E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor Nasıl Alabilirim? BASİT YÖNTEM 2023

E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor Nasıl Alabilirim? merak edilen konular arasındadır. Bu içeriğimizde basit yöntemler sayesinde E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmediği durumlarda öğrenci belgenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor Nasıl Alabilirim? BASİT YÖNTEM 2023

Öğrenciler, ilgili kurumda eğitim aldıklarını ve öğrenci olduklarını kanıtlamak için özellikle resmi kurumlar tarafından talep edilen öğrenci belgesine ihtiyaç duyarlar. Öğrenci belgesi nasıl alınır, nedir, içinde hangi bilgiler yer alır, e-okul öğrenci belgesi nasıl alınır 2023, MEB öğrenci belgesi nasıl alınır? merak ediyor. Lise öğrencileri öğrenci belgesini nereden alacaklarını bilmiyorlar.

Lise seviyesinde okuyan öğrenciler için lise öğrenci belgesi nasıl alınır? Ayrıca ehliyet için eğitim belgesi nedir, nasıl alınır, kimler e-Devlet öğrenci belgesi alabilir? Sıkça sorulan tüm soruları yanıtladık. Öğrenci belgesi nasıl alınır? Soruyla ilgili tüm detaylar!

Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenciler genellikle bağlı oldukları kurum üzerinden işlem yaparak öğrenim durum belgesi alabilirler. Öğrenim Belgesi, öğrencilerin öğrencilik durumunu gösteren resmi belgedir. Öğrenci durum belgesi internetten, okullardan, halk eğitim merkezlerinden ve e-devletten alınabilir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi görünmüyor diyorsanız başvuru yapmanız gereken tek yöntem velinizin E-Devlet sistemine giriş yapmanızdır. Size görünmeyen öğrenci belgesini veliniz e-devletten kaldırabilir.

Tüm illerde bulunan özel okul ve dershane fiyatlarını sizler için araştırdık. Mutlaka bütçenize uygun bir okul mevcuttur.

Öğrenim Belgesi Almanın Yolları 2023 Yılında Nelerdir?

Resmi işlerde gerekli eğitim sertifikasını almanın birden fazla yolu vardır. Eğitim kurumunda e-Okul, e-Devlet, EBA ve öğrenci işlerinden eğitim sertifikası almak mümkündür. Eğitim seviyelerine göre sertifika almanız gereken kurumlar şu şekildedir;

 • İlkokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin e-Okul ve e-Devlet eğitim bilgilerini gösteren belge almaları mümkün değildir.
 • Lise ve ilkokul öğrencileri belge almak için okul idaresine başvurabilirler.
 • Belgeniz, idari bölümde müdür ve müdür yardımcısı tarafından gün içerisinde teslim edilmek üzere hazırlanacaktır.
 • Üniversitede öğrenim görenler fakültenin öğrenci işlerinden veya e-Devlet üzerinden belgelerini sorgulayarak çıktılarını alabilirler.

Aldığınız belgenin imzalı ve mühürlü olduğundan emin olun. Aksi takdirde herhangi bir geçerliliği olmayacaktır. 15 yaşını dolduran lise öğrencileri e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapsalar dahi öğrenci belgesi alamazlar!

2023 E-Okul’dan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

2000’li yıllardan sonra eğitim hizmetlerinin dijital ortama taşınması ile hem öğrenci, hem veli hem de öğretmen tüm işlemlerini e-Okul üzerinden tek çatı altında gerçekleştirebilmektedir. E-okul öğrenci belgesi alma 2023 yılında Ek-3 belgesi olarak verilmiştir.

e-Okul’dan öğrenci belgesi almak için:

 • TR TC kimlik numarası, okul numarası ve görseldeki sayıları ilgili alana giriniz.
 • Öğrenci işleri bölümünden ”Raporlama” menüsüne tıklayınız.
 • ”Yukarı yazıcı” sembolüne tıklayarak devam edin.
 • Açılan sayfada, öğrenme belgesi menüsünden içe aktarmak istediğiniz dosyayı işaretleyin.
 • Ardından belgeyi alacağınız talebenin T.C. kimlik numarasını giriniz.
 • ”Tamam” butonuna işleminizi tamamlayın.
 • Belgenizi bilgisayarınıza kaydedeceğiniz gibi çıktısını da alabilirsiniz.
 • Tutanağı yazdırdıktan sonra tek yapmanız gereken okul yönetimine gidip müdüre veya müdür yardımcısına imzalatmak.

Lise öğrencileri, öğrenci belgelerini e-Okul’dan kolayca alabilirler. Doküman indirildikten sonra, insanlar onu yazıcı aracılığıyla yazdırabilir veya bilgisayarlarına kaydedebilir. Resmi kurumlar tarafından talep edilen öğrenci belgeleri sistemde periyodik olarak güncellenmektedir.

Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Günümüzde pek çok işlem elektronik ortamda daha hızlı yapılmaktadır. Öğrenim belgesi e-devlet üzerinden kolayca alınabilir. Öğrenim Belgesi almak isteyenler T.C. Numaraları ve e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak buradan hızlı bir şekilde öğrenim belgesini alabilirler.

e-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversite ve lisansüstü öğrencileri öğrenci belgelerini e-Devlet üzerinden kolayca alabilirler. TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra e-Devlet’ten öğrenci belgesi almak için;

 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın verdiği hizmetlerden Öğrenci Belgesi Sorgulama ekranına menüsüne tıklayın.
 • Kişinin öğrenim gördüğü okul listesi çıkacaktır.
 • Belgesini almak istediğiniz kurumu seçip belge sorgulama butonuna tıklayınız.
 • Sorgulamanızın ardından belgeniz oluşturulacaktır.

Bu sistem geliştirilene kadar üniversitelerde okuyanlar belgelerini sadece öğrenim gördükleri fakültelerin öğrenci işlerinden alabiliyorlardı. e-Devlet üzerinden alınan evraklar geçerli değilken barkod düzenlemesi sayesinde tüm resmi işlerde geçerlilik kazandı. Bilgi işlem personeli ile alınan belgede eğitimi alan kişinin fotoğrafı ve imzası yer alırken, e-Devlet üzerinden yazdırılan belgede imza ve fotoğraf yerine barkod bulunmaktadır.

Ehliyet İçin Öğrenim Belgesi Nereden Alınır?

Ehliyet başvurusu yapabilmek için yaş, deneyim, sağlık, sınav, adli sicil kaydı ve öğrenim belgesi şartı bulunmaktadır. Tüm belgeler eksiksiz şekilde tamamlandığında, başvurunuzu oluşturabilir ve ehliyet almak için eğitime başlayabilirsiniz. Ehliyet sahibi olmak için en az ilkokul mezunu olma şartı bulunmaktadır. 4+4+4 eğitim sistemine geçtikten sonra 4. sınıfı bitirdiğini belgeleyen vatandaşlar ehliyet alabilir. Diploması olmayan kişiler maalesef ehliyet alma hakkına sahip değildir.

Ehliyet başvurusunda lise mezunu aday ile ilkokul düzeyinde aday arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. En az ilkokul diploması ve diğer şartları sağladıktan sonra ehliyetlerini alabilirler.

Öğrenim belgesi alma adımları aşağıdaki gibidir:

 • İnternetten, okuldan, halk eğitim merkezlerinden ve e-Devlet üzerinden öğrenci durum belgesi alınmaktadır.
 • e-Devlet’ten öğrenim belgesi alabilmek için, eğitim hayatınıza devam ediyorsanız ”Öğrenci Belgesi Sorgulama” sayfasından, mezun olmuşsanız ”Mezun Belgesi Sorgulama” sayfasından eğitim bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden alınan belgeler barkodlu olduğundan ehliyet için direkt kullanılabilir.
 • Dilerseniz okulunuzun öğrenci işlerinden de eğitim bilgilerinizi gösteren belgeyi talep edebilirsiniz.

EBA’dan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

EBA’dan öğrenci belgesi alabilmek için kurum şifreniz ile birlikte EBA sistemine giriş yapınız. Ardından öğrenci işlemleri menüsünden ”Raporlar” sekmesine ve yazıcı sembolüne tıklamalısınız. Açılan sayfada ”Öğrenim Belgesi(Ek1) Geçmiş Dönemler” belgesine tıklayarak, öğrenim belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

EBA'dan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?
EBA’dan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci İşlerinden Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversite talebelerinin öğrenci belgesi almak için en sık tercih ettiği yöntemlerden biri şüphesiz bilgi işlem merkezleridir. Bilgi işlemde yaşanan yoğunluktan dolayı üniversite eğitimi alan kişilere tahsis edilen otomasyon sistemleri üzerinden de belge alma hizmeti başlatılmıştır. Öğrenci işlerinden öğrenci belgesi almak için, ilk olarak otomasyondan belge istediğine dair istekte bulunulması gerekmektedir. ”Öğrenci Belgesi İstek Formu” sayfasından belge alabilmek için talepte bulunun. Talebiniz yetkililere ulaştıktan sonra belgeniz mühürlü ve imzalı şekilde hazırlanmış olacaktır. Belgenin hazırlanma süresinin 3 gün olduğu söylense de, daha kısa sürelerde de raporların hazırlandığı bilinmektedir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Lise Nasıl Alınır?

Lise düzeyinde eğitim alan talebeler, belgelerini eğitim aldıkları liselerin idari kısmından alabilirler. Bunun için müdür ya da müdür yardımcısında öğrenim raporu için talep oluşturmaları gerekir. Ardından mühür ve imza ile belgelerini resmi kurumlarda kullanmak üzere hazır hale getirebilirler.

e-Devlet Öğrenci Belgesi Lise Kademesi

Lise derecesinde eğitim alan öğrenciler 15 yaşını doldurup e-Devlet sistemine kayıt olsalar dahi, öğrenci belgelerini alamazlar. Eğitim bilgilerine dair raporları sistem üzerinden görüntüleyemezler. Bu sebeple lise öğrenci belgesinin alınması için, eğitim alınan ilgili kurumunda idari kısma müracaat ederek, belgenizi talep edebilirsiniz. Müdür ya da müdür yardımcısının imzası ve mührü ile öğrenci belgeniz hazır olacaktır.

MEB Öğrenci Belgesi

MEB öğrenci belgesi sorgulama menüsü üzerinden üniversite ve yüksek lisans eğitim alan kişiler öğrenim belgelerini kolay bir şekilde alabilir. Bu konuda dikkat edilmesi nokta her gün bir talebe için sadece bir barkodlu belge verilmektedir. MEB öğrenci belgesi e-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınızda öğrenim belgenizi sorgulayabilir ve barkodlu şekilde resmi kurumlarda direkt olarak kullanabilirsiniz. İlkokul ve lise kademelerinde eğitim alan kişiler MEB ve e-Devlet sistemi üzerinden belge talebinde bulunamazlar. Bunun için bu kademede eğitim alanlar imzalı ve mühürlü raporlarını eğitim aldıkları kurumun idari kısmından talep edebilir.

Öğrenci Belgesi Diploma Mıdır?

Hayır, öğrenci belgesi diploma olarak kabul edilmemektedir. Diploma, bir eğitim kurumundan mezun olduğunu ispatlayan bir belge iken, öğrenim belgesi sadece mevcut eğitim hayatını gösterir. İşe başvurularında, askerlik durumlarında, ehliyet almak gibi pek çok sebepten dolayı, eğitim bilgilerine dair belge istenmektedir. Belgenizi ve diplomanızı e-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz. Mevcut eğitiminizi görüntülemek için, ”Öğrenci Belgesi Sorgulama” menüsüne, diplomanızı görüntülemek için ”Mezun Belgesi Sorgulama” sayfasına giriş yaparak sorgulama işleminizi başlatabilirsiniz. e-Devlet sisteminden alınan belgeler barkodlu olduğu için resmi kurumlarda geçerliliği bulunmaktadır.

Öğrenci Belgesi Nedir?

Kişinin bir eğitim kurumuna bağlı olduğunu ve eğitim aldığını gösteren resmi belgedir. İlk, orta, lise, üniversite ve lisansüstü düzeyde eğitim görmüş kişilerden istenen belge her türlü staj, iş, askerlik ve burs başvurularında istenir. Bu nedenle bu belge sadece öğrenim hayatına devam eden veya mezun olduğu halde henüz diplomasını almamış öğrencilere verilmektedir.

Öğrenci belgesindeki bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Öğrencinin adı-soyadı ve doğum tarihi
 • T.C Kimlik Numarası
 • Anne ve baba adı
 • Uyruğu
 • Sınıfı ve derecesi
 • Öğrenim gördüğü kuruma kayıt olma tarihi
 • Üniversite adı, fakülte, bölüm isimleri
 • Eğitim türü
 • Öğrenim süresi
 • Öğrencilik hakkının bulunup bulunmadığına dair yazı

Bilgi dahildir. Peki öğrenci belgesini en kolay ve hızlı şekilde nereden alabilirim? İnceleyelim.

Mezun Olan Biri Transkript Nasıl Alır?

Mezun Transkriptlerinin alınması iki şekilde yapılır. Birinci yol e-Devlet üzerinden. Ancak tüm üniversiteler olmasa da birkaç üniversite e-Devlet üzerinden transkript hizmeti vermektedir. Aramak yerine transkript yazarak öğrenebilirsiniz. Yine bazı üniversiteler öğrenci giriş bilgilerini siteden silmemektedir.

Okullarda transkript ve geçici belge yerine geçen transkript almak isteyenlere ücretsiz ve iki dilli dönemin başladığı müjdesi verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘özgür ve iki dilli transkripti’ açıklaması geldi. Salgın döneminde farklı şehirlerde bulunan ve eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen öğrencilerimize büyük kolaylık sağlayacaktır.

Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Açık öğretim lisesinde eğitiminize devam ediyor ve eğitiminizi kanıtlayıcı bir belge almak istiyorsanız il veya ilçenizdeki Açıköğretim Lise İrtibat Bürosuna bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz sonucunda belgeniz hazırlanacaktır. Ayrıca Açıköğretim Lisesinden alacağınız eğitim sertifikası sayesinde ulaşımda öğrenci kartı düzenleyerek birçok indirimden yararlanabilirsiniz.

Ortaokul Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Ortaokul düzeyinde eğitim görenler için okul idaresinden eğitimlerini belgeleyen rapor alınır. Okul numarası ve kimlik bilgileri ile görevliden öğrenci belgesi vermesini isteyebilirsiniz. Belgede eğitim durumunuzu gösteren imza ve mühür olup olmadığını kontrol ediniz.

Velisi Olduğum Öğrencinin Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni uygulama sayesinde resmi olarak ebeveyn olan kişiler artık resmi ve barkodlu belgelere çeşitli kanallardan ulaşabilecek. Dilerseniz e-Devlet, e-Okul ve EBA üzerinden eğitimlerini kanıtlayan raporlar alabilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Almak İçin Ne Gerekli?

Öğrenci belgesi almak için hem talebeler hem de veliler için gerekli olan bilgiler, T.C. kimlik numarası, okul numarası, e-Devlet üzerinden alınacaksa da e-Devlet şifresi gerekli olmaktadır. Okullardan alınan belgelerin mühürlenmesi ve imzalanması gerekmektedir. Fakat e-Devlet üzerinden alınan raporların resmiyeti olduğu için tekrardan yetkili kişiler tarafından onaylanmasına gerek kalmayacaktır.

Öğrenci Belgesini İnternetten Nasıl Alabilirim?

Öğrenci belgesini e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

e-Devlet Eksik veya Hata Bildir Linki Nerede?

Öğrenci belgenizde hata veya eksiklik varsa sayfanın alt kısmında yer alan “Eksik veya Hata Bildir” linkine tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Neden Alınır?

Öğrenim belgesi, kişinin hangi eğitim kurumunda öğrenim gördüğünü gösteren belgedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Zeynep Aydın Zeynep Aydın dedi ki:

  öğrenci belgesi e devlet de gözükmüyor hemen aktarabilir misiniz