Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

İlerleyen yaşlarda tüm vatandaşların sorunu olan diş problemleri devletimiz tarafından karşılanıyor. Bu yazımızda Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor içeriğimizde detaylandırdık.

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor konusunda SGK diş protezi kaç yılda bir yapılır, diş protez katılım payı, alt üst protez diş fiyatları, emeklinin diş yaptırması, SGK protez diş fiyatları, SSK diş parası geri ödeme sorgulama konuları hakkında tüm merak edilen konuları detaylandırdık.

Ana dişlerimizi çoğu zaman geçirmiş olduğumuz bir kaza sonucu, çoğu zaman ise çürük ve diş problemleri sebebi ile kaybederiz bu durum karşısında diş hekiminiz sizin için en iyi tedavi yönteminin diş protezi takılması yönünde olacağını belirtmektedir.

Diş protezi taktırmak isteyen hastalara farklı yöntemler ile diş takılmaktadır. Hastaya uygulanacak yöntem diş doktorları tarafından belirlenerek hastaya en uygun olan yöntem uygulanmaktadır.

Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Diş protezini devlet desteği ile yaptırmak isteyenler 4 yılda bir yenileme yaptırabilmektedir

SGK Diş Protezi yenileme süreleri aşağıdaki gibidir:

 • Devlet 4 yılda bir protez değişikliği yapmak isteyen hastalara destek veriyor.
 • Diş protezi uygulanan bir hasta protezlerine gerekli özeni göstermeli ve hekiminin önerdiği şekilde diş bakımını düzenli olarak yapmalısınız.
 • Diş protezinizin bakımını düzenli bir şekilde yapmazsanız protezi erken yıpranır ve size açı vermeye başlar.
 • 4 yıldan önce proteziniz kullanışsız bir hal alırsa, kırılırsa, düşerse bunu devlet karşılamaz ve özel olarak protezinizi kendiniz yaptırırsınız

Yapılan diş protezleri bazen çok sağlıklı olurken uzun yıllar kullanılabiliyor. Bazen ise erken yıpranarak kullanışsız hal alabiliyor. Bu durumlarda hasta damak problemleri yaşayarak yemek yemekte zorluk çekiyor, konuşamıyor, ağrı ve sancı çekiyor. Ancak, bu süreden önce yenilenen protez bedelleri SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Diş Protez Hakkı Sorgulaması Nereden Yapılır?

SGK diş protezi hakkınızın var olup olmadığını e-Devlet üzerinden Diş protezi hakkı sorgulama sekmesini kullanarak diş protezi hakkınızı sorgulayabilirsiniz.

SGK Diş Protezi Katılım Payı Ne Kadar?

SGK protez diş katılım payı oranları aşağıdaki gibidir:

 • SGK çalışanları (SSK, Bağ-Kur çalışan ve yakınları, yeşilkart) ve Resmi kurum mensupları kron bedelinin %20’nin,
 • SGK emeklileri (emekli sandığı, SSK, Bağ-kur emekli ve yakınları) ve Yeşilkartlı hastalar kron bedelinin %10’unu kadardır.

Vücut dışı protez için Kurumun ödediği masraflar üzerinden, Kurumdan gelir ve aylık alanlar için %10, diğer kişiler için %20 oranında katkı payı alınır.

Katılım payı olarak tedavi gördükleri hastanenin veznesine ödeme yapmaktadırlar.

Alt ve Üst Protez Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Hastalara kullanılan protez türü değişiklik göstermektedir. 2022 yılında güncellenen Türk Dişhekimleri Birliğinin (TDB) belirlemiş olduğu protez diş fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

 • Tam protez tek çene fiyatları: 4.035 TL
 • Protez içerisine Metal döküm yapılırsa fiyatı: 5.275 TL

2022 yılında Alt ve Üst Protez diş fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Tam protez tek çene protez (akrilik) diş fiyatı: 4.035 TL
 • Bölümlü protez tek (akrilik) çene fiyatı: 3.945 TL
 • Tam protez (metalik destekli) fiyatı: 5.275 TL
 • Bölümlü protez (döküm metal ile güçlendirilmiş) fiyatı: 5.225 TL
 • Diş üstü protez fiyatı: 4.035 TL’dir.
 • Çocuk protezi 1.195 TL
 • Akrilik tek çene Çocuk protezi 2.795 TL
 • Akrilik tek çene Çocuk protezi tam 3.035 TL

Devlet ve SGK hastanelerinde hareketli protez uygulamaları yapılmaktadır. Ancak, tedavi ücretleri her hastaneye göre değişiklik göstereceği için tedavinin yapılacağı hastanelerden protez fiyatlarını öğrenmek faydalı olacaktır.

Diş protezleri fiyatları, cerrahi uygulamalar da yada kaybedilmiş dişlerin yerine yapay olarak yenilerinin getirilmesi gibi durumlarda protez başlığından belirlenen ücretler ayrıca eklenmektedir. TDB‘den muayene ve tedavi ücretleri bilgisi alabilirsiniz.

SGK ve Devlet Hastanelerinde Diş Yaptırma Fiyatları Ne Kadardır? 2022

Protez dahil olmak üzere, implant, diş çekimi, diş dolgusu yaptırılması gibi tüm diş tedavilerinde SGK yalnızca sözleşmeli resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan diş tedavilerinin bedelini karşılamaktadır.

SGK kapsamında diş yaptırmak için gidilmesi gereken kurumlar:

 • Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Sağlık Merkezlerinde,
 • Devlet hastanelerinde,
 • Devlet üniversitelerine bağlı Diş Hekimliği Fakülteleri ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde.

Dolayısıyla SGK %40 ve üzerinde engelli kişiler hariç olmak üzere, sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşları ile özel hastane yada tıp merkezlerinde veya vakıf üniversitelerinde bağlı hastanelerde yaptırılan diş tedavi bedelleri karşılanmamaktadır. Bu sebep işle implant bedelleri ödenmemektedir.

Emeklinin Diş Yaptırma Süresi Ne Kadardır?

Emeklilerin protez diş yaptırma süreleri 4 yıldır. Diş protezi taktırmayı düşünen emekliler devlet tarafından destek görmektedir. Emekliye verilen destekler yaş gruplarına göre değişiyor. Yaş grupları genellikle 65 yaş ver üzeri olduğu gibi daha küçük yaştaki kişilerde diş protezi yaptırabilirler. Protez dişler hasta olan kişiye 10-15 gün içerisinde takılır ve kullanım süresi 7-8 yıl arasında değişir. Ancak, devlet emekliler için 4 yılda bir yenileme hakkı vermektedir.

Diş yapısında bozukluk olanlar Diş Teli Takan Devlet Hastaneleri yazımızın içeriğinden detaylı bilgi alabilir.

Alt Protez Tedavi Yöntemi Nedir?

Alt dişlerin çürümesi, kırılması, kaza sonucunda dökülmesi gibi herhangi bir nedenle kaybedilmesi üzerine diş hekiminin önerdiği alt diş protez yöntemi uygulanır. Bu yöntem sadece alt damak için uygulanırken üst dişlerle devletdestekli.com birlikte uyumunun olması için damak ölçüsü alınır ve kalıp çıkartılır. Bunun üzerine alt damak için protez diş ayarlanır ve hastanın damağına göre protez yapılır. Alt çene kası sürekli hareket halinde olduğundan dolayı damağa tam oturmamış olan protez hastaya rahatsızlık vererek açı çekmesine yol açar bu sebeple diş hekiminin ve çıkarılan kalıbın son derece önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Üst Protez Tedavi Yöntemi Nedir?

Üst protez yöntemi de aynı şekilde alt protez yöntemiyle bir olarak şekli almaktadır. Hastanın daha önceden geçirmiş olduğu önemli bir rahatsızlık, kaza, çürük veya herhangi bir nedenden dolayı üst dişlerini kaybetmesi üzerine diş hekiminin öneride bulunduğu üst diş protezi uygulanır. Bunun için öncelikle damak yapısı kontrol edilir ve damağa uygun bir kalıp çıkartılır. Bu kalıba göre protez ayarlanarak hastanın ağız sağlığı ön planda tutulur. Hasta diş protezini doktorunun önerdiği şekilde temizlemez ve güzel bakmazsa kısa bir süre sonra protezini kaybeder ve damak rahatsızlıkları yaşamaya başlar. Bu durumda suçlu diş hekimi olarak görülmemelidir.

SGK Diş Protezi Kaç Yılda Bir Yapılır?

SGK tarafından protez diş yenileme süresi 4 yıldır.

Devlette Diş Protez Kaç Yılda Bir Yapılır?

Devlette diş protezi 4 yılda bir yapılmaktadır.

Damak Diş Kaç Günde Yapılır?

Damak için tam protez yapılma süresi 2 haftadır. Ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır.

Protez Diş Devlet Karşılıyor mu?

SGK sadece sözleşmesi olan kurumlarda tedavi gören hastaların protez diş ücretlerini karşılamaktadır.

Protez Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Protez dişlere yapılan bakımlar ile kullanım süresi 20 yıla kadar çıkmaktadır.

Diş Protez Türleri Nelerdir?

Diş protez türleri şu şekildedir:
Tam protez,
Kısmi protez,
Üst ve Alt Protez,
Sabit protez,
Hareketli protezler,
Hassas bağlantılı kombine protezler,
Total protezlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.