Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2022

Özel hastane yatak ücretleri ve devlet hastanesi yatak ücretleri kapsamında uygulanan yatak ve oda tarifesi bulunmaktadır. Özel ve devlet hastanesi gündüz yatak tarifesi ile birlikte özel oda fiyatları, günlük yatak ücretleri, özel ve devlet hastanesi gecelik yatak ücretleri güncellenmiş hali ile içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2022

Özel ve devlet hastanesi gecelik yatak ücretleri ve özel oda fiyatları 2022 yılında güncellendi. Özel ve devlet hastanelerinde muayene olmak ve operasyon geçirmek isteyen vatandaşlar tarafından gecelik yatış, oda ve yatakların ücretlerinin ne kadar olduğunu detaylandırdık.

Özel Hastane Yatak Ücretleri 2022

2022 yılı Özel hastanelerde yatak ve oda fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Medical Park yatak ücreti (1 Gece için)
 • Acıbadem Hastanesi
 • Türkiye Hastanesi
 • Ümit Hastanesi

Özel hastanelerde 2022 yılında yatak ücretleri 1 gecelik 1.000 TL ile 2.500 TL arasında olabiliyor. Yani, özel hastanede ameliyat olarak 7 gün yatış işlemi yapan bir kişi 1.000 TL üzerinden toplamda 7.000 TL gibi yatak ve oda ücreti ödeyebilir. Gecelik, haftalık, aylık gibi ücretleri değişmektedir. Her hastanenin yatak ve oda fiyatlarıyla refakatçi ücretleri değişmektedir. Oda ücretleri ise yatak ücretinin 2 veya 3 katıyla uygulanır.

Operasyon durumunda ameliyat ücretleri ve yatak fiyatları dahil ortalama bir özel hastanede 1.000 TL ve 2.500 TL arasında hem oda hem de operasyon ücreti ödeyebilirsiniz.

Bu fiyatlar ortalama verilen fiyatlardır. Gideceğiniz özel hastanelerden gecelik yatak ücretleri için detaylı bilgi alabilir ve öğrenebilirsiniz.

Özel Hastanelerde Refakatçı Ücreti Ne Kadardır? 2022

Özel hastanelerde refakatçı ücretleri 12 saatte 300 TL ve 500 TL arasındadır. 24 saat hastanın yanında kalacak olan refakatçi ücreti 600 TL-1.000 TL’dir. Görüldüğü üzere refakatçi ücretleri hasta için bakım süresine ve gününe göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca özel hastanelerde her hastanenin kendi belirttiği bir fiyat üzerinden bu fiyatlar belirlenir.

Devlet Hastanesi Yatak Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastanesi günlük yatak ücreti 50 TL‘dir. Devlet hastanesi yatak ücreti hastanın SGK durumuna bağlıdır. Sigorta güvencesi olan herkes devlet hastanelerinde yatak ve oda ücreti ödemeden tedavi olabilir. Fakat SGK’sı bulunmayan vatandaşlardan yapılan operasyonlar ve kalınan her gün için oda ve yatak ücreti talep edilmektedir. Devlet hastanesinde oda ve yatak ücretleri hastanın güvencesine bağlı olmasının yanı sıra konaklayacağı oda tipine ve kalacağı gün sayısına göre de değişiklik gösterecektir.

Örneğin: standart yatak ile steril oda bedeli aynı değildir. Uygulanmış olan operasyon ve sonrasında yapılacak olan tedavi için hangi oda tipi uygun ise size o oda ve yatak tipi tahsis edilecektir. Bu da tedavi sonunda ödeyeceğiniz tutarı belirleyecektir.

Devlet Hastanesi Özel Oda Fiyatları 2022

Bazı devlet hastanelerin SGK’sız hastalar için belirlemiş olduğu yatak ücretlerini araştırdık.

SGK’sız hastalar için devlet hastanesi özel oda fiyatları 2022 yılında aşağıdaki gibidir:

Yatak ÜcretleriFiyat Tarifesi
Standart Yatak Tarifesi60 TL
Steril Oda (Kemik iliği nakli için)201 TL
Gündüz Yatak Tarifesi34 TL
Refakatçi Yatak Ücreti 15 TL
Devlet Hastanesi Gündüz Yatak Tarifesi

Türk Tabipler Birliği fiyat tarifesi üzerinden fiyatları inceleyebilirsiniz.

Devlet hastanesi özel oda fiyatları 2022 yılında kişinin sosyal güvencesi olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer ki sosyal güvenceniz var ise ameliyat olmanız halinde sizden ücret talep edilmeyecektir. Ancak güvenceniz yoksa, yapılan operasyonların yanında sizden yatak ücreti de istenebilir.

Devlet hastanesi yatak ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Hacettepe Hastanesi yatak ücretleri
 • Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi
 • Bey Tepe Murat Erdi Eker Devlet Hastanesi
 • Başkent Üniversitesi Hastanesi
 • Bayındır Söğüt Özü Hastanesi
 • Gazi Mustafa Kemal Paşa Hastanesi
 • Kavaklıdere Bayındır Hastanesi

Devlet hastanelerinde SGK güvencesi olan vatandaşlar için ücretsiz olup SGK kapsamında olmayan hastalar için alınacak ücret 50 TL ile 200 TL arasındadır.

Sağlık Bakanlığı Uygulama Tebliğinde özel odaların; tek yataklı, telefon, tv, buzdolabı ve refakatçinin dinlenmesi için gerekli bölümü ve donanımı bulunan, banyolu, lavabolu ve tuvaletli hasta odaları olarak tanımlandığı belirtiliyor.

Üniversite Hastanelerinde Özel Oda Ücretleri 2022

Sigortasız kişiler için üniversite hastanelerinden özel oda ücreti 200 TL’dir. Üniversite hastanelerinde tıpkı devlet hastanelerinde olduğu gibi, sigortalı hastalardan özel oda ve yatak ücretleri için herhangi bir bedel alınmaz. Sigorta güvencesi olan kişiler katkı payının dışında bir ücret ödememektedir. Ancak sigortalı değilseniz, Bu tutar ortalama olarak verilmiştir. Tedavi sonrasında konaklayacağınız gün sayısına ve kalacağınız oda özelliklerine bağlı olarak ödemeniz gereken yatak ücreti hesaplanacaktır.

Özel Hastane Yatak Ücreti Geri Alma Prosedürü Nasıl İşler?

Özel hastaneler sundukları yatak hizmeti için ilave ücretler talep edebilmektedir. Sağlık Uygulama Tebliği’nde bulunan ”Standart Yatak Tarifesi” işlem bedeline göre 2 yataklı odalar için 1,5 katını, tek yataklı odalar için de 3 katını geçmeyecek kadar ilave ücret alabilir. Bu ek ücretin fazla alınması durumunda bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne faturanız ile birlikte başvuruda bulunarak yatak ücretinizi geri alabilirsiniz.

Yatak ücreti dışında SGK ile anlaşmalı olan hastaneye muayene için giden hastalar 15 TL ile 30 TL aralığında bir katkı payı öder. Özel hastanelerde ise bu katkı payı dahili üzerinde fazla bir ücret talep edilir.

Örneğin: kadın hastalıkları nedeniyle özel hastaneye giden bir hasta SGK’da 90 TL gibi bir miktar ödüyor. Özel hastaneler de ise katlım payı sabit ama muayene işlemi dahil 210 TL olabiliyor. Bununla ilgili özel hastanelere çok fazla şikayet olabiliyor. Yani hastane sizden en az 15 TL’lik kısmı alma durumundadır. SGK özel hastane ücretleri 2022 yılında muayene olduğunuz hastaneye, doktora veya branşa göre farklılık göstermektedir.

Özel hastanelerde muayene katılım payı bu yılda diğer yıllarda olduğu gibi her hastane de aynı değildir.

Özel hastanelerin muayene ücretlerini SGK mevzuatına göre belirlenir. Özel hastanelerde ortalama muayene ücreti her bir doktor için bu yıl 300 TL-900 TL arasında değişmektedir. Muayene fiyatlarını hastanelerden öğrenebilirsiniz. Usulsüz ücret talep edildiğinde ise SGK hastanelere alınan ücretin 5 katına yakın bir ceza ücreti kesebiliyor.

Bu şikayetler ile incelemeleri SABİM’den yapabilirsiniz ayrıca 184′ü arayarak bildirebilirsiniz. Özel Hastane Psikiyatri muayene ücretleri illere göre değişiklik göstermektedir.

SGK Özel Hastanelerde Neleri Karşılıyor?

SGK özel hastane masraflarının bir kısmını karşılamaktadır. Sigortanın ödediği kısımdan geri kalan tutarı siz ödersiniz. Fakat sigortanız yok ise tedavinin tüm parasını siz ödersiniz. Fiyatlar hakkında gideceğiniz özel hastaneden bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane İletişim Numaraları Kaçtır?

Acı Badem: 444 5 544
Özel Ümit Hastanesi:  0222 335 0335
Medical Park: 444 44 84
Hastanede gündüz yatak tarifesi hakkında daha detaylı bilgi almak için özel hastanelerin iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Verilen tüm fiyatlar kesin fiyatlar olmayıp, hastanelerin ücret politikası muayene durumuna, doktorlara ve diğer etkenlere göre değişebileceğinden, kesin fiyat listesine gitmek istediğiniz hastaneye başvurarak ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.