Devlet Destekli

Devlet Destekli Filmler ve Sinema Destekleri (GÜNCEL)

Devlet Destekli Filmler ve Sinema Destekleri (GÜNCEL)

Sinema film devlet destekleri nelerdir? Devletimiz her alanda olduğu gibi ülkemizin geleceği en parlak ve son zamanlarda yükselişe geçen ve eski günlerini aratmayan film ve sinema sektöründe de devlet destekleri vererek film ve belgesel yapım şirketleri ve film dağıtıcılarını yapacakları film, kısa film, animasyon, belgesel ve sinema alanlarında desteklemeye devam etmektedir. Her geçen yıl artış gösteren film destekleme ödemeleri ve verilen destekler ve devlet destekli filmler yazımızın devamında.

Kültür Turizm Bakanlık tarafından sinema ve film sektörüne verilen tüm devlet destekleri sayesinde yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen etkinliklerle hem bölgenin kültürel yaşamına katkıda bulunulmuş, hem de Türk sinemasının ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Sinema Destek Fonları

Devlet destekli filmler

Devlet destekli filmler

Film destekleri olarak devlet;

  1. Yapım desteği,
  2. Proje yapım öncesi destekleri ve
  3. Proje yapım sonrası destekleri
  4. Kültürel ve sanatsal etkinlik destekleri vermektedir.

 Yapım desteklerinde uzun metrajlı kurgu film desteği, ilk filmini gerçekleştirecek olan yönetmen desteği ve belgesel animasyon kısa film desteği verilmektedir.

Proje Yapım öncesi destekler ise; Araştırma geliştirme ve senaryo diyalog destekleri olarak iki destek gurubunda verilmektedir.

Proje Yapım sonrası desteklerinde ise;  Devlet sinema ve film desteklerinde yapım sonrası desteği başvuru sırasında istenen belgeler buradan erişebilirsiniz.

Tüm bu yapım destekleri, Proje yapım öncesi ve proje yapım sonrası desteklerine başvuru formları ve istenen belgeleri temin ederek başvuru yapabilir tüm yapım öncesi ve sonrası devlet desteklerini alabilirsiniz.

Sinema ve Film Sektörü Devlet Destekleri

Sinema ve film sektöründe devlet destekleri ana başlıklar halinde inceleyebiliriz. Bu destekler; rapor desteği, yurtdışı pazarlama desteği, yurtiçi tanıtım desteği, organizasyon desteği, arama motoru desteği, reklam desteği, ticaret heyeti ve alım heyeti desteği gibi Türkiye’ de ve yurtdışında belirli bir kısmı veya tamamı çekilmiş olan sinema, animasyon, belgesel ve tv dizisi filmleri ile film sektöründe çalışan film yapımcı şirketleri ve film dağıtıcılarının yapacakları harcama ve giderlerin belirli bir kısmı destek kapsamındadır.

sinema-destek-fonları

Farklı sektörlerde yapılan yardımlar söz konusudur.

Film sektörü

Devletin belgesel sinemaya, filmlere olan katkısı önceki yıllara oranla son zamanlarda artış göstermiştir. Sinema destekleme kurulu kısa film, animasyon, belgesel ve senaryo alanlarında desteklerini Şubat ayında açıklamıştı. Buna göre  devlet film destekleri rakamları aşağıdaki gibidir.

Devlet sinema destekleri

Devlet filmlere verdiği desteklerini  Sinema destekleme kurulu aracılığıyla yaptığı açıklamalarda rakamları net olarak şu şekilde belirlemiştir. Kısa film çekmek isteyenler için kısa film projelerine 575 bin 500 TL destek verecek olup, senaryo ve diyalog yazım projelerine 585 bin 500 lira destek vermektedir. Animasyon film yapım projelerinde bu rakam 100 bin lira olurken, en büyük pay belgesel fil yapım projelerine olmuştur. Belgesel film desteğinin en büyük paya sahip olması devletin belgesel filmlere desteğinin artırarak 3 milyon 838 bin 500 lira destek vereceği ve katkı sağlayacağı açıklanmıştır. Uzun metraj filmler de  diğer alanlarda ise farklı kurul toplantılarından çıkacak karara göre destek rakamları açıklanacak. Devlet, kısa filmlerde 43 adet, animasyon da  adet, belgesel filmlerinde 62 adet senaryoda ise 51 adet olmak üzere 160 projeyi destekleme kararı aldı.

2015 yılında belgeseller 3 milyon 15 bin 500 lira ile 2014 yılında ise 3 milyon 185 bin lira ile desteklenmişti. Her yıl artan bir grafiğe sahip olan belgesel film devlet destekleri ile devletin sinemaya desteği artmış görünüyor.

Devlet tarafından en yüksek bedellerle desteklenen belgesel film yapımları Esaretin Öyküsü belgeseli ile Şule Cengiz’ e (150 bin TL) ve Kral Faruk FC İstanbul film yapım şirketleri yine 150 bin lira ile desteklenmişti.

Sinema destekleme kurulu kararına ve destek verilen diğer film yapım projelerinin destek rakamlarını buradan görebilirsiniz.

Devlet sinema ve film desteklerinde devlet desteği kararı ile toplam 40 projeye destek vereceğini açıklamıştır. Devlet film desteklerine buradan erişebilirsiniz. Bu destekler kapsamında ise

9 adet İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesinin destek rakamı 4.200.000 TL olarak belirlenmiştir.

27 adet Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesinin destek rakamı ise 18.750.000 TL olarak belirlenmiştir.

sinema-destekleri

Sinema destekleri

4 adet Yapım Sonrası Projesinin   destek rakamı ise 545.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplam 40 projenin devlet destekleri rakamı ise destek kurulu kararı ile 23.495.000 TL olarak destek verileceği kararı alınmıştır. Bu yıla ait Sinema destekleme kurulu devlet destekleri son başvuru tarihi belirlenmiş olup buradan verilen desteklere ilişkin detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bakanlık tarafından verilen destekleri aşağıdaki sınırlar içinde değerlendirmek gerekmektedir.

  1. Bir film için bakanlık tarafından verilecek olan toplam destek tutarı 500 bin ABD dolarını geçemeyecektir.
  2. Desteklenecek olan reklamların imaj, marka, logo ya da reklam filmi olarak verilmesi gerekmektedir.
  3. Ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılmasına vesile olacak yapımlara verilecek olan toplam destekleme oranı yüzde 70′ i geçemeyecektir.
  4. Yurt dışında tescil edilmiş olan markalara verilecek olan toplam destek oranı yüzde 50 olurken, tutar ise en fazla 50 bin ABD doları olabilecektir.
  5. Tanıtım, pazarlama ve reklam gibi faaliyetler için verilecek olan destek oranı yüzde 60 olacaktır. Bu tutar ise 400 bin ABD dolarını geçemeyecektir.
  6. Yurt dışında gösterime giren filmler için yüzde 60 oranında destek verilecektir. Verilecek olan destek tutarı ise 120 bin ABD doları olacaktır.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.