Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2023 (Tüm İller)

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2023 (Tüm İller)

2023 yılında özel ve devlet hastanelerinde gecelik yatak fiyatları ve özel oda fiyatları güncellendi. Özel ve kamu hastanelerinde muayene olmak ve ameliyat olmak isteyen vatandaşlar için geceleme, oda ve yatakların ne kadar olduğunu detaylandırdık.

Özel hastane yatak ücretleri ve devlet hastane yatak ücretleri kapsamında uygulanan yatak ve oda tarifeleri bulunmaktadır. Özel ve devlet hastaneleri gündüz yatak tarifeleri ile özel oda fiyatları, günlük yatak ücretleri, özel ve devlet hastaneleri gecelik yatak ücretlerini güncellenmiş halimizde inceleyebilirsiniz.

Özel Hastane Gecelik Yatak Ücretleri 2023 Yılında Ne Kadar?

Özel hastane yatak ücreti gecelik 1.000 TL ile 2.500 TL arasında olabilmektedir. Yani özel bir hastanede ameliyat olarak 7 gün yatarak tedavi gören bir kişi 1.000 TL üzeri yatak ve oda için toplam 7.000 TL ödeyebiliyor. Gecelik, haftalık, aylık vb. ücretler değişmektedir. Yatak ve oda fiyatları ile refakatçi ücretleri her hastanede farklılık göstermektedir. Oda ücretleri, yatak ücretinin 2 veya 3 katı olarak uygulanır.

Ameliyat olmanız durumunda ortalama bir özel hastanede ameliyat ücreti ve yatak fiyatları dahil 1.000 TL ile 2.500 TL arasında hem oda hem de ameliyat ücreti ödeyebilirsiniz. Özel hastaneler her yıl kendi yatak ücretlerini belirlemekte ve fiyatlarını bakanlığa bildirmektedir. Fiyatların Bakanlıkça onaylanması ile tarifeyi uygulamaya başlayabilirler. Bakanlıkça onaylanan fiyat dışında hastalardan oda için ayrıca ücret talep edilemez.

Devlet Hastanesi Yatak Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal güvencesi olmayan hastalar devlet hastanesi günlük yatak ücreti 50 TL‘dir. Devlet hastanesi yatak ücreti hastanın SGK durumuna bağlıdır. Sigorta güvencesi olan herkes devlet hastanelerinde yatak ve oda ücreti ödemeden tedavi olabilir. Fakat SGK’sı bulunmayan vatandaşlardan yapılan operasyonlar ve kalınan her gün için oda ve yatak ücreti talep edilmektedir. Devlet hastanesinde oda ve yatak ücretleri hastanın güvencesine bağlı olmasının yanı sıra konaklayacağı oda tipine ve kalacağı gün sayısına göre de değişiklik gösterecektir.

Devlet Hastanesi Tek Kişilik Oda Ücreti Bu Yıl Ne Kadar Oldu?

Devlet hastanelerinde normal bir odada tedavi gören hastalardan ücret alınmıyor. Özel odalarda fiyatlar oda standartlarına göre 20 TL ile 260 TL arasında değişmektedir.

Devlet Hastanesi Özel Oda Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde özel odalarda kalmak isteyen kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıması gerekmektedir. Özel oda şartlarını sağlayan kişiler doktor raporu ödemeden özel odaları kullanabilirler.

SGK’sız hastalar için devlet hastanesi özel oda fiyatları 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

Devlet Hastanesi Oda ÇeşitleriDevlet Hastanesi Özel Oda Ücretleri
Standart Yatak Tarifesi100 TL
Steril Oda (Kemik iliği nakli için)438 TL
Gündüz Yatak Tarifesi74 TL
Refakatçi Yatak Ücreti 32 TL
Kuvöz194 TL
Kot (beşik)138 TL
Yoğun Bakım340 TL
İzole Radyoaktif Tedavi Odası196 TL
Devlet Hastanesi Gündüz Yatak Tarifesi

Üniversite Hastanelerinde Özel Oda Ücretleri 2023 Güncel Tarife

Sigortasız kişiler için üniversite hastanelerinden özel oda ücreti 200 TL‘dir. Üniversite hastanelerinde tıpkı devlet hastanelerinde olduğu gibi sigortalı hastalardan özel oda ve yatak ücreti alınmamaktadır. Sigortalılar katkı payı dışında herhangi bir ücret ödemezler. Ancak sigortalı değilseniz bu miktar ortalama olarak verilmektedir. Tedavi sonrası ödemeniz gereken yatak ücreti, kalacağınız gün sayısı ve kalacağınız odanın özelliklerine göre hesaplanacaktır.

Ege Üniversitesi Özel Oda Fiyatları 2023 Yılı Tarifesi

Ege Üniversitesi’nde özel oda dışında odalar için ücret ödenmez. Özel oda tercih edenlerden günlük oda ücreti talep edilmektedir. Fiyat bilgisi için 0 232 343 43 43 numaralı hatta ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Tıp Fakültesi Özel Oda Fiyatları

Tıp fakültelerinde tek kişilik odalar için günlük 70 TL, çift kişilik odalar için günlük 30 TL oda ücreti alınmaktadır. Fiyatlar ilinizdeki tıp fakültesine göre değişiklik gösterebilir.

Medical Park Günlük Yatış Ücreti 2023 Güncel

Medical Park yatak ücreti 2023 yılında 100 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Hastanın hangi bölümde tedavi edildiği ve odanın konumu fiyatı etkilemektedir.

Cerrahpaşa Hastanesi Özel Oda Fiyatları Ne Kadar?

Cerrahpaşa Hastanesi’nde özel oda tercih edenlerden günlük oda ücreti alınacaktır. Fiyat bilgisi için 0212 414 30 00 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane Yatak Ücreti Geri Alma Prosedürü Nasıl İşler?

Özel hastaneler verdikleri yatak hizmeti için ek ücret talep edebilirler. Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan “Standart Yatak Tarifesi”ne göre 2 yataklı odalar için 1,5 katını, tek yataklı odalar için 3 katını geçmemek üzere ek ücret alınabilir. Bu ek ücretin fazla ödenmesi durumunda faturanız ile birlikte bağlı olduğunuz SGK İl Müdürlüğü’ne başvurarak yatak ücretinizi geri alabilirsiniz.

SGK ile anlaşmalı hastaneye muayene için giden hastalardan yatak ücreti dışında 15 TL ile 30 TL arasında katkı payı ödüyor. Özel hastanelerde bu katkı payının üzerinde ayrıca ücret alınmaktadır.

Örneğin: Kadın hastalıkları nedeniyle özel bir hastaneye giden bir hasta SGK’da 90 TL ödüyor. Özel hastanelerde katkı payı sabittir ancak muayene dahil 210 TL olabilir. Bununla ilgili özel hastanelere çok şikayet var. Yani hastane sizden en az 15 TL almak zorunda. SGK özel hastane ücretleri 2023 yılında muayene olduğunuz hastane, doktor veya branşa göre değişmektedir.

Özel hastanelerde muayene katılım oranı diğer yıllarda olduğu gibi bu sene her hastanede aynı değil.

Özel hastanelerin muayene ücretlerinin 2023 yılında ne kadar olduğunu güncel hali ile içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

SGK Özel Hastanelerde Neleri Karşılıyor?

SGK özel hastane masraflarının bir kısmını karşılamaktadır. Sigorta tarafından ödenen kısmın kalanını ödersiniz. Ancak sigortanız yoksa tüm tedaviyi siz ödeyeceksiniz. Gideceğiniz özel hastaneden fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesinde Özel Oda Var mı?

Devlet hastanelerinde belirli şartları taşıyan kişilere özel odalar verilmektedir.

Yorumlar

  1. Avatar of Namık Sevi Namık Sevi dedi ki:

    Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesinde özel oda ücreti sadece yatak 371 TL

  2. Avatar of Yavuz GÜNEYİ Yavuz GÜNEYİ dedi ki:

    Merhaba, ben emekli memurum, eşimin astım rahatsızlığı nedeniyle Gebze/KOCAELİ Yüzyıl Hastanesi’nde yatarak tedavi için iki yataklı ve banyosuz oda için günlük 1.500 TL ücret alındı. Bunun çok yüksek ve haksız olduğunu düşünüyorum. Konu hakkındaki bilgilerinizi ve yapmam gerekenler ile ilgili bilgilendirilmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  3. Avatar of Yılmaz Yılmaz dedi ki:

    2023 yılında Devlete ait Üniversite hastanelerinde Sigortanız (SGK) olsa bile yatak ücreti alınıyor. Yatak ücreti 50 TL refakatçi yatak ücreti 18 TL ücret alınıyor.