Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği 2022

Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği 2022 yılında verilmeye devam ediyor. Detaylar…

Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği 2022

Devlet Küçük Atölye ve Fabrika Kurma Desteği hakkında tüm detayları yazımızın içeriğinde detaylandırdık.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde fabrikaları yapacaklarını, girişimcilere bu fabrika anahtar teslim şeklinde teslim edileceğini, fabrika kurmak, işyeri açmak isteyenler için yüksek istihdam üreten sektörlerde, bu hizmetin sağlanacağı bildirildi. Devletin bu hibe kredi projesi, esnaflara, çiftçilere ve özel sektör çalışanlarına verilen hibe ve desteklemeler arasında yer alacağı değerlendiriliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı katıldığı bir ödül töreninde, Devlet tarafından fabrika kurmak isteyenlere, anahtar teslim fabrika yapılacağını, Devlet tarafından özellikle de, bolca işçi alımı yapılan sektörler bu istihdamdan yararlanacağını söyledi.

Devlet İşyeri Açma Fabrika Kurma Desteği

Devlet işyeri açma fabrika kurma desteğinin işsizliğin önlenmesi, ekonominin hareket kazanması ve yerli üretimin arttırılması amacıyla yapılacağı ve Sanayi Bakanlığının ödeneğinden proje karşılığında fabrika kurma ve işyeri açma desteği verileceği değerlendiriliyor. Devlet tarafından iş kurmak, hayvancılık yapmak, üretime katkıda bulunmak isteyen girişimcilere, çiftçilere, emekçilere, işçilere, kısaca girişim örneği gösteren her Türk vatandaşına aşağıda belirtilen hibe ve desteklemeler veriliyor. Sanayi Bakan, anahtar teslimi fabrika açma desteğinin hükumetin bir projesi olduğunu ve bu projenin yakında hayata geçirileceğini sözlerine ekledi. 

Kosgeb ARGE ve KOBİ İşyeri Fabrika Açma Destekleri

Kosgeb tarafından çeşitli destek programları dahilinde esnafa, Kobilere, şirketlere, iş kurmak, fabrika açmak, üretim atölyesi yada benzeri bir iş kurmak isteyenlere AR-GE desteği sağlandığı gibi esnaflara verilen faizsiz kredi ve geri ödemesiz hibe kredi imkanları sağlanmaktadır. KOSGEB merkezleri tarafından işyeri açarak kendi işinin sahibi olmak isteyen erkek ve kadınlar çeşitli ilanlar ile kredi verilmeye devam ettiği ve kredilerin neler olduğu kimlere verileceği duyurulmaya devam etmektedir.

Devlet işyeri açmak isteyenlere ve fabrika kurma desteği talebinde bulunanlara, birçok destekleme sunarken, kurumlar başvuruların yetersizliğinden yakınmaktadır. Bu sebeple işyerinizi, işinizi veya fabrikanızı kurmak istiyorsanız, Kosgeb’den %100 oranlarına varan desteklemelerden faydalanabilirsiniz. Dükkan açmak için devlet desteği‘den yararlanabilirsiniz.

Fabrika Kurma Teşvikleri 2022

KOSGEB tarafından verilen destekler ile fabrika açacak olan girişimciler için sadece fabrika açılırken verilen destekler ile kalmamaktadır. Kobi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam eden girişimciler verilen çeşitli desteklerden yararlanabilirler. Ayrıca, anahtar terslim fabrika kurulumuna KOSGEB destek vermektedir. Bunların yanı sıra devlet işyeri açmak isteyen girişimcilere faizsiz kredi ve hibeler vermektedir. Üretim konusuna göre devlet tarafından hibe ve kredilerin fiyatlarında değiştiğinden dolayı KOSGEB 3 farklı hibe programı uygulamaktadır.

Uygulanan hibe programlarına göre Fabrika Kurma Teşvikleri aşağıdaki gibidir:

 • Düşük Orta Düşük Teknoloji 100.000 TL
 • Orta Yüksek Teknoloji 200.000 TL
 • Yüksek Teknoloji Düzeyinde 300.000 TL, açılan işletmelerin alacakları tutarlar değişmektedir.

Sıfırdan Fabrika Nasıl Kurulur?

İş kurmak için belirli prosedürlere uyulması gerektiğinin altını çizelim. Gelirlerini artırmak ve yapmakta olduğu faaliyetleri geliştirmek ya da iş yerlerini büyütmek isteyen kişiler fabrika kurabilirler. Yukarıda gerekli olan maliyetin nasıl karşılanacağını belirttik. Ancak bu bağlamda iş kurmak üretim miktarının ve kalitesinin de artmasına yardımcı olacaktır. Fabrikalar seri üretim ile iş yaptığından kar marjınızı artırmanız mümkündür. Küçük atölyelerinizi büyüterek siz de kazanmaya devam edebilirsiniz. Kesinlikle kolay olmadığının altını çizelim. Çünkü iş büyütmek demek iş takibinizin de zor olmasına neden olacaktır.

Sıfırdan Fabrika Kurma Maliyeti

Sıfırdan fabrika kuracaksanız yada var olan bir fabrikanızı büyütecekseniz eğer, yeni personel alımları ile birlikte personel sayınız artacak ve daha çok ekipman almanız gerekecektir. Zaten Kosgeb’ in verdiği destekleme ödemelerinde verilen tutarların nereye harcanması gerektiği de belirtilmiştir. 2008 yılı itibari ile 50 bin TL olan hibelerin 18 bin TL’lik kısmı makine, teçhizat ve yazılım amaçlı harcanacaktır. Siz de iş planı hazırlamak dahilinde KOSGEB’ e başvuruda bulunarak gerekli olan finansmanı sağlayabilirsiniz.

Aşağıda örnek bir iş planı anlatımında bulunacağız. Ancak, kuruma sunacağınız iş planının kesinlikle özgün olması gerekiyor. Bu sebeple kendiniz bir iş planı hazırlayamıyorsanız bu konuda belirli bir bedel karşılığında destek sağlayan danışmanlık firmaları ile görüşmenizi öneriyoruz.

İş Planı Örneği

Öncelikle tüm aşamaların ve detayların iyi düşünülmesi gerektiğinin altını çizelim. Çünkü bu işler için yapılacak olan yatırımlar azımsanacak derecede değildir. Bölgesel koşulların, personellerin, ham maddeye olan yakınlık durumunun vb. tüm koşullar ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ayrıca gerekli izinlerin alınması ve prosedürlere de uyulması gerekiyor. Fabrikayı kurmayı planladığınız alanın tapusunu ilgili kurumlara beyan ederek ruhsat almanız gerekiyor. Bağlı bulunulan belediyenin internet sayfasından talep edilen evrakları öğrenmelisiniz. Bu evrakları hazırlayarak belediyenin ilgili birimine teslim etmelisiniz. Elektrik ve su kullanımı ile ilgili gerekli prosedürler yapılmalıdır.

Bu aşama yine belediyelerde gerçekleştirilmektedir. Belediyede bu işlemleri hallettikten sonra işletme belgesi almalı ve çalışma izni sürecini tamamlamalısınız. Kurulacak olan fabrikanın hiçbir surette çevresel bir kirlilik yaratmaması gerekiyor. Bu nedenle bakanlıktan koşulların sağlandığını gösteren belge alınmalıdır. İlgili Esnaf ve Sanatkarlar Odası‘na kayıt aşaması tamamlanmalıdır. Bu aşamadan sonra ise Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu alınmalıdır. Bu şekilde kurulum gerçekleştirilmiş olur. KOSGEB hazır iş planı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Kosgeb bu desteklerini 2022 yılında da vermeye devam edecek. Kurulumu tamamlayarak siz de iş planınız ile kuruma başvurabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz. Girişimciler, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında kurum tarafından destek almaktadır. Bu desteğin amacı, yeni işletmelerin kurulması ve bu işletmelerinin sürdürülebilirliklerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Atölye Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Atölye açmak için gereken evraklar ve gerekli olan ekipmanlar atölyenin ne üzerine açılacağına göre değişmektedir. Üretim atölyesi yada benzeri bir iş kurmak isteyenlere sağlanan ARGE desteklerinden faydalanabilirsiniz. Devlet Küçük atölye ve fabrika kurma KOSGEB aracılığı ile girişimcilere verilen işyeri açma kredisi sayesinde, ülkemizde bulunan yüzlerce esnaf kendi işini kurma imkanları ile işlerini kurmuştur.

Yıllarca fabrika yada benzer atölyelerde çalışsan kendi işini, kurmak için finansman desteğini duyan ve yıllardır bu işlerde çalıştığından dolayı kendi işini kurmak için oluşturduğu girişimcilik fikrini hayata geçirmek isteyen binlerce kadın ve erkek girişimci kendi işini kurdu. Bunlar ile birlikte ülkemizde bulunan KOSGEB merkezleri tarafından işyeri açmak isteyenlere çeşitli ilanlar ile kredi verildiği duyurulmaya devam etmektedir.

Atölye kurmak istiyorum yada atölye açmak istiyorum diyorsanız eğer bu desteklerden faydalanarak belirlenen şartları sağlamaları durumunda desteklerden faydalanabilirler.

Yorumlar

 1. Avatar of Filiz Filiz dedi ki:

  Atölye kurmak istiyorum nasıl yaralanabilir Neyapabilurim?

 2. Avatar of Erkan serbest Erkan serbest dedi ki:

  Merabalar fabrika iscisiyim torna operatoruyum 15 yildir bu isle meskulum bilgi ve tecrubemi bir isyeri atelye acarak hedeflerimi buyutmek istiyorum nasil basvurabilirim

 3. Avatar of Nurcan bulut Nurcan bulut dedi ki:

  Ben tekstil atölyesi açmak istiyorum nasıl destek alabilirim

  1. Avatar of Mesut Mesut dedi ki:

   Bende açmayı planlıyorum manisadayim birlikte açabilirim ama tabi şehir olarak yakinsaniz ben ilk desteği aldım

   1. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

    Ne üzerine açtınız ve desteği nasıl aldınız

   2. Avatar of Hakan Hakan dedi ki:

    Ustam numaranı yazarmısın arayıp bir konu hakkında seninle görüşmek isterim.

 4. Avatar of Savaş Altıntaş Savaş Altıntaş dedi ki:

  Ben köye dönüş projesinden faydalanabilir miyim kereste atölyesi açtım makina teçhizat eksiğim var nasıl ne şekilde başvuru yapmak gerekir şartları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

 5. Avatar of Yilmayiz Yilmayiz dedi ki:

  Slm.aleyküm.Sivas esmebasi köyünde tapulu arazim var insaat panosu atolye veya fabrikasi açmak istiyorum.Ama yazilarinizi okudum ve anladimki bugüne kadar neden Türkiyede fabrika açilmamiş ögrendim.Türkiyede fabrika açilsin diye bir sistem yok açilmasin diye bir sistem var ben bunu anladim.eger açmak isteyenlerde iki tane jandarma tutsun ama bu jandarmalarin vurma yetkisi olsun iş yapmak isteyenleri veya çalişanlari degil agzini boşa açanlari vurursa ancak bu şekilde fabrikalar kurulabilir saygilar sunarım.

 6. Avatar of ayfer bilgiç ayfer bilgiç dedi ki:

  küçük bi tekstil atölyesi açmak istiyorum devletten destek nasıl alabilirim.

  1. Avatar of Mesut Mesut dedi ki:

   Manisa’ya yakinmisiniz

 7. Avatar of OSMAN SUYAK OSMAN SUYAK dedi ki:

  Selamünaleyküm Ben mermer atölyesi acacam devletten nasıl destek alabilirim

 8. Avatar of ünal ünal dedi ki:

  istanbul ikitellide kalıphane kurmak istiyorum küçük atölye kurulumu için nasıl bir destek verilmektedir. bilgi alabilirmiyim