Sivil Memur Nasıl Olunur? (Emniyette Askeriyede Jandarmada) 2022 Şartları

Askeriye bünyesinde sivil memur olmak isteyenler ve ne kadar maaş aldıkları hakkında detaylı bilgilere Sivil Memur Nasıl Olunur? içeriğimizden ulaşabilirler.

Sivil Memur Nasıl Olunur? (Emniyette Askeriyede Jandarmada) 2022 Şartları

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında tarafından her yıl yapılan sivil memur alımlarına katılmak için ne yapılmalı, sivil memur nasıl olunur, Emniyet, Askeriye, MSB sivil memur nasıl olunur, kadro açan kurumlar hangileridir, sivil memur nedir, maaşları 2022 yılında ne kadar içeriğimizde detaylandırdık.

Sivil Memur Nasıl Olunur?

Askeriye’ de sivil memurluğa başvuracak adayların öncelikle lise, önlisans ve dil eğitim kademelerinden birinden mezun olmaları gerekmektedir. Daha sonra başvuru sahibinin başvuracağı başlık ile ilgili alandan KPSS’ ye girmesi ve istenilen puana sahip olması gerekmektedir. Ayrıca adayların en az 18 yaşında olmaları gerekmektedir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında sivil memur alımları her yıl yapılmaktadır. Açıktan personel alım sınavları uygulamalı sınav ve mülakat aşamalarından oluşmaktadır. Her yıl olmak üzere Kuvvet Komutanlıklarının Personel Temin Merkezi Komutanlığınca yapılmaktadır. Bu sınavlara 18 yaşını tamamlamış ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi yazılı sınavda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başarılı olan adaylar katılabilmektedir. Kontenjana giren adayların sağlık muayeneleri ve güvenlik soruşturmalarına müteakip aday memur olarak atamaları yapılmaktadır.

Sivil Memur Kadrosu Açan Kurumlar 2022’de Hangileridir?

Sivil memur (İSTİSNAİ memur) kadrosu açan, sivil memur olabileceğiniz ve ilan veren başvuru yapabileceğiniz Sivil Memur Kadrosu Açan Kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • MSB Personel Temin Daire Başkanlığı.
 • Jandarma Genel Komutanlığı.
 • Milli Savunma Üniversitesi Atama ile devlet memuru.
 • İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı.
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi gibi kurumların ilanlarını inceleyerek ve duyurularında hangi kadro için ne şartı aranıyorsa bunlar sağlamak gerekir.

Alım yapılan memur kadroları aşağıdaki gibidir:

 • Şoför
 • Avukat
 • Veteriner
 • İstatikçi
 • Büro memuru
 • Psikolog
 • Uzman
 • Tahmil ve Tahliye Memuru
 • Çevre mühendisi
 • Makine, Endüstri, Tekstil, Elektronik, İnşaat Mühendisi
 • Kimya, Bilgisayar, Fizik, Metalürji, Gemi inşaat Mühendisi ve benzeri kadrolarda personel alımları yapılmaktadır.

İlanlar güncellendiğinde başvuru şartları ve tarihleri gibi tüm bilgileri devletdestekli.com’ da bulabilirsiniz.

Emniyette Sivil Memur Nasıl Olunur?

EGM Memur alımı başvuruları belirlenen tarihlerde yapıldı. Bu müracaatlar il emniyet müdürlüklerinde bulunan personel daire başkanlıklarına 81 il için yapılabilmektedir. EGM sivil memurluk için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki şartları taşımak, kadro ile ilgili eğitim bilgileri koşulunu sağlamak, sağlık şartlarına uygun olmak, müdürlüğün yapacağı sözlü ve yazılı mülakatta başarı göstermek gerekmektedir. Genel idare hizmetleri, büro personeli, engelli personel, tekniker gibi kadrolara alımlar olmaktadır.

Askeriyede Sivil Memur Nasıl Olunur?

Askeriyede sivil memur olmak için, başvuru yapan adaylar arasında seçim aşamasında uygulamalı yani pratik sınav yapılmaktadır. Yapılan sınavdan başarılı olan adaylar ayrıca mülakata alınarak mülakattan da başarılı olmalıdır. Mülakattan başarılı olan adaylar bundan sonraki süreçte sağlık muayenesi olmalı ve sağlık kontrolünden sivil memur adayı olur kararlı sağlık raporu alarak görevi yapmak için herhangi bir engelinin bulunmadığını ispatlamalıdır. En son aşama ise güvenlik soruşturması aşamasıdır.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra TSK bünyesine alınacak askeri personellerin güvenlik soruşturmaları FETÖ ve herhangi bir terör örgütü ile ilişiğinin bulunmaması için ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Güvenlik soruşturmasından başarılı geçen ve geçtiğine dair yazılı olarak evine çağrı alan adaylar Hava kuvvetleri komutanlığında görev almaya hak kazanmış olurlar. Adayların bu aşamayı başarılı ile geçtikten sonra diğer askeri personellere tanınan haklar bunlara da tanınmaktadır.

Askeriyede Çalışan Sivil Memurlar

Askeriyede çalışan sivil memurlar, kuvvet komutanlıklarının ayrılmaz mensubu olan görevlilerin görev sorumlukları diğer memurların görev sorumlulukları ile aynıdır.

Askeriyede çalışan sivil memurlarda aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Sivil memurluğa başvuracak adayların öncelikle lise, ön lisans ve lisan eğitim kademelerinin birinden mezun olması gerekir.
 • Sivil memur olarak TSK’lerinde çalışan görevliler başka bir işte çalışamaz gelir getirici ticari faaliyette bulunamaz.
 • Ticaret ve sanayi kurumlarında görev alamadığı gibi ailesinden en yakını eşi veya reşit olmayan çocukları işe başlayarak gelir getirecekse memurlar hediye alamaz ve veremezler.
 • Personelin greve siyasi partiye siyasi toplantılara katılma ve üye olma hakları yoktur.
 • TSK bünyesinde görev alan sözleşmeli ve istisnai sivil memurların görevleri ve yükümlü oldukları sorumlulukları Anayasaya göre belirlenir.
 • Sivil memurlar T.C Anayasasına, kanunlara uymak zorundadır. Kuvvetler Komutanlığı’nın ayrılmaz mensubu olan sivil memur statüsünde memur olmak isteyenler bazı süreçlerden geçmek zorundadır.

Jandarma Sivil Memur Nasıl Olunur?

Jandarma sivil memur olmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar ise şunlardır:

 • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirlene genel ve özel şartlara sahip olmak.
 • KPSS sınavından istenilen 70 puanı almış olmak.
 • Yüz kızartıcı ve devletin güvenliğine karşı suçlar işlememiş olmak.

Jandarma sivil memuru olmak için yukarıda şartların sağlanması zorunludur.

MSB’de Sivil Memur Nasıl Olunur?

Askeriye bünyesinde sivil memur alım sınavları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilen ilanlara başvuru yapan adaylara uygulamalı ve mülakat sınavı olarak iki sınavdan başarılı olan adayların atamaları yapılmaktadır. Açıktan memur alımları her yıl olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlıkları Personel Temin Merkezi Komutanlığı tarafından yapılmaktadır. Personel ilanlarına başvuru yapacak olan adayların yapılacak olan sınavlara giriş şartları da bulunuyor.

Başvuru yapacak kişilerde aranan şartları: Sivil memur adaylarının 18 yaşını tamamlamış olan adayların, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yazılı sınavda KPSS sınavından başarılı puan alan adayların başvuruları kabul edilmektedir. Sınavları geçenler için belirlenen kontenjanlara girenlerin daha sonrasında ise doktordan sağlık muayeneleri yapılır ve en son olarak güvenlik soruşturması olumlu olan adaylar aday memuru olarak atamaları yapılır.

MSB Sivil Memur Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Bakanlığından sivil memur olarak görev almak isteyen kişilerde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Sivil memurluğa başvuracak adayların öncelikle lise, ön lisans ve lisan eğitim kademelerinin birinden mezun olması gerekir.
 • Eğitimlerine uygun olan ortaöğretim, lise, ön lisans ve lisans mezunları için en son yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş ve her bir unvan için belirlenen puan ve üzerinde bir puan almaları gerekmektedir.
 • Ortaöğretim KPSS için P94, ön lisans P93 ve lisans mezunlarından P3 puanı istenmektedir.
 • Sınava girecek olan erkek adayların askerlik ile ilgisi bulunmamakla ile birlikte askerlik çağına gelmemiş ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.
 • Daha öncesinden kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları kanununa tabi olacak görevlerde daha önceden çalışıyor olmaması gerekiyor.
 • Askeriye bünyesinde sivil memur temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde komutanlığın internet üzerinden yayımlanan online başvuru formunu doldurarak yapılmaktadır.

MSB tarafından Askeri Personel Alımları ilan.gov.tr sivil memur alımı kategorisinde yayınlanmaktadır. Buradan da askeriye sivil memur ilanlarını takip edebilirsiniz.

Askeri Sivil Memur Maaşı Ne Kadar?

Askeriye ‘de Jandarma GK, EGM vb. sivil memur olarak görev yapan sivil memurların maaşları en düşük 9.940 TL’dir, en yüksek 19.280 TL’dir. En yüksek askeri sivil memur maaşı 15.000 TL’yi aşmaktadır.

Askeriyede memur olmak isteyenler tüm aşamalarını geçtikten sonra hizmetlerine başlayabilirler. TSK’da 2022 yılında görevli olanların maaşları sözleşmeli ve istisnai olmak üzere iki farklı kadroda yer aldıkları için farklılık gösterir. Sözleşmeli sivil memurların maaşları istisnai memurların almış oldukları ücretlerden biraz daha düşüktür.

Sivil Memur Orduevine Girebilir mi?

Sivil memurların orduevine girme hakları bulunmaktadır.

TSK Sivil Memur Silah Ruhsatı Alabilir mi?

TSK’dan emekli olan memur, işçi ve personel TSK’dan şahsi silah ve ruhsat alamaz. İkamet ettikleri yerdeki sivil makamlara başvurarak kişisel silah edinebilirler.

Sivil Memurların Emeklilik Hakkı

Erkekler 25 yıl ve kadınlar 20 yıl çalıştıktan sonra emekliliğe hak kazanabilirler.

Sivil Memurlar Hangi İzinleri Kullanabilirler?

Sivil memurlar yıllık izin, hastalık, mazeret, ölüm, anne ve babalık izni gibi tüm izin haklarına sahiptirler.

Yorumlar

 1. Avatar of Serpil aydin Serpil aydin dedi ki:

  20 senedır. Yurt dişinda yaşiyan turk vatandaşiyım profesyonel D/E klasse otobus şöförü Türk kadınıyım şartlarim uygunmu bılmiyorum ama askerıyede meslegımı devam etmek isterım

 2. Avatar of TUNA TUNA dedi ki:

  merhaba lisans TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI mezunuyum alım şartlarında göremedim başvuru yapma hakkım var mıdır benim