Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2021 (2 Yıl Ödemesiz)

Tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler için devlet destekli tavuk çiftliği hibe destekleri verilmektedir. Devlet tarafından yapılan bu hibe desteklerinin şartları bulunmaktadır. İşte tavuk yetiştiriciliği planı yapan çiftçiler için TKDK tavuk çiftliği desteği ve Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi detayları!

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2021 (2 Yıl Ödemesiz)

Ziraat Bankasından Devlet destekli olarak verilmekte olan faizsiz ve düşük faizli tavuk çiftliği kredisi çekerek, siz de salma tavukçuluk yapabilir, çiftlik kurabilir, ördek, kaz, hindi yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu yapabilirsiniz. Yine TKDK yumurta tavukçuluğu desteği ile tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hibe destekleri sayesinde yumurta ticareti gibi bir çok sektörde para kazanabilirsiniz. Bu yazımızda etlik tavuk çiftliği maliyeti 2021 yılında ne kadardır, Ziraat Bankası tavukçuluk kredisi nasıl alınır, tavuk çiftliği projesi kar zarar gelir gider analizi, yumurta etlik prefabrik tavuk çiftliği maliyeti ne kadardır, tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır? sorularını yanıt verdik. Ziraat bankası faizsiz tavuk çiftliği kredisi ve TKDK tavuk çiftliği desteği ve çok daha fazlası içeriğimizde yer almaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Nelerdir?

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğnameye göre Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tavuk çiftliği kurulumu için 2 farklı kategoride kredi verecekler. Bu krediler;

 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği,
 • Damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak adlandırılmıştır.

Mevzuat gereğince Devlet tavukçuluk kredisi çekmek isteyen vatandaşlara bu başlıklar altında 2 farklı kredi verilmektedir. Bu krediler ise damızlık kanatlı üretimi yapacak kişilere verilen yatırım kredileri ve işletme kredileridir.

 • Yatırım kredileri; damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi yapmak kaydıyla kuluçkahane, gübre işleme tesisi, yapımı ve tadilatını, biyogüvenlik önlemleri, yem deposu, silosu, ilgili alet ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.
 • İşletme kredileri; yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ile bu hayvanların yem, ilaç ve diğer işletme giderlerini kapsar.

Bu teşviklerden yararlanmak isteyenler kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği alanında Ziraat bankasına doğrudan başvuru yapabiliyor.

Tavuk yetiştiriciliği yapmak ve ürünlerinden faydalanmak isteyen çiftçiler, tavuk çiftliği desteğini 2021 yılında alabiliyor. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenlerin araştırdığı tavukçuluk kredisi nasıl alınır şartları nelerdir konuları detaylarını ele aldık.

Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat bankası kanatlı hayvancılık (tavuk, hindi, bıldırcın, kaz, ördek, devekuşu vb. ile yumurta, et,vb. sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredileri işletme belgesi olan gerçek ve tüzel kişilere başvuru imkanı sağlanıyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası ‘Hayvancılık ve kanatlı sektörü’ kapsamında çiftlik nakit desteği vermektedir. Bu kapsamda kanatlı hayvancılık yani tavuk, hindi, bıldırcın, kaz, ördek, devekuşu gibi kanatlı hayvanlar ile yumurta, et, damızlık hayvancılık için çiftlik kurmak istiyorsanız yatırım kredi fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Başvuruları Ziraat bankası şubelerine bizzat giderek yapabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerine bağlanarak başvuru aşamalarını kolaylık gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Ziraat Bankası Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi alabilmek için banka tarafından istenen evraklar ile birlikte istenen tüm şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar hem alınacak tavuk sayısına ve işletme kapasitesine göre belirlenen şartlardır ve çiftçilerden de bazı şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Tavukçuluk Kredisi Devlet Desteği Başvuru Şartlarını sektörlere göre aşağıda belirttik.

Tavukçuluk Kredisi Devlet Desteği Başvuru Şartları

Ziraat bankasından devlet destekli tavukçuluk kredisi alabilmek için aşağıda ki şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir.

1)Başvuru yapanlar Kanatlı sektörü kapsamında kredi alabilmek için:

 • Etlik piliç yetiştiriciliği için asgari 10.000 adet;
 • kaz, ördek, hindi için asgari bin adet; bıldırcın için asgari 2000 adet;
 • Deve kuşu için asgari 50 adet ve üzeri kapasitelerde işletme kuran veya kurulu işletme kapasitesini asgari bu kapasitelere çıkarmak şartıyla üreticilere kanatlı hayvan yetiştiriciliği kapsamında yatırım ve işletme kredisi kullandırılır.

Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği sektöründe karar kapsamında,

2)Damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi kullanabilmek için:

Tavuk, yumurta ve piliç yetiştiriciliği yapacak işletmeler için her dönem asgari; Etlik piliç yetiştiriciliğinde Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde Hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde ,Deve kuşu yetiştiriciliğinde üretim yapılması veya yapılacak olan kapasite miktarı aşağıda ki gibidir;

 • Damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • Damızlık yumurta tavuğu 10.000 adet,
 • Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet,
 • Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet,
 • Damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10.000 adet,
 • Damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde 100 adet asgari hayvan bulunması gerekmektedir.
 • Bu kapasitelerde işletme kurulması veya kurulu işletmelerin kapasitelerinin asgari bu kapasitelere çıkarılması şartıyla işletme ve yatırım kredisi kullandırılır.

Yurtiçi veya yurtdışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ve bu hayvanların yem ve diğer işletme giderlerini kapsar. Devlet destekli tavukçuluk kredisi alınmak istenecek olan hayvanların fatura ve/veya sağlık sertifikalarında damızlık büyük ebeveyn (grand parent stock), ebeveyn (parent stock) oldukları belirtilmesi gerekmektedir.

Ayrıca damızlık hayvanların;

 • Damızlık büyük ebeveyn (grandparentstock),
 • Damızlık ebeveyn (parentstock) olduklarını gösteren ve ispatlayan sağlık sertifikası ve alım faturası istenir.

Bu sektörlerde faaliyet göstermek için bu şartları sağlamanız durumunda Ziraat Bankası ve diğer tüm bankalardan bu sektör için de kredi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ da çekmek istediğiniz krediye faiz indirimi uygulayarak düşük oranlarda faiz almaktadır. Ziraat bankasından kredi almak istediğiniz tüm bankalar tavuk çiftliği kurmak için, salma tavukçuluk, piliç yetiştiriciliği, organik yumurta tavukçuluğu ve benzeri krediler için faiz, komisyon, dosya masrafı, sigorta vb. giderleri de almaktadır. Bu kapsamda hesaplamaların iyi yapılması gerekmektedir. Sonrasında size en uygun kredi veren bankaları tercih etmelisiniz.

Ziraat Bankası ve TKK Yumurta veya et üretiminde kullanılacak civcivlerin üretimi için geliştirilmiş sürüyü oluşturan kanatlıları, yani damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliğine işletme ve yatırım dönemlerinde sıfır faizli tavuk çiftliği kredisi verecek.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi İçin İstenecek Belgeler

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi 2021 yılında başvuru sürecinde talep edilecek evraklar şu şekildedir:

 • ÇKS Belgesi
 • İşletme belgesi (kanatlı hayvan yetiştiriciliği için işletme belgesi almak için tıklayınız.)
 • Nüfus cüzdanı
 • Gelir beyanı
 • Tarımsal işletmesini teşvik edici bilgiler
 • Karşılık olarak gösterilecek teminata ilişkin belgeler
 • Bilançoya göre faaliyet gösteren işletmelerden son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosudur.

Sıfır Faizli İşletme ve Yatırım Kredileri Limiti

Kanatlı sektörünü Devlet %25 faiz desteği vermektedir. Kanatlı sektörü için Ziraat ve TKK’ne başvuru yaparak (damızlık için) 5.000.000 TL üst limitli krediden SIFIR FAİZLİ olarak yararlanabilirsiniz.

Resmi gazete’ de yatırım dönemi için uygulayacağı sübvansiyon oranları %25 işletme için %50 olduğu ve aranan şartları sağlamaları durumunda bu sübvansiyon oranlarının %55 ve %80 olarak uygulanacağı görülmektedir.

Bunun haricinde diğer bir kredi ise damızlık yetiştiriciliği dışında kalan hayvancılık türleri için veriliyor. Bu kredinin limitleri ve faiz oranları ise şöyle;

 • Yatırım döneminde yarı yarıya (%25) faiz indirimi
 • İşletme döneminde ise %50 faiz indirimi

uygulanmaktadır. Yani çiftçimiz diğer tavukçuluk faaliyetleri için Ziraat Bankası’ndan %50 ve %25 oranında faiz indirimli kredi çekebilecektir. Aşağıdaki görselde Resmi Gazete’den alınan indirim oranları yer almaktadır.

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2021 (2 Yıl Ödemesiz)

Başvuran çiftçinin hangi dönemde olduğu talebi sonrasında kredi teamüllerine göre banka tarafından belirlenecektir.

Tavuk yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan kredinin faiz oranı hesaplaması şu şekilde yapılacaktır.

Yatırım Dönemine: %25 faiz desteği ile senelik %12,78 aylık ise %1.065 faizli kredi kullandırır.
İşletme Dönemine: %50 faiz desteği ile yıllık %8,52 aylık da ise bu oran %0.71 oranında olacak şekilde banka çiftçilerimize kredi kullandırmaktadır.

Bu faiz oranlarına yukarıda yer alan nitelikler/özellikler de var olup eklendiğinde ise;

 • Yatırım dönemine en fazla %55 faiz indirimi ile senelik %7.65 aylık ise %0.63,
 • İşletme dönemine ise en fazla %80 faiz indirimi ile yıllık %3.40 aylık ise %0.28 faiz oranlı kredi kullandırılmaktadır.

Damızlık yetiştirici ve işletmecilerine ise %75 faiz desteği Hesaplaması

Kanatlı sektörü damızlık kümes hayvanları yetiştiriciliği için verilecek olan kredinin üst limiti ise 10 milyon TL’ dir. Yatırım ve işletme dönemlerinde %75 oranında faiz indirimi yapılacaktır.

Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi Hibe Şartları 2021 (2 Yıl Ödemesiz)
Damızlık yetiştirici ve işletmecilerine ise %75 faiz desteği Hesaplaması

Damızlık yetiştirici ve işletmecilerine ise %75 faiz desteği ile aylık %0.35 faizli kredi verilir.

5 Sene Vadeli %75 Faiz Destekli Olarak Aylık %0.35 Faizli Damızlık Tavuk Kredi Hesaplaması
MİKTARAYLIK ÖDEMETOPLAM MALİYET
50.000 TL944,48 TL56.668,74 TL
75.000 TL1.416,72 TL85.003,07 TL
100.000 TL1.888,96 TL113.337,43 TL
125.000 TL2.361,20 TL141.671,73 TL
150.000 TL2.833,43 TL170.006,16 TL
200.000 TL3.777,91 TL226.674,88 TL
250.000 TL4.722,39 TL283.343,51 TL
275.000 TL5.194,63 TL311.677,82 T
300.000 TL5.666,87 TL340.012,23 TL
350.000 TL6.611,35 TL396.680,84 TL
400.000 TL7.555,83 TL453.349,52 TL

Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği Hibe Desteği TKDK

TKDK tarafından tavuk çiftliği kurmak veya hayvancılık sektöründe faaliyet göstermek isteyenlere destek verilmektedir.

Yumurta tavukçuluğu destek kapsamındadır. Yumurta üretiminde aktif olan ve aşağıdaki şartları karşılayan sadece mevcut tarımsal işletmeler, kapasitelerini artırmamak şartıyla uygundurlar.

 • Tesislerinde ve ekipmanlarında yenileme ihtiyacı bulunan veya,
 • Tesislerini, yerleşim bölgelerinden uzak bir alana taşıyanlar yumurta tavukçuluğu destek kapsamında HİBE DESTEĞİ alabilirler.

TKDK tavuk çiftliği proje destekleri olarak 18-65 yaş arasında her Türk vatandaşı kümes hayvanı yetiştiriciliği hibe teşviklerinden faydalanabilmektedir. Tavuk çiftliği devlet desteği 2021 yılında belirlenen hibe şartları ise şu şekildedir:

 • (ÇKS) Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı bulunmak. ÇKS kaydınız yok ise ÇKS belgesi çıkartma içeriğimizi inceleyerek hemen kaydınızı oluşturabilirsiniz.
 • Hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olmak.
 • İşletme belgesinin olması,
 • 3 yıl süre ile hayvancılık ile uğraştığını belgelemek veya Tarım ile ilgili bir Yüksekokul mezunu olmak (veterinerlik, doktora vb.)
 • Diğer özel şartları taşımak gerekmektedir.

Tavuk çiftliği hibe destekleri 2021 yılı hibeleri sayesinde tavuk çiftliği kurmak isteyen çiftçiler %80 oranlarında desteklerden faydalanabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl 30 bin lira kümes hayvanı yetiştiriciliğine hibe veriyor. Proje kapsamında başvuru şartlarını taşıyan, kırsal kesimde yaşan gençler, projelerini onaylatarak hibe alabiliyorlar. Devlet verdiği desteği 3 yıl boyunca takip ediyor ve 3 yıl sonra yapılan yatırımın tümü çiftçinin oluyor.

SÖYLEMEZSEK OLMAZ; Bu iş için illaki 500 bin lira değerinde büyük bir çiftliğe ihtiyacınız yok! Prefabrik tavuk çiftliği de başlangıçta işinizi görebilir.

Tavuk Çiftliği KOSGEB Desteği Var mı?

1.000 tavuk yer alan etlik çiftlik ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ve sonrasında kazandıracağı miktar birebir aynı değildir. Bu kapsamda tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır sorusunun cevabı görecelidir. TKDK tavuk çiftliği desteği vermektedir. KOSGEB’in ise bu konuda herhangi bir desteği yoktur. KOSGEB hem tavuk çiftliği hem de hayvancılık sektörünün hiçbirine destek vermez.

tavuk çiftliği kredisi
Kosgeb Tavuk Çiftliğine Destek Verir mi?

Kosgeb tarafından canlı hayvan alımı için kredi verilmemektedir. Bu sebeple, konu hakkında bilgi sahibi olmayan web sitelerinde yayınlanmakta olan, KOSGEB, hayvancılık kredileri, Kosgeb hayvan alımı için kredi, hayvan almak için KOSGEB kredisi, gibi haberlere itibar etmemenizi tavsiye ederiz. KOSGEB tarafından sadece iş kurmak isteyenlere destek verilmekte olup, bu yardım da sadece destekten ibarettir.

Sermayesi olmayan ancak hayvancılık yapmak isteyenlere verilen teşviklerden bahsederken, çiftlik kurmak isteyenlere rehberlik mahiyetinde bilgiler vereceğiz.

KOSGEB hayvancılık alında yapılan bir çok ticari faaliyeti desteklemektedir. Bu desteklerden bir tanesi de tavukçuluk üzerine kurulan ticarethanelerdir. Yumurta yada damızlık veya canlı olarak ürettiğiniz kümes hayvanlarını dolayısı ile kurum tarafından hibe alarak pazarlayabilirsiniz.

KOSGEB Tavukçuluk Alanındaki NACE Destek Kodları:

NACE KODU SEKTÖR ADI
46.23.02Canlı kümes hayvanları (tavuk, hindi, vb.) toptan ticareti
46.33.02Yumurta ve yumurta ürünleri toptan ticareti
47.29.11Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda yumurta perakende ticareti
47.81.13Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla şarküteri ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta perakende ticareti (seyyar satıcılar hariç)
KOSGEB Tavukçuluk Alanındaki NACE Destek Kodları:

Yukarıda yer alan bütün sektörler için kuracağınız işletmeler için KOSGEB’den aranan şartları sağlamanız halinde hibe alabilirsiniz.

Yumurta Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak İçin Gelir-Gider Analizi Yapın

Tavuk çiftliği kurmak isteyenlere hizmet veren birçok firma tarafından anahtar teslim tavuk çiftlikleri kurulmaktadır. Projenin firmaya teslim edilmesini müteakiben bazı firmalar tarafından, tavuk çiftliği kredisi ve hibe teşviklerinin alınması içinde gerekli başvurular ve projenin bu kapsamda hazırlanmasına yönelik işlemler yapılmaktadır.

Kanatlı Kümesi Yatırım Maliyeti Ne Kadar?

Tavuk çiftliği maliyeti, kurulacak olan çiftlik alanının büyüklüğüne ve kullanılacak olan ekipmanların kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Kanatlı kümesi yatırım maliyeti çiftliği kuracak kişinin harcamalarına bağlı olarak farklılık göstereceğinden net maliyet bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Fakat tavuk besiciliği yapmak isteyen bir çiftçinin ortalama olarak 20.000 TL ile 100.000 TL arasında bir yatırım yapması gerekmektedir.

Örneğin; 20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti bir olmayacaktır. Çiftlik için satın alınması gereken çitlerin sayısı ve kalitesi, kümes hayvanlarının türü, yemlerin fiyatları ve çok daha fazlası maliyet oranlarını arttıracaktı.

20.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ile 50.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyetini ve sonrasındaki kazancını değerlendirmektedir. Etlik tavuk çiftliği ve yumurta tavuk çiftliklerinin maliyetleri, yumurta yetiştiriciliğinin etlik tavukçuluktan %30 oranında fazladır. Hazır projeleri indirip sıfırdan temin etmek yerine, hazır kurulum yapan firmaları ziyaret ederek tavuk çiftliği projelerini inceleyebilirsiniz.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Maliyeti

Tavuk Çiftliğiniz için Prefabrik tavuk kümesi yaptıracaksanız, aşağıdaki ortalama prefabrik tavuk kümes fiyatlarını inceleyebilirsiniz;

 • 500 hayvan kapasiteli tavuk çiftliği 40.000 TL -50.000 TL,
 • 1.000 tavukluk kapasiteli prefabrik tavuk kümes maliyeti yaklaşık 55.000 TL – 65.000 TL,
 • 2.000 kapasiteli prefabrik tavuk çiftliği ortalama 90.000 TL- 120.000 TL,
 • 5.000 tavukluk prefabrik tavuk çiftliği maliyeti 275.000 TL- 325.000 TL
 • 20.000 veya 30.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti 550.000 lira – 1.000.000 lira arasında olmaktadır.
 • 50.000 kapasitesi olan bir tavuk çiftliği ise 1.400.000 TL ve üzeri olmaktadır.

Anahtar Teslim Tavuk Çiftliği Fiyatları

Kümesli yumurtalık tavuk çiftliği için kurulum maliyeti için ortalama anahtar teslim fiyatları aşağıdaki gibidir;

 • 500 tavuk kapasiteli çiftlik anahtar teslimi yaklaşık 40.000 lira- 45.000 lira olacaktır.
 • 1.000 tavuk kapasiteli yumurtalık tavuk çiftliği 70.000 lira- 80.000 lira
 • 2.000 yumurta tavuğu kapasiteli 150 bin TL- 175 bin TL
 • 3.000 kapasiteli çiftlik 220.000 TL – 275.000 TL
 • Çadırdan kurulum yapmak, prefabriklere göre fiyatları daha ucuza denk gelmektedir.

Yine Tavuk çiftliği yerine kaz yetiştiriciliğine  yapmak isteyenler Kaz Çiftliği nasıl kurulur? içeriğimizi inceleyerek Tarım ve Orman Bakanlığı’nın en son yayınladığı 500 adet kapasiteli kaz kümesi projesinin yatırım maliyeti hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Kaz Çiftliğine %75 Hibe Veriliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı Kaz yetiştiriciliği yatırımlarını desteklemektedir.

Bakanlık;

 • En az 1.000 adet damızlık kaz veya
 • En az 500 adet ticari kaz için sahip işletmelerde yeni kümes yapımı ve alet-ekipman alımına %75 hibe desteği vermektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar Listesi

Ülkemizde bazı bankalar tavuk çiftliği için kredi vermektedir.

 • Akbank
 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Qnb Finansbank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası (faiz indirimli)

Tavuk çiftliği açmak isteyen çiftçiler Ziraat Bankası’ndan faizsiz tavuk çiftliği kredisi alabilirler.

Salma Yarka Tavukçuluk Fiyatları

Afyon yarka üzerinden satışa sunulan 70-75 Günlük yarka fiyat listesine göre

 • Lohman Brown 25 TL
 • Tinted 25 TL
 • Nick Brown 25 TL
 • Atak-s 25 TL
 • Ligorin 25 TL
 • Lohman Sandy 25 TL

Kümestenal ve Sahibinden.com üzerinden satılık kümes hayvanlarının ilanlarını inceleyebilirsiniz. Eğer salma tavukçulukta ısrarlı iseniz Devlet Destekli Salma Tavukçuluk Kredisi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kümes Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ruhsatsız tavuk çiftliği olanlara, bu hayvancılık işletmelerine yapı kullanım izni verilmediğinden yukarıda açıklanan TKDK ve KKYDP kapsamında hiçbir şekilde destek alamayacaklardır. İnşaat dışında makine, ekipman desteklerinden de yararlanamazlar. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz yerde Belediyelere başvurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kümes ruhsatı alabilmek için;

 • Belediyelere giderek yatırım yerine dair ön görüş alınır. Elektrik su bağlantıları, yerleşim yeri alanları veya köy mücavir alanları içinde yer alıp almaması önemlidir.
 • Belediyeye başvuruda bulunurken yazılı dilekçe, uygulama krokisi, tapu fotokopileri götürülür.
 • Daha sonra belediye proje imar planı uygunluğunu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, İl Sağlık Müdürlüğü gibi kurumlardan görüş alınmaktadır.
 • Daha sonra, olumlu dönüş alındığında bu çiftliğe ait statik, mimari, elektrik, sıhhi tesisat projeleri çizdirilerek zemin etüdü hazırlanır.
 • Hazırlanan projenin bir sureti İl Tarım Müdürlüğü’ne sunulur ve mimari proje alanlarının onayı istenir.
 • Ziraat mühendisleri hayvan refahı, hijyen koşulları, gübre yönetimi şartları kontrol edilir.
 • Tarım il Müdürlüğü’nün onayı ile belediye ruhsatı onaylar ve projeler imzalanır.
 • Belediyeye ruhsat harcı ödenerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Yorumlar

 1. Avatar of onur fidan onur fidan dedi ki:

  arkadaşlar merhaba 21 yaşındayım ve akdeniz bölgesinde seracılığın yüksek oranda yapıldığı hayvan çiftliklerinin neredeyse hiç yapılmadığı bir noktada tavuk çiftliği yumurta üretimi yapmak istiyorum .gerekli yatırımı nasıl alabilirim?

 2. Avatar of Tuğrul Tuğrul dedi ki:

  Arkadaşlar bende manisadan bende düşünüyorum bu iş şöyle ki eskiden köyde tavuklarımız vardı çok yem yerdi artık büyüdük şimdiye kadar başka işlerde kendime ait olmayan yerde çalıştım kendi işimi kurayım diyorum tavuk ve yumurta sektörü pazarlama konusunda pek bilgim yok ufak çaplı 1.000 tavukla başlasam inşallah önümüzü görebiliriz bu yolda …

 3. Avatar of ahmet akyıldız ahmet akyıldız dedi ki:

  ab nin türkiyede tavukçuluğa hibe ve destegi varmı ,varsa sartları ?? devletin belirlediüi kırsal kalkınma illerinde hibe ve kredi ne şekilde,ayrıca ab nin öncelikli ülkeleri gürcistan ve moldovadaki turk yatırımcıya hibe ve destegi ne şekildedir..

 4. Avatar of Hasan kılıç Hasan kılıç dedi ki:

  Arkadaşlar bende bu işe girmek istiyorum sermayem var sadece kredi için bana yardımcı olursanız sevinirim ınstagram hesabım

 5. Avatar of Tolga durmaz Tolga durmaz dedi ki:

  Projem onaylı ve yerim var şuan da 300 bine ihtiyacım var düşük faizli kredi istiyorum

 6. Avatar of Serkan Serkan dedi ki:

  Merhaba teşviklerle ilgili iletişime geçmek isterim iletişim No verirmisiniz

 7. Avatar of Enis Enis dedi ki:

  Sefa kardeşim sen nerdesin ve yaş kaç? Ben de bu işi çok yapmak istiyorum ama güvenilir adam bulmak çok zor

 8. Avatar of Eniss Eniss dedi ki:

  Arkadaşlar bende bu işi yapmak istiyorum..yeterli sermayem yok..yanıma ortak arıyorum

  1. Avatar of Ercan Ercan dedi ki:

   Beraber bu işi yapabiliriz

 9. Avatar of mustafa mustafa dedi ki:

  Tufan bey bi sosyal medya hesabınız var mı nasıl iletişime geçebiliriz sizinle , biz de Doğu bölgesindeyiz , genç girişimciler olarak böyle bişey düşünüyoruz

 10. Avatar of Aram Aram dedi ki:

  bana buradan ulaşmanı istiyorum. Esen kal

  1. Avatar of ahmet ahmet dedi ki:

   50.000 kapasiteli etlik piliç çiftliği kurmak istiyorum sermayem yok kredi ve devlet desteği ile bunu gerçekleştirebilir miyim. kredileri sadece veterinerlik bölümden mezun olanlara veriyorlar bana kısa bir bilgi genel olarak verebilirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 11. Avatar of Arif Demir Arif Demir dedi ki:

  Sefa bey irtibata geçelim Manisa Salihli de çiflik kuruyorum

  1. Avatar of Ender Ender dedi ki:

   Arif bey irtibata geçebilir miyiz. Bende manisada yaşıyorum. Fikir alış verişi yapabiliriz.

 12. Avatar of Tufan Tufan dedi ki:

  Bursada 2 donum içinde suyu olan tarla aldım elektrik 100 metre yakında tavuk serası alacağım araştırıyorum ilk etapta 500 tavukla başlayacağım işi bilmediğim için yanımda çalıştıracağım yardimcim yaklaşık 12 yıl tavuk çiftliğinde çalışmış egerki yumurta satacak piyasa bulursam ekonomik yönde istikrarlı olursa yandaki 3 tarlada satılık yaklaşık 20 donum yer daha farklı şekilde yapmayı düşünüyorum en önemli faktör yem giderleri ben onunda çaresini buldum 10 günde 1 kg yemden yaklaşık 8 kg yem üreten sistemi kendi cabalarimla yaptım yaklaşık 1 yıldır deniyorum ben bu işi yapacağım yaptıkça paylaşacağım egerki kâr marjı varsa herkes kazansın

 13. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Sefa erzincanda yapiyoruz ciflik işi küçük capta gelip gorebilirsin beraber calisabiliriz ama bilmedigin bir ise girme derim bence insanlar artik dürüstlük ten ziyade birbirirnin ustunden rant yapmaya calisan bir baskasinin emegini nasil calarim diye düşünen aciz insanlar haline geldiler sanki dünya da baki kaliciymisiz gibi yinede bu işi biz severek yapiyoruz sende istersen gelip görüp snada bi hisse ayirarak bizimle calismani isteriz hayirli Ramazanlar

 14. Avatar of Sefa Sefa dedi ki:

  Sevgili Abilerim Ben bu Tavuk işine Çok meraklıyım açıkçası çiftçilik işine çok meraklıyım Ama beslemedir şudur felan anlamam ama dağıtımdır.Sahiplenmedir düşüncesiyle Güvenilir Dürüst Hak yemeyen Abilerimle Çalışmak isterim Yani Kısacası onlar işi kurucak telefonlaşacaz İstanbuldan her türlü yardımcı olmak isterim Dürüst samimi doğru insan kısacası kardeş arayan varsa mail adresimden ulaşabilirler.Kalın sağlıcakla Hayırlı Ramazanlar

 15. Avatar of Ali Ali dedi ki:

  Sa merhaba benim corumda 10 donum arazim var evi var icinde suyu elektrigi var ciftlik arazisi yanima ortak ariyoeum tavuk gaz hindi farketmez isten anliyosaniz maddi durum iyiyse ortak olalim is kuralim

  1. Avatar of İlhan İlhan dedi ki:

   Ali bey konuşalım mi bende Çorum dayim.

 16. Avatar of Taylan Taylan dedi ki:

  Merhabalar Yüksekovaya gezen tavuk çiftliği kurmak istiyorum 10000 TL gibi düşük Bir bütçeye sahibim. Yaklaşık 1500 gezen tavuk ataks çiftliği kurmak için ne gibi müracaat yapılır

 17. Avatar of sedat mutlu sedat mutlu dedi ki:

  ziraatbankası hep insanları kandırıyor ben tavuk çifligi kurmak için gittim bankaya birtane suratsız müdür var kredi vermiyor bunların yüzünden yatırım yapamıyoruz

 18. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Ben aydın lıyım iş kurmak istiyorum ortaklık olur dürüst kişiler yardımcı olurmu

 19. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Ben aydınlı yım maddi gücüm yok evliyim ortak ılık yapacak kişiler arıyororum yardımcı olursanız sevinirim

 20. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Bir işim olmasını istiyorum tavukculuktan iyi anlarım Mersin silifkede yaşıyorum tavuk çifliğini açmak istiyorum şuan işsizim gelirim yok ailemi geçindirmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 21. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Mersin silifkede yaşıyorum durumum yok işsizim tavuk çifliğini açmak istiyorum hayvancılıktan iyi anlarım yardımcı olursanız sevinirim

 22. Avatar of Çağdaş Çağdaş dedi ki:

  Bu işi bende yapmak istiyorum tarla kiralayıp bu işe baslamak istiyorum ama benim sadece tarlayı kiralayacak param var

 23. Avatar of enes teknekay enes teknekay dedi ki:

  merhaba kolay gelsin irtibata geçebilirseniz sevinirim. bende bu işe girmeyi düşünüyorum

error: Content is protected !!