Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? (BAŞVUR) (100.000 TL’ye Kadar)

Asgari ücret ile kredi hesaplama ve ne kadar çekileceğini, şartlarını hemen öğrenebilir ve dilediğiniz bankaya ihtiyacınız olan kredi için başvuru yapabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? (BAŞVUR) (100.000 TL’ye Kadar)

2023 yılında asgari ücrete yapılan zam sonrası vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Zam sonrası vatandaşlar taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi çekmek için araştırma yapmaya başladı.

Asgari ücretle çalışan hangi bankadan ne kadar kredi çekilebilir, taşıt kredisi verilebilir mi, ihtiyaç ve konut kredisi ne kadar çekilebilir içeriğimizde detaylandırdık. İçeriğimizde bankaların asgari ücretli çalışanlar için sunduğu kredi limitleri ve imkanları hakkında detaylı bilgi alarak, dilediğiniz limit için hesaplamalar yaparak ve bilgi alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Asgari Ücretli Kredi Çekebilir mi?

Şu an brüt asgari ücret 10.008 TL olmuştur. Vatandaşlar düzenli olarak bu parayı alabildiği müddetçe konut kredisinden, otomobil kredisine başvurabilir. Asgari ücretli bir kişi en az 17 bin TL kredi alabilir. Bu miktar 50 bin ile 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Asgari ücretle çalışan kişi kredi imkanlarından faydalanabilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar maaşlarının %50’si oranında kredi hesaplayarak taksit ödemeye uygun kredi başvurusunda bulunabilirler. Asgari ücretli bir kişi, temiz bir sicil ve maaşının bir kısmı ile kredi başvurusunda bulunabilir.

Asgari Ücretliye Kredi Veren Bankalar 2023 Güncel Liste

Bankacılık sektöründe asgari ücretle çalışan müşterilerine kredi veren bankalara büyük önem verilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar için uygun faiz oranları ve esnek ödeme seçenekleri ile kolayca kredi sağlayan birçok banka bulunmaktadır. İhtiyacınız olan nakit desteğini karşılamak istiyorsanız, bankaların kredi koşullarına uyarsanız bütçenize uygun olan krediyi çekebilirsiniz.

Asgari Ücretliye Kredi Çıkaran Bankalar aşağıdaki aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat bankası
 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Şekerbank
 • Aktif Bank
 • Alternatif Bank
 • Fibabanka
 • HSBC
 • Anadolu Bank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Kuveyttürk Bankası
 • ICBC
 • Albaraka
 • En Para
 • Cepte TEB
 • ING Bank
 • Denizbank

Belirttiğimiz bankalardan ihtiyacınız olan tutarı başvuru yaparak çekebilirsiniz.

Bankacılık sektöründe faaliyet gösteren birden fazla banka, müşterilerinin gelir düzeyine göre kredi imkanları sunmaktadır. Bu nedenle asgari ücret kazanan vatandaşlar, yüksek gelirli insanlara göre finansman açısından avantajlı görülmemektedir. Ancak bazı bankalar asgari ücretli müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bütçelerine uygun kampanyalar yaparak kredi kullanmalarına olanak sağlamaktadır.

Asgari Ücret ile Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Asgari ücretli çalışanların gelir belgesi olmasına rağmen bankalardan kredi kullanabilmeleri için belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşullardan en önemlisi ise iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. Kredi notunuz iyi değilse hane geliriniz ne kadar olursa olsun bankalardan kredi alamazsınız.

Bu nedenle kredi notunuzu düşürmemeye özen göstermeli ve yükseltmeye çalışmalısınız. Siciliniz temizse ve kredi notunuz yüksek görünüyorsa gelir belgeniz ile rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Bu alacağınız krediye göre değişiklik gösterecektir.

Asgari Ücretliye En Uygun Kredi Veren Banka Hesaplaması

Asgari ücret ile en uygun kredi veren bankaları sizler için listeledik. Asgari ücret 2023 yılında 8.506 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücret olan 8.506 TL kadar geliri olanlara kredi veren en uygun bankaları ve hesaplamalarını sizler için araştırdık.

BankalarKredi MiktarıKredi Vade SüresiFaiz Oranı
Vakıfbank10.000 TL 12 Ay%1,91
Akbank20.000 TL 24 Ay%3,29
Garanti Bankası35.000 TL 24 Ay% 3,65
Yapı ve Kredi Bankası40.000 TL36 Ay% 4,79
TEB 20.000 TL24 Ay%2,09
Ziraat Bankası Asgari Ücrete En Uygun Kredi Limitleri Hesaplaması

Asgari Ücretle Çekilebilecek Kredi Limiti Kaçtır?

Asgari ücretle birlikte kredi limiti 50 bin TL‘ye kadar çıkıyor. Bu kredileri ihtiyaçlarınıza göre kullanabilirsiniz.

Kredi kullanırken aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Sigorta girişinin en az 3 ay önce başlamış ve hala devam etmekte olması.
 • Gelir belgesinin olması.
 • Kredi sicilinin düzgün olması.
 • Kredi notunun yüksek olması.
 • Şartlarını taşıması gerekir.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücret ile çalışan bir kişi en az 8.506 TL en fazla ise 50.000 TL ile 85.000 TL’ye kadar maaşı üzerinden kredi çekebilir. Bankadan çekebileceğiniz kredi limiti maaş aldığınız bankanın inisiyatifine, sicilinize ve kredi notunuza göre değişiklik gösterir. Vakıfbank’tan kredi çekmek istiyorsanız asgari ücretin %50’sini geçmemeniz gerekir. Yani 2.500 TL’lik aylık ödeme limiti ile Vakıfbank’tan 45.000 TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. İhtiyacınız olan krediyi çekmek için seçeceğiniz banka ile görüşerek limit ve ödeme için bilgi alabilirsiniz.

İpotek, üzerine mal kaydı gibi durumlarda bu ürünleri kullanarak bankalarda daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz. İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilir ve hemen başvuru sağlayabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Kanuna göre 2023 yılı için asgari ücret 8.506 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu minimum tutar ile çekilebilecek maksimum kredi tutarının 4.500 TL olması gerekmektedir. Bu hesaba göre faiz oranı 36 aya bölünerek belirlenir. Buna göre asgari ücretle kredi çekecek kişinin 36 ay taksitli ve tutarı 4.500 TL’yi geçmeyecek şekilde kredi çekmesi gerekiyor.

Akbank’tan 35.000 TL kredi çekecek olan kişi, nakit ihtiyacını 36 ayda 1.406 TL asgari ücretle kullanabilecek. Müşterisi olduğunuz bankalar ise size inisiyatif sağlayabilir ve istediğiniz tutarda yardımcı olabilir. Bankalarla iletişime geçerek net bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Asgari Ücretliye Kredi Veriyor mu?

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar, maaşlarını Ziraat Bankası’ndan almaları veya daha önce Ziraat Bankası’nın maaş müşterisi olarak çalışmış olmaları halinde ihtiyaç kredisi için en az 3 ay en fazla 36 ay vade seçeneği ile kredi kullanabilirler. Bazı bankalar müşterilerine esnek davranarak kredi tutarını artırabilmektedir.

İhtiyaç kredisi asgari ücret çalışan birine en az 5.000 TL en fazla ise 50.000 TL ile 55.000 TL arası olarak verilir. Tutar ücretin %50’sini geçmeyecek şekilde olmalıdır. Üzerinizde herhangi bir kredi var ise bu durumda en fazla çekebileceğiniz tutar ise 10 bin TL gibi bir miktar olacaktır. Limit yükseltmek için üzerinizde herhangi bir mal var ise beyan edebilir ve yüksek miktarda ihtiyaç kredinizi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası asgari ücretli ihtiyaç kredisi örnek ödeme tablosu:

Faiz OranıVade (AY)Çekilen tutar
%1,796 AY5.000 TL
%1,7912 AY10.000 TL
%1,9936 AY25.000 TL
Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar? hemen ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Bankalardan kredi alırken kredinin aylık ödemesinin maaşının %50’sini geçmemesine dikkat ederek kredi kullanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Araç Kredisi Çıkar mı?

Minimum maaş ile taşıt kredisi çekebilirsiniz. Maaşınızın %70’ini aylık olarak bankaya ödemeniz mümkün ise taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu hemen hemen her banka için risk taşır ve mümkün değildir. Kayıtlı bir eviniz, arsanız veya başka bir mülkünüz varsa, satın alacağınız aracı kullanarak ipotek edebilir ve taşıt kredisinden yararlanabilirsiniz.

Asgari Ücretliye Konut Kredisi Çıkar mı? 2023 Güncel Üst Limit

Konut değerinin %90’ına kadar kredi almak mümkün. Asgari ücretle çalışan ve başka bir geliri olmayan kişi üst sınırdan konut kredisi kullanmak isterse maaşının yüzde 70’ini taksitlendirebiliyor.

2023 yılı için 8.506 TL yani 5.900 TL’den maaşının %70’ini ödeyerek kredi başvurusunda bulunabilir. 3 aydan başlayarak 120 aya kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredilerinde avantaj olarak aile bireylerinin toplam gelirleri de incelenmekte ve %70’e varan kredi taksitleri ödenmektedir.

10 yıl (120 ay) vadeli konut kredisi kullanmak isterseniz 50.000 TL ile 110.000 TL arasında kredi çekebilirsiniz.

İş Bankası’ndan asgari tutarlı alacaklar için örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

Faiz OranıVade (AY)Çekilen TutarGeri Ödenecek Tutar
%2,2550 Ay70.000 TL 117.314,50 TL
%2,25120 Ay100.000 TL290.088,00 TL
%2,25120 Ay110.000 TL319.096,80 TL
Asgari Ücretliye Konut Kredisi 2022

Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi almayı düşünen vatandaşların asgari ücretle kredi kullanabilmesi için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler aşağıdaki tabloyu inceleyerek kredi notları ile başvuru yapabilirler.

Kredi NotuRisk DurumuKredi Kullanma Durumuİpotek veya Kefil ile Kredi İmkanı
0 (Sıfır)RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1-699Çok DüşükÇok DüşükÇok Düşük.
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Vardır.
1500-1699İyiYüksek Herhangi Bir Kefil ve İpotek İstenmez.
1700-1900Çok İyiÇok YüksekPuan Durumu ile Herhangi Bir Kefil Durumu Yoktur.
Asgari Ücret ile Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı

Asgari ücret ile kredi alabilmeniz için sicilinizin ve kredi puanınızın belli bir seviyede olması gerekmektedir. Yukarıdaki tabloda kredi notu risk durumu ve kredi kullanım durumunu inceleyebilirsiniz.

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kendi maaşınıza göre asgari ücrete kaç kredi açıldığını hesaplayarak size uygun faiz oranları ile bankalara başvurabilirsiniz. Aylık taksitlerinizin toplam tutarı, aylık gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Çekebileceğiniz maksimum miktar kanunla sınırlıdır. Yüzde elli limite kadar kredi tutarlarından yararlanabilirsiniz.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 2023 Güncel Liste

Çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı bazı yasal kararlarla sınırlandırılmıştır. Yasaya göre; Aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir.

 • 8.506 TL maaş alan bir kişi aylık 4.253 TL ödeme yapacak şekilde bankalardan kredi kullanabilir.
 • 9.500 TL maaş alan vatandaşlar en fazla aylık 4.750 TL ödeyebileceği kredi tutarında kredi kullanabilir.
 • 10.500 TL maaş alan kişiler bankalara aylık 5.250 TL ödeme yapabilirler.
 • 12.000 TL maaş alan vatandaşlar ise kullanacakları kredilerin en fazla ödeme tutarı 6.000 TL olacak şekilde bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler.

8.506 TL Maaş Alan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

8.506 TL maaş alan kişiler aylık 4.253 TL ödeme yapabilecek şekilde kredi kullanabilirler.

Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi puanınızı ayda en az 100-150 puan artırmanız mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.