Yaşlı Bakım Merkezleri ve Özel Huzurevi Fiyatları 2022 (GÜNCEL)

Huzurevi ücretleri zamlandı mı? Ülkemizde her geçen yıl huzurevlerine ve yaşlı bakım merkezlerine olan talebin artması ile birlikte sizler için içeriğimizde lüks huzurevi fiyatlarına, yaşlı bakım evi fiyatlarına ve gündüz bakım evi ücretlerini detaylandırdık. Huzurevi kimleri kabul eder, devlet huzurevi ücretli mi? hemen bilgi alabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Merkezleri ve Özel Huzurevi Fiyatları 2022 (GÜNCEL)

Türkiye’nin en iyi huzurevlerini araştıranlar için hem devlet huzurevi fiyatları, hem özel huzurevleri fiyatları hem de yaşlı bakım evi fiyatları hakkında bilgileri detaylandırdık. Birçok huzurevi ve yaşlı bakım evi fiyatları değişiklik gösterse de özellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon huzurevi fiyatları 2022 yılında ne kadar olacak, daha fazla bakım hizmeti isteyenler için lüks huzurevi ve özel huzurevi fiyatlarını araştırdık.

Belli bir yaş sınırını aşmış, demans, Alzheimer, felç ve koah gibi hastalıkları olan yaşlılar kendilerine bakmakta zorlandığı gibi ailelerinden ya da akrabalarından da birçok nedenden kaynaklı destek göremediklerinden huzurevlerine başvurmaktadır. Başvuru yapmadan önce Özel Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi Fiyatları 2022 yılında ne kadar olduğu merak edilmektedir. İşte Özel Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi Fiyatları 2022 güncel listesi..

Özel Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi Fiyatları 2022

2022 yılında Özel huzurevi fiyatları 1.500 TL ile 19.500 TL arasındadır. Özel huzurevleri ve yaşlı bakım evleri fiyatları kurumlar tarafından belirlenmektedir. Özel huzurevi ve yaşlı bakım merkezleri fiyatlarını belirleyen faktörlere bağlı olarak her bakım merkezi için değişiklik göstermektedir.

İstanbul Huzurevleri Fiyatları 2022

Huzurevi fiyatları İstanbul için 1.500 TL-7.000 TL aralığında değişmektedir. Belirtmiş olduğumuz fiyat aralıkları ortalama olup, merkezin sunmuş olduğu hizmetlere ve konforuna göre değişiklik gösterecektir!

İstanbul ilinde Özel Huzurevleri yaşlı bakım merkezlerinin taban ücreti 1.322,34 TL+ KDV olarak belirlendi. Tavan ücretinin uluslararası turizmi de göz önünde bulundurarak: 19.500 TL + KDV ve senelik artış ise %14 artış olarak belirlenmiştir.

Huzurevi tavan ve taban fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Yıllık üyelik aidatı fiyatı: Taban 78,74 TL-Tavan 650 TL
 • Sağlıklı yaşlılar için gündüz bakım hizmet fiyatı: Taban 86,46 TL-Tavan 650 TL
 • Alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri fiyatı: Taban 91,69 TL-Tavan 650 TL
 • Evde bakım hizmet fiyatı: Taban 1.609,38 TL-Tavan 19.500 TL
 • Temizlik hizmet ücreti: Taban 144,31 TL-Tavan 650 TL
 • Teknik hizmeti ücreti: Taban 144,31 TL-Tavan 650 TL
 • Hemşire refakat günlük ücreti: Taban 207,01 TL-Tavan 255,63 TL
 • Hemşire refakat 1 saatlik ücreti: Taban 62,10 TL-Tavan 84,46 TL olarak belirlenmiştir.

Ankara Huzurevi Fiyatları Ne Kadar?

Ankara özel huzurevi fiyatları ortalama olarak 5.000 TL ile 15.000 TL’dir. Yaşlıların ihtiyaçları doğrultusunda fiyatların değişeceğiniz belirterek ücret tarifesi için kurumlar ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

Ankara ilinde Özel Yaşlı Hizmet Merkezlerinde 2022 yılında uygulanacak ücret artışı, güncel TÜFE-ÜFE verileri, sosyal ekonomik koşullar, personel, beslenme, kira, ısınma, onarım, cari gider vb. giderler ile özel kuruluş temsilcilerinin talepleri de göz önünde bulundurularak %8 KDV hariç olmak üzere: Taban 1.322,34 TL, Tavan 12.000 TL olarak belirlenmiştir. Kuruluşta 01.01.2022 tarihinden önce kalmakta olan yaşlılar için artış oranı %20olarak sınırlandırılmıştır.

Yaşlı bakımevleri, kişinin durumuna bağlı olarak 2 merkez üzerinden hizmet vermektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, yani özel bakıma ihtiyaç duymayan yaşlılar genellikle huzurevlerini tercih etmektedir. Fakat tedavi ve özel ilgi gerektirenler ise yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilmektedir. Bu merkezlerde ekstra olarak tedavisi olmayan, zihinsel engelli ya da özel bakıma muhtaç olan yoksul ve kimsesiz yaşlılar için, bakım merkezlerinin hizmetleri doğrultusunda fiyatları da değişiklik göstermektedir. Yaşlı bakım evi fiyatları 2022 yılında özel huzurevi fiyatlarına oranla vermiş olduğu hizmetler karşılığında daha yüksek olacaktır. Devlet yatalak hasta bakım evleri yaşlıların tüm sorunları ile ilgilendikleri için ücretlendirmeye yansıyacaktır.

İzmir Güncel Huzurevi Fiyatları 2022

İzmir huzurevi fiyatları ortalama olarak 4.000 TL ile 10.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir. İzmir’e bağlı Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Güzel bahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar ve Urla ilçelerinde hizmet veren özel huzurevlerinin fiyatları değişiklik göstereceğinden en net fiyat bilgisini bakım merkezlerinden alınmalıdır.

Daha detaylı bilgi için huzurevleri ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Huzurevi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Özel huzurevlerinin bakım hizmet ücretleri her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği’ne göre belirlenir. Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezlerinin çalışma saatleri gündüz yarı zamanlı ve tam zamanlı olmak üzere iki şekilde sağlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı huzurevi başvuru yöntemleri şu şekildedir:

 • Bakıma muhtaç yaşlı yakını olanlar ücretsiz olarak hizmet alabilmek için öncelikle e-Devlet üzerinden T.C Kimlik numarası ile Huzurevleri Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine Yerleşme Talebi Ön Başvurusu yapmalıdır.
 • Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl müdürlüklerine bağlı huzurevlerinde yaşlı yakınlarının bakımlarını yaptırabilirler.
 • Aylık özel huzurevi fiyatlarına 7/24 konaklayan yaşlılara özel sunulan oda, yatak, yemek, temizlik, güvenlik ve sağlık bakımı giderleri dahildir. Birçok kuruluş özel huzurevi fiyatına dahil olmak üzere misafirlerine tesis içi ve tesis dışı aktivitelere katılım imkanı da sağlamaktadır.

Peki bu imkanlara karşılık özel (lüks) ve devlet huzurevi fiyatları ne kadardır? inceleyelim.

Lüks Huzurevi Fiyatları Ne Kadar?

2022 yılında lüks huzurevi fiyatı 5.000 TL ile 19.500 TL aralığındadır. Lüks huzurevlerinde, normal bakım merkezlerine oranla çok daha fazla hizmet verildiğinden, lüks huzurevi fiyatları da normaline göre daha fazla olacaktır. Daha fazla özen ve sınırsız hizmet ile 7/24 hizmet veren lüks huzurevi fiyatları ortalama olarak verilmiştir.

Özel huzurevlerinin fiyatları kurum tarafından belirlenir. Özellikle lüks denilen huzurevlerinde fiyatlar 10.000 TL – 19.500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Huzurevlerinin fiyatları belirlenirken minimum ve maksimum fiyatlar yıllık olarak ilan edilir. Kurumlar, minimum ve maksimum fiyatları dikkate alarak kendi fiyatlarını belirleyebilirler.

Özel, devlet ya da lüks huzurevleri fiyatları ya da şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için kurumlar ile iletişime geçmenizi öneririz.

Devlet Huzurevi Fiyatları 2022

Devlet huzurevi fiyatları 2022 yılında taban fiyatları ve tavan fiyatları olarak belirlendi. İstanbul ilinde Huzurevi ve yaşlı bakım merkezleri taban fiyatı %20 artış ile 1.322,34 TL+KDV, tavan fiyatı ise 12 .000 TL+KDV olarak belirlenmiştir. Huzurevi fiyatlarına uygulanan KDV ise %8’dir. Temizlik ve teknik hizmetler için taban ücret: 144,31 TL+KDV, tavan 780 TL+KDV olarak açıklanmıştır.

Belirlenen bu fiyat aralıkları bulunduğunuz İstanbul ilinde tercih edeceğiniz bakım evi merkezine göre değişiklik gösterebilir.

Huzurevi İçin Nereye Başvurulur?

Huzurevi başvurusu yapmak için, SHÇEK yani Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bizzat başvuru da bulunabileceğiniz gibi SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ya da kurumun genel müdürlüğüne de yapılmaktadır. Huzurevi başvurusu kişinin kendisi ya da yakınları tarafından da yapılmaktadır.

Bakım Evinde Kimler Kalabilir?

Bakım evinde, 60 yaş üstü, evde bakımı yapılamayan, hastanede yatırılamayan kişiler kalabilirler. 60 yaş üstü bakıma muhtaç kişilerin yaşlı bakım evlerinde fiziksel ve psikolojik olarak terapi desteği verilmektedir. Bulaşıcı sağlık problemi olmayan, alkol veya madde bağımlılığı bulunmayan kişiler yaşlı bakım evlerinde ya da huzurevlerinde kalabilirler.

Huzurevine Kabul Şartları Nelerdir?

Huzurevine kabul şartları şu şekildedir:
Bulaşıcı hastalığın olmaması.
Alkol ve madde vb. bağımlılığın olmaması.
Tuvalet ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilir olmak.
Akıl sağlığının olmaması.
60 yaşından büyük olmak.
Üzerine kayıtlı taşınır ya da taşınmaz malın olmaması.
Sosyal ve ekonomik anlamda ihtiyaç sahibi olmak.
Dul ve yetim aylığı almıyor olmak.
SGK tarafından aylık emekli maaşının alınmaması.
Bakmakla yükümlü olunan kişilerin olmaması. (Eş, çocuk ve akrabanın olmaması.)

Huzurevlerine Kaç Yaşından Büyükler Kabul Edilir?

Huzurevlerine 60 yaş altı huzurevine kabul edilmezken, 60 yaş üstü kişiler kabul edilir.

Huzurevi ücretleri ne kadar?

2022 yılında Huzurevi ücretleri illere göre değişmektedir. Ortalama olarak 1.000 TL ile 10.000 TL arasındadır.

Gündüz Bakım Evleri Ücretli mi?

Devlet yaşlı bakım evi ve huzurevleri 60 yaşını doldurmuş kişiler için ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan ve hiçbir şekilde kendi adına devlet kurumlarından maaş alamayan yani geliri olmayan, ayrıca dul ya da yetim aylığı da almayan, SGK tarafından da emekli olmayan, mal varlığı bulunmayan vatandaşlar gündüz bakım evlerinden ücretsiz olarak faydalanmaktadır.

Yaşlı Bakım Hizmet merkezlerinin Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Her yıl sonunda yapılan ücret tespiti komisyonundan belli olan Yaşlı Bakım Hizmet merkezlerinin yeni ücret tarifesine belirlenir. Yıllık üyelik aidatı, sağlıklı yaşlılar için gündüz bakım hizmeti, alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri, evde bakım hizmeti ücreti, temizlik hizmet ücreti, teknik hizmeti, hemşire refakat günlük ve 1 saatlik hizmetlerinin taban ve tavan ücretleri güncellenerek kamuoyuna duyurulur.

Özel Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Fiyatlarını Belirleyici Faktörler Nelerdir?

Türkiye’nin en iyi huzurevleri fiyatlarını belirleyen faktörler şu şekildedir:

 • Odadaki yatak sayısı,
 • Sağlık durumu hastanın yatalak ya da ayakta tedavi edilebilir olması,
 • Fizik tedavi ücretleri,
 • Hasta bezi ücreti,
 • Hastanın akıl sağlığı yönünden Alzheimer, demans durumu,
 • İlaç ve hastane ücreti,
 • Sağlık harcamaları,
 • Bakım merkezinde doktor ya da hemşirenin olup olmadığı,
 • Merkezde yer alan yaşlı sayısı,
 • Sunulan hizmet kalitesi,
 • Huzurevinin konumu,
 • Oda içerisinde TV’nin ya da telefonunun olup olmaması gerekmektedir.

Huzurevleri ve yaşlı bakım fiyatları, yaşlıların yerleştiği kurumların vermiş olduğu bu hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Özellikle bakım merkezlerinin hangi şehirde yer aldığı ve merkeze uzaklığı gibi durumlar da fiyat aralıklarını değiştirecektir. Kısacası; yaşlı bakım merkezi ve huzurevi fiyatları kişini hasta olup olmadığına, hastalıklarının türüne, kullanmış olduğu ilaçlara ev uygulanması gereken tedavilerin masraflarına bağlıdır.

Bu bilgilerin yanında İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa illerinde ki Yaşlılara Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar hakkında araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Hüseyin Hüseyin dedi ki:

  Ssk emeklisi 83 yaşinda alzaimer hastasi bir annemiz var şeker hastasi ayni zamanda biz devlet den bu konuda nasil bir yardım alabiriz bu tip hasta yaşlilar için bir kurumu varmıdır bu konuda nasil yol izlemeliyiz bilgi verebilirseniz seviniriz saygılarımla

error: Content is protected !!