Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? (BAŞVUR) (100.000 TL’ye Kadar)

Asgari ücret ile kredi hesaplama ve ne kadar çekileceğini, şartlarını hemen öğrenebilir ve dilediğiniz bankaya ihtiyacınız olan kredi için başvuru yapabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? (BAŞVUR) (100.000 TL’ye Kadar)

2022 yılında asgari ücretli vatandaşlara yapılan zam sonrası araştırılan konular arasında yer alıyor. Zam sonrası vatandaşlar taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi çekmek için araştırma yapmaya başladı. Asgari ücretle çalışanlar hangi bankadan ne kadar kredi alabilir, taşıt kredisi verilir mi, ihtiyaç ve konut kredisi ne kadar çekilebilir içeriğimizde detaylandırdık. İçeriğimizde bankaların asgari ücretle çalışanlar için sunduğu kredi limitlerini ve imkanlar hakkında detaylı bilgi alarak, istediğiniz limit için hesaplama yapıp bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.

Asgari Ücretli Kredi Çekebilir mi?

Asgari ücretli çalışan kredi çekebilir. Maaşınızın 10 katına kadar kredi. Yani asgari ücretli bir kişi en az 10 bin lira en fazla 50 bin lira kredi alabiliyor.

Asgari ücretle çalışan kişi kredi imkanlarından yararlanabilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar maaşlarının %50’si oranında kredi hesaplayarak taksit ödemeye uygun kredi başvurusunda bulunabilirler. Asgari ücretli bir kişi, temiz bir sicil kaydı ve maaşını karşılayacak miktarda bir kısım ile kredi başvurusunda bulunabilir.

Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar 2022 Güncel Liste

Bankacılık sektöründe asgari ücretle çalışan müşterilerine kredi veren bankalara büyük ilgi gösterilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar için uygun faiz oranları ve esnek ödeme seçenekleri ile kolayca kredi sağlayan birçok banka bulunmaktadır. İhtiyacınız olan nakit desteğini karşılamak istiyorsanız, bankaların kredi koşullarına uyarsanız bütçenize uygun olan krediyi çekebilirsiniz.

Asgari Ücretliye Kredi Çıkaran Bankalar aşağıdaki aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat bankası
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Şekerbank
 • Aktif Bank
 • Alternatif Bank
 • Fibabanka
 • HSBC
 • Anadolu Bank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Kuveyttürk Bankası
 • ICBC
 • Albaraka
 • En Para
 • Cepte TEB
 • ING Bank
 • Denizbank

Belirttiğimiz bankalardan ihtiyacınız olan tutarı başvuru yaparak çekebilirsiniz.

Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren birden fazla banka, müşterilerinin gelir durumuna göre kredi imkanları sunmaktadır. Bu nedenle asgari ücret alan vatandaşlar, yüksek gelirli kişilere göre finansman açısından avantajlı görülmemektedir. Ancak bazı bankalar asgari ücretli müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bütçelerine uygun kampanyalar yaparak kredi kullanmalarına olanak sağlamaktadır.

Asgari Ücret ile Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Asgari ücret ile çalışanların her ne kadar gelir belgesi olsa da bankalardan kredi kullanabilmeleri için belirlene bir takım şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartların en önde geleni ise iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. İyi bir kredi notuna sahip değilseniz hane geliriniz ne kadar olursa olsun bankalardan kredi çekme şansınız yoktur. Bu sebeple kredi notunuzun düşmemesine özen göstermeli ve yükseltmek için uğraşmalısınız. Siciliniz temiz ise kredi notunuzda yüksek gözüküyor ise gelir belgeniz ile kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Bu durum çekeceğiniz krediye göre de değişiklik gösterecektir.

Asgari Ücretliye En Uygun Kredi Veren Banka Hesaplaması

Asgari ücret ile en uygun kredi veren bankaları sizler için listeledik. Asgari ücret 2022 yılında 5.500 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücret olan 5.500 TL kadar geliri olanlara kredi veren en uygun bankaları ve hesaplamalarını sizler için araştırdık.

BankalarKredi MiktarıKredi Vade SüresiFaiz Oranı
Vakıfbank10.000 TL 12 Ay%1,55
Akbank20.000 TL 24 Ay%2,10
Garanti Bankası35.000 TL 24 Ay%2,54
Yapı ve Kredi Bankası40.000 TL36 Ay%2,84
TEB 20.000 TL24 Ay%1,77
Ziraat Bankası Asgari Ücrete En Uygun Kredi Limitleri Hesaplaması

Asgari Ücretle Çekilebilecek Kredi Limiti 2022 Güncel

Asgari ücret ile kredi limiti 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu kredileri ihtiyacınıza göre belirleyerek kullanabilirsiniz.

Kredi kullanırken aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Sigorta girişinin en az 3 ay önce başlamış ve hala devam etmekte olması.
 • Gelir belgesinin olması.
 • Kredi sicilinin düzgün olması.
 • Kredi notunun yüksek olması.
 • Şartlarını taşıması gerekir.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret ile çalışan bir kişi en az 5.500 TL en fazla ise 50.000 TL ile 55.000 TL’ye kadar maaşı üzerinden kredi çekebilir.

Bankadan çekebileceğiniz kredi limiti maaş aldığınız bankanın inisiyatifine, sicilinize ve kredi notunuza göre değişiklik gösterir. Vakıfbank’tan kredi çekmek istiyorsanız asgari ücretin %50’sini geçmemeniz gerekir. Yani 2.500 TL’lik aylık ödeme limiti ile Vakıfbank’tan 45.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. İhtiyacınız olan krediyi çekmek için seçeceğiniz banka ile görüşerek limit ve ödeme için bilgi alabilirsiniz.

İpotek, üzerine mal kaydı gibi durumlarda bu ürünleri kullanarak bankalarda daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilir ve hemen başvuru sağlayabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kanuna göre 2022 yılı için asgari ücret 5.500 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu minimum tutar ile çekilebilecek maksimum kredi tutarının 2.500 TL olması gerekmektedir. Bu hesaba göre faiz oranı 36 aya bölünerek belirlenir. Buna göre asgari ücretle kredi çekecek kişinin 36 ay taksitli ve tutarı 2.500 TL’yi geçmeyecek şekilde kredi çekmesi gerekiyor.

Akbank’tan 35.000 TL kredi çekecek olan biri asgari ücret ile 36 ayda 1.406 TL geri ödeme tutarı ile nakit ihtiyacını kullanabilir. Müşterisi olduğunuz bankalar ise size inisiyatif sağlayabilir ve istediğiniz miktar için yardımcı olabilirler. Bankalar ile görüşerek net bir bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Asgari Ücretliye Kredi Veriyor mu?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar Ziraat Bankasından maaşlarını alıyorlarsa veya daha önce Ziraat Bankası maaş müşterisi olarak çalışmışlarsa ihtiyaç kredisi için en düşük 3 ay ve en yüksek 36 ay vade seçenekleri ile kredi kullanabilmektedirler. Bazı bankalar müşterilerine esnek davranarak kredi tutarını artırabilmektedir.

İhtiyaç kredisi asgari ücret çalışan birine en az 5.000 TL en fazla ise 50.000 TL ile 55.000 TL arası olarak verilir. Tutar ücretin %50’sini geçmeyecek şekilde olmalıdır. Üzerinizde herhangi bir kredi var ise bu durumda en fazla çekebileceğiniz tutar ise 10 bin TL gibi bir miktar olacaktır. Limit yükseltmek için üzerinizde herhangi bir mal var ise beyan edebilir ve yüksek miktarda ihtiyaç kredinizi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası asgari ücretli ihtiyaç kredisi örnek ödeme tablosu:

Faiz OranıVade (AY)Çekilen tutar
%1,796 AY5.000 TL
%1,7912 AY10.000 TL
%1,9936 AY25.000 TL
Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? hemen ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Bankalardan kredi alırken kredinin aylık ödemesinin maaşının %50’sini geçmemesine dikkat ederek kredi kullanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Araç Kredisi Çıkar mı?

Minimum maaş ile taşıt/taşıt kredisi çekebilirsiniz. Maaşınızın %70’ini aylık olarak bankaya ödemeniz mümkün ise taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu hemen hemen her banka için risk taşır ve mümkün değildir. Üzerinize kayıtlı bir ev, arsa veya başka bir mülkünüz varsa satın alacağınız aracı kullanarak ipotek edebilir ve taşıt kredisinden yararlanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı? 2022 Güncel Üst Limit

Konut değerinin yüzde 90’ına kadar kredi almak mümkün. Asgari ücretle çalışan ve başka geliri olmayan kişi üst limitten konut kredisi kullanmak isterse maaşının yüzde 70’ini taksitlendirebiliyor

2022 yılı için 5.500 TL’den maaşının %70’ini yani 3.750 TL’sini ödeyerek kredi başvurusunda bulunabilir. 3 aydan başlayarak 120 aya kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredilerinde avantaj olarak aile bireylerinin toplam gelirleri de incelenmekte ve %70’e varan kredi taksitleri ödenmektedir.

10 yıl (120 ay) vadeli konut kredisi kullanmak isterseniz 50.000 TL ile 110.000 TL arasında kredi çekebilirsiniz.

İş Bankasından asgari tutar ile konur kredisi alacaklar için örnek ödeme tablosu:

Faiz OranıVade (AY)Çekilen TutarGeri Ödenecek Tutar
% 2,0550 Ay70.000 TL 2.251,10 TL
%2,05120 Ay100.000 TL2.911,73 TL
%2,05120 Ay110.000 TL3.202,80 TL
Asgari Ücretliye Konut Kredisi

Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi almayı düşünen vatandaşların Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler kredi notları ile kredi kullanabilirler mi aşağıdaki tablodan kontrol ederek başvuruda bulunabilirler.

Kredi NotuRisk DurumuKredi Kullanma Durumuİpotek veya Kefil ile Kredi İmkanı
0 (Sıfır)RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1-699Çok DüşükÇok DüşükÇok Düşük.
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1500-1699İyiYüksek Herhangi Bir Kefil ve İpotek İstenmez.
1700-1900Çok İyiÇok YüksekPuan Durumu ile Herhangi Bir Kefil Durumu Yoktur.
Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı

Asgari ücret ile kredi alabilmeniz için sicilinizin ve kredi puanınızın belli bir seviyede olması gerekmektedir. Yukarıdaki tabloda kredi notu risk durumu ve kredi kullanım durumunu inceleyebilirsiniz.

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kendi maaşınıza göre asgari ücret için ne kadar kredi açıldığını hesaplayarak size uygun faiz oranları ile bankalara başvurabilirsiniz. Aylık taksitlerinizin toplam tutarı, aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Çekebileceğiniz maksimum miktar kanunla sınırlıdır. Yüzde elli limite kadar kredi tutarlarından yararlanabilirsiniz.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 2022 Güncel Liste

Çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı bazı yasal kararlarla sınırlandırılmıştır. Yasaya göre; Aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir.

 • 5.500 TL maaş alan bir kişi aylık 2,750 TL ödeme yapacak şekilde bankalardan kredi kullanabilir.
 • 7.500 TL maaş alan vatandaşlar en fazla aylık 3.750 TL ödeyebileceği kredi tutarında kredi kullanabilir.
 • 8.500 TL maaş alan kişiler bankalara aylık 4.250 TL ödeme yapabilirler.
 • 10.000 TL maaş alan vatandaşlar ise kullanacakları kredilerin en fazla ödeme tutarı 5.000 TL olacak şekilde bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler.

5.500 TL Maaş Alan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

5.500 TL maaş alan kişiler aylık 2.750 TL ödeme yapabilecek şekilde kredi kullanabilirler.

Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi puanınızı ayda en az 100-150 puan artırmanız mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.