EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022 (Tüm Bankalar)

Farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para gönderme işlemleri karşı tarafında hesabına ne zaman geçer, hesaba geçmeyen Akbank, Halkbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Ziraat Bankası üzerinden EFT sorgulama nasıl yapılır araştırdık.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022 (Tüm Bankalar)

Bu sayfada e-Devlet EFT sorgulama, Ziraat Bankası, Garanti, Denizbank, Akbank, İşbank EFT sorgulama ve diğer tüm bankalardan EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? konularını detaylandırdık.

EFT sorgulama, bütün bankalarda EFT sorgu no ile yapılabilecek bir işlemdir. EFT sorgu numarası sayesinde anında işlem yapılabilmektedir. Bu EFT sorgu nosu, yapılan işlem sonrası dekont üzerinde yazmaktadır. İşlemin yapıldığı banka aranarak ya da hesabın olduğu internet bankacılığından EFT’nin durumu öğrenilmektedir.

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

Farklı bankalar arasında yapmış olduğunuz havale işlemlere EFT olarak adlandırılmaktadır. Bankaların farklılık göstermesinden dolayı bu işlem anında gerçekleşmeye bilir. Ancak, normal şartlarda hafta içi 10-15 dakika içerisinde işleminiz gerçekleşir. Hafta sonu ise para gönderme işlemi yapabilirsiniz ama karşı hesaba geçmez vermiş olduğunuz tarih talimatına göre hafta için hesaba aktarılır.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? No (Referans)

EFT Sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

 1. Mobil yada internet bankacılığı üzerinden giriş yapınız.
 2. Menü üzerinden hesaplarım sonrasında vadesiz hesaplarım adımlarına tıklamalısınız.
 3. Dekont almak istediğiniz işlemin detaylarını sorgulamalısınız.
 4. Bu işlem sonrasında yanında çıkacak olan butona tıklayıp detaylı bilgi ve dekont alabilirsiniz.

EFT sorgulama numarası diğer adı ile banka dekontlarında referans numarası olarak belirtilmektedir. İşlemlerinizi yaparken bu numaraların aynı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu numaraya ulaşmak için kullanmış olduğunuz bankanın internet yada mobil bankacılığı üzerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Her bankada işlemler bu şekilde ilerlememektedir. bazı bankalar üzerinden dekont çıkartmadan da sorgulama yani referans numaranızı öğrenebilirsiniz.

EFT Gönderilmedi Ne Yapmalıyım?

EFT işlemleri aynı banaklar arasında olmadığı için transfer işlemleri gecikebilir. Bu esnada yapmanız gereken referans numarası ile sorgulama yapmak yada para transferi yaptığınız kişiden bilgi almak olacaktır. Paranızın gitmesinin birden fazla sebebi olabilir. İşleminizin çok fazla beklemenize rağmen hala karşı tarafa ulaşmadı ise işlem esnasında bir takım yanlışlıklar yapmış olabilirsiniz.

EFT gönderimi aşağıdaki yöntemler kullanılarak yapılabilir:

 • Hesap numarası yada IBAN yanlış yazılmış olması
 • Karşı tarafında bilgilerinin eksik ve yanlış yazılması
 • Bankalar arası oluşan anlık yoğunluk
 • Gönderdiğiniz tutarın hesabınızda olmaması

Bazı şartlarda hesaptan yapılan çıkışların karşılığı olmayabilir hesap kullanım ücreti kesilmesi sonucu gönderilecek olan tutarın tamamı hesabınızda mevcut değil ise banka işlemi askıya alarak hesabınızda paranın karşılığı olduğunda işlemi tamamlayabilir. Bunlarda ihtimaller arasında yer almaktadır. Bu hatalar ile karşılaştığınızda işlemi iptal ederek bilgileri güncelleyip tekrar işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşleminizde herhangi bir hata yok ise müşteri hizmetlerinden de bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinden EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

En kolay EFT numarası sorgulama yöntemi müşteri hizmetlerini aramaktadır. Müşteri hizmetlerini arayıp EFT sorgulama yapmak istiyorum demeniz yeterli olacaktır. EFT’nin neden henüz gönderilmediğini, hangi aşamada olduğunu ve karşı tarafa ne zaman ulaşacağı hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. İşlemin süresi size çok uzun geldi ise ve karşı tarafa hala ulaşmadıysa işlemi iptal edebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri üzerinden sorgulama yapabileceğiniz bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • QNB Finansbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • TEB bu bankalar üzerinden EFT Sorgulama yapabilirsiniz.

e-Devlet EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet İnternet Bankacılığı üzerinde ilgili bankanın üzerine tıkladığınız zaman sizi mobil bankacılığına gönderecek ve telefonunuza bir onay bilgisi gelecektir. Onayladığınız zaman mobil bankacılık üzerinden e-devlete giriş yapabilirsiniz. Bankacılık işlemlerinizi kredi kartı ve hesap kartınızın bulunduğu banakları içerisinde bulunan para ve borç bilgilerini tek bir dosya üzerinde görebilirsiniz. Ancak, e-devlet kapısı üzerinden EFT işlemleri yapılmamaktadır.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? 2022 (Tüm Bankalar)

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik para transferleri bankanın belirlediği EFT saatleri içerisinde karşı hesaba geçmektedir. Bu nedenle para transferleri yaparken istediğiniz zaman içerisinde diğer hesaba geçmesini istiyorsanız eğer bankaların belirlediği saatlerde göndermelisiniz. Ziraat Bankası EFT saatleri 09.00 ile 16.00 arasındadır.

EFT sorgulama işlemlerinizi mobil ve internet bankacılığından yapabiliyorken 444 00 00 – 0850 220 00 00 müşteri hizmetleri numaralarından da destek alabilirsiniz.

EFT Sorgulama Vakıfbank Nasıl Yapılır?

Vakıfbank üzerinden yapacağınız EFT işlemlerinizi 17.15‘e kadar şubelere gitmenize gerek kalmadan mobil bankacılık üzerinden yapabilir yada 0850 222 0 724 çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz.

Denizbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT sorgulama işlemlerini Denizbank müşterileri müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 0800‘ı arayıp EFT işlemlerini sorgulamak istediklerini belirterek yardım alabilirler. Hesaba paranın ne zaman geçeceğini ve işlemin hangi aşamada olduğunu sorgulayabilirler. İptal işlemlerini de müşteri hizmetleri sayesinde yapabilirler.

Akbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerinizi zaman kaybetmeden mobil yada internet bankacılığı üzerinden yapmanız çok kolay. İşlemlerinizi kayıt altına alarak sonrasında aynı hesaba tekrar bir para transferi yapmak istediğinizde bilgiler tekrardan girmek yerine kayıtlı işlemler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Para transferinizi şubelerden yapacağınız zaman saat 16.30’a kadar mobil yada internet bankacılığından yapmak istediğinizde saat 17.15’e kadar EFT yapabilme imkanı tanımaktadır.

Garanti EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Garanti bankasından yapacağınız EFT’leri birçok kanaldan yapma imkanınız bulunmaktadır.

 • Mobil Bankacılık
 • İnternet Bankacılığı
 • Müşteri Hizmetleri (444 0 333)
 • Cep şube
 • Garanti Bankası şubeleri
 • ATM’lerde

Bu hizmet ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. 08.00 ile 17.15 saatleri arasında işlemlerinizi yapabilirsiniz.

EFT Gelmedi Ne Yapmalıyım?

EFT saat 17:00’dan sonra gelmemektedir. Ertesi gün saat saatlerinde gönderilen hesaba geçmektedir.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

444 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden sorgulama yapabilirsiniz.

EFT ile Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT’nin bir iş günü içerisinde yapılması ve belirtilen saatten önce havale ücretine başlanması durumunda EFT aynı gün hesaba yatırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.