Çalışan Anne Desteği 2021 (Devletten Çalışan Annelere Bakıcı Desteği)

Çalışan Anne Desteği 2021 (Devletten Çalışan Annelere Bakıcı Desteği)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen çalışan anneye bakıcı desteği (bakıcı parası) olarak verilen yardımlardan yararlanmak isteyen annelerin için, çalışan annelere bakıcı desteği olarak verilen eğitimli bakıcı desteği şartlarının neler olduğu, SGK eğitimli bakıcı desteğinden kimlerin yararlanabileceğini başvurularının nasıl yapıldığını ve çalışan annelere destek miktarı 2021 yılında anneanne destek ücretleri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Devletten Çalışan Annelere Destek

Devletten çalışan annelere destek veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen bu proje ile çalışan annelerin destek başvuru yapmaları ile devletten çocukların bakımı için eğitimli bakıcı desteği verilmektedir. Bakıcı desteği ise eğer bir çocuğunuz varsa bu çocuğun bakıcı varsa ve bu bakıcı tam ay yani 30 gün sigorta yapılmış ise, bakıcının da 0-36 ay arasındaki çocuklara bakma konusunda MEB veya işkur bakıcılık sertifikası bulunuyorsa bu durumda olanlara başvuru yapmaları halinde 1.300 TL. ödeme yapılmaktadır. Çalışan anne desteği projesindeki amaç ise kayıt dışı çalışmayı önlemek, bakıcıları kayıt altına almak ve çalışan annelerin iş gücü piyasasına daha rahat girmelerini kolaylaştırmak kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek, devletdestekli.com aile ve iş yaşamı dengesini güçlendirmektir.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği 2021 Yılında Ne Kadar?

Çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu bütçenize aylık 325 avro Çalışan Anne Desteği veriyor. Çalışan Annelere eğitimli bakıcı desteği miktarı 2021 yılında aylık 325 avrodur. 2022 yılında 375 avroya (5400) çıkacaktır.

Özel gereksinimli çocuğu olan anneler aylık 375 Avro (€)
ödeme alacaktır

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği 2021 Başvuruları

Ön kayıtlar e-devlet şifresi www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilmekte olup ön kaydını başarıyla yapan ilk 3700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecektir.

SGK broşürü inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Başvurusu Kimler Yapabilir?

Bakıcı desteğine ilişkin detayları paylaşan  Bankan Selçuk, “Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır” sloganı ile 2019 yılında başlayan projeden 0-24 aylık çocuğu olan 4/a statüsünde sigortalı çalışan anneler faydalanabilmektedir. Destek 2021 yılında da verilmeye devam etmektedir.

Proje kapsamında iki farklı grup hibe desteğinden faydalanmaktadır;

 • Eğitimli çocuk bakıcısı istihdam eden anneler için (Çalışan Anne Desteği),
 • 0-36 aylık çocuk bakımı alanında MEB sertifikası almış kadınlar için (Bakıcı Eğitim Teşvik) i veriliyor.
Çalışan Anne Desteği 2021 (Devletten Çalışan Annelere Bakıcı Desteği)

Eğitimli Bakıcı Desteği Şartları Nelerdir?

Devlet destekli bakıcı parası yardımından yararlanmak için öncelikli olarak aşağıdaki şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Eğitimli bakıcı desteği şartları şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Bu destekten yararlanacak olan annenin başvuru esnasında sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Annenin en fazla en az asgari ücretin brüt tutarının 2 katı kadar bir ücrete tabi olması gerekmektedir.
 • Başvuru anında annenin iki yaşında veya daha küçük yaşta bir çocuğunun bulunuyor olması gerekmektedir.
 • Tutulacak çocuk bakıcısının birinci dereceden akraba olmaması gerekmektedir.
 • Çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.
 • Annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekmektedir.
 • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet etmek

Saymış olduğumuz bu şartlara uyum gösteren annelerin İnternet üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekecektir.

Çalışan anne desteği
Devletten Çalışan Annelere Bakıcı Desteği

Eğitimli Bakıcının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bakıcı desteğinden yararlanabilmek için gerekli olan şartlar ile bakıcılarında taşıması gereken şartlar bulunmaktadır o şartlar ise;

 • 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Anne ve çocuk ile aynı illerde yaşıyor olması,
 • Anne yada ile 1. dereceden yakınlığının olmaması,(Akrabalık bağı olmayacak)
 • Proje kapsamında aynı zamanda anne olarak faydalanıcı olmaması,
 • 5510 saylı Kanunun Ek 9. maddesi kapsamında tam zamanlı olarak çalışan kadın olması,

0-36 ay çocuk bakımıyla ilgili eğitimli olduğu İŞKUR, MYK, MEB onaylı belgeyle belgelendirmesi yada lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması ile birlikte bakıcılar çocuklara kendi evlerinde de bakabilirler.

Evde Çocuk Bakımı Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Evde çocuk bakımı başvuru yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıraladığımız gibidir;

 • Bakıcı teşviki için başvuru yapmak isteyenler, SGK il veya İlçe müdürlüklerine gitmelidir,
 • SGK internet sitesi üzerinden, başvuru yapılabilen bakıcı teşviki modeli belirlenir,
 • SGK müdürlükleri üzerinden başvuru yapılmaktadır,
 • İl veya İlçe SGK müdürlükleri tarafından verilen başvuru formu doldurulduktan sonra, işe alınacak SGK eğitimli bakıcı başvuru Formu imzalaması gerekmektedir.

SGK Eğitimli Bakıcı Başvuru Formu 2021

SGK eğitimli bakıcı başvuru Formu aşağıdaki link üzerinden ön başvuru formunu doldurarak başvurularınızı iletebilirsiniz.

Bakıcı teşviki başvurusu yapmadan önce, belirtilen kriterlere uygun olan bir bakıcının bulunması gerekiyor. Başvuru formu hazırlandıktan sonra bakıcıya imzalatılır ve bakıcı desteği başvurusu işleme alınır.

Bakıcı Sigorta Desteğinde Belirlenen Prim Detayları Nelerdir?

İşverenin 10 günden fazla süre ile bakıcı çalıştırması durumunda, asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapması gerekmektedir. Devlet destekli prim teşviki prim değerleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Asgari ücretin %37.5 oranında prim ödemesi yapılmazsa, bakıcı alınması mümkün olmaz,
 • 2021 yılı için belirlenen brüt asgari ücret miktarı; 3.577’dir.
 • %37.5’lik bölümü, bakıcılara yapılan ödemeyi ifade etmektedir.
 • Bakıcılar için belirlenen prim tutarı 1.103,62’dir.

Çalışan Annelere Anneanne Bakıcı Destek ücreti Ne Kadar?

Çalışan annelere bakıcı parası devletten verilecek. Aynı zamanda çalışan anneler için devlet destekleri bitmiyor. Çalışan annelere destekler kapsamında torununa bakmak isteyen babaanne ve anneannelere de Büyükannelere de torun bakma parası veriliyordu.. 65 yaşından küçük ve doktor raporu ile torununa bakabilecek durumda olduğu ispatlanan 0-3 yaş arasında torunu olan büyükanneler bu şartlar dahilinde devletten maaş alabilecekler. Torunlarına bakan büyükanneler en az 12 aylık süreyle aylık 425 TL ödeme alacaktır. Çocukların 3 yaşını tamamlaması veya 12 aylık sürenini dolmasının ardından bakım maaşı kesilecektir.

Projenin 10 pilot il haricinde yeni illerde de uygulanması beklenmektedir.  Bu çalışma Avrupa Birliği ile ortaklaşa alınmış kararlar neticesinde kadın istihdamının artırılmasına yönelik olarak uygulanıyor. Ancak, 2021 yılında toruna bakma parası verilmesi gündemde değildir.

650 TL. Çalışan Anneye Destek Başvurusu Şartları

Bakıcı projesinin Anakara, Bursa, Elazığ, İstanbul ve Malatya’da SGK tarafından uygulanmaktadır. Bir anne 2 yıl boyunca destek alabilir. Kesin kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten faydalanabilmeniz için;

 • Çocuğunuz kreş, gündüz bakımevi yada anaokuluna sizin çalıştığınız süreye paralel olarak düzenli devam etmelidir.
 • Denetim amacı ile, önceden haber vermeden çocuğun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu eğitim kurumuna ziyaretler gerçekleşmektedir.
 • Çocuğun hasta olması yada başka nedenlerle devam edememesi durumunda Proje Ofisleri ile iletişime geçmelisiniz.
 • Takvim ayları itibarıyla, bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışıyor olmalısınız.
 • Rapor alma durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK’ ya 30 Gün çalıştığınızı bildirmelidir.

30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda yerel ofise bildirmelisiniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

Çalışan Annelere Kreş Başvurusu Nasıl Alınır? yazımızın içeriğinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

PANDEMİ KOLAYLIĞI

Bakıcı desteğinden yararlanan kadınlara covid-19 pandemisi döneminde kolaylık sağlanıyor. Kısa çalışmaya tabi tutulan veya ücretsiz izne ayrılan kadın çalışanlar, bakıcılarını çalıştırmaya devam ettikleri sürece bakıcı desteğinden yararlanabiliyorlar.

Yorumlar

 1. Avatar of Ebru gezer Ebru gezer dedi ki:

  Ben çalışmak istyorum ama bakıcıya nasıl güvenip çocuğumu emanet edicem ve parasını nasıl karsilicam tektilde clismk istyorum ama bakıcı param yok destek olurmuş uz banada kiradayim mama veriyorum ihdiyacim var çalışmama

 2. Avatar of Nermin Arın Nermin Arın dedi ki:

  Öğretmenim ve tam gün çalışıyorum. Dokuz yaşında üçüncü sınıfa giden çocuğumu pandemi dönemi evde yalnız bırakamıyorum.Malum etüt merkezleri de kapalı çocuğum evde kalmak zorunda. Ben ve benzer durumda olan annelere de eğitimli bakıcı desteği konusunda destek rica adıyorum Devletimizden. Teşekkür ederim.

 3. Avatar of Hülya görmez Hülya görmez dedi ki:

  Hülya görmez çalışıyorum ama maaşıma el konuldu 1800 maaş alıyorum o yüzden bakıcı tutamıyorum çocuklarım çok perişan oluyor bana destek olun lütfen

 4. Avatar of Hülya görmez Hülya görmez dedi ki:

  Adım hülya görmez 2 cocuguma bakacak kimsem yok eşimden ayrıldım çocuklarım çok perişan oluyor ne olur bana yardım edin işe giderken çocuklarımı 7. 30 da uyandırmak zorunda kalıyorum 1 çocuğum 10 yaşında 1 tanesi 4 yaşında çalışmaya mecburum evim kira yardımcı olursanız sevinirim kızımı okula bile gönderemiyorum derslerini yaptıramıyorum çalıştığım için yardım edin bana

  1. Avatar of Zafer Zafer dedi ki:

   Böyle insanlara yardım edin işte. Ki bizde gerçekten bişey yapmaya çalıştığınız inanalım. Asgari ücretin 3 katı maaş alan birinin sizin vereceğiniz 1000 liraya zaten ihtiyacı olmaz. Birşey yapıyorsanız tam yapın ya da bırakın işi gücü sadece kimseye karışmayın biz size maaş veririz.

 5. Avatar of Hülya görmez Hülya görmez dedi ki:

  Adım hülya görmez 2 cocuguma bakacak kimsem yok eşimden ayrıldım çocuklarım çok perişan oluyor ne olur bana yardım edin işe giderken çocuklarımı 7. 30 da uyandırmak zorunda kalıyorum 1 çocuğum 10 yaşında 1 tanesi 4 yaşında çalışmaya mecburum evim kira yardımcı olursanız sevinirim

 6. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  Ben torununa bakıyorum devlet bakıcı parası veriyormuş ben nasıl yapılır nereye müracaat olur bilemedim evdende çıkamıyorum burdan muracat olurmu nasıl olur bana yardımcı olabilirmisiniz

error: Content is protected !!