Bordo Bereli Nasıl Olunur? 2023 Başvuru Şartları (Özel Kuvvetler)

Türk vatandaşı olan herkesin gerekli şartları sağladığı takdirde başvurabileceği bordo bere birliklerine nasıl başvurulacağı, eğitim süreci, aranan şartlar, bordo bereli kadın nasıl olunur bordo bereli eğitim şartı nedir, ne kadar maaş alırlar v.b konularda merak edilen tüm bilgileri sizler için detaylandırdık.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? 2023 Başvuru Şartları (Özel Kuvvetler)

İçeriğimizde Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapacak subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan bordo bereli kadro ne zaman askere alınacak, bordo bere eğitimi ne kadar sürüyor, boylar ne kadar ve yaş şartı, üniversite mezuniyet şartı nedir? Bordo bereli olmanın şartları, hangi okula gidileceği, eğitimin ne olduğu gibi tüm konuları sizler için detaylandırdık.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olabilmek için TSK’da subay, uzman astsubay veya astsubay olarak görev yapmak gerekmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin subay, astsubay ve uzman astsubaylardan oluşan üst rütbeli ve elit birlikleri olan Özel Kuvvetler Komutanlığı Bordo Berelilerde bordo bereli erkek ve kadın olmak üzere iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Bordo bere olmanın iki yolu şu şekildedir:

 1. Bordo bereli olmanın birinci yolu: Subay, Astsubay ya da Uzman erbaş olanlar TSK bünyesinde personel geçişi yaparak bordo bereli olmaktır.
 2. Bordo bereli olmanın ikinci yolu: Komanda kursu görmüş bir askerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu alarak bordo bereli olmaktır.

Bordo bere alımlarında seçkin askeri personel tercih edilmektedir. Bu kişilerin fiziksel yeteneklerinin eğitim ve çeşitli sınavlarla tespit edilebilmesi için bordo bereli askerlerin eğitiminde Bereliler Takımına yeterli olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Eğitimlerinin ardından Bordo Bereliler sınavını tamamlayarak başvuru sürecini tamamlarlar.

Başvuru sonucu olumlu değerlendirilirse halk efsanesi haline gelen 3 aylık bordo bere eğitimi başlıyor. Komando kursuna giden bir askerin bordo bereli olabilmesi için 6 ay daha komando ihtisas kursuna gitmesi gerekiyor. İsteklilerin komando uzmanlık kursuna ek olarak, balık adam, paraşüt, bomba imha keskin nişancı, cankurtaran ve çeşitli kurslar gibi 3 yıllık eğitim süresi verilerek, fiziksel olarak dayanıklı ve belirli koşullara hazır olmaları sağlanır.

Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay, astsubay veya uzman astsubay olarak görev yapmamış ve bordo bereli olmak isteyenler için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan adaylar bordo olmaya hak kazanır.

2023 Yılında Bordo Bereli Olmanın Şartları Nelerdir?

Komando kursu almış bir askerin bordo bereli olabilmesi için ayrıca 6 ay daha komando ihtisas kursu alması gerekmektedir. Bu 3 yıllık eğitim sürecinde balık adam, paraşüt, bomba imha eden keskin nişancı, cankurtaran ve çeşitli kuşlardan geçerek belirli şartlara fiziksel olarak hazır olmaları sağlanmaktadır.

2023 yılında bordo bereli olmanın şartları ise aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • Bordo bereli olmanın ilk şartı TSK bünyesinde seçkin subay, astsubay veya uzman erbaş olmaktır.
 • TSK’da subay, astsubay, uzman astsubay gibi görevlerden herhangi birinde çalıştıktan sonra bordo bereli olmaya istekli olduğunuzu göstermek için başvurmanız gerekmektedir.
 • Bordo bereli şartlarından en önemlisi adayın fakülte veya yüksek okul mezunu olması gerekliliğidir.
 • Bordo bereli olmak için KPSS Lisans sınavından da en az 50 puan almış olmak ve en az 4 yıl fakülte veya yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir.
 • Geçmişte subay, astsubay, uzman jandarma, harbiyeli, harp öğrencisi gibi birliklerde memur veya işçi statüsünde görev yapmamış olmaları gerekir.
 • Bordo bereli yaş sınırı nüfus kayıtlarına bakılarak lisans mezunu adayların 27 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir. Erbaş olarak askerlik yapmış olanlar ve aynı zamanda kısa dönem askerlik yapmış olanlar başvuruda bulunamazlar.
 • Lisansüstü bir eğitim tamamlamış olan adayların ise 32 yaştan büyük olmamaları gerekmektedir.
 • Yapılacak güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç alınması,
 • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olma
 • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 • Kendisinin veya annesi, babası, eşi, çocuk kardeşleri terör örgütlerine yakın olmamalıdır.
 • Bu şartları yerine getirerek bordo bereli olabilirsiniz.

Bordo bereli olabilmek için yukarıda belirtilen şartları taşıyan vatandaşların TSK’nın gerekli başvuru birimlerinden biri olan internet sitesine üye olmaları halinde “Bordo bereli olmak istiyorum” isteklerini beyan etmeleri gerekmektedir.

Bordo Bereli Olmak için Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo bereli olmak isteyen askerler için Kara Kuvvetleri Komutanlığının boy sınırı şartlarını ve ağırlık şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Bordo bereli boy ve ağırlık gibi fiziki şartları aşağıdaki gibidir:

 • Bordo Bereli olmak için Boy alt sınırı 1.64 m, üst sınır 2.10 m
 • Bordo Bereli olmak için Kilo alt sınır 51 kg, üst sınır 72 kg
 • Bordo berelilerde 2.10 m boyuna sahip olan bir kişi için kilo alt sınırı 85 kg, üst sınırı ise 115 kg olarak belirlenir.

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Bordo Bereli Olmak İçin Hangi Okula Gitmeliyiz?

Bordo bereli olabilmek için bir fakülte veya yüksekokuldan en az 4 yıl mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca komando kursu almış bir askerin bordo bere olabilmesi için 6 ay daha komando ihtisas kursu alması gerekmektedir. Bu 3 yıllık eğitim sürecinde balıkadam, paraşüt, bomba imha keskin nişancısı, cankurtaran ve çeşitli kuşlardan geçerek belirli şartlara fiziksel olarak hazır olmalarını sağlarlar.

2023 Yılında Bordo Bereli Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bordo Bereli Başvuruları Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından asker alım ilanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor.

Bu sayfadaki başvuru ekranına tıklayıp Bordo Bere ön başvuru formunu doldurarak yapılabilir.

 • Ön başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.
 • Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekildeki başvurular kabul edilmiyor.
 • Adaylara, online olarak bordo bereli başvuru formuna girip gerekli bilgileri (Kişisel kimlik bilgileri, iletişim, eğitim, askerlik bilgileri) alanlarını doğru bir şekilde doldurduktan ve başvuruyu kaydet butonuna tıkladıktan sonra başvuru için aday numarası verilecektir.
 • Başvurular bu aday başvuru numarası ile başvuru merkezine kaydedildiği için başvuru tamamlandıktan sonra tüm işlemlerde aday numarası kullanılacaktır.
 • Bu başvuru aday numarasını kaybetmemeniz gerekiyor.

Ön başvuruları kabul edilen adaylara fiziki yeterlilik sınav ve mülakat tarihleri ​​duyurulduğu zaman gerekli şartları sağlayan ve sınavlarda başarılı olan adaylar Personel Temin Daire Başkanlığı tarafından işe alınır.

Özel Kuvvetler Alımı Ne Zaman Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan kişiler belirli sınavlar çerçevesinde Özel Kuvvetler Komutanlığına geçip bordo bereli olabildikleri için TSK tarafından belirlenen tarihlerde asker alım ilanlarına başvurmaları gerekmektedir. Meslekten subay-Astsubay ve uzman astsubaylığa geçiş yaparak Bordo Bereli olabilirsiniz. Bu şekilde yapılan alımların yanı sıra uzman çavuş başvuruları da alınmaktadır.

2023 yılı bordo bereli alımına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmazken, alım ilanlarına başvuracak adayların Türk Silahlı Kuvvetleri personel alım ilanlarını takip ederek mesleğe giriş yapmaları gerekiyor.

Özel Kuvvetler Başvuru Süreci 2023 Güncel

Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde görev yapan bordo bereliler, Türkiye’deki Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşlar arasından seçilmektedir. Bu kapsamda meslekte bordo bereli olabilmek için öncelikle subay, astsubay veya uzman astsubay olmak gerekmektedir.

Bordo bereliler, Özel Kuvvetler Komutanlığının Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında vereceği her türlü görevi yerine getirmeye hazır askerlerdir. Bu seçkin askerler TSK saflarından seçilir. Seçim sırasında gönüllülük esastır. Kuruluşunda subay, astsubay ve uzman çavuş timleri bulunmaktadır. Her türlü hava ve arazi koşullarında her zaman göreve hazırdırlar.

Özel Kuvvetler Başvuru Kılavuzu 2023

2023 yılında Özel Kuvvetler bordo bere başvuru kılavuzunda bu yıl yapılacak asker alımlarına ilişkin başvuru kılavuzunun tüm detaylarının yayınlanmasıyla birlikte alımlar başlayacak. Astsubay pozisyonuna başvuracak adayların en az ön lisans mezunu olması ve KPSS’de ilgili puan türünden en az 60 puan almış olması gerekmektedir.

Adaylar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı internet sitesinde açılacak olan başvuru ekranına girerek ön başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilecekler. Bordo bereli olmak için asgari boy standardı 1,64 iken, Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik Testi, Kişilik Değerlendirme Testi ve mülakatlardan geçtikten sonra alım yapılacak. Personel alım sınavlarında başarılı olan adayların sınav sonuç duyuruları ve isim listeleri personel temini adresinde yayınlanır.

Bordo Bereli Eğitimi Kaç Yıldır?

Bordo bere eğitimi yaklaşık 3 yıldır. Eğitim süreci ortalama 3-3,5 yıl sürmektedir. Öncelikle komando eğitimi almış askerlerin ayrıca 6 aylık ek bir komando uzmanlık kursundan geçmesi gerekiyor. Ortalama 3,5 yıl eğitim alacakları bu süreçte paraşüt, balık adam, nişancılık, bomba imha, cankurtaran ve çeşitli kurslar verilerek fiziksel olarak belli şartlara hazır hale getiriliyor.

Bordo bereliler insanüstü bir eğitimden geçiyor. Psikolojik eğitimler de var. Dünyaya güven veren eğitim veren tek birimdir. Bu alanlar gibi birçok alanda 47 ders alıyorlar.

Kadın Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Kadın bordo bereler erkeklerle aynı eğitim ve koşullardan geçmektedir. Bordo berenin gerekliliklerini karşılayan kadınlar, eğitim sürecine girdikten sonra bu eğitimlerde başarılı olmaları halinde meslekte yer alabilmektedir. Görev ve eğitimi tamamladıktan sonra göreve hazır kabul edilirler. Türkiye’de ilk kadın komandolar eğitimlerini alarak bu mesleğe adım attılar.

2023 Yılı Kadın Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo bereli kadın olmanın şartlarının başında gelen fiziki şartlar şu şekildedir:

 • Kadın bordo bereli olmak için aranan Boy için alt sınırı 1.64 cm, üst boy sınır 2.10 cm’dir.
 • Kilo şartı en az 51 en fazla 72 kg olabilir.
 • 2.10 cm boy sınırı aşan kadın adaylar için kilo alt sınır 85 kg üst sınır için 115 kg olarak belirlenmiştir.

En az kolej ve lisans programlarından mezun olan kadınların bordo olma şansı vardır. Bu şartları taşıyan bayanlar başvurabilir. Seçim aşamaları ve merak edilen diğer sorular için bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

2023 Yılında Bordo Bereli Maaşları Ne Kadardır?

2023 yılında Bordo berelilerin maaşlarının yurt içinde yaklaşık 30 bin TL, yurt dışında ise yaklaşık 60 bin TL olduğu tahmin ediliyor. TSK’da uzman astsubayların en düşük maaşlarının 16.630 TL, Astsubayların 20 bin 500 TL, subayların ise 11 bin TL olduğu söyleniyor. Bordo bereliler yurt içinde 6 ay, yurt dışında 6 ay çalışmaktadır.

Ancak personelin maaşları kıdem, yurt dışında ve yurt dışında kalma, rozet türleri (uzmanlık düzeyi ödülü), paraşüt tazminatı vb. ile ilgilidir. Duruma bağlı olarak ek tazminatlar da vardır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan askerler dışında memurlar da bulunmaktadır. Ayrıca KPSS’den yeterli puan alarak TSK’da subay olabilirsiniz.

Sivil memur nedir ve nasıl olunur? tüm detayları ve şartları inceleyebilirsiniz.

Bordo Berelilerin Aldığı Eğitimler Nelerden Oluşur?

Burgonya bereliler, güven tekmesinden cehennem haftasına kadar çok zorlu ve zahmetli bir eğitimden geçer. Olası tüm olumsuz durumlara ve operasyonlara hazır olacak şekilde eğitilirler. Zor antrenman koşullarında bordo berelerin düşmeyeceği zor bir durum yok diyebiliriz.

Bordo bere eğitimleri şu şekildedir:

 • Sıhhiye eğitimi
 • Bomba İmha eğitimi
 • Güven atışı eğitimi
 • Özel Operasyonlar eğitimi
 • Hedef tarifi eğitimi
 • Ateş tanzimi eğitimi
 • Hasar Tespiti eğitimi
 • İlk ve Acil yardım eğitimi
 • Cerrahi Teknisyen eğitimi
 • Özel Keşif ve Sızma eğitimi
 • Uzman Nişancılık eğitimi
 • İstihbarat ve Yabancı dil eğitimi
 • Gayrinizami ve Özel Harp Türleri eğitimi
 • Savaş Beden Eğitimi
 • Tahrip teknikleri eğitimi
 • Su üstü ve Su altı Harekatı eğitimi
 • Psikolojik Harekat eğitimi
 • Halka yardım, Halkla ilişkiler eğitimi
 • Pusu, Baskın, Sabotaj eğitimi
 • Kaçma-Kurtulma eğitimi
 • Yakın Dövüş, VIP Koruma ve Taktik atış eğitimi
 • Hayati İdame ve İşkence Sorguya Dayanma eğitimi
 • Statik Paraşüt ve HALO/HAHO (Gece ve Gündüz atlayışı)eğitimi
 • Meskun Mahallerde Teröristle Mücadele (CQB/CQC Harekâtı) eğitimi
 • Derin kar, şiddetli soğuklarda ve çöl sıcağında harekât eğitimi
 • Mayın ve Bubi tuzakları eğitimi olarak birçok eğitim yerinde ve pratik olarak verilerek zorlu koşullara alışmaları sağlanır.

Fiziksel eğitimin bittiği yerde psikolojik eğitim tamamlanmış olur.

Bordo Bereli Sınav Parkuru Nelerden Oluşur?

Özel Kuvvetler Komutanlığı (Harp Dairesi) Bordo Bereliler: TSK’da görevli subay, astsubay veya uzman astsubaylardan oluşur. Yüksek seviyeli arazi, iklim koşullarında tüm tehditleri önlemek için özel olarak eğitilmiş, eğitilmiş askerlerden oluşur. Bu personelin sınavları oldukça zordur ve fiziki güçlerini ölçmek için yapılır. Bordo bere pisti olarak da bilinen bu inceleme alanında çeşitli vücut testleri ve fiziksel güç belirlenir.

Bordo bereli parkurunda yapılacak eğitimler şunlardır:

 • Bu kapsamda şınav 2 dakika boyunca yapılması istenir. Bu sürede toplamda ortalama 40 şınav çekilmelidir.
 • Barfiks (Her barfiks 10 puan)
 • Mekik çekme de 2 dakika süre verilir aralıksız mekik çektirilir. 50 tekrar yapanlar tam puanını alır.
 • Belirlenen mesafelerde koşular için 2.400 metrelik koşu parkurunda size verilen süre içinde tamamlamanız beklenir. Bu zaman dilimi içerisinde gerçekleştirirseniz tam puan alırsınız.

Yapılan fiziki yeterlilik sınavında tüm alanlardaki notlar toplamı ve 60 puan alanlar başarılı olarak sayılır. Bu puanın altında olanlar maalesef bordo bereli olarak vatana hizmet hakkını kazanamazlar.

Eğer amacınız orduda TSK bünyesinde sözleşmeli er ve erbaş olmaksa, sözleşmeli er nasıl olunur inceleyebilirsiniz.

Bordo Bereliler Kimlerdir?

Bordo bereliler sadece rütbeli ve seçkin personellerden oluşan özel tim birlikleridir.
Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli sınıf ve rütbelerde eğitim ve öğretim görmüş subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan üst rütbeli bir birliğidir.

Bordo Bereli Rütbeleri Nelerdir?

TSK’da rütbe olarak görev yapan askeri kadrolardaki uzman astsubay, subay ve astsubaylardan oluşur.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Sadece rütbeli personellerden oluşan birlikler olan Bordo bereli olarak bilinen Özel kuvvetler, gayrı nizami harp, psikolojik harplar yapar ve propaganda ve eylem örgütlerler. İstihbarat toplarlar ve keşif yaparlar. Özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi “bel altı vurmak”tır.

Bordo Berelilerde Gerekli Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo Berelilerde Gerekli Fiziki şartlar: Boy için alt sınır 1.64, üst sınır ise 2.10 m’dir.
Kilo için alt sınır 51, üst sınır ise 72 kg’dur. 2.10 sınırında boyu olan kişiler için kilo alt sınırı 85, üst sınırı ise 115 kg olarak belirlenir.

Bordo Bereli Özellikleri Nelerdir?

Askerler özel olarak eğitildikleri ve aldıkları eğitim nedeniyle diğer askerlere göre üst düzey eğitimlere tabi tutuldukları için ileri taarruz ve savunma odaklı özel bir birliktir. Bordo berelileri eğitirken en zor koşullarda hayatta kalabilme amacı ile göğüs göğüse dövüş becerisine sahip olmaları ve verilen emre kesinlikle uymaları gerekmektedir.

Bordo Bereli Yaş Sınırı Kaçtır?

Nüfus kayıtlarına göre lisans mezunu adayların 27 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Askerlik hizmetini astsubay olarak yapmış olanlar ile kısa süreli askerlik yapmış olanlar başvuru yapamaz. Lisansüstü eğitimini tamamlamış adayların 32 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

  Abi 18 yasindan sonra yane diyelimki 22 yasindasin o zaman bordo bereli lere katila bilirmisin

 2. Avatar of Kadir Kadir dedi ki:

  Abi ben 2006 doğumlu olarak vatana ve millete hizmet etmeye hazırım

  1. Avatar of Ramazan Ramazan dedi ki:

   Abi ben 18 yaşındayım hayalim bordo bereli olmak ve bunun için herşeyi yaparım vatan sağolsun yeterki