapmak için yoklamalarını alabilirler.

İLGİLİ HABER: Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar (GÜNCEL)

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaçtır? 2022

7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 9. maddesi kapsamında sürekli hale getirilen bedelli askerlik uygulamasında askerlik çağına girmiş olan yükümlüler için herhangi bir yaş sınırı yoktur. 1111 sayılı askerlik kanuna göre bedelli askerlikte yaş sınırı 20 yaşından başlayıp 41 yaşının ocak ayına kadar devam etmektedir. Bedelli askerlik yapmak isteyen adaylar başvurularını e-Devlet üzerinden MSB askerlik tercihi işlemleri sekmesi üzerinden giriş yaprak bedelli askerlik yapmak isteği özelliğini seçen kişiler onaylanması sonucunda askerlik ücreti bedellerini yatırabilecekler.

Bedelli askerlik yapabilmek için öncelikle asker kaçağı durumuna düşmemeniz gerekmektedir. Yoklama, firar yada bakaya kaçağı olamamanız gerekiyor.

Askerlik Yaş Sınırı 41

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı askere gitme yaşı 20’dir. Bu durumun bazı nedenlerden dolayı değişebileceğinden bahsetmiştir. Her erkek için askerlik çağı gelmiş erkek için, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak’ından başlamaktadır. Bu süre 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona ermektedir.

Kaç Yaşından Sonra Askerlikten Muaf Olunur?

Askerlikten muaf olacak kişiler 41 yaşını doldurmalarının ardından muaf olabilirler. Askerliğe başlayacağı dönemden itibaren yapılan sağlık kontrollerinden sonra bedeninin gelişmediği anlaşılan vatandaşların askerliği muaf sayılmaktadır.

Çürük Raporu Alan Askere Gidebilir Mi?

Askerlik yaşı gelen her adayın sağlık kontrollerinden geçirilmesi gerekmektedir. Yapılan sağlık kontrollerine göre adaylar askerlik yapabilir yada yapamaz kararı verilir. Sağlık açısından görev için engeli bulunan ve bu durumun tespit edildiği adaylara çürük raporu verilerek askerlik yükümlüğü sona ermiş kabul edilir.

Bedelli Askerlik Süresi ve Koşulları hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!