geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1043
EURO
9,7713
ALTIN
463,76
BIST
1.365
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
16°C
İstanbul
16°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
17°C

Devlet Destekli Filmler ve Sinema Destekleri (GÜNCEL)

Devlet Destekli Filmler ve Sinema Destekleri (GÜNCEL)
A+
A-

Sinema film devlet destekleri nelerdir? Devletimiz her alanda olduğu gibi ülkemizin geleceği en parlak ve son zamanlarda yükselişe geçen ve eski günlerini aratmayan film ve sinema sektöründe de devlet destekleri vererek film ve belgesel yapım şirketleri ve film dağıtıcılarını yapacakları film, kısa film, animasyon, belgesel ve sinema alanlarında desteklemeye devam etmektedir. Her geçen yıl artış gösteren film destekleme ödemeleri ve verilen destekler ve devlet destekli filmler yazımızın devamında.

Kültür Turizm Bakanlık tarafından sinema ve film sektörüne verilen tüm devlet destekleri sayesinde yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen etkinliklerle hem bölgenin kültürel yaşamına katkıda bulunulmuş, hem de Türk sinemasının ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Sinema Sektörüne 1 Milyon 782 Bin TL. Destek 2021

Kültür ve Turizm Bakanlığı, başarılı yapımlara temel oluşturacak ve genç sinemacıların sektöre adım atmasına katkı sağlayan senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 2021 yılı desteklerini açıkladı.

2021-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı Açıklandı!

Açıklamada; sinema sektörü ve Bakanlık temsilcisinden oluşan 8 kişilik kurulca yapılan değerlendirmede;

 • 35 senaryo ve diyalog yazım projesine 553 bin lira,
 • 43 kısa film yapım projesine 799 bin lira,
 • 7 animasyon film yapım projesine 200 bin lira,
 • 3 proje geliştirme projesine 230 bin lira olmak üzere toplamda 88 projeye 1 milyon 782 bin lira destek verileceği bildirildi.

Açıklamada, gelecek aylarda devam edecek sinema destekleri kapsamında ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, dağıtım ve tanıtım, ortak yapım ve çekim sonrası destek başvurularının mart ayı içerisinde, belgesel film destek başvurularının nisan ayında değerlendirileceği kaydedildi.

Bu desteği alanların listesine, Sinema Genel Müdürlüğünün “https://sinema.ktb.gov.tr/TR-281967/2021-2-sayili-sinema-destekleme-kurulu-kararlari-acikla-.htmln” internet adresinden ulaşılabileceği bildirildi.

Bu arada açıklamada, Bakanlığın daha önce Kovid-19 salgını sürecinden etkilenen sinema salonu işletmecilerine 15,9 milyon liralık destek açıkladığı hatırlatıldı

Sinema Destek Fonları

Film destekleri olarak devlet;

 • Yapım desteği,
 • Proje yapım öncesi destekleri ve
 • Proje yapım sonrası destekleri
 • Kültürel ve sanatsal etkinlik destekleri vermektedir.

 Yapım desteklerinde uzun metrajlı kurgu film desteği, ilk filmini gerçekleştirecek olan yönetmen desteği ve belgesel animasyon kısa film desteği verilmektedir.

Proje Yapım öncesi destekler ise; Araştırma geliştirme ve senaryo diyalog destekleri olarak iki destek gurubunda verilmektedir.

Proje Yapım sonrası desteklerinde ise;  Devlet sinema ve film desteklerinde yapım sonrası desteği başvuru sırasında istenen belgeler buradan erişebilirsiniz.

Tüm bu yapım destekleri, Proje yapım öncesi ve proje yapım sonrası desteklerine başvuru formları ve istenen belgeleri temin ederek başvuru yapabilir tüm yapım öncesi ve sonrası devlet desteklerini alabilirsiniz.

Kimler Yararlanabilir?

 • Film yönetmeni ya da yapımcı şirket tarafından yapılır.
 • Senaryo yazarı,
 • Sinema Alanındaki Etkinlik ve Proje Desteği kapsamında ülke içinde kurulan dernekler, vakıflar ve sendikalar ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, diğer kamu tüzel kişileri ve meslek birlikleri destek başvurusunda bulunabilir.
Devlet destekli filmler
Devlet destekli filmler

Başvurulara İlişkin Genel Koşullar

 • Destek başvuruları, ülke içinde yerleşik gerçek veya tüzel kişiler tarafından destek türlerine göre Bakanlıkça belirlenen başvuru
  formu ve belgelerin Bakanlığa iletilmesi suretiyle yapılır.
 • Daha önce aynı destek türünde iki defa desteklenmesi uygun bulunmamış projeler için yapılan destek başvuruları toplantı
  gündemine alınmaz.
 • Aynı başvuru döneminde aynı destek türünde birden fazla destek başvurusu yapılamaz.
 • Başvuru sahibi aynı yıl içerisinde birden fazla projesi için destek alamaz.
 • Destek alanın yeni bir destek başvurusunda bulunabilmesi için tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olması gerekir.
  Başvuru formları ve belgelerine https://sinema.ktb.gov.tr/TR-143929/basvurular.html adresinden ulaşılabilir.
  Kanun kapsamında aldığı destek nedeniyle haklarında 6183 sayılı Kanun’a göre yasal takip başlatılan borçlu ve kefiller, borcun
  tamamı tahsil edilmeden Kanunda yer alan desteklerden faydalanamaz.

Sinema ve Film Sektörü Devlet Destekleri

Sinema ve film sektöründe devlet destekleri ana başlıklar halinde inceleyebiliriz. Bu destekler; rapor desteği, yurtdışı pazarlama desteği, yurtiçi tanıtım desteği, organizasyon desteği, arama motoru desteği, reklam desteği, ticaret heyeti ve alım heyeti desteği gibi Türkiye’ de ve yurtdışında belirli bir kısmı veya tamamı çekilmiş olan sinema, animasyon, belgesel ve tv dizisi filmleri ile film sektöründe çalışan film yapımcı şirketleri ve film dağıtıcılarının yapacakları harcama ve giderlerin belirli bir kısmı destek kapsamındadır.

Sinema Filmlerinin Desteklenmesi;

 • Animasyon Film Yapım Desteği
 • Belgesel Film Yapım Desteği
 • Çekim Sonrası Desteği
 • Dağıtım ve Tanıtım Desteği
 • İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Desteği
 • Kısa Film Yapım Desteği
 • Ortak Yapım Desteği
 • Proje Geliştirme Desteği
 • Senaryo ve Diyalog Yazımı Desteği
 • Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım Desteği
 • Yerli Film Gösterim Desteği
 • Etkinlik ve Proje Destekleri
 • Ortak Yapım Belgesi
 • Yabancı Yapımlar İçin Çekim İzni (Filming Permit)
 • Kültürel Alandaki Destek (Sponsor) Faaliyetlerinin Teşvik Edilmesi
 • Yabancı Film Yapım Desteği
 • Dizi Film Desteği

Başvurular için tıklayınız.

sinema-destek-fonları
Farklı sektörlerde yapılan yardımlar söz konusudur.

Film sektörü

Devletin belgesel sinemaya, filmlere olan katkısı önceki yıllara oranla son zamanlarda artış göstermiştir. Sinema destekleme kurulu kısa film, animasyon, belgesel ve senaryo alanlarında desteklerini Şubat ayında açıklamıştı. Buna göre  devlet film destekleri rakamları aşağıdaki gibidir.

Devlet sinema destekleri

Devlet filmlere verdiği desteklerini  Sinema destekleme kurulu aracılığıyla yaptığı açıklamalarda rakamları net olarak şu şekilde belirlemiştir. Kısa film çekmek isteyenler için kısa film projelerine 575 bin 500 TL destek verecek olup, senaryo ve diyalog yazım projelerine 585 bin 500 lira destek vermektedir. Animasyon film yapım projelerinde bu rakam 100 bin lira olurken, en büyük pay belgesel fil yapım projelerine olmuştur. Belgesel film desteğinin en büyük paya sahip olması devletin belgesel filmlere desteğinin artırarak 3 milyon 838 bin 500 lira destek vereceği ve katkı sağlayacağı açıklanmıştır. Uzun metraj filmler de  diğer alanlarda ise farklı kurul toplantılarından çıkacak karara göre destek rakamları açıklanacak. Devlet, kısa filmlerde 43 adet, animasyon da  adet, belgesel filmlerinde 62 adet senaryoda ise 51 adet olmak üzere 160 projeyi destekleme kararı aldı.

2015 yılında belgeseller 3 milyon 15 bin 500 lira ile 2014 yılında ise 3 milyon 185 bin lira ile desteklenmişti. Her yıl artan bir grafiğe sahip olan belgesel film devlet destekleri ile devletin sinemaya desteği artmış görünüyor.

Devlet tarafından en yüksek bedellerle desteklenen belgesel film yapımları Esaretin Öyküsü belgeseli ile Şule Cengiz’ e (150 bin TL) ve Kral Faruk FC İstanbul film yapım şirketleri yine 150 bin lira ile desteklenmişti.

Devlet sinema ve film desteklerinde devlet desteği kararı ile toplam 40 projeye destek vereceğini açıklamıştır. Devlet film desteklerine buradan erişebilirsiniz. Bu destekler kapsamında ise

9 adet İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Projesinin destek rakamı 4.200.000 TL olarak belirlenmiştir.

27 adet Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesinin destek rakamı ise 18.750.000 TL olarak belirlenmiştir.

sinema-destekleri
Sinema destekleri

4 adet Yapım Sonrası Projesinin   destek rakamı ise 545.000 TL olarak belirlenmiştir. Toplam 40 projenin devlet destekleri rakamı ise destek kurulu kararı ile 23.495.000 TL olarak destek verileceği kararı alınmıştır. Bu yıla ait Sinema destekleme kurulu devlet destekleri son başvuru tarihi belirlenmiş olup buradan verilen desteklere ilişkin detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bakanlık tarafından verilen destekleri aşağıdaki sınırlar içinde değerlendirmek gerekmektedir.

 • Bir film için bakanlık tarafından verilecek olan toplam destek tutarı 500 bin ABD dolarını geçemeyecektir.
 • Desteklenecek olan reklamların imaj, marka, logo ya da reklam filmi olarak verilmesi gerekmektedir.
 • Ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtılmasına vesile olacak yapımlara verilecek olan toplam destekleme oranı yüzde 70′ i geçemeyecektir.
 • Yurt dışında tescil edilmiş olan markalara verilecek olan toplam destek oranı yüzde 50 olurken, tutar ise en fazla 50 bin ABD doları olabilecektir.
 • Tanıtım, pazarlama ve reklam gibi faaliyetler için verilecek olan destek oranı yüzde 60 olacaktır. Bu tutar ise 400 bin ABD dolarını geçemeyecektir.
 • Yurt dışında gösterime giren filmler için yüzde 60 oranında destek verilecektir. Verilecek olan destek tutarı ise 120 bin ABD doları olacaktır.

Yasal Dayanak:

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Abdullah Vuran dedi ki:

  Nasıl ulaşabiliriz yetkili kişilere.

 2. Avatar Mehmet ali dedi ki:

  Ben bu sinema filmin çok tutulacağını tahmin ediyorum senaryosunu ben yazdım çok güzel çok karlı bir filim olacak tek eksiğim maddi kaynak bununda devletimin yardımcı olacağını düşünüyorum saygılar

 3. Avatar Mehmet ali dedi ki:

  Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Avatar Mehmet ali dedi ki:

  Ben sineme filmi çekmek istiyorum ama hiç param yok bunun için devletimden yardım istiyorum filim vizyona girdimi geri devletime ödeyeceğim filmin senaryosunu ben yazdım bu filmi çekmek istiyorum ve çok seyrideleceğini düşünüyorum lütfen yardımcı olun teşekkürler .