Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranı 2023

Arazi alım kredisi mi çekmek istiyorsunuz? Tarlanızın tapusunu kullanarak veya vadeye böldürerek artık bu krediye sahip olmak çok kolay!

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranı 2023

Ziraat bankası arazi alım kredisi hesaplama, tarla kredisi faiz oranları 2023, tarla tapusuyla kredi almak, Vakıfbank tarla alım kredisi, taksitli tarım destek kredisi faiz oranları, KOSGEB tarla kredisi, sübvansiyonlu kredi, ziraat bankası tarımsal kredi faiz oranları gibi bir çok konuyu sizin için araştırdık.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar tüketicilere arazi satın almak için gereken sermayeyi sağlamada yardımcı olmak amacıyla çeşitli finansal teknikler ve avantajlar sunmaktadır. Bunlar arasında tarımsal üretim yapılmasına olanak sağlayacak imara açık veya imarsız arazilerin alımına yönelik gerçek üreticilere sunulan kredi hizmetleri de bulunmaktadır. Bankalar bu konuda tüzel kişilerin ihtiyaç duydukları sermayeyi üreticiye çabukça ulaştırmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda tarla vasfına sahip arazilerin alımına yönelik yatırımcıları çekmek ve tarımsal üretime katkı sağlayarak işletmelerin büyümesini desteklemek için özel fırsatlar sunmaktadır.

En önemli konulardan biri ise, arazinin imara açık olup olmadığı ve imara açık olmadığında neyin ipotek olarak verileceği büyük bir önem arz eder. 

Arazi Alım Kredileri kapsamında:

 • Hisseli tarım arazilerindeki hisse paylarının diğer hissedarlar tarafından satın alınmasına,
 • Hisseli, parsel olmayan arazilerin satın alınmasına,
 • Bitişik arazilerin satın alınmasına yönelik olarak arazi alım kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Ziraat bankası  bu kredinin yanında Sübvansiyonlu kredi imkanları ile arazi almak isteyen çiftçilere sağladığı faiz destekleri ile aylık çok düşük faiz oranları ile kredi kullandırıyor. İki farklı şekilde kullandırılan arazi alım kredilerinden sübvansiyonlu kredinin detaylarını inceleyecek olursak;

Ziraat bankası arazi alım kredisi hesaplama için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sübvansiyonlu Kredi İle Arazi Alın!

Sübvansiyon devletin ”karşılıksız destek” verdiği kredi çeşididir. Peki sübvansiyonlu kredi kullanım şartları nedir? gelin beraber inceleyelim.

Ziraat bankası iki şekilde arazi alım için kredi verdiği biliyoruz. Ziraat bankasının tarla almak isteyen müşterileri için sağladığı kredilerin faiz oranı en düşük olanı 6 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan Cumhurbaşkanı karar ile uygulayacağı faiz desteği ile verilen sübvansiyonlu kredi olanağıdır.

Kredi Konusuİndirim Oranı
(Yatırım Kredisi)
Kredi Üst Limiti
Arazi Alımı (birleştirme)25%5.000.000 TL
Sübvansiyonlu Kredi İle Arazi Alın

Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Arazi Alım Kredisi Hesaplama

Ziraat bankası Cumhurbaşkanlığı kararına göre; arazi alım kredisinin faiz desteği %25 olacaktır kredi için belirlenen üst limit ise 5.000.000 TL‘dir. Yatırım döneminde uygulanacak olan bu faiz desteğinin hesaplaması ise aşağıdaki gibidir:

Faiz indirim kararı kapsamında banka tarafından belirlenen yıllık %14 cari faiz oranı için devlet faiz desteğinden yararlanarak Arazi alımları için faiz oranları yıllık %1,16 faiz desteği alarak böylece oldukça düşük faizlerden yararlanacaktır. Bu şekilde faiz desteği ile birlikte bu oran aylık %0.87 oranına denk gelmektedir.

%0,87 faizli arazi alım kredisinin hesaplaması ise şu şekilde olacaktır:

Kredi TutarıFaiz OranıVadeAylık TaksitToplam Ödeme
50.000 TL%0,8760 Ay1.073,21 TL64.392,57 TL
100.000 TL%0,8760 Ay2.146,42 TL128.785,14 TL
150.000 TL%0,8760 Ay3.219,63 TL193.177,71 TL
200.000 TL%0,8760 Ay4.292,84 TL257.570,27 TL
Ziraat Bankası Sübvansiyonlu Kredi Hesaplaması

Tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve bu kapsamda devlet tarafından destek verilecek sübvansiyonlu krediyi kullanan çiftçilere işletme kurmak veya genişletmek için devlet destekli arazi alım kredisi ve sübvansiyonlu kredi kullanma durumu ortaya çıkar. Gerçek ve tüzel kişiler bu krediye başvuru yapabilir. Devlet çiftçinin genişlemesi ve gelişmesi için bu desteği sağlamaktadır. bu krediye Ziraat bankası tarafından başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Sübvansiyonlu kredi çekmek için gerekli belgeler ise şunlardır:

 • T.C Kimlik kartı veya aslı
 • ÇKS/Çiftçi Belgesi (e-Devlet üzerinden belgenize ulaşabilirsiniz)
 • Alınacak Olan Tarlanın Tapu Belgesi
 • Kullanacak Olan Kişiye Karşılık Teminata İlişkin Belgeler
 • 3 Aylık Mali Gelir Tablosu
 • Borcu Yoktur İbareli Resmi Yazı.

Dilerseniz tarımsal üretime dair faiz açıklaması mevzuatını inceleyebilirsiniz.

ile sübvansiyon kredisine başvuru gerçekleştirebilirsiniz. En yakın Ziraat bankası şubesinden detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arsa Alım Kredisi Hesaplama 2023

Ziraat bankasından bireysel tüketici kredisi kullanarak arazi alımı yapabilirsiniz. En fazla 24 ay vade süreli %1,89 faiz oranı ile kullanabileceğiniz kredinin örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık Kredi Ödeme TutarıToplam Kredi Ödeme Tutarı
50.000 TL24 Ay% 1,892.610,73 TL62.657,48 TL
100.000 TL24 Ay% 1,895.221,46 TL125.314,97 TL
150.000 TL12 Ay%1,8914.088,29 TL169.059,52 TL
200.000 TL12 Ay%1,89 18.784,39 TL225.412,69 TL
Ziraat Bankası bireysel ihtiyaç kredisi il arazi alım kredisi hesaplama

Tarla Alım Kredisi Veren Bankalar 2023 Güncel

Tarla kredisi çekecek tüketici ya da yatırımcıların 36 aydan 120 aya değişen vadelerde kredi kullanabilmesi mümkündür. Hesaplama yaparken ilk olarak kredi çekilen bankanın faiz oranları ele alınır. Ziraat bankası arazi alımları için Kararname kapsamında sübvansiyonlu kredi ve arsa alım kredisi olarak ihtiyaç finansmanı olarak farklı faiz oraları ile kullandırdığı görülmektedir. Sonrasında kar payı ve dosya masrafları, ipotek gösterilecek yerin ücretleri ve sigorta masrafları da eklenir.

Örneğin: 100 bin TL’lik arsa alımı için ihtiyaç kredisi kapsamında 36 ay vade ile %1,89 faizli her ay 2.753 TL gibi bir ödeme planı ortaya çıkıyor. Bunun gibi Ziraat Bankasından arazi alım kredisi çekiyorsanız detaylı tüm bilgileri şubelerinden alabilir ve başvurabilirsiniz.

Tarla Kredisi Faiz Oranları 2023 Güncel

2023 güncel tarla kredileri için bankaları ve faiz oranlarını sizin için güncelledik.

Ziraat bankası tarla kredisi faiz oranları, Türkiye iş bankası, Şekerbank, TEB bankası arsa kredisi faiz oranları aşağıdaki gibidir:

 • TEB BANKASI: 3 aydan 36 aya kadar olan faiz oranı %3,70 (Alınacak olan tarlanın değerinin en fazla %60 kadar)
 • ZİRAAT BANKASI: 12 aydan 36 aya kadar olan faiz oranı %1.79 (Kredi ile alınacak tarlanın en fazla %50 kadar)
 • ZİRAAT BANKASI: Sübvansiyonlu arazi alım kredisinin faiz oranı aylık %0,87,
 • TÜRKİYE İŞ BANKASI: Faiz oranı 12 ay ve 60 aya kadar %1,95 (Kredi ile alınacak olan tarlanın değerinin %50 kadar) Detaylar.
 • ŞEKERBANK: satın alınacak tarlanın veya bahçenin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi verilir. Kredinin detayları ile ilgili en net bilgi Banka şubelerinden alınmalıdır.
 • ALBARAKATÜRK: Tarla değerinin % 100’üne kadar tamamına krediyi % 2,35 kar oranı ile kredi veriyor.

Arazi alım kredisi veren bankaları ve faiz oranlarını sizin için yukarıda belirttik. Dilerseniz şubelerden veya web sitesi üzerinden başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

VakıfBank Tarla Alım Kredisi
Tarla Kredisi Faiz Oranları

Tarla Tapusuyla Kredi Almak Hiç Bu Kolay Olmamıştı

Yüksek miktarlı krediler için bankalar vatandaşlara farklı bir sistemle ipotekli kredi gibi seçenekler sunabiliyor. Sahip olduğunuz daire, arsa, tarla, araba gibi mal varlıklarınızı bankalara teminat olarak gösterip, talep ettiğiniz krediyi çekme imkanınız ortaya çıkıyor. Bu krediler 12 ay ve 60 ay arasında vade ile verilebiliyor. Örneğin; Ziraat bankası tarla ipotekli kredi alımı için bireysel finansman desteği olarak ihtiyaç kredisini sizlere sunuyor. Tarlanızın veya ipotek göstermek istediğiniz mal varlığınızla bankaya başvuru yapabilirsiniz. Evraklarınızı tamamladığınız ve belgelerinizi teslim ettiğiniz de olumlu olan sonuç sonrasında vade farkını belirleyip, işlemlerinizi tamamladıktan sonra kredinizi 2 gün içerisinde alabilirsiniz.

Bu kredileri veren bankaları sizler için yukarıda belirtmiştik, dilerseniz herhangi birine başvuru yapabilir ve kredinizi alabilirsiniz.

KOSGEB Tarla Kredisi

Kosgeb destekli bir çok kredi seçeneği bulunmaktadır. Yalnızca iş kurma kredisi değil bir çok alanda kosgeb destekli krediler verilmektedir. Bunlar seracılık, solucan gübresi üretimi, şirketlere verdiği destekler, arıcılık ve bal üretimi, kadınlara yönelik verilen bir çok kredi seçeneği vardır. Ancak devlet desteği ve yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar dışında şu an için kosgeb tarla kredisi desteği bulunmamaktadır. Arsa kredisi için bankalardan tüm bilgileri alıp başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

VakıfBank Tarla Alım Kredisi

Ziraat bankasının sübvansiyonlu kredisi kullanmak için yeterli koşulları sağlayamayanlara için ikinci adres her zaman Vakıfbank olacaktır. Vakıfbank tarla alım kredisi, çiftçi desteği için vatandaşlara bir çok imkan ve kredi seçeneğiyle önümüze çıkmaktadır. Bu yüzden bu bankaya halk arasında çiftçinin halinden anlayan banka denmektedir. Gelelim Vakıfbank’ tan tarla kredisi almak için neler yapmanız gerektiğine.

Öncelikle, %1,55′ den başlayan faiz oranı ile 60 aya kadar vade ve çiftçiye uygun esnek ödeme seçenekleriyle başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Peşinat ödemeden taksitli ödeme avantajından faydalanabilirsiniz. Finansman desteğinizle özel taksit seçeneği yaptırabilir ve bütçenizi planlayabilirsiniz. Kredinizi 3 ay ödemesiz veya 3 ayda 1 kere ödemeli alabilirsiniz. Faiz oranı %1.55 oranında bankaların size en yakın şubesini ziyaret ederek hesaplatabilirsiniz. Taksitlerinizi ödeyemediğiniz durumlarda ise ipotek gösterebilirsiniz. Dilerseniz istenilen belgelere yazımıza devam ederek göz atabilir ve evraklarınız ile bankaya giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik Belgesi
 • Gelir Belgesi veya Diğer (kira, mevduat hesap cüzdanı vs.)
 • Mal Müdürlüğü Tarafından Hak Sahibi Olduğunuza Dair Kaşeli, İmzalı, Tebligatın Aslı
 • Arazi İçin Yapılan Başvuru Bedelinin Ödendiği Banka Dekontu veya Örneği

Bu belgeler ile Vakıfbank’tan tarla alım kredisine başvuru sağlayabilirsiniz.

Sübvansiyonlu Kredi
Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Taksitli Tarım Destek Kredisi Veren Bankalar

Taksitli tarım desteği kredilerini veren bankaları ve faiz oranlarını sizin için derledik. Tarım kredisi veren bankalar; Ziraat bankası, Denizbank, Şekerbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, TEB bankası ve Yapı Kredi olarak biliniyor. Belirtilen bankalar bir çok tarımsal ihtiyaç için çeşitli ödeme planları çıkarıyor. Tarım destek kredisi veren bu bankaların hangileri olduğuna bakacak olursak Banka Adı ve Kredi Ürün Adına göre Taksitli Tarım Destek Kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Şekerbank Tarımsal İşletme Kredileri
 • Ziraat Bankası Taksitli Tarım Destek Kredisi
 • Denizbank Tarım Kredisi
 • İş Bankası Tarım ve Çiftçiye Özel Krediler
 • QNB Finansbank Tarım ve Çiftçi Kredileri
 • Vakıfbank Tarım Bankacılığı
 • TEB Çiftçiye Özel
 • Akbank Tarım Bankacılığı Kredileri
Yorumlar

 1. Avatar of Şahin ülgü Şahin ülgü dedi ki:

  5 hissenin 4 veriyor 1 satmıyor 4 hisseynen arazi kredisi kullana bilirmiyim

 2. Avatar of ümit üçok ümit üçok dedi ki:

  aynı parseldeki yerin kalanını almak istiyorum .diğer yarısını önceden almıştım.örnrk 4 dönüm yerin 2 dönümü benim diğer 2 dönümü almak istiyorum.