İşyeri Açmak İsteyene 2022 YILI Aralık AYI HİBELERİ!

Devlet yeni işyeri açmak isteyen gençlerimize 3 farklı proje paketiyle hibe destek sağlıyor. KOSGEB, TUBİTAK, SYDV ve İŞKUR Yeni İşyeri Açma Destek Kredileri ile ilgili tüm bilgileri detaylandırdık.

İşyeri Açmak İsteyene 2022 YILI Aralık AYI HİBELERİ!

Devlet yeni işyeri açmak isteyene gençlerimize 3 farklı proje paketiyle hibe destek sağlıyor. Bu destekler TUBİTAK, SYDV, Tarım ve Orman ve KOSGEB, İŞKUR tarafından sağlanıyor. Esnaflarımız içinde KOSGEB tarafından yeni işyerleri, bayilikler, proje geliştirme teşvikleri adı altında 14 farklı program ile teşvik sağlanıyor. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarınca verilen KOBİ bankacılığı destekleri haricinde sermayesi olmayanlar bu kuruluşlara başvurarak işletme sermayesi temin edebiliyor.

KOSGEB Yeni İşyeri Açma Destek Kredisi

2022 yılında kendi iş yerini açmak isteyen 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları içi 65 bin lira ila 370 bin lira hibe destek veren tek kurum KOSGEB’dir. İşyeri açma kredisi alarak kurmak istediğiniz işletme için devlet destekli ihtiyacınız olan bütün gereksinimlerinizi hibe ve faizsiz olarak tahsis edebilirsiniz. Kosgeb tarafından 14 farklı proje programı ile işletme açan gençlerimize destek veriliyor. İster ilk kez iş kuracak olsun, isterse yıllardır esnaflık yapan vatandaşlarımıza 370 bin liraya kadar hibe desteği verilebiliyor.

KOSGEB YENİ İŞYERİ AÇMA KREDİSİ
KOSGEB YENİ İŞYERİ AÇMA KREDİSİ

Kosgeb’ten işyeri açma hibe desteği alabilmek için İhracat veya ithalatla uğraşanlar yeni bir teknolojik ürün tasarlayanlar, personel ve reklam giderleri için paraya ihtiyacı olanlar başvuru yapabiliyor. Kosgeb başvuru yapanlara kuruluş desteği ve performans destekleri ile toplamda 60 bin liradan 360 bin liraya kadar hibe destekleri sağlıyor.

Kuruluş DesteğiGerçek kişi işletme 5.000 TLSermaye şirketi işletme 10.000 TL
KURULUŞ DESTEĞİ

Performans Desteği

Birinci Performans Dönemi** İkinci Performans Dönemi**
– 180-539 gün ise 5.000 TL– 360-1079 gün ise 5.000 TL
– 540-1079 gün ise 10.000 TL– 1080-1439 gün ise 15.000 TL
– 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL– 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL
Birinci ve İkinci Performans Dönemi

Kosgeb 300 Bin TL Faizsiz İşyeri Açma Kredisi

Kosgeb ve Halkbank aracılığıyla işyeri açmak isteyen girişimcilere 300 bin TL işyeri açma kredisi verilecek. %7,5 faiz oranları ile yeni işyeri açma kredisinden 18 yaşını doldurmuş 35 yaşını geçmemiş olan girişimciler yararlanabilecek. Kredi Kosgeb tarafından kullandırılacağı için iş planını Kosgeb’ten onaylatmak gerekiyor. Onaylatılan iş planı Halkbank’a ibraz ederek 300 bin faizsiz krediden yararlanmak mümkün.

TUBİTAK 150 Bin TL İşyeri Açma Kredisi

Tubitak tarafından teknoloji odaklı olmak kaydıyla, yeni ürün tasarlayan ve yenilikçi iş fikirlerine 150 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. Her yıl 2 farklı çağrı ilanına çıkan kuruluş, gençlerimizin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesini amaçlıyor.

Tübitak işyeri açma kredisi desteği
Tübitak işyeri açma kredisi desteği

İnanılmaz bir iş fikri olan ve ”YOK MU ELİMDEN TUTAN” diyen gençlerimiz için TUBİTAK 62 milyon TL. destek bütçesi ayırdı ve projeni geliştir ve başvur!

1512-2017 nolu Çağrı ilanına göre, desteğin verilmesine aracılık eden kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

 • İstanbul Teknokent,
 • Girişimci Rampası,
 • Bigg Enteggre
 • Gazi Bigg,
 • Bigg Atılım,
 • Ulu Koza,
 • Star Bigg,
 • Bigg Garaj,
 • Türkiye Ekonomi Bankası Girişimci Evi,
 • Tubitak Martek,
 • Girişimci Fabrikası,
 • Odtü teknokent

TUBİTAK tarafından verilen güncel destekleri takip edin! İşyeri açma kredisi isimli yazımızda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

SYDV 15 Bin Lira İş Kurma Kredisi Veriyor

Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da, yeni işyeri kurmak isteyen gençlerimize 15 bin liraya kadar işletme sermayesi sağlanıyor. Vakıflar tarafından KOSGEB veya diğer kuruluşlar gibi kursa katılmış olmak veya ayrıntılı iş planını kabul ettirmek gerekmiyor.

SYDV İş Kurma Kredisi
SYDV İş Kurma Kredisi

Eğer başvurduğunuz Kaymakamlığın veya Vakıfın işyeri açma kredisi desteği için ayırdığı bütçesi mevcut ise bu teşvike başvuru yapılabiliyor. (Not: Tüm kaymakamlıklar tarafından verilmiyor). SYDV 15 Bin Lira İş Kurma Kredisinin alınabilmesi için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Vakfa başvuru yapıp dosya açtırmak,
 • Açmak istediğiniz işyeri için araştırma yapıp, tüm giderler için teklif mektupları almak ve bu mektuplar ile bir proje haline getirip başvurmak,
 • 2 Adet Devlet memuru kefil getirmek,

15 bin lira teşvik hibe olmayıp, faizsiz kredidir. İlk yıl geri ödemesiz olmak kaydıyla 12 ayın sonunda 36 ay taksitle geri ödenmektedir. Toplamda geri ödeme süresi ödemesiz dönemle birlikte 4 senedir.

Bakanlık Geri Ödemesiz 30 Bin Lira Girişimcilik Hibesi Veriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı kırsal kesimlerde kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 30 bin tl. tutarında hibe veriyor. 18 ile 41 yaş aralığında olmak ilk şart olarak aranırken, kişinin kendisinin ve evli ise eşinin başka bir işle meşgul olmaması şart koşuluyor. Bu destek, dükkan veya herhangi bir işyeri açmak istemeyen, köyüne dönüş yapıp tarım veya hayvancılık ile uğraşmak, ekmeğini bu işten çıkarmak isteyen vatandaşlarımız için öneriliyor.

Eski hükümlü veya engelli iseniz, İŞKUR’a başvurun! 90 bin lira destek alın!

İşkur engelli ve eski hükümlülere 90 bin lira işyeri açma hibe desteği veriyor.

Bilgilendirme videosunu izleyerek nasıl başvuracağınızı öğrenenin!

Baba Oğluna 30 Bin TL Hibe Vermez

Ekonomi uzmanları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl verdiği bu desteğin hayvancılığa başlamak için yeterli bir sermaye olduğunu, iş kurmak isteyenlerin illaki, bakkal, market, kahvehane, giyim dükkanı açmaları gerekmediği Devletin Tarım ve Hayvancılığa verdiği bu destek ile bir ailenin rahatlıkça geçimini sağlayabileceğini değerlendiriliyorlar.

Ne İş Yaparsanız Yapın Desteğiniz Devletten

 • Esnaf iseniz, yurt dışına açılın, proje geliştirin, Arge desteği alın!
 • Yeni iş kuracaksanız kursa katılın, eğitim alın, hangi işi kurmanız gerektiğini öğrenin!
 • Meyve bahçesi kurun, koyun veya inek satın alın, aromatik bitki yetiştirin,
 • Küçük bir sermaye işinizi görürse SYDV’na başvurun!
 • Devlet bu yılda bir çok projeyi destekliyor.
 • Kasap dükkanı açın!
 • 50 kovan arı ile arıcılık sektörüne giriş yapın!
 • Eğer büyük bir sermaye ile hayvancılık sektörüne yatırım yapmak istiyorsanız, merak etmeyin, ona da destek var! TKDK’ya başvurun!
 • Üretim sektörüne adım atın, istihdam sağlayın!
Yorumlar

 1. Avatar of Kardelen GÜRBÜZ Kardelen GÜRBÜZ dedi ki:

  Merhabalar,
  Hepimizin bildiği ama üzerinde çok durmadığımız ve doğaya büyük ölçüde zararı olan bir konumuz var ki o da şehir atıklarının denize gitmesi…
  Benim basit ama etkisinin büyük olacağını düşündüğüm bir fikrim var. Bazı ülkelerde de aktif olarak işlev görmektedir.
  Şehir atıklarının denize dökülen kanalları tespit edilerek ki muhakkak bu yerler biliniyordur. Kanalların başını tamamen kaplayacak şekilde büyük bir file takılsa ve bu şekilde katı formdaki çöplerin büyük oranda denize karışmasını engellesek sizce de çok iyi olmaz mı? Maliyeti düşük, tedariği kolay ve etkisi büyük.
  Özellikle de doğada çözünürlüğü uzun yıllar süren plastiklerin denize karışmadan bir file içinde toplandığını düşünün…
  Sonra oradaki atıkların geri dönüşüme katıldığını…
  Daha temiz bir deniz daha çok dönüşen atıklar sizce de muhteşem değil mi?

 2. Avatar of Ali Ali dedi ki:

  Boya fabırkası açmak istiyor

 3. Avatar of Serap ergüner Serap ergüner dedi ki:

  Meraba iletişim dükkanı acmak istihyorum telefon tablet vs ürünleri devletin sundugu hibe veya dedtek kredilerinden yararlanabiliyomuyuz bilgi verirmisiniz

 4. Avatar of Mustafa Çağlar kırboğa Mustafa Çağlar kırboğa dedi ki:

  Yaşim 17 bu ay yıl okulum bitiyor meslek lisesini bitiriyorum ve tarım aletleri ve dizel benzinli gazlı araçların tamirini yapiyorum bu yaşima kadar hafta içi okul hafta sonu babamin yaninda tamir oğrendim çalistim ve babam rahatsiz olfuğu için tamirhaneyi devr aldim ve dükanimi gelistirmek istiyorum köy halkına tüm araç gereçleri bulundurarak maduriyeti kaldirmak istiyorum bunun için desteğe ihtiyacim var.

 5. Avatar of çağtay çağtay dedi ki:

  daha önce muhasebecinin hatasından dolayı 1 günlük mükkelf görünüyorum sadece 1 gün şimdi yeni iş kurdum benim alabileceğim destek varmı yaşım 25

 6. Avatar of Fidan Fidan dedi ki:

  Selamlar bende oğluma bir kafaterya açmak istiyorum ama şu an acmayorum oğlum için lütfen bana kiredi verirmisiniz

 7. Avatar of Bayram Bayram dedi ki:

  Selamun aleykum arkadaslar ben bir is kurmak istiyorum bütçem yeterli degil cok karli bir is olduğuna kanaat getirdim tavuk üretimi yapacağım ortak arıyorum veya bir yatırımcı desteği yardimci veya destek vermek isteyen varsa yorum yaparsa konusalim detayli sekilde

 8. Avatar of İsmail Karaağaç İsmail Karaağaç dedi ki:

  İşyeri açmak istiyorum ama nakitim yok düşündüğüm işyerini acabilirsen çalışıp bütün sıkıntılarımı giderebilcegimi ve hayata yeniden tutuma bilcegimi düşünüyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 9. Avatar of Ramazan yücel kose Ramazan yücel kose dedi ki:

  Bir yol gösterin arkadaşlar çok eski sabikaliyim devlet tarafından tedavi gormekteyim..4 kızım var işyeri acacam esnafligim iyi mesleğim iyi 12 bin tlm yok diye mesleğimi yapamaz oldum 12 bin TL dükkan tutup vergi levhada cikaracam..inanın elli yerden bulamadım haram paraya da yönelmek yakışmaz Allah aşkına bı yol gösterin kredi olarakta olsa 12 bin alayım yardımcı yol gösterecek arkadaşlar

  1. Avatar of İnm İnm dedi ki:

   İs yeri acmak icin gercekten az da olda sermayesi olan varsa istanbul tarafında bana ulassın yemek sektoru uzerine elimden tutan olsa birlıikte yukseliriz gonül ister size adan z ye herseyi ablatayım ama uzun surer bana mailden ulasabilirsiniz tek gereken para yemek sektoru haytta bitmez unutmayın saygılar

 10. Avatar of Filiz Filiz dedi ki:

  İnsanlar keyfinden bu yollara başvurmuyor. İşini en iyi şekilde hakkıyla yapıp hakkını alamadıkları için, o kadar emeğe karşı üç kuruş paraya köle gibi çalıştıkları için, kendisine trilyonlar kazandırdığı patronunun ağzına bal çalmasına hazmedemedikleri için kendi işini yapmak istiyorlar. Olaya biraz da bu pencereden bak.

 11. Avatar of Kardelen Kardelen dedi ki:

  Bende genç kadın girişimci olarak bir iş yeri açmak istıyorum manav olabılır yada bir market zincirinde bayilik ne yapmam lazım uygun krediler hibeler nasıl alabılır ım

  1. Avatar of mehmet mehmet dedi ki:

   düşünce iyi ama tutunma ihtimali %30 yani ölü yatırım

 12. Avatar of Taner Taner dedi ki:

  Plastik enjeksiyon makinası alıp plastik hortum üretimi yapmak istiyorum aşağı yukarı maliyet 1.5 milyon civarları nasıl hibe alıcam

  1. Avatar of Fatih Fatih dedi ki:

   Merhaba Taner , bu günlerde bende plastik enjeksiyon makinalarına yatırım yapıp üretime dahil olmak istiyorum, Bu iş için kendi bütçem yetıyor, Bilgi alış verişi yapabilirmiyiz

   1. Avatar of ersin ersin dedi ki:

    fatih selam
    bütçe konusunda sıkıntın yoksa bende de sektör ihtiyacı ürünler var..
    plastik enjeksiyon ürünleri.. kalıpları da nispeten basit…maçalı değil en azından..
    irtibata geçmek istersen

 13. Avatar of Hibeci Hibeci dedi ki:

  Hibe işi eskidendi şimdi çok zor hibe almak

 14. Avatar of Fadime boyraz Fadime boyraz dedi ki:

  Ben engeliyim konveksiyon açmak istiyorum ama durumum kötü devletin verdigi hibe desteğinize ihtiyacım var

 15. Avatar of Yagiz Yagiz dedi ki:

  Soyle bir hamburger tost kofte yapan bir isletme acmis olsak ayni destegi alabiliyormuyuz

 16. Avatar of Serjan aydogdu Serjan aydogdu dedi ki:

  Kurucagi isle alakali bi yazi goremedim burda kuracagim is farkedermi destek almak icin.

 17. Avatar of Ergul topcu Ergul topcu dedi ki:

  Terzi tadilat dukkani acmak istiyorum

 18. Avatar of Gülistan Yıldırım Gülistan Yıldırım dedi ki:

  beslenme kulübü açmak istiyorum

 19. Avatar of Orhan vurğun Orhan vurğun dedi ki:

  Türkiye’de yapil mayan bir parca üret mek istiyorum nasıl destek alabilirim sermayem yok..

  1. Avatar of Hüseyin Hüseyin dedi ki:

   Orhan bey üreticeğiniz parça hangi iş dalında bir parçadır

 20. Avatar of Serkan aksoy Serkan aksoy dedi ki:

  Birket imalatı için kosgeb destekli kredi almak istiyorum acaba gerekli evraklar nedir vergi mükelefiyim 2002 beri yaşım 38 kayseride yasiyorum

 21. Avatar of Mustafa ali bulut Mustafa ali bulut dedi ki:

  Endustiriyel.medikal.beyaz esya .vs vs kart tamiri icin. Is yeri acmak istiyorum ve ayni isyerinde cep telefoni bataryalarini modifikasyon yapip mah cinsinden artirmak istiyorum yaklasik 15 bin gibi bir maliyeti var is yerini acmak icin

 22. Avatar of Mustafa ali bulut Mustafa ali bulut dedi ki:

  Endustiriyel.medikal.beyaz esya .vs vs kart tamiri icin. Is yeri acmak istiyorum ve ayni isyerinde cep telefoni bataryalarini modifikasyon yapip mah cinsinden artirmak istiyorum yaklasik 15 bin fibi bir maliyeti var is yerini acmak icin

 23. Avatar of Nur Nur dedi ki:

  Merhaba bayilik almak istiyorum bir giyim mağazasından sermayem yok maalesef açmayı istediğim giyim mağazası yaşadığım ilçede yok ilk olacak KOSGEB ten yardım alabilir miyim?

 24. Avatar of Aysel GEMICi Aysel GEMICi dedi ki:

  Kuru bakıcılık yapmak istiyorum bu işi çok iyi biliyorum ticaret yaptım bu zamana kadar başaracağıma eminim ve devletimizden destek verilmesini rica ediyorum teşekkür ederim

 25. Avatar of Saba Saba dedi ki:

  Mobilya atölyesi acmak ısyorum ne yapamam gerekiyor

 26. Avatar of Aydem Aydem dedi ki:

  Mrb gorusebilirmiyiz hasan bey

 27. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  Bende işyeri açmak istiyorum. Lütfen hediyelik esya gibi.

 28. Avatar of alparslan cinci alparslan cinci dedi ki:

  böyle bir iş nerde var

  1. Avatar of Rıza Rıza dedi ki:

   Bende iş yeri acmak ostiyorum hiç sermayem yok hırdavat dükkanı acmak istiyorum acaba hibe alabilirmiyim

 29. Avatar of Sinan Sinan dedi ki:

  Merhaba hasan bey. Telefon numaranızı alabilirmiyim rica etsem?

 30. Avatar of Bulent kesimogllu Bulent kesimogllu dedi ki:

  Yeni dukkan acmak istiyorum nakitim yok

 31. Avatar of erkan erkan dedi ki:

  yorumuzu bugun gordum ve o gun kı dusunduklerınızı ben an ıtıbarıyle dsunuyorum merak ettım hayallerınıze ve ıhtıyaclarınza ulasabıldınız mı zeynep hanım actınız mı pastahaneyı neler le karsılastınız acaba

 32. Avatar of gökhan gökhan dedi ki:

  Devren market almak istiyorum.cirosu güzel yeri güzel fakat param yok.bana destek olacak parasını isletecegim ortak arıyorum