Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? (BAŞVUR) (100.000 TL’ye Kadar)

Asgari ücret ile kredi hesaplama ve ne kadar çekileceğini, şartlarını hemen öğrenebilir ve dilediğiniz bankaya ihtiyacınız olan kredi için başvuru yapabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? (BAŞVUR) (100.000 TL’ye Kadar)

Asgari Ücretliye maaşının 10 katı kadar kredi çıkar. Yani bira asgari ücretli en az 5 bin lira en fazla 40 bin lira kadar kredi alabilir. 2022 yılında asgari ücretli vatandaşların yapılan zam sonrasında araştırılan konular arasındadır. Yapılan zam sonrasında vatandaşlar taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi çekmek için araştırmaya girmiştir. Bu yazımızda asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar, hangi bankalar kredi verir, asgari maaş alana araç kredisi çıkar mı, ne kadar ihtiyaç ve ev kredisi çekebilir, maaşa göre kredi hesaplama ile ilgili tüm merak edilenleri yanıtladık. Yazımızın içeriğinde asgari ücret ile çalışanlar için bankaların sunduğu kredi limitlerini ve imkanlarını görebilir ve dilediğiniz limit için bilgi alarak hesaplama yapabilir, başvuru sağlayabilirsiniz.

Asgari Ücretli Kredi Çekebilir mi?

Evet çekebilir. Asgari ücret ile çalışan bir kişi kredi imkanlarından yararlanabilir. Asgari ücret ile çalışanlar maaşının %50’si olacak şekilde kredi hesaplanarak taksit ödemesine uygun kredilere başvuru sağlayabilir. Sicili temiz olan ve maaşını karşılayacak kısım kadar olan bölümü ile asgari ücretli bir kişi krediye başvuru yapabilir.

Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar 2022

Türkiye’de çalışma hayatına devam eden vatandaşların yaklaşık olarak 12 milyondan fazlası asgari ücret ile çalışandır. Her vatandaşın olduğu gibi asgari ücret çalışanının da acil nakit desteğine ihtiyacı vardır. Bu gibi durumlarda bankalar akıllara gelir. Bankacılık sektöründe asgari ücret ile çalışan müşterilerine kredi kullandıran bankalara ise oldukça ilgi gösterilmektedir. Asgari ücret çalışanlarına özel uygun faiz oranları ve esnek ödeme seçenekleriyle kolay bir şekilde kredi kullandıran birçok banka bulunmaktadır. İhtiyacınız olan nakit desteğini karşılamak istiyorsanız bankaların kredi şartlarına uygunsanız bütçenize uygun olan krediyi çekebilirsiniz.

Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren birden çok banka müşterilerinin gelir durumlarına göre kredi imkanları sunar. Bu sebeple asgari ücretli vatandaşlar, yüksek gelirli kişilere göre finansman konusunda pekte avantajlı sayılmaz. Fakat bazı bankalar asgari ücretli çalışan müşterilerine acil nakit ihtiyaçlarını giderecek bütçesine uygun kampanyalar yaparak kredi çekmelerini sağlar.

Asgari Ücretliye Kredi Çıkaran Bankalar:

 • Ziraat bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Şekerbank
 • Aktif Bank
 • Alternatif Bank
 • Fibabanka
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • HSBC
 • Anadolu Bank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Kuveyttürk Bankası
 • ICBC
 • Albaraka
 • En Para
 • Cepte TEB
 • ING Bank
 • Denizbank

Belirttiğimiz bankalardan ihtiyacınız olan tutarı başvuru yaparak çekebilirsiniz.

Asgari Ücret ile Kredi Çekme Şartları

Asgari ücret ile çalışanların her ne kadar gelir belgesi olsa da bankalardan kredi kullanabilmeleri için belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu şartların en önde geleni ise iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. İyi bir kredi notuna sahip değilseniz hane geliriniz ne kadar olursa olsun bankalardan kredi çekme şansınız yoktur. Bu sebeple kredi notunuzun düşmemesine özen göstermeli ve yükseltmek için uğraşmalısınız. Siciliniz temiz ise kredi notunuzda yüksek gözüküyor ise gelir belgeniz ile kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Bu durum çekeceğiniz krediye göre de değişiklik gösterecektir.

Asgari Ücretliye En Uygun Kredi Veren Banka Hesaplaması

Asgari ücret ile en uygun kredi veren bankaları sizler için listeledik. Asgari ücret 2022 yılında 4.250 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücret olan 4.250 TL kadar geliri olanlara kredi veren en uygun bankaları ve hesaplamalarını sizler için araştırdık.

Kredi MiktarıKredi Vade SüresiAylık ÖDemeToplam Ödenecek Kredi Tutarı
10.000 TL 12 AY937 TL11.293 TL
20.000 TL 24 AY1.039 TL25.047 TL
37.000 TL 36 AY1.416 TL 51.183 TL
Ziraat Bankası Asgari Ücrete En Uygun Kredi Limitleri Hesaplaması

Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Çekilir?

2022 yılında asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar bakalım; Asgari ücretli bir çalışan 5.000 TL’den 37 bin TL’ye kadar kredi çekebilir.

Örnek tablo:

Çekilecek tutarVADEÖdenecek Tutar
10.000 TL36 ay376 TL
20.000 TL36 ay752 TL
37.999 TL 36 ay 1.392 TL
Asgari Ücrete Ne Kadar Kredi Çekilir?

Asgari Ücretle Çekilebilecek Kredi Limiti

Asgari ücret ile kredi limiti 37 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu kredileri ihtiyacınıza göre belirleyerek kullanabilirsiniz. Kredi kullanırken aranan şartlar:

 • Sigorta girişinin en az 3 ay önce başlamış ve hala devam etmekte olması,
 • Gelir belgesinin olması
 • Kredi sicilinin düzgün olması
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Şartlarını taşıması gerekir.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret ile çalışan bir kişi en az 5.000 TL en fazla ise 37.000 TL ile 40.000 TL’ye kadar maaşı üzerinden kredi çekebilir.

Bankadan çekebileceğiniz kredi limiti maaş aldığınız bankanın inisiyatifine, sicilinize ve kredi notunuza göre değişiklik gösterir. Örneğin; Vakıfbank’tan kredi çekmek istiyorsanız asgari ücretin %50’sini geçmemeniz gerekir. Yani 1.412 TL’lik aylık ödeme limiti ile Vakıfbank’tan 35.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. İhtiyacınız olan krediyi çekmek için seçeceğiniz banka ile görüşerek limit ve ödeme için bilgi alabilirsiniz.

İpotek, üzerine mal kaydı gibi durumlarda bu ürünleri kullanarak bankalarda daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilir ve hemen başvuru sağlayabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kanun gereği 2022 yılı asgari ücret 4.250 TL olarak belirtilmiştir. Belirlenen bu asgari tutar ile çekilebilecek kredi miktarının en fazla 1.412 TL olmalıdır. Bu hesaba göre 36 aya bölünerek faiz oranı belirlenir. Buna göre asgari ücret ile kredi çekecek kişinin 36 ay taksit ile 1.412 TL’yi geçmeyecek tutar ile kredi çekmesi gerekmektedir.

Örneğin; Akbank’tan 35.000 TL kredi çekecek olan biri asgari ücret ile 36 ayda 1.406 TL geri ödeme tutarı ile nakit ihtiyacını kullanabilir. Müşterisi olduğunuz bankalar ise size inisiyatif sağlayabilir ve istediğiniz miktar için yardımcı olabilirler. Bankalar ile görüşerek net bir bilgi alabilirsiniz.

Asgari Ücretli Ne kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

İhtiyaç kredisine en düşük 3 ay en yüksek 36 ay vade seçenekleri ile kredi çekebilirsiniz. Bazı bankalar müşterilerine esnek davranarak kredi miktarını yükseltebilir. Gelelim ihtiyaç kredisini ne kadar çekebileceğinize;

İhtiyaç kredisi asgari ücret çalışan birine en az 5.000 TL en fazla ise 35.000 TL ile 40.000 TL arası olarak verilir. Tutar ücretin %50’sini geçmeyecek şekilde olmalıdır. Üzerinizde herhangi bir kredi var ise bu durumda en fazla çekebileceğiniz tutar ise 10 bin TL gibi bir miktar olacaktır. Limit yükseltmek için üzerinizde herhangi bir mal var ise beyan edebilir ve yüksek miktarda ihtiyaç kredinizi alabilirsiniz.

Örnek Tablo:

Ziraat Bankası Asgari Ücret ile İhtiyaç Kredisi:

Faiz OranıVade (AY)Çekilen tutarÖdeme Tutarı
%1,596 AY5.000 TL 889,86 TL
%1,5912 AY10.000 TL940,26 TL
%1,5936 AY35.000 TL1.352,94 TL
Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? hemen ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Bankalardan kredi alırken kredinin aylık ödemesinin maaşının %50’sini geçmemesine dikkat ederek kredi kullanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Araç Kredisi Çıkar mı? 2022

Asgari bir maaş ile araç/taşıt kredisi çekebilirsiniz. Aylık olarak bankaya maaşınızın %70 kadarının ödenmesi mümkün ise taşıt kredisine sahip olabilirsiniz. Fakat bu hemen hemen her banka için risk taşır ve pekte mümkün değildir. Üzerinize ev, arsa, veya başka bir mal kayıtlıysa, alacağınız aracı kullanarak ipotek ettirebilir ve araç kredisinden yararlanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar? 2022

Asgari ücret ile çalışan kişi konut kredisi alabilir. Kişi maaşının %70’ini yani 2022 yılı için 4.250 TL’den 2.975 TL’sini bankaya ödeyerek krediye başvurabilir. 3 aydan başlayarak 120 aya kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredilerinde avantaj olarak aile bireylerinin toplam geliri de incelenerek %70’i kadar kredi taksiti ödenmektedir.

10 yıl (120 ay) vade ile ev kredisi kullanmak isterseniz 50.000 TL – 110.000 TL arasında bir tutarda kredi çekebilirsiniz.

Örnek verirsek İş Bankası’ndan asgari tutar ile konut kredisi alacak olan kişi:

Faiz OranıVade (AY)Çekilen TutarGeri Ödenecek Tutar
% 1,3850 Ay70.000 TL 1.947,38 TL
%1,38120 Ay100.000 TL1.710,20 TL
%1,38120 Ay110.000 TL1.881,22 TL
Asgari Ücretliye Konut Kredisi

Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi almayı düşünen vatandaşların Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı? bakalım.

Kredi NotuRisk DurumuKredi Kullanma Durumuİpotek veya Kefil ile Kredi İmkanı
0 (Sıfır)RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1-699Çok DüşükÇok DüşükÇok Düşük.
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1500-1699İyiYüksek Herhangi Bir Kefil ve İpotek İstenmez.
1700-1900Çok İyiÇok YüksekPuan Durumu ile Herhangi Bir Kefil Durumu Yoktur.
Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı

Asgari ücret ile kredi çekebilmek için sicilinizin ve kredi puanınızın belirli bir düzeyde olması gerekir. Yukarıdaki tabloda kredi notu risk durumu ve kredi kullanma durumunu inceleyebilirsiniz.

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkarıldığını kendi maaşınıza göre hesaplama yaparak size uygun faiz oranı olan bankalara başvuru yapabilirsiniz. Aylık taksitlerinizin toplam miktarı, aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir. Çekeceğiniz maksimum tutar yasalara göre sınırlandırılır. Yüzde elli ile sınırlandırılan kısma kadar olan kredi miktarlarından yararlanabilirsiniz.

3.000 TL Maaş Alan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Kredi puanınız yüksek ise, başka bir borcunuz bulunmuyor ve gelir belgenizde 3.000 TL geliriniz olduğunu bankaya belgelerseniz 10.000 TL’den 50.000 TL’ye kadar kredi çekmeniz mümkündür. Bankalar ile görüşmeleriniz sağlayarak faiz oranı ve geri ödemesi en uygun olan kurumu seçebilir ve nakit ihtiyacınıza göre paranızı çekebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!