Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2023-2024 Bölümleri (YENİLER)

Türkiye’de hangi üniversiteler mavi diploma veriyor, nerelerde geçerli, mezun olduktan sonra yurtdışında mavi diploma ile hangi bölümlerde iş imkanı var? Mavi diploma ile elde edebileceğiniz avantajlar nelerdir? Hangi üniversitelerin mavi diploma verdiğini hemen öğrenebilirsiniz.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2023-2024 Bölümleri (YENİLER)

Akademik hayata yurt dışında devam edebilmek için oldukça önemli olan ve Üniversite eğitimleriniz sonrasında alacağınız belgenin uluslararasında da geçerli olacağını gösteren mavi diploma nedir, nasıl alınır, Türkiye’de mavi diploma veren üniversiteler hangileridir, mavi diploma Türkiye’de ve Amerika’da hangi ülkelerde geçerli mi, mavi diploma ile yurt dışında çalışmak mümkün mü, nerelerde geçerli, alma şartları nelerdir, mavi diploma çok önemli mi, mavi diploma veren üniversiteler hangileri, yurt dışından alınan diploma Türkiye’de geçerli mi yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

Mavi Diploma Veren Bölümler Hangi Üniversitelerde Var?

Türkiye’de 73 üniversitede üniversitelerde mavi diploma veren bölümler bulunmaktadır. Bu üniversitelerden hangilerinin olduğunu aşağıda listeledik.

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

2023 yılında uluslararası eğitim veren ve uluslararası denkliği olan mavi diploma veren üniversiteler şu şekildedir:

 1. Adıyaman Üniversitesi
 2. Adnan Menderes Üniversitesi
 3. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 4. Akdeniz Üniversitesi
 5. Ankara Üniversitesi
 6. Anadolu Üniversitesi
 7. Atatürk Üniversitesi
 8. Atılım Üniversitesi
 9. Bahçeşehir Üniversitesi
 10. Balıkesir Üniversitesi
 11. Başkent Üniversitesi
 12. Beykent Üniversitesi
 13. Bilecik Şeyh Edebali
 14. Bilkent Üniversitesi
 15. Bozok Üniversitesi
 16. Bülent Ecevit Üniversitesi
 17. Celal Bayar Üniversitesi
 18. Çağ Üniversitesi Üniversitesi
 19. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi
 20. Çukurova Üniversitesi
 21. Dokuz Eylül Üniversitesi
 22. Dumlupınar Üniversitesi
 23. Düzce Üniversitesi
 24. Ege Üniversitesi
 25. Erciyes Üniversitesi
 26. Fatih Üniversitesi
 27. Fırat Üniversitesi
 28. Gazi Üniversitesi
 29. Gaziantep Üniversitesi
 30. Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 31. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 32. Gediz Üniversitesi
 33. Gümüşhane Üniversitesi
 34. Hacettepe Üniversitesi
 35. Hava Harp Üniversitesi
 36. İnönü Üniversitesi
 37. İstanbul Arel Üniversitesi
 38. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 39. İstanbul Aydın Üniversitesi
 40. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 41. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 42. Kafkas Üniversitesi
 43. Karabük Üniversitesi
 44. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 45. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi
 46. Kırıkkale Üniversitesi
 47. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 48. Kocaeli Üniversitesi
 49. Koç Üniversitesi
 50. Maltepe Üniversitesi
 51. Marmara üniversitesi mavi diploma
 52. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 53. Mersin Üniversitesi
 54. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 55. Mustafa Kemal Üniversitesi
 56. Muş Alparslan Üniversitesi
 57. Namık Kemal Üniversitesi
 58. Nevşehir Üniversitesi
 59. Niğde Üniversitesi
 60. Okan Üniversitesi
 61. On Dokuz Mayıs Üniversitesi
 62. Ordu Üniversitesi
 63. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 64. Özyeğin Üniversitesi
 65. Pamukkale Üniversitesi
 66. Nişantaşı Üniversitesi
 67. Sabancı Üniversitesi
 68. Sakarya Üniversitesi
 69. Süleyman Demirel
 70. Trakya Üniversitesi
 71. Uludağ Üniversitesi
 72. Uşak Üniversitesi
 73. Yaşar Üniversitesi olmak üzere Şu anda güncel olarak 73 üniversite mavi diploma vermektedir.

Mavi diploma, üniversite kapsamında okulunuzun belirlediği standartlar doğrultusunda mezuniyet için gereken not ortalamasını ve/veya sınavlarını geçerek alınabilen bir belgedir. Bölümünüzdeki okulunuzla ilgili dönem dersleri, teorik dersler, bireysel çalışmalar, sınavlar, ödevler ve stajlar gibi okulla ilgili her konuda başarılı olmanız gerekmektedir başarı ile geçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, tercih ettiğiniz okuldaki özel programların ve mavi diploma hakkında detaylı bilgi edinmek için okula başvurmalısınız. Okulunuzdan öğrenebileceğiniz her şeyi okulda bulunan yetkililerden öğrenebilirsiniz.

Mavi Diploma Nedir?

Mavi diploma: Lisans veya lisansüstü eğitiminizin AB ülkelerinde geçerli olduğunu gösteren mezuniyet belgesidir. Mavi Diplomalar, öğrencinin akademik başarısının tanınmasıdır.

Bir öğrenci Mavi Diploma almak için, okulu başarıyla bitirmesi ve akademik başarılarına dayanan notlar elde etmesi gerekir. Mavi Diplomalar çoğu zaman, üniversiteye kayıt olmak için gerekli olan üniversitelerin kendi belirlediği standartları karşılamak için de kullanılır.

Mavi diploma sahibi öğrenciler, AB ülkelerinden istedikleri herhangi bir ülkede eğitimlerine devam etme hakkına sahiptir. Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerindeki şirketlerde iş başvurusu yapabilmek için oldukça önemli bir belgedir.

Mavi Diploma Geçen Ülkeler Hangileridir?

Türkiye’deki okulunuzdan mezun olduğunuzda ve eğitiminizi tamamlamak için yurt dışına gitmek veya lisans veya lisansüstü eğitiminizi tamamlamak istediğinizde Avrupa Birliği’ne bağlı tüm ülkeleri seçebilirsiniz. Avrupa Birliği’nde de eğitim alabilirsiniz ancak bazı ülkelerde bu belge tek başına yeterli olmamaktadır. Aldığınız diploma ile aşağıda belirtilen tüm ülkelerdeki üniversitelerden eğitim alma olanağına sahipsiniz.

2023’de Mavi Diplomayı Geçen AB Ülkeleri şu şekildedir:

 • Amerikan
 • Almanya
 • Avusturya
 • Bulgaristan
 • Belçika
 • Malta.
 • Polonya.
 • Portekiz.
 • Hollanda.
 • İrlanda
 • İspanya
 • Lüksemburg
 • Finlandiya
 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Romanya
 • Çekya
 • Danimarka
 • GKRY
 • Hırvatistan
 • Estonya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Fransa

Öğrenci tarafından mavi diploma nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce bu diplomanın eğitim kurumları tarafından nasıl verilebileceğinden ve şartlarının neler olduğundan bahsetmek gerekiyor.

Mavi diplomalar eğitim kurumları tarafından verilebilir. Bir öğrenciye mavi bir diploma verilmesi için üniversite veya okulun belirli kriterleri olmalıdır. Örneğin, okulda bir sınavdan en yüksek notu almak, öğrencinin lisans eğitimini tamamlaması gibi. Bazı üniversiteler ayrıca, öğrencinin ekstra faaliyetlerini de dikkate alarak bu diplomanın verilmesine karar verebilir.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi Diploma almak için öncelikle okulunuzun mezuniyet koşulları ve zorunlu derslerini tamamlamanız gerekiyor. Daha sonra, mezuniyet koşullarını yerine getirdiğinizi kanıtlayacak belgeleri toplayarak mezuniyet başvurusu yapmalısınız. Mezuniyet başvurunuz kabul edildikten sonra, diplomanızı almak için mezuniyet törenine katılmanız gerekecektir.

Mavi diploma ekleri, mavi diploma veren üniversiteler tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Mavi diploma alabilmek için eğitim hayatı boyunca aldığı tüm derslerden başarılı bir not ile geçmesi gerekir. Uygulama, kendi kendine çalışma, teori, seminer, sınav ve ev ödevi gibi okul yılının tüm müfredatını tamamlamış olmalıdır. En önemli kriter, YÖK tarafından bölüm için belirlenen eğitim-öğretim yılının tamamını uzatmadan başarıyla tamamlamaktır. Bu koşullar sonucunda mavi diploma alınabilir.

Mavi diploma almak için öğrencilerin, YÖK tarafından belirlenen eğitim-öğretim yılını başarıyla tamamlamaları gerekir. Ayrıca, üniversite müfredatının tüm bölümlerinden başarılı bir notla geçilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin öğrendikleri bilgileri kendi kendine çalışma, teori, seminer, sınav ve ev ödevleri ile pekiştirmeleri gerekmektedir. Bu koşulları tamamlayan üniversiteler, ücretsiz mavi diplomaları vermektedir.

Mavi diploma alabilmek için eğitim kurumunun yüksek eğitim standartlarına ulaşması gerekmektedir. Çok uluslu bir eğitim sistemine sahip olması gereken üniversitede eğitim tek dil üzerinden değil, birden çok dilde yapılmalıdır. Bir üniversitenin mavi diploma verebilmesi için, çok uluslu bir eğitim sistemine sahip olmak ve mevcut eğitim standartlarını geliştirmek gerekmektedir. Üniversite, birden çok dil üzerinden eğitim vermeli ve tüm öğrencilerine en yüksek kalitede eğitimlerden faydalanma imkanı sunmalıdır. Ayrıca, mevcut teknolojileri öğrenme, kullanma ve geliştirme becerilerini de geliştirmek için öğretim programlarını güncellemelidir ve üniversite, yüksek akademik standartları korumak ve geliştirmek için her zaman çaba sarf etmelidir.

Öğrenci merkezli bir eğitim ve başarılı bir üniversite olmak bu diplomanın alınmasını sağlar. Öğrencinin bu diplomayı alabilmesi için kriterlere uygunluk süreci ve ardından komisyon onayının ardından öğrenci mavi diplomayı alabilir. Öğrenci, üniversiteye kayıt olurken mavi diploma alıp alamayacağını bilmeli ve bu belgeleri görmelidir. Kayıtlı olduğunuz veya olacağınız üniversiteden bu belgeleri isteyiniz.

Kariyeriniz için iyi bir yabancı dil olmazsa olmazlar arasındadır.

Mavi Diploma Başvurusu Nereye Yapılır?

Mavi diploma başvurusu yapılmaksızın üniversitelerin verdikleri resmi bir mezuniyet belgesi olduğundan dolay ayrıca mavi diploma almak için bir kuruma başvuru yapmak gerekmez. Alabilmenin tek şartı mavi diploma veren bir üniversiteden mezun olmak olduğundan okuduğunuz okul mavi diploma veriyorsa siz de mavi diploma sahibisiniz demektir. Bundan dolayı ayrıca Mavi diploma sahibi olmak isteyenlerin üniversite tercihlerini yaparken bu isteğinizi göz önünde bulundurarak tercihte bulunmaları gereklidir. Türkiye’de her üniversitenin mavi diploma vermediğini unutulmamalıdır.

Mavi diploma sahibi olmak isteyenlerin öncelikle mezun olacakları üniversitenin mavi diploma verip vermediğini araştırmaları gereklidir. Üniversite tercihlerinde bu kriterin göz önünde bulundurulması, istenilen sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca üniversite seçiminde akademik üstünlükler ve kayıt koşulları gibi faktörlerin de dikkate alınması önerilmektedir.

Mavi Diploma Kriterleri Nelerdir?

Mavi diploma almanın en önemli şartı mavi diploma veren bir üniversitede okumaktır. Her üniversite mavi diploma vermiyor. Mavi diploma alabilmek için mavi diploma veren üniversitedeki tüm ders ve stajları başarıyla geçmeniz yani mezun olmaya hak kazanmanız gerekir. Koşullar genel olarak her okulda aynıdır, bölümlere göre değişmez. Öğrenciler aldıkları derslere karşılık gelen kredileri eğitim-öğretim sürecinde tamamlamaları ve öğrenim gördükleri bölüm ve okula uygun olması halinde sertifika alabilirler.

 1. Mavi Diploma kursu için başvuracak olan öğrenciler, lisans veya yüksek lisans derecesi almış olmalıdır.
 2. Öğrenciler, etkinliğe katılmak için en az bir dilde akademik yazma becerisi gösterebilmelidir.
 3. Öğrenciler, alanlarıyla ilgili mesleki konuların temelini anlamalı ve sunmalıdır.
 4. Öğrencilerin bu belge üzerindeki tüm haklarını kullanabilmeleri için öğrenimleri süresince derslerine verilen tüm kredileri başarıyla tamamlamaları gerekir.
 5. Uluslararası standartlara uygun sertifikaların alınabilmesi için eğitim düzeyi ve derslerdeki başarı önemlidir.

Öğrencilere para yardımı yapılmaya devam ediyor.

Mavi Diploma Sorgulama E-Devlet

Öğrenci işleri, üniversitelerde öğrencilerin tüm soru ve belge taleplerini iletebilecekleri birimdir. Bu nedenle mavi diploma ile ilgili tüm sorgulamalarınızı okuduğunuz üniversitenin öğrenci işleri birimine giderek yapabilirsiniz.

Mavi Diploma sorgulama, E-Devlet üzerinden yürütülen bir hizmettir. Bu hizmet, öğrencilerin Mavi Diploma sorgulama yapmalarına yönelik olarak geliştirilmiş bir e-devlet uygulamasıdır. Sorgulama, öğrencilerin üniversite diplomalarını elektronik ortamda teyit etmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Sorgulama süreci, öğrenciden istenen bilgileri doğrulamak ve onaylamak adına öğrenciyi uygulamanın kullanımının nasıl gerçekleştiğine dair talimatları izlemesi gerektiği ölçüde kolaydır. Sorgulama sonucunda elde edilecek raporun geçerli olup olmadığının teyid edilmesi ve diğer kullanım koşullarının karşılanması gerekmektedir.

Ayrıca E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulama adresine giriş yaparak Mavi Diploma Sorgulama yapabilirsiniz.

Mavi Diploma Türkiye’de Geçerli Mi?

Hayır, Mavi Diplomalar Sadece AB ülkelerinde geçerlidir. Bu diplomayı almak için, Türkiye’de bulunan bir okula kaydolmanız ve ya Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki bir okulun programını tamamlamanız gerekmektedir.

Alınan diplomaların en önemli kavramları tanıma ve denkliktir. Uluslararası eşdeğerliğe sahip diplomalar, Türkiye’de ve yurt dışında eğitim ve çalışmaya devam etme fırsatı sunar. Mezun olunan bölüm yurt dışından alınan belgelerin Türkçe geçerliliği açısından önemlidir.

Diş hekimliği, Tıp ve Eczacılık gibi sağlık bölümlerinden mezun olan kişiler öncelikle denklik alabilmek için YÖK‘e (Yükseköğretim Kurulu) başvuru yapmalarının ardından seviye tespit için sınava tabi tutulurlar. Halkın sağlığı ile bizzat ilgilenileceği için komisyon öncelikle öğrencilerin temel eğitim düzeylerini kontrol eder ve uygun görürse denklik verir. ÖSYM sınavı yurtdışında YÖK tarafından tanınan üniversitelerde okuyan öğrencilerin eğitim bilgilerini ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Bu denkliği alabilmek için giren öğrencilerin 100 üzerinden 40 puan alması gerekir. Aksi takdirde denkliğini alamazlar.

Mavi Diploma Önlisans Programları Hangileridir?

Mavi diploma üniversitelerin tüm bölümleri için geçerlidir. Aynı zamanda ön lisans öğrencileri de mavi diploma alabilirler. Üniversitelerin önlisans programlarından mezun olan öğrencilere mavi diploma hizmeti verilmektedir. Ancak birçok önlisans bölümünün Avrupa Birliği ülkelerinde ve üniversitelerde karşılığı bulunmadığından yurt dışı olanaklarından yararlanmak mümkün değildir. Önlisans mezunları veya eğitimlerine Avrupa Birliği’nde devam etmek isteyen öğrenciler lisans eğitimlerini Türkiye’de alarak yurt dışı olanaklarından yararlanabilirler.

Mavi Diploma Veren Üniversitelerden Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü programların konuları ulusal ve uluslararası programlarla uyumlu hale getirilmiştir. Tüm programlarını AKTS (European Credit Transfer System) ile bağlantılı olarak kredili eğitim sistemi içinde uygulamaktadır. Lisansüstü öğrencilerinin yurt dışında eğitim ve iş hayatlarına olanak sağlamak amacıyla İngilizce olarak hazırlanan ve tüm bölümlerin derslerinin uluslararası ortamda tanınırlığını ve Avrupa Birliği’nde kabul görmesini sağlayan diploma eki ek olarak verilmeye başlandı. diplomalarına kadar.

Bu sayede Uludağ Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilere yurt dışında mavi diploma isteyen ülke ve üniversitelerde eğitimlerine devam etme imkanı sağlanmıştır.

Celal Bayar Üniversitesi Mavi Diploma Veriyor mu?

Celal Bayar Üniversitesi, diploma ekinde, diplomalarda adı geçen öğrencinin hangi ulusal yükseköğretim kurumundan geldiğine dair bir ibare ekler. Celal Bayar Üniversitesinden alınan diploma ile denkliği olan ülkelerde diploma iş ve eğitim amaçlı kullanılabilir.

Marmara Üniversitesi Mavi Diploma Veriyor mu?

Marmara Üniversitesi mavi diploma veren üniversiteler listesinde yer almaktadır. Marmara Üniversitesi Türkiye’de mavi diploma veren üniversitelerden biri olduğu için bu okulda öğrenim gören, kurs stajını ve gerekli tüm şartları sağlayan ve GNO’su 2.00 ve üzerinde olan tüm öğrenciler mavi diplomalarını alabilirler.

Kıbrıs’ta Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

Kıbrıs’ta Girne Amerikan Üniversitesi mavi diploma veriyor. Bu okullardan herhangi bir bölümünü tamamladığınız takdirde mavi diplomanızı alabilirsiniz. Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş okullarda eğitimlerini tamamlayan Türk vatandaşlarının önlisans ve lisans belgeleri için Kıbrıs’tan alınan belge aranmaz. Türkiye’de geçerlidir.

Mavi Diploma ile Yurt Dışında Nasıl Çalışılır?

Türkiye’de okuyan öğrenciler, mavi diploma almaları halinde yurt dışında denklik sahibi olacağından lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler. Yurt dışında alacakları eğitimler sonucunda gerekli şartları yerine getirmeleri halinde bulundukları bölgede veya farklı bir şehirde çalışabilirler.

Yurt Dışında Alınan Hukuk Eğitimi Türkiye’de Geçerli Mi?

Yurtdışında hukuk okuyacak ve mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönüp burada görevinize devam edecekseniz, yasal çerçevelerin ülkeden ülkeye, hatta aynı ülke içinde farklı eyaletlerde bile gösterdiği bilinmektedir. Yurt dışında aldığınız eğitim ile Türkiye’de aldığınız eğitim karşılaştırılır. Derslerde eksiklikler varsa tamamlanması istenir. Bu dersleri Türkiye’deki hukuk fakültelerinden kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Denklik, Türkiye Barolar Birliği’nin staj yapabilmek ve avukat olabilmek için aradığı bir koşuldur. Farklı kursları tamamladığınızda denkliği almanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Tıpta Mavi Diploma Var Mı?

Sağlık bölümlerinde ve tıpta mavi diploma diğer bölümler gibi eğitimin devamını sağlayan bir araçtır. Bu nedenle tıp ve sağlık bölümlerinde mavi diploma kullanılmaktadır.

İTÜ Mavi Diploma Veriyor Mu?

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunlarının lisans veya lisansüstü programları sonucunda aldıkları diplomalar, dünyanın her yerindeki ülke ve üniversitelerde eğitim ve iş hayatında geçerlidir.

Mavi Diploma Amerika’da Geçerli Mi?

Mavi diploma, almış olduğunuz eğitimin anlaşmalı olduğunuz ülkede geçerli olacağını kanıtlar. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’nde veya Avrupa’nın farklı ülkelerinde kariyer hayatınıza yön verebilirsiniz.

Hangi Ülkelerde Denklik var?

Azerbaycan, Suriye, Ukrayna ve Bulgaristan lisans programında denklik vermektedir. Birleşik Krallık, ABD, Almanya ve Fransa Yüksek Lisans programında denklik vermektedir.

Diploma Eki Mavi Diploma Yerine Geçer mi?

Hayır, diploma eki mavi diploma yerine geçemez. Diploma eki sadece bazı okullarda kabul edilen özel bir belge olarak kabul edilir ve öğrenciler tarafından istenen tüm yeterlilikleri tamamlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, diplomanın tüm gerekli koşulları da karşıladığını kanıtlamak için diploma ekinin yanı sıra asıl diplomaya ihtiyaç duyulur. Diplomanın yurt dışında geçerliliğini ve denkliğini otomatik olarak sağlamaz.

Mavi Diploma Çok Önemli mi?

Mavi diploma akademik hayata yurt dışında devam edebilmek için oldukça önemlidir.

Yorumlar

 1. Avatar of elif elif dedi ki:

  tam zamanında mezun olduğumuz halde sorumlu gectiğimiz dersler mavi diplomayı etkiler mi?

 2. Avatar of Kadir Kadir dedi ki:

  Anabin sitesinde güncellemeler olmuş burdaki üniversiteler eksik güncellemenizi öneririm

 3. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

  Nişantaşı üniversitesi de mavi diploma veriyor yazmayı unutmuşsunuz

 4. Avatar of Barış Barış dedi ki:

  Ankara üniversitesi ni unutmuşsunuz