geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1853
EURO
9,8731
ALTIN
471,54
BIST
1.328
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği (İstiridye Kültür Mantarı)

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği (İstiridye Kültür Mantarı)
A+
A-

Kültür mantarı yetiştirmek isteyenler tarafından TKDK, Kosgeb tarafından mantar yetiştiriciliği konusunda verilen destekler sürekli olarak araştırılmaktadır. İstiridye mantar yetiştiriciliği maliyetleri için bu desteklere başvurabilirsiniz. Yetiştiricilik konusunda bilginiz yoksa istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda açılan kurslara gidebilirsiniz. İstiridye mantarı pazarda çok yüksek meblağlara satılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği bayiliği açarak da üretimlerinizi yapabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği sertifikası alarak mantar üretimine destek veren Kosgeb, TKDK devlet kurumları ve Ziraat bankası gibi bankalardan destek alarak bu işe yatırım yaparak para kazanabilirler.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Küçük sermayeler ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yapabileceği bir iş olan mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği kısa sürede ürün alınmasından dolayı kısa sürede para kazandıran meslekler arısına girmiştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın bu konu hakkında fazla bir bilgisi yoksa bu işe başlamadan önce bu konu hakkında ciddi bir araştırma yapmalı civarında bu işi yapan birileri var ise onlar ile iletişime geçerek işin nasıl yapıldığı ve risklerinin neler olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda sadece üretimini öğrenmesi yeterli olmayacaktır üretmiş olacağı ürünü nasıl paketleyeceğinden nasıl pazarlayacağına kadar her şeyini planlaması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ürünü almak kadar ürünü nerede ve nasıl satacağınız bir o kadar önemlidir. Bu tür eğitim ve hesaplamaları yaptıktan sonra bu işi nerede ve ne büyüklükte yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin gerekli yöntemlerini öğrendiğinizde nasıl bir yere ihtiyaç duyduğunuzu bileceksiniz ve ona göre bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde ürün alabilmeniz için mantarın yetişmesine uygun nem ve kompostların iyi ayarlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında gerekli eğitimi mantar yetiştiricilerine yönelik ürünler satan firmaların yetkilileri ile iletişime geçerek bilgi almanız mümkündür.

Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce hangi tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantarın daha çok talep edildiğini belirlemeniz pazarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

mantar yetiştiriciliği
Mantar yetiştiriciliği

Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimci 100 metre karelik bir alanda bu işi çok rahatlıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği etrafını rahatsız edecek kadar koktuğundan mümkün olduğu kadar yerleşim alanlarından uzakta yapılması uygun görülmektedir.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği; Üretim alanında gerekli olan nemi sağlamak için gerekli ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama 50 bin liraya ihtiyacınız olacaktır. 2014 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları için bulundukları bölgedeki Tarım il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz hibe desteği sağladı. Çiftçilerin istiridye ve kültür mantarı yetiştirmelerine izin verilirken, Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ne atıfta bulunuldu.

Şartlar ise şöyleydi;

100 metre kare alanda, senede 15 veya 20 ton kompost ile 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklendi.

mantar hibesi
Mantar üretiminde verilecek hibe için aranan şartlar

2021 yılında tarımsal yatırımlar haricinde, hayvan kredisi çekmek isteyen kişilere de Ziraat Bankası tarafından en uygun şartlarda kredi desteği sağlanmaktadır. Bununla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın  Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği destekleri 2021 yılında da da verilmeye devam edecektir.

Ziraat Bankası Mantar Kredisi

Ayrıca bakanlık tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir. Bu kredi ile isteyenler alet, makine ve ekipman malzemelerini alabilecekleri gibi isteyenler ise eleman giderleri için de kullanabilirler. Bu krediyi isteyenlere düşük faiz oranı uygulayan banka bir yıldan dört yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.

 • Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmelerimiz, 50 bin TL’ye kadar yüzde 100 sübvanse kredi kullanabilecekler.
 • 50 bin üzeri krediler ise en az % 50 oranında sübvanse edilecek.
 • Düşük faizli kredi kullanım üst limiti ise 2,5 milyon TL olarak belirlendi.

Bu kriterler; T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği nde yer almaktadır.”

Tarımsal üretim konularında Geleneksel Yaygın Bitkisel Üretim konusuyla çiftçilerimize 2.500.000 TL kadar düşük faizli ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Geri ödemeleri 7 yıl vadeye kadar kullandırılmaktadır.

2.500.000 TL’ ye kadarda ÇKS belgeniz olması durumunda ise doğrudan %50 faiz desteği alabilirsiniz. Ziraat bankasının uyguladığı yıllık cari kredi faiz oranı  %10 ise %5 oranına düşer. Aylıkta ise faiz oranı böylece 5/12=0.41 olmaktadır.  Bu faiz oranları ile Ziraat bankasından kredi desteği alarak bu alanda yatırım yapabilirsiniz. Detaylar.

TKDK Mantar Desteği 2021

TKDK tarafından verilen desteklerden bir tanesi de mantar yetiştiriciliği konusunda olmaktadır. IPARD 2 programı dahilinde verilen destekler istiridye ve kültür mantarlarını kapsamaktadır. TKDK desteklerinden yararlanmak isteyenlerin ise desteklenen iller arasında verilmesi gerekmektedir.  302-1 Tedbir koduyla IPARD-2 programların kapsamında TKDK dan hibe desteği Mantar yetiştiriciliği konusunda kurum tarafından verilen destekleme tutarı yüzde 50 oranında olmaktadır. Verilecek olan destek tutarları 30 bin TL olmaktadır.

Destek verilecek olan iller ise aşağıdaki gibidir;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Destek vermiş olduğu illerde 302-1 Çiftçilik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbir koduyla yapılan yatırımın %65 kadar hibe olanağı sağlamaktadır. Detaylar.

Hibe desteklerinden sonra Kosgeb hibe desteği ve Ziraat bankasının sağladığı kredi olanakları da mevcuttur. Bunları inceleyecek olursak;

KOSGEB Mantar Üretimi Destekleri (NACE KODU)

KOSGEB kurumu da 46.31.06 NACE koduyla ‘Kültür Mantarı Toptan Ticareti’ yapmak isteyen girişimcilere destek vermektedir. Yeni girişimciler  için sağlanacak ve bu sektörde yatırım yapacak olanlara 2 yıllık program için 60.000 TL. hibe sağlamaktadır. KOSGEB yeni iş kuracaklara hibe destekleri nasıl alınır içeriğine göz atarak mantar yetiştiriciliğine verilen destekleri nasıl alacağınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Geleneksel Girişimcilik için desteklenen sektörler arasında yer alan nace kodları içerisinde yer alan bu kodla üretimini yapmış olduğunuz mantarların ticaretini yapacak bir işletme kurabilirsiniz. Bu şekilde de KOSGEB den ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ kapsamındaki için 60.000 TL. hibe  desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu 2021

Devletten hibe alabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız lazım. Konu hakkında İş-kur üzerinden yada ticaret odasından bilgi alabilirsiniz. Girişimcilik tarihleri belli aralıklarda oluyor ve mantar için halk eğitim 12 kişilik bir sınıfa ihtiyaç duyuyor. 12 kişi sizinle aynı eğitimi almak isterse kurs açılıyor. Mantar Sertifikanızı Alın. Eğitim veriliyor eğitim saati 190 ile 200 arasıdır. Girişim sertifikanızı aldıktan ve mantar içinde eğitim sertifikanız da tamamlanınca tarım kredi kooperatifi yardımcı oluyor. Bu aşamaları halledin yeterli sonra ne yapmanız gerektiğini zamanla size aşılıyorlar.

Hangi Tür Mantar Yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı mantar yetiştiricilerinin en çok rağbet gösterdiği mantar türleridir.

Sizde bunlardan bir tanesini seçerken bulunduğunuz bölgede hangi tür mantar yetiştiricilerinin olduğunu ve pazar olarak hangisinin daha rahat satıldığını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kültür mantarı ülkemizin her yerinde rahatlıkla satılabildiğin den en çok tercih edilen mantar olarak dikkat çekmektedir. Fakat son yıllarda istiridye mantarına olan ilgiden de bahsetmemiz gerekmektedir. Fiyatı kültür mantarından daha yüksek olduğundan üreticisine de getirisi fazla olmakta ve çok sayıda üretici bu tür mantarı üretmeye başlamıştır. Trüf mantarı ise yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir. Fakat piyasada diğer mantarlar kadar bulunmamakla birlikte fazla talep görmemektedir.

Mantar Bayiliği Veren Firmalar

Mantar alanında bayilik veren herhangi bir firma bulunmamaktadır ancak mantar üretimi işi yapmak isteyenlerin faaliyetleri için gerek duydukları, kompost olmak üzere ürün tedariki yapan firmalar vardır. Mantar yetiştiriciliğinin her geçen gün daha da gelişmesi nedeniyle mantar alanına hazır çadır kurulum dahi sağlayan firmalar bulunur. Bu şekilde mantar tesis kurulumları yapan firmalar ve adres ile telefon numaraları;

Mantar Üretimi İçin Bodrum Kata Onay Verilmiyor

Bu tür yerler merdiven altı görülüyor ve devlette bazı kişiler müdahale edebilir. Bu yüzden bir seranız olmalı  ve Bakanlık onaylı olmalıdır. Hibe için de tarım üzerinden fazla bir hibe oranı çıkıyor. Bayanlar bu konuda biraz daha önde ve teşvik üzerinden bir çok banka 1 ile 4 yıl vade yaptığı belirtiliyor. Bir araştırmamda bu böyle olmasa bile sizi uygun olan bir ödeme sistemi illaki vardır. Buna da hiç canınızı sıkmayın 🙂 Tabi kişisel bir yorum isterseniz yapamazsın diyenlere de aldırış etmeyin. Böyle söyleyenlerin kendileri ispatlanmadığı için insanlara müdahale etmekten başka bir işe yaramazlar. Bazı blog yazarları da girişimciler için birçok olumsuz abartılı yazı yazmışlar hiç korkmayın ticarette her zaman iniş çıkış olur illaki.

Denemekte fayda var 🙂 umarım konu özetim yardımcı olmuştur herkese bol kazançlar. (Derya-alanya teşekkürler)

Mantar yetiştiriciliği konusunda verilecek olan desteklerin 2021′ de de devam edeceği söyleniyor. Bakanlık tarafından bir açıklama geldiğinde kosgebkredisi.com sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar didem dedi ki:

  yine zengini daha zengin yapma kıyakları… hani direkt vergi borclarını affediveriyorlar ya eski parayla trilyon TL ler bi gecede siliniyor.. sen kronik 3 yıldır işsizsin zaten cebinde kalan son paranla bi küçük iş cevirip en azından asgari ücret yaratabilirsin demez asla .. asla bakın hiç görmedim ömrü hayatımda askerlik yaptım işssizlik ödeneği ödedim bi gün yararlanamadım o kadar ekmegime sigarama vergi ödedim ama böyle şağır zengine yönelik şartları olmayan bir sürü evrak izin masraf gerektirmeyen adam gibi bi destek görmedim. vermiş yine elin oğlunun altında milyonluk mercedesi var yatı var ona 2 milyon tl babasının parası gibi ama sana 25 bin tl için 9 takla at yinede vermez… halka yarar bişey degil maksat alem iş yapıyor sansın hesabı kendi sermaye gücünü korumak…

 2. Avatar Mantar gibi adam dedi ki:

  Istanbulda verilmiyor Devlet destegi

 3. Avatar ferhamuz uysal dedi ki:

  bende mantar yetiştirmek istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

 4. Avatar Manbo dedi ki:

  Derya hanım yazınız aynen kurslarda aktarılan bilgiler gibi insanları gaza getiren ve başladıgında hemen batıran cinsten.Sizdede temel bilgi olmadıgı için sagdan soldan duydugunuz veya okudugunuz bılgileri tümmsamimiyetinizle paylaşıyorsunuz ama kazın ayagı hiçde böyle degil.100 m2 lık bır yerın malıyetı ve sonrası hicde koşay degıl bir kere cadır kurulumu min 50-60 bin devlet amcamız 30 verıyor bunla çivi dahı çakamazsın kaldıkı 30 u verıyor 2 yılda kapatmıcan sürüneceksin dıyor..Arkadaslar ben “damdan düşen biriyim “ dinlenecek kişi benim yarım trilyon para harcadım iş süperrr ama cok ama cok zor ve cok ama cok para lazım ve ekibsizz kapısını bile acmayın yapamazsınız…Bu arada diplomada bir işe yaamıyor..You tube den mantardünyasi nı takıp edersenız butun tecrubelerımı orda paylaştım..Derya hanım bir iş kolu olarak size anlattı bende yıllardır bu işi yapan biri olarak ilavelerde bulundum top sizde saygılar

 5. Avatar Demey dedi ki:

  Merhabalar derya hanım ben öncelikle teşekkür etmek istiyorum çok uzun zamandır araştırıyorum mantarcılık işini yazınız çok faydalıydı. Ben sakarya da yaşıyorum size sorum şu ben bilinçli bir üretici olmak istiyorum ve bunun bir egitimi varmı varsa nasıl ulaşabilir tekrar teşekkür ederim kendinize çok iyi bakın

 6. Avatar Samet dedi ki:

  Derya abla bu yazıyı yazmışsın bende üretimine başlamak istiyorum alanya dayım bana yardımcı olabilir misin?

 7. Avatar İbrahim dedi ki:

  İstanbul’da destek verilmiyormu

 8. Avatar Kültür mantarı dedi ki:

  Balıkesir Edremitte yaşıyorum ev hanımıyım 3+ 1 boş bir evimiz var burada kültür mantarı yetiştirmek istiyorum.Bu konuda devlet desteği alabilirmiyim hibe verilirmi hangi yolları izlemem gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

 9. Avatar Mantar dedi ki:

  Arkadaşlar benide gruba alabilir misiniz

  1. Avatar Naime büşra dedi ki:

   Ne grubu var bana da bilgi verir misiniz

 10. Avatar Truf mantari asili mese agaci fidani dikimi yetistirilmesi dedi ki:

  Kolay gelsin tum yaxinizi okudum. Benim amacim ve projem yalova armutluda iki katli yeni sifir bir evimiz var. Bunun etrafina ve onunde bir donumde arazim var. Burda truf mantari yetistirmek istiyorum. Mese agaci asilanmis truf mantari. Ama devlet yalovaya hibe destegi vermiyor. Yukarda yazdiginiz iller icerisinde yok. Herseyi arastirdim. Hava sartlari zeytin kestane yetisen yerde de truf mesesi yetisir. Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim. Muglada bu asilanmis mese agaclari fidanlari satilmakta. Ama ilk ince basvurmam gereken yerleri ogrenmek istiyorum. Cunki bu ilde hibe destegi yok. Saygilarumla

1 6 7 8