geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2021

Özel ve devlet hastanelerinde muayene olmak ve operasyon geçirmek isteyen vatandaşlar tarafından gecelik yatış, oda ve yatakların ücretleri merak edilmektedir. Hemen güncellenmiş hali ile özel ve devlet hastanesi gecelik yatak ücretleri tarifesini inceleyebilirsiniz.

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2021

Özel ve devlet hastanesi gecelik yatak ücretleri ve özel oda fiyatları 2021 yılında güncellendi. Özel hastane yatak ücretleri ve devlet hastanesi yatak ücretleri kapsamında uygulanan yatak ve oda tarifesi bulunmaktadır. Özel ve devlet hastanesi gündüz yatak tarifesi ile birlikte özel oda fiyatları, günlük yatak ücretleri, özel ve devlet hastanesi gecelik yatak ücretleri güncellenmiş hali ile içeriğimizde yer almaktadır. İnceleyerek özel ve devlet hastanesi yatak ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane Yatak Ücretleri 2021

Özel hastanelerde 2021 yılında yatak ücretleri 1 gecelik 1.000 TL veya 2.000 TL olabiliyor. Yani, özel hastanede ameliyat olarak 7 gün yatış işlemi yapan bir kişi 1.000 TL üzerinden toplamda 7000 TL gibi yatak ve oda ücreti ödeyebilir. Gecelik, haftalık, aylık gibi ücretleri değişmektedir. Her hastanenin yatak ve oda fiyatlarıyla refakatçi ücretleri değişmektedir. Oda ücretleri ise yatak ücretinin 2 veya 3 katıyla uygulanır. Örnek olarak,  50 TL olan günü birlik bir oda yatak ücreti ile 150 TL olur diyebiliriz. 

Operasyon durumunda ameliyat ücretleri ve yatak fiyatları dahil ortalama bir özel hastanede 1.000 TL ve 2.000 TL arasında hem oda hem de operasyon ücreti ödeyebilirsiniz.

2021 yılı Özel hastanelerde yatak ve oda fiyatları:

 • Medical Park yatak ücreti (1 Gece için): 400 TL-600 TL
 • Acıbadem Hastanesi: 250 TL ve 2.800 TL
 • Türkiye Hastanesi: 200 TL ve 500 TL
 • Ümit Hastanesi: 250 TL ve 400 TL

Bu fiyatlar ortalama verilen fiyatlardır. Gideceğiniz özel hastanelerden gecelik yatak ücretleri için detaylı bilgi alabilir ve öğrenebilirsiniz.

Özel Hastanelerde Refakatçı Ücreti 2021

Refakatçı ücretleri ortalama olarak bir hastanede 12 saatte 150 TL ve 250 TL arasında değişirken, 24 saat hastanın yanında kalacak olan refakatçi için 300 TL ile 500 TL arasında değişir. Görüldüğü üzere refakatçi ücretleri hasta için bakım süresine ve gününe göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca özel hastanelerde her hastanenin kendi belirttiği bir fiyat üzerinden bu fiyatlar belirlenir. Bu fiyatlar ortalama olarak belirtilmiştir. Detaylı bilgiyi tedavi olacağınız hastaneden alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Yatak Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastanesi günlük yatak ücreti ortalama olarak 50 TL civarındadır. Devlet hastanesi yatak ücreti hastanın SGK durumuna bağlıdır. Sigorta güvencesi olan herkes devlet hastanelerinde yatak ve oda ücreti ödemeden tedavi olabilir. Fakat SGK’sı bulunmayan vatandaşlardan yapılan operasyonlar ve kalınan her gün için oda ve yatak ücreti talep edilmektedir. Devlet hastanesinde oda ve yatak ücretleri hastanın güvencesine bağlı olmasının yanı sıra konaklayacağı oda tipine ve kalacağı gün sayısına göre de değişiklik gösterecektir.

Örneğin; standart yatak ile steril oda bedeli aynı değildir. Uygulanmış olan operasyon ve sonrasında yapılacak olan tedavi için hangi oda tipi uygun ise size o oda ve yatak tipi tahsis edilecektir. Bu da tedavi sonunda ödeyeceğiniz tutarı belirleyecektir.

Devlet Hastanesi Özel Oda Fiyatları 2021

Devlet hastanesi özel oda fiyatları 2021 yılında kişinin sosyal güvencesi olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer ki sosyal güvenceniz var ise ameliyat olmanız halinde sizden ücret talep edilmeyecektir. Ancak güvenceniz yoksa, yapılan operasyonların yanında sizden yatak ücreti de istenebilir.

Tabi bu durum özel amaçlı estetik gibi durumlarda alınmaktadır. SSK tarafından karşılanan tutarlar haricinde sizden ücret talep edilebilir. Tedavi döneminden sonra bazı ücretler ortaya çıkabilir, bunlar ise medikal ürünlerin bedelleri olacaktır.

SGK’sız hastalar için devlet hastanesi özel oda fiyatları 2021

Yatak ÜcretleriÜcret
Standart Yatak Tarifesi45 TL
Steril Oda (Kemik iliği nakli için)201 TL
Gündüz Yatak Tarifesi34 TL
Refakatçi Yatak Ücreti 15 TL
Devlet Hastanesi Gündüz Yatak Tarifesi

Sağlık Bakanlığı Uygulama Tebliğinde özel odaların; tek yataklı, telefon, tv, buzdolabı ve refakatçinin dinlenmesi için gerekli bölümü ve donanımı bulunan, banyolu, lavabolu ve tuvaletli hasta odaları olarak tanımlandığı belirtiliyor.

Bazı devlet hastanelerin SGK’sız hastalar için belirlemiş olduğu yatak ücretlerini araştırdık. Ortalama olarak devlet hastanesi yatak ücretlerini sıralayacak olursak:

 • Hacettepe Hastanesi yatak ücretleri 50 TL
 • Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi 50 TL
 • Bey Tepe Murat Erdi Eker Devlet Hastanesi 50 TL
 • Başkent Üniversitesi Hastanesi 50 TL
 • Bayındır Söğüt Özü Hastanesi 40 TL
 • Gazi Mustafa Kemal Paşa Hastanesi 40 TL
 • Kavaklıdere Bayındır Hastanesi 25 TL

Verilen tüm fiyatlar kesin fiyatlar olmayıp, hastanelerin ücret politikasına göre değişiklik gösterebileceği gibi muayene durumuna, doktorlara ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterecektir. Kesin fiyat için, gitmek istediğiniz hastaneden bilgi alabilirsiniz.

Üniversite Hastanelerinde Özel Oda Ücretleri 2021

Üniversite hastanelerinde tıpkı devlet hastanelerinde olduğu gibi, sigortalı hastalardan özel oda ve yatak ücretleri için herhangi bir bedel alınmaz. Sigorta güvencesi olan kişiler katkı payının dışında bir ücret ödememektedir. Ancak sigortalı değilseniz, üniversite hastanelerinden özel oda ücreti olarak ödemeniz gereken tutar 200 TL civarında olacaktır. Bu tutar ortalama olarak verilmiştir. Tedavi sonrasında konaklayacağınız gün sayısına ve kalacağınız oda özelliklerine bağlı olarak ödemeniz gereken yatak ücreti hesaplanacaktır.

Özel Hastane Yatak Ücreti Geri Alma

Özel hastaneler sundukları yatak hizmeti için ilave ücretler talep edebilmektedir. Sağlık Uygulama Tebliği’nde bulunan ”Standart Yatak Tarifesi” işlem bedeline göre 2 yataklı odalar için 1,5 katını, tek yataklı odalar için de 3 katını geçmeyecek kadar ilave ücret alabilir. Bu ek ücretin fazla alınması durumunda bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne faturanız ile birlikte başvuruda bulunarak yatak ücretinizi geri alabilirsiniz.

Yatak ücreti dışında SGK ile anlaşmalı olan hastaneye muayene için giden hastalar 15 TL ile 30 TL aralığında bir katkı payı öder. Özel hastanelerde ise bu katkı payı dahili üzerinde fazla bir ücret talep edilir. Örneğin; kadın hastalıkları nedeniyle özel hastaneye giden bir hasta SGK’da 35 TL gibi bir miktar ödüyor. Özel hastaneler de ise katlım payı sabit ama muayene işlemi dahil 70 TL olabiliyor. Bununla ilgili özel hastanelere çok fazla şikayet olabiliyor. Yani hastane sizden en az 15 TL’lik kısmı alma durumundadır. SGK özel hastane ücretleri 2021 yılında muayene olduğunuz hastaneye, doktora veya branşa göre farklılık göstermektedir.

Özel hastanelerde muayene katılım payı bu yılda diğer yıllarda olduğu gibi her hastane de aynı değildir. Özel hastanelerin muayene ücretlerini SGK mevzuatına göre belirlenir. Özel hastanelerde ortalama muayene ücreti her bir doktor için bu yıl 75 TL-100 TL arasında değişmektedir. Muayene fiyatlarını hastanelerden öğrenebilirsiniz. Usulsüz ücret talep edildiğinde ise SGK hastanelere alınan ücretin 5 katına yakın bir ceza ücreti kesebiliyor. Bu şikayetler ile incelemeleri SABİM’den yapabilirsiniz ayrıca 184′ü arayarak bildirebilirsiniz.

SGK Özel Hastanelerde Neleri Karşılıyor?

SGK özel hastane masraflarını karşılar mı? Ücretlerinin bir kısmını karşılamaktadır. Sigortanın ödediği kısımdan geri kalan tutarı siz ödersiniz. Fakat sigortanız yok ise tedavinin tüm parasını siz ödersiniz. Fiyatlar hakkında gideceğiniz özel hastaneden bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane İletişim Numaraları

Hastanede gündüz yatak tarifesi hakkında daha detaylı bilgi almak için özel hastanelerin iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

 • Acı Badem: 444 5 544
 • Özel Ümit Hastanesi : 0222 335 0335
 • Medical Park : 444 44 84

Verilen tüm fiyatlar kesin fiyatlar olmayıp, hastanelerin ücret politikası muayene durumuna, doktorlara ve diğer etkenlere göre değişebileceğinden, kesin fiyat listesine gitmek istediğiniz hastaneye başvurarak ulaşabilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.