İnşaat Kredisi Veren Bankalar 2023 (Konut Tamamlama Desteği)

Ekonomik yetersizlikler nedeniyle yarım kalan konutların tamamlanması için yapı kredisi veren bankalar bulunmaktadır. 2023 yılına özel inşaat tamamlama kredisi veren bankalar, hem inşaat işiyle uğraşanlara hem de kendi evini yenilemek isteyenlere finansman desteği sağlıyor. Peki inşaat tamamlama kredisi kimlere verilir, şartları nelerdir, güncel faiz oranları nelerdir? Hemen bilgi alarak yarım kalan inşaatlarınızı düşük faizli kredilerle tamamlayabilirsiniz.

İnşaat Kredisi Veren Bankalar 2023 (Konut Tamamlama Desteği)

Konut tamamlama kredisi veren bankalar, müteahhit olup konut yapacaklara, yarım kalan inşaatını tamamlayacaklara ve evini dekore etmek isteyenlere finansman desteği sağlıyor. Evim yapım aşamasındaysa konut kredisi kullanabilir miyim, nasıl müstakil ev kredisi alabilirim veya ev sahibine kredi verilir mi araştırdık.

Yapı kredisi veren bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası, Akbank, Halkbank, Vakıfbank, Şekerbank, Denizbank ve İş Bankası’nın şartlarını öğrenebilirsiniz. İçeriğimizde 2023 yılına kadar yapı tamamlama kredisi veren bankalardan, yapı tamamlama kredisi ürünlerine ve vadeye uygun arsa üzerine ev yapma fiyatlarına kadar tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yapı tamamlama kredisi veren bankaları ve koşullarını içeriğimizde detaylandırdık.

İnşaat Tamamlama Kredisi Nedir?

Bina tamamlama kredisi, konut tamamlama desteği adı altında arsa üzerine yapımına başlanan ancak çeşitli nedenlerle tamamlanamayan konutlara verilen finansman desteğidir. Ayrıca bankalar da evini dekore etmek isteyen vatandaşlara özel krediler sunuyor.

Evin tadilatı ve yarım kalan evlerin tamamlanması için kredi veren bankaların vadeleri, vadeleri ve faiz oranları değişiyor. Evin tamamlanması ve tadilatı için maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlara hem özel hem de devlet bankaları avantajlı kredi imkanları sunuyor. Peki 2023 yılında inşaat tamamlama kredisi veren bankalar hangileridir, şartları nelerdir? İnceleyelim.

2023 İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Sıfırdan ev yaptırmak isteyen kişiler ve müteahhitler, bankalardan alacakları inşaat kredileri ile yapacakları inşaatı tamamlamak ya da kalan inşaatı yarın tamamlamak için bazı bankalardan kredi kullanabilirler.

İnşaat tamamlama kredisi veren bankalar listesi aşağıdaki gibidir:

 • Akbank
 • Şekerbank
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Ayrıca inşaat tamamlama kredisi veren bankalara başvurarak da yatırımınızı finanse edebilirsiniz. Böylece yarım kalan evler de tamamlanma imkanına sahip olacaktır. Başvuru koşulları, vade seçenekleri ve faiz oranları her banka için farklılık göstermektedir. Konut tamamlama kredisi veren bankaların güncel faiz oranlarını ve vade seçeneklerini birlikte inceleyelim.

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankaların Başvuru Şartları Nelerdir?

Yapı kredisi veren bankaların başvuru şartları her banka için farklılık göstermektedir. Ev tamamlama kredisi bankaya göre farklı değerlendirildiği için ev tamamlama kredisine ihtiyaç duyan vatandaşlar için tüm bankalarda geçerli olan bazı şartları sizler için araştırdık.

İnşaat tamamlama kredisi veren bankaların şartları şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Aylık taksit ödemesi için başvuru sahibinin düzenli gelir sahibi olması.
 • Gelir üzerinde başvuru yapılan kredi ödeme vadesinde borcun ödenebilecek olması.
 • Nakit desteği ipotekli verilmiş ise yarım kalan inşaatın ipotek durumuna uygun olması gerekmektedir.

Konut tamamlama kredisi için bankaların belirlediği şartlar genel olarak şu şekildedir. İnşaat tamamlamadan ev dekorasyonuna kadar kredi veren bankalar büyük ilgi gördüğü için bankalar birbiriyle rekabet halinde. Böylece evde tamamlama desteği veren her banka, müşterilerine daha avantajlı finansal destek paketleri sunmaktadır.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi Şartları ve Faiz Oranları

Ziraat Bankası, inşaatı yarım kalan evinizin tamamlanması için müşterilerine 120 aya varan özel kredi fırsatı sunuyor. “Evinizin yapımı için bir tuğla bizden” sloganı ile müşterilerine 120 aya varan vade imkanı sağlamaktadır. Bu kredi sayesinde birçok müşterisine de ev sahibi olma imkanı sunmaktadır.

Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi özellikleri ve başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 • İnşaat durumundaki konutlarınızın asgari %70 inşaat seviyesinde olması gerekmektedir.
 • Gayrimenkul için ipotek oluşturulmaktadır.
 • Gerekli görülür ise ek teminat talebinde bulunabilir.
 • 120 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır.
 • Faiz oranı %1,36’dir.

Ziraat Bankası inşaat tamamlama kredisi başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru formu.
 • Nüfus cüzdanı (Sürücü belgesi ya da pasaport fotokopisi de geçerli olmaktadır.)
 • Gelir durumunuzu gösteren belge.
 • Serbest Meslek Mensupları için, üye oldukları meslek merkezlerinden alınan üyelik belgesi fotokopisi.
 • Tüzel kişilerden ise ortağı olunan şirkete ait sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Konutun %70 inşaat halinde olduğunu gösteren belgeler gerekmektedir.

Ziraat Bankası, inşaat kredisi başvurularında konut, hayat ve zorunlu deprem sigortası kapsamında da müşterilerine avantajlı fırsatlar sunmaktadır. Ziraat Bankası konut tamamlama kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için size en yakın Ziraat şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Denizbank İnşaat Tamamlama Kredisi Var mı?

Denizbank’ın inşaat tamamlama kredisi şu anda kullanılmamaktadır. Ancak kentsel dönüşüm kredisi, ikinci el konut ve sıfır konut desteği banka tarafından veriliyor. Denizbank kentsel dönüşüm kredisinin detayları aşağıdaki gibidir:

 • Devlet katkısı ile %2,99 ‘dan başlayan faiz oranları.
 • 125.000 TL üst limit imkanı.
 • 120 ay vade seçeneği sunulmaktadır.

%2,99’dan başlayan faiz oranları ile evinizin tadilatı veya inşaatı için ihtiyacınız olan nakit desteğini Denizbank ihtiyaç kredisi ile karşılayabilirsiniz.

Halkbank İnşaat Kredisi Özellikleri ve Faiz Oranları Nelerdir?

Halk Bankası, yıllardır hayalini kurduğunuz eve kavuşmanız için size destek oluyor. Aynı zamanda banka, kendi evinizi hayal ettiğiniz gibi inşa etmenize yardımcı olacaktır. Halkbank yapı kredisi özellikleri ve faiz oranları aşağıdaki gibidir:

 • Konutun inşaat seviyesinin %70 olması gerekmektedir.
 • Vade süresi maksimum 120 aydır.
 • Uygulanacak olan faiz oranı ise %1,37’dir.
 • Başvuru sahibinin işi gayrimenkul inşaatı ve ticareti dışında olması gerekmektedir.

Yarım kalan konutların veya adına kayıtlı arsaların inşaatının finansmanı için kullanılan konut kredisi için verilen ekspertiz değerinin %70 olması gerekmektedir.

Örneğin 100.000 TL tutarında Halkbank inşaat tamamlama kredisi başvurusunda bulundunuz diyelim. 120 ay vade seçeneği seçilirken faiz oranı %1,37 olacaktır. Tahsis ücreti olarak 500 TL, diğer giderler için 1.314,76 TL kesinti yapılacaktır. Toplamda yıllık maliyet oranı %23,1021 olarak belirlendi. Aylık taksit tutarı 1.960,75 TL’dir. Konut tamamlama desteği detaylarını incelemek ve başvuru yapmak için bankaya başvurabilirsiniz.

Vakıfbank İnşaat Kredisi Veriyor mu?

Vakıfbank tarafından inşaat tamamlama kredisi adı altında verilen herhangi bir destek bulunmamaktadır. Evini yenilemek ya da inşaatını tamamlamak isteyen vatandaşlar Vakıfbank ihtiyaç kredisi ya da ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabiliyor. Hızlı nakit desteği fırsatlarından yararlanan kişiler, hayallerindeki evi bu şekilde tamamlamış olacak.

Doğa ile başa başa kalmayı ve insanlardan uzaklaşmayı seviyorsanız Prefabrik ev fikri tam size göre! Fakat prefabrik ev için nakit desteğine ihtiyacınız var ise Prefabrik ev kredisi veren bankalar aracılığı ile nakit desteğine anında sahip olabilir ve dilediğiniz prefabrik eve sahip olabilirsiniz!

Akbank İnşaat Tamamlama Kredisi Faiz Oranları 2023 Güncel

Akbank Ev Tadilat kredisini ev tadilat ve dekorasyon ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Akbank konut tamamlama kredisi başvuru koşulları, her bütçeye uygun faiz oranı uygulama ve vade seçenekleri ile inşaat tamamlama kredisi koşulları aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Geliri durumu belgelenmelidir.
 • Aylık taksit tutarları, aile üyelerinin ortalama gelirinin %50’sini geçmemelidir.
 • Konut sigortası, DASK prim ücreti, konutun lokasyonuna ve m2’sine göre değişiklik göstermektedir.

Gerekli şartları sağladığınızda nüfus cüzdanınız, adresinizi gösteren belgeler ve gelir durumunuzu belgeleyen bir dosya ile başvurabilir veya şubeye giderek online hizmet kanallarından başvurabilirsiniz.

Akbank ev geliştirme kredisi detaylarını öğrenmek ve başvuruda bulunmak için tıklayınız!

Şekerbank Konut Tamamlama Kredisi

Şekerbank, inşaatı belli bir seviyeye gelmiş ancak inşaatı henüz tamamlanmamış konutlar için kredi imkanı sunuyor. Bu krediler ile inşaat devam ederken evinizi dilediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Krediler Türk Lirası olarak verilmektedir. Kredinin maksimum vadesi 120 aydır. Değerleme Uzmanı tarafından bir değerlendirme yapılacaktır. Belirlenen bu değere göre kredi limiti hesaplanır. Ekspertiz ile belirlenen değerin %60’ına kadar kullanabilirsiniz.

Krediyi erken kapatırsanız erken kapama ücreti ödersiniz. Kredi için kefil gösterme zorunluluğu yoktur. Ancak banka gerekli gördüğü durumlarda kefil talebinde bulunabilir.

İnşaat Tamamlama Kredisi Kimlere Verilir?

Yasaya göre sıfırdan ev yapmak veya bina tamamlama kredisi almak için evin tapu sahibi kişi adına başvuru yapılması gerekiyor. Yani arsa sahiplerine konut tamamlama kredisi verildiği için başvuru öncesinde evin tapu belgesinin yanınızda olması gerekmektedir. Evin tapusu birinci dereceden akrabanızda olsa bile kendi adınıza kredi çekemeyeceksiniz.

Evim İnşaat Halinde Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Ev yapım aşamasında olsa bile evin tamamlanması için çeşitli bankalardan maddi destek ödemeleri alabilirsiniz. Ancak nakit desteğinizi bankaların belirlediği koşullar dahilinde karşılayabilirsiniz.

Örneğin; Bazı bankalar inşaatın %70 veya %80 tamamlanmış olmasını şart koşuyor. Bu oran değerleme sonucunda belirlenecektir.

Tadilat Kredisi Var mı?

Evinizdeki dolap, pencere, iç dekorasyon, izolasyon, çatı tamiri, su ve elektrik hatlarının yenilenmesi, banyo ve mutfak tadilatı gibi birçok ihtiyacınız için nakit desteğe ihtiyacınız olabilir. Evinizi dekore etmek ya da yenilemek istediğinizde bankaların sunduğu tadilat kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Ancak yenileme desteği her bankada bulunmadığı için nakit desteği almak istediğinizde bankalardan ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir, düşük faizli ve uzun vadeli ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Vade süreniz ve aylık ödemeniz gereken tutar, geliriniz ve kredi notunuzla doğrudan ilişkili olacaktır.

Peki hangi bankalar tadilat kredisi veriyor? İçeriğimizde de bahsettiğimiz gibi Ziraat Bankası, Şekerbank, Akbank, İş Bankası ve Denizbank 2023 tadilat ve konut tamamlama kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Müstakil Ev Kredisi Verilir mi?

Yapı kullanma izinleri dikkate alınarak ve müstakil evleri ipotekli olarak göstererek kredi çekmek mümkündür. Müstakil konut kredisi veren bankalar aracılığıyla kat irtifakı ve kat irtifakı izni alarak müstakil konutlar için bankaların sunduğu nakdi desteklere başvurabilirsiniz. Peki, müstakil bir evin tadilatı ve dekorasyonu için kredi veriliyor mu? Daha detaylı bilgi ve başvuru için devlet ve özel bankaları ziyaret edebilirsiniz.

Arsaya Ev Yapana Kredi Fiyatları 2023 Güncel

Arsa sahibi olup üzerine bina yapmak isteyenler bankaların yapı bitirme kredisini kullanabilirler.

Örneğin: Arsanız ve 75.000 TL de yatırımınız var diyelim. Sahip olduğunuz yatırım tutarı hayalinizde evi inşa etmeye yeterli olmayacağından bankaların konut kredileri yerine, inşaat tamamlama ve dekorasyon desteklerinden yararlanabilirsiniz. Bazı bankaların konut tamamlama desteği bulunmadığından ihtiyaç ya da tüketici kredilerinden nakit desteği alabilirsiniz.

Arsaya ev yapma kredisi fiyatları 2023 yılında 100.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kredi tutarları, güncel faiz oranları ve vade seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bankaların şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

İnşaat Yapmak İçin Kredi Alınır mı?

Mevcut evinizi yapmak veya yenilemek için 2023 inşaat tamamlama kredisi veren banka ve şartlar doğrultusunda hayallerinizdeki eve sahip olabilirsiniz. Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Şekerbank ve daha birçok banka aracılığıyla 120 aya varan vade seçenekleriyle ev sahibi olabilirsiniz.

İnşaat Tamamlama Kredisi Yüzde Kaç?

Konutun inşaat seviyesinin %70 olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Çekebilmek İçin İnşaatın Hangi Aşamasında Verilir?

Yapı kullanma izin belgesinin alınması aşamasında verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.