Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Şartları ve Maaşları

Belediyelere başvuru yaparak zabıta memuru olmak isteyen kişiler, Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Şartları ve Maaşları başvuruların nasıl yapılacağını, KPSS zabıta memuru sınavından ne kadar puan almalarının gerektiğini ve 2021 yılında lisans mezunları dahil olmak üzere ne kadar maaş aldıklarını içeriğimizde öğrenebilir.

Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Şartları ve Maaşları

Zabıta Nasıl Olunur? 2021 Şartları ve Maaşları konu başlıklı yazımızda her yıl olduğu gibi bu yıl da Belediyeler tarafından kadrolu ve sözleşmeli olarak zabıta kadrolarına memur alımlarına başvuruları ile ilgili tüm detaylar anlatılmıştır. İşsizliğin arttığı bu dönemde kariyer planlaması yapan birçok genç belediyelerin kadrolu zabıta memurluğuna nasıl geçilir sorularının yanıtlarını aramaktadır. Bilindiği üzer memur kadrolarına atanabilmek için bazı şartların sağlanması gereklidir. Bu nedenle içeriğimizde, 2021 yılında zabıta nasıl olunur, KPSS puanı, zabıta olmak için şartlar nelerdir, başvuruda gerekli olan evraklar nelerdir araştırdık. Zabıta memurlarının görevleri yetkileri nelerdir ne iş yaparlar 2021 yılında memurlara yapılan zamlar ile birlikte zabıta maaşları ne kadar oldu lisans mezunu zabıta maaşları 2021 yılında ne kadar inceleyelim. İçeriğimizde ilk olarak zabıta nasıl olunur göz atalım.

Zabıta Nasıl Olunur? 2021

İl ve ilçe belediyeleri bünyesinde yer alan, yerel yönetimlere bağlı çalışan, kamu düzeninin ve halk sağlığının korunması için çalışanlara zabıta olmak için öncelikle KPSS sınavına girilmesi gerekmektedir. Belediyeler devlet personel başkanlığında zabıta alımı ilanları yayımlar Zabıta olarak görev yapmak isteyen adaylar ise ilanlara başvuruda bulunarak KPSS puanlarına göre tercih sıralamasına girerler. Başvurular sonrasında alınan puanlara göre alım yapılacak zabıta adaylarının 5 katı kadar zabıta adayı sözlü mülakatlara çağırılır. Sözlü mülakatlara katılan kişiler en az 70 puan alması gerekiyor ve daha sonra yapılan hesaplamalar doğrultusunda KPSS sınavından alınan puanın %50’si ile sözlü mülakattan alınan puanın %50’si toplanarak en yüksek puan alan adaylar ve aranan gerekli şartları sağlayan adaylar zabıta olmaya hak kazanır.

Zabıta Olma Şartları Nelerdir?

Zabıta alımlarında başvuru yapan adayların memur olma ve il ve ilçe belediyelerine bağlı olarak memur yada işçi statüsünde çalışma imkanları bulunuyor. iki seçenek içinde aranan şartları aynıdır.

Zabıta olma şartları şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak,
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş ya da hüküm giymemiş olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • Erkekler için 175 santimetre, kadınlar için 165 santimetre boy sınırının altında kalmamak,
 • Memur olma şartları 2021 kpss puanı en az 70 puan olmalı,
 • Kadın ve erkeklerde geçerli olan bot ve kilo arasındaki denge belirlenen standartları geçmemeli,
 • Kadın ve erkeklerde zabıta olma şartları yaş sınırı 30 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor.
 • Ancak, yaş sınırı ilanlara göre değişiklik gösterebilir.

Başvuruda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belediyeler tarafından zabıta alımı için dönem dönem ilanı yayınlandığında Zabıta olmak isteyen adaylar bu ilanlara KPSS puanlarına göre başvuru evrakları ile birlikte müracaat edebiliyor. Başvuru sonucunda sözlü mülakata çağırılıyorlar. Sözlü mülakattan yeterli puanı alanlar, KPSS puanı da hesaba katılarak zabıta memuru olarak istihdam ediliyor. Genel hatlarıyla zabıta memuru olmak için bunların yapılması gerekiyor. Fakat zabıta memuru olabilmek için 2021 yılında geçerli şartların sağlanması gerekiyor. Zabıta olmak için başvuru yapacak olan adayların hazırlaması gereken bir takım evrak ve belgeler bulunuyor. Başvuru esnasında adayların bu belgeler ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Zabıta alımı başvurularında gerekli belgeler:

 • Zabıta Başvuru dilekçe formu,
 • T.C kimlik belgesi onaylı aslı ve sureti,
 • Diploma yada mezuniyet belgesi
 • KPSS sonuç belgesi, ( ÖSYM’nin sitesinden alınan doğrulama kodu bulunması gerekiyor.)
 • Zabıta mesleğini yapmaya engel bir durumunun olmadığını gösteren sağlık belgesi,
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişkisinin olmadığına dair beyanı,
 • Adli sicil kaydı,
 • Sürücü belgesi (b sınıfı en az)
 • İşlemler için gerekli olacak 3 adet fotoğraf. (son altı ayda çekilmiş)

Başvuru sırasında bu belgeler istenmektedir. Bunlar ile birlikte başvuru sırasında belgeler talep edilebilir.

Zabıta Mezuniyet Şartı Nedir?

Zabıta olmak için lise ve dengi okullardan mezun olan herkes başvuru yapabilir. Bunun yanında, KPSS sınavına girmiş olmak ve en az 60 puan almış olmak gerekmektedir. Sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak gerekir. 30 yaşın üzerinde olanlar bu ilanlara başvuru yapamazlar.

Bayan Zabıta Nasıl Olunur? 2021

Erkek zabıta alımları ile birlikte günümüzde kadın zabıta alımları ve ilanlarının artmasından dolayı bayan zabıta nasıl olunur sıkça sorulmaktadır. Lise ve dengi okullardan mezun olan ve KPSS’ye girerek 60 puan almış olan kadınlar meslekte görev yapabilmek için hak kazanabilir. Kadınların başvuru yapmaları ile birlikte başlayacak olan araştırmalar sonucunda 30 yaşını aşmamış, 1.65 cm boy sınırından az olmayan ve mülakatlara katılarak geçerli puan alan kadınlar zabıta olmaya hak kazanabilir.

Zabıta Müdürü Nasıl Olunur?

Zabıta şube müdürlüğüne atanabilmek için Belediye Zabıta Yönetmeliğinin görevde yükselme şartlarını yerine getiren, kadro durumu elverişli ve görevde yükselme sınavından başarı olan kişiler zabıta memuru olmaya hak kazanmaktadır.

Zabıta Amiri Nasıl Olunur?

Zabıta amiri olmak için 5393 sayılı Belediye Kanununda 51. maddesine dayalı Belediye Zabıta yönetmeliğinin görevde yükselme şartları yerine getiren kişiler zabıta amiri olabilir.

Zabıta amiri olabilmek için:

 • En az lise mezunu olması gerekiyor.
 • 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları için 2 yıl komiser olarak çalışmalı.
 • İki yıllık yükseköğretim mezunları için 3 yıl komiser olarak çalışmalı.
 • Lise ve dengi okullardan mezun olan kişiler için 4 yıl komiser olarak çalışması gerekiyor.
 • Yükseköğrenim mezunu olan adayların 12-4 dereceli kadrolara atanmaları için 657 sayılı memurlar kanunun 68. maddesi belirtildiği gibi en az 8 en fazla 10 yıl kadrolu olarak çalışması gerekiyor.
 • Son 3 yılı ait sicil notunun en az iyi derece olması gerekmektedir.
 • Kadro durumunda da amir olabilmesi için elverişli olması gerekiyor.

Zabıta teşkilatında göreve yeni başlayan kişiler zabıta olur. Sonrasında teşkilatta yer alan Zabıta memuru, Amiri, Komiseri, Daire Başkanı, Müdür ve Şube Müdür olabilirler.

Zabıta Komiseri Nasıl Olunur?

Zabıtalara verilen görevde yükselme hakkından faydalanarak belirli şartları taşıyan zabıtalar Zabıta komiseri olabilirler.

Zabıta komiseri olabilmek için:

 • 2 yıllık yüksek okul mezunları için 3 yıl
 • 4 yıllık yüksek öğrenim mezunları için 2 yıl,
 • Lise ve dengi okul mezunları için dört yıl zabıta memuru olmak için çalışmalı.
 • Son 3 yıl sicil notunun en az iyi olması şartı aranıyor.
 • Zabıta komiseri olabilmek için kadro durumunun elverişli olması gerekmektedir.

Zabıta KPSS Puanı 2021

Zabıta adayı olan kadın ve erkeklerin KPSS’ den en az 70 puan alınması yeterlidir. Ancak, mülakatlara alınacak kişi sayısının 5 katı kadar aday çağırılacağından ve en yüksek puan alan kişilere öncelik tanınacağından dolayı 70 üzeri puan almak önemlidir. Lise, ön lisans ya da lisans mezunları için ayrı ayrı sınavlar uygulanmaktadır. Eğitim düzeyine uygun gireceğiniz sınavlardan önce, taban puanları hakkında detayları inceleyebilirsiniz. Her yıl taban ve tavan puanları değişse de ortalama olarak sıralamaları tahmin etmek çok da zor değildir.

Son yıllarda yapılan KPSS zabıta memuru atama puanları ortalama olarak şu şekildedir:

 • Lise mezunu KPSS zabıta memuru taban puanı 90-92 puan
 • Lisans mezunu KPSS zabıta memuru taban puanı 80-85 puan
 • Ön lisans mezunu KPSS zabıta memuru taban puanı 77-85 puan

Zabıta alımlarında KPSS taban puanları her yıl düzenli olarak değişiklik gösteriyor olsa da taban puanları ortalama olarak bu şekildedir.

Zabıtaların Görevi Nedir?

Zabıtalar yerel yönetimlerde belediyelerin verdiği görevleri yerine getirirler.  11 Nisan 2007 tarihinde 26490 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Belediye Zabıta Yönetmeliği’ne göre Zabıtalar il ve ilçe belediyelerinde görev yaparlar ve sayısız yetki ve göreve sahiptirler.

 • İl ve ilçelerdeki mahalli idari olan belediyelere bağlı olarak belediyenin yükseldiği görevleri yerine getirmekle  görevli zabıtalar köylerde görev yapmazlar.
 • Zabıtalar belediyeler tarafından tahsis edilmiş araç ve kıyafetler ile hizmet verirler.
 • Görevleri arasında kontrol, gözetim, takip, izin kanuni işlem ve yasaklayıcı hususları yerine getirmekle görevlidir.
 • Örneğin okul önlerindeki toplum sağlığını tehlikeye atacak açık gıda ürünlerinin satılmasına müsaade etmezler.
 • Sokak satıcılığında vergisi şekilde seyyar satıcılığa müsaade etmezler.
 • Gıda ürünlerinin (şeker , çikolata, fırın vb. gibi) imalathanelerinde hijyen koşullarında üretim yapılıp yapılmadığının kontrolünü yapmakta görevlilerdir. Bu şekilde gıda ürünlerinin imal edildiği imalathanelerde ürünlerin hijyenik olup olmadığını, halk sağlığına uygun olup olmadığını ve izin belgesinin olup olmadığını kontrol etmekle görevlidir.
 • Ayrıca ruhsatsız olarak açılan veya ruhsata aykırı olarak işletilen işyerleriyle ilgili olarak İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre işlem yaparlar.

Zabıta mesleğinin yanı sıra son zamanlarda en popüler meslekler arasında yer alan bekçilik mesleğidir. Bekçilik mesleğinde görev almak isteyen adaylar bekçi nasıl olunur içeriğimizde inceleyebilirler.

Zabıta Memurlarının Yetkileri Nelerdir?

Zabıtanın imar kapsamında ve trafik kapsamında birçok görev ve yetkisi bulunur.  Yetkili belediyenin verdiği görevleri yerine getirebilmek için bağlı bulunan belediyenin il ve ilçe sınırları içindeki halka açık yerlere girebilir, İmalathaneler ve satışlarda gerekli kontrolleri yapabilir ve gerekli görmesi halinde kontrol ile ilgili belgeler ister ve haklarında tutanak düzenleyebilir.

Zabıtaların sağlık, imar, beldenin düzeni ve esenliği, trafik, yardım  ile ilgili tüm yetki ve görevleri  11 Nisan 2007 tarihli  26490 sayılı yönetmelikle düzenlenmiştir. Memurların tam yetki ve görev listesini görmek için Tıklayınız.

Kadın Zabıta Memuru Ne İş Yapar?

Kadın zabıta memurları gıda malzemeleri üreten ve satan şirketlerin kontrollerini sağlamak ile birlikte ürünlerin dağıtımı ile görevli olan şirketlerin kontrolünden sorumludur. Ruhsatı bulunmayan işyerlerini tespit edere gerekli olan işlemleri uygular ve ruhsatı bulunmasına rağmen faaliyetlerini tam anlamı ile sağlamayan iş yerlerinin de tespitini yaparak gerekli uygulamaları yapmakla sorumludur. Halk sağlığını tehdit eden ve edebileceğinin tespiti yapılan tüm adımların durdurulması ile sorumlu olup belediyelerden gerekli izin alınmadan yapılan satıcılar hakkında gerekli olan işlemleri başlatabilirler. Ayrıca, semt pazarlarının denetlenmesinden sorumludur ve izinsiz olarak yapılan ilan veya afiş durumlarında kişilerin tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasında görevlidirler.

Zabıta Maaşları Ne Kadar? 2021

Zabıta maaşları 2021 yılında en düşün 3.999 TL en yüksek ise 25. yıl hizmet süresini tamamlayan kişiler ve üzeri hizmet yılı bulunan zabıtalara ortalama olarak 4.600 TL ve üzeri maaş verilmektedir. Aşağıda hazırlamış olduğumuz tabloda 10 yıl hizmet gören vatandaşların ortalama olarak almış oldukları maaşları inceleyebilirsiniz.

Hizmet YılıVergi Oranı %15Vergi Oranı %20
Yeni başlayan3.999 TL3.890 TL
1. Yıl4.000 TL3.895 TL
2.Yıl4.004 TL3.901 TL
3.Yıl4.008 TL3.902 TL
4.Yıl4.100 TL3.993 TL
5.Yıl4.103 TL3.996 TL
6.Yıl4.107 TL4.001 TL
7.Yıl4.111 TL4.005 TL
8.Yıl4.117 TL4.010 TL
9.Yıl4.122 TL4.014 TL
10.Yıl4.134 TL4.024 TL
Zabıta Maaşları

Yeni Başlayan Zabıta Maaşları 2021

KPSS sınavından başarılı olan ve zabıta alımları için yapılan yazılı, sözlü ve spor mülakatlarında başarılı olan yeni zabıta memuru adayları ilk göreve başladıklarında ortalama olarak 3.500 ile 3.999 TL arasında maaş almaktadır. Yeni başlayan zabıtaların hizmet yılları artıkça maaşları da artış göstermektedir. Enflasyon oranına göre memur maaşlarında yapılan maaşlar zabıta memurları içinde geçerlidir.

Lisans Mezunu Zabıta Maaşları 2021

Lisans mezunu zabıtaların alacaklar maaşlar ortalama olarak 4.500 TL ile 5.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. İstihaklar, kesinti oran ve tutarlar ile toplam maaşı etkileyen unsurlar bulunuyor. Lisans mezunu zabıtanın ne kadar maaş alacağını aşağıda yapmış olduğumuz listede inceleyebilirsiniz.

İstihaklar:

 • Gösterge aylığı (9/1) Oran 1,32 Tutar 237.33 TL
 • Ek gösterge aylığı: Oranı 2,2 tutarı 395,55 TL
 • Taban aylığı: 2.814,20 TL
 • Kıdem aylığı: 3 yıl 10.79 TL
 • Yan ödeme aylığı: Oranı 1.014 Tutar 57.76 TL
 • Özel hizmet tazminat: Oran 60 Tuta 1.024,85 TL
 • Ek ödeme: Oranı 115 Tutarı ise; 1.964,29 TL

Kesinti Oran ve Tutarları:

 • Gelir vergisi oranı %20.00 Tutarı -309,29 TL
 • Damga vergisi %7.59 Tutarı -49.37 TL
 • G.S.S primi %5.00 Tutarı -224.14 TL
 • M.Y.Ö. Sigortası %9.00 -403.43 TL
 • BES Kesinti %3.00 Tutarı -134.00 TL

Toplam:

 • İstihaklar toplamı; 6,504,77 TL
 • Kesintiler toplamı; -1.120,25 TL
 • Net Maaş: 5.384,52 TL ortalama olarak almaktadırlar.

D/K’sı 1/4; Kıdem Yılı 25 ve ÜStü Zabıta Memurunun 15 Ocak 2021 Net Maaşı 5.021 TL’dir.

Zabıta Memuru Haftada Kaç saat Çalışır?

Zabıta personelinin çalışma saatleri vardiyalar halinde görevin gereğine göre 24 saat iş 48 saat istirahat veya 12 saat iş 24 saat istirahat şeklinde düzenlenebilir. Belediye zabıta memurlarının haftalık olağan çalışma saatleri belediyelerde keyfi uygulamaya sebebiyet vermekte olup personel istediği vardiyaya istediği hale sokulmaktadır.

2021 Zabıta Mülakat Konuları

Mülakat sınavlarında sorumlu olunan konular aşağıda belirtilmiştir.

 • T.C. Anayasası
 • Atatürk İlke ve İnkılapları
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu
 • Mahalli İdareler ile ilgili temel kavramlar
 • Mevzuat Kanunu maddeleri

Bu konulardan sorular sorulur ve 25 er puandan 100 başarı puanını alan kişiler göreve hak kazanırlar.

Uygulamalı sınavda ise kadro unvanına ilişkin mesleki yetenek ve bilgi ölçülmesi işe sportif dayanıklılık gibi özelliklerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu değerlendirmeler haricinde KPSS puanı en yüksek olanlardan başlanarak isimler listelenir.

2021 ZABITA ALIM İLANLARI

2021 yılı içerisinde il ve ilçe belediyelerinin ilanlarını takip ederek şahsen veya web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of fikret fikret dedi ki:

  dısardan lise mezunuyum nasil zabita olucam