Zabıta Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları

Belediyelere başvuru yaparak zabıta memuru olmak isteyen kişiler, Zabıta Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları başvuruların nasıl yapılacağını, KPSS zabıta memuru sınavından ne kadar puan almalarının gerektiğini ve 2022 yılında lisans mezunları dahil olmak üzere ne kadar maaş aldıklarını detaylandırdık.

Zabıta Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları
15 Mart 2022 08:24

Zabıta memuru olabilmek için KPSS sınavına girmek gerekiyor. Sınavdan yeterli puan alan ve zabıta olma şartlarını sağlayan kişiler zabıta olmaya hak kazanıyorlar. Zabıtaların ve zabıta olmaya hak kazanan kişilerin maaşları derece ve kıdemlerine göre 4.250 TL ile 4.999 TL arasındadır. Zabıta Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları içeriğimizde zabıta olmak için neler yapılması gerekiyor ve ortalama ne kadar maaş alacaklarını detaylandırdık.

Zabıta Alım Süreci ve Gerekli Şartlar

Zabıta olmak için öncelikle devlet tarafından yapılan KPSS sınavına girmiş olmak ve en az 60 puan almış olmak gerekmektedir. Zabıta olabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girerek sınavdan en az 60 ve üzeri bir puan alan kişiler alım ilanlarına başvuru yapabilir. Belediye de zabıta olma süreci Belediye Başkanlıklarının Basın ve Yayın İlan Birimi tarafından zabıta alımı ilanının yayınlanmasıyla başlamaktadır.

Zabıta olmak isteyen adaylar gerekli olan evraklar ile birlikte, ilanda belirtilmiş illere başvuru yaparlar. Zabıta olmak isteyen kişiler bu şartları taşımaları durumunda Belediyelerin Zabıta Alım ilanlarını takip ederek başvuru yapabilir. Zabıta olmak için, sözlü mülakatlara katılan kişiler en az 70 puan alması gerekiyor ve daha sonra yapılan hesaplamalar doğrultusunda KPSS sınavından alınan puanın %50’si ile sözlü mülakattan alınan puanın %50’si toplanarak en yüksek puan alan adaylar ve aranan gerekli şartları sağlayan adaylar zabıta olmaya hak kazanır. Zabıta olmak için başvuru yapmış kişiler, Belediye Başkanlıklarının Memur Atama ve Sınav Yönetmenliği’ ne göre işe alınmaktadır.

Zabıta olmak için Belediye Başkanlıklarının duyuru sayfasında bulunan Personel Genel Müdürlüğü bölümünde yayınlanan zabıta alımlarını takip edebilirsiniz. Adayların başvurabilmesi için bir takım şartları yerine getirmesi gerekir. Genel ve özel şartlar, başvuru tarihleri ile ilgili tüm bilgilere sahip olması ve evraklarını tamamlaması gerekmektedir.

Zabıta Olma Şartları Nelerdir? Kimler Zabıta olabilir?

Belediyelerde Zabıta olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak.
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş ya da hüküm giymemiş olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Kadınlardan 167 erkeklerde 175 boya sahip olmak,
 • Memur olma şartları 2022 kpss puanı en az 70 puan olmalı.
 • Kadın ve erkeklerde geçerli olan bot ve kilo arasındaki denge belirlenen standartları geçmemeli.
 • Kadın ve erkeklerde zabıta olma şartları yaş sınırı 30 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor.
 • Ancak, zabıta olma yaş sınırı ilanlara ve görev yerlere göre değişiklik gösterebilir.

Zabıtalar il ve ilçe belediyelerine bağlı olarak memur ve işçi statüsünde çalışabilirler. Memur olarak çalışmak isteyen zabıtalar KPSS sınavına girerek yeterli puan almalıdır. Memur olarak göre başlayacak olan kişilerde yukarıda ki şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler zabıta olarak göreve başlayabilirler.

Kadın Zabıta Nasıl Olunur? 2022 Şartları Nelerdir?

Lise ve dengi okullardan mezun olan ve KPSS’ye girerek 60 puan almış olan kadınlar meslekte görev yapabilmek için hak kazanabilir. Kadınların başvuru yapmaları ile birlikte başlayacak olan araştırmalar sonucunda 30 yaşını aşmamış, 1.65 cm boy sınırından az olmayan ve mülakatlara katılarak geçerli puan alan kadınlar zabıta olmaya hak kazanabilir.

Zabıta Müdürü Nasıl Olunur?

Zabıta müdürü olmak için Belediye Zabıta Yönetmeliğinin görevde yükselme şartlarını yerine getiren, zabıta müdürlüğüne yükselmek için kadrosu elverişli ve görevle yükselme sınavında yeterli puan alan kişiler zabıta müdürü olmaya hak kazanmaktadır.

Zabıta Amiri Nasıl Olunur?

Zabıta amiri olmak için 5393 sayılı Belediye Kanununda 51. maddesine dayalı Belediye Zabıta yönetmeliğinin görevde yükselme şartları yerine getiren kişiler zabıta amiri olabilir.

Zabıta amiri olabilmek için:

 • En az lise mezunu olması gerekiyor.
 • 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları 2 yıl komiser olarak çalışmalı.
 • İki yıllık yükseköğretim mezunları 3 yıl komiser olarak çalışmalı.
 • Lise ve dengi okullardan mezun olan kişiler 4 yıl komiser olarak çalışması gerekiyor.
 • Yükseköğrenim mezunu olan adayların 12-4 dereceli kadrolara atanmaları için 657 sayılı memurlar kanunun 68. maddesi belirtildiği gibi en az 8 en fazla 10 yıl kadrolu olarak çalışması gerekiyor.
 • Son 3 yılı ait sicil notunun en az iyi derece olması gerekmektedir.
 • Kadro durumunda da amir olabilmesi için elverişli olması gerekir.

Zabıta teşkilatında göreve yeni başlayan kişiler zabıta olur. Sonrasında teşkilatta yer alan Zabıta memuru, Amiri, Komiseri, Daire Başkanı, Müdür ve Şube Müdür olabilirler.

Zabıta Komiseri Nasıl Olunur?

Zabıta komiseri olmak için zabıtalara verilen yükselme hakkından faydalanarak istenilen şartları sağlamaları durumunda zabıta komiseri olabilirler.

Zabıta komiseri olabilmek için:

 • 2 yıllık yüksek okul mezunları için 3 yıl
 • 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları için 2 yıl,
 • Lise ve dengi okul mezunları için dört yıl zabıta memuru olmak için çalışmalı.
 • Son 3 yıl sicil notunun en az iyi olması şartı aranıyor.
 • Zabıta komiseri olabilmek için kadro durumunun elverişli olması gerekmektedir. Resmi Gazete‘ de yayınlanan yönetmelikte zabıtaların görev ve yetkileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Zabıta KPSS Puanı Kaç Olmalıdır? 2022

Zabıta adayı olan kadın ve erkeklerin sınavdan en az 70 KPSS puanı alınması gereklidir.

Ancak, mülakatlara alınacak kişi sayısının 5 katı kadar aday çağırılacağından ve en yüksek puan alan kişilere öncelik tanınacağından dolayı 70 üzeri puan almak önemlidir. Lise, ön lisans ya da lisans mezunları için ayrı ayrı sınavlar uygulanmaktadır.

Son yıllarda yapılan KPSS zabıta memuru atama puanları ortalama olarak şu şekildedir:

 • Lise mezunu KPSS zabıta memuru taban puanı: 90-92 puan
 • Lisans mezunu KPSS zabıta memuru taban puanı: 80-85 puan
 • Ön lisans mezunu KPSS zabıta memuru taban puanı: 77-85 puan

Zabıta alımlarında KPSS taban puanları her yıl düzenli olarak değişiklik gösteriyor olsa da taban puanları ortalama olarak bu şekildedir.

Zabıta Maaşları Ne Kadar? 2022 Zamlı Liste

Zabıta memurlarına, 2022’nin ilk 6 ayında geçerli olacak %25,65 zam yapıldı. Böylece 9/1 derece zabıta memuruna 2022’nin ilk altı ayında aylık 5.868 TL maaş verilecek.

Zabıta maaşları 2022 yılında en düşük 3.999 TL en yüksek ise 25. yıl hizmet süresini tamamlayan kişiler ve üzeri hizmet yılı bulunan zabıtalara ortalama olarak 4.600 TL ve üzeri maaş verilmektedir.

Yeni Başlayan Zabıta Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

2022 yılında yeni başlayan zabıta maaşı 6.000 TL- 7.000 TL’dir. Yeni başlayan zabıtaların hizmet yılları artıkça maaşları da artış göstermektedir. Enflasyon oranına göre memur maaşlarında yapılan maaşlar zabıta memurları içinde geçerlidir.

Lisans Mezunu Zabıta Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

2022 yılında lisans mezunu zabıta maaşı 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. İstihaklar, kesinti oran ve tutarlar ile toplam maaşı etkileyen unsurlar bulunuyor. Lisans mezunu zabıtanın ne kadar maaş alacağını aşağıda yapmış olduğumuz listede inceleyebilirsiniz.

17 MART 2019 yılında işe başlayan derece Memur-Yüksek Öğrenim Mezunu Zabıta Memurunun alacağı ortalama maaş hesaplaması şu şekildedir:

İstihaklar:

 • Gösterge aylığı: (9/1) 620 178.81 TL
 • Ek gösterge aylığı: Oranı 2,2 Tutarı 395,55 TL
 • Taban aylığı: 4,514.11 TL
 • Kıdem aylığı: 3 yıl 17.30 TL
 • Yan ödeme aylığı: Oranı 1,013 Tutar 92.65 TL
 • Özel hizmet tazminat: Oran 58 Tutar 1.589.11 TL
 • Ek ödeme: Oranı 85 Tutarı 2.328.86 TL

Kesinti Oran ve Tutarları:

 • Gelir vergisi oranı: %20.00 Tutarı – 146.18 TL
 • Damga vergisi: %7.59 Tutarı – 28.21 TL
 • G.S.S primi: %5.00 Tutarı – 314.97TL
 • M.Y.Ö. Sigortası: %9.00 – 566.94 TL
 • BES Kesinti: %3.00 Tutarı -188.00 TL

Toplam:

 • İstihaklar toplamı: 8.720.84 TL
 • Kesintiler toplamı: -1.124,30 TL
 • Net Maaş: 7.476.54 TL ortalama olarak almaktadırlar.

Zabıta Alım İlanları 2022 Yılında Devam Ediyor!

Zabıta alım ilanları için belediyelerin yapmış olduğu ilanları takip ederek veya web sitesi üzerinden başvuru yaparak takip edebilirsiniz. Zabıta alımları için İŞKUR birimine üye olarak ilanları takip edebilirsiniz.

Ayrıca Belediye Başkanlıkları tarafından verilen zabıta memur alım ilanlarına ilan.gov.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zabıta Memuru Haftada Kaç saat Çalışır?

Zabıta personelinin çalışma saatleri vardiyalar halinde görevin gereğine göre 24 saat iş 48 saat istirahat veya 12 saat iş 24 saat istirahat şeklinde düzenlenebilir. Belediye zabıta memurlarının haftalık olağan çalışma saatleri belediyelerde keyfi uygulamaya sebebiyet vermekte olup personel istediği vardiyaya istediği hale sokulmaktadır.

Zabıta olmak için KPSS den Kaç Puan Almak Gerekir?

Zabıta olmak için KPSS sınavından 70 puan almak gerekiyor.

Zabıta Memuru Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Zabıta olmak için il ve ilçe belediyelerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Zabıta olmak için sınava girmek isteyen adayların, Belediyelerin belirlediği başvuru tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr üzerinden elektronik ortamda başvuru formu doldurması gerekiyor.
Bazı Belediyeler ise Başvurular şahsen kabul etmektedir. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul etmez. Bundan dolayı hangi belediye başvuru yapacaksanız ilgili Belediye’den başvuru süreci hakkında danışarak bilgi alabilirsiniz.

Belediye zabıta hangi bakanlığa bağlıdır?

Zabıta memurları İçişleri Bakanlığına bağlıdır.

Zabıta Mezuniyet Şartı Nedir?

Zabıta olma şartları arasında yer alan lise ve dengi okullardan mezun olan kişiler başvurularını yapabilirler. Lise ve dengi okullardan mezun olan adaylar, KPSS sınavına girerek en az 70 puan aldıktan sonra zabıta alım ilanlarına başvuruda bulunabilirler.

Zabıta olmak için askerlik şart mı?

Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartı aranır.

Zabıta alımlarında ehliyet şart mı?

Zabıta olmak için en az C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak şartı bulunuyor.

Zabıta Alım Süreci Nasıldır?

Zabıta alımları belediyelerin ihtiyaçları doğrultusunda merkezi atama vasıtasıyla yapılır. Başvuru yapan adaylar puan sıralamasına konur. Sıralama sonunda belediyelerde bulunan ihtiyacın 5 katı kadar başvuran aday sözlü mülakata alınır.

Belediye zabıta kimlik sorabilir mi?

Görev esnasında ve görev ile ilgili yapılması gereken bir cezai işlem yada tebligat amacıyla 5326 sayılı kanunun 40. Maddesi hükmü doğrultusunda Zabıtaların kimlik sorma yetkisi bulunmaktadır.

Zabıta Yükselebilir mi? Rütbeleri nelerdir?

Zabıta memurları görevlerinde yükselme hakları vardır. Rütbeleri ise:
Zabıta Memuru
Zabıta Amiri
Zabıta Müdürü
Zabıta Şube Müdürü
Zabıta Daire Başkanı

Zabıta tayini nasıl olur?

Zabıta memurları, amirlerinin teklifi ve tayine yetkili merciin onayı ile belediyenin diğer kuruluşlarında aynı derecede bir göreve nakledilebilir. Amirin muvafakat etmesi şartı ile bir diğer belediye zabıta kuruluşuna naklen tayin edilebilir.

devletdestekli.com içerikleri kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz. Metinleri alıntılayanlar hakkında uyarıda bulunmaksızın hukuki işlem başlatılacaktır.

Yorumlar

 1. Avatar of fikret fikret dedi ki:

  dısardan lise mezunuyum nasil zabita olucam