Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2022 Bölümleri (YENİLER)

Türkiye’de hangi üniversiteler mavi diploma verir, nerelerde geçerli, hangi bölümlerden mezun olduktan sonra mavi diploma ile yurt dışında iş imkanı var? Mavi diploma ile elde edebileceğiniz avantajlar nelerdir? Mavi diploma veren üniversiteler hangileri hemen öğrenebilirsiniz.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2022 Bölümleri (YENİLER)

Akademik hayata yurt dışında devam edebilmek için oldukça önemli olan ve Üniversite eğitimleriniz sonrasında alacağınız belgenin uluslararasında da geçerli olacağını gösteren mavi diploma nedir, nasıl alınır, Türkiye’de mavi diploma veren üniversiteler hangileridir, mavi diploma Türkiye’de ve Amerika’da hangi ülkelerde geçerli mi, mavi diploma ile yurt dışında çalışmak mümkün mü, nerelerde geçerli, alma şartları nelerdir, mavi diploma çok önemli mi, mavi diploma veren üniversiteler hangileri, yurt dışından alınan diploma Türkiye’de geçerli mi yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

Mavi Diploma Veren Bölümler Hangi Üniversitelerde Var?

Türkiye’de 73 üniversite’de mavi diploma veren bölümler üniversitelerde vardır. Bu üniversiteler hangileri olduğunu aşağıdaki listeledik.

Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

2022 yılında yurt dışı eğitim imkanı sunan ve uluslararası denkliği olan mavi diploma veren üniversiteler ve aşağıdaki gibidir:

 1. Adıyaman Üniversitesi
 2. Adnan Menderes Üniversitesi
 3. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 4. Akdeniz Üniversitesi
 5. Ankara Üniversitesi
 6. Anadolu Üniversitesi
 7. Atatürk Üniversitesi
 8. Atılım Üniversitesi
 9. Bahçeşehir Üniversitesi
 10. Balıkesir Üniversitesi
 11. Başkent Üniversitesi
 12. Beykent Üniversitesi
 13. Bilecik Şeyh Edebali
 14. Bilkent Üniversitesi
 15. Bozok Üniversitesi
 16. Bülent Ecevit Üniversitesi
 17. Celal Bayar Üniversitesi
 18. Çağ Üniversitesi Üniversitesi
 19. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi
 20. Çukurova Üniversitesi
 21. Dokuz Eylül Üniversitesi
 22. Dumlupınar Üniversitesi
 23. Düzce Üniversitesi
 24. Ege Üniversitesi
 25. Erciyes Üniversitesi
 26. Fatih Üniversitesi
 27. Fırat Üniversitesi
 28. Gazi Üniversitesi
 29. Gaziantep Üniversitesi
 30. Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 31. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 32. Gediz Üniversitesi
 33. Gümüşhane Üniversitesi
 34. Hacettepe Üniversitesi
 35. Hava Harp Üniversitesi
 36. İnönü Üniversitesi
 37. İstanbul Arel Üniversitesi
 38. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 39. İstanbul Aydın Üniversitesi
 40. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 41. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 42. Kafkas Üniversitesi
 43. Karabük Üniversitesi
 44. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 45. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi
 46. Kırıkkale Üniversitesi
 47. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 48. Kocaeli Üniversitesi
 49. Koç Üniversitesi
 50. Maltepe Üniversitesi
 51. Marmara üniversitesi mavi diploma
 52. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 53. Mersin Üniversitesi
 54. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 55. Mustafa Kemal Üniversitesi
 56. Muş Alparslan Üniversitesi
 57. Namık Kemal Üniversitesi
 58. Nevşehir Üniversitesi
 59. Niğde Üniversitesi
 60. Okan Üniversitesi
 61. On Dokuz Mayıs Üniversitesi
 62. Ordu Üniversitesi
 63. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 64. Özyeğin Üniversitesi
 65. Pamukkale Üniversitesi
 66. Nişantaşı Üniversitesi
 67. Sabancı Üniversitesi
 68. Sakarya Üniversitesi
 69. Süleyman Demirel
 70. Trakya Üniversitesi
 71. Uludağ Üniversitesi
 72. Uşak Üniversitesi
 73. Yaşar Üniversitesi olmak üzere Şu anda güncel olarak 73 üniversite mavi diploma vermektedir

Mavi diploma üniversite kapsamında verilen bir belge olduğu için bölümle alakası olmamaktadır. Sadece yukarıda listelemiş olduğumuz okulları tercih etmelisiniz. Bölümüzde ise dönem dersler, teorik derslerde bireysel çalışmalarda sınav, ödev ve staj gibi okula dair her şeyde başarılı olmanız gerekmektedir. Tercih ettiğiniz okula giderek mavi belge hakkında detaylı bilgiler alarak sormak istediğiniz tüm soruların cevaplarını alabilirsiniz.

Mavi Diploma Nedir?

Mavi diploma: Eğitim almış olduğunuz lisans ya da yüksek lisans eğitiminin AB ülkelerinde geçerli olduğunu gösteren mezuniyet belgesidir. Mavi diploması bulunan öğrenciler AB ülkelerinden istedikleri ülkelerde eğitimlerine devam edebilme hakkına sahiptir. Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinde ki firmalara iş başvurusunda bulunabilmek için oldukça önemli bir evraktır.

Mavi Diploma Geçen Ülkeler Hangileridir?

Türkiye’de eğitim aldığınız okuldan mezun olduğunuzda eğitiminize ya da lisans veya yüksek lisansınızı tamamlamak için yurt dışına gitmek istediğinizde Avrupa Birliğine bağlı olan tüm ülkeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliğinde eğitim alabilirsiniz ama bazı ülkelerde sadece bu belge yeterli değildir. Diplomanız ile aşağıda sıralamış olduğumuz tüm ülkelerdeki üniversitelerden eğitim alabilme imkanınız bulunuyor.

2022 Yılında Mavi Diploma Geçen AB Ülkeleri aşağıdaki gibidir:

 • Amerikan
 • Almanya
 • Avusturya
 • Bulgaristan
 • Belçika
 • Malta.
 • Polonya.
 • Portekiz.
 • Hollanda.
 • İrlanda
 • İspanya
 • Lüksemburg
 • Finlandiya
 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Romanya
 • Çekya
 • Danimarka
 • GKRY
 • Hırvatistan
 • Estonya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Fransa

Mavi diploma öğrenci tarafından nasıl alınır sorusunu cevaplamadan önce, bu diplomanın eğitim kurumları tarafından nasıl verilebileceğine ve şartlarının neler olduğuna değinmek gerekmektedir.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi diploma ekleri mavi diploma veren üniversiteler tarafından ücretsiz bir şekilde verilir. Mavi diploma alabilmek için Eğitim hayatı boyunca aldığı bütün derslerden başarılı bir not ile geçmelidir. Uygulama, bireysel çalışma, teorik, seminer, sınav ve ödev gibi ders yılındaki bütün eğitim müfredatını bitirmiş olmalıdır. En önemli kriter ise YÖK’ün bölüm için belirlediği eğitimin akademik yıllarının tamamını uzatmadan başarı ile tamamlamalıdır. Bu koşulların sağlanması sonucunda mavi diploma alınabilmektedir.

Mavi diploma alabilmek için öğrenim kurumunun yüksek eğitim standartlarına kavuşması gerekmektedir. Çok uluslu bir eğitim sistemine sahip olması gereken üniversitede eğitimin tek dil üzerinden değil çoklu diller ile yapılması gerekmektedir.

Öğrenci merkezli bir eğitim ve başarılı bir üniversite olmakta bu diplomanın alınmasını sağlamaktadır. Bu diplomayı öğrencinin alabilmesi için kriterlere uyum süreci ve daha sonrasında komisyonun onayı ile öğrenci mavi diplomayı alabilir.

Öğrencinin üniversiteye kayıt olurken mavi diploma alıp alamayacağını bilmesi ve bu belgeleri görmesi gerekmektedir. Kayıt olduğunuz ya da olacağınız üniversiteden bu belgeleri görmeyi isteyiniz.

Kariyeriniz için iyi bir yabancı dil olmazsa olmazlar arasındadır.

Mavi Diploma Başvurusu Nereye Yapılır?

Mavi diploma üniversitelerin başvuru yapılmaksızın verdikleri resmi bir mezuniyet belgesi olduğundan dolay ayrıca mavi diploma almak için bir kuruma başvuru yapmak gerekmez. Alabilmenin tek şartı mavi diploma veren bir üniversiteden mezun olmak olduğundan okuduğunuz okul mavi diploma veriyorsa siz de mavi diploma sahibisiniz demektir. Bundan dolayı ayrıca Mavi diploma sahibi olmak isteyenlerin üniversite tercihlerini yaparken bu isteğinizi göz önünde bulundurarak tercihte bulunmaları gereklidir. Türkiye’de her üniversitenin mavi diploma vermediğini unutulmamalıdır.

Mavi Diploma Kriterleri Nelerdir?

Mavi diploma almanın en önemli şartı nokta mavi diploma veren bir üniversitede eğitim alınmasıdır. Her üniversite mavi diploma vermez. Mavi diploma alabilmek için mavi diploma veren üniversitede tüm dersleri ve stajları başarı ile geçmeniz yani mezun olmaya hak kazanılması gereklidir. Şartlar genel itibariyle her okulda aynıdır bölümlere göre değişiklik göstermemektedir. Öğrenciler eğitiml sürecinde derslerine karşılık olan kredileri tamamlaması sonucunda ve okumuş oldukları bölüm ve okula uygun ise belgeyi alabilir.

Öğrencilerin bu belge üzerindeki tüm haklarını kullanabilmesi için eğitim sürelerinde derslerine verilen kredilerin hepsini başarı ile tamamlaması gerekmektedir. Eğitim seviyesi ve derslerinde başarısı uluslararası standartlara uygun belge alması için önem arz etmektedir.

Öğrencilere para yardımı yapılmaya devam ediyor.

Mavi Diploma Sorgulama E-Devlet

Öğrenci işleri, üniversitelerde bulunan ve öğrencilerin tüm sorularını ve belge taleplerini iletebilecekleri birimdir. Bundan dolayı mavi diploma ile ilgili tüm sorgulama işlemlerinizi okuduğunuz üniversitenin öğrenci işleri birimine giderek yapabilirsiniz.

Ayrıca E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/yok-denklik-basvurusu-sorgulama adresine giriş yaparak Mavi Diploma Sorgulama yapabilirsiniz.

Mavi Diploma Türkiye’de Geçerli Mi?

Alınan diplomaların en önemli kavramları tanıma ve denkliktir Ülkeler arası denkliği olan diplomalar ile Türkiye ve yurt dışında eğitim devam ettirme ve çalışma imkanları sağlamaktadır. Yurt dışında alınan belgelerin Türkiye geçerliliği için mezun olunan bölüm önemlidir. Diş hekimliği, Tıp ve Eczacılık gibi sağlık bölümlerinden mezun olan kişiler öncelikle denklik alabilmek için YÖK‘e (Yükseköğretim Kurulu) başvuru yapmalarının ardından seviye tespit için sınava tabi tutulurlar. Halkın sağlığı ile birebir ilgilenileceği için komisyon öncelikle öğrencilerin temel eğitim seviyelerini kontrol eder uygun görmesi durumunda denklik verir. Yurt dışında YÖK tarafından tanına üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin eğitim bilgileri ölçmek için ÖSYM sınavı yapılmaktadır. Bu denklik alabilmek için giren öğrencilerin 100 üzerinden 40 puan alması gerekmektedir. Aksi taktirde denkliklerine alamazlar.

Mavi Diploma Önlisans Programları Hangileridir?

Mavi diploma üniversitelerin tüm bölümleri için geçerlidir. Aynı zamanda önlisans öğrencileri de mavi diploma alabilirler. Üniversitelerin önlisans programlarından mezun olan öğrencilere mavi diploma hizmetleri bulunuyorsa verilir. Ancak, pek çok önlisans bölümünün Avrupa Birliği ülkelerinde ve üniversitelerinden karşılığı olmadığı için yurt dışı imkanlarından faydalanmak mümkün olmaz. Avrupa Birliğinde eğitimlerine devam etmek isteyen önlisans mezunları ya da mezun olacak öğrencilerin Türkiye’de lisans eğitimlerini alarak yurt dışı imkanlarından faydalanabilirler.

Mavi Diploma Veren Üniversitelerden Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü programların konuları ulusal ve uluslararası programlara uyumlu hale getirilmiştir. ECTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) ile bağlantılı olacak şekilde tüm programlarını kredili eğitim sisteminde uygulamaktadır. Mezun olan öğrencilerin yurt dışında eğitim ve iş hayatına imkan sağlamak için diplomalarının yanı sıra İngilizce olarak hazırlanan ve tüm bölümlerin derslerini uluslararası ortamda tanınır duruma getiren ve Avrupa birliğinde kabul gören diploma eki verilmeye başlamıştır.

Uludağ Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin yurt dışında mavi diploma isteyen ülkeler ve üniversitelerde eğitimlerine devam etme imkanı bu sayede verilmiştir.

Celal Bayar Üniversitesi Mavi Diploma Veriyor mu?

Celal bayar üniversitesi diplomalarda ismi belirtilen öğrencinin mezun olduğu ulusal yükseköğretim kurumu hakkında bir açıklama ile diploma ekine eklemektedir. Celal Bayar Üniversitesinden alınan diploma ile denklik bulunan ülkelerde diploma iş ve eğitim için kullanılabilir.

Marmara Üniversitesi Mavi Diploma Veriyor mu?

Marmara Üniversitesi mavi diploma veren üniversiteler listesindedir. Türkiye’de mavi diploma veren üniversitelerden biri Marmara üniversitesi olduğundan bu okulda eğitim alan ve Ders staj ve gerekli olan tüm şartları sağlayan ve GANO’su 2.00 ve üzeri olan diploma ekini mezun olan tüm öğrenciler mavi diplomalarını alabilirler.

Kıbrıs’ta Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

Kıbrıs’ta Girne Amerikan Üniversitesi mavi diploma verir. Bu okullara ait herhangi bir bölümü bitirmeniz durumunda mavi diplomanızı alabilirsiniz. Kıbrıs’tan alınan belge ise Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş olan okulların eğitimlerini tamamlayan T.C vatandaşlarının ön lisans ve lisans belgeleri için denklik şartı aranmamaktadır. Türkiye’de geçerlidir.

Mavi Diploma ile Yurt Dışında Nasıl Çalışılır?

Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin mavi diploma almaları durumunda yurt dışında denklikleri olacakları için lisans ve lisansüstü eğitimlerine devam edebilirler. Yurt dışında alacakları eğitimler sonucunda ise bulundukları bölgede ya da farklı bir şehirde denklik kabul gören yerlerde gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda çalışabilirler.

Yurt Dışında Alınan Hukuk Eğitimi Türkiye’de Geçerli Mi?

Eğer yurt dışında hukuk eğitimi alacaksanız ve mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönerek işinizi burada sürdürecekseniz yasal çerçevelerin ülkeden ülkeye hatta aynı ülke içinde dahi farklı eyaletlerde bile gösterdiği bilinmektedir. Yurt dışında almış olduğunuz eğitiminiz ile Türkiye’de alınan eğitimler karşılaştırılır. Derslerde eksiklik var ise tamamlanması istenir, Türkiye’deki hukuk fakültelerinden rahatlıkla bu dersleri tamamlayabilirsiniz. Denklik şartı Türki Barolar Birliği tarafından staj yapabilmek ve avukat olabilmek içinde aranan bir şarttır. Farklı olan dersleri tamamladığınız zaman ise denklik alabilmek için önünüzde bir engel kalmayacaktır.

Tıpta Mavi Diploma Var Mı?

Sağlık bölümlerinde ve tıp üzerinde mavi diploma, diğer bölümler gibi eğitimin devamını sağlayan bir gereçtir. Bu yüzden tıpta ve sağlık bölümünde mavi diploma kullanılmaktadır.

İTÜ Mavi Diploma Veriyor Mu?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olan kişilerin almış oldukları lisans ya da lisansüstü programlar sonucunda verilen diplomaları tüm dünyadaki ülkelerde ve üniversitelerinde eğitim ve iş konusunda geçerlidir.

Mavi Diploma Amerika’da Geçerli Mi?

Mavi diploma almış olduğunuz eğitimlerin anlaşmalı olunan ülkede geçerli olacağını kanıtlamaktadır. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’nde veya Avrupa’nın farklı ülkelerinde kariyer hayatınıza yön verebilirsiniz.

Hangi Ülkelerde Denklik var?

Azerbaycan, Suriye, Ukrayna ve Bulgaristan lisans programında denklik vermektedir. Birleşik Krallık, ABD, Almanya ve Fransayer Yükseklisans programında denkliği vermektedir.

Diploma Eki Mavi Diploma Yerine Geçer mi?

Diploma Eki, orijinal diplomanın yerine geçmez. Diplomanın yurt dışında geçerliliğini ve denkliğini otomatik olarak sağlamaz.

Mavi Diploma Çok Önemli mi?

Mavi diploma akademik hayata yurt dışında devam edebilmek için oldukça önemlidir.

Yorumlar

 1. Avatar of Kadir Kadir dedi ki:

  Anabin sitesinde güncellemeler olmuş burdaki üniversiteler eksik güncellemenizi öneririm

 2. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

  Nişantaşı üniversitesi de mavi diploma veriyor yazmayı unutmuşsunuz

 3. Avatar of Barış Barış dedi ki:

  Ankara üniversitesi ni unutmuşsunuz

 4. Avatar of beyza beyza dedi ki:

  istanbul üniversitesinin mavi diploması geçen yıl vardı. Bu yıl hala var mı? Acil cevaplarsanız çok sevinirim!!

 5. Avatar of beyza beyza dedi ki:

  Merhaba, istanbul üniversitesi listede yok ancak önceki yıl mavi diploma veriyordu. Hala veriyor mu?