Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği


Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği

Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde fabrikaları yapacaklarını, girişimcilere bu fabrika anahtar teslim şeklinde teslim edileceğini, fabrika kurmak, işyeri açmak isteyenler için yüksek istihdam üreten sektörlerde, bu hizmetin sağlanacağı bildirildi. Devletin bu hibe kredi projesi, esnaflara, çiftçilere ve özel sektör çalışanlarına verilen hibe ve desteklemeler arasında yer alacağı değerlendiriliyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK katıldığı bir ödül töreninde, Devlet tarafından fabrika kurmak isteyenlere, anahtar teslim fabrika yapılacağını, Devlet tarafından özellikle de, bolca işçi alımı yapılan sektörler bu istihdamdan yararlanacağını söyledi.

Devlet işyeri açma fabrika kurma desteğinin işsizliğin önlenmesi, ekonominin hareket kazanması ve yerli üretimin arttırılması amacıyla yapılacağı ve Sanayi Bakanlığının ödeneğinden proje karşılığında fabrika kurma ve işyeri açma desteği verileceği değerlendiriliyor.

Devlet tarafından iş kurmak, hayvancılık yapmak, üretime katkıda bulunmak isteyen girişimcilere, çiftçilere, emekçilere, işçilere, kısaca girişim örneği gösteren her Türk vatandaşına aşağıda belirtilen hibe ve desteklemeler veriliyor.

Sanayi Bakanı Sayın IŞIK, anahtar teslimi fabrika açma desteğinin hükumetin bir projesi olduğunu ve bu projenin yakında hayata geçirileceğini sözlerine ekledi. Fabrika Kurmak İsteyen Yatırımcının KOSGEB Yanında!

fabrika-kurmak

Kosgeb ARGE ve KOBİ işyeri fabrika açma destekleri

Kosgeb tarafından, çeşitli destek programları dahilinde, esnafa, kobilere, şirketlere, iş kurmak, fabrika açmak, üretim atölyesi veya benzeri bir iş kurmak isteyenlere ARGE desteği sağlandığı gibi esnaflara verilen faizsiz kredi ve geri ödemesiz hibe kredi imkanları da sağlanmaktadır. Kosgeb işyeri açma kredisi sayesinde, ülkemizde yüzlerce esnaf kendi işini kurdu. Yıllarca fabrikada veya benzer atölyelerde çalışan, kendi işini kurmak için finansman destek duyan, aklında ki girişimcilik fikrini hayata geçirmek isteyen birçok kadın, erkek girişimci kendi işini kurdu. Halen daha ülkemizde bulunan KOSGEB merkezleri tarafından işyeri açmak isteyenlere çeşitli ilanlar ile kredi verildiği duyurulmaya devam etmekdir.

Devlet işyeri açmak isteyenlere ve fabrika kurma desteği talebinde bulunanlara, birçok destekleme sunarken, kurumlar başvuruların yetersizliğinden yakınmaktadır. Bu sebeple işyerinizi, işinizi veya fabrikanızı kurmak istiyorsanız, kosgeb’ den %100 oranlarına varan desteklemelerden faydalanabilirsiniz. İşyeri Açmak İsteyene 4 Farklı Devlet Desteği veriliyor.Fabrika Nasıl Kurulur?

İş kurmak için belirli prosedürlere uyulması gerektiğinin altını çizelim. Gelirlerini artırmak ve yapmakta olduğu faaliyetleri geliştirmek ya da iş yerlerini büyütmek isteyen kişiler fabrika kurabilirler. Yukarıda gerekli olan maliyetin nasıl karşılanacağını belirttik. Ancak bu bağlamda iş kurmak üretim miktarının ve kalitesinin de artmasına yardımcı olacaktır. Fabrikalar seri üretim ile iş yaptığından kar marjınızı artırmanız mümkündür. Küçük atölyelerinizi büyüterek siz de kazanmaya devam edebilirsiniz. Kesinlikle kolay olmadığının altını çizelim. Çünkü iş büyütmek demek iş takibinizin de zor olmasına neden olacaktır.

Personel sayınız artacak ve daha çok ekipman almanız gerekecektir. Zaten Kosgeb’ in verdiği destekleme ödemelerinde verilen tutarların nereye harcanması gerektiği de belirtilmiştir. 2008 yılı itibari ile 50 bin TL olan hibelerin 18 bin lik kısmı makine, teçhizat ve yazılım amaçlı harcanacaktır. Siz de iş planı hazırlamak dahilinde Kosgeb’ e başvuruda bulunarak gerekli olan finansmanı sağlayabilirsiniz. Aşağıda örnek bir iş planı anlatımında bulunacağız. Ancak kuruma sunacağınız iş planının kesinlikle özgün olması gerekiyor. Bu sebeple kendiniz bir iş planı hazırlayamıyorsanız bu konuda belirli bir bedel karşılığında destek sağlayan danışmanlık firmaları ile görüşmenizi öneriyoruz.

İş Planı Örneği

Öncelikle tüm aşamaların ve detayların iyi düşünülmesi gerektiğinin altını çizelim. Çünkü bu işler için yapılacak olan yatırımlar azımsanacak derecede değildir. Bölgesel koşulların, personellerin, ham maddeye olan yakınlık durumunun vb. tüm koşullar ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ayrıca gerekli izinlerin alınması ve prosedürlere de uyulması gerekiyor. Fabrikayı kurmayı planladığınız alanın tapusunu ilgili kurumlara beyan ederek ruhsat almanız gerekiyor. Bağlı bulunulan belediyenin internet sayfasından talep edilen evrakları öğrenmelisiniz. Bu evrakları hazırlayarak belediyenin ilgili birimine teslim etmelisiniz. Elektrik ve su kullanımı ile ilgili gerekli prosedürler yapılmalıdır. Bu aşama yine belediyelerde gerçekleştirilmektedir. Belediyede bu işlemleri hallettikten sonra işletme belgesi almalı ve çalışma izni sürecini tamamlamalısınız. Kurulacak olan fabrikanın hiçbir surette çevresel bir kirlilik yaratmaması gerekiyor. Bu nedenle bakanlıktan koşulların sağlandığını gösteren belge alınmalıdır. İlgili Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ na kayıt aşaması tamamlanmalıdır. Bu aşamadan sonra ise Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu alınmalıdır. Bu şekilde kurulum gerçekleştirilmiş olur.

Kosgeb bu desteklerini 2019 yılında da vermeye devam edecek. Kurulumu tamamlayarak siz de iş planınız ile kuruma başvurabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz.Etiketler:

Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Zeynelabidin tasdemir dedi ki:

  Merhaba ağrı ilinde çorap fabrikası açmak istiyorum bilgilendirir misiniz

 2. selahattin dedi ki:

  Deri çanta Cüzdan atölyesi açmak istiyorum

 3. Hakan dedi ki:

  Agrida mermer fabrikası açmak istiyorum

 4. Zeytin yağı kontini ve antep fıstığı işleme dedi ki:

  Gaziantep Nizip te iş yeri fabrika açmak istiyorum arazi kendimin

  1. Fa dedi ki:

   Bende nizipliyim siziin yorumunuzu gördüm çok hoşuma gitti.benimde yaşım geçen ilerleyen zamanlarda bende bir fabrika kurmak istiyorum.

 5. Salça ve makarna dedi ki:

  Ben fabrika açmak istiyorum salça ve makarna için bulunduğum ortam türkiyenin 3 cu büyük ovası

 6. Mermer fabrikası dedi ki:

  Mermer fabrikası kurmak istiyorum

 7. gida toptan yumurta tavukculuk cifcilik dedi ki:

  benim rim var bi turlu işimi buyutmet icin kredi alamiyorum yardimci olabilirmisiniz

 8. Erdal türköz dedi ki:

  İş yerimiz var ama para desteği alabilirsiniz

 9. Niyaziyoleri dedi ki:

  Goruselim

 10. ünal dedi ki:

  cafeterya acmak istiyorum kayseride bunun icin kredi kullanmak istiyorum

Sayfa başına git