geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,7964
EURO
9,4723
ALTIN
460,15
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma 2020 Şartları

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma 2020 Şartları

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Lise ve dengi okulların muhasebe bölümünden mezun olan öğrenciler mali müşavir olma hayalleri kurmaktadır. Liseden muhasebeden mezun olan kişiler öncelikle mali müşavir olabilmesi için deyimi yerindeyse kırk fırın ekmek yemeleri gerekecektir. Öncelikle muhasebe bölümü mezunları bu mezuniyetliklerini taçlandırmalıdır. Buda İktisadi ve idari bilimler fakültesini bitirmeleri ve mezun olmaları ile olacaktır.  Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olan herkes direk mali müşavir sıfatı ile ne yazıkki işe başlamamaktadır. Üniversiteden mezun olanların serbest muhasebeci mali müşavir olabilmesi için müşavirlik sınavını kazanması gerekmektedir ve 3 sene boyunca serbest muhasebesi mali müşavir ya da yeminli mali müşavirlerin yanında staj yapması gerekmektedir.  Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavından başarılı olarak geçenler iş hayatlarına serbest muhasebeci mali müşavir olarak başlayabilecektir. Serbest muhasebeci mali müşavir olmanın şartlarını taşıyanlar yüksek maaş karşılığında kamu ve özel sektörde mali müşavirlik mesleğini icra edebilirler. Yazımızda kısaca SMMM olma şartları, SMMM sınavı başvuruları ve şartları hakkında yazımızda sizler için geniş bilgilere yer verdik.

Serbest Muhasebeci 2020 Asgari Ücretleri

2020 yılında her alanda olduğu gibi SMMM hizmet bedelleri de güncellendi. Serbest muhasebecilerin 2020 yılı için verecekleri tüm hizmetlerde geçerli olacak ücret tarifesi üzerinden ücret tahsil etmektedir. Bu ücret tarifesi de  31 Aralık 2019 Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca hazırlanan Danışmanlık, Uyuşmazlık anlaşma, Hakemlik, SPK ve BBDK tarafınca yaptırılacak muhasebe denetim işlemleri, bilirkişilik, tasfiye, ortaklık işlemleri, konkordato işlemleri, fizibilite raporu,  vergi ve SGK işlem takibi gibi işlemlerinde geçerli olacak ücret tarifesi 2020 yılında meslek mensuplarınca uygulanacak olan asgari ücret tarifesi ekte yer almaktadır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Olma Şartları 2020

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak
  • Ayırt Etme Gücü, Kısıtlılık, Erginlik şartlarına haiz olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmama,
 • Mahkumiyet hali şartında mahkum olmama şartını yerine getirmelidir.
 • Ceza ve disiplin kovuşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak
 • Meslek şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak
 • Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı Yükseköğretim Kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer yükseköğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

3568 sayılı Yasanın 5. maddesine göre Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olabilmenin özel şartları şunlardır:

 1. En az 3 yıl boyunca serbest muhasebesi mali müşavir ya da yeminli mali müşavirlerin yanında staj yapmak,
 2. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavında başarılı olmak ve sınavı kazanmış olma,
 3. Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavında başarılı olduktan sonra yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş olanlarda, serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olma şartı aranmaz.
 4. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ruhsatını almış olma şartlarıdır.

SMMM Sınavı 2020 Takvim

Her yıl 3 dönem halinde yapılan Staja Başlama, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik, Özel Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik  sınavları 2020 Yılı Sınav Takvimi ile;

Tesmer 2020 Yılı Serbest Muhasebe Mali Müşavirlik, Yeminli Mali Müşavirlik ve Staja Başlama Sınavı açıklandı.

SMMM 2020 sınavı Tarihi

2020/1 Dönemi, SMMM Sınav Tarihleri : 14-15 Mart 2020

İlk kez katılacaklar için başvuru tarihleri : 16.12.2019-10.01.2020

Tekrar katılacaklar için başvuru tarihleri : 20.01.2020-21.02.2020

SMMM 2020 Sınav Başvuruları

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavına katılmak isteyen adaylar öncelikle ön başvuru yapmalıdır. Adaylar ön başvurularını https://ssi.tesmer.org.tr web adresi  Tc kimlik numarası ve şifre yazarak yapmalıdır.

blank

İlk kez sınava katılacak adaylar, web adresi üzerinden ön başvurusunu yaptıktan sonra bu belgenin yazıcı çıktısını, sınav başvuru dosyası ile birlikte bağlı bulunduğu SMMM Odası Başkanlığına teslim etmelidir. Sınava katılmaya hak kazanan adayların başvuruları, ilgili Oda Başkanlığı tarafından yine aynı web adresi üzerinden onaylanacaktır.

SMMM 2020 sınav  ücretleri ”TÜRMOB Temel Eğitim ve Staj Merkezi’nin” TESMER banka hesaplarına yapabilecekleri gibi kredi kartı ile sınav başvurusu sırasında TESMER Otomasyon Sistemi üzerinden de ödenebilir.

Banka bilgileri;

 1. Türkiye İş Bankası Ankara-Dikmen Şubesi 487 255
 2. Halk Bankası Ankara / Yenişehir Şubesi 16000 140

SMMM Sınav ilan detayı 

SMMM Sınav istenen Belgeler

 • Sınav dosyası
 • Cumhuriyet Savcılığından veya e-Devlet kapısı üzerinden alınacak adli sicil belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Mezun Belgesi (Lisans / Yüksek Lisans / Doktora Mezun belgesi)
 • 3 adet (4.5 x 6) boyutunda renkli fotoğraf
 • Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik stajının tamamlanmış olduğunu gösteren belgeler,
 • TÜRMOB tarafından gerekli görülen diğer belgeler
 • Sınav giderleri karşılığı olarak ders başına 170.00 TL olmak üzere, ilk defa sınava katılacak adaylardan; 7 dersten sorumlu olanlar için toplam 1.190 TL, 8 dersten sorumlu olanlar için ise toplam 1.360 TL ödemenin yapıldığına ilişkin belge,
 • Serbest Muhasebeci olarak serbest çalışanlardan, ilgili vergi dairelerinden alınacak mükellefiyet tesis tarihini gösterir belge ile affa uğramış olsalar dahi kaçakçılık suçlarından dolayı hüküm giymiş olunmadığını gösterir belge, ruhsat fotokopisi, faaliyet belgesi; bağımlı çalışanlardan, oda kayıt belgesi, ruhsat fotokopisi gibi belgeler istenir. 

blank

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Serbest muhasebeciliğin yanında yeminli mali müşavir de olunabilmektedir. Yeminli mali müşavirlik olabilmek için serbest mali müşavirlik alanında en az 10 sene çalışılmış olunması gerekmektedir. 10 yıl  serbest muhasebeci mali müşavirlik hizmeti yapan muhasebeciler yeminli mali müşavirlik sınavına girmeleri ve sınavı kazanmaları gerekmektedir. Yeminli mali müşavirlik sınavına giren ve sınavdan başarılı olan kişiler yeminli mali müşavir olabilir tabi bunun için Asliye Ticaret Mahkemesine yemin olarak kabul gören bir metin vermesi gerekmektedir.

Yeminli mali müşavir olanların alacakları aylıklar devlet kurumunda ve özelde farklılık göstermektedir. Ortalama yeminli mali müşavir maaşlarımı 3250  TL ve 5500 TL arasında değişir. İş hayatında performanslarına ve hangi okuldan mezun olduklarına göre alacakları aylıklar da değişebilmektedir.

Kamu kurumlarında görev alan yeminli mali müşavirlerin maaşları ise standart olmaktadır. Bu kişiler devlette A seviyesinde memur olarak görev almaktadır. Kamu kurumlarında yeni işe başlayan en alt kademe mali müşavir maaşı ise 3185 TL olurken,  en yüksek kademe mali müşavir maaşı olan kişiler 4125 TL arasındadır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.