Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? 2021 Silahlı ve Silahsız GÜNCEL

Özel güvenlik görevlileri çalışmış oldukları kurumlara göre maaşlar alırken devlet tarafından güvenlik görevlilerin alacakları taban maaşlar belirlenmektedir.

Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? 2021 Silahlı ve Silahsız GÜNCEL
15 Eylül 2021 13:31

Silahlı ve silahsız Özel güvenlik maaşları; Son zamanlarda en çok tercih edilen mesleklerden bir tanesi olan, güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler kadrolu güvenlik görevlisi nasıl olunur konusunda araştırmalar yapmaktadır. Kamu kurumlarında ve özel sektörde, lise mezunu, kadrolu, silahlı ve silahsız olarak çalışan kişilerin maaşları merak edilmektedir. Özel güvenlik mesleği çalışılan yere göre değişiklik gösterir örneğin havaalanında güvenlik görevlisi olan bir kişinin maaşı farklılık göstermektedir. Silahlı, silahsız, Lise mezunu, Okullarda, Banka, hastane de geçici ve kadrolu ve diğer kurum ve kuruluşlarda çalışan Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? olduğunu araştırdık.

Kadrolu Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? 2021

Güvenlik görevlisi maaşları ilk işe başlayanlar ile meslekte senelerini geçirerek kadrolu olan kişiler arasında değişkenlik göstermektedir. Çalışmaya başladığınız kurumda daha sonra deneyim kazanarak kadroya geçtiğinizde maaşınız artacaktır. Göreve ilk başladığınızda alacağınız miktarın üzerine eklenerek alacağınız ücret 3-500 TL-4.000 TL arasında olacaktır.

Kadrolu Özel Güvenlik Maaşları 2021 yılında;

 • Devlette çalışan özel güvenlik amiri maaşı 4.000 TL’ ye kadar çıkabilir.
 • Özel güvenlik amirinin alacağı ortalama maaş 4.500 TL’ ye kadar çıkabilir.

Kurumlara Göre Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? 2021

 • Belediye Özel Güvenlik Görevlisi: 3.550 TL
 • Banka Özel Güvenlik Görevlisi: 3.450 TL
 • Kadrolu Özel Güvenlik Görevlisi: 3.400 TL
 • Havaalanı Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 150 TL
 • Devlet Hastanesi Özel Güvenlik Görevlisi: 3 bin 400 TL
 • Okullarda özel güvenlik maaşları TYP programı ile İŞKUR aracılığı ile ve geçici olarak okullarda görev yapan görevliler genellikle asgari ücretin %20’si üzerinde net maaş ödemesi yapılmaktadır. Ortalama net maaş 3.250 TL civarında olmaktadır.

Özel Güvenlikçiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

2021 yılı için özel güvenlik maaşları ortalaması 3.000 TL’dir.

Bu rakam genel olarak ortalama olarak ilden ile ve şirketten şirkete (2.850 TL – 3.750 TL arasında) değişebilmektedir

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları Nasıl Belirlenir?

Özel güvenlik maaşları, kişilerin sektördeki deneyimi ve daha önce çalıştığı yerlere, devlet memuru yada özel sektör statüsünde yer almasına ve mezuniyet durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bunlar ile birlikte silahlı yada silahsız güvenlik görevlisi olması da alacakları ücreti etkilemektedir. Bu kriterler maaşlar konusunu belirleyicidir.

Lise Mezunu Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Güvenlik personeli olarak çalıştığınız yerlerde lise mezunu olduğunuzda maaşlarınız değişmeyecektir. Lise mezunu olmanız görev yapmaya hak kazanıyor olmanızı ifade etmektedir. Maaşlar silahlı, silahsız ve kadroya göre her işyerinde dğişiklik göstermektedir.

Devlet Kurumunda Çalışan Güvenlik Görevlisi Maaşları

Kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin maaşları herkes tarafından merak edilmektedir. Devlet memuru statüsünde yer alana güvenlik görevlileri için başlangıç maaşı 3.500 TL – 3.800 TL ödeme yapılmaktadır. Ancak, buru durum çalışanın kadrolu olup olmadığına bakılarak değişiklik göstermektedir.

Silahlı ve silahsız olarak ayırıldıkları için kamuda çalışan personellerin;

 • Devlette silahsız güvenlik görevlisi maaşı 3.300 TL-3.500 TL
 • Devlet kurumunda silahlı güvenlik görevlisi olarak çalışan güvenlik maaşı 3.600 TL-3.800 TL arasında değişmektedir.

Sektörde yeni olan memurun alacağı maaş her zaman diğerlerine göre değişir. Çünkü, kadrolu başlayacaksanız maaşını yüksek olacaktır. Devlet kurumlarında özel sektörde olduğu gibi başlangıç maaşı asgari ücret değildir.

Silahsız Özel Güvenlik Maaşları 2021

İş üzerinde riski az olduğu için silahsız güvenlik görevlilerine yüksek maaşlar ödenmemektedir. En düşük silahsız net güvenlik maaşları bekar ve çocuğu olmayan kişiler için asgari ücretten az olmamaktadır. Bu kapsamda ödenecek olan ÖGG maaşları işyeri politikasına iş sözleşmesine ve işyerinin özel veya kamu kurumu olmasına farklılık gösterecektir. Silahsız güvenlik görevlisi maaşı medeni durum ve çocuk sayısına göre yükselecektir.

Silahlı Özel Güvenlik Maaşları 2021

Genel anlamda bakıldığında sektörde deneyimi olmayan yada yeni mezun olan kişiler görevlerine silahlı olarak başladıklarında silahsızlara göre daha yüksek maaşlar almaktadır. Silahlı güvenlik riskli gruba girdiği için alacakları maaşlarda bu durumu etkiletecektir. Kamu kurumunda silahlı olarak göreve başlayanların maaşları ortalama olarak 4.000 TL iken özel güvenlik maaşları 3.600 TL ve üzeridir.

Banka Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Bankalarda her tarafından bilindiği gibi para üzerine kurulu ve ciddi nakış akışı olan yerlerdir. Bu nedenle bankalarda çalışacak olan güvenlik görevlisinin silahlı olması gerekmektedir. Silahlı bir personelin ise bankalardan alacağı maaş her bankaya göre değişiklik gösterirken ortalama olarak almış oldukları maaşlar 3.300 TL – 3.500 TL arasındadır. Bankalar üzerinde de çalışacak olan personelin deneyimli olmasına bakılarak maaşlar değişebilir.

Havaalanı Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Havaalanları devlet kadrosunda olduğu için havaalanın da çalışan kişiler ortalama olarak 3.800 TL – 4.000 TL arasında maaş almaktadır. Özel sektöre bağlı bağlı havalimanlarında ise 3.200 TL-3.500 TL arasında aylık ücret verilmektedir.

2021 Okul Özel Güvenlik Maaşları Kaç Lira?

Okullarda görev yapacak olan özel güvenlik görevlilerinin maaşları 2 şekilde hesaplanmaktadır. İŞKUR programları kapsamında görev alan güvenlik görevlilerinin çalıştırılması geçici istihdam olarak adlandırıldığı için geçici olarak istihdam edilen güvenlik görevlilerinin aldıkları net maaş ortalama olarak 3.000 TL – 3.500 TL‘dir. Diğer hesaplama şekli ise bazı durumlarda okullar kendi bünyesinde bulunan elemanları çalıştırmayı tercih ettiğinden dolayı kadrolu olarak görev yapan güvenlik görevlileri 3.500 TL – 4.000 TL arasında kadrolu güvenlik görevlisi kategorilerine girdiklerinden dolayı almaktadır.

Hastane Güvenlik Görevlisi Maaşları

Hastanelerde sürekli işçi kadrosunda yer alan güvenlik görevlilerinin maaşları 4.000 TL civarında olmaktadır. Ancak, kamu kurumlarında yapılan destekler ile daha fazla olabilmektedir. Hastanelerde güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler ise İŞKUR’un vermiş olduğu ilanları takip ederek gerekli görülen pozisyon olduğunda başvurularını yapabilirler.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Özel veya resmi kurumlarda çalışabilmek için sertifika almak zorunludur. 18 yaşını doldurmuş en az lise mezunu olan kişiler kurslara başvuru yapabilir. Mesleklerinde kendilerini geliştirip amir olmak isteyen kişiler ise en az ön lisans mezunu olmalıdır. Adaylar güvenlik sertifikası eğitimi ve sertifikasını alabilmek için sertifika belgesini vermeye yetkili olan kurumlara başvuru yapılması gerekmektedir. Eğitimler ve yapılacak olan sınav başarılı olunduğu zaman silahlı yada silahsız güvenlik sertifikası alınır. Alınacak olan sertifikaların sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ÖGG sınavı gerçekleşmektedir. Sınav ücretini ödeyen ve sınavlarda başarılı olan kişiler sertifika almaya hak kazanır. Güvenlik sınavları yılda 6 kez yapılır ve bu sınavlarda erkek yada kadın ayrımı yapılmamaktadır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Çıkar?

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için başvuru yaptıysanız sonrasındaki işlemler Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Eski dönemlerde kopyalanması çok kolay olan kimlik belgelerinin üzerine bazı ilave güvenlik şeritleri eklenerek kopyalanması yada başka bir iş için kullanılmasının önüne geçilmiştir. Başvurularınızı valilik üzerinden yapıysanız güvenlik soruşturması ve arşiv durumundan geçmenizin ardından, adaylar hazırlamış olduğu tüm belgeleri valilik ile paylaşmalıdır. Bilgi ve belgelerin doğruluğu onaylandıktan sonra Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından verilen onay sonrasında kimlik kartınız basılır. İl merkezlerinde 3, ilçe merkezlerinde 4 ve köylere ise belgenin ulaşması 7 gün sürebilir.

Güvenlik Kimlik Kartı İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi güvenlik görevlisi olurken ve kimlik kartı çıkartırken de hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

Güvenlik kimlik kartı için gerekli belgeler;

 • Öncelikle başvuru dilekçesi doldurulmalı
 • Sabıka kaydı
 • T.C kimlik belgesi
 • Sağlık kurulundan alınan rapor
 • Kan grubu kartı
 • Öğrenim durumu belgesi
 • Temel eğitim sertifikası
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu
 • Ruhsat harcı makbuzu.

Gerekli olan belgeler arasında yer almaktadır.

Kadrolu Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Kamu güvenlik maaşları 2021 yılında 3.000 TL ile 4.000 TL arasında değişmektedir. Kadrolu olmak isteyen kişiler devlet kurumlarında çalışması gerekmektedir. Özel sektörlerde çalışan kişiler kadrolu sayılmamaktadır. Kadrolu çalışan olmak için, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak olan kişiler İŞKUR‘a başvuru yaprak resmi sitesinde yayınlanan iş ilanlarını takip ederek, kamu güvenlik görevlisi olabilirler. Çalışanların her zaman çalışmış oldukları bölüm ve alanlara göre de maaşları değişmektedir.

Belediyede Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Özel güvenlik kurslarına katılıp sertifika aldıktan sonra temel silahlı eğitim ve temel silahsız eğitimler sonucunda alınan sertifika ile tercih ettiğiniz belediyelere başvuru yaparak uygun pozisyon var ise mesleğe başalayabilirsiniz.

Özel Güvenlik Amiri Maaşları Ne Kadar?

En az ön lisans mezunu olan kişilerin olabileceği gibi özel güvenlik amirlerinin maaşları diğer personellere göre daha yüksek olacaktır. Çalışacağı iş yerinde güvenlik sorumlu olan ve aynı zamanda kendi altında çalışan özel güvenlik görevlilerine de idare edeceği için maaşları yükselmektedir.

Güvenlik görevlisi amiri maaşları ise;

 • Devlette çalışan özel güvenlik amiri maaşı 4.200 TL
 • Özel güvenlik amiri maaşı 3.300 TL
 • Güvenlik amiri maaşı maaşı 3.800 TL

Yukarıda vermiş olduğumuz maaş ücretleri ortalama ücretlerdir.

Özel Güvenlik Görevlileri Başka Bir İşte Çalışabilir Mi?

Güvenlik görevlileri ve korumalar için özel güvenlik hizmetlerine dair kanuna göre özel güvenlik personeli, kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başak bir işte çalışamaz ve çalışmaları için zorlanamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.