Devlet Destekli

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Köy Korucuları bilindiği üzere özellikle teröre maruz kalan ülkemizin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapmaktadırlar. Terörle mücadelede görev almak üzere yeni emekli olan geçici köy korucularının yerine 25 bin yeni köy korucusu alınacağı açıklandı. Geçici köy korucularının ismi geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile güvenlik korucusu olarak değiştirildi ve koruculara kadro ile birlikte birçok hak verildi.

korucu

Köy korucusu alım ilanı

678 SAYILI KHK İLE KÖY KORUCULARINA EMEKLİLİK

Geçen yıl 22 KASIM tarihinde yayımlanan 29896 sayılı ve 678 Resmi Gazete sayılı kararname ile geçici köy korucularının ismi değiştirilerek güvenlik korucuları ismi verilmiş ve kendilerine aşağıda belirtilen haklar verilmişti.

 1. 49 yaşını dolduran köy korucularının 22 KASIM  tarihinden 6 ay içinde ilişikleri kesilecek ve önceden peşin ödenmiş olan ücretin geri kalanı alınmayacak. Yani 22 MAYIS tarihine kadar 49 yaş ve üzeri geçici köy korucularının ilişikleri kesilecek.
 2. 44 yaşını dolduran ancak 50 yaşından gün almayan köy korucuların onbeş yıl ve üzerinde görev yapmaları şartıyla, başvuruda bulunmaları durumunda 22 MAYIS tarihine kadar görevlerinden ilişikleri kesilecek ve peşin ödenen maaşları geri alınmaz.

Yukarıda belirtilen her iki koşulda geçici köy korucularına emeklilik hakkı verilmiş olup, bu maddeler gereğince ilişiği kesilen koruculara Devlet tarafından maaş bağlanır ve 15 yıldan daha az görev yapan ve yaşı 50’yi dolduran köy korucularının hizmet yılı 15 yıl olarak esas alınacaktır. Yani isterse korucu 5 yıl görev yapsın, bu madde gereceğince emekli maaşını 15 yıl üzerinden alacaktır.

köy korucularına kadro

köy korucularına kadro

ÇOCUĞA VE KARDEŞE KÖY KORUCULUĞU DEVRİ

Kanun Hükmünde kararname maddesi gereğince, yukarıda belirtilen şartlarda görevden ilişiği kesilen, maaş bağlananan geçici köy korucularının yerlerine aynı yerleşim yerinde babasının kardeşinin yerine göreve devam etmek üzere 30 yaşını tamamlamamış olan çocuklarından veya çocuğu yoksa kardeşlerinden biri görev alabilecektir.

KÖY KORUCULARINA TAZMİNAT ÖDENMESİ

Yukarıda belirtilen kanun hükmünde kararname maddeleri gereğince görevlerinden ilişikleri kesilen köy korucularına tazminat ödemesi yapılacaktır. Tazminat ödemesinin hesaplanmasına aşağıda ki madde esas alınacaktır.

Birinci fıkranın (b) bendine göre ilişiği kesilen güvenlik korucularına, ilişiklerinin kesildiği tarihi takip eden aybaşından 50 yaşından gün alacakları tarihi takip eden aybaşına kadar olan ay sayısının, en son aldıkları aylık ücretleri ile ilişiklerinin kesildiği tarihi takip eden aybaşında bu Kanunun ek 16 ncı maddesi uyarınca bağlanan ilk aylıkları arasında oluşan farkın yarısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tazminat defaten ödenir. Verilecek tazminat tutarından herhangi bir vergi ve kesinti yapılmaz.”

Bu esaslar çerçevesinde göreve alınacak olan köy korucuları içinde uygulamaya devam edilecek ve  güvenlik korucusu olarak göreve başlayan korucularımız için emeklilik hakkı, oğula ve kardeşe mesleğin devri ve tazminat ödeme hakkı aynen uygulanmaya devam edecektir.

686 sayılı KHK. ile terör bölgelerinde görev yapmakta olan 18.066 köy  korucusu emekli edildi. Bu korucuların yerine yukarıda belirtilen esaslar kapsamında 30 yaşını aşmamış olan köy korucuları alınacak. Emekli olanlar haricinde 7.250 yeni köy korucusu alımı yapılacak.

GÜVENLİK KORUCULARINA YAŞ DÜZENLEMESİ

Türkiye’de görev yapmakta olan güvenlik korucusu (eski adıyla geçici köy korucusu) sayısının 54.760 sayısına çıkarılması hedefleniyor. Bundan sonra güvenlik korucularımızın yaşları 22 yaşının altında ve de 30 yaşının üzerinde olamayacak. Gönüllü olarak yaşına rağmen göreve devam eden korucularımızın ise yaşları 37′ yi geçemeyecek.

Köy Korucularının, görevleri, şartları, bağlı oldukları birimler, aylık maaşları, emeklilikleri, özlük hakları, hangi görevleri yerine getireceği, kısaca köy korucusunun bağlı olduğu mevzuat 442 sayılı Köy Kanununda belirtilmiştir.

KORUCU MAAŞLARI MEMUR MAAŞLARINA EŞİTLENECEK

Halen görevde olan ve yaşları 42 civarında olan korucularımızın yaşlarının 31 yaşa indirilmesi amaçlanırken, korucuyucu maaşlarının memur maaşlarına aynı seviye getirilmesi için İç İşleri Bakanlığı ve Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Fedarasyonu arasında bir görüşme yapıldı ve henüz bir karar çıkmadı ancak, Konferedasyon Başkanı Ziya bey, bu konuşma sonucunda olumlu bir karar beklediklerini ifade etti.

korucu

Köy korucusu alımı yapılacak.

MAAŞLARI HAKKINDAKİ KANUN

(Ek fıkra: 27/5/2007-5673/1 md.) Güvenlik korucularına hizmetin devamı süresince her ay 11.500 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda ücret ödenir. Bu ücret, herhangi bir vergi ve kesintiye tâbi tutulmaksızın ve peşin olarak ödenir. Güvenlik korucuları arasından, toplam güvenlik korucusu sayısının yüzde onunu geçmeyecek şekilde tefrik edilen korucu başlarına güvenlik korucularına ödenen ücretin yüzde onu kadar ilave ücret ödenir. Ay sonundan önce kendi isteğiyle görevden ayrılanlar ile disiplin hükümlerinin uygulanması sonucu görevlerine son verilenler hariç olmak kaydıyla, görevlerine son verilen veya ölen güvenlik korucuları için önceden peşin ödenmiş olan ücretin kalan günlere isabet eden tutarı geri alınmaz.

 (Ek fıkra: 27/5/2007-5673/1 md.) Güvenlik korucularından güvenlik güçleriyle birlikte operasyonlara katılanların iaşeleri, birlikte operasyona katıldıkları güvenlik güçlerinin bağlı olduğu birimlerce ve bu birimlerin bütçesinden karşılanmak üzere sağlanır. Bu Kanunda belirtilen görevler ile tabii afetlerde ve diğer olağanüstü hal ve durumlarda emsallerine göre başarılı görev yaptıkları görülen veya büyük yararlılık gösteren güvenlik korucularına, valinin teklifi ve İçişleri Bakanının onayı ile yılda bir defa aylık ücretlerinin iki katına kadar ödül verilebilir. Bir malî yılda bu şekilde ödül verilecek güvenlik korucusu sayısı, o ilde görevli güvenlik korucusu sayısının yüzde birini geçemez.

(Değişik son cümle: 15/8/2016-KHK674/21 md.: Aynen kabul: 10/11/2016-6758/21 md.) Güvenlik güçleriyle birlikte operasyonlara katılan güvenlik korucularına herhangi bir vergi ve kesintiye tâbi tutulmaksızın her ay 225 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ve operasyona çıktıkları gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek tazminat ayrıca ödenir. 

Köy Korucusu Olma Şartları

Aşağıda ki görselde, köy korucusu olmak isteyen vatandaşlarımız için Köy Korucusu Alımı illerinde ve Türkiye’nin tüm illerinde geçerli olan korucu olma şartları yer almaktadır.

Köy korucusu olma şartları

Bu kapsamda terörle mücadele edilen bölgelerde ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde Kanun Hükmünde Kararname ile emekli edilen köy korucularının yerine yeni güvenlik korucusu alımı yapılacak olup, bu alım için şartlarınız haiz ise, köy korucu kardeşi ve oğlu iseniz veya yaş ve fiziksel şartlarınız köy korucusu alımı için yeterli ise sizde, memur alımına ve güvenli korucusu alımlarına başvuru da bulunabilirsiniz. Alımların 2020 yılında da devam edeceği biliniyor.

Yorumlar
 1. Koyde ikamet sart mi dedi ki:

  Doguda köyde ikamet etmek sart mi .ben ankarada yasiyorum.kazandigim an direk giderim doğuya.banada cikar mi acaba.sart mi doguda ikamet etmek

 2. Koy korucu olmak istiyorum dedi ki:

  Babam 23 senedir gecici koy kurucusuydu fakat yaslaninca artik birakti bende babam gibi ulkemi vatanimi. Korumak maksadiyla .GEÇİCİ KÖY KORUCUSU olmak istiyorum

 3. SerkanTaçyıldız dedi ki:

  ARDAHAN Göle UğurtaşıKöyüde yaşamaltayım serkan taçyıldız bende köykorucusu olmak istiyorum 3defa alım oldu biz olamadık

 4. murat dedi ki:

  bır cok ınsanlar korucu olmus ama ılk hayınlıgı yapan onlar ılk korucu olan onlar nasıl oluyo bu ıs bırı cıkıpta acıklama yapma sansı varmı

 5. Ben gönüllü koruyucu olmak istiyorum dedi ki:

  Başvurular ne zaman 2017 başvuru yaptık bir usulsüzlük oldu hale bekliyoruz

 6. musa kılıcarslan dedi ki:

  koruyucu olmak istiyorum memleketime ülkeme faydali olmak istiyorum 053

 7. Köy koruycusu olmak istiyorum dedi ki:

  Ben tc hasan karataş köy koruycusu olmak istiyorum ama nerden baş vuruluyor onu bilmiyorum bana yardımcı olursanız cok makbul gecer diyorum şunda işimizim iş bulamıyorum bu ise baş vurdum siz beni bu koruycula alırsanız cok makbul gecer diyodum birde ben osmaniye de merkezde hikamet etiyorum diyeceklrim bukadar son

 8. Şaban dedi ki:

  bende köy korucusu olmak istiyorum

 9. Murat dedi ki:

  Koruyucu olmak icin dogu veya guneydoguda mi yasamak lazim

 10. Murat Kaya dedi ki:

  Güvenlik korucusu başvurum formu

 11. vedat söğüt dedi ki:

  selam ben korucu olmak istiyorum ancak köyümüze korucu vermiyorlar muhtar istemediği için ardahan göle durancam köyü

 12. Ahmet gezelge dedi ki:

  Ben herzaman devletime hizmet etmek istiyorm ben köy kurucusı olmak istiyorm cok denedim ancak bizim burda torbil gecerli oldugu icin herkez ganıdgnı aldrdı lütfen uerkililerimize ricede bulunyorm benide korucu yapsnlar

 13. Mahmut oymak dedi ki:

  Gonullu koruyucu olmak istiyorum vatanim icin bayragim icin halkimiz icin ve devletimiz icin koruyucu olmak istiyorum

  1. Korucu dedi ki:

   Kardeş gönüllü korucu maaş aliyormu

 14. Abdurrahim Demir dedi ki:

  Merhabalar Şırnak İdil bozkir köyün de ikamet ediyorum babam yaklaşık 1 yıl oldu emekliliğe ayrıldı emek li olduğu tarihlerde kamuya ait kaymakamlık bünyesinde geçici olarak çalışıyordum teseron yasasından faydalanirim düşüncesiyle babamın Koruculuk kadrosunu beklemeye aldım almamın sebebi geçici barinma merkezinde çalışıyordum mardin midyat multeci kampında KHK ile çıkan yasa göre geçici barinma merkezinde çalışan teseron işçileri bu yasadan faydalanmamaktadirlar o yüzden tekrardan babamın Koruculuk kadrosundan yararlanmak istiyorum gereğini yapılmasını arz ederim….

 15. Murat dedi ki:

  Korucu alımları nzamn başlıycak
  Bu iş imkanından bizde yararlanalım köyde yaşıyoruz işsisiz