EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 (Tüm Bankalar)

Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para gönderme işlemleri karşı tarafında hesabına ne zaman geçer, hesaba geçmeyen Akbank, Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası üzerinden EFT sorgulama nasıl yapılır araştırdık.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023 (Tüm Bankalar)

Bu sayfada e-Devlet EFT sorgulama, Ziraat Bankası, Garanti, Denizbank, Akbank, İşbank EFT sorgulama ve diğer tüm bankalardan EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? konularını detaylandırdık.

EFT Sorgulama İşlemi

EFT sorgulama tüm bankalarda EFT sorgulama numarası ile yapılabilen bir işlemdir. EFT sorgulama numarası sayesinde anında işlem yapılabilmektedir. Bu EFT sorgulama numarası işlem sonrası dekontun üzerine yazılır. EFT’nin durumu işlemin yapıldığı banka aranarak veya hesabın bulunduğu internet bankacılığından öğrenilebilir.

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Farklı bankalar arasında yapmış olduğunuz havale işlemlerine EFT denilmektedir. Banka farklılıklarından dolayı bu işlem anında gerçekleşmeyebilir. Ancak normal şartlarda hafta içi 10-15 dakika içerisinde işleminiz gerçekleşecektir. Hafta sonu para gönderebilirsiniz ancak gişe hesabına geçmez, vermiş olduğunuz tarih sırasına göre haftalık hesaba aktarılır.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? No (Referans)

EFT Sorgusu yapmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 1. Mobil veya internet bankacılığı ile giriş yapın.
 2. Menüden Hesaplarım ve Cari Hesaplarım adımlarını tıklamanız gerekmektedir.
 3. Dekont almak istediğiniz işlemin detaylarını sorgulamanız gerekmektedir.
 4. Bu işlemin ardından yanında gelecek olan butona tıklayarak detaylı bilgi ve fiş alabilirsiniz.

Referans numarası olarak da bilinen EFT sorgulama numarası banka dekontlarının üzerinde belirtilmektedir. İşlemlerinizi yaparken bu numaraların aynı olduğunu bilmelisiniz. Bu numaraya ulaşmak için kullandığınız bankanın internet veya mobil bankacılığı üzerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Tüm bankalarda işlemler bu şekilde ilerlemiyor. Bazı bankalarda makbuz vermeden de referans numaranızı öğrenebilirsiniz.

EFT Gönderilmedi Ne Yapmalıyım?

EFT işlemleri aynı bankalar arasında yapılmadığı için havale işlemleri gecikebilir. Bu arada yapmanız gereken referans numarası ile sorgulamak veya para gönderdiğiniz kişiden bilgi almaktır. Paranızın gitmesi için birçok neden olabilir. İşleminiz uzun süre beklemenize rağmen karşı tarafa ulaşmadıysa işlem sırasında bazı hatalar yapmış olabilirsiniz.

EFT gönderimi aşağıdaki yöntemler kullanılarak yapılabilir:

 • Hesap numarası veya IBAN yanlış yazılmışsa.
 • Diğer taraftaki bilgilerin eksik ve yanlış yazılmışsa.
 • Bankalar arası oluşan anlık yoğunluk varsa.
 • Gönderdiğiniz tutar hesabınızda yoksa durumlarında eft gönderimi yöntemleri değişir.

Bazı durumlarda, hesap çıkışları eşdeğer olmayabilir. Bunlar da birer ihtimal. Bu hatalarla karşılaştığınızda işlemi iptal edebilir, bilgileri güncelleyebilir ve işlemi tekrar gerçekleştirebilirsiniz. İşleminizde herhangi bir hata yoksa müşteri hizmetlerinden de bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

En kolay EFT numarası sorgulama yöntemi müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri hizmetlerini arayıp EFT sorgulaması yapmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. EFT’nin neden henüz gönderilmediği, hangi aşamada olduğu ve karşı tarafa ne zaman ulaşacağı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İşlem süresi size fazla geldiyse ve henüz karşı tarafa ulaşmadıysa işlemi iptal edebilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinden sorgulayabileceğiniz bankalar şu şekildedir:

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • TEB bu bankalar üzerinden EFT Sorgulama yapabilirsiniz.

e-Devlet EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet İnternet Bankacılığı üzerinde ilgili bankanın üzerine tıkladığınız zaman sizi mobil bankacılığına gönderecek ve telefonunuza bir onay bilgisi gelecektir.

Onayladıktan sonra mobil bankacılık üzerinden e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz. Kredi kartı ve banka kartınızın banka hesaplarında bankacılık işlemlerinizi, para ve borç bilgilerinizi tek bir dosyada görüntüleyebilirsiniz. Ancak e-Devlet portalı üzerinden EFT işlemleri yapılmamaktadır.

e-Devlet EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik para transferleri, banka tarafından belirlenen EFT saatleri içerisinde gişe hesaba aktarılır. Bu nedenle para transferi yaparken herhangi bir zamanda diğer hesaba geçmesini istiyorsanız bankaların belirlediği saatlerde göndermelisiniz. Ziraat Bankası EFT saatleri 09.00 ile 16.00 arasındadır.

EFT sorgulama işlemlerinizi mobil ve internet bankacılığı üzerinden yapabileceğiniz gibi 444 00 00 – 0850 220 00 00 müşteri hizmetleri numaralarından da destek alabilirsiniz.

EFT Sorgulama Vakıfbank Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerinizi saat 17:15’e kadar şubelere gitmenize gerek kalmadan Vakıfbank üzerinden gerçekleştirebilir veya 0850 222 0 724 çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz.

Denizbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Denizbank müşterileri, 0850 222 0800 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayarak EFT işlemleri hakkında bilgi almak istediklerini belirterek yardım alabilirler. Paranın hesaba ne zaman yatırılacağını ve işlemin hangi aşamada olduğunu sorgulayabilirler. İptaller müşteri hizmetleri aracılığıyla da yapılabilir.

Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerinizi mobil ya da internet bankacılığı üzerinden zaman kaybetmeden yapmanız çok kolay. İşlemlerinizi kayıt altına alıp daha sonra aynı hesaba tekrar para transferi yapmak istediğinizde bilgileri tekrar girmek yerine kaydedilen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Cep veya internet bankacılığından havalenizi gerçekleştirmek istediğinizde saat 17:15’e kadar, şubelerden havalenizi yaptığınızda saat 16:30’a kadar EFT yapmanıza olanak sağlar.

Garanti EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’ndan birçok kanaldan EFT yapma imkanına sahipsiniz.

 • Mobil Bankacılık
 • İnternet Bankacılığı
 • Müşteri Hizmetleri (444 0 333)
 • Cep şube
 • Garanti Bankası şubeleri
 • ATM’lerde

Bu hizmet ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerinizi 08:00 ile 17:15 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Gelmedi Ne Yapmalıyım?

EFT saat 17:00’den sonra ulaşmamaktadır. Ertesi gün saatlerde gönderilen hesaba aktarılır.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

444 00 00 Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden sorgulama yapabilirsiniz.

EFT ile Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT’nin bir iş günü içerisinde yapılması ve havale ücretinin belirtilen saatten önce başlaması durumunda, EFT aynı gün hesaba geçecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.