Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir? (2022 Cayma Hakkı Kanunu)

Sözleşmesi imzalanan ve onaylanan kredi nasıl iptal edilir, hesaba geçen kredi iptal edilebilir mi, kanuna göre kredi için cayma hakkı kaç gündür? bilgi alarak kredi iptali için başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir? (2022 Cayma Hakkı Kanunu)
5 Ocak 2022 12:08

Nakit ihtiyaçları için en sık kullanılan yöntemlerden biri şüphesiz ki kredilerdir. Daha çok nakit ihtiyacı durumunda veya konut alımında başvurulan krediler, bankanın değerlendirmesi ve onay vermesi sürecinin ardından hemen kullanılmaktadır. Başvurular, tercih edeceğiniz bankanın şubesinden yapılabileceği gibi internet üzerinden de yapılmaktadır. Fakat bazı nedenlerden dolayı, onaylanan veya onaylanma aşamasından olan başvurular iptal edilmek istenebilir. Hesap kapatma düşüncesi olan vatandaşların düşündüğü tek şey, onaylanan kredi iptal edilir mi? sorusudur. Şubeden veya online şekilde yapılan kredi başvuruları nasıl iptal edilir, hesaba geçen kredi iptal edilir mi, onaylanan kredi kullanılmazsa ne olur, Ziraat Bankası ve Garanti BBVA kredi iptal etme adımları ile kredi cayma hakkı kanunu hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususları sizler için araştırdık. İçeriğimizi inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Başvuru yaptığınız kredi onay aşamasındayken iptal edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken başvuru yaptığınız banka şubesine gitmek ve başvuru işlemlerinizi yapan ilgili çalışan ile görüşerek iptal etmek istediğinizi belirtmektir. Kredi bölümü çalışanı sisteme girerek kredi başvurusu iptali sağlar.

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar için pek çok kanal bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz bankanın şubesine giderek başvurunuzu yapabileceğiniz gibi, internet aracılığı ile de kredi talebinizi oluşturabilirsiniz. Şubeden ve dijital ortamdan yaptığınız başvurular değerlendirilip onaylandıktan sonra, kullanıma hemen açılmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı onaylanan ya da henüz değerlendirme aşamasında olan kredinizi iptal etmek isteyebilirsiniz. Yasal olarak cayma hakkınızı kullanarak, hiçbir masraf ücreti ödemeden, onaylanan başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Hesabınıza aktarılmamış ya da kullanılmayan paranızı, ilgili bankanın şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesaba Geçen Kredi İptal Edilir mi?

Hesaba geçen krediyi, bankanın belirlediği masraf tutarını ödeyerek kapatma şansınız bulunmaktadır. Hesaba geçen krediyi kapatmak için:

 • Henüz sözleşme imzalanmadan, iptal talebinizi bankaya bildirerek, masrafsız ve zahmetsiz şekilde işleminizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sözleşme imzalanmış ve dosyanız işleme alınmışsa hiçbir masraf ücreti ödemeden cayma hakkınızı kullanarak 14 gün içinde iptal etme şansınızı kullanabilirsiniz.

Kredi başvuru ve iptal işlemleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bunun için tercih edeceğiniz banka ile iletişime geçerek, ayrıntılı bilgi almanızı öneririz.

İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir?

İhtiyaç kredi iptal etme sürecinde, cayma hakkınızı kullanarak 14 gün içinde iptal etme işlemleri için, ilgili bankaya giderek dilekçe hazırlamanız yeterli olacaktır. İnternet üzerinden yapmış olduğunuz başvuru taleplerinizi de aynı şekilde internet hizmet kanalından iptal edebilir ve kapatabilirsiniz. Başvuru değerlendirme sürecini tamamlamış ve onaylanmış ihtiyaç kredinizi 30 gün içinde kullanmazsanız, banka sistemi tarafından hesabınız otomatik olarak iptal edilecektir.

Fakat kredi tutarınız hesabınıza geçmiş ise, dosya masraflarını ödeyerek, kredinizi kapatma şansınız yine bulunmaktadır. Çekmiş olduğunuz ihtiyaç kredinizi, vadesinden önce kapatmak için, bankanıza başvurabilirsiniz. Toplam borcunuz hesaplanarak, ödemeniz gereken tutar hesaplanacaktır. İhtiyaç kredinizi erken kapatmanız durumunda Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği kapsamında borcunuzu erken kapattığınız için faiz indirimi uygulanacaktır.

Onaylanan İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Geçerlidir?

Onaylanan ihtiyaç kredisi on dört gün boyunca iptal edilebilir. Kişi kredi kullanmaktan vazgeçebilir veya ihtiyacını giderdikten sonra yüksek faiz ödememek için kredisini kapatmak isteyebilir. Böyle durumlarda kredi kullanımı tamamlandıktan sonra cayma hakkınızı kullanarak, iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Onaylanan Konut Krediyi Banka İptal Eder mi?

Onaylanan konut krediyi bankalar, başvuru tarihinden itibaren 14 gün içinde hiçbir neden göstermeden ve masraf bedeli ödemeden hesaplarını kapatmak isteyen vatandaşların kredi işlemleri iptal ettirmek zorundadır. Onaylanan konut krediniz ilgili bankaya giderek, iptal dilekçesi oluşturmanız durumunda hesabınız iptal edilecek ve kapatılacaktır.

Konut kredisinde cayma hakkı var mıdır?

Konut kredisinde cayma hakkı, tüketicilere, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren ”Tüketicilerin Korunmasına İlişkin Kanun” ile tanınmıştır. Belirlenen süre dışında hesabınızı kapatmak isterseniz, hesap borcunuzun yanında ekstra erken kapama bedeli ödeyerek konut ihtiyacınız için açtırmış olduğunuz hesabınızı kapatabilirsiniz.

İnternetten Kredi Başvurusu İptali Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, şubeden yapılan kredi başvurularına ek olarak internet kanalı da kullanılmaktadır. Tercih ettiğiniz bankanın şubesine giderek hesap açtırıp, kredi kartınızı alabileceğiniz gibi, dijital ortam aracılığı ile de başvurularınızı yapabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan başvuruların, yine internet üzerinden iptal edilmesi mümkündür. Bunun için bankanın internet şubesini ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanarak hesabınızı iptal edebilirsiniz. Ayrıca banka şubesine giderek de cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Kredi başvurunuzu iptal etmek için dikkate alınması gereken bazı noktalar;

 • İptal edilmek istenen hesaba para giriş ve çıkışı olmamalıdır.
 • Hesap ile herhangi bir şekilde ödeme yapılmamalıdır.
 • Cayma hakkı için tanımlanan 14 günlük süreç içerisinde iptal başvuruları yapılmalıdır.
 • İptal talebi banka şubesinden yapılacaksa, cayma dilekçesi oluşturarak, yetkili kişilere verilmelidir.
 • Hesap içindeki tutar artmamış ya da azalmamış olmalıdır.

Bu hususlara dikkat ederek, sözleşme imzalanmış ya da imzalanmamış kredi hesaplarınızı iptal edebilir ve kapatabilirsiniz. Aynı zamanda hesabınız ile hiçbir işlem yapmadan da, banka sistemi tarafından 30 gün içinde hesabınız otomatik olarak kapatılacaktır.

Onaylanan Kredi Kaç Gün İçinde Kullanılmalıdır?

İhtiyaç ya da konu kredisi için başvuruda bulunan müşteriler, değerlendirme ve onay sürecini sorunsuz tamamladıktan hemen sonra hesaplarına aktarılan parayı kullanabilir. Sözleşmesi imzalanmış ve onaylanmış kredi için belirlenen kullanım süresi 30 gündür. Otuz gün içerisinde hesap üzerinden para çıkışı ya da girişi yapılmalıdır. Hiçbir işlem yapılmadığı taktirde, hesabınız banka sisteminden otomatik olarak düşürülecek ve kaldırılacaktır. Kredinizin düşmesi durumunda, artık hesabınızı kullanamayacak ve yeniden başvuruda bulunmanız gerekecektir. Başvurudan sonra kullanmak istemeyerek iptal etmek istediğiniz krediler için, cayma hakkınızı kullanarak iptal dilekçesi oluşturmalısınız. Cayma hakkı süreci 14 gün olarak belirlense de bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bankanızdan, hesap düşme ve iptal süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Onaylanan Kredi Kullanılmazsa Ne Olur?

Kredim onaylandı ama çekmedim ve kullanmadım diyorsanız, onaylanmış kredi çekilmezse ne olur? bakalım. 30 gün içerisinde banka sistemi üzerinden hesabınız otomatik olarak iptal edilecektir. Başvuru iptalinde bulunmadan da bankanız hesabınızı kapatmış olacaktır. Fakat cayma talebinizi bankaya bildirmeniz durumunda, hesap kapatma süreniz hemen değerlendirmeye alınıp en kısa zamanda sonuçlanmış olacaktır.

Onaylı Kredi Kaç Gün Sonra İptal Olur?

Onaylı kredinizden sözleşmeyi imzaladıktan sonra 14 gün içerisinde cayma bedeli olmadan vazgeçebilirsiniz. Hatta onaylanan kredinizi henüz imzalamamışsanız yalnızca telefon üzerinden bile kredi iptali talebinde bulunabilirsiniz. İmzalanmamış kredinizi telefondan iptal ettiğinizde de herhangi bir şekilde cayma bedeli ödemeyeceksiniz.

Onaylanan Krediyi Banka İptal Eder Mi?

Evet, sözleşme imzalanmış ve onaylanmış krediniz bankanız tarafından iptal edilmektedir. Cayma talebinizi, banka şubesine giderek yetkilere ya da çağrı merkezine bağlanarak müşteri temsilcisine söylemeniz yeterli olacaktır. Böylece kullanmadığınız kredinizi hiçbir masraf ödemeden iptal edebileceksiniz. Hesabınızdaki parayı 30 gün içinde çekmezseniz de banka sistemi tarafından otomatik olarak iptal edilecektir.

Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Müşteri tarafından yapılan kredi iptal başvurusu, değerlendirilmeye alınıp en kısa süre içerisinde sonuçlanmış olacaktır. Cayma hakkı kullanılan başvurular, 180 gün yani 6 ay boyunca sistem içerisinde yer almaktadır. 180 gün sonunda otomatik olarak, sistemden silinmektedir. Başvurular alındıktan sonra, banka müşterisinin kredi notunda herhangi bir şekilde değişiklik olmamaktadır. Değerlendirme şartları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kredi Cayma Hakkı Kanunu 2022

CAYMA HAKKI: 6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN UYARINCA KREDİ MÜŞTERİSİ 14 (ON DÖRT) GÜN İÇİNDE HERHANGİ BİR GEREKÇE GÖSTERMEDEN VE CEZAİ ŞART ÖDEMEKSİZİN BANKA’NIN ŞUBELERİNE BAŞVURMAK KAYDIYLA KREDİDEN CAYMA HAKKINA SAHİPTİR.

Cayma hakkını kullanan Müşteri’nin krediden yararlandığı hallerde, Müşteri anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden akdi faizi en geç cayma bildirimini Banka’ya göndermesinden sonra 30 (otuz) gün içinde geri ödemek zorundadır. 30 (otuz) gün içinde ödeme yapılmaması halinde krediden cayılmamış sayılır. Banka, cayma hakkı kullanan Müşteri’den işbu maddenin ilk cümlesinde belirtilen sürede tahakkuk eden akdi faiz ile bir kamu kurum veya kuruluşuna veya üçüncü kişilere ödenen masrafları talep edebilecektir.

Kredi Cayma Hakkı Kanunu ile Garanti Bankası, Ziraat, Vakıfbank, QNB Finansbank, Kuveyt Türk, Yapı Kredi, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Şekerbank ve diğer tüm bankalardan yapmış olduğunuz bireysel ya da konut hesapları için, cayma hakkınızı kullanarak iptal edebilirsiniz. Cayma hakkı kanununa göre;

 • Sözleşmenin oluşturulduğu tarihten itibaren, cayma hakkı süreci başlamaktadır.
 • Tüketici, anaparayı ve işlenen faizi en geç cayma bildirimine kadar, bankaya ödemek zorundadır.
 • Cayma bildirimi için belirlenen ödeme süresi 30 gün olarak belirlenmiştir.
 • Banka, hesaplanan faiz, üçüncü kişilere ödenen para ve kamu kurum için belirlenen bedel dışında, herhangi bir ücret talep etmemektedir.
 • Bu talep edilen bedeller haricinde, vatandaşlardan alınan ücretler, en geç 7 gün içinde iade edilmektedir.
 • Konut kredisi iptalinde, bankanın belirlediği masraf bedeline erken kapatma cezası eklenmektedir.

Cayma hakkı süresi dolduktan sonra da hesabınızı iptal ettirme şansınız bulunmaktadır. Hesabınıza tanımlanan tutarın hepsini, tekrardan hesabınıza yatırarak, kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak cayma hakkı süreci sonrasında gerçekleşen iptal durumlarında, ek olarak erken kapama cezası uygulanmaktadır. Bu hususları göz önünde bulundurarak hesap kapatma işleminiz gerçekleştirmenizi öneririz.

Kredi Cayma Kanunu’nu incelemek ve daha detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Bireysel Kredi İçin Cayma Hakkı Kaç Gün?

Tüketici, kredi sözleşmesinin kurulduğu tarihi müteakip 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Bireysel Kredi için cayma hakkı 14 gün olarak belirlenmiştir. 14 gün içerisine herhangi bir neden göstermeden, cezai işlem uygulanmadan ve ceza ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkınız bulunmaktadır. İptal etmek istediğiniz krediyi iptal etmek için belirlenen süre içerisinde ilgili bankaya bildirmeniz gerekmektedir.

Kredi Cayma Bedeli Ne Kadar?

Başvurusu yapılan, onaylanan ve sözleşme imzalanan kredilerde cayma hakkınızı kullanmak için herhangi bir masraf ödemezsiniz. Cayma talebinizi 14 gün içinde bankanıza bildirerek, hiçbir ücret talep edilmeden iptal başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Onaylanan hesap kullanılmaz ise, bankadan bankaya değiştiğini belirterek, hesap işletim ücretinin kesildiğini söyleyebiliriz. Hesap işletim ücretine ek olarak, müşterilerin kredi notu da düşmektedir. Sonuç olarak, onaylanmış tutar kullanılmayacak ise bu durumun bankaya bildirilmesi ve hesabın kapatılması gerekmektedir. Cayma hakkınızı kullandığınızda 30 gün içinde aldığınız anapara ve o güne kadar işleyen faizi bankaya ödemeniz gerekir

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Değerlendirme aşamasında olan ya da onaylanan kredilerinizi iptal ettirmek istediğinizde, banka şubesine giderek gişe yetkilisinden ya da çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz. Fakat iptal talebinde bulunmadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu hususları dikkate alarak başvurunuzu iptal ettirebilirsiniz;

 • Banka, hesapladığı faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenmiş ücretleri talep etmektedir.
 • Bu ücretler dışından herhangi bir bedel talep edemez.
 • Tüketici, kredinin kullanıldığı tarihten, anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede işleyen faizi ve anaparayı en geç cayma bildirimini, kredi verene göndermesinden sonra 30 gün içinde geri ödemesi gerekmektedir.
 • İstenen bu bedeller haricinde, tüketiciden alınan her türlü ücret, anapara ile tahakkuk eden faizi, bankaya ödediği tarihten itibaren 7 gün içinde, tüketiciye tekrardan iade edilmektedir.
 • Belirlenen ödeme tarihi 14 günü geçmiş ise, ihtiyaç kredilerinden, iptal edilen tarihe kadar olan faiz ve bankanın yapmış olduğu tüm masraflar bankaya ödenmelidir.
 • Masraflar tamamen kapatıldığında, hesabınız da kapatılmış olacaktır.
 • Konut kredilerinde ise bu masraflara ek olarak erken ödeme ve kapatma cezası da uygulanmaktadır.

Garanti BBVA Kredi İptal Etme Adımları

Garanti BBVA kredi iptali etmek istediğinizde en yakın Garanti Bankası’nı ziyaret edebilir ve yetkililerden iptal işlemi için destek alabilirsiniz. Ayrıca 444 0 333 Garanti müşteri hizmetlerini arayarak da kredinizin iptali işlemleri için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’ndan bulunan kredi hesabınızı iptal etmek isterseniz Ziraat şubelerini ve 0850 220 00 00-444 0 000 iletişim numaralı çağrı merkezini kullanarak, iptal etme talebinizi bildirebilirsiniz. Ziraat Bankası kredi başvuru iptali hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Bireysel Kredi Sözleşmesi‘ni okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.