Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu 2023 (Maddi Destek) 500 TL

Sosyal yardım türlerine bir yenisini daha ekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, vatandaşa sosyal yardım kartı müjdesi vermişti. Bunun ardından ise yardımdan faydalanmak isteyen ve bilgi almak isteyen tüm Başkent’liler merakla Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart başvurusu devam ediyor mu, nedir, başvurusu nasıl yapılır, Başkent Kart başvuru şartları, gıda yardımı için araştırma yapmaktadır. Verilen bu sosyal kart hakkında tüm bilgileri alabilir ve detayları öğrenerek başvuru formu üzerinden bilgileriniz girerek başkent karttan yararlanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu 2023 (Maddi Destek) 500 TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2023 yılında Başkent Kart Başvurusu açılan, Başkent kart nedir, nasıl başvurulur, şartları nelerdir, nerden temin ediliri bakiye yükleme ve sorgulama işlemleri konuları detaylı bilgileri yazımızda.

Başkent Kart Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent kart forms.ankara.bel.tr üzerinden başvuru yaparak alınmaktadır. Başvurusu Formu doldurularak Ankara’da ikametgah eden kişilere öncelik tanınmaktadır. Ön başvuru yapan ve başkent kart için gerekli şartları sağlayan kişilerin ön başvuruları kabul edilir ve desteklerden faydalanabilirler.

Başkent Kart Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 500 TL Yardım Başvurusu

Başvurularınızı size en yakın Başvuru Merkezlerinden yapabilirsiniz. Onaylanan başvurularınız doğrultusunda kartınızı alabileceksiniz. Başvurularınızı online olarak da yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra kartınız posta yoluyla adresinize gönderilecektir.

Ankara Başkent Kart başvurusu yapacak vatandaşlar, Başkent 153’ü arayarak veya https://mavimasa.ankara.bel.tr adresinden başvuru formunu doldurarak ön başvurularını yapabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvuru Sayfası üzerinden iş ilanları ve başvuru yöntemleri hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Başkent Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Sermaye kartı başvurusunda bulunacakların yardıma muhtaç olduklarını ve yoksulluk sınırında olduklarını belgelemeleri gerekiyor. Yardıma muhtaç kişiler kalan bakiye kadar bu kartı kullanabilecek. Ankara ve ilçelerinde yardıma muhtaç ve maddi sıkıntı yaşayan tüm vatandaşlar anında sermaye kartı başvurusunda bulunarak yardımlardan yararlanabiliyor.

Başkent kart başvurusu şartları aşağıdaki gibidir:

 • Resmi kimlik belgesi (Nüfus kimlik kartı, Pasaport vb.)
 • Şehiriçi hareketlilik amacıyla kullanılması
 • Geçerli bir e-posta adresi
 • İstenen ücretin ödendiğini gösteren geçerli bir fatura
 • Belgelere ilave olarak, Başkent Kart Uygulama Formu doldurularak gerçekleştirilen başvuru için gerekli tüm formların doldurulması

Kullanıma açılan Capital kart, yeni destek konsepti ile ilçelerdeki tüm esnaflar bu kartlara yüklenen veya nakit olarak yatırılan tutarlardan yararlanabiliyor.

Başkent Kart Başvuru Sorgulama

Başkent Kart başvurusu ile ilgili sorgulama Başkent Kart web sitesi üzerinden yapılabilir. Siteye giriş yapılırken Ana Sayfada yer alan Sorgulama bölümüne tıklanmalıdır. Buradan Başvuru Sorgula butonu tıklanarak başvurunun durumu sorgulanabilir. Ayrıca sorgulama için başvuru numarası gerekmektedir. Bu numara, başvurunun yapıldığı an belirtilerek başvuru sahibine iletilecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu sermaye kartı başvurusu yapan vatandaşlar, başvurusunu nereden takip edeceklerini merakla arıyor. Başvuru takiplerinizi mavimasa.ankara.bel.tr adresinden sorgulayabilirsiniz. Başvurunuzun hangi aşamada olduğunu sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

ABB Başkent Kart Limiti Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal kart destek limiti 500 TL‘dir. İhtiyaç sahiplerine 2 ayda bir olmak üzere 500 TL veriliyor bu durumda başkent karta aylık 250 TL ödeme yapılmaktadır.

Birden fazla yerde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar temassız ve güvenilir bir şekilde kullanabilirler.

Başkent kart hakkında sosyal medya hesapları aracılığı ile yapmış olduğu paylaşımda bulunan Mansur Yavaş: 232 bin 351 aileye 100 milyon TL’lik destek paketi hazırlandığını açıkladı. Tam kapanma döneminde sektör temsilcileri ve çalışmaları geliri azalan esnaflara 18 bin 500 kişiye 500 TL nakit ödeme yapılacaktır. Kartlarına yada isimlerine yüklemeleri yapılan kişilere kısa mesaj yolu ile bilgilendirme yapılacaktır. Destekten faydalanan kişiler yapılan destek ödemeleri sonrasında kartın geçerli olduğu yerlerde limitlerini kullanabilirler.

Başkent Kartı Nerelerde Kullanabilirim?

Başkent karta yüklenen destek ödemeleri dışında kartınıza kendiniz para aktarabilir ve geçerli olduğu durumlarda banka kartı olarak kullanabilirsiniz.

Başkent Kart, İstanbul’da aşağıdaki işletmelerde kullanılabilir: Spor Merkezi, alışveriş merkezleri, tiyatro, sinema, restoran, kafeler, çayevleri, havuzlar, kütüphaneler, sanat galerileri, havaalanları, otobüs, tren ve deniz ulaşımı. Ayrıca Başkent Kart, İstanbul’daki çeşitli üniversiteler, hastaneler ve diğer kamu kurumları tarafından da kabul edilmektedir.

Başkent Kartın geçerli olduğu yerler aşağıdaki gibidir:

 • Alışveriş
 • Temassız Ödeme
 • Akaryakıt
 • Para Çekme
 • Fatura Ödeme
 • Özel Fırsatlar olarak Başkent kartı kullanabilirsiniz.

Ankara Belediyesi Sosyal Yardım Kart Diğer Başvuru Merkezleri

Sosyal yardım başvuruları, online başvuru ortamı dışında Ankara Belediyesi Sosyal Yardım Kart başvuru merkezleri, Aile Yaşam Merkezleri ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Kadın Kulüpleri’nden alınmaya devam edilecektir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlarda yaşanacak olan sıkıntıları önlemek ve vatandaşın rahat başvuru yapmasını sağlamak amacı ile başvuru merkezlerinin de sayısını arttırmıştır. Başvurular, kart sahiplerinin ikametgah kağıtları göstermek koşuluyla herhangi bir sosyal yardım kurumuna veya belediye başkanlığına yapılır.

Başkentte hizmet veren başvuru merkezleri aşağıdaki gibidir:

 • Kalecik AYM
 • Ayaş AYM
 • Kuşcağız AYM
 • Akyurt AYM
 • Yahyalar AYM
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Altındağ AYM
 • Araplar AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kahramankazan AYM
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezlerinden başvurular yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

Bu yardımı alabilmek için Başkent yardım kartı gerekli olduğundan, öncelikle bu kartın alınması gerekmektedir. Sermaye kartı almak için bazı belgelere de ihtiyaç vardır. Öncelikle T.C Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi, ikametgah belgesi, onaylı nüfus kayıt örneği, muhtardan alınabilecek yoksulluk belgesi, SGK’dan alınabilecek gelir veya gelir belgesi, kira sözleşmesi ve belgelerinin aslı ve fotokopisi mal beyanı ile ilgili tüm bu belgelerle gidilmesi veya başvuru yapılması durumunda Başkent kartı düzenleniyor. Böylece Ankara büyükşehir belediyesinin doğalgaz yardımı için gerekli belgeler bilinerek başvuru yapılır.

Yardıma muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar yani hane halkı geliri esas alınmaktadır. İşsiz, muhtaç, engelli, kronik hasta, dul kadın, afetzede, şehit gazi ve asker yakınları ile geliri olmayan 65 yaş üstü kişilere doğalgaz yardımı yapılmaktadır. Yoksulluk sınırının altında yaşayan ancak gayrimenkul sahibi olan kişiler Başkent kart başvurusunda bulunamazlar ve yardımdan yararlanamazlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Servis Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi ailelerin ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan çocuklarının hizmet bedellerini karşılamaya başladı.

Maddi durumu yetersiz olan ve okulu evlerine uzak olan öğrenciler ile aileleri ve ailelerine maddi yardımda bulunan Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya pilot bölge olarak belirlediği Altındağ ve Yenimahalle ilçelerinden başlama kararı aldı. Bu bölgelerde ikamet eden öğrencilerin servis ücreteleri ABB tarafından karşılanmaktadır.

Başkent Kart Başvuru e-Devlet

Başkent kart başvurusu e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır.

Başkent Kart için Nereyi Aramalıyım?

Başkent 153 çağrı merkezini arayarak 5’i tuşlayıp Başkent Kart menüsüne girebilirsiniz. Size en yakın Nereye Kart satış noktalarını aramalısınız. Başkent Kart noktalarının bir listesi için Engelli ve Yaşlı Bilet Hizmetleri sayfasını (https://www.baskentkart.com/engel-ve-yasli) ziyaret edebilirsiniz.

Başkent Kart’tan Para Çekilebilir mi?

Para yatırıp çekebilir, kartınızı kişiselleştirdikten sonra ise karttan karta para gönderebilir ve fatura ödemeleri yapabilirsiniz. İçindeki bakiye kadar harcama yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Nerelerde Geçerli?

Market, mağaza, akaryakıt istasyonu ve diğer işlemlerde geçerlidir.

ABB Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

ABB kırtasiye yardımı 300 TL olarak Başkent kartlara yüklenecek.

Başkent Kart Ücretli mi?

Dünyanın her yerinde geçerli olan Başkent Kart sahibi olmak isteyen vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A-Blok’ta bulunan Başkent Kart bankosundan 20 lira karşılığında teslim alabilirler.

Yorumlar

 1. Avatar of Medine özsoylar Medine özsoylar dedi ki:

  3tane çocuk okutuyorum 7.500 TL Kira veriyorum sadece eşim çalışıyor yetmiyor Eşim rahatsız olduğu için düzenli çalışmıyor çocuklarımın ihtiyacını karşılayamıyorum lütfen yetkililerden sesimi duymalarını istiyorum

 2. Avatar of Mehmet gürsoy Mehmet gürsoy dedi ki:

  İhtiyaç sahibiyimde

 3. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  Bizimde başkent kart a limit yatmadı

 4. Avatar of melike melike dedi ki:

  Bende mart ayinda yatcak dedlir dha yatmadi gida parsi ne mzn yattac

 5. Avatar of Müzeyyenb Müzeyyenb dedi ki:

  Başkent karta bekloyoruz abim adına onaylannadi

  1. Avatar of Müzeyyenb Müzeyyenb dedi ki:

   Kartmiz onaylanmıştır bir haber gelmiyor

 6. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 3 cocuk annesiyim cok sıkıntı günlere yasiyoruz lütfen destek verin o karta cok ıhtıyacım var verirseniz cok mutlu olurum cocuklarıma bez alamiyorum:(

  1. Avatar of Murat Murat dedi ki:

   Rabbım yardımcınız olsun inşallah

 7. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Merhaba cok sıkıntı yasiyotuz lütfen yardımcı olun bimde o karta ihtıyacım var