Mahkum Ailelerine Yardımlar 2023 Dernekler ve Tüm Destekler

Mahkum Yakınlarına Yardım Maddi Destek veriliyor. Eşi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur, mahkum ailelerine maaş başvurusu nereye yapılır, mahkum ailelerine destek, hükümlülere sosyal yardım veya maddi yardım talepleri nereye iletiliyor? İşte hükümlü ve tutuklular ile yakınları için maddi yardım başvuru yolları ve destekler içeriğimizde..

Mahkum Ailelerine Yardımlar 2023 Dernekler ve Tüm Destekler

Birçok ülkede, mahkum yakınlarına yardım maddi destek sunan programlar mevcuttur. Bu programlar, mahkum yakınlarına çeşitli güvenceler, ödemeler, krediler ve diğer türde destekler sağlamakta ve bazen çalışma imkanları da vermektedir. Bazı ülkelerde, mahkum yakınlarına yardım maddi destek programlarının yanı sıra, mahkumların daha iyi bir hayata geçişini sağlamak için eğitim, sağlık ve sosyal destek hizmetleri de sunulmaktadır. Bu programlar, mahkum yakınlarının mahkumlarının hapishaneden çıkışından sonra yeni bir yaşam kurmalarına yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur.

Bu haberin ardından tutuklu hükümlü yakınlarına da yardım yapılacak mı? haberleri sıklıkla araştırılan konular haline geldi.

Cezaevlerinden İzne Çıkan Mahkumlara Yardım ve Maddi Destek Var mı? (Koronavirüs)

Evet, Cezaevlerinden izne çıkan mahkumlara yardım ve maddi destek sunulmaktadır. Birçok kamu kurumu ve özel vakıflar bu mahkumların geçim koşullarını kolaylaştırmak için çeşitli yardım programları uygulamaktadır. Bu yardımlar, özellikle cezaevlerinden çıkan mahkumların toplumsal hayatına tekrar katılmalarını ve geçimlerini sağlamaları için gerekli olan çeşitli hizmetleri içerebilir. Örneğin, çeşitli vakıflar ve kurumlar, özellikle cezaevlerinden çıkan mahkumların iş arama ve eğitim imkânlarının yaratılması için çalışırlar. Ayrıca, çeşitli ülkelerde cezaevlerinden çıkan mahkumlar için psiko-sosyal destek hizmetleri de mevcuttur.

Mahkum ve Hükümlü Yakınlarına Maddi Yardım Var mı?

Evet, mahkum ve hükümlü yakınlarına maddi yardım sağlanır. Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED (Sosyal Ekonomik Destek) Denen bir yardım bağlanmaktadır. Eşi cezaevinde olanlara yardım olarak çocuklara en az 2.059,99 TL en fazla 3.708 TL yardım bağlanmaktadır.

Çoğu durumda, mahkum ve hükümlülerin yakınlarının bazı temel ihtiyaçlarını karşılamak için mahkum ve hükümlülerin hapishanelerinde bulunan özel fonlardan yardım sağlanır. Ayrıca, mahkum ve hükümlü yakınlarına herhangi bir yardım sağlamak isteyen çeşitli vakıf ve dernekler de mevcuttur.

Mahkum eşleri ve çocukları yardıma ihtiyaç duyan kesimler arasında neredeyse ilk sırada yer alıyor. Eşi cezaevindeki kadınlar ceza süresi boyunca büyük sıkıntı yaşıyor. Eşi cezaevinde olan  binlerce kişinin hiçbir geliri olmadığını düşünürsek bu kesim gerçekte mağdur ve ihtiyaç sahibi aileler arasında yer alıyor. 

Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan sosyal yardımlar ile eşi cezaevinde olan kadınlar ve çocuklar öncelik sırasına göre ilk sırada yer alarak büyük önem arz ediyor.

Ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu, mahkum ve hükümlülerin yakınlarına devlet tarafından her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemesi yapılıyor.

Mahkum eşlerine ve çocuklarına belirli miktarlarda yapılan yardımlar SYDV tarafından 2 ayda bir ya da aylık olarak ve çocuk başına olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Eşi cezaevinde bulunan kadınlara ve çocuk başına yardımlara başvurular SYDV’ lere yapılarak alınabiliyor.

Başvuru esnasında eşinin cezaevinde olduğunu gösteren MÜDDETNAME belgesi talep edilebiliyor.

Mahkum Yakınları Sosyal Yardımlardan Yararlanacak mı?

Mahkum yakınları, konu ile ilgili hükümetin uyguladığı politikalara göre değişebilir. Örneğin, mahkumun cezaevinde kaldığı süreye bağlı olarak, mahkum yakınlarının belirli sosyal yardımlardan faydalanmasına izin verilebilir. Mahkum yakınlarının sosyal yardımlardan yararlanıp yararlanamayacağı konusunda kesin bir cevap veremiyoruz, çünkü bu durum her ülkenin kendi hükümet politikalarına bağlıdır.

Sosyal yardımlar bilindiği üzere SYDV tarafından düzenli olarak 2023 kanun kapsamına giren ihtiyaç sahiplerine aylık olarak veriliyor. Sosyal yardımlar Bakanlık tarafından belirlenen kişilere evlerine kadar teslim edildi. Mahkum yakınlarına da bu süreçte farklı sosyal yardımlar ve destekler verilecek mi merak ediliyor.

Peki İnfaz paketi düzenlemesinin ardından cezaevlerinden çıkacak mahkumlara ve yakınlarına maddi destek yapılacak mı?

Ceza İnfaz Paketinde Son Durum Ne?

Ceza İnfaz Paketinin son durumu, devlet tarafından kabul edilen yeni ceza infaz kanunu ile güncellendi. Bu yeni kanun, özellikle ceza infazının uygulanması süreci ve mahkumların haklarının korunması gibi konulara daha geniş bir açıdan yaklaşıyor. Yeni kanun, ceza infazının adaletli ve insani bir şekilde uygulanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Korona virüs salgını nedeniyle öne alınan görüşmeler sonrasında ilgili infaz paketinde ise şu maddeler yer alıyordu.

 • Kapsam dışında kalan suçlarda ceza infaz süresinin üçte ikiden yarı yarıya düşürüldü.
 • Ayrıca İnfaz paketi teklif taslağına göre şartlı salıverilme hükümlerinden yararlanma koşulları esnetildi.
 • Kapalıdan açığa geçmenin şartları esnetildi, ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken ve kalan cezanın 1/5’inin denetimli serbestlik kapsamına alınması gibi değişiklik önerileri yer alan çalışmanın MHP’nin bazı suçlarda 5 yıl şartlı ceza indirimi geldi.
 • Cinsel istismar suçlarına af yönünde bir düzenleme de infaz kanunu değişikliği içinde yer aldı, 2 ay korona izni verildi evde infaz süreleri yeniden düzenlendi.
 • Uyuşturucu ticareti, imalatı, cinsel istismar, kasten adam öldürme ve “terör suçları” kapsam dışında tutuldu.

Mahkum Eşlerine Aile Yanında Destek Yardımı

 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının heyetinin kararı ile ihtiyaç sahipleri saptanarak, eşi cezaevinde bulunan mahkum ailelerine yardım yapılıyor. Bu kapsamda yer alan ihtiyaç sahibi ailelere ayda 550 lira veriliyor.
 • Geçtiğimiz yıllarda başlatılan sosyal yardımlar kocası hapiste olan kadınları kapsayan özel bir sosyal yardımdır.
 • Geçtiğimiz yıllarda devreye alınan bu program kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu saptanan mahkum eşlerine çocuklarının bakımı için kullanılmak üzere aylık 550 lira tutarında “Aile yanında destek yardımı” yapılıyor.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ve Adalet Bakanlığının verdiği veriler doğrultusunda binlerce evli mahkum arasından çocuklu ve ihtiyaç sahiplerini saptanarak ihtiyacı olduğu belirlenen ailelere çocukları için “aile yanında destek” yardımı yapılıyor.
 • SYDV Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sağlanan sosyal yardım başvuruları vakıf genel müdürlüklerinde yapılıyor.

Mahkum Ailelerine Yardım Yapan Kurumlar Hangileridir?

Mahkum ailelerine yardım yapan kurumlar Aile Bakanlığıdır. Tutuklu ailelerine maaş yada hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığı yapmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadının, çocuğunun bulunması şartı ile çocuklara SED (Sosyal Ekonomik Destek) denen bir yardım bağlanmaktadır.

Ayrıca mahkumlara yardım eden kuruluşların arasından SYDV Sosyal Yardım Vakfı, hepsinden önce öne çıkar. Kocası cezaevinde olan kadınlara sağlanan yardımlar aylık veya 2 ayda 1 defa ödenir. Yardımın sağlanması belirli koşulların karşılanmasını gerektirir. Bu nedenle yardım başvurusunda bulunacak eşin, eşinin hapis cezasından kaynaklanan ekonomik kayıplarını vakfa kanıtlaması gerekir. Bu destek özellikle cezaevinde bulunan eşin cezaevinde olduğu ve eşinin iş bulamadığı için çalışıp çalışamaması durumunda sağlanmaktadır.

İhtiyaç belgesi ile vakfa yapılan başvurular mütevelli heyetince incelenir ve sonunda belirlenen süreler dahilinde destek sağlanır.

Sadece eşi için değil, hükümlünün çocuğu da varsa, verilecek ödeneğin miktarı da çocuklar bazında belirlenir.

Hükümlü yakınlarına destek sağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardım, eş ve çocuklara en az 700 TL, en fazla 1.500 TL olarak sağlanmaktadır. Bu yardım geçici, aylık değil. Geçici yardımın bir parçası olarak yılda 2 defaya kadar yardım sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından sunulan yardım, eşi cezaevinde bulunan her aileye sağlanmaktadır. Ancak bu noktada ailenin ekonomik durumu da dikkate alınmakta ve hane halkı geliri belli bir miktarı geçmemelidir.

Hükümlü Maaşı Nasıl Alınır?

Hükümlü maaşı alabilmek için öncelikle hükümlülük durumunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için mahkeme kararı ya da mahkeme tarafından verilen kararın bir kopyasını isteyebilirsiniz. Ardından, hükümlülük durumunuzu resmi olarak teyit eden bir belge sunmanız gerekecektir. Hükümlü maaşını alabilmek için bu belgeyi çalıştığınız bakanlık ya da kuruma sunmalısınız. Ayrıca, hükümlü maaşının ne zaman ve ne kadar olacağı hakkında bilgi almak için kurumunuzla iletişime geçebilirsiniz.

Hükümlü maaşı cezaevine giren kişinin maaşı varsa ailesi tarafından alınır, bunun dışında devlet tarafından mahkum yakınlarına özel bir maaş bağlanması söz konusu değildir. Eşi hapishanede olan kadınlara hükümlü maaşı adı altında herhangi bir maaş bağlanmaz. Ancak eşi cezaevinde olduğundan dolayı geçinemeyen ve muhtaç duruma düşen kadınlara Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV’lere sosyal yardım için başvuru yaparak düzenli olarak verilen sosyal yardımlardan yararlanma imkanına sahip olabilmektedir.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için şartlarınızın uygun olup olmadığı konusunda Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verecektir.

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır?

Makamlar, Mahkum Ailelerine maaş bağlamak için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bunlar arasında, devletin mahkum ailelerine maaş bağlama programları, özel vakıflar veya yardım kuruluşlarının yardım programları, hükümet tarafından sağlanan destekler veya özel şirketlerin maaş bağlama programları bulunmaktadır.

Devlet tarafından, pandemi sürecinde mahkum ailelerin mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla birçok adım atıldı. Devlet kurumları olsun, SYDV’ler olsun gerek özel kuruluşların yaptığı girişimler ile mahkum ailelerin mağduriyetlikleri giderilmeye çalışıldı.

Bakanlıklara bağlı SYDV’ler tarafından mahkum ailelerine maaş bağlanmasa da muhtaç mahkum eşlerine ve ailelerine nakdi yardımlar yapılarak ihtiyaçları bu yardımlar ile karşılanmaktadır.

Mahkumlara Para Yardımı Nereden Alınır?

Hükümlü yakınlarına her ay ya da 2 ayda bir yardım yapılmaktadır. Mahkumlara para yardımı almak için SYDV’na başvuru yapmaları gerekir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları üzerinden eşi cezaevinde olan kadınlara maaş bağlama imkanı tanınmamaktadır. Ancak muhtaçlık seviyelerine göre nakit yardımları yapılabilmektedir. Nakit yardımlar vakıf mütevelli heyetinin onayı ardından verilebilmektedir.

Eşi Cezaevinde Olan Kadınlara Maaş

Eşi cezaevinde olan kadınlar Sosyal Hizmetler Vakfına başvuru yaparak çocukları için en az 2.059,99 TL en fazla 3.708,00 TL lira yardım alabilmektedir. Bu verilen yardım geçici bir süre ile yapılmaktadır. Eğer cezaevine giren kişinin maaşı varsa ailesi tarafından bu maaş alınır.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Yapılır?

Hükümlü yakınlarına nakdi yardım için başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı ya da Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapılmalıdır.

Eşim Cezaevinde Maaş Alabilir miyim?

Eşim cezaevinde maaş alabilir miyim soruları son zamanların en sık araştırılan konularıdır. Eşi mahkum olan bayanların yararlanabileceği yardımlar değişmektedir. Eşi cezaevinde olan kadınlara yapılan yardımlar aşağıdaki destek çeşitleridir.

Nakdi Yardım olarak verilen yardımlar aşağıda ki kurumlar tarafından verilir. Bu kurumlar ve yardımlar şu şekildedir;

 • Sosyal Yardımlaşma Vakıfları
 • Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çocuk Parası (Eğitim Yardımı )
 • Aşı Parası

Hükümlülere para yardımı doğrudan yapılmasa da yakınlarına aşağıda ki kurumlar tarafından nakdi yardım ve varsa çocuklarına para yardımı yapılmaktadır.

a)Sosyal Yardımlaşma Vakıfları

Eşi hapishanede olan kadına maaş bağlama imkanı devlet tarafından sunulmasa da bu durumda muhtaç ailelere sosyal yardımlar yapılır. SYDV’ler tarafından eşi hapishanede olan mahkum ailelerine nakdi yardımlar yapılarak mağdur olmalarının önüne geçilir. Mahkum yakınlarında SYDV’ler tarafından yapılan bu yardımın miktarı 300-1.500 lira arası değişse de net bir rakam değildir.

Mahkum yakınlarına yapılan bu yardımlar, her cezaevinde olanın yakınına yapılmaz. Muhtaçlık durumlarına ve gerekli şartlara uygun olup olmadığına Sosyal Hizmetler Bakanlığının yetkili personeli karar verdikten sonra oany verilmesi halinde yardım bağlanır.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Eşi tutuklu olan aile yakınlarına veya hükümlülere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maaş ve sosyal yardım yapılmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara Bakanlık tarafından yapılan yardımlar Sosyal Ekonomik Destek adı altında yardım bağlanmaktadır.

Sosyal ekonomik destek kapsamında eşi cezaevinde olan kişilere en az 787 TL en fazla 1417 lira yardım aylığı bağlanmaktadır. Yapılan bu yardım geçici veya süreli olarak yapılır, yılda 2 kez süreli belirlenen boyunca her ay yapılmaktadır.

Eşi cezaevinde olanlara yapılan sosyal ekonomik destek dışında çocuklara da yardım yapılabilir. Mahkum çocuklarına verilen çocuk parasını inceleyelim.

3) Çocuk parası

Çocuk parası olarak ödenen yardım miktarları ise şu şekildedir;:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 90 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 100 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 130 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 150 TL’dir.

4)Aşı Yardımı

Aşı yardımı çocukların sağlıkları için yaptırmaları gereken aşıların masraflarını karşılar. Bu kapsamda

 • 0-6 yaş arası çocuklara kız-erkek 45 TL,
 • hamileler için aylık 45 TL, hastanelerde
 • doğum yapan kadınlara 100 TL ödenmektedir.

Bu ödemeler yalnızca bir kez yapılır ve ödeme yaparken mali durumunuzun kötü olduğunu kanıtlamanız lazım.

Mahkum ailelerine Hükümlü Maaşı Sorgulama

SYDV’lere yapılacak başvurular neticesinde de yapılacak değerlendirme ve onay işlemlerinin ardından yardımın yatıp yatmadığı gibi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceğinizi hatırlatarak, nasıl başvuru yapacağınızı anlatalım.

Yorumlar

 1. Avatar of Gülbahar güçlü Gülbahar güçlü dedi ki:

  Eşim ceza evinde sizden yardım talep ediyorum çocuklar okula zor gunderiyorum isim yok zor durumda yım

 2. Avatar of Yıdum Yıdum dedi ki:

  Esim caza evinde 2 tane kücük cocuklarim var bezini mamasini alamiyorum evim kira 3000 yar kira veriyorum cok mağdur olduk

 3. Avatar of Hülya Hülya dedi ki:

  Eşim cezaevinde iki çocuğum var aylık nakdi yardım alabilirmiyim

 4. Avatar of Emre taşdan Emre taşdan dedi ki:

  Öncelikle selamuneykum abim ceza evinde 2 senedir gelir yokk 2 cocuk var yenge var ev kira eve bakıyoz çocuklara bakıyoz şimdi babannesi bakıyor durum olmadı için ama yetmiyor fayda yokk para yetmiyor ceza evine para çok sor gonderiyoz para gonderiyoz çok sıkıntı çocuklara yardım yenge mahkuma yardım istiyom

 5. Avatar of Emre taşdan Emre taşdan dedi ki:

  Öncelikle selamuneykum abim ceza evinde 2 senedir gelir yokk 2 cocuk var yenge var ev kira eve bakıyoz çocuklara bakıyoz ama yetmiyor fayda yokk para yetmiyor ceza evine para çok sor gonderiyoz para gonderiyoz çok sıkıntı çocuklara yardım yenge mahkuma yardım istiyom

 6. Avatar of Merve Merve dedi ki:

  Eşim yurtdışında cezaevinde hiçbir gelirim yok çocuklarıma bakmakta güçlük çekiyorum 5 tane çocuğum var 4 tanesi okula gidiyor yardım başvurusu nasıl yapabilirim

 7. Avatar of Hülya Özkul Hülya Özkul dedi ki:

  Ben cezaevinden izinli çıktım bir oğlum var maddi sıkıntı yaşıyoruz hiç bir isede giremiyorum mahkum olduğum için lütfen yardım edin çocuğum olmasa umursamazdim ama oğlum olduğu için muhtacım hiçbir yerden de yardım almıyorum lütfen duyun sesimi

  1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

   Alabilirsiniz çözemezseniz beni arayın sizi gerekli devlet dairesine yonlendireyim

 8. Avatar of Belma kara Belma kara dedi ki:

  Benimde eşim cezaevinde 9 yıl iki ay ceza verildi iki çocuğumla mağdur kaldık biri 8 aylık biri 4 yaşında yardıma çok ihtiyacımız var.

  1. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

   Merhabalar eşim dün cezaevine girdi 3 yıl 9 ay ceza aldı.3 okuyan çocuğum 11 aylikta bebeğim var
   Evim kira herhangi bir gelirim yok.ne gibi yardımlar alabilirim ve başvurmaya gitmeden once hangi evrakları temin etmem gerekir .Şimdiden teşekkürler. Iyi çalışmalar.

 9. Avatar of Eşref varışlı Eşref varışlı dedi ki:

  Ya arkadaşlar benim abim cezaevinde eşi falanda yok annesi babası kardeşleri var yardım dan yararlanamıyorlarmı şimdi

 10. Avatar of Mehmet emin mızrak Mehmet emin mızrak dedi ki:

  Fatih bey ben 3 aydır kovid iznine çıkmış bulunmaktayım maddi durumum yok nereden yardım alabilirim yardımcı olabilirmisiniz