Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?

Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?

Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?
1 Şubat 2019 tarihinde eklendi.

Devlet kadrolarında hizmetli olarak çalışmak ister misiniz? Hizmetli memurlar yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktadır. Hizmetliler evrak, temizlik ve çay vb. işleri yaparlar. Üniversitelerde, yargıtayda, MSB’ de memurlar görev yapmaktadır. Memurların görevleri hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devlet Kurumlarına Yardımcı Hizmetlilerin Görevi

Kpss sınavına girerek devlet kadrolarına hizmetli ünvanı ile atananlara devlet kurumlarında hizmetli olarak çalışan kişilere evrak getir götür işleri yaptırılmaktadır. Kurumda bulunan amire bağlı olarak hizmetliye değişik işler yaptırılmaktadır. Okullara hizmetli olarak atanan kişiler genellikle öğrenci işleri ve sekreterlikte ki evrak getir götür işlerin sorumludur. İdarecilerin talimatları ile çalışılan kurumun gerek duyduğu ve yapılmasını istediği değişik işleri yapmakla yükümlüdür.

Kurumlarda yapılacak işler kesinlikle kurumun idarecilerine ve bağlı bulunan amirin talimatlarına göre değişiklik gösterse de temizlik işi hariç hizmetliler kurumun ihtiyaç duyduğu değişik ve genellikle angarya işlerde çalıştırılmaktadır. Hizmetlilere ağır ve altından kalkamayacağı işler verilmesi takdirde hizmetliler durumlarını idarecilerle paylaşarak işlerin hafifletilmesini talep edebilir. Hizmetli kadrosu demek sadece temizlik işinden sorumlu olmak değildir. Hizmetli olarak ataması yapılanlar genellikle kurumlarda vasıfsız eleman olarak alındığı için genellikle basit işlerde çalıştırılırlar. Bazı durumlarda kişinin performansına bağlı olarak ve verimli bir iş yapacağı kanaatine varılırsa kişi masa başı işlere ve evrak memurluğu gibi işlerden sorumlu olarak çalıştırılabilir. Bu tamamen hizmetlinin işinin iyi yapıp yapmadığına ve verimli ya da verimsiz çalıştığına göre değişir.

hizmetli

Devlet kurumlarında hizmetlilerin görevleri

Yardımcı hizmetler sınıfı grubundan devlet kadrosuna alınan kişilerin işleri bu kanunda belirlenen maddeleri şöyledir. Yardımcı hizmetlerde görev alan kişilerin yapması gereken işler genellikle kurumda her türlü yazı, dosya gibi evrak ve belgeleri alıcısına ulaştırmak dağıtmak, toplamak ve kurumun bel kemiği olmaktır. Kurumlara başvuru yapan kişileri kurumda karşılamak ve ilgili yetkiliye yönlendirmek amacıyla yardımcı olmaktır. Bunun yanında kurumda hizmet verilen yerlerin temizliği, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak ve bu işleri yapmaktır.  Hastane, acil vb sağlık kuruluşlarında ve tedavi kurumlarında görev alacak yardımcı hizmetliler ise hastaların ve hastanenin temizliklerinden de sorumludur. Hasta bakımı gibi basit işler ve hizmetleri karşılamak kurumlarda koruma, muhafaza ve ana hizmetlere yardımcı olmaktır. Her kurumun kendi bünyesine göre lazım gördüğü işlerde ana hizmetlere yardımcı mahiyette görev verilen hizmetleri kapsamaktadır.  Kurumda tesisat, bakım, işletilmesi gibi hizmetlerin hizmetli personelini tarafından yerine getirilmesi bu kanunlar ile belirlenmektedir.Engelli kadrosundan devlet kurumlarına hizmetli olarak atanan ve yardımcı hizmetlerde görev alacak personelin ise daha basit işlerde çalıştırılması ve engeline göre değişen işlerde görev alması sağlanmaktadır. Engelli hizmetli personelin engellerini arttıcı ve ilerletici ve rahatsız edici işlerde çalıştırılması yasaktır. Hizmetli kadrosundaki personeller genellikl kurumlarda kapıda görevli, santraldeki personel, ayak işlerini yapan ve evrak dağıtıp toplayan ve kuruma müracaat edenleri karşılayarak yönlendiren hizmetli olarak iş yapmaktadır. Hizmetli personelin ne iş yapacağı dediğimiz gibi kurumun ihtiyaçlarına ve lüzum gördüğü işlerin ne olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Kamu Kuruluşlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Hizmetlilerin görevleri kamu kuruluşlarında genelde büro hizmetlerini ve temizlik hizmetlerini yapmaktır. Nitelik gerektirmeyen işleri yapan hizmetliler işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak çalıştırılan personel olarak bilinirler.

Uygulamada hizmetlilere büro ve ofislerde çeşitli araç gereçlerini, mefruşatını temizleme görevi veriliyor. Bürolar arasında evrak ve belgeleri taşıyarak dağıtım ve toplanması işini yapabiliyorlar. Gerektiğinde ofis ve büro personeline ikramda bulunmaları istenebiliyor. Konuk ve misafirlere servis yapmaları talep edilebilir. Büroda çalışma saatleri içindeki tatil zamanlarında ve saatlerinde nöbet tutarak gerektiğinde personelin yapacağı işe yardımcı olabildikleri duyulmuştur.

Kamu Kuruluşlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Kamu Kuruluşlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Hizmetli olarak atanan kişilerin en çok merak ettikleri ise hizmetlilerin maaş durumlarıdır. Hizmetliler vasıfsız personel olarak çalıştırıldığından 12/1 kademesinden maaş almaktadır. iki yıl önce Temmuz ayında yapılan zamlarla birlikte hizmetlilerin maaşları 2,344 TL olmuştur. Yapılacak fazla mesailer ile bu maaş 2.400 TL ye kadar çıkabilir.  Yapılacak olan zamlarla birlikte bu oranların artacağı söyleniyor.

Hizmetliler Devlet memurları kanununda ve kurumların kanun ve mevzuatlarında yazılı işleri yapmakla yükümlüdürler. Yazımız yorum niteliğinde olup, personelin yapması gereken işleri bildirmez. 

Ancak hizmetlilerin sorumlu olduğu durumlar söz konusudur. Öncelikle anayasamıza saygılı ve Türkiye Cumhuriyeti’ ne bağlı olmalıdır. Herhangi bir siyasi partiye üye olamazlar veya siyasi faaliyet içinde bulunamazlar. Din, dil, mezhep vb. konularda ayrıma gidemezler. Tarafsız olmak mecburiyetindelerdir.

Hizmetli Maaşları

Kamu kurumlarına hizmetli olarak başlayanların maaşları 2 bin 950 TL’ den başlamaktadır. Ayrıca bu şahısların medeni durumlarına ve çocuk sayılarına göre maaşları düzenlenmektedir.Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar? Konusuna 17 Yorum Yapıldı
 1. Temizlik dedi ki:

  Yav ceket kiravatla temizlik mi olur yahu

 2. Mahir dedi ki:

  Bende eski hükümlü olara hastanede hademe olarak atandim maasimiz ne kadar bulamıyorum hiçbir yerde cevaplar misin

 3. TEKNİK HİZMETLER dedi ki:

  ben teknisyen yardımcısı olarak çalışıyorum bilgisayar teknik destekde çalışıyorum önlisans mezunuyum tekniker maaşı alamıyorum ona çök üzülüyorum emekli olunca çok fark var
  Refik TOPCU

 4. temizlik dedi ki:

  maalesef ben temizlik yapmıyorum deme gibi bir şansımız yok. kanunda açık açık yazıyor hizmetlinin asıl görevi temizlik yapmaktır.

 5. İş dedi ki:

  2828 sayılı kanundan atandım maliye de yardımcı hizmetli olarak atandım tam olarak haklarımı bilmiyorum amirlerim benden çay ocağında çalışmami istemekte fakat ben 6057 sayılı kanun üzerinden atandım hakkımı nasıl savuna bilirim bana yardımcı olacak biri varmı teşekkür ederim

 6. Yadigar dedi ki:

  Hizmetli(ş) sınıfı bir sefere mahsur olmak üzere lise diploması olan vatandaşlar sınavsız idare hizmetine atanacakları haberi doğru mu?

 7. iLyas dedi ki:

  Sayın Editör sevgili admin..
  Siz Yardımcı hizmetler sınıfına dahil Memurları tek bir çatı altında toplamışsınız hatanız burada….
  YHS dahil en az 7 8 tane memur sayabillirim..
  Bütün bunlar ünvanlı memur…
  Memur sınıfının altında çalıştırılamaz maddesini unutmuşsunuz
  YHS dahil Hizmetli ünvanı taşıyan memur görev yerleri temizlinin görevidir..Çay demlemek hiç bir memurun görevi değildir..Bu yüzden çay demlemiyor diye kimseye rapor tutmaya cesaret edemez amir…
  Bunları da yazın..
  Görev tanımlarını tüm memurları kapsıyacak şekilde yapmayınız..
  82 anayasası mantığı bakış açışı ideolojisi ile
  Mecbursunuz aşağıdasınız göreviniz amirin diger..’Sonsuzluk ifa eden cümlerden kaçınmanızı temenni ederim..

  1. Modern hizmetli dedi ki:

   Hocam engin bilgilerinizden istifade etmek istiyorum, genel anlamda her yerde eziliyoruz. Bilinçliyim ancak internet üzerinde araştırmalar yaptığımda amirin verdiği bütün işler diyor. İletişim numaranızı yazarsanız irtibata geçeniliriz.
   Çok yardımcı olmuş olursunuz, şimdiden teşekkür ve minnetlerimi iletiyor, cevap vermenizi sabırsızlıkla bekliyorum..

 8. onur dedi ki:

  Hizmetli olursak olduktan sonra askere gidebilir miyiz

 9. Ozi dedi ki:

  Hastanede şirket elamanlari temizlik personel çalışmaktadır 657 kanuna göre hizmetli memurum temizlik görevi verilmekte bn kabul etmiyorum neyapmam lazim. Daha önce baska hastanede temizlik harici görev yaptım.

 10. hizmetli dedi ki:

  ben hademe olarak calısıyorum.2017 maaşlar 2800 olacak denilmiş aldığımız maas 2,600 yıl 2018 onun zaten yarısı 300 yol parası veriyorum aylık 100 tl de yemek paraısı veriyordum.baktım dısarda daha fazla kazanıyorum istafa ettim malaseff

  1. Hatice dedi ki:

   Ben okullarda hizmetli olmak için ne yapabilirim.?Kocaeli merkezde oturuyorum..

   1. dedi ki:

    iş kur başvur hatice hanım

 11. çoşkun turan dedi ki:

  sağlık bakanlığında bu sorun var

 12. Yunus dedi ki:

  Bir hademe bir öğrenciye sınıf kapısını kapattı diye okuldan kovabilir mi ?

 13. mehmet alagöz dedi ki:

  bilgi edinmek

  1. Songül dedi ki:

   Merhaba ben de eski hükümlü olarak MEB’e yeni atandım hizmetli olarak sürekli işçi kadrosunda merak ettiğim hangi kademe ve dereceden başlıycam acaba birde hangi kadro beni kapsıyor 4/amı 675ye tabi statüdenmi birde maaşım nkdr olur çok soru sordum

Sayfa başına git