Ziraat Bankası Yem Kredisi 2022 (Çiftçilere Faizsiz YEM Müjdesi)

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi 2022 hakkında detaylı tüm bilgiler yazımızda.

Ziraat Bankası Yem Kredisi 2022 (Çiftçilere Faizsiz YEM Müjdesi)

Çiftçilik yada hayvancılık ile ilgilenen ÇKS’ye kayıtlı vatandaşlara Ziraat Bankası 2022 yılında 18 ay vadeli faizsiz yem kredisi vermektedir. 1 buçuk yıl vadeli olarak verilecek olan faizsiz yem kredisini tarımsal alanda yem giderlerini karşılamak vb. ihtiyaç duyduğunuz her alanda kullanabilirsiniz. Tarımsal alanda yapılan işlerde en çok gerek duyulan finansman desteğinde dönemsel olarak 2 yıl vadeli ve faizsiz olarak verilmektedir. İhtiyaç duyduğunuz krediniz için bankalardan başvuru yaparak dönemsel olarak 2 yıl ödemesiz dönemli Ziraat Bankası faizsiz yem kredisi erteleme imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi 2022

Yayımlanan mevzuata göre gereği tohum, gübre, mazot gibi ürün giderleri için destek sağlanmaktadır. Üretim maliyetleri ve satış fiyatları sürekli artan bu ürünlerde geçtiğimiz yıllarda fiyatlarda belirli oranlarda indirime gidilmiştir. Ayrıca devlet tarafından belirlenen tutarlarda da çiftçilere devlet desteği sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir tanesi de devlet destekli olarak verilen yem kredisidir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi
Ziraat Bankası Yem Kredisi

Ziraat Bankası tarafından hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetleri verilen krediler ile desteklenmektedir. Bu kredilerin ana para tutarlarına devlet faiz desteği sağlanır. Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’ de yayınlanan tebliğname ile tarımsal işletmelere, belirlenen konularda düşük faizli kredi kullandırılmaya başlanmıştır. Uygulanan bu destekler devam ederek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol gereği sunulmaktadır.

Ziraat Bankası yem alımları için gerçek ve tüzel kişilere kredi veriyor. Ancak tarımsal krediler 7 yıl vadeli ve yıllık yüzde 17,04 faiz oranı (% 50 sübvansiyonlu besicilik ve süt hayvancılığına aylık 0,71, damızlık düve yetiştiriciliğine %75 sübvansiyon ile aylık 0,35 faiz oranları) ile veriliyor.

2022 yılında da Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilerimize kredi verilecek ve bu kredi düşük faizli olacaktır. 

Büyükbaş Hayvan Yemi Fiyatları 2022 listesinden birçok markanın yem fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası 18 Aylık Yem Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından çiftçilere sunulan yem kredisinin faiz oranları anaparaya eklenerek verilmektedir. Yem kredisinin faiz oranları devlet tarafından desteklendiği için faiz oranları diğer kredi türlerine göre daha düşüktür. Hesaplamalarda yapılan yıllık faiz oranları %17,04 aylık kredinize yansıyacak faiz oranı ise %0,71’dür. Faiz oranları anaparaya eklendiği için kişiler tarafından faizsiz olarak algılanmaktadır. Yem kredisine uygulanan %50 devlet faiz desteği ile uygulanmaktadır.

Aşağıdaki tabloda 18 aylık yem kredisine uygulanacak faiz oranları ile hesaplamaları tablo üzerinde gösterdik:

18 Ay Vadeli %0.71 Faiz Oranlı Yem Kredisi Hesaplama

Kredi MiktarıVade SüresiFaiz OranıAylık ÖdemeToplam Ödeme
10.000 TL18 ay%0,71601,60 TL10.828,85 TL
20.000 TL18 ay%0,711.203,21 TL21.657,70 TL
30.000 TL18 ay%0,711.804,81 TL32.486,55 TL
40.000 TL18 ay%0,71 2.406,41 TL43.315,39 TL
50.000 TL18 ay%0,713.008,01 TL54.144,24 TL
Kredi Miktarı Vade Süresi Faiz Oranı Aylık Ödeme Toplam Ödeme
60.000 TL18 ay %0,71 3.605,64 TL64.901,39 TL
70.000 TL18 ay %0,71 4.206,57 TL75.718,38 TL
80.000 TL 18 ay %0,71 4.807,51 TL86.535,24 TL
100.000 TL 18 ay %0,71 6.009,39 TL108.169,07 TL
18 Ay Vadeli %0.71 Faiz Oranlı Yem Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru Sorgulama

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilecek olan faizsiz yem kredisi için başvurular kabul edilmeye başlamıştır. Başvurular banka şubeleri aracılığı ile yapılacaktır. Krediden yararlanmak isteyenlerin Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olmaları gerekmektedir. Gerekli evraklar ile başvuru yapan çiftçilerimizin finansman durumları banka tarafından incelenecektir.

Gerekli şartları taşıyan çiftçilerimiz kredilendirilecektir.

Ziraat Bankası’ndan yem kredisi talebinde bulunan çiftçiler başvuru sonuçları en fazla 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Kredinin onay işleminin durumu ile ilgili bilgileri 444 00 00 çağrı merkezinden yada Ziraat Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan yem kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Kredi çiftçilerimize yüzde 0 faiz ile verilecektir.
 • Kredi 180 gün (6 ay) vadeli olarak verilecektir.
 • Kredi başvuruları banka şubeleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne yapılacaktır.
 • Çiftçilerimizin ÇKS kayıtlarının olması gerekmektedir.
 • Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi olan çiftçilerimize kredi verileceğinden dolayı Kooperatif üyeliğinizi tamamlayınız. 

Yem Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Banka şubelerine giderken yanınızda bulundurmanız gereken evrakların listesi aşağıdaki gibidir. Ancak bu evraklar banka şubelerine göre değişebileceği gibi, banka finansman durumunu yetersiz gördüğü müşterilerinden kefil ya da teminat talep edebilir. Başvuru formunu doldurduktan sonra banka şubesine bu evrakların ibraz edilmesi ile başvuru işlemi tamamlanacaktır.

 • T.C. kimlik belgesi
 • ÇKS kayıt belgesi
 • Varsa Vergi Levhası
 • İşletmeyi teşvik edici belgeler (Tapu fotokopisi, kira kontratı gibi)
 • Hayvanların küpe numaraları
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerde 3 yıllık bilanço ve gelir tablosunun yer aldığı belge gerekmektedir.

Yem kredisinden yararlanmanın en kolay yolu ipotektir. Sahip olduğunuz hayvanların küpe numaraları üzerinden teminat göstermeniz durumunda, hayvanlara sigorta yapmak durumunda kalabilirsiniz. Çünkü hayvanların ölmesi ya da telef olması gibi sebeplerin yaşanması durumunda çiftçinin mağdur olmaması adına bir takım önlemler alınacaktır. Bu da ek maliyet demektir. Bu sebeple ipotek olarak arazi gibi taşınmaz mal varlıklarını göstermeniz gerekmektedir.

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın yanı sıra yem alımları için finansman sağlayan pek çok banka şubesi vardır. Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin tek farkı devlet tarafınca yapılan düzenlemelere konu olmasıdır. Şartları sağlayan çiftçilerimiz başvuru için gerekli evraklar ile Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapabilirler. Faizsiz olarak verilen bu kredilerden yararlanmak için hayvancılık faaliyetlerine aktif olarak bulunduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Tabi sizde verilen ödemeyi de yine büyükbaş yada küçükbaş hayvanlar için yem alımlarında kullandığınızı da belgelemeniz gerekiyor.

Kredi başvurusu kabul edilen çiftçilerimizin ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Ödeme vadeleri, taksit tutarları çiftçilerimizin bütçelerine göre belirlenmektedir. Ziraat Bankası tarafından verilen krediler için üreticilerimize ödeme konusunda çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Gelir durumunuza göre ödeme planı hazırlatınız. 

Tarım Krediden Faizsiz Kurban Vadeli Yem Kredisi

Tarım Kredi’den besiciye nefes aldıracak kampanya. Ülke tarımının öncü kuruluşu TarımKredi, geniş dağıtım kanalı ve örnek çalışmalarıyla üreticileri desteklemeye devam ediyor. Yetiştiricilerin Kurban Bayramı öncesi yem ihtiyaçlarının faizsiz olarak karşılanması amacıyla kampanya başlatıldı. Faizsiz 45 Gün vadeli yem kredisi başvuruları TKK ‘ya yapılacak.

Ziraat Bankası Yem Kredisi 2022 (Çiftçilere Faizsiz YEM Müjdesi)

Tarım Kredi’ den 250 Milyon Lira Faizsiz Yem Kredisi Müjdesi

Tarım Kredi iştiraki Tarım Kredi Yem AŞ. iş birliğiyle üreticilerin kısa vadeli yem ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla faizsiz yem kredisi kampanyası başlatıldığı açıklandı. Kampanya kapsamında, hayvancılık yapan Tarım Kredi ortağı üreticilere 2 ay vadeli faizsiz hayvan yemi kredisi imkanı sağlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çiftçilerimiz yem alımları için faizsiz kredilerden yararlanabilecek.

2 Ay Vadeli 250 Milyon Lira Faizsiz Hayvan Yem Kredisi Şartları 2022

Tarım Kredi yem AŞ. ile yapılan ortaklık kapsamında başlatılan kampanya ile faizsiz kredi kullanan ortaklara 2 ay süreyle hiçbir kredi maliyetinin yansıtılmayacak.

Tarım Kredi Yem markalı büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik karma hayvan yemleri 60 güne kadar faizsiz olarak kredilendirilecek.
Kampanyadan tüm kooperatif ortakları kendilerine tanımlanmış kredi limitleri dahilinde yararlanabilecek.

Süt üreticileri ve besiciler için can suyu niteliğinde olan bu kredi çerçevesinde ortaklarına faiz, vade farkı ve benzeri herhangi bir maliyet yansıtılmayacaktır. Yine bu krediden yararlanmak için TARSİM şartı da bulunmamaktadır.
Başlatılan bu kampanya ile 2022 yılı içinde Tarım Kredi ortaklarına 250 milyon lira tutarında faizsiz finansman desteği sağlanmasını hedeflediklerin ve ülke tarımının en büyük destekçisi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, geçmişte olduğu gibi bugün de çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne Üyelik Şartları

Yem kredisinden yararlanmak için Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi olmak gerekiyor. Gerçek ve tüzel kişiler, kooperatif üyesi olmak için bir dilekçe hazırlayarak Yönetim Kurulu’na başvuruyor. Yönetim Kurulu’nun noktada dikkat ettiği husus, başvuran gerçek ya da tüzel kişilerin ortaklık şartlarına haiz olup olmadığıdır. Şayet şahıslar gerekli şartları taşıyorlarsa kooperatif ortağı olabilirler.

 • Türk vatandaşı olan
 • Kooperatif bölgesinde en az 1 yıldır ikamet eden
 • Medeni ve kanuni haklarından yasaklı olmayan ve bu hakları kullanma ehliyetine sahip olan
 • Farklı bir kooperatif üyesi olmayan
 • Başvuru için yazılı bir dilekçe vermiş ve kooperatifin ödev olarak saydığı faaliyetleri gerçekleştireceğine dair sözleşmeyi kabul etmiş olan
 • Ortaklık için ödemeyi taahhüt ettiği paranın çeyreğini ödemiş olan
 • Kooperatif faaliyetlerine uyarak, ticaret ya da maddi kazanç elde etmek için komisyonculuk yapmayan kişiler kooperatif ortaklığına kabul edilmektedir.
Tarım Kredi Kooperatifleri'ne Üyelik Şartları
Yem Bitkisi Ekenlere Devlet Desteği

Bunun yanında Ziraat bankası da faizsiz yem kredisi 2022 yılında kullandırmaya devam edecek.

Tarım KREDİ Yem Fiyatları GÜNCEL

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz tarafından yapılan açıklamaya göre, yem sektörü içerisinde çiftçiye en düşük yem fiyatlarını Tarım Kredi Kooperatifleri sunmaktadır. Tarım kredi Hayvan yem fiyatları aşağıdaki gibidir:

Büyükbaş Yem Fiyatları

BÜYÜKBAŞ HAYVAN YEMLERİ FORMU KARMA YEM’İN AMBALAJI BİRİM FİYAT PEŞİN
PELET, TOZ, GRANÜLÇUVALTL/KGTL/ÇUVAL
BUZAĞI BAŞLANGIÇ YEMİPelet50 Kg4,240211,98
BUZAĞI BÜYÜTME YEMİPelet50 Kg4,081204,04
SIĞIR SÜT YEMİ STANDARTPelet50 Kg3,862193,09
SIĞIR SÜT YEMİ 18Pelet50 Kg3,901195,04
SIĞIR SÜT YEMİ 18Toz50 Kg3,943197,14
SIĞIR SÜT YEMİ 19Pelet50 Kg3,971198,55
SIĞIR SÜT YEMİ 19Toz50 Kg4,011200,55
SIĞIR SÜT YEMİ ENERJİ 19Pelet50 Kg4,046202,32
SIĞIR SÜT YEMİ 20Pelet50 Kg4,112205,60
SIĞIR SÜT YEMİ 21Pelet50 Kg4,284214,21
SIĞIR SÜT YEMİ 1 E 1 MİXPelet50 Kg4,409220,43
SIĞIR SÜT YEMİ EKSTRA    
DÜVE YEMİPelet50 Kg3,933196,66
KURU DÖNEM YEMİPelet50 Kg3,961198,07
SIĞIR BESİ YEMİ STANDARTPelet50 Kg3,777188,86
SIĞIR BESİ YEMİ STANDARTToz50 Kg3,819190,96
SIĞIR BESİ YEMİ GELİŞTİRMEPelet50 Kg3,823191,15
SIĞIR BESİ YEMİ GELİŞTİRMEToz50 Kg3,865193,25
SIĞIR BESİ YEMİ BİTİRMEPelet50 Kg3,848192,38
SIĞIR BESİ YEMİ BİTİRMEToz50 Kg3,890194,48
SIĞIR BESİ YEMİ TAHIL MİXPelet50 Kg4,107205,33
BÜYÜKBAŞ HAYVAN YEMLERİ

Tarım kredi yem detayları için tıklayınız.

Güncel büyükbaş ve küçükbaş yem fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Fiyatlar bulunulan bölgeye göre değişmekte olup, aralıklı olarak ifade etmeye çalıştık. En doğru bilgiyi ortağı olduğunuz Tarım Kredi Kooperatifleri şubelerinden alabilirsiniz.

Küçükbaş Yem Fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

KUZU BÜYÜTME YEMİPelet50 Kg4,094204,68
KUZU BESİ YEMİ ENERJİPelet50 Kg4,279213,94
TOKLU BESİ YEMİPelet50 Kg4,035201,76
TOKLU BESİ YEMİToz50 Kg4,077203,86
İRİ TANE TOKLU BESİ YEMİToz50 Kg4,191209,56
MÜSLİ TOKLU BESİ YEMİ    
KUZU BESİ ENERJİ EKSTRA ( YENİ ÜRÜN)    
KOYUN SÜT YEMİPelet50 Kg3,981199,07
KOYUN SÜT YEMİToz50 Kg4,023201,17
KEÇİ SÜT YEMİ    
KEÇİ SÜT YEMİ    
KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YEMLERİ

Tarım Kredi Tavuk Yemi Fiyatları 2022 listesindeki kanatlı ve damızlık sektöründe yetiştiricilik yapan çiftçilerimiz detaylı bilgi alabilirler.

Yem Bitkisi Ekenlere Devlet Desteği

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında 2022 yılında da yem bitkisi ekenlere devlet tarafından destekler verilecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemi“ne kayıt olan arazi sahipleri kaba yem üretmek amacı ile tek yıllık ve çok yıllık yem bitkileri üretenlere dekar başına destek verilecek. Destek tutarı ise belirlenen bütçeden ödenecektir. Yem bitkisi üretim desteği aşağıdaki tutarlarda verilmektedir;

 • Dekar başına çok yıllık yem bitkileri için 90 TL
 • Dekar başına tek yıllık yem bitkileri için 60 TL
 • Dekar başına silajlık mısır ekimi için 100 TL
 • Dekar başına kuru üretim yapılacak olan yem bitkileri için 40 TL destek verilecektir.

Bu tutarların yanı sıra bakanlık tarafından belirlenen yerlerde üretim yapanlara bu tutarların yanı sıra ek olarak %25 oranında destek verilecektir. Ayrıca geçtiğimiz yıl ekilmiş ve su azlığı nedeni ile üretiminde problem yaşanmış macar fiği, fiğ, mürdümük ve burçak ürünleri için ek olarak %50 destek sağlanacaktır. Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatlarını içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası faizsiz yem kredisinden yararlanmak isteyenlerin gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek kredi başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Özgür Çevik Özgür Çevik dedi ki:

  Büyük baş hayvan başı yem kredisi ne kadar

 2. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Kredi tutarı nasıl belirlenmektedir. Hayvan başına belli bir tutar üzerinden mi yoksa azami limit adilmamak sartiyla istenilen tutar kadar talep edilebiliyor mu?

 3. Avatar of Serkan Serkan dedi ki:

  2021 yılında Ziraat Bankası sıfır faizli yem kredisi veriyor mu? Bilgi verin lütfen.

  1. Avatar of Ela Kıvılcım Ela Kıvılcım dedi ki:

   2022 yılında ziraat bankası 18 ay vadeli faizsiz kredi vermektedir.

error: Content is protected !!