geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi
A+
A-

Ziraat Bankası 100 Bin TL. Faizsiz Hayvancılık ve Tarım Kredisi başvuruları başlıyor. 2021 yılında çiftçilerimiz için faizsiz kredi dönemi başlıyor. Sığır yetiştiriciliğinden arıcılığa, su ürünlerinden süs bitkileri yetiştiriciliğine kadar birçok sektörde üreticiye, hem yatırım hem de işletme döneminde 100 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.

Çiftçilere 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Müjdesi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2015 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamesi ile 2021 yılı dahil olmak üzere Sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredisi verecek.

Tarım Bakanı  şunları söyledi; ‘30 bin lira hibeyi kendi öz sermayesi olarak kabul edelim, bunun üzerine Ziraat Bankasından 90.000-100.000′ TL. da sıfır faizli kredi verelim.’ İnşallah bunu yapacağız. ‘Hadi gelin köyümüze geri dönelim’ diyoruz. Başka çaremiz yok. Çünkü hepimiz köyü terk ettik, üretimi terk ettik. Yolları açmadan, cazibeyi oluşturmadan insanları köye götürmek mümkün mü? Altyapıyı oluşturmamız lazım. İnşallah 130 bin lira ile sürü sahibi olacaklar” dedi.

 • Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmeler, 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 50 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse (indirim) edilecek.
 • Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 2.5 milyon TL olarak belirlenmiştir.
 • Geleneksel yaygın hayvansal üretim yapan işletmeler, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 100 bin TL krediler ise % 50 faiz indirim oranında sübvanse edilecek.
 • Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 1.5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası 100 Bin Lira Faizsiz Çiftçi Kredisi

Bahse konu 100 bin lira faizsiz çiftçi kredisinin Ziraat Bankası tarafından yapılacağı öğrenildi. Ziraat Bankası şuan itibariyle de, çiftçilere belirli vade ve oranlarda çiftçi ve hayvancılık işletme kredileri veriyor. Koyun, keçi, sığır, manda, inek yetiştiren, et ve süt üreten çiftçiler ve üreticiler Ziraat bankasından çiftçi kredisi alabiliyor. Bu krediler çiftçinin durumuna ve yapacağı işletme tipine uygun olarak veriliyor.  Ziraat Bankası şuan çiftçi ve üreticilere IPARD kapsamında tarım kredisi ve taksitli tarım kredisi veriyor. Çiftçiye 100 bin lira faizsiz kredi paketini beklemeden, Ziraat bankası tarım kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar gereğince Ziraat Bankasından 100 Bin Liraya kadar sıfır faizli kredi verilirken, bu kredilerden aşağıda belirtilen oranlarda faiz alınacak. Karar.

 • Sütçü etçi ve kombine sığır yetiştirmek isteyenlere 100 bin liraya kadar sıfır faizli hayvan kredisi,
 • Damızlık Düve Yetiştirmek isteyenlere %75 faizli kredi,
 • Küçükbaş hayvancılık için %75
 • Arıcılık sektörüne yüzde 50 faiz indirimi,
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliğine %25 – %50 faiz indirimi,
 • Kanatlı damızlık yetiştiren çiftçilerimize %75 faizli kredi,
 • Su ürünleri yetiştiriciliğinde %50 faizli kredi,
 • Yaygın hayvansal üretim için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi,
 • Seracılığa 100 bin liraya kadar %75 faiz indirimi,
 • Yaygın bitkisel üretime 250 bin TL.’ye kadar yarı yarıya faiz indirimi,
 • Yem bitkisi üretimine yüzde 75 faizli tarım kredisi,
 • Yurt içi sertifikalı fide üretimine Sıfır faizli tarım kredisi,
 • Süs bitkisi üretimine %50 faiz indirimi,
 • Seraların modernizasyonu için % 50 faizli kredi desteği,
 • Tarımsal mekanizasyon için %75 faiz indirimi
 • Traktör kredisi çekmek isteyenlere 75 bin liraya kadar %50 faiz indirimi uygulanırken, 75 bin liranın üstü için %25 faiz indirimi uygulanacak.
 • Modern basınçlı sulama sistemlerine sıfır faiz,
 • Arazi alımlarına %25 faiz indirimi,
 • Lisanslı depoculuk yatırımlarına %50,
 • Soğuk hava depolarına %50
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesine %50,

Bu Krediler Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası aracılığı ile verilecek.

Krediler Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası aracılığı ile verilecek.

Ziraat Bankası TKK Tarım ve Hayvancılık Kredileri Başvuru Şartları Nelerdir?

Resmi Gazete ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretim için çiftçilere düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin kullanıma  ilişkin usul ve esaslar Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İlgili tebliğ, 2022 yıllarında da Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince üreticilere kullandırılacak olan düşük faizli yatırım ve işletme kredileri ile ilgili uygulanacak olan teknik esasları ve şartları kapsar.

2021 yılında Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan tarım ve hayvancılık kredilerinin yıllık faiz oranları % 9′ dur. Bu faiz oranınında Kararda belirlenen tüm şartlarını yerine getiren çiftçilerin faiz indirimleri de uygulanarak ödeme planı oluşturulacaktır.

Ziraat Bankası dışında diğer bankaların ve devlet kurumlarının hayvancılık destekleri için bağlantıya tıklayarak en güncel destekleri görebilirsiniz.

Genelde sıfır faiz indirimi yatırım dönemi için verilirken bu dönemin tespiti banka ve TKK tarafından yapılacak. Geri ödeme planının belirlenmesi, İpotek tesis edilmesi, takip ve tahsil işlemleri banka ve TTK tarafından belirlenecek. Tarımsal yatırımlarda devlet destekli tarım sigortası yaptırılacak.

Kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Ziraat Bankasının cari tarımsal kredi faiz oranları ile kredi konuları itibariyle uygulanan faiz oranları arasında ki fark esas alınarak hesaplanır.

Diğer kurumların faiz desteği niteliğinde ki desteklerinden faydalanan işletmelere Resmi Gazete’de yayımlanan  faizsiz hayvancılık kredileri tebliğnamesi kapsamında aynı konuda kredi verilmez.

Çiftçinin daha önceden aynı konuda ki krediden kullanmamış olması gerekir.

Kredi notu düşük olanların talepleri banka tarafından değerlendirilebilir.

Nereye Başvuru Yapılacak? 

Başvurular şahsen gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte Ziraat Bankasına yapılacak.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Kimlik Fotokopisi,
 • İpotek talep edilirse ipotek için tarla, taşınmaz tapuları, (teminat belgeleri)
 • ÇKS belgesi,
 • İşletme ise son 3 senelik bilanço belgeleri (bireysel çiftçiden istenmiyor)

Traktör alımlarınız için Ziraat Bankası ve Halkbank da traktör kredisi vermektedir.

Resmi Gazeteyi okuyarak ve bankayı şahsen ziyaret ederek, hem hayvancılık hem de bitkisel faaliyetiniz için kaç para çekebileceğinizi bankadan net öğrenebilirsiniz.

Yapılacak olan faiz indirimleri yatırım ve işletme dönemlerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullandırılacak olan kredi üst limitlerine göre de indirim uygulanacaktır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri dışında kredi veren bankalara da başvuru yapabilirsiniz. Uygun faiz oranları ile birlikte bankalardan alacağınız kredilerle işletmenizi kurabilir ya da diğer teçhizat vb. alımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır isimli yazıyı okuyarak şartlar hakkında ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Semih dedi ki:

  100 bin TL faizsiz kredi alım şartları nelerdir

 2. Orhan dedi ki:

  100000 TL kırdi

  (5/5)
 3. Abdullah dedi ki:

  4.Ceviz bahçesi yaptım köye onyedi dolum olan tarlaya kendi imkanlarımla yaptım
  4.senedir bakımını yapmaktayım agacların.
  Bakımıyla baş edemiyorum devletin maddi desteğine ihtiyacım var

  (5/5)
 4. Hasim dedi ki:

  Ben kucukbas kiredisi almak istiyorum

 5. İlhan dedi ki:

  Ben bayburta çobanlık yaparken köyümde yaşamak için bir sürü nedenimvar projesinde faydalanmak için ordaki tarıma başvurdum sagolsunlar yardımcı oldular lakin oturmam Ağrı’da olduğu için koyunlarimi alamadim gidip Ağrı Taşlıçay tarımına söyledim öyle şartlar verdiler ki benim o şartları yapmam için imkansız bir haldi çaresiz kala kaldım ne yapayım başka mesleyim yok hayvancılıktan başka bir şey bilmiyorum

 6. perihan dedi ki:

  Istiridye mantar yetiştiriciliğine ne tür bir kerdi kullanabilirim.yeni girisimciyim ve kurmak istediğim tesis 2,5 dönüm üstünde ve tesisin tamamı 750.000tl yi buluyor.profedyonel anlamda bir üretim tesisi olacak.Bunun için ne tür bir kredi kullanabilirim veya ne kadarını karşılıyor şartlar nedir.

 7. Gülcimen dedi ki:

  Damazlık düğe yetiştiriyorum nasıl bir destek ala bilirim

 8. erdal dedi ki:

  iyi güzel hoş lakin bu sadece mevcut çiftilik yapanlar haricinde sıfırdan başlayacak olan kişilere teşfik amaçlı da olsa daha iyi olmazmı ben bile düşünürüm gidip köyümde üretim yapmayı daha güzel olur hem ülke kalkınır hem büyük şehirler rahatlar. degerlendirilmeyi istiram edrim

 9. Murat Can İncegöz dedi ki:

  Milas’ta 4 dönüm bir tarla aldık. Avokado yetiştirmek istiyoruz. Nasıl bir destek alabiliriz.