Otomotiv Bayilik (Franchising) Veren Firmalar 2022

Otomotiv sektörü üzerinde ilerlemek isteyen kişiler otomotiv bayilik veren firmalardan bayilik alarak tanınmış markaların satışlarını yapabilirler.

Otomotiv Bayilik (Franchising) Veren Firmalar 2022
18 Temmuz 2022 15:01

Otomotiv sektöründe faaliyetlerine devam etmek isteyen girişimciler markası tanınmış ve sektörde yer edinerek büyüme aşamasına gelmiş firmaların yeni pazarlarda daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlayan bayilikler hakkında merak edilenleri araştırdık. Otomotiv bayilik veren firmalar, Yedek Parça Bayilik veren firmalar, oto servis bayiliği veren firmalar, TüvTürk araç muayene bayilik şartları, Fiat, Mercedes bayilik şartları nelerdir ve nasıl alınır birlikte inceleyelim.

Otomotiv Bayilik Veren Firmalar Hangileridir?

Bayilik vererek şube açtıran firmalar, belirli komisyonlar karşılığında girişimciler için bayilik vererek işyeri sahibi olmalarını sağlamaktadır. Bayilik veren firmalar içerisin de farklı sektörlerde hizmet vermekte olan firmalar bulunmaktadır. Kendi işlerini kurmak isteyen ancak marka kurulumu ve tanıtımlarında zorluk çekmek istemiyorlarsa eğer var olan ve bayilik veren firmalar ile iletişime geçerek herkes tarafından tanınan ve müşteri kitlesi hazır olan firmalara başvuru yaptıklarında daha başarılı bir girişimci olabilirler. Ancak, her firma bayilik vermiyor.

Alım satım üzerine otomotiv bayiliği veren firmalar ise şu şekildedir:

 • Otowow: Düşük Yatırım İle Yüksek gelir vadediyor.
 • Ecuchip Oto Yazılım Mühendislik: Araç yazılım sektörüne ismini veren Ecuchi̇p sektöründe lider kurumların başındadır.
 • Code Oto Ekspertiz: Tarafsız, Tam Donanımlı Ve Lider Oto Ekspertiz Kuruluşudur.
 • Bmw Bayilik: İletişime geçerek bayilik hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Otokoç Otomotiv: Bayilerine reklam, pazarlama ve bölge koruma hizmetleri vermektedir.
 • Renault: Genel Müdürlük ile iletişime geçerek bayilik başvurusu yapabilirsiniz.
 • Honda
 • Volkswagen
 • Fiat
 • Nissan
 • Mercedes
 • BMW
 • Ford, Otomotiv bayilik veren firmalardır.

Otomotiv Bayiliği Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Otomotiv bayiliği almak için gerekli şartları sağlamanın yanı sıra çok ciddi bir sermayeye ihtiyacınız olacak. İşin en önemli noktası franchise edilecek şirketin garantileridir. Bu konuda yatırım yapacakların, yeterli yatırım bütçesine sahip olmayanların yapacakları işlerin aksamasına neden olur. Birçok otomotiv firması bayilik satabilmek için 2-3 milyon TL arasında teminat istiyor. Bayinizin kurulumu ve harcanacak ekstra gereksinimler ile bu maliyet biraz daha artacaktır. Seçtiğiniz bayi ile iletişime geçerek gerekli garantileri öğrenebilirsiniz.

Otomotiv Bayilik Alma Şartları Nelerdir? Franchising Nasıl Alınır?

Otomotiv sektöründe her firma için şartlar vardır. Franchise vereceğiniz firmanın satın alma gücünden yararlanma imkanına sahip olacağınız için satışlarınız artacaktır. Bayilik almak sabit gelirli ve müşterisi olan bir yer olacağından adayların firmalara göre değişiklik gösterecek olan şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Farklılık gösterecek olan şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Ticari bir engelin bulunmaması,
 • Adayların araçlar için uygun park yerleri ve araçların güvenliği sağlamalı,
 • Merkez bayilik tarafından istenen belgelerin isteksiz teslim edilmesi,
 • Adayların çalışma ruhsatının olması,
 • Bayi açacağınız bilgenin bayilik verecek olan şirkete uygun olması,
 • Şartlara uygun bir arazi üzerinde kurulması,
 • Bayilere göre farklılık gösterilecek olan teminatı ödeme gücüne sahip olmak,

Nissan Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nissan bayiliği satın almak ve Türkiye sınırları içinde işletmek isteyen girişimciler, otomotiv bayilik sektöründe Nissan yetkili servis ağına üye olmak için başvuru formları ile Nissan resmi web sitesi üzerinden bu koşulları ve başvuru formunu sağlarlar.

Başvuru sahiplerinde aranan şartlar şu şekildedir:

 • Başvuran şirket ana sözleşmesi ile sözleşme tadillerini haiz Ticaret sicil gazetesi,
 • Başvuran hükmi şahsiyetine ait olmayan bir firma yada şahıs ise Ticaret sicili yada oda kaydı,
 • Güncel faaliyet belgesi,
 • Son tarihli imza sirküleri,
 • İmza yetkililerin nüfus kağıdı suretleri,
 • Şirket hissedarlarının ve sahiplerinin sabıka kayıtları,
 • Başvuru yapacak olan kişilerin çalışma ruhsatı,
 • Tesisin kurulacağı arsa kişiye aitse arsa tapusu kiralanacaksa kira sözleşmesi,

Yukarıda sıralamak olduğumuz evraklar eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Nissan Bayilik şartlarını detayları ile incelemek için Bayi-/ Yetkili Servis Adaylığı İçin Başvuru şartları listesinden inceleyebilirsiniz.

BMW Bayilik Alma Şartları Nelerdir?

BWM bayisi olmak istiyorsanız öncelikle Borusan Otomotiv’e başvurmalısınız. Adayların gelir durumlarına ve hangi ilde bayilik kuracaklarına bakılarak firma üzerindeki bayilikler verilmektedir. Büyük şehirlerde BMW bayisi almak zor iken, gelişen ve küçük şehirlerde bayilik almak daha kolay olacaktır. BMW bayiliği almak isteyen, çok büyük bir yatırım isteyen adaylar bayiden yatırım maliyetleri hakkında bilgi alabilirler. Tüm sorularınıza BMW iletişim adresinden cevap alabilirsiniz.

Renault Araç Bayiliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak amacı ile bayilik vermektedir. En bilinen ve en çok satan otomobil markasının bayiliğini almak istiyorsanız Renault genel müdürlüğü ile iletişime geçerek randevu almalısınız. Renault bayiliği için büyük miktarda yatırım gerektiğinden tüm il ve ilçelere verilmemektedir. Adayların birçok durumu araştırıldıktan sonra şartları sağlayan kişilere bayilik verilir. En bilinen markalar arasında yer aldığı için en karlı franchiselar arasındadır.

Ford Bayiliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ford bayiliği almak isteyen adayların öncelikle Ford’un hangi iş kalemleri için bayi olabileceğini araştırmaları gerekmektedir. Ford Otosan, kamyon satış bayiliği ve kamyon yetkili servis bayilik hizmetleri vermektedir. Bayilik başvurusu için firmanın internet sitesinde yer alan bayilik formunu doldurup e-posta adresinize gönderebilirsiniz. Ayrıca firmanın bayilerine verdiği eğitim seminerleri de bulunmaktadır.

Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu Bayiliği Nasıl Alınır?

Motorlu taşıtların trafiğe çıkabilmesi ve trafikte muayenesi olmadığı için ceza kesilmemesi için muayenelerini düzenli olarak yaptırması gerekmektedir. Bu konu alanında Türkiye’de tek yetkili ve görevli işletme olan TüvTürk bayilik vermektedir. Araç muayene istasyonu sektöründe tecrübeli ve ticaret sicilinde herhangi bir engel bulunmayan kişiler TüvTürk Bayiliği alabilirler. Bayiliği alacak olan kişilerin ortalama olarak 2 milyon 2,5 milyon kadar sermayeye sahip olması gerekmektedir. Bulunduğunuz il ve ilçede TüvTürk bayisi olmadığı durumda otomobil sektöründe bayilik almayı düşünen girişimciler için karlı bir alternatiftir.

Motorlu taşıtların yola çıkabilmeleri ve trafik muayenesi olmadığı için ceza almamaları için düzenli olarak muayene edilmesi gerekir. Türkiye’de bu alanda yetkili ve görevli tek firma olan TüvTürk bayilik vermektedir. Araç muayene istasyonu sektöründe deneyimli ve ticaret sicilinde herhangi bir engeli bulunmayan kişiler TüvTürk Bayiliği alabilirler. Franchise alacak kişilerin ortalama 2 milyon 2,5 milyon sermayeye sahip olması gerekiyor. Otomobil sektöründe bayilik almayı düşünen girişimciler için ilinizde veya ilçenizde TüvTürk bayisi olmaması durumunda karlı bir alternatiftir.

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu Bayilik Şartları Nelerdir?

TüvTürk alanında tek yetkili kuruluş olduğu ve zorunlu bir hizmet verdiği için bayilik talebi de oldukça fazladır. Bayilik alabileceğiniz bu sektör için yerine getirmeniz gereken şartlar bulunmaktadır.

TÜVTÜRK araç muayene istasyonu bayilik şartları ise şunlardır:

 • Ticaret sicili temiz olmalıdır,
 • Sektörde tecrübe sahibi olan firmalar başvuru yapmalıdır,
 • TüvTürk tarafından istenen ön ödeme banka aracılığı ile yapılmaktadır,
 • Firmanın seçtiği lokasyon arazi kurumun onayına tabiidir.
 • Başvuru ön değerlendirmesi geçilirse ön protokol imzalanır.
 • Onaylanan firma araç muayene mevzuatı kapsamında gerekli şartları sağlıyorsa ulaştırma bakanlığı tarafından izin alınmalıdır.
 • TüvTürk tarafından belirtilen teminat bedeline sahip olmak gerekmektedir.
 • Ulaştırma bakanlığı tarafından izin alan firma faaliyete başlayabilir.

Otomotiv sektörü KOSGEB tarafından destelenen bir sektördür. Bayilik almak isteyenler, destek için gerekli koşulları araştırarak KOSGEB desteklerine başvurabilir.

TüvTürk Bayiliğinin Avantajları Nelerdir?

Avantajları arasında dikkat çeken en önemli özelliği Türkiye’deki tek muayene istasyonu bayiliği olmasıdır. Trafik güvenliğinin sağlanması için zorunlu olan ve araçların trafiğe çıkma hakkına sahip olduğunu denetlenmesi için muayene yetkisi verilen TüvTürk istasyonları ve bayileri yüksek gelirler elde etmektedir. Sürekli gelir elde etmek isteyen ve gerekli teminat miktarına sahip olan büyük firmalar TüvTürk ile iş ortaklığı yaparak yatırımlarının karşılığının kısa vadelerde alıp hızlı bir şekilde kar elde edebilirsiniz.

Lassa Otomotiv Bayilik Veriyor mu?

Araç lastik firmaları arasında yer alan Lassa bayilik veriyor. Otomotiv bayilik sektöründe zorunlu ve gerekli ihtiyaçlar arasında yer alan lastik firmasında faaliyet göstermek ve lassa bayiliği satın almak isteyen girişimcilerin bayilik için firmanın resmi internet sayfası üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Bayiliğini almak istedikleri lassan için ortalama olarak 100 TL-150 bin TL sermayesi hazır olan girişimciler karlı, ayrıcalıklı ve prestijli bir işe sahip olma imkanı sağlayan büyük firmaların arasında yer aldığı için Türkiye geneli gelen bayilik tekliflerine olumlu bakmaktadır.

LASSA Bayilik Şartları Nelerdir?

Bridgestone ve Sabancı işbirliği ile kurulmuş bir firmanın bayisi olmanın avantajlarından bayilik almak isteyen girişimcilerden aranan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Ticari sicilinizin temiz olması,
 • Bayilik için yeterli bir sermayeye sahip olmalısınız,
 • Nerede bayi açacağınızı ve bölge hakkındaki gerekli bilgileri lassa firmasına aktarmalısınız.
 • Kişisel bilgilerini firma ile doğru bir şekilde paylaşmalısınız.
 • Talebiniz bayi yetkilileri tarafından incelendikten sonra size olumlu yada olumsuz sonuçlar bildirilecektir.
 • Bayilik açmak istediğimiz il yada ilçe bayinin şartlarına uygun bir bölge ise sizinle hemen iletişime geçilecektir.
 • Bayiliğiniz onaylandıktan sonra belirli bir sermaye sahip olmalısınız çünkü firma sizden bayiliğinizi onayladıktan sonra belirli bir oranda lastik almanızı isteyecek.
 • Sorunsuz bir tedarik süreci yaşarsanız kolay ve hızlı satış yapabilirsiniz.

Lassa bayiliği almak isteyen kişiler firmanın resmi web sitesi üzerinden başvuru formunu doldurabilir.

Code Oto Ekspertiz Bayilik Fiyatları Ne Kadardır?

Türkiye geneli bayilik veren firmalar arasında yer alan Code oto ekspertiz bayiliği alabilmek için 300 bin TL aralığında bir sermaye gerekmektedir. Dünya genelinde ikinci el araç alım ve satımlarda en çok tercih edelin ülkelerden biri olan Türkiye’de ikinci el araçlara yönelik ekspertiz hizmetleri de üst seviyede bulunmaktadır.

Code ekspertiz bayilerinin vermiş olduğu hizmetle ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Arıza testi,
 • Süspansiyon testi,
 • Fren testi,
 • Yanal kayma testi,
 • Motor performans testi,
 • Boya kaporta testi,
 • Alt kontrol.

Firmadan alınan bayiliğin ardından verilen hizmetlerden alınan ücretler üzerinde %50 kar oranı bulunmaktadır. Bu kapsamda ortalama çalışan bir bayilikte yapılan yatırımın kazanç elde etme süresi ortalama olarak 1 yıl olarak görülmektedir.,

2022 Noter Ücret Tarifeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Oto Bakım Bayilik Veren Firmalar Nelerdir?

Otomotiv sektörünün yanında oto bakım sektörü de oldukça ilgi gören bir sektördür. Bayiliklerini alarak yada kendiniz bir şirket oluşturarak bu işi yapabilirsiniz. Bulunduğunu bölgeye göre açacağınız oto yıkamanın az olması kazancınızı artıracaktır. Ancak, fazla olsa bile sizin açacağınız yada bayiliğini alacağınız firmanın kapsamlı olması ve talep görmesi de size kazanç elde ettirecektir.

Oto Bakım Bayilik Veren Firmalar ise şu şekildedir:

 • Auto Analiz Oto Ekspertiz,
 • Haypak Oto Havlu,
 • Pehlivan Stop Far Temizliği,
 • Globowax Bayilik Franchise,
 • DRY Car Care,
 • Kawax oto yıkama,
 • Mobil oto kuaför,
 • Mothers Car Care,
 • Carwinmax,
 • Vizlo oto bakım ve temizlik,
 • Schöller Oto bakım ürünleridir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.