Afad Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Deprem Yardımı Sorgulama Ekranı

Afad Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Deprem Yardımı Sorgulama Ekranı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen illerde hane başına 10 bin TL yardımın hesaplara yatırılacağı açıklandı. Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlariçin geçerli başvuru koşulları nelerdir, e-Devlet, 10 bin TL yardım başvurusu nasıl yapılır? AFAD Deprem Yardımı Sorgulama Ekranı hakkında tüm detaylar içeriğimizde.

Afad Deprem Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzedeler e-Devlet üzerinden AFAD yarım başvurularını yabilirler. e-Devlet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirmek adına Başvuru linkine tıklayabilirsiniz.

Afad 10.000 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından 10 ilde ev sahibi olan veya kiralayan vatandaşlara 10 bin TL ödemesi başladı. Ödemeler için e-başvuru şartı aranmazken, AFAD da sahada hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, çalışmalar tamamlandıktan sonra ödemelerin yapılacağını bildirdi.

AFAD, ödemelerin 3 bakanlıkla ortak çalışmalar sonucunda yapılacağını söylerken, bu bakanlıkların Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlük olduğu da belirtildi.

10 Bin TL Deprem Yardımı Hangi Bankaya Yatacak?

Ziraat Bankası aracılığıyla 10 bin TL deprem yardımı ödemesi yapılacak. Ziraat Bankası hesabı olmayanların ödemeleri T.C Kimlik numaralarına göre aktarılarak maddi yardım yapılacak.

AFAD Yardım Parası Sorgulama

Afad yardım parası sorgulamalarını e-Devlet “Hane Başı Destek Ödeme Sonucu Sorgulama” sayfasından yapılabiliyor.

10 bin TL deprem yardımı banka hesabına yatırılırsa SMS ile bilgilendirme sağlanacak.

AFAD Yardım Parası Sorgulama

AFAD Kira Yardımı 2023 Toplam 60 Bin TL

Afetzedelerin, ikamet adreslerinin bulunduğu ilin valiliği tarafından kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulaması yapıldıktan sonra, meskenlerinin yıkıldığı, derhal yıkılması, ağır hasar görmesi veya 12 ay boyunca orta derecede hasar görmüş, evi olanlara ayda 5 bin lira olmak üzere toplam 60 bin lira, kiracılara ayda 2 bin lira olmak üzere toplam 24 bin lira yardım yapılacak.

AFAD Barınma Desteği Başvuru Ekranı

Afetzedeler için “barınma desteği” başvuruları e-Devlet üzerinden açıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca deprem bölgesindeki konutun hasarlı olduğu tespit edilen ev sahibi veya kiracılar, e-Devlet üzerinden AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından başvurularını yapabilecekler.

Henüz Hesabıma Para Yatmadı, Ne Yapabilirim?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak hasar tespit işlemleri tamamlandıktan sonra ödemeler yapılacak. Yardım desteği, T.C. Kimlik numarası ile Ziraat Bankasına yatırılacaktır.

Deprem Afeti Nedeniyle AFAD Karşılıksız Nakdi Yardım Yapıyor mu?

AFAD, afetzedelerin yeniden yerleştirme, geçici barınma ve temel ihtiyaç gibi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla afet sonrası nakit olarak karşılıksız barınma desteği sağlayacak.

Yorumlar

  1. Avatar of Nureddin sağlam Nureddin sağlam dedi ki:

    Ben Nureddin sağlam eşme köyü Bizim evler deprem salladı ben çalışmıyor para istiyorum ben engelli