Devlet Destekli

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru (GÜNCEL)

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru (GÜNCEL)

Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru yapmak isteyenler için, devletin huzur evleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma bakanlığına bağlı vakıflar ve devlet tarafından bakıma muhtaç olan yaşlıların bakımı için yapılacaklara değindik. Sosyal Devlet ilkesi gereğince, devlet bakıma muhtaç olan, kimsesi olmayan veya ailesi ile çocuklarının bakmadığı yaşlıları özel hizmetler kapsamına alarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan   Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce rehabilitasyon altında bakılmasını sağlamaktadır.  Tabi Devlet destekli yaşlı bakım evlerinden faydalanabilmeniz için bazı şartlar mevcuttur.

yaşlı-bakım-evi

Devlet destekli yaşlı bakım evlerinden de faydalanabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Evi Fiyatları

Önce yaşlı bakım evlerinin sınıflandırmasını inceleyelim. Bakım evleri 3 grupta toplanır. Bunlar huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve özel bakım bölümüdür. Huzur evleri tedavisi mümkün olmayan hastalığı bulunmayan, huzurlu bir ortamda yaşlıları korumak amacıyla kurulmuş devlet destekli yaşlı bakım evleri iken, rehabilitasyon merkezleri ise tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan, sürekli rehabilitasyon altında tutulması gereken kişiler için yapılmış kuruluşlardır. Özel bakım adı verilen bakım evleri ise akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı veya zihinsel veya fiziksel gerilemeleri nedeniyle özel olarak bakım gerektiren yaşlılara verilen özel hizmetin adıdır.

Devletin Yaşlı Bakım Evleri Ücretsizdir!

Devlet, yapılan araştırma neticesinde, herhangi bir geliri ile üzerine kayıtlı mal varlığı olmayan tüm yaşlılarımızda hiçbir ücret almadan bakım ve sağlık işlemlerini gerçekleştirirler. Ancak bakım evinde kalan yaşlının geliri veya mal varlığı mevcut ise, durum değişecektir. Özel huzur evi ve Devletin huzur evlerini birbiriyle karıştırmamak gerekir. Ücret talep eden kuruluşların bir çoğu özeldir.

huzurevi

Huzurevine Kayıt Şartları Nelerdir?

Bir yaşlının huzur evinde kalabilmesi için aşağıda ki şartları taşıyor olması gerekmektedir.

 1. Yaşlık altmış yaş ve üzerinde olmalıdır.
 2. Yaşlının kendi kendine bakabiliyor olması gerekmektedir. Günlük yaşamını kendi karşılayabiliyor durumda olmak,
 3. Akıl yönünden sağlıklı olmak.
 4. Diğer yaşlılara zarar vermemesi açısından herhangi bir bulaşıcı hastalığı olamaması,
 5. Alkol veya uyuşturucu bağımlılığının bulunmaması,
 6. Sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunmak. Ailesinin veya çocuklarının bakmadığı veya parası olmadığı, sosyal inceleme raporu ile tespit edilmiş olmalıdır.

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı huzur evine bağlı görevliler, başvuruda bulunan yaşlıyı hem sosyal hemde ekonomik yönden inceler. Rehabilitasyon merkezlerinde ise, ruh sağlığı yerinde olan,  Bedensel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle süreli yada sürekli olarak özel ilgi desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinim duyan hastalar kalmaktadır.

Gerekli Belge ve Evraklar

Huzur evine kayıt olmanız için, aşağıda ki evrakların tanzim edilmesi gerekmektedir.

 1. Başvuru dilekçesi
 2. TC. Kimlik numaranızın kuruluşa beyan edilmesi T.C Kimlik No Beyanı
 3. Maaş ve gelir durumunu gösteren evraklar,
 4. Hastalığı olup olmadığına dair doktor raporu gerekmektedir. Doktor raporu sonunda sakınca yoktur ibaresi yer almalıdır.

Yaşlılar huzur evinden izinli olarak ayrılabilir. İster gece ister gündüz burada kalabilir, istediği zaman huzur evinden çıkış yapabilir. Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuru şartları Türkiye genelinde ki huzur evi listesine buradan ulaşabilirsiniz. Size en yakın mesafede ki huzur evine başvuruda bulunabilirsiniz. Bakım evlerine başvurabilmek için hem sosyal, hem de ekonomik yoksunluk gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Ş dedi ki:

  %89 ENGELLI BİR BAYANIM OĞLUM EVLENIRKEN E SÖYLE PAZARLIK YAPMIŞ ANNEMLE YASAMIYACAGIZ DIYE AMALİYAT OLDUM OGLUM MECBUR KALDI BENI EVİNE GÖTÜRDÜ HANI AILENLE YASAMIYACAKTIK DEYİP BENI EVINDEN KOVDU ONU EVLENDIREBILMEK IÇIN DE VARIMIZI YOĞUMUZU HARCADIM BORÇLANDIM BANA BAKAN KIMSE YOK ÜSTELIK BANA BAKIYORUZ DIYE DE BAKICI PARASI ALIYORLAR BENI BIR HUZUREVİNE YERLESTIRIN NE OLUR

 2. ış ıcı dedi ki:

  ben ış ıstıyorum nereye başvuru yapabılırım bana yardımcı olun

 3. Devlet yatili dedi ki:

  Arkadaşlar tüm bu konular için kaymakamlık sosyal yardımlaşma kurumundan bilgi alabilirsiniz saygilarimla

 4. bakım hizmeti dedi ki:

  Merhaba bizim bir babamız var 82 yaşında sizin bakım evine vermek istiyoruz saygılarımla

 5. İŞ BAŞVURUSU dedi ki:

  17YILDIR REHABİLİTASYON MERKEZİNDE HALKLA İLİŞKİLER VE İDARE İŞLER SORUMLUSU OLARAK ÇALIŞTIM BÜNYENİZDEDE BU POZİSYONDA ÇAIIŞMAK İSTERİM NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİR. SAYGILARIMLA

 6. YAŞLI TEYZE dedi ki:

  Merhaba,
  Teyzem 75 yaşında. Yaşlılıktan dolayı hastalıkları mevcut. Tansiyon-Şeker hastası. Kimsesi yok. Eşinden kalma dul maaşı var. Kimse bakmıyor ve kim ne dese inanıp peşinden gidiyor. Durumuna çok üzülüyorum ama elimden birşey de gelmiyor. Şimdi evi de kalmadı. Ordan oraya sürükleniyor. Kimse bakmak istemiyor. Nasıl destek olabilirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

 7. Bakımevi dedi ki:

  Üç kardeşiz ve anneminiz bizimle geçinemiyor. Kimseyle geçinemiyor. Ruh sağlığı bozuk. sürekli sinirli ve agresif. Bakmak istemiyoruz. Bizimde psikolojimizi bozdu
  1969 doğumlu. Babasından kalan 1.500₺ emekli maaşı var. Devlet destekli bakımevine veya huzurevine yerleştirebilir miyiz?

 8. Fadime şahin dedi ki:

  Bende alanyada yaşıyorum aneniz e yardımcı olurum bana kalacak ev lazım

 9. yardım dedi ki:

  merhaba , kaynanam 47 yaşında tek yaşıyor ve bakıma muhtaç durumda, bizim kendisini bakacak durumumuz yok kıt kanaat asgari ücretle gecinen işçiyiz. Eşiyle 15 yıl önce boşanmış ve su an tek yaşıyor , birikmiş parası bittikten sonra kirasını ,faturalarını ödeyecek durumu yok oturduğu evden ev sahibi kovuyor şu an, bizimde elimizden birşey gelmiyor bunun için ne yapabiliriz? 47 yaşında fakat daha fazla gösteriyor 120 kilo tansiyon hastası daha önce felç geçirdi bir kere bir çok ilaç kullanıyor fakat hiç birini alamıyor gerek maddiattan gerek eczaneye gidemediği için . Okuma yazması yok ve hiç bir geliri yok şu an çok kötü durumda onun için ne yapabiliriz diye kara kara düşünüyoruz . Bizim bakacak durumumuz yok eşim ve ben çalışıyoruz asgari ücretle zor geçiniyoruz 1 aydır bizde kalıyor evine ,evine dönmeye korkuyor ev sahibi eşyalarını alacak diye ,ne yapacagımızı şaşırmş durumdayız bunun için ne yapabiliriz lütfen yardım edin .

  1. Yardım icin dedi ki:

   Merhaba nerede oturuyorsunuz. İstanbul’da ise annemin yanında kalacak birine ihtiyacım var

 10. hasta bakım evleri dedi ki:

  53 yaşında bir bayanım şeker hastalıgı yüzünden gözlerin görme özelligi kayboldu bu yüzden ev işlerive yemek yapamamaktayım eşim emekli oturdumuz ev kendimizin eşemle kalabilecegim devlet yada devlet desdekli bakım evinde kalmak iştiiyorum ne yapmam gerekiyor teş

 11. Devlet huzur evinde kalmak istiyorum dedi ki:

  Ben 59 yaşındayım çocuklarım beni evden kovdu hiçbir gelirim yok şuanda bi akrabamda zoraki zor şartlarda kalıyorum acil ordanda çıkmam lazım ben devlet huzur evine hemen yerleşebilirmiyim. Lütfen cevap

  1. Acil dedi ki:

   Bayan misiniz ve şuan hangi şehirde siniz,bana acil dönüş yapın ve bayansaniz telefon verin

 12. Huzur evi dedi ki:

  Ben 59 yaşındayım kimsesiz kaldım eşim tarafından evden gönderildim huzur evine alınırmıyım

  1. . dedi ki:

   Kadın sığınma evide olabilir bağlı bulunduğunuz il ilçedeki muhtarlığa gidin detaylı bilgi alabilirsiniz

 13. Tanisip birlikte yasamak dedi ki:

  Yasiniz kac nerede yasiyorsunuz olabilir

 14. Huzurevinde kalmak istiyorum dedi ki:

  1940 doğumluyum. T.C. Emekli Sandığı emeklisiyim.Bursa ilinin Gemlik İlçesinde tek başıma yaşıyorum. Sağlıklıyıum, herhangi bir hastalığım yoktur.Kendi ihtiyaçlarımı görebiliyorum ancak yalnız yaşamak duygusal açıdan kendimde sakıncalar görüyorum. Bu nedenle; Devlet Bakımevinde kalmak istiyorum.
  Detaylı bilgi vermenizi saygı ile arz ederim.

 15. Öneri dedi ki:

  Ben emekliyim, birlikte yaşamak birlikte yaşlanmak veya evlilik düşünürmü?

  1. huzur evine grmem konusu dedi ki:

   2016 da İstanbul Etilerde ki huzur evine yazıldım, henüz önümde 680 kişi var.71 yaşındayım eşimi kayıp ettim, bir an önce buraya girmek istiyorum, kendime bakamıyorum.ne yapmalıyım bir an önce girebileyim.

 16. huzurevi dedi ki:

  Ben annemi 6 ay önce yerleştirdim Devlete ait . ” ANKARA SEYRANBAGLARI HUZUREVİ” Kendine ait odası. balkonu olan bir yer. Normal çoklu odalar 700 tl civarında. Ben 1426 TL ödüyorum. Kimlik bilgileri. başvuru formu ve Saglık raporu istiyorlar.

 17. Huzur evleri hakkında bilgi almak istiyorum dedi ki:

  Iyi günler,annem 78 ya$inda saglikli ve 40 gün önce e$ini kaybetti.Alanyada sitede yaz ki$ ya$iyorlar.Sezon di$i sitede kimse kalmadigindan panik atak ve yanlizliktan $ikayetci.Türkiyede kimsesi yok .Ben tek kizi olarak yalnız ya$ayan ve cali$mak zorunda olan bir bayanım ve avrupada kalıyorum .Annemi alanya ve cevresinde bir huzur evine yerle$tirebilirmiyim,hangi evraklara ihtiyaniz var ve fiatlari ne kadar beni bilgilendirirseniz sevinirim.(emekli maa$i alıyor )Simdiden te$ekkür ediyorum
  Serpil Kaya