Devlet Destekli

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2020 (İstiridye Kültür Mantarı)

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2020 (İstiridye Kültür Mantarı)

Kültür mantarı yetiştirmek isteyenler örnek internet üzerinde yer alan proje örneklerini inceleyebilir. TKDK, Kosgeb tarafından mantar yetiştiriciliği konusunda verilen destekler sürekli olarak araştırılmaktadır. İstiridye mantar yetiştiriciliği maliyetleri için bu desteklere başvurabilirsiniz. Yetiştiricilik konusunda bilginiz yoksa istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda açılan kurslara gidebilirsiniz. İstiridye mantarı pazarda çok yüksek meblağlara satılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği bayiliği açarak da üretimlerinizi yapabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Teşvikleri

Küçük sermayeler ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yapabileceği bir iş olan mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği kısa sürede ürün alınmasından dolayı kısa sürede para kazandıran meslekler arısına girmiştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın bu konu hakkında fazla bir bilgisi yoksa bu işe başlamadan önce bu konu hakkında ciddi bir araştırma yapmalı civarında bu işi yapan birileri var ise onlar ile iletişime geçerek işin nasıl yapıldığı ve risklerinin nelen olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda sadece üretimini öğrenmesi yeterli olmayacaktır üretmiş olacağı ürünü nasıl paketleyeceğinden nasıl pazarlayacağına kadar her şeyini planlaması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ürünü almak kadar ürünü nerede ve nasıl satacağınız bir o kadar önemlidir. Bu tür eğitim ve hesaplamaları yaptıktan sonra bu işi nerede ve ne büyüklükte yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin gerekli yöntemlerini öğrendiğinizde nasıl bir yere ihtiyaç duyduğunuzu bileceksiniz ve ona göre bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde ürün alabilmeniz için mantarın yetişmesine uygun nem ve kompostların iyi ayarlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında gerekli eğitimi mantar yetiştiricilerine yönelik ürünler satan firmaların yetkilileri ile iletişime geçerek bilgi almanız mümkündür. Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce hangi tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantarın daha çok talep edildiğini belirlemeniz pazarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

mantar

Mantar yetiştiriciliği

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı mantar yetiştiricilerinin en çok rağbet gösterdiği mantar türleridir.

2020 yılında tarımsal yatırımlar haricinde, hayvan kredisi çekmek isteyen kişilere de Ziraat Bankası tarafından en uygun şartlarda kredi desteği sağlanmaktadır. Bununla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın  Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği destekleri 2020 yılında da de verilmeye başlanacaktır.

Sizde bunlardan bir tanesini seçerken bulunduğunuz bölgede hangi tür mantar yetiştiricilerinin olduğunu ve pazar olarak hangisinin daha rahat satıldığını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kültür mantarı ülkemizin her yerinde rahatlıkla satılabildiğin den en çok tercih edilen mantar olarak dikkat çekmektedir. Fakat son yıllarda istiridye mantarına olan ilgiden de bahsetmemiz gerekmektedir. Fiyatı kültür mantarından daha yüksek olduğundan üreticisine de getirisi fazla olmakta ve çok sayıda üretici bu tür mantarı üretmeye başlamıştır. Trüf mantarı ise yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir. Fakat piyasada diğer mantarlar kadar bulunmamakla birlikte fazla talep görmemektedir.

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz

Mantar Yetiştiriliği Teşvikleri Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimci 100 metre karelik bir alanda bu işi çok rahatlıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği etrafını rahatsız edecek kadar koktuğundan mümkün olduğu kadar yerleşim alanlarından uzakta yapılması uygun görülmektedir.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği; Üretim alanında gerekli olan nemi sağlamak için gerekli ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama 50 bin liraya ihtiyacınız olacaktır. 2014 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları için bulundukları bölgedeki Tarım il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz hibe desteği sağladı. Çiftçilerin istiridye ve kültür mantarı yetiştirmelerine izin verilirken, Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ne atıfta bulunuldu. Şartlar ise şöyleydi;

100 metre kare alanda, senede 15 veya 20 ton kompost ile 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklendi.

mantar hibesi

Mantar üretiminde verilecek hibe için aranan şartlar

Ayrıca bakanlık tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir. Bu kredi ile isteyenler alet, makine ve ekipman malzemelerini alabilecekleri gibi isteyenler ise eleman giderleri için de kullanabilirler. Bu krediyi isteyenlere düşük faiz oranı uygulayan banka bir yıldan dört yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.

Mantar Sertifikanızı Alın

Devletten hibe alabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız lazım. Konu hakkında İş-kur üzerinden yada ticaret odasından bilgi alabilirsiniz. Girişimcilik tarihleri belli aralıklarda oluyor ve mantar için halk eğitim 12 kişilik bir sınıfa ihtiyaç duyuyor. 12 kişi sizinle aynı eğitimi almak isterse kurs açılıyor. Eğitim veriliyor eğitim saati 190 ile 200 arasıdır. Girişim sertifikanızı aldıktan ve mantar içinde eğitim sertifikanız da tamamlanınca tarım kredi kooperatifi yardımcı oluyor. Bu aşamaları halledin yeterli sonra ne yapmanız gerektiğini zamanla size aşılıyorlar.

Mantar Üretimi İçin Bodrum Kata Onay Verilmiyor

Bu tür yerler merdiven altı görülüyor ve devlette bazı kişiler müdahale edebilir. Bu yüzden bir seranız olmalı  ve Bakanlık onaylı olmalıdır. Hibe için de tarım üzerinden fazla bir hibe oranı çıkıyor. Bayanlar bu konuda biraz daha önde ve teşvik üzerinden bir çok banka 1 ile 4 yıl vade yaptığı belirtiliyor. Bir araştırmamda bu böyle olmasa bile sizi uygun olan bir ödeme sistemi illaki vardır. Buna da hiç canınızı sıkmayın 🙂 Tabi kişisel bir yorum isterseniz yapamazsın diyenlere de aldırış etmeyin. Böyle söyleyenlerin kendileri ispatlanmadığı için insanlara müdahale etmekten başka bir işe yaramazlar. Bazı blog yazarları da girişimciler için birçok olumsuz abartılı yazı yazmışlar hiç korkmayın ticarette her zaman iniş çıkış olur illaki. Denemekte fayda var 🙂 umarım konu özetim yardımcı olmuştur herkese bol kazançlar. (Derya-alanya teşekkürler)

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.

TKDK Destekleri

TKDK tarafından verilen desteklerden bir tanesi de mantar yetiştiriciliği konusunda olmaktadır. IPARD 2 programı dahilinde verilen destekler istiridye ve kültür mantarlarını kapsamaktadır. TKDK desteklerinden yararlanmak isteyenlerin ise desteklenen iller arasında verilmesi gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği konusunda kurum tarafından verilen destekleme tutarı yüzde 50 oranında olmaktadır. Verilecek olan destek tutarları 30 bin TL olmaktadır. Destek verilecek olan iller ise aşağıdaki gibidir;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Mantar yetiştiriciliği konusunda verilecek olan desteklerin 2020′ de de devam edeceği söyleniyor. Bakanlık kanadından bir açıklama geldiğinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }Yorumlar
 1. blank Mantar gibi adam dedi ki:

  Istanbulda verilmiyor Devlet destegi

 2. blank ferhamuz uysal dedi ki:

  bende mantar yetiştirmek istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

 3. blank Manbo dedi ki:

  Derya hanım yazınız aynen kurslarda aktarılan bilgiler gibi insanları gaza getiren ve başladıgında hemen batıran cinsten.Sizdede temel bilgi olmadıgı için sagdan soldan duydugunuz veya okudugunuz bılgileri tümmsamimiyetinizle paylaşıyorsunuz ama kazın ayagı hiçde böyle degil.100 m2 lık bır yerın malıyetı ve sonrası hicde koşay degıl bir kere cadır kurulumu min 50-60 bin devlet amcamız 30 verıyor bunla çivi dahı çakamazsın kaldıkı 30 u verıyor 2 yılda kapatmıcan sürüneceksin dıyor..Arkadaslar ben “damdan düşen biriyim “ dinlenecek kişi benim yarım trilyon para harcadım iş süperrr ama cok ama cok zor ve cok ama cok para lazım ve ekibsizz kapısını bile acmayın yapamazsınız…Bu arada diplomada bir işe yaamıyor..You tube den mantardünyasi nı takıp edersenız butun tecrubelerımı orda paylaştım..Derya hanım bir iş kolu olarak size anlattı bende yıllardır bu işi yapan biri olarak ilavelerde bulundum top sizde saygılar

 4. blank Demey dedi ki:

  Merhabalar derya hanım ben öncelikle teşekkür etmek istiyorum çok uzun zamandır araştırıyorum mantarcılık işini yazınız çok faydalıydı. Ben sakarya da yaşıyorum size sorum şu ben bilinçli bir üretici olmak istiyorum ve bunun bir egitimi varmı varsa nasıl ulaşabilir tekrar teşekkür ederim kendinize çok iyi bakın

 5. blank Samet dedi ki:

  Derya abla bu yazıyı yazmışsın bende üretimine başlamak istiyorum alanya dayım bana yardımcı olabilir misin?

 6. blank İbrahim dedi ki:

  İstanbul’da destek verilmiyormu

 7. blank Kültür mantarı dedi ki:

  Balıkesir Edremitte yaşıyorum ev hanımıyım 3+ 1 boş bir evimiz var burada kültür mantarı yetiştirmek istiyorum.Bu konuda devlet desteği alabilirmiyim hibe verilirmi hangi yolları izlemem gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

 8. blank Mantar dedi ki:

  Arkadaşlar benide gruba alabilir misiniz

  1. blank Naime büşra dedi ki:

   Ne grubu var bana da bilgi verir misiniz

 9. blank Truf mantari asili mese agaci fidani dikimi yetistirilmesi dedi ki:

  Kolay gelsin tum yaxinizi okudum. Benim amacim ve projem yalova armutluda iki katli yeni sifir bir evimiz var. Bunun etrafina ve onunde bir donumde arazim var. Burda truf mantari yetistirmek istiyorum. Mese agaci asilanmis truf mantari. Ama devlet yalovaya hibe destegi vermiyor. Yukarda yazdiginiz iller icerisinde yok. Herseyi arastirdim. Hava sartlari zeytin kestane yetisen yerde de truf mesesi yetisir. Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim. Muglada bu asilanmis mese agaclari fidanlari satilmakta. Ama ilk ince basvurmam gereken yerleri ogrenmek istiyorum. Cunki bu ilde hibe destegi yok. Saygilarumla

 10. blank Kurs,eğitim ,Danışmanlık dedi ki:

  Tüm Üretici arkadaşların eğitim ve kurs sertifika edinmesi için Mantar Üreticileri Derneği olarak yanındayız Tüm Mantar grupları için Online eğitim verilmektedir detay için arayınız

  1. blank Mantar yetiştiriciliği dedi ki:

   Merhaba bende mantar yetiştiricisi olmak istiyorum. İzmir de kursu varmı devlet desteği varmı İzmir için. Bilgi verirseniz sevinirim

 11. blank Kültür mantarı dedi ki:

  Slm ramazan bey bende kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum biraz bilgi verirseniz sevinirim

 12. blank mantar dedi ki:

  kocaeli ilinde 3adet 100m2 lik 2katlı evi olan 60ton kompost kapasiteli yer kiralıktır.

  ulaşım/su/yol/elektrik problemi yoktur.

  İlgilenen arkadaşlar

  1. blank Mantar dedi ki:

   İyi günler . Kocaelinin hangi bölgesinde bulunmakta

 13. blank RAMAZAN dedi ki:

  KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM TELEFONDA ÜCRETLİ DANIŞMANLIK YAPIYORUM.
  WATSAPPDAN YAZANLARDAN PARA TALEP ETMİYORUM
  ANAHTAR TESLİM ÇADIR KURULUMU YAPIYORUM
  YURT DISI TEKLİFLERİNE AÇIGIM

  1. blank Bilgi dedi ki:

   Benim istiridye mantarıyla ilgili bir projem var ama öğrenci olduğum için pek bilgi sahibi değilim rica etsem bana yardımcı olur musunuz?

  2. blank Gruba alır mısınız dedi ki:

   Bende adiyaman da açmayı düşünüyorum çevre illerde yada adiyaman da kurs açılırsa bilgi verebilir misiniz ?

  3. blank mantar dedi ki:

   Tel no yazar mısnız

  4. blank Bilgilenme dedi ki:

   Mrb Ramazan Bey ben bu işe girmek istiyorum.Ne kadar sermaye gerekiyor,beni bu konuda aydinlatirsaniz memnun olurum.iyi günler. Kadir

  5. blank Cadir dedi ki:

   1200 m2 yerim var cadir icin ararmisiniz

 14. blank Gruba alır mısınız dedi ki:

  Bende bu işe girmek istiyorum ne yapabilirim

 15. blank İstanbul’da kurs dedi ki:

  Ben de İstanbul’dayım Şile de kendi arazimizde mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum.Kurs olursa katılırım.
  iletişim:

  1. blank bende şiledeyim dedi ki:

   bende şiledeyim kursa katılırım haberleşelim ona göre kişi sayısıyla açtırabiliriz

 16. blank MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ dedi ki:

  Ben Bursa`dan Ruhan. Betül hanım kurs bulabildiniz mi? ben de konuyla ilgileniyorum

 17. blank istiridye mantaru dedi ki:

  Balikesri ayvaliktayim mantar yetistiemek istiyorum kursa nasil katilirim bu konuyla alakali grup varsa benide daHil edin

 18. blank mantar kursu dedi ki:

  samsun ilkadım halk eğitim merkezinde 25 martda açılıyor.

 19. blank Kurs ve yetiştiricilik dedi ki:

  Merhabalar. Kurs araştırması içinde olan arakdaşlar var ise beni de düşünsünler, olaya tek kişi olarak bakılsın istemem kurs arkadaşları 2,3,4 er li grup halinde de bu işi yapabilir, Kurslar hakkında bilgisi olan var mı ?

 20. blank Mantar yetiştiriciliği kursu dedi ki:

  Mantar yetiştiriciliği için kurs ve hibe almak istiyorum.Ankaradayim Çankaya da

  1. blank Birlikten kuvvet doğar dedi ki:

   Merhaba bende çankaya dayım. Haberlesebilirsek birbirimizi bilgilendirebiliriz

 21. blank Mantar dedi ki:

  Benide ekleyin lütfen

 22. blank istiridiye mantarı dedi ki:

  gel ardahanda kavak ağacında istiridiye mantar yetiştirmen için yardımcı ola bilirim

 23. blank KÜLTÜR mantarı yetiştiriciligi dedi ki:

  kültürmantarı yetiştiriciligihakkındabilgi almak istiyorum. şartları nelerdir.

 24. blank Mantar yetiştiriciliği hibe desteği dedi ki:

  %50 engelliyim kültür ve istiridye mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgim deneyimlerim vardır devletten engelli girişimciler için verdikleri mantar yetiştiriciliği kursu ve KOSGEB girişimcilik eğitimi sertifika aldıktan sonra hibe desteği ile üretim çadırı kurmak istiyorum bu konu hakkında nerelere başvuru yapmam gerekiyor acaba

 25. blank mantar dedi ki:

  ben bursadan betul.benide gruba ekletmisiniz….istiridye mantari uretmek istiyorum….

 26. blank kurs dedi ki:

  ben erzurumdayım kurs nerede açılırsa oraya gelirim

 27. blank bilgi dedi ki:

  12 kişi olursanız bulunduğunuz ilin işkur veya tic.odasından bigi alıp kursa katılabilirsiniz. (internetten 2019 yılı devlet desteklleri sayfasından açık bigilere ulaşabilirsiniz.)

 28. blank Mantar dedi ki:

  Slm lar denizlideyim böyle bir kurs varmı bilgisi olan ardaslaslar varmı 0536 noyu arayabilirler

 29. blank kurs dedi ki:

  merhaba bende mantar yetiştirme işine girmek istiyorum. kurs olursa katılabilirim. bilgisi olan paylaşımda bulunursa sevinirim.