Devlet Destekli

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (Bu Yöntem İşe Yarıyor)

Esnaf Kefalet Kredisi Yorumları (Bu Yöntem İşe Yarıyor)

Kooperatif üyesi olan veya olmayan, sicili bozuk olup tüm bankaların kapısını çalan ve son olarak kefaletten red alan vatandaşlarımızdan bazıları destek hakkında kötü yorumlarda bulunuyorlar. Bu yorumların bazıları facebook ve twitter sayfalarında bulunuyor. Şuan Türkiye’de binlerce vatandaşın bu destek sayesinde ayakta durduğunu değerlendirirsek, yorum yapmadan önce şartları gözden geçirmekte yarar var.

Esnaf Kefalet Kimdir? Kime Kredi Verir? Niye Verir?

Olayın aslı Halkbank ile kooperatifin işbirliğidir. Bu birlik Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından imzalanan ve en güncel hali 24 ARALIK 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkârlara Kredi Kullandırılmasına Dair Karar‘dır. Bu kararın içerisinde kimin ne kadar, hangi şartlarda kredi kullanacağı belirlenmiş ve yorumlanmıştır. Zira Kooperatiflerin kuruluş mevzuatlarında tüm Türkiye’de bulunan kooperatif merkezlerinde nasıl, neden, niçin soruları yanıtlanmaktadır. Bu kuruluşlarda görev yapan personel, esnaf kefalet kredi hesaplama, geri ödeme planı, kaç günde çıkar, aylık faizleri ve ödenmezse ne olur gibi konular ile birlikte kefillik şartları, memur kefil olur mu, yapılandırma var mı gibi ve benzeri binlerce soruya her gün yanıt vermektedirler. Şimdi değerli esnaflarımız için Resmi Gazete suretini dilimiz döndüğünce açıklayacağız.

MADDE 1 FAİZLERİ DÜŞÜRDÜK KREDİ VERİYORUZ

Değerli dostlar; 1. maddenin 1. fıkrasında (1) [1] şu husus anlatılmaktadır. Biz böyle yorumladık.

Esnaf ve sanatkarlar paraya ihtiyaçları olduğunda daha önceki senelerde de alınmış olan kararlarla beraber Halkbank ve Esnaf Kefalet aracılığıyla kredi çekecek vatandaşlara 01 OCAK 2020 tarihi ile 31  ARALIK 2020 tarihleri arasında birazdan aşağıda belirteceğimiz faiz oranları uygulanır. Faiz oranı uygulanırken 2 husus mevcut. Bunlar;

 1. Bu faizlerden hem ESKKK aracılığıyla kredi çekenler,
 2. Hemde kefalete uğramadan direk HALKBANK şubelerinden kredi alanlar

yararlanabilir. Yani illa ki önce kooperatife gideceksiniz diye bir şart yok. Ama önemle belirtmemiz gereken bir husus var ki, bu bizim yorumumuz değil, kooperatiflerden bizzat sorularak öğrenilmiş bir husustur.

BURAYA DİKKAT: Eğer korona virüs tedbirleri kapsamında Halkbank tarafından verilen 25.000 TL.’den faydalanmayı istiyor iseniz;

 1. Daha önceden kooperatif kefaletiyle bir kredi kullanmış iseniz ÖNCE KEFALETE BAŞVURMAK MECUBURİDİR.
 2. İlk kez Halkbank/ESKKK aracılığıyla kredi çekecekseniz, problem yok. Direk HALKBANK’a başvurabilirsiniz. 

Henüz Başvurmadınız mı? Vakit Geçirmeyin!

Eğer siz halen bu desteklere başvurmamız iseniz inanın elimizden gelen hiçbir şey yok. Tabi sizden ricamız başvuru yapmadıysanız lütfen OLUMSUZ YORUM yapmayın. Sizler içinde 2 linkimiz var. Telefonunuza indirip giriş yapın ve vakit geçirmeden başvurun! (Unutmadan, daha önce kullandıysanız önce kefalete gidin)

Bu kurala uymadan banka şubesine direk gidip veya Halkbank online üzerinden başvuru yapıp RED cevabı alanların olumsuz yorum yapmasına anlam veremiyoruz. Kooperatif bunu açıkla belirtiyor.

BONUS: Youtube sayfamızda yayınlanan bu videoda bizim yorumumuza göre temel ihtiyaç kredisinin REDDEDİLME NEDENLERİNİ sizler için açıkladık. İzlemenizi tavsiye ederiz. https://bit.ly/esnaf-kefalet-kredisi-reddedilme-nedenleri

MADDE 1 FIKRA 2 KOOPERATİF TESKOMB ÜYESİ DEĞİLSE FARK ETMEZ!

Madde 2’ye bizim yorumumuz şöyle olacaktır! Merak etmeyin sizinde yorumlamanız için YORUMLAR bölümü aktif ve kararnameyi sayfanın en altına ekleyeceğim. Diyor ki kararname;

Daha önceden TESKOMB bağlı bölge birliklerine ortaklık oluşturmayan kooperatiflerden (bu sizinle ilgili bir durum değil, diyor ki; kooperatif TESKOMB’a ortak olmamış ise) kredi çeken vatandaşlarda Resmi Gazete’de yayımlanan karar hükümlerine göre, BAKİYESİ 2020 yılına devreden {bakiyesi 2020 yılına devretmeyi anlatacağım} krediler içinde faiz indirimi uygulanır. [Faizleri de maddeler devam ettikçe açıklayacağım.]

KISA VE ÖZ: Değerli esnaflar kısaca hangi kooperatiften kredi çekerseniz çekin eğer ödeme 2020 yılına sarkıyor ise sizde indirimden yararlanacaksınız.

BAKİYESİ DEVREDEN NE DEMEK?

Farzedelim 2018 yılında kredi çektiniz ve bu 5 yıl vadeli idi. Ödemeler 3 ayda bir veya ayda birdi. Ödemeye başladınız ve krediniz 2023 yılında bitiyor. İşte bakiyeniz 2020 yılına sarkmış oluyor ve sizde faydalanabiliyorsunuz. Biz bu şekilde yorumladık, isterseniz Kooperatifinize de danışabilirsiniz. Eğer bu bilgiyi nereden aldınız derler ise, aşağıda linkini vereceğim KARARNAME’yi gösterebilirsiniz.

MADDE 3 FIKRA 3 KUZEY KIBRIS ESNAFLARI DA FAYDALANACAK

3. Fıkrada şunlar anlatılıyor. Halkbank’în KKTC de faaliyet gösteren şubelerinden; (4 şube görüntüledik)

 • Gönyeli Şubesi: Cebeci Sk No: 4, KKTC 99150
 • Paşaköy Uydu Şubesi: Dumlupınar Mah. İsmet İnönü Bulvarı TEL: 0392 2369151
 • Girne Şubesi: Fuzuli Sokak Girne  TEL: 0392 8160230
 • Lefkoşa Şubesi: Köşklüçiftlik Mahallesi Osman Paşa Caddesi No: 1 Nicosia

Kooperatif kefaletiyle veya direk olarak bu 4 şubeden kredi çeken ve ödeme taksitleri 2020 yılında da devam eden esnaflar da faiz indirimden faydalanabilecekler.

MADDE 2 GELİR KAYIPLARI

Burada kaynak maliyetlerinin Bakanlıkça ödeneceği vs. anlatılıyor. Bizim yorumumuza göre sizinle alakalı bir durum değil. 2. Maddenin hem 1. hemde 2. fıkrası bu durumu anlatıyor. Geçelim esnaf kefalet kredi faiz oranları ve ayrıntılarına..

ESNAF KEFALET KREDİ FAİZ ORANLARI 3. MADDE VE EN ÖNEMLİSİ BU!

3. madde toplamda 5 alt fıkrada açıklanmış. Daha sonra zaten gelir kayıplarına geçiyor. Bu bölümü yine yorumlamadan geçeceğiz. İşte herkesi ilgilendiren önemli bölüm ve işte 2020 güncel faiz oranları sizlerle!

ALT FIKRA 1. %50 FAİZ İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANACAK!

Tüm esnafın kredilerine %50 oranında faiz indirimi uygulanacak. Yani esnafın çektiği kredinin faizleri %50 oranında düşürülecek! Tabi bunun istisnası var. Kararnamede fıkra maddelerinin isimleri verilmiş. (2-3-4 ve 5. fıkralar denilmiş. Biz bu bölümü faiz indiriminden yararlanamayacak olanlar adlandırıp yorumlayacağız.

%50 Faiz İndiriminden Yararlanamayacak Olanlar

Fıkra 2. : Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri duymuş olmalısınız. Bu meslekleri icra edenler GELİR VERGİSİ ödemiyorlar. Bunlar çinicilik, ayakkabı tamirciliği, oymacılık gibi az bulunan ve el emeği ile icra edilen meslekler olarak adlandırılıyor. Vergiden Muaf Tutulan Esnaf linkinden bu esnafların kimler olduğunu Vergiden muaf tutulan esnaflar isimli TXT belgesinden öğrenebilirsiniz. Bu sektörlerden birinde çalışan ve bu sayede HALKBANK şubesinden 100.000 TL. sıfır faizli kredi çeken esnaf arkadaşlar da faiz indirimden yararlanamıyorlar.

Fıkra 3. : Kararnamede MEK‘dan falan bahsediliyor. Kafanızı karışmasın. Olayın özü: Ustalık belgesi olmasından dolayı Halkbank’tan sıfır faizli kredi çekenler.

Fıkra 4. : Bildiğiniz üzere KOSGEB Desteğinden faydalanan vatandaşa HALKBANK 100 bin TL.’ye kadar sıfır faizli kredi veriyor. İşte bu destekten faydalanan esnaf arkadaşlarda %50 faiz indiriminden yararlanamıyor.

Fıkra 5. : Daha önce esnaflarımıza Halk Bankası ve Kooperatif aracılığıyla 30 BİN TL SIFIR FAİZLİ KREDİ desteği sağlanmıştı. Bu destek ile iş yerine hammadde, ekipman ve modernizasyonlar için harcamalar yapılabilmişti. İşte bu krediyi ödemeye devam eden ve ödemeleri 2020 yılına sarkan esnaflara da esnaf kefalet kredi faiz indirimi uygulanmayacak.

GELELİM KARARNAME LİNKİNE

Aşağıda bulunan DOC belgesini bilgisayarınıza indirip çıktı alabilirsiniz. Çıktı aldığınızda eğer şartlarınız tutuyor ise, bu belge ile birlikte kooperatiflere başvurup 2020 yılına devreden kredilerinin %50 oranında faiz indiriminden yararlanması için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz!

Esnaflar için %50 Faiz İndirimi Kararnamesi (WORD DOKÜMANI)

ESNAF KEFALET KREDİ HESAPLAMA YÖNTEMİ

 • Çekeceğiniz kredi miktarına göre,
 • 3 ayda bir veya ayda yapacağınız ödeme tutarını içeren,
 • Kesilen tüm giderleri ve faizleri belirten,
Esnaf kefalet kredi şartları

Esnaf kefalet kredi hesaplama önemli! Dikkatli Olun!

30 Saniye içinde hesaplama yapmanızı sağlayacak Esnaf kefalet kredi hesaplama robotunu sizler için hazırladık. İnternet sayfamızdan bu Robotu ve hesaplama aracını kullanarak NET HESAPLAMA yapabilirsiniz.

Sizin İçin Araştırdık 09/10/2020

Talebin reddedilmesine sebep olan borcun kaynağını tespit edebilir, bu borcun kapatılmasına yönelik borç kapatma kredilerini değerlendirebilirsiniz.

Başvuru sonucunun çıkmasının en önemli süreci istihbarat sürecidir. Yoğunluğa göre 3 günde çıkar. Ancak bu süre 10 güne kadar uzayabilir.

Yeni esnaflar için başvuru süresi 6 aydır. Tabi korona virüs tedbirleri kapsamında ki destekler ve nakliyeci esnaflar için araç alım finansmanları bu konunun istisnasıdır.

Tek takip edebileceğiniz makam banka şubeleridir. İnternet bankacılığından, mobil uygulamadan ve müşteri danışmanından süreci takip edebilirsiniz.
Etiketler:

Yorumlar
 1. blank ahmet dedi ki:

  esnaf kefalete 1 ay önce başvuru yaptık hala dönüş yok daha uzar mı durum zordayız

 2. blank İcralık Olanlara Kredi Çıkar mı? dedi ki:

  Başvurular Halk Bankası’nın kendine Sitesi üzerinden yapılıyor. Sizden vergi numaranızı ve belgeleri isteyeceklerdir. Esnaf odalarına kayıt da aslında istiyorlar ama şu anda hani birçok esnafımız odalara kayıtlı olmadığı için ve bunu kredi aldıktan sonraki süreç içerisinde de başvurusunu yapabiliyor. 25.000 liralık destek kredisi 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli ve yüzde dört buçuk faiz oranı ile veriliyor. KKB puanı 700 ve üzeri olanlardan kefil istenmiyor. Teminat hiçbir şey istemiyor. Diyelim ki yani icralık bir esnafımız borcumuz var veya ödeyemediğimiz senediniz var. 700’ün altında olanlar da başvururken bu durumda olanlar da başvuru yapabiliyor. sizden de muhtemelen kefil isteyecekler ki Muhtemelen de kefil gösterebilirsiniz. 15 yaş ve altında olan araçlarımızı teminat ola verebilirsiniz. Başka bir teminat da verebilirsiniz. Kredi sicili bozuk olan arkadaşlığımız yani vatandaşlarımıza var dolayısı ile de onlara Çıkacak mı çıkmayacak mı şeklinde işte konuşurken bazı kişilere çıktığını duyduk.

 3. blank Yorumcu kemal dedi ki:

  Merhaba benim yoruma göre kefaletten para çekmek çok zor

 4. blank Halkbank esnaf kredisi alanlar dedi ki:

  Arkadaşlar bazen kontrol ederken güzel bir his doguyor olumlu gibi hissediyorum ama hala degerlendirmede gozukuyor.. varmı aramızda böyle his dogupta olumlu çıkan

 5. blank Cemil dedi ki:

  10 tane İcram vardı
  Daha simdi RED sms geldi
  Hani tek sart 5000 bin gelir aldiydi
  Yapacak bi şey yok
  İnşallah bekleyen arkadaşlar a çıkar
  Başka bankada bekleyen basvurum yok ziraat kalmıştı sadece
  Allah herkesin yardımcısı olsun
  Onlar sırasını saldı
  Artık bende vermiyicem

 6. blank Kemal Yaşar dedi ki:

  Arkadaşlar bazen kontrol ederken güzel bir his doguyor olumlu gibi hissediyorum ama hala degerlendirmede gozukuyor.. varmı aramızda böyle his dogupta olumlu çıkan

 7. blank Ali dedi ki:

  Iyi Aksamlar , Guzel bir haberim var ama isinize gelirse.
  Sosyal Hayati destek paketi aciklandi ve 1 ay oldu ama fazla basvuru yok. Sizlerin nakit ihtiyaci varsa hemen bunu deneyin.
  – Teknosaya gidin ve Televizyon Buz Dolabi Camasir Makinesi ve Bulasik Makinesi hangizi isinize geliyorsa ( isterseniz hepsini birden ).
  – Alacaganiz urunun Promo Faturasini isteyin ve bunu Kamu Bankasina vereceginizi soyleyin.
  – Promo Faturanizi aldiktan sonra Vakifbank , Halk Bank veya Ziraat Bankasina gidin ( size onerim ZIRAAT BANKASI ).
  – Promo Faturanizi , SSK Dokumu , Maas bordrosu veya Maaş yazinizla birlikte Şubeye gidin ve Almak istediginiz urunun Promo Faturasini gosterin.
  – Belgeleri verdikten sonra en gec 5 gün içinde onaylanacaktir.
  – Aldiginiz urunleri Guzel fiyata satabilirsiniz ancak aldiginiz paraya satamazsiniz o sisr kalmis bir sey.

 8. blank Esnaf Destek Kredisi Red Yorumları dedi ki:

  Bu millet halen bu kamu bankalarına para kazandıracağını ozelle çalış da hiç olmasa değer verirler bu kar iislerine gelene verdi gelmeyene vermedi birde doksan günlerce beklettiler Kamu bankaları hesaplarını herkes kapatsın arkadaşlar bence bırakın müşteri bulamadılar bankaları zaten hep her türlü kendilerine çalışıyorlar.
  Mevcut düzenlemeler neymiş acaba.. bu düzenlemeler yokken başvurduk..3 ay oldu dün red geldi ziraatten..yazık insanları boşuna beklettiler…bunun tek şartı hane gelirinin 5000 altında olmasıydı…bir sürü icralık olanlara çalışmayanlara çıktığını gördüm.
  Bugün sonuç alan olursa bu gönderenin altına yazabilir mi? Red veya olumlu herhangi bir sonuç.

  Degerli Musterimiz; Bireysel Temel Ihtiyac Destek Kredisi talebiniz mevcut yasal duzenlemeler cercevesinde uygun gorulmemistir. Saglikli gunler dileriz.
  Arkadaslar ucundende red geldi ama ziraat süreç devam ediyor diyor halkda incelemede diyor ama olumsuz mesajı ikisindende geldi
  Böyle olan var mobilden süreç devam ediyor incelemede diyor.

 9. blank Fatih abi dedi ki:

  Bu kamu spotu zenginler için. O zenginler de ak partiye zaten oy vermiyor. 3 milyon insana red geldi. En az 2 kişiden hesaplarsak 6 milyon oy gitti. 2023 te bunlar %20 yi geçemez.

 10. blank Yaşar Abi dedi ki:

  Herkese Hayirli aksamlar Bugun artik acacagim agzimi.!!!
  !!!!!!!
  – Suriyeliler icin Toplamda 59.372 Konut yapiliyor ve Mülteci Suriyeliler icin Fiyati Maaliyet fiyatina veriliyor. ( 100.000 TL lik Ev 30.000)
  – Suriyedeki Multeciler 2 yıl olacak sekilde Aylik Nakdi yardim aliyor ( 774 TL ) Asgari ucretin 3/1i hic calismadan.
  – 10 TL Bağış Kampanyasında yapılan bağışlar Sizlere Pandemi olarak geri donuyor ( Robin Hood hesabı )
  – İşsizlik ödeneği olumsuz olduğu icin 3 aydır sadece sigortam yattı. Maaş alamadim.
  – 1 Nisanda Basvuru yaptim ve 30 haziranda onayladi 10.000 vermediler 3.000 verdiler Yani 3 ay bekledim ve 3.000 TL verdiler yazık!
  – Ekonomik olarak Hazinemizde Milyarlarca Dolar Para var ancak Vatandasa 10.000 tL yi fazla goruyorlar. Zaten bunuda Borc olarak veriyorsun.
  Yazacak cok sey var ama dayanamiyorum keşke bende olsa da sizlere yardim etsem. aldığımız 3 000 TL 1 gunde bitti!

 11. blank 3 Yorumcu Arkadaş dedi ki:

  Veren el alan elden üstündür arkadaşlar biraz sabırlı olun kolay değil bu işler. Kivi karık Kanada vs farz misal 3 milyon kişiye yardım yapılmıyor 81 milyon na yardım yapılıyor bazı ülkelerde yardımlar 2.3 ay sürer Türkiye’de 1 yıl sürer nekadar büyük ülkemiz vardiyip gururlanicamiza bence atıp tut.ayin ben de sizler gibi bekliyorum ama sizler gibi ağlayıp sizlanmiyorum o yardım elbet gelicek birlik olalim .

  Yeni başvuru yapabiliyorsanız reddolmuştur tekrar deneyin. Yeni başvuru kısmı çıkmıyorsa yarın bağlı bulunduğunuz ilçenin sosyal dayanışma vakfını arayın ordan söylerler onaylanıp onaylanmadığını

  Bugun aradim ziraati 94 gun bekletin denetleme kurumu kredi onaylansin die dosya gondersin sonra olumsuz diye yanit verin dedim isterseniz genelmudurluge yazin diyor olumlu olurmu diyorum olmaz diyor ozaman neden yaziyim dedim siz bilirsiniz dio

 12. blank Esnaf Kefalet kredi VERMİYOR dedi ki:

  BİREYSEL TEMEL DESTEK KREDİSİ TAM BİR SKANDAL OLDU..HEM 3 AY DEGERLENDİR HEM RED VER.HEM SİCİLİ BOZUK OLAN VER HEM DİGER SİCİLİ BOZUK OLANA VERME .HEM SİCİLİ İYİ OLANA VER HEM DİGER SİCİLİ İYİ OLANA VERME .ESİTLİK İNSAN HAKLARİNA AYKİRİ ..

 13. blank Halkbank esnaf kredisi alan varmı dedi ki:

  80 gündür bakmaktan bıktım artık bakmıyacagım elbet bizede gelecek değerlendirme aşaması

 14. blank Yorum Sahibi dedi ki:

  Ortada virüs mu kaldı çin gibi oluruz diye verdiler baktılar ortalık sakinledi bankalarda para kalmadı hemen haber metinleri değişti virüs yok denecek kadar azaldı bi anda biz Çin’den baya güçlüyüz demekki 2 3 ayda yendik alanlara helal olsun alamayanlar bir bardak su soda meyvesuyu canı ne arzu ederse icsin

 15. blank selami dedi ki:

  Merhaba benim adım yusuf ben yorum yaptım kendilerine . olmaz olsun bidaha