Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları
A+
A-

Okuyan öğrencilere devlet tarafından SED yardımı adı verilen Sosyal Ekonomik Destek yardımı verilmektedir. Bu yardımı başvuru şartlarını taşıyanlar alabilmektedir. Çocuğu okuyan ailelere ve ihtiyaç sahiplerine bu yardım devam etmektedir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı, okuyan çocukların ihtiyaçlarının karşılanması içindir. Devlet tarafından verilen sed yardımı nedir, 2021’de ne kadar olacak, başvuru nasıl yapılır, kaç ay verilir, nereden alınır, her ay mi yatıyor, sed yardımı e-devlet sorgulama nasıl yapılır, SED yardımı kayıt bulunamadı neden çıkar, Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek, SED yardımı e-devlette gözükmüyor sorunu nasıl çözülür, SED yardımı Son dakika bilgileri SED rapor örneği, okuyan öğrencilere 2021 yılı SED Devlet Yardımları gibi birçok soruların yanıtları yazımızda yer almaktadır.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı SED Hakkında Merak Edilenler

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı arasında ihtiyaç sahibi ailelere bağlanan Sed Yardımı bulunuyor. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı Sed Desteğinden yararlanmak isteyenler tarafından merak edilen Sed yardımı nedir sorusunun yanıtı ise;

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetleri anlamına gelmektedir. SED okuyan öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir. Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan yardımların her yıl belirlenen limitleri mevcuttur. Gerek maddi gerekse de psikolojik ve sosyal destek anlamına gelen SED yardımı, belirli sürede ve nakit olarak yapılmaktadır.

SED Yardımı Her Ay mı Yatıyor?

SED yardımı her ay mi yatıyor soruları da araştırılıyor. Bakanlık tarafından Ekonomik destekler süreli ve geçici olmak üzere nakdi olarak yapılmaktadır. Geçici ekonomik destekler ihtiyaç sahiplerine yılda bir, en fazla 2 defa yapılırken, Süreli ekonomik destek olarak verilen SED yardımı da onayda belirtilen süre boyunca her ay yapılmaktadır .

SED yardımı maddi destek olarak yılda 1 defa ya da en fazla 2 defa yapılmaktadır. Ancak süreli ekonomik destek her ay yapılmaktadır.

Süreli: SED yardımı onaylandıktan sonra belirtilen süre ile her ay alınabilir.

Geçici: Yıl boyunca 1 ya da 2 defa alınmaktadır. Yılda en fazla 2 defa alınır.

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme MEB için tıklayınız.

Devletin Verdiği Sosyal Ekonomik Desteğin Hedefleri Nelerdir?

Devletin verdiği sosyal ekonomik desteğin hedefleri şunlardır;

 • Maddi destekler,
 • Rehberlik hizmetleri,
 • Yardım yapan kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanması, yardımların verimli şekilde yapılmasının sağlanması,
 • Korunmaya muhtaç durumda olan çocuklara ve gençlere yönelik olduğundan bütçe imkanları ile çocuk ve gençlere öncelik verilmesi ve desteğin ulaşmasında kontrol sağlanması,
 • Maddi desteğe ihtiyaç duyan çocukların en kısa sürede ekonomik desteğin sağlanması,
 • Destek talebinde bulunanların engelleri olmaması durumunda meslek edindirme kurslarına ve İŞKUR’a a yönlendirilmesi,
 • Sağlık problemi olan çocuklara öncelik verilmesi,
 • SED ile ekonomik desteğe ihtiyaç duyan çocukların bu destekten yararlanarak ailelerin yanında kalmalarının sağlanması,
 • Maddi olanaksızlıklar nedeniyle okullarından ayrılan öğrencilerin, okullarına dönmelerinin sağlanması hedeflenir.

SED Yardımı 2021’de Ne Kadar Olacak?

Sed yardımı Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen memur maaş katsayıları ile belirlenmektedir. Bu yardım tutarları o yıl geçerli olacak olan katsayıya göre belirlenmektedir. Devlet yardımı olarak bilinen SED yardımı bulunan yıl içerisinde geçerli olan katsayıya göre belirleniyor. Katsayı oranı 0,096058 olarak belirlenmiştir.

SED Yardımı Ne Kadar? 2021

Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri hakkında Yönetmelik kapsamında 2021 yılında verilecek destek miktarı yeniden belirlendi.

SED yardımı ne kadar olacağı konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği memur maaşlarının katsayıları baz alınarak belirleniyor.
En yüksek devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) tutarının aşağıda belirtilen oranlarına göre ödeme yapılır.

Sed Yardımı Ücret ve Oranları
SED Yardım Oranları

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı hakkında Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk “2021 yılı itibarıyla SED tutarını arttırıldığını ve her bir çocuk için ödeme miktarının 2021 yılında 1161 liraya ulaştığını ve çerçevede Ocak ayında SED hizmetinden yararlanan 131 bin çocuğumuz için 149 milyon lira ödeme yapıldığı açıkladı.

SED hizmetinde çocuk başına yapılan yardım miktarı 2021’de aşağıda ki miktarlarda ve oranlarda ödenir;

EĞİTİM GURUPLARIOranlar %2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK 50787,48 TL
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 751181,23 TL
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 801259,97 TL
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN 50787,48 TL
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK 901417,47 TL
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER40629,99 TL
2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme YardımıKatsayı 153252540,67 TL

Sed yardımı 2021’de ne kadar olacak sorusunu yanıtı ise;

Geçici Ekonomik Destek Tutarı 2021 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı
1 Kat1.574,97
2 Kat3.149,93
3 Kat4.724,90

SED yardımı ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak için tıklayınız

EİKP Ödemesi nedir nasıl alınır merak ediyorsanız tıklayınız.

SED Öğrenci Yardımı Başvuru Süreci

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi durumu olmayan ailelerin okuyan çocuklarına yapılan Sed yardımı başvuruların nasıl yapıldığı, kimlerin yararlanabildiği, başvuruda gerekli evraklar başvuruların nasıl yapıldığı ve tüm sürecin nasıl işlediğine dair başvuru süreci hakkında bilgiler yazımızın devamında ele aldık.

Sed Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Sed yardımlarında aşağıdaki kişiler yararlanabilir yardım kimlere verilir soruların yanıtlarına bakacak olursak;

 • Sosyal Hizmet kuruluşunda bulunan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanına dönebilecek olan çocuklara,
 • SED’den yararlanmadığı taktirde korunmaya muhtaç olacak olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri olmasa da destek aldığı taktirde ailesinin yanında kalabilecek olan çocuklar,
 • Bakım tedbir kararı verilmesine rağmen yaşı dolduğundan aile yanından veya sosyal hizmet kuruluşundan ayrılan, iş ve meslek kurslarına devam eden ancak henüz bir iş sahibi olamayan, destek verilmemesi durumunda muhtaç duruma gelebilecek olanlar,
 • Hayati tehlikesi bulunan bir ameliyat geçirecek olan veya olağan üstü bir durum nedeniyle kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayacak olan veya vefat eden ailelerin çocuklarına sed desteği verilmektedir.

SED Yardımı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sed yardımı başvurularında gerekli belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kimlik belgesi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Talep edilirse sağlık raporu,
 • İşkur İş ve Meslek Kurslarına başvurduğunu gösteren evraklar,
 • Kuruluşça istenen diğer evraklar gibi belgeler istenmektedir.

Okul Öğrenci Numarası Öğrenme MEB bilgi almak için inceleyebilirsiniz.

Sed Yardımı için Nereye Başvurulur? (sed yardımı e-devlet)

Başvuru yapmak isteyenler veya öğrenci yardım parası başvurusunda bulunmak isteyenler yukarıda belirtilen evraklar ve belgeler ile birlikte il ve ilçelerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine müracaatta bulunabilirler. Sed yardımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler Sosyal ve Ekonomik Destekler (SED) hizmeti üzerinden alabilirsiniz.

Sed Yardımı e-devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı başvurusu nasıl yapıldığını araştıranlar hemen geçerli e-devlet şifresi TCKN ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak başvurularını gerçekleştirebilir.

Ayrıca sed yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu e-devlet sayfası üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

E-devlet üzerinden Sosyal Ekonomik Destek başvuru yapmak için e-Devlet üzerinden TC. kimlik numarasını ve şifreniz ile giriş yapmanız yeterli. Yeni başvuru menüsünden giriş yapıldıktan sonra aşağıdaki bilgilendirme yazısı onaylanarak diğer sayfaya geçilecektir.

Bundan sonraki aşamada veri sorgulama ve araştırma izin bilgisi yazısı çıkacaktır. ”Hakkımda başvurum ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum.” onaylandıktan sonra;

 • Bilgilendirme Metni
 • Kişisel Veriler Hakkında
 • Kimlik ve İletişim Bilgileri
 • Başvuruya Esas Bilgiler
 • Hanede Bulunan Çocuklar tüm bilgiler doğruluğundan emin olduktan sonra,
 • Ön İzleme,
 • İşlem Sonucu görüntülenerek başvuru işlemi tamamlanacaktır.

Başvuru yapıldığında Müdürlükte görevli bulunan psikoloji uzmanlarınca kişi ile bir görüşme yapılmaktadır. Eğer görüşme neticesinde kişinin SED yardımı alması uygun görülürse, başvuran kişiye bir dosya açılmaktadır.

Başvuran kişi hakkında sosyal ve ekonomik açıdan bir araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma neticesinde eğer çocukların desteklenmesi uygun görülürse gerekli işlemler başlatılmaktadır. Uygun görülmediği durumlarda ise SED hizmet kapsamında olmadığınız değerlendirildi olarak kendilerine mail ya da yazılı olarak bilgi verilmektedir. SED hizmet kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Sed yardımına yukarıda istenen belgeler ile tüm evraklarınızı hazırlayıp başvuru yaptıktan sonra yapmanız gereken başka bir işlem yoktur. Yalnızca e-Devlet üzerinden yardımlardan yararlanabilmek için hak sahibi olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.

Başvuru sahipleri başvuru ekranında ” SED hizmet kapsamında olmadığınız değerlendirildi ” yazısını gördüklerinde bu durumda bu yardımdan yararlanamadığınız kesinleşmiş olur.

Sed Yardımı Kaç Ay Verilir?

Bu destek bir maaş değildir. Çocukların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir ve geçicidir. Başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarının iyileşmesi, kendi kendilerine bakar hale gelmeleri, iş sahibi olmaları için çaba göstermeleri esastır. Hizmet alan çocuklar en geç 6 ay süreler ile izlenmektedir. Sed Yardımı Kaç Ay Verilir? sorusunun yanıtı ise; Süreli ekonomik destek ise onayda belirtilen süre boyunca her ay yapılmaktadır. Bu destekler haczedilemez. Okuyan öğrencilere yapılan bu yardımlar Resmi Gazete’de yayımlanan SED yönetmeliği kapsamında yapılabilmektedir. Yönetmelik metninin aslını Devlet Sed Yönetmeliği bağlantısından indirebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile bu bakanlıklara bağlı birimler tarafından Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce gencimize maddi destek sağlanmaktadır. Bunun haricinde eğitim gönüllüleri dernekleri, özel vakıf ve kuruluşlar, ismi duyulan iş adamları, holding sahipleri, futbolcular maddi açıdan zengin sayılan bir çok vatandaşımız tarafından eğitim için büyük ölçüde maddi yardım yapılmaktadır

İllerimizde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, İlçe Belediyeleri, Halk Eğitim Müdürlükleri de okuyan öğrencilerimiz için Kamunun sağladığı ve ellerinden gelen tüm olanakları ile seferber olmaktadırlar. Bu kurumlara başvuruda bulunarak yardım alabilirsiniz .

Öğrencilere Maddi Yardım isimli yazımızda Sed haricinde diğer kuruluşların yardımlarını da inceleyebilirsiniz.

Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama (e-devlet gözükmüyor)

SED yardımı başvurusu sorgulama nereden alınır? merak edilen konular arasında yer alıyor. Sed yardımı başvurusu nasıl yapılır’ sorusunun cevabı şahsen ve online olmak üzere iki çeşit yapıldığını anlatmıştık. Bunlar Bakanlıkları İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri ve e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirildiği yeniden belirtelim. Peki başvuru yapanlar desteğin yatıp yatmadığını nereden sorgulayacak ve parayı nereden alacak? SED yardımı başvurusu sorgulama nereden alınır? soruları ile ilgili herkesin merak ettiği konulara açıklık getirecek olursak;

Okuyan Öğrencilere 2021 Yılı SED Devlet Yardımları sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Sosyal Ekonomik Destek sorgulama İşlemlerinizi hemen Buradan anında yapabilirsiniz. Sorgulama da kayıt bulunamadı çıkıyorsa hak sahibiyseniz açılan sayfadan bunu görebilir, hak sahibi değilseniz ”kayıt bulunamadı” çıkacaktır.

SED Yardımı Alanlar

SED yardımı alanlar en çok merak ettikleri ”SED yardımı ne zaman yatar?” ödeme tarihleri ne zaman olduğu vb. gibi sorular oluyor.

Bakanlık tarafından yapılan SED yardımı ödeme tarihleri her ayın 8-15 tarihleri arasındadır.

SED yardımı alanlara ödemeler iki şekilde yapılmaktadır. Süreli ve geçici olarak iki şekilde verilen bu yardım şartlarını sağlayan ihtiyaç sahiplerine bu şartların oluşması sonucu verilir.

 • Süreli yardımlar: Yardım onaylandıktan sonra belirlenen süre içerisinde her ay alınmaktadır.
 • Geçici yardımlar: Bu durumda yılda 1 ya da en fazla 2 defa alınabilir.

SED Yardımı Neden Kesilir?

SED yardımı neden kesilir sorusu da çok araştırılıyor. Maddi imkanları elverişli olmayan ve ekonomik anlamda durumu kötü olan ailelere verilen bu yardım; yardımdan yararlanacak olan çocuğun ailesinin gelir düzeyi, sigortalılık durumu gibi şartlara bakılarak verildiğinde şartların değişmesi örneğin gelir düzeyinde herhangi bir şekilde düzeldiği saptanırsa Sed yardımı artık yapılmayacak yani kesilecektir.

Maddi yardım başvurusunda bulunmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için ilgili bağlantıyı tıklamanız yeterli.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Tc hakan hakan fcbk dedi ki:

  Bahar yardım bizim de yatmadı pazartesi yada 20 sine kadar hesapta olur diye tahmin ediyorum kaygılanmayın e devlette yattı görünüyorsa bu senin hesaba geçmesidir demek kesilecek olsa idi e devlette görünmez ve telefonunuza mesaj gelir iyi günler

 2. Avatar Bahar dedi ki:

  Kayseri de şef yardımı alan oldumu kaç gündür hesap boş gözüküyor

 3. Avatar Derya dedi ki:

  Kayıt bulunamadı diyor acaba herkez de aynimi

 4. Avatar Saide öztürk dedi ki:

  4 örencim var mevsimlik isçisyiz para ve kiyafet yardmi istiyorum kizlar. 13/ 14/4/yas erkek yas15/6/ yardimci olursaniz Allah sizden razi olsun

 5. Avatar Magdur dedi ki:

  Arkadaşlar bilgisi olan yardımcı olabilir mi ben bir yıllık sed alıyodum nisanda sondu bende cimerden yazdım devam etmesi için bugun eve geldiler öğrenci belgesi kira kontratı istediler bide bi evrak imzalattılar acaba 2 yıllık baglancakmı bide gelen memur dedi ki bu yardımlar geçici bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim

 6. Avatar Burhan dedi ki:

  Merhaba benim 4 tane kardeşim var babam çalışmıyor çiftçilik yapıyor. Okulla gidiyoruz. Ama Maddi durumumuz yok. Sed başvurusu nasıl yapılır.

 7. Avatar Yasemin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim okuyan 4 çocuğum var..Benim eşim çalışmıyor.Büyük oğlum hem okuyor hem de 5 aydır sigortalı olarak çalışıyor.Size sorum sigortası olup da sed yardımı alan var mı?Yani başvuru yapsak sed alabilirmiyiz..Cevap verirseniz sevinirim…

  (3/5)
 8. Avatar Sevgi dedi ki:

  İstanbul / Zeytinburnu olup yatan var mı kayıt bulunamadı diyor aradığımda 13 ünden sonra hesabına bak dendi bir akisilik olup yatmamış Olabilir mi

  1. Avatar Zeynep dedi ki:

   Bende antalya dayım kayıt bulunamıyor diyo hala

  2. Avatar Ecrin dedi ki:

   Bende İstanbul Fatih’te yım bende de aynı durum var hala yatmadı da kayıt da bulunmadı diyor

 9. Avatar Zeynep dedi ki:

  Antalya e devlette gözüken varmı hala görünmüyor

 10. Avatar Deniz dedi ki:

  İzmir mart ayı ses ödemesi kaçında yatar bilgi verirmisiniz ben ilk kez alıcam 03 15 2021 ilk ödeme diyor ama

  (4/5)
 11. Avatar Ayseee dedi ki:

  İstanbul ses ödemesi hesaplara yattı mı bilgisi olan lütfen yazabilirmi

 12. Avatar Meltem dedi ki:

  İzmir yattımi bilgisi olan varmi

 13. Avatar Zynpmrc dedi ki:

  ISTANBUL yattı

  1. Avatar Sevgi dedi ki:

   Bende istanbuldayim ama yatmadı semt olarak ayrı ayrı mı yatıyor acaba

 14. Avatar Aras dedi ki:

  İstanbul 13 guncel bu gece yada yarına yatr mı gecen ayda 13 gunceldı ama 16 sında yattı

  1. Avatar Sevgi dedi ki:

   Yattı mı acaba sizin ki

 15. Avatar Zeynep dedi ki:

  Antalya yatmamiş

 16. Avatar Zeynep dedi ki:

  Antalyada hala yatmadı e devlette kayıt bulunamadı yazıyor varmı antalyada yatan bide ilçe farkediyormu yatış sırası

 17. Avatar Halime dedi ki:

  Mersinyattı Allah razı olsun devletimizden

 18. Avatar Ecrin dedi ki:

  Merhabalar ben 2 aydır sed yardımı alıyorum İstanbul dayım hala kayıt bulunmadi diyor senelik bağlanmıştı genel bir sorun mu var acaba bilgisi olan var mı arkadaşlar

  (5/5)
  1. Avatar Serkan dedi ki:

   Ecrin hanım merhaba daha önce kayıt bulunamadı diyip aldığınız oldumu acaba Ankara kayit bulunamadı diyor hala bende ilk defa geçen ay 1180 lira almıştım bu ay hala edevllete düşmedi

   1. Avatar Ecrin dedi ki:

    İlk kez yaşadım kurumu aradım 15 ine kadar yatmaz ise sorun vardır dedi e devlet de gözükmeye bilir dediler umarım öyle olur pzrt gününe kadar bekleyeceğim bakalım

    (5/5)
   2. Avatar Ali dedi ki:

    Bana göre yatar,bi ara bana da olmuştu ama kızsa süreli,bana göre kesilmez aylık oldu için ve zaten en az 3 ay zaten yatıyor , bedava sıkıntı yapma yin

1 41 42 43