Köye Ev yapmak İçin Belediye Ruhsat Fiyatları 2022 (DEVLET DESTEĞİ)

Köye Ev yapmak İçin Belediye Ruhsat Fiyatları 2022 (DEVLET DESTEĞİ)

Köyde ev yapmak isteyenler ve finansmana ihtiyaç duyanlar için bankalar tarafından kredi verilmektedir. Ayrıca devlet tarafından da köyde ev yapmak isteyenlere devlet yardımı verilmektedir. Köye ev yapmak isteyenlerin izlemeleri gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Köyde ev yapmanın maliyeti yapılacak evin büyüklüğüne göre değişmektedir. Halkbank tarafından da köye ev yapmak isteyenlere finansman imkanı sağlanmaktadır. İçeriğimizden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarımsal Alan İçin Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tarımsal ekonomik faaliyetlerde kullanılmak üzere; tarımsal alanlarda kümes, ahır, ağıl, depo, soğuk hava deposu, yemlik ve yem hazırlama tesisleri, mandıra, balık üretim tesisleri, arı hane, su ve yem deposu, gübre ve silaj çukuru yapımları ve bu tesislerin açılarak faaliyete geçilebilmesi için mutlaka ilgili kurumlara başvuru yapılarak yapı ruhsatının alınması gereklidir.

Tarımsal alanda yapı izni nasıl alınır? bu sorunun cevabı ise; tarım arazilerinin farklı amaçlarla kullanılmasını engellemek ve hangi zorunlu hallerde tarım arazilerinin kullanılabileceğine dair tüm usuller yönetmelikle belirlenmektedir.

Köyde Ev Yapmak İçin Ruhsat Nasıl Alınır?

Tarımsal alanda yapı izinlerinin nasıl alınacağı, başvuruların nereye yapılacağını tüm sorularınızı yazımızda cevapladık. İsterseniz başvurular ve izinleri alma aşamalarını anlatmaya başlayalım.

Burada anlatılanların hepsi ”Yapı kullanım ve işyeri açma ruhsatı” almak için yapılması gereken aşamalardır. Tarım arazilerinin kullanılması ve korunmasına dair yönetmeliğe Resmi Gazete‘de ulaşabilirsiniz.

Çiftçilerin tarımsal üretime teşvik edilmesi amacıyla, alternatif alanlarda kümes, ahır, ağıl, depo, soğuk hava deposu, yemlik ve yem hazırlama tesisleri, mandıra, balık üretim tesisleri, arı hane, su ve yem deposu, gübre ve silaj çukuru ile plan ve projeleri İl müdürlüğü tarafından incelenerek tarımsal nitelikli olduğuna karar verilen diğer tesislerle ilgili olarak Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü veya belediyelere, belediye sınırları dışında kalan yerler için başvuruların İl özel idarelerine ve oradan da İl müdürlüğüne yollanır. Tüm tarımsal faaliyetlerin ruhsatı için İl müdürlüğü tarafından bu talepler incelendikten sonra tesislerin uygun görülmesi halinde projede verilecek olan miktarda alana izin verilir.

Alternatif alan bulunamaması halinde ise plan ve projeleri İl müdürlüğünce incelenip, tarımsal nitelikli olduğuna karar verildikten sonra, tüm tarımsal faaliyetlerde üretilecek olan ürünlerin işlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili tesisler için ihtiyaç duyulan tarım arazileri, işletme için İl müdürlüğü tarafından tarım dışı kullanıma tahsis edilmektedir.

Köye Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Köye Ev Yapmak için kredi veren bankalar arasından ise, en uygun vade ve faiz avantajları ile kredi imkanı sağlayan Akbank, İşbankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalara müracaatta bulunabilirsiniz.

Bankalar, köyde ev yapmak için genelde bireysel ihtiyaç kredisi verirler. Eğer köyde tarım veya hayvancılık işi ile meşgulseniz, Ziraat Bankasına başvurmanız en iyi seçenektir. Yine Devlet tarafından verilen teşvik ve destekler için desteklenen sektörler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Ayrıca tarımsal alanlarda yapı izni alarak tarımsal amaçlı yapılar yapılabilmektedir. Mutlak tarım arazilerinde toplam inşaat alanı emsal değeri 0,20’dir. Çiftçinin yapacağı arazide barınabileceği kadar yapı emsale dahildir ve yapılacak yapı için izin verilen inşaat alanı 75 m2′ yi geçmeyecek şekilde izin verilmektedir. Mutlak tarım arazilerinde bu şartlar mevcutken, marjinal tarım arazilerinde ise tarımsal alanlarda  tarımsal amaçlı yapılar için toplam inşaat alanı E(Emsal): 0,30’dur. Çiftçinin barınabileceği yapı emsale dahildir ve inşaat alanı 150 m2′ yi geçmeyecek şekilde izin verilmektedir.

Köye dönüş projesi kapsamında köyüne dönenlere devlet tarafından yol ve ev yapım yardımı verilmektedir. Projeyi inceleyebilirsiniz.

Devlet Hibeleriyle Proje Yapılmasında Ruhsat Alınması Oldukça Önemlidir

TKDK ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibeleri almaya hak kazanarak tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunmak amaçlı yapı ve tesislerin açılışının yapılması için yapı ruhsatının alınması gereklidir. Yapı ruhsatı almadan söz konusu hibelerle projelerin hayata geçirilmesine olanak yoktur. Ruhsat almadan söz konusu projelerin yatırımları desteklenmeyerek projelerinin yapılmasını izin verilmemektedir.

2022 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat Ücreti

2022 Yılı Fiyatıyla Köy Evi Yapmanın Maliyeti ve Ruhsat hesaplamasını aşağıda ki ücretler üzerinden yapabilirsiniz.

Ev Ruhsat Fiyatları 2022

Köye ev yapmak için ruhsat fiyatları 2022 yılında yükseldi. İmar durumu belge ücretleri, 2022 ücret tarifesine göre, Çizili imar durumu belge ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 0-250 m² (Tapu Alanı) 400.00 TL
 • 251-500 m² (Tapu Alanı) 800.00 TL
 • 501 – 1000 m² (Tapu Alanı) 1.200,00 TL
 • 1001 -2000 m² (Tapu Alanı) 1.600,00 TL
 • 2001 m² ve üzeri (Tapu Alanı) 1.600,00 + her 100 m² için 50,00 TL

100 m2 Ev Ruhsat Maliyeti 2022

Yeni ve ilave inşaat ruhsatı tetkik ücret tarifesine göre, yeni yapı ruhsatı alınmasına ilişkin 1 metrekare 4,8 TL olduğundan 1000 metrekareye kadar konut, rezidans metrekare başına 4.800 TL oldu.

Ev Yapmak için Belediyeye Ödenen Para 2022

2022 yılında, Tapu kaydı düzenleme bedeli 345 lira, altyapı abone başvurusu 50 lira, pafta tasdik ücreti 125 lira, kat irtifakı/kat mülkiyeti tesisi ücreti 87 TL – 150 TL imar durumu ücreti çizili imar 400 TL – 1.600 TL, yazılı imar durumu ücreti 115 lira olarak uygulanacak.

Köye Ev Yapmak İçin Maliyeti Fiyatları

Köyde ev yapmak ruhsat için fiyatları Proje giderleri (elektrik projesi, statik proje, proje çizimi , mekanik tesisat proje çizimi, zemin etüt raporu), Kaba inşaat bedeli, Elektrik-su işçiliği, Pencere ve kapılar, Mutfak dolapları, Sıva ve boya, Fayans, klozet, lavabo ve duşakabin, Zemin kaplaması gibi çeşitli giderler için de yaklaşık olarak bir fiyat vermemiz gerekirse; inşaat maliyetlerinin son zamanlarda artışlar göz önüne alındığında 1.000.000-2.000.000 bin TL arası bir fiyatla karşılaşabilirsiniz.

Yapı Ruhsatı İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Tarımsal faaliyetlerde bulunmak için tarımsal yapı izinleri yatırım yapılacağı ve bağlı olunan Belediyelere yapılacaktır.

Belediyelerden yapı ruhsatının alınması için gerekli şartlar ve imar planlı alan için yapı izin ve ruhsatının alınması akış şekli şöyledir; Öncelikle imar planlı alanlarda ruhsat almak için bağlı olunan belediyeye başvuru yapılması gereklidir.

Belediyelerden istenen belgeler ve başvurularda götürülecek olan evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru dilekçe, tapu fotokopisi, ve 1/5.000 ve 1/25.000 lik haritalar gereklidir.
 • Ardından çevre ve şehircilik müdürlüğünün görüşünün alınması gereklidir.
 • Tüm şartların yerine getirilmesi ile şartlı uygundur yazısının alınması gereklidir.
 • Tarımsal yapılarda elektrik, tesisat, mimari ve statik projelerin zemin ve etüdünün sunulması lazımdır.

Tüm bu işlemler sırasıyla gerçekleştirilmelidir.

Yapı Ruhsatı İçin Başvurusu

Mimari projelerin mutlaka ”Tarım İl Müdürlüklerine” onaylatılması lazımdır. Yapı ruhsatı, yapı kullanma ruhsatı alınarak işyeri açılış ruhsatı işyeri açma izninin alınması ile tarımsal faaliyetler için verilen hibe projelerinin hayata geçirilebilir. Ruhsat ve yap kullanım izinlerinde bir diğer önemli noktada izin verilen inşaat alanıdır. İnşaat alanı tüm projeleri etkileyecek olup mimari projeye başlanılmadan önce Belediye ve ruhsat izni konusunda bilgi alınması gereklidir. Tüm bu akış aşamaları imar planlı alanlar için geçerlidir.

Şimdide imar plansız alan için yapılması gereken işlemlerin ve basamakların ne olduklarına geçebiliriz.

Yapı Ruhsatı İçin Başvurusu
Tarımsal Alan İçin Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

İmar plansız alan için ruhsat alma işlemlerinde en önemli unsur tüm İl tarım müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, Devlet su işleri, Yol ulaşım müdürlüğü, İl kültür ve turizm müdürlüğü, Karayolları İl özel idare, Askeriye ve diğer ilgili tüm kuruluşlarının görüşlerinin alınması gereklidir. Tüm bu görüşlerden sonra yapı kullanım izni uygun görüldüyse; Ruhsat için başvurduğunuz arazide ilgili tüm kurumlardan olumsuz raporu gelmemesi halinde yatırıma başlayabilirsiniz.

Köyde Ev Yapma Şartları 2022’de Nelerdir?

Eğer ruhsat için yapı kullanım izni ve ruhsatı ile ilgili tüm kurumlardan olumsuz raporu aldıysanız yani ruhsat iptali için başka bir arazi ve arsa bakmanız gereklidir. Olumsuz raporu ile ruhsat iptali alarak uygun değilse bürokrat gücünüz varsa uygun yazısı alabilir ya da başka bir alanda yatırım için ruhsat başvurusu yapabilirsiniz. Ruhsat izini için uygun raporu ve onayı alındıktan sonra mimari, elektrik, tesisat ve zemin etüdünün ve statik projelerin sunumu yapılabilir. Belediyeye müracaat, ilgili kurumlardan onay, proje için gerekli tüm mimari projelerin tarım il müdürlüklerine onaylatılması da gereklidir.

Köye dönüş kredi ve destekleri hakkında bilgi alabilir ve devlet destekli olarak köye yerleşebilirsiniz.

Bu aşamalar sırasıyla bu şekilde geçilerek Köyde Ev Yapma İzni Nasıl Alınır? sorularına verdiğimiz cevaplardan yararlanarak imar plansız alan için yapı ruhsatı, yapı kullanım ruhsatı ve işyeri açma izni alarak tarımsal faaliyetlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bağ Evi Yapmak Yasak mı? 2021 Düzenlemesi 2022’de Geçerli

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu yönetmelik kapsamında köyüne ve tarlasına dönene getirilen kolaylıklar belirlendi. Yönetmelikle Büyükşehir Belediyeleri’nce ‘kırsal yerleşik alan’ tespiti yapılan mahallelerin, belirli kurallar çerçevesinde,

köy yerleşik alanı şartlarına tabi olması sağlandı. Yönetmelikle tarımsal amaçlı yapıların tanımı genişletilerek, bu tanıma ‘bağ evleri‘ de dahil edildi.

MESAFE DÜZENLEMESİ YAPILDI

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği‘ne göre birden fazla yapı yapılan parsellerde, binalar arası asgari mesafe sınırı bitişik yapılar hariç 10 metreden 6 metreye düşürüldü. Bina azami yükseklikleri 6,50 metreden 7,50 metreye çıkarıldı. İskan dışı alanlarda 1500 metrekare üzeri hisseli parsellerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak en çok 1 konut amaçlı yapı yapabilme imkanı 3’e çıkarıldı. Yapıların komşu parsel sınırına 5 metre mesafe bırakma zorunluluğu 3 metreye düşürüldü.

EMSAL SINIRLANDIRAN MADDE İPTAL

Çevre Düzeni Planları’nda yer alan ve kırsal yerleşim alanları için emsali 0,50 ile sınırlandıran madde kaldırıldı. Emsal sınırlandırılan madde iptal edildi ve köy yerleşik alanı civarı sınırları için tespit edilebilecek mesafe 100 metreden 300 metreye yükseltildi.

İKAMETGAH BELGESİ İSTENMİYOR

Karadeniz bölgesinde ki gibi dağınık yerleşimlerin bulunduğu alanlarda, arası en çok 200 mt olan 2 ve daha fazla binayı içerecek şekilde “Dağınık Yerleşik Alan” olarka belirlendi. Bu alanlarda da köy yerleşik alanı kuralları geçerli olacak. Konut yapabilmek için köy nüfusuna kayıtlı olmak ve köyde sürekli oturmak şartları da ARTIK YOK..

BAĞ EVİNE RUHSAT ZORUNLULUĞU YOK

Tarımsal amaçlı yapıların tanımı genişletildi ve bu tanıma “bağ evleri” de dahil edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı da bu kapsamdaki diğer yapıları bu tanıma ekledi. İskan dışı alanlarda taban alanı 75 metrekareyi ve 2 katı geçmemek üzere yapılacak 1 bağ evi için bakanlığın uygun görüşü alınarak, köy içi yapılara benzer şekilde ruhsat zorunluluğu artık yok. Köylerde bina çatılarında yapılan güneş enerji sistemleri yapı ruhsatından muaf tutuldu.

Yorumlar

 1. Avatar of Şennur Aydın Şennur Aydın dedi ki:

  KÖYDE TARİHİ EVİ TADİLAT YAPIP TURİZM AMAÇLI KULLANIMA SUNULACAKTIR. DEVLET DESTEĞİ VARMIDIR.

 2. Avatar of Zeki Erkara Zeki Erkara dedi ki:

  Koyden ev almak istiyorum bankalar kredi verirmi verirse ne sekilde verir aydinlatirmisiniz

 3. Avatar of Ferhat Ferhat dedi ki:

  Köye ev yaptım tamamlamak istiyorum kıredi kullanabilirmiyim