Devlet Destekli

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2020 (İstiridye Kültür Mantarı)

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği 2020 (İstiridye Kültür Mantarı)

Kültür mantarı yetiştirmek isteyenler örnek internet üzerinde yer alan proje örneklerini inceleyebilir. TKDK, Kosgeb tarafından mantar yetiştiriciliği konusunda verilen destekler sürekli olarak araştırılmaktadır. İstiridye mantar yetiştiriciliği maliyetleri için bu desteklere başvurabilirsiniz. Yetiştiricilik konusunda bilginiz yoksa istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda açılan kurslara gidebilirsiniz. İstiridye mantarı pazarda çok yüksek meblağlara satılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği bayiliği açarak da üretimlerinizi yapabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Teşvikleri

Küçük sermayeler ile kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin yapabileceği bir iş olan mantar yetiştiriciliği için Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği kısa sürede ürün alınmasından dolayı kısa sürede para kazandıran meslekler arısına girmiştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın bu konu hakkında fazla bir bilgisi yoksa bu işe başlamadan önce bu konu hakkında ciddi bir araştırma yapmalı civarında bu işi yapan birileri var ise onlar ile iletişime geçerek işin nasıl yapıldığı ve risklerinin nelen olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda sadece üretimini öğrenmesi yeterli olmayacaktır üretmiş olacağı ürünü nasıl paketleyeceğinden nasıl pazarlayacağına kadar her şeyini planlaması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki ürünü almak kadar ürünü nerede ve nasıl satacağınız bir o kadar önemlidir. Bu tür eğitim ve hesaplamaları yaptıktan sonra bu işi nerede ve ne büyüklükte yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu işin gerekli yöntemlerini öğrendiğinizde nasıl bir yere ihtiyaç duyduğunuzu bileceksiniz ve ona göre bir yer ayarlamanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde ürün alabilmeniz için mantarın yetişmesine uygun nem ve kompostların iyi ayarlanması gerekmektedir. Bunlar hakkında gerekli eğitimi mantar yetiştiricilerine yönelik ürünler satan firmaların yetkilileri ile iletişime geçerek bilgi almanız mümkündür. Mantar yetiştiriciliğine başlamadan önce hangi tür mantarı yetiştirmek istediğinize iyi karar vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgede hangi tür mantarın daha çok talep edildiğini belirlemeniz pazarlama konusunda size yardımcı olacaktır.

mantar

Mantar yetiştiriciliği

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bu konuya çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bildiğiniz üzere kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı mantar yetiştiricilerinin en çok rağbet gösterdiği mantar türleridir.

2020 yılında tarımsal yatırımlar haricinde, hayvan kredisi çekmek isteyen kişilere de Ziraat Bankası tarafından en uygun şartlarda kredi desteği sağlanmaktadır. Bununla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’ nın  Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği destekleri 2020 yılında da de verilmeye başlanacaktır.

Sizde bunlardan bir tanesini seçerken bulunduğunuz bölgede hangi tür mantar yetiştiricilerinin olduğunu ve pazar olarak hangisinin daha rahat satıldığını iyi belirlemeniz gerekmektedir. Kültür mantarı ülkemizin her yerinde rahatlıkla satılabildiğin den en çok tercih edilen mantar olarak dikkat çekmektedir. Fakat son yıllarda istiridye mantarına olan ilgiden de bahsetmemiz gerekmektedir. Fiyatı kültür mantarından daha yüksek olduğundan üreticisine de getirisi fazla olmakta ve çok sayıda üretici bu tür mantarı üretmeye başlamıştır. Trüf mantarı ise yüksek fiyatı ile dikkat çekmektedir. Fakat piyasada diğer mantarlar kadar bulunmamakla birlikte fazla talep görmemektedir.

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz

Hangi Tür Mantarı Yetiştirmelisiniz

Mantar Yetiştiriliği Teşvikleri Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen bir girişimci 100 metre karelik bir alanda bu işi çok rahatlıkla yapabilmektedir. Mantar yetiştiriciliği etrafını rahatsız edecek kadar koktuğundan mümkün olduğu kadar yerleşim alanlarından uzakta yapılması uygun görülmektedir.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği; Üretim alanında gerekli olan nemi sağlamak için gerekli ekipmanlar, mantar yetiştirme rafları, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama 50 bin liraya ihtiyacınız olacaktır. 2014 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına alınarak hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu hibeden yararlanmaları için bulundukları bölgedeki Tarım il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl mantar üretimi için 30 bin lira geri ödemesiz hibe desteği sağladı. Çiftçilerin istiridye ve kültür mantarı yetiştirmelerine izin verilirken, Resmi Gazete’de kültür mantarı üretimi ne atıfta bulunuldu. Şartlar ise şöyleydi;

100 metre kare alanda, senede 15 veya 20 ton kompost ile 3 katlı ranza sistemi veya diğer sistemlerin uygulandığı bir sistem kurulması ve bu sistemin içinde Vantilatör, Aspiratör, Sırt pompası, Higrometre, Termometre gibi malzemelerin alınması ve beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarının yetiştirilmesi desteklendi.

mantar hibesi

Mantar üretiminde verilecek hibe için aranan şartlar

Ayrıca bakanlık tarafından uygun görülen ve hibe desteği alan yatırımcılara Ziraat bankası aldıkları hibe miktarının 3 katına kadar tarımsal kredisi vermektedir. Bu kredi ile isteyenler alet, makine ve ekipman malzemelerini alabilecekleri gibi isteyenler ise eleman giderleri için de kullanabilirler. Bu krediyi isteyenlere düşük faiz oranı uygulayan banka bir yıldan dört yıla kadar vade imkanı sunmaktadır.

Mantar Sertifikanızı Alın

Devletten hibe alabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız lazım. Konu hakkında İş-kur üzerinden yada ticaret odasından bilgi alabilirsiniz. Girişimcilik tarihleri belli aralıklarda oluyor ve mantar için halk eğitim 12 kişilik bir sınıfa ihtiyaç duyuyor. 12 kişi sizinle aynı eğitimi almak isterse kurs açılıyor. Eğitim veriliyor eğitim saati 190 ile 200 arasıdır. Girişim sertifikanızı aldıktan ve mantar içinde eğitim sertifikanız da tamamlanınca tarım kredi kooperatifi yardımcı oluyor. Bu aşamaları halledin yeterli sonra ne yapmanız gerektiğini zamanla size aşılıyorlar.

Mantar Üretimi İçin Bodrum Kata Onay Verilmiyor

Bu tür yerler merdiven altı görülüyor ve devlette bazı kişiler müdahale edebilir. Bu yüzden bir seranız olmalı  ve Bakanlık onaylı olmalıdır. Hibe için de tarım üzerinden fazla bir hibe oranı çıkıyor. Bayanlar bu konuda biraz daha önde ve teşvik üzerinden bir çok banka 1 ile 4 yıl vade yaptığı belirtiliyor. Bir araştırmamda bu böyle olmasa bile sizi uygun olan bir ödeme sistemi illaki vardır. Buna da hiç canınızı sıkmayın 🙂 Tabi kişisel bir yorum isterseniz yapamazsın diyenlere de aldırış etmeyin. Böyle söyleyenlerin kendileri ispatlanmadığı için insanlara müdahale etmekten başka bir işe yaramazlar. Bazı blog yazarları da girişimciler için birçok olumsuz abartılı yazı yazmışlar hiç korkmayın ticarette her zaman iniş çıkış olur illaki. Denemekte fayda var 🙂 umarım konu özetim yardımcı olmuştur herkese bol kazançlar. (Derya-alanya teşekkürler)

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.

TKDK Destekleri

TKDK tarafından verilen desteklerden bir tanesi de mantar yetiştiriciliği konusunda olmaktadır. IPARD 2 programı dahilinde verilen destekler istiridye ve kültür mantarlarını kapsamaktadır. TKDK desteklerinden yararlanmak isteyenlerin ise desteklenen iller arasında verilmesi gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği konusunda kurum tarafından verilen destekleme tutarı yüzde 50 oranında olmaktadır. Verilecek olan destek tutarları 30 bin TL olmaktadır. Destek verilecek olan iller ise aşağıdaki gibidir;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Mantar yetiştiriciliği konusunda verilecek olan desteklerin 2020′ de de devam edeceği söyleniyor. Bakanlık kanadından bir açıklama geldiğinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }Yorumlar
 1. blank Mantar gibi adam dedi ki:

  Istanbulda verilmiyor Devlet destegi

 2. blank ferhamuz uysal dedi ki:

  bende mantar yetiştirmek istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

 3. blank Manbo dedi ki:

  Derya hanım yazınız aynen kurslarda aktarılan bilgiler gibi insanları gaza getiren ve başladıgında hemen batıran cinsten.Sizdede temel bilgi olmadıgı için sagdan soldan duydugunuz veya okudugunuz bılgileri tümmsamimiyetinizle paylaşıyorsunuz ama kazın ayagı hiçde böyle degil.100 m2 lık bır yerın malıyetı ve sonrası hicde koşay degıl bir kere cadır kurulumu min 50-60 bin devlet amcamız 30 verıyor bunla çivi dahı çakamazsın kaldıkı 30 u verıyor 2 yılda kapatmıcan sürüneceksin dıyor..Arkadaslar ben “damdan düşen biriyim “ dinlenecek kişi benim yarım trilyon para harcadım iş süperrr ama cok ama cok zor ve cok ama cok para lazım ve ekibsizz kapısını bile acmayın yapamazsınız…Bu arada diplomada bir işe yaamıyor..You tube den mantardünyasi nı takıp edersenız butun tecrubelerımı orda paylaştım..Derya hanım bir iş kolu olarak size anlattı bende yıllardır bu işi yapan biri olarak ilavelerde bulundum top sizde saygılar

 4. blank Demey dedi ki:

  Merhabalar derya hanım ben öncelikle teşekkür etmek istiyorum çok uzun zamandır araştırıyorum mantarcılık işini yazınız çok faydalıydı. Ben sakarya da yaşıyorum size sorum şu ben bilinçli bir üretici olmak istiyorum ve bunun bir egitimi varmı varsa nasıl ulaşabilir tekrar teşekkür ederim kendinize çok iyi bakın

 5. blank Samet dedi ki:

  Derya abla bu yazıyı yazmışsın bende üretimine başlamak istiyorum alanya dayım bana yardımcı olabilir misin?

 6. blank İbrahim dedi ki:

  İstanbul’da destek verilmiyormu

 7. blank Kültür mantarı dedi ki:

  Balıkesir Edremitte yaşıyorum ev hanımıyım 3+ 1 boş bir evimiz var burada kültür mantarı yetiştirmek istiyorum.Bu konuda devlet desteği alabilirmiyim hibe verilirmi hangi yolları izlemem gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

 8. blank Mantar dedi ki:

  Arkadaşlar benide gruba alabilir misiniz

 9. blank Truf mantari asili mese agaci fidani dikimi yetistirilmesi dedi ki:

  Kolay gelsin tum yaxinizi okudum. Benim amacim ve projem yalova armutluda iki katli yeni sifir bir evimiz var. Bunun etrafina ve onunde bir donumde arazim var. Burda truf mantari yetistirmek istiyorum. Mese agaci asilanmis truf mantari. Ama devlet yalovaya hibe destegi vermiyor. Yukarda yazdiginiz iller icerisinde yok. Herseyi arastirdim. Hava sartlari zeytin kestane yetisen yerde de truf mesesi yetisir. Bu konuda bana yardimci olursaniz sevinirim. Muglada bu asilanmis mese agaclari fidanlari satilmakta. Ama ilk ince basvurmam gereken yerleri ogrenmek istiyorum. Cunki bu ilde hibe destegi yok. Saygilarumla

 10. blank Kurs,eğitim ,Danışmanlık dedi ki:

  Tüm Üretici arkadaşların eğitim ve kurs sertifika edinmesi için Mantar Üreticileri Derneği olarak yanındayız Tüm Mantar grupları için Online eğitim verilmektedir detay için arayınız

  1. blank Mantar yetiştiriciliği dedi ki:

   Merhaba bende mantar yetiştiricisi olmak istiyorum. İzmir de kursu varmı devlet desteği varmı İzmir için. Bilgi verirseniz sevinirim

 11. blank Kültür mantarı dedi ki:

  Slm ramazan bey bende kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum biraz bilgi verirseniz sevinirim

 12. blank mantar dedi ki:

  kocaeli ilinde 3adet 100m2 lik 2katlı evi olan 60ton kompost kapasiteli yer kiralıktır.

  ulaşım/su/yol/elektrik problemi yoktur.

  İlgilenen arkadaşlar

  1. blank Mantar dedi ki:

   İyi günler . Kocaelinin hangi bölgesinde bulunmakta

 13. blank RAMAZAN dedi ki:

  KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM TELEFONDA ÜCRETLİ DANIŞMANLIK YAPIYORUM.
  WATSAPPDAN YAZANLARDAN PARA TALEP ETMİYORUM
  ANAHTAR TESLİM ÇADIR KURULUMU YAPIYORUM
  YURT DISI TEKLİFLERİNE AÇIGIM

  1. blank Bilgi dedi ki:

   Benim istiridye mantarıyla ilgili bir projem var ama öğrenci olduğum için pek bilgi sahibi değilim rica etsem bana yardımcı olur musunuz?

  2. blank Gruba alır mısınız dedi ki:

   Bende adiyaman da açmayı düşünüyorum çevre illerde yada adiyaman da kurs açılırsa bilgi verebilir misiniz ?

  3. blank mantar dedi ki:

   Tel no yazar mısnız

  4. blank Bilgilenme dedi ki:

   Mrb Ramazan Bey ben bu işe girmek istiyorum.Ne kadar sermaye gerekiyor,beni bu konuda aydinlatirsaniz memnun olurum.iyi günler. Kadir

  5. blank Cadir dedi ki:

   1200 m2 yerim var cadir icin ararmisiniz

 14. blank Gruba alır mısınız dedi ki:

  Bende bu işe girmek istiyorum ne yapabilirim

 15. blank İstanbul’da kurs dedi ki:

  Ben de İstanbul’dayım Şile de kendi arazimizde mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum.Kurs olursa katılırım.
  iletişim:

  1. blank bende şiledeyim dedi ki:

   bende şiledeyim kursa katılırım haberleşelim ona göre kişi sayısıyla açtırabiliriz

 16. blank MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ dedi ki:

  Ben Bursa`dan Ruhan. Betül hanım kurs bulabildiniz mi? ben de konuyla ilgileniyorum

 17. blank istiridye mantaru dedi ki:

  Balikesri ayvaliktayim mantar yetistiemek istiyorum kursa nasil katilirim bu konuyla alakali grup varsa benide daHil edin

 18. blank mantar kursu dedi ki:

  samsun ilkadım halk eğitim merkezinde 25 martda açılıyor.

 19. blank Kurs ve yetiştiricilik dedi ki:

  Merhabalar. Kurs araştırması içinde olan arakdaşlar var ise beni de düşünsünler, olaya tek kişi olarak bakılsın istemem kurs arkadaşları 2,3,4 er li grup halinde de bu işi yapabilir, Kurslar hakkında bilgisi olan var mı ?

 20. blank Mantar yetiştiriciliği kursu dedi ki:

  Mantar yetiştiriciliği için kurs ve hibe almak istiyorum.Ankaradayim Çankaya da

  1. blank Birlikten kuvvet doğar dedi ki:

   Merhaba bende çankaya dayım. Haberlesebilirsek birbirimizi bilgilendirebiliriz

 21. blank Mantar dedi ki:

  Benide ekleyin lütfen

 22. blank istiridiye mantarı dedi ki:

  gel ardahanda kavak ağacında istiridiye mantar yetiştirmen için yardımcı ola bilirim

 23. blank KÜLTÜR mantarı yetiştiriciligi dedi ki:

  kültürmantarı yetiştiriciligihakkındabilgi almak istiyorum. şartları nelerdir.

 24. blank Mantar yetiştiriciliği hibe desteği dedi ki:

  %50 engelliyim kültür ve istiridye mantarı yetiştiriciliği hakkında bilgim deneyimlerim vardır devletten engelli girişimciler için verdikleri mantar yetiştiriciliği kursu ve KOSGEB girişimcilik eğitimi sertifika aldıktan sonra hibe desteği ile üretim çadırı kurmak istiyorum bu konu hakkında nerelere başvuru yapmam gerekiyor acaba

 25. blank mantar dedi ki:

  ben bursadan betul.benide gruba ekletmisiniz….istiridye mantari uretmek istiyorum….

 26. blank kurs dedi ki:

  ben erzurumdayım kurs nerede açılırsa oraya gelirim

 27. blank bilgi dedi ki:

  12 kişi olursanız bulunduğunuz ilin işkur veya tic.odasından bigi alıp kursa katılabilirsiniz. (internetten 2019 yılı devlet desteklleri sayfasından açık bigilere ulaşabilirsiniz.)

 28. blank Mantar dedi ki:

  Slm lar denizlideyim böyle bir kurs varmı bilgisi olan ardaslaslar varmı 0536 noyu arayabilirler

 29. blank kurs dedi ki:

  merhaba bende mantar yetiştirme işine girmek istiyorum. kurs olursa katılabilirim. bilgisi olan paylaşımda bulunursa sevinirim.

 30. blank Kurs dedi ki:

  Merhabalar,İzmir Karsiyakadanim.kurs açılırsa bende varım.sizlerden haber bekliyorum.

 31. blank Bu iş gerçekten yapıldığı sürece çok iyi dedi ki:

  Bende bu işi yapmak istiyorum Bursa’da bu işi yapmak isteyen varsa böyle bir kurs a gitmek isteyen varsa olur

 32. blank konpas hazırlama bilgisi dedi ki:

  slm.
  kavak ağacı talaş veya kerestecilerden çıkan kepeği ile istiridye konpasını hazırlaya bilirmiyim.
  ve kumpası he şekilde hazırlamak gerekir? bu konuda detaylı bir bilgi verebilirmisiniz..
  2-) tohumu nasıl elde edebilirim? veya tohumu kendim yapabilirmiyim?
  vereceğiniz bilgi için tşk.
  ibrahim bukan
  gsm:

 33. blank İstiridy mantarı yetiştiriciliği dedi ki:

  Bende İzmir’deyim İstiridye mantarı yetiştiriciliği kursunu açalım arkadaşlar..

  1. blank kültür mantar dedi ki:

   kardeşim bende izmirdeyim düşünüyorum egitim almayı grup kurdunuz mu

  2. blank Özlem uzun dedi ki:

   Bende izmirdeyim bende dusunuyorum

 34. blank İstiridye mantari dedi ki:

  Bende varım izmirden

 35. blank Bünyamin dedi ki:

  Merhaba ben izmirdeyim mantar yetiştiriciliği kursuna katılmak istiyorum gördüğüm kadarı ile burda benim gibi düşünen arkadaşlar bulunuyor bir grup oluşturup yeterli sayıya ulaşabilirsek kurs açılması için talepte bulunabiliriz b.akar5235 adresime mail atan arkadaşlarla bir araya gelebiliriz

 36. blank mehmet dedi ki:

  bende izmir deyim istirdye mantarı kursuna gitmek istiyorum

 37. blank emel küçük dedi ki:

  Merhaba bende izmirdeyim. Eşimle beraber kurs talep ediyoruz grup kurulursa dahil olmak isteriz

 38. blank MURAT CİMBAR dedi ki:

  MERHABALAR;
  KOCAELİ KÖRFEZ İKAMETLİYİM
  KÜLTÜR YADA İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİP TİCARİ SAHADA OLMAK KOCAELİDE KÖRFEZ YADA DERİNCEDE KURSUMUZ VAR MIDIR?

 39. blank mehmet dedi ki:

  merhabalar bende izmirdeyim istiridyemantarı yetiştirmek istiyorum grubumuza benide dahil edebilirsiniz

  1. blank Özgür dedi ki:

   Bende izmirden hepberaber bi araya gelip bi gurup olmamız lazım

 40. blank Selma Yalçınkaya dedi ki:

  Benide dahil edermisiniz gruba.

 41. blank Selma Yalçınkaya dedi ki:

  Bende izmir deyim. Bilgi verirseniz bende isterim

 42. blank Nurteen dedi ki:

  Izmirde kurs isteyen arkadaslar ben de yazilirim tek haberim olsun

 43. blank Süleyman dedi ki:

  Merhabalar bir grubunuz var ise bende dahil olmak isterim

 44. blank Nurten yıldız dedi ki:

  Bende istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum, ilgilenen arkadaslar varmı

  1. blank Ahmet dedi ki:

   Ben yaz ayında yaptım ama pek iyi ürün elde edemedim şimdi kış gelsin tekrar yapacam yerim musait pes etmem kesin yapacam

   1. blank Özgür dedi ki:

    Ben ilgileniyorum izmirdeyim birbirimize yardımcı olalalım. Kurs icin sanırım 12kisi olması gerekiyor sanırım demi

  2. blank Rıza er dedi ki:

   Bende istiyorum

 45. blank Salih dedi ki:

  Biz iki kişiyiz bursada kültür mantarı yetiştiriciliği kursuna katılmak istiyoruz ilgilenen arkadaşlarla 12 kişi toplanırsak kurs açılır numaram

  1. blank ilhan yalçındağ dedi ki:

   bende katılmakistiyorum banada bilgi verirmisniz nilüferde oturuyorum

  2. blank Lütfi YILMAZ dedi ki:

   Bende katılmak istiyorum bursa grubuna

 46. blank Mehmet veysi dedi ki:

  Benide gruba ekleyin

 47. blank Ahmet dedi ki:

  Merhaba bende ilgileniyorum yardimci olabilirmisiniz

 48. blank Mine Güven dedi ki:

  Benide gruba ekler misiniz

  1. blank Mantar yetiştiriciliği dedi ki:

   Bende bursadayım mantar yetiştirmek istiyorum 12 kişi Çin grup kuralım

 49. blank Cihan dedi ki:

  İstiridye mantarı yetiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz wp grubuna dahil edermisiniz 05305

  1. blank fatmagül dedi ki:

   merhabalar istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum korkuteli de kurs açılınca yazılmak istiyorum bilgi alışverişi yapalım lütfen

   1. blank Cihangir Karaca dedi ki:

    Bende İstiridye mantarı için kursa yazılmak istiyorum. İstanbulda kurs açılmazsa yakın illere de kurs için gelebilirim.

 50. blank Serkan dedi ki:

  Merhaba bende mantar yetiştirmek istiyorum beni de gruba eklermisiniz bilgi edinebilmek icin

 51. blank Ebru dedi ki:

  Merhaba Antalya merkez deyim,kafam allak bullak oldu,istiridye mantarı üretmek ve satmak istiyorum,ancak KOSGEB in destek vermediğini öğrendim,yapilmasi gereken aşamaları sırasıyla bilen var ise açıklayabilir mi,ve Rica erdem gruba ekleyebilir misiniz.

 52. blank Şule dedi ki:

  Sakarya’da mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum şu anda bir kurs var mı devlet desteği alabiliyor muyum

 53. blank Ramazan Avci dedi ki:

  SELAMÜN ALEYKÜM KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM FACEBOOK GURUBUMUZ VE WASTAAP GURUBUMZVARDIR DANISMANLIK YAPILIR VE KOPOST TEMİN EDİLİR

  1. blank gulcan karadeniz dedi ki:

   Meraba Vatsap gurubunuza katilmak isterim.Bende kültür mantari yetiştirmek istiyorum

  2. blank Ibrahim dedi ki:

   Mrb mantar yetiştirilmesi hakkinda bilgi almak istiyorum yardimci olabilirmisiniz.0530 261 6 tşkr

  3. blank izzet dedi ki:

   selamlar bende gruba katılmak isterim

  4. blank Ayşe AVCUOĞULLARI dedi ki:

   Watsap grubuna nasıl katılabilirim

  5. blank Mehmet emin dedi ki:

   Beni de gruba ekler misiniz?

 54. blank Arzeknc dedi ki:

  Benide mantar grubuna eklermisiniz

 55. blank Özcan Yuvauç dedi ki:

  Derya hanım ben engelli emekliyim istanbuldan Antalya’ya gelip bir istiridye Mantar üretim teri almayı düşünüyorum tesis bina altında hibe alabilirmiyim balarabilirmiyim bana yardımcı olup güzel fikirlerinizi bekliyorum

 56. blank ahmet aktaş dedi ki:

  bu sitenin amacı bizlere destek olmak mı..her türlü detay ı öğrenmek istiyorum bununla ilgili bilimsel yazılar var mı..birde en önemlisi bu mantarlar yurtdışına da gönderilebilir mi?bu konuda fiat satış vs vs bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

 57. blank Caner dedi ki:

  Antalya merkezinde bu mantar yetişmiyor mu? Merkezde yapan var mı?

 58. blank Derya ALANYA dedi ki:

  Ayrica iskur ve Genccift adresinden takip edebilirsiniz..

  Iyi gunler..

  1. blank şenay avci dedi ki:

   bende vatsap grubuna katilmak istiyorum istiridye mantari ureticisiyim

 59. blank Derya ALANYA dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar buradaki yorumlari okudum ve ona gore yorum yapiyorum oncelikle nikolas arkadasim bodrum kat tarim bakanligi tarafindan desteklenmiyor sehir merkezinden biraz uzak olması gerektigini dusunuyorum kokusu rahatsiz edici oldugu soyleniyor 1 hafta once tarim bakanligi destek vermek icin sitesinde duyurdu basvurumu internet uzerinden yaptim on onayı aldim fakat devamini getiremedim erteledim sizler ertelemeyin.. simdi hibe icin ticaret odasina yahut is kura gitmeniz gerekiyor oncelikle size sertifikanizi almaniz icin 2 gunluk bir egitim veriyorlar cok zor degil merak etmeyin egitim sonrasi bir dosya hazırlıyorsunuz projeniz oluyor bu dosya ve ticaret odasina bunu takdim ediyorsunuz projeniz onaylaninca size ulasiyorlar ve gereken neyse sizi yonlendirip isinizi kolaylastiriyorlar

 60. blank Muharrem dedi ki:

  Esimle mantar yetistiriciligi egitimi alip.3 katli dukkanimiz var oarayi bu amacla degerle degerlendirmek istiyoruz.bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.bizi de grubunuza eklerseniz sevinirim.sakaryadayiz bu arada

 61. blank Kezban eskicioglu dedi ki:

  Merhaba ankarada oturmaktayım mantar ilgimi cok çekiyor yetiştirme kürsü nerde varsa bana yardimci olurmusunuz lütfen tl yazarsanız benide eklerseniz sevinirim lutfen

 62. blank Mehmet üçel dedi ki:

  Beni de ekleyin

  1. blank Abdullah dedi ki:

   Beni de gruba ekler misiniz? İstanbul ve Bolu’da Mantar yetiştireceğim. Teşekkürler

 63. blank Özkan dedi ki:

  Beni de gruba ekle misiniz

 64. blank Mehmet dedi ki:

  Benide ekleyin guruba arkadaşlar ısparta

 65. blank mehmet dedi ki:

  benide gruba ekleyin
  kültür mantarı ilgimi çekiyor
  Gaziantepten.

 66. blank Rojda dedi ki:

  Benide gruba ekleyebilir misiniz

 67. blank Murat dedi ki:

  Derya hanım ben de Manavgat’ta ikamet etmekteyim ve öğrenciyim 50 m2 kadar bir depom var bu işi girmek istiyorum az olsun kazanç öz olsun benim olsun 🙂 sizinle iletişime geçmek istiyorum mümkünse

 68. blank MURAT dedi ki:

  Tarım ve köy işleri bakanlığı ne zaman kredi verece 2018

 69. blank lokman dedi ki:

  Beni de ekleyin lütfen…

 70. blank emel dedi ki:

  İstiridye mantarı yetiştirmek istiyorum . süreci işleyici hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim.

  1. blank Muharrem dedi ki:

   Kültür mantarı mı yetiştirme k istiyor sunuz

 71. blank ÖMER topal dedi ki:

  beni de bilgilendir misiniz? Gruba eklermisiniz

 72. blank akın aydın dedi ki:

  ben trabzonda bu işi yapmak istiyorum bilgiye ihtiyacim var nasil başlarim ne yapmam lazim

  1. blank Arda ardas dedi ki:

   Trabzon da kimden yardım.alabiliriz gorusebilirmiyiz akın bey

 73. blank akın aydın dedi ki:

  benide eklerseniz sevinirim

 74. blank Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar benide guruba eklermisiniz istiridye mantar egitimini nasil alırım ist silivri

 75. blank Görgün dedi ki:

  Mantar konusunda maddi manevi desteye ihtiyacım var..yaklaşık 600 m2 boş bahçem var bahçeme üretim tesisi kurmak istiyorum ama imkanlar el vermiyor bilgilerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler eklerseniz sevinirim

 76. blank Mustafa dedi ki:

  gruba ekleyebilirmisiniz benide

 77. blank osman kara dedi ki:

  bilgi almak istiyorun

 78. blank yasemin dedi ki:

  mantar işine girmek istiyorum.çalışmalarım var.beni de ekler misiniz ltf.

 79. blank Hays dedi ki:

  Guruba eklerseniz sevinirim.
  Bu konu fazlasıyla dikkatimi cekmeye başladı.
  Ben bu işi yapıcam ve başarıcam inş

 80. blank Ertan dedi ki:

  Gruba beni de eklermisiniz

 81. blank Murat dedi ki:

  Zonguldak yakınlarında istiridye mantarı elinde olan varmı? Olanlar numaralı telefon u arayabilir.

 82. blank Sedat Kaplan dedi ki:

  Gruba benide eklermisiniz

 83. blank kadim dost dedi ki:

  söz konusu hangi tarihli resmi gazetede yer almakta,bilen arkadaşlardan yardım istenmektedir.

 84. blank Rıdvan dedi ki:

  Merhabalar 2017 yılı fa biraz araştırdım ve 2018 de devlet teşfiki ile başlamayı düşünüyorum. Bir grup yada yardımlaşmak için bir kanalınız var ise benide ekleyebilirsiniz

 85. blank selhattin dedi ki:

  merhaba beni de gruba alabilir misiniz

 86. blank halil ibrahim yanğa dedi ki:

  ben bu işi deneme amaçlı yaptım güzel sonuçlar almayıda çok şükür başardım. şahsen mantarın yetiştiremeyeceğim bir ürün olmadığını anladım. inşallah daha da artarak devam edeceğim üretime. aktif bir grup varsa beni de eklerseniz sevinirim.

 87. blank Merve dedi ki:

  Benide ekleyin bu işe çok ihtiyacım var ..

 88. blank Nevin çetin dedi ki:

  Devlet destekli mantar yetiştirmek için nereye başvuru yapmam gerekiyor süreci nasıl başlatabilirim

 89. blank Nikolas dedi ki:

  Mantar grubu icin benide eklermisiniz 370 m2 kapali bodrum kat yerim var bu isi cok arastirdim konseptim is planim herseyim hazir sadece hibeye veya yatirima ihtiyacim var satin alocak yerlerimde hazir zadece uretip paketlenmesini bekliyorlar

  1. blank Hobim mutfak dedi ki:

   Benide gruba ekleyebilirmisiniz mantar

 90. blank süheyla cebeli dedi ki:

  emekliyim izmirde 4 katlı binamızın bir katında bu işi yapmak istiyorum.önceden tekstil atölyesiydi.karanlık olması gerekiyormuş çok penceresi var pencereleri kapatma şansım var burası 250 m2..burada yapabilirmiyim.devlet izmir’e destek vermiyormuş birde şehir merkezindeyim kokudan dolayı şehir dışında olması gerekiyormuş.yardımcı olmanız ricasıyla,

 91. blank hakan gösterici dedi ki:

  arkadaşlar lütfen benide gruba alın birlikten kuvvet dogar

 92. blank Serap dedi ki:

  Benide gruba alirmisiniz

 93. blank Reyhan dedi ki:

  Merhaba bende İstanbulda istiridye mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum. İşin eğitimini tarım il bakanlığı veriyormuş nasıl faydalanırım nereye başvuracağım ayrıca devlet desteği ile ilgili nasıl yok almalıyım gruba dahil edebilirseniz bu işi bilenlerin tecrübelerinden faydalanmak isterim saygılar.

 94. blank Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar Benide gruba alırmısınız trüf mantarı buluyoruz ana satamıyoruz.Yardım cı olurmusunuz. Denizli

 95. blank FURKAN ÖZTÜRK dedi ki:

  ismim furkan 19 yaşındayım matar yetiştiriliçiği için bayadır araştırmayapıyorum bana bi yardımçı olursanız cok sevinirim üretimi manisa gördes de yapmayı düşünüyorum yer hazır şimdiden ilginiz için
  teşekkürler.

 96. blank Burhanettin dedi ki:

  Arkadasım bende dusunuyorum ne yapmalıyım

 97. blank Bayram dedi ki:

  Slm gruba eklermisiniz tşk.

 98. blank Adnan dedi ki:

  Mantar üreticiliği devlet desteği hangi illerde olduğunu bilen varsa yazarsanız svinirim

 99. blank Zeynettin dedi ki:

  YENİ MANTAR GRUBU KURUYORUZ BU NUMARAYA MSJ ATIN ALAYIM

  1. blank Burak dedi ki:

   Selam benide gruba dahil edermisiniz

  2. blank Leyla dedi ki:

   Bende gruba katilmak isterim

  3. blank ismail dedi ki:

   merhabalar afyon ilinde ikamet ediyorum gruba beni de dahil eder misiniz

  4. blank Mustafa şahin dedi ki:

   05442946523 gruba slın lütfen. Mustafa tekirdağ çorlu

 100. blank Zeynettin dedi ki:

  Beni de mantar grubuna dahil edermisiniz.

 101. blank m.k dedi ki:

  Arkadaşlar… mufitk9 — hotmail . com adresine ulaşın grubu kuralım. Not mufitk9 dan sonra (et) işareti koyacaksınız. Bilgisayardan yapılmıyor.

 102. blank Ramazan ilter dedi ki:

  Bir grub varsa benide alırmısınız

 103. blank ramazan dedi ki:

  merhaba kültür mantarı ustasıyım deneyimliyim yurt dısı yurt ici farketmez

 104. blank Aysen dedi ki:

  Selam arkadaşlar , ben yeni bir mantar ureticisiyim diyebilirim ,kursuma gittim, sertifikami aldım, steril odamı hazırladım, ısı ve nem ayarları ile ilgili zaman zaman Sıkıntılar ciksada hazırım , kompost bekliyorum ,ay sonu gelecek inşallah başlayacağız Allahın izniyle , tabii sadece deneme için yaptığımdan çok az olacak. Bu konuda devlet kredisi varsa yararlanıp daha profesyonelce piyasaya girmek istiyorum.Devlet kredisi var deniyor ama kosgep gibi önce hepsini harca sonra paranı al deniyorsa ben uzunca bir zaman amatör kalacağım demektir.Aramızda kredi alan varsa nasıl aldığını anlatabilirmi , bir gurup varsa beni de eklermisiniz lütfen.

  1. blank Gökhan dedi ki:

   Merhaba,
   KOSGEP şuanda mantar için destek sağlamıyor. Bildiğim kadar ile dönem dönem sağlıyor. Bende İstanbul’da bir tesis kurmayı düşünüyorum. Takip ediyorum bundan dolayı aslında. Bildiğim kadar ile Ziraat Bankası düşük faiz ile kredi sağlıyor. Ama şartları nelerdir bakmak lazım.

   1. blank muhittin dedi ki:

    benim bildiğim kadarı ile İstanbul ve izmire teşvik verilmiyor

  2. blank Emre kılıç dedi ki:

   Merhabalar kurs hakkında sizden bilgi almak istiyoeum

 105. blank yusuf dedi ki:

  Devlet mantar için destek verse nasıl bir destekleme proğramının olmasını istersiniz.
  kime hangi şartları taşıyan kişiye nasıl bir destek verecek bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

 106. blank çağatay ünsal dedi ki:

  konyada kültür mantar üretim fabrikam var benide gruba eklerseniz karşılıklı bilgi paylaşımı sağlarız.

  1. blank Hakan dedi ki:

   bana bu numaradan ulaşırmısınız

  2. blank hüseyin yaban dedi ki:

   merhaba konyada bende üretim yapmak istiyorum fakat nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyorum özel bir şirkette çalışıyorum ziraat yüksek mühendisiyim yardımcı olabilirmisiniz

  3. blank yusuf dedi ki:

   çağatay bey konya’da fabrikanız nerede ismi nedir?

  4. blank Ramazan ilter dedi ki:

   Selamın aleyküm çağatay bey bende yeni girişimci olarak bu işe başlıyacağım yerim var ama malzemeler için nakitim yok bana biraz yardımcı olurmusunuz veya yardımcı olabilicek birisi varsa bana ulaşabilir mi
   Telefon numaram

 107. blank Şerife dedi ki:

  Ali bey merhaba
  Ben de mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda yazdıklarımızı rica ederim. Bu ışte hiç deneyeyimim yok vesile hale ilgili bilgi almak istiyorum.
  Şimdiden teşekkürler kolay gelsin

 108. blank Mushroom dedi ki:

  Öncelikle herkes çok güzel düşünüyor fakat;
  1-bulunduğunuz ortamın nem ve sıcaklık koşulları elverişli mi?
  2-pazarınız hazır mı?
  3-devlet desteği ile büyük işler yapmak istiyrsunuz fakat bu işler hobi paketi ile mantar yetiştirmeye benzemez.
  4-verimlilik çok önemli! Eğer prtamın sterilizasyonunu yapamıyorsanız verim yerlerde olur.
  5-kompost ve misel üretimi yapmayı biliyorsanız elde edeceğiniz kazanç yükselir.
  6-bu işte çok para var diye planllama yapmadan bir anlık heves ile bu işe girmek hezeyan getirir.
  7-eğer illa ki yaparım problem değil araştırırım derseniz de ilk birkaç hasattan verim alamasanızda üzülmeyin kusurları sorunları bu şekilde bulup çözeceksiniz.

  Araştırmacı ve çözümcü bir kişilikseniz yapın bu işi ama para para diye gözünüz dönüyorsa olacaklar ilk olarak sizin canınızı sıkacak sonrada bırakmanızı sağlayacak emin olun. İyi günler

  1. blank Ali kemal dedi ki:

   Gerçekten çok doğru söylemişsiniz.ben 8 yıllık mantar üreticisiyim ve tesislerim var. Mushtoom un dediklerini kesinlikle dikkate alın derim arkadaşlar.

  2. blank cevat kara dedi ki:

   Sayın Mushroom mantar yetiştiriciliği konusunda bilginiz varsa bana yardımcı olabilirmisiniz.Ben devlet memurluğundan emekli oldum yaşımda 47 böyle bir işe merak sardım tavsiyeleriniz ve bilgilerinizi benimle paylaşabilirmisiniz.

 109. blank Mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  beni de bu numaradan gruba dahil ederseniz sevinirim

  1. blank Arzu dedi ki:

   Benide kata bilirmisiniz gruba bende yapacağım işallah

   1. blank İlker dedi ki:

    Uzun süredir takipteyim.çok ilgimi çekti ancak hiç deneyimim yok gruba eklerseniz sevinirim.

    1. blank Sahin dedi ki:

     Benide gruuba alirmisin

 110. blank İstirdye mantari dedi ki:

  Ben 1 aydır araştırıyom bir yere varamadım benide eklerseniz sevinirim

 111. blank Mantar yetistiricisi dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar, gruba nasıl eklenebilir?

 112. blank Mantar dedi ki:

  Benide gruba alirmisiniz

 113. blank mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  bende sakaryada yapmak istiyorum bu işi çok istekliyim desteğinizi bekliyorum.

 114. blank İstiridye mantarı dedi ki:

  Benide guruba alır mısınız no .

 115. blank istiridye mantarı dedi ki:

  ilk defa yapıcam adapazar bolgesınde yardımıstıyorum nasıl yapılır ve destek hangı sartlarda veriliyor

 116. blank kültür mantarı dedi ki:

  MERHABA
  KÜLTÜR MANTARI USTASIYIM FABRİKA ACMAK İSTİYORUM DEVLET DESTEK HİBE YADA ANAKTAR TESLİMİ NASIL OLUYOR NİGDE

  1. blank Kultur mantaru dedi ki:

   Benide gruba ekleyebilirmisiniz bende bu ise baslamak istiyorum

 117. blank Mantar yetistiriciligi dedi ki:

  Slm kulltur mantari ustasiyim nigdede oturuyorum bu isi yapmak istiyorum sermayem yok ne yapmam gerek

 118. blank Mantar yetistiriciligi dedi ki:

  Beni de watsap gurubuna eklerseniz sevinirim bu ise baslamayi dusunuyorm terculebeli arkadaslardan bil gi paylasimlarini almam lazim

 119. blank mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  merhaba arkadaşlar sivas divriği ilçesinde mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum kime satacaığımız konusunda yardımcı olabilecek ve iş hakkında detyalı bılgısı olan acaba yardımcı olabılırmısı şimdiden teşekkurler

 120. blank istiridye mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  istanbuldayım yerim var mantar yetiştiriciliği istidirye istiyorum

 121. blank Mantar yetistiriciligi dedi ki:

  Kultur mantari yetistirmek

 122. blank Istiridye Mantar dedi ki:

  Merhaba , Sivas bölgesinde bende istiridye mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bununla ilgili olarak bilgi paylaşımı yardımcı olabilecek arkadaş var mı ?
  Whatsapp grubuna ekleyebilirmisiniz,

  1. blank Mantar yetistiriciligi dedi ki:

   Merhaba Diyarbakır bölgesinde bende istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyor ve yaklaşık 10 denemeden sonra bu işi çözdüm şu anda elimde 40 torbamda mantarlarim çıkmaya başladı beni de grubumuza ekleyerek bilirmisiniz

 123. blank istiridye mantar üretimi dedi ki:

  mrb. trakya bölgesinde istiridye mantar üretimi yapmak istiyorum. bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi? whatAsap grubu varsa ekliyebilir mi? tskler

 124. blank istiridye mantarı dedi ki:

  gruba benide alırmısınız

 125. blank Mantar. Üretimi işi yapmak istiyorum gruba dahil edermisiniz dedi ki:

  Mantar üretimi yapmak istiyorum gruba dahil edetmisiniz

 126. blank Bende mantar işini yapmayı düşünüyorum guruba alırmısınız dedi ki:

  Bende guruba girmek istiyorum nasıl arkadaşla

 127. blank İstiridye Mantar Yetistiriciligi dedi ki:

  Whatsaap gurubuna benide dahil edersebiz sevinirim

  1. blank yönetim dedi ki:

   Telefon numaralarınızı sitemizden alıp, size farklı amaçlarla ulaşmak isteyenler olabileceği için, sistem numara yayınlamanıza izin vermiyor.

   Bayceset_07 @ hotmail mail adresinden ulaşım sağlayın.

 128. blank Mantar Üretimi dedi ki:

  Nurullah

  WhatsApp grubuna beni de dahil eder misiniz. Ben de bu işi yapmak istiyorum.

  1. blank Mantar yetistiriciligi dedi ki:

   Bende bu isi yapmak istiyorum ve bilgi almam icin lutfen gruba benide dahil edin tesekkurler k

 129. blank istiridye mantarı dedi ki:

  arkadaşlar görüyorum ki bir çok arkadaşımız mantar üretimi yapmak istiyor bunu tek tek yapmak zor olabilir fakat bir kaç kişi ile yapılabilir bu konuda fikir paylaşımı yapmak isteyen w hatsapdan yazsın grup oluşturalım hareket edelim

  1. blank Yunus dedi ki:

   Gruba benide dahil edin bende bu işi yapmak ıstiyorum

  2. blank kültür mantarı yetiştiriciliği dedi ki:

   benide whatsap grubuna dahil edermisiniz rica etsem bilgi almak istiyorum.

  3. blank mantar yetiştiriciliği dedi ki:

   bu konuda ben de dahil olmayı düşünüyorum, watsap grubu kurdunuz mu? selamlar

  4. blank istiridye mantarı ve mantar çeşitleri dedi ki:

   Birlikten kuvvet doğar. Beyin fırtınası yapılabilir ve ortaya bir şeyler çıkabilir. Bilgilerimizi paylaştıkça çoğalabilir. Beni de whatsapp gurubuna dahil eder misiniz?

  5. blank mantar yetiştirme dedi ki:

   merabalar ben girişimcilik belgesi aldım kosgeb başvurmak için ama bu hibe desteği daha mantikli bu ise bu ay başlamak istiyordum zaten beni gruba alırsınız telefon numarasini mail adresine atarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  6. blank İstiridye mantarı yetiştiriciliği. dedi ki:

   Gruba beni de dahi ederseniz sevinirim.

  7. blank Kültür mantari dedi ki:

   Izmir aliağa ilçesinde bu işi yapanlar varmı bende düşünüyorum bu işi yapmayı.

  8. blank istridye mantarı dedi ki:

   benide eklerseniz sevinirim

  9. blank Halil dedi ki:

   Benide whatsapp grubuna ekleyebilirmisiniz bende mantar yetişriçiliği yapmak istiyorum.

 130. blank İstiridye mantari üreticiliği dedi ki:

  Merhabalar. Isparta yalvaç ta istiridye mantarı yetistirmek istiyorum. Ancak devlet desteği olmadan şu an için yapamam. Devlet desteğini nasıl alabilirim ve bu mantarın pazarı nasıl ? Detaylı bilgi maili atarsanız memnun olacağım…

 131. blank istiritye mantari dedi ki:

  selam ben Ankarada istiridye mantari yetiştirmek istiyorum devlet destekli hibe almak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim bana yardimci olmanizi rica ediyorum bizzat evde denedim ilk urunu 25 günde tek torbada 3 kilo aldim ilk denememde . arsada saglaniyormu yoksa yer kendimize aitmi ne kadar hibe alabilirim … cok istiyorum .lütfen bana bilgi verismisiniz…iyi günler

 132. blank kültür mantarı dedi ki:

  Merhaba ben zonguldakda yaşıyorum mantar yetiştirmek istiyorum iki oda kadar boş yerim var bu işi yapmak için bir bilgi edinmek hibe nasıl alınır öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 133. blank İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİMİ YAPMAK İSTİYORUM dedi ki:

  Merhaba, İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bununla ilgili şartlar ve devletin tanıdığı imkanlar, destek ve krediler nelerdir?

 134. blank İstiridye mantarı dedi ki:

  Eşimin adına istiridye mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum 200 metre kare yerim var Malatya’da yaşıyorum Akçadağ ilçesi yerim var bilgilerinize sunuyorum ve hibe destek istiyorum

 135. blank mantar yetiştiriciligi dedi ki:

  mudanya da mantar yetiştiriciligi yapmak istiyorum kıredilerden faydalanmak için nasıl bir yol izlemem gerekmektedir yer yapımı için kıredi varmı

 136. blank mantar dedi ki:

  Nasıl destek verilecek

 137. blank mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  Merhaba, Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum. diyarbakırda yaşıyorum devlet destekli mantar yetiştiriciliğini yapmak istiyorum

 138. blank İstiridye mantarı dedi ki:

  Sakarya bölgesinde istiridye mantar yetiştiricikigi yapmak istiyorum. Yer ve şartlarim uygun yardımlarınızı bekliyorum.

 139. blank İstiriyide mantarı yetiştirmek için başvuru dedi ki:

  Kendimize ait arazimiz var desteklemeye kaşılık ipotek bile yaparım

 140. blank Mantar Yetiştiriciliği dedi ki:

  Merhaba, Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum. Bununla ilgili şartlar ve devletin tanıdığı imkanlar, destek ve krediler nelerdir?

 141. blank istiridye mantarı yetiştirme dedi ki:

  BİZ 2 ARKADAŞ ZONGULDAK İLİNDE İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORZ. İLK DENEMEMİZİ YAPTIK VE MANTARLARIMIZ ÇIKMAYA BAŞLADI, HİBE DESTEKLERDEN NASIL YARARLANABİLİRİZ. YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDERİZ.

 142. blank İstiridye mantarı dedi ki:

  Kayseri de istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum bu konuda devletten nasıl bir yardım alabilirim

 143. blank Derya derya dedi ki:

  İstiridye mantar işini yapmak istiyorum. Nasıl destek alabilirim. Bilgilendirir misiniz?

 144. blank istridye mantarı dedi ki:

  İstridye mantarı yetiştirmek istiyorum destek almak için nereye başvuruda bulunmliyim

 145. blank Mantar yetiştirmek dedi ki:

  Ahmet ben mantar yetiştirmek istiyorum bunun için ne yapmalı bunu bilmek istiyorum

 146. blank İstiridye mantarı dedi ki:

  Antalya da yaşıyorum istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım

 147. blank İstiridye mantar yetiştiriciliği dedi ki:

  Gaziantep’te istişare mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorum bayanım devletten yardım alabilirmiyim

 148. blank kültür mantarı yetiştiriciliği dedi ki:

  Ben Erzurum da kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum devlet desteği alabilmem için belirli şartları varmı varsa neler yardımcı olabilirseniz sevinirim

 149. blank Mantar yetiştirilicigi dedi ki:

  Desteği nasıl alabilirim

  1. blank İstiridye mantari dedi ki:

   Mersin yaşıyorum ev hanımıyım istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorum nasıl yapabilirim devlet desteği var mı bilgilendirmenizi istiyorum