geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4997
EURO
8,9552
ALTIN
409,66
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
13°C
Pazar Çok Bulutlu
9°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
13°C

Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?

Devlet Kadrosunda Hizmetli Ne İş Yapar?
A+
A-

Devlet kadrolarında hizmetli olarak çalışmak ister misiniz? Hizmetli memurlar yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktadır. Kamuda hizmetli ne iş yapar maaşı ne kadar, hizmetli memurun görevleri nelerdir, Hizmetlilerin çalışma saatleri ve memurların görevleri hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Devlet Kurumlarına Yardımcı Hizmetlilerin Görevi

Kpss sınavına girerek devlet kadrolarına hizmetli ünvanı ile atananlara devlet kurumlarında hizmetli olarak çalışan kişilere evrak getir götür işleri yaptırılmaktadır.

 • Hizmetliler evrak, temizlik ve çay vb. işleri yaparlar. Üniversitelerde, Yargıtayda, MSB’ de memur olarak görev yapmaktadır. Kurumda bulunan amire bağlı olarak hizmetliye değişik işler yaptırılmaktadır.
 • 657 sayılı Kanun Yardımcı hizmetler sınıfı görevleri belirlenmiştir.
 • Okullara hizmetli olarak atanan kişiler genellikle öğrenci işleri ve sekreterlikte ki evrak getir götür işlerin sorumludur.
 • İdarecilerin talimatları ile çalışılan kurumun gerek duyduğu ve yapılmasını istediği değişik işleri yapmakla yükümlüdür.
 • Kamuda yardımcı hizmetler sınıfında yer alan kişilerin kurumlarda yapılacak işler kesinlikle kurumun idarecilerine ve bağlı bulunan amirin talimatlarına göre değişiklik gösterse de temizlik işi hariç hizmetliler kurumun ihtiyaç duyduğu değişik ve genellikle angarya işlerde çalıştırılmaktadır.
 • Hizmetlilere ağır ve altından kalkamayacağı işler verilmesi takdirde hizmetliler durumlarını idarecilerle paylaşarak işlerin hafifletilmesini talep edebilir. Hizmetli kadrosu demek sadece temizlik işinden sorumlu olmak değildir.
 • Hizmetli olarak ataması yapılanlar genellikle kurumlarda vasıfsız eleman olarak alındığı için genellikle basit işlerde çalıştırılırlar.
 • Bazı durumlarda kişinin performansına bağlı olarak ve verimli bir iş yapacağı kanaatine varılırsa kişi masa başı işlere ve evrak memurluğu gibi işlerden sorumlu olarak çalıştırılabilir. Bu tamamen hizmetlinin işinin iyi yapıp yapmadığına ve verimli ya da verimsiz çalıştığına göre değişir.
hizmetli
Devlet kurumlarında hizmetlilerin görevleri

Hizmetli Memurun Görevleri Nelerdir?

Yardımcı hizmetler sınıfı grubundan devlet kadrosuna alınan kişilerin işleri bu kanunda belirlenen maddeleri şöyledir.

 • Yardımcı hizmetlerde görev alan kişilerin yapması gereken işler genellikle kurumda her türlü yazı, dosya gibi evrak ve belgeleri alıcısına ulaştırmak dağıtmak, toplamak ve kurumun bel kemiği olmaktır.
 • Kurumlara başvuru yapan kişileri kurumda karşılamak ve ilgili yetkiliye yönlendirmek amacıyla yardımcı olmaktır.
 • Bunun yanında kurumda hizmet verilen yerlerin temizliği, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak ve bu işleri yapmaktır.
 • Hastane, acil vb. sağlık kuruluşlarında ve tedavi kurumlarında görev alacak yardımcı hizmetliler ise hastaların ve hastanenin temizliklerinden de sorumludur.
 • Hasta bakımı gibi basit işler ve hizmetleri karşılamak kurumlarda koruma, muhafaza ve ana hizmetlere yardımcı olmaktır.
 • Her kurumun kendi bünyesine göre lazım gördüğü işlerde ana hizmetlere yardımcı mahiyette görev verilen hizmetleri kapsamaktadır.
 • Kurumda tesisat, bakım, işletilmesi gibi hizmetlerin hizmetli personelini tarafından yerine getirilmesi bu kanunlar ile belirlenmektedir.
 • Engelli kadrosundan devlet kurumlarına hizmetli olarak atanan ve yardımcı hizmetlerde görev alacak personelin ise daha basit işlerde çalıştırılması ve engeline göre değişen işlerde görev alması sağlanmaktadır.
 • Engelli hizmetli personelin engellerini artırıcı ve ilerletici ve rahatsız edici işlerde çalıştırılması yasaktır.
 • Hizmetli kadrosundaki personeller genellikle kurumlarda kapıda görevli, santraldeki personel, ayak işlerini yapan ve evrak dağıtıp toplayan ve kuruma müracaat edenleri karşılayarak yönlendiren hizmetli olarak iş yapmaktadır.
 • Hizmetli personelin ne iş yapacağı dediğimiz gibi kurumun ihtiyaçlarına ve lüzum gördüğü işlerin ne olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Kamuda Hizmetli Ne İş Yapar?

Hizmetlilerin görevleri kamu kuruluşlarında genelde büro hizmetlerini ve temizlik hizmetlerini yapmaktır. Nitelik gerektirmeyen işleri yapan hizmetliler işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak çalıştırılan personel olarak bilinirler.

Uygulamada hizmetlilere büro ve ofislerde çeşitli araç gereçlerini, mefruşatını temizleme görevi veriliyor. Bürolar arasında evrak ve belgeleri taşıyarak dağıtım ve toplanması işini yapabiliyorlar. Gerektiğinde ofis ve büro personeline ikramda bulunmaları istenebiliyor. Konuk ve misafirlere servis yapmaları talep edilebilir. Büroda çalışma saatleri içindeki tatil zamanlarında ve saatlerinde nöbet tutarak gerektiğinde personelin yapacağı işe yardımcı olabildikleri duyulmuştur.

Kamu Kuruluşlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı
Kamu Kuruluşlarında Hizmetlilerin Görevi ve Yapacağı İşin Tanımı

Hizmetli Maaşları

Hizmetli olarak atanan kişilerin en çok merak ettikleri ise hizmetlilerin maaş durumlarıdır. Hizmetliler vasıfsız personel olarak çalıştırıldığından 12/1 kademesinden maaş almaktadır.  Yapılacak olan zamlarla birlikte bu oranların artacağı söyleniyor.

Hizmetliler Devlet memurları kanununda ve kurumların kanun ve mevzuatlarında yazılı işleri yapmakla yükümlüdürler. Yazımız yorum niteliğinde olup, personelin yapması gereken işleri bildirmez. 

Ancak hizmetlilerin sorumlu olduğu durumlar söz konusudur. Öncelikle anayasamıza saygılı ve Türkiye Cumhuriyeti’ ne bağlı olmalıdır. Herhangi bir siyasi partiye üye olamazlar veya siyasi faaliyet içinde bulunamazlar. Din, dil, mezhep vb. konularda ayrıma gidemezler. Tarafsız olmak mecburiyetindelerdir.

En düşük memur maaşı üzerinden kamu kurumlarına hizmetli olarak başlayanların maaşları 3.457 TL’ den başlamaktadır. Ayrıca bu şahısların medeni durumlarına ve çocuk sayılarına göre maaşları düzenlenmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar kerim dedi ki:

  merhaba ben imam hatip lisesinden mezun oldum 19 yaşına giricem msb bakanlığı da memur hizmetli kadrosuna başvuru yaptım ben üniversite sınavına giricem kazanırsam polis olmak istiyorum memur hizmetli işnden çıkabiliyormuyum nasıl oluyor yani bir bilginiz varsa anlatırmısınız zahmet olmasa şimmdiden teşşekkürller

  1. Avatar Huseyin dedi ki:

   Selam Kerim kardeşim. Hizmetli olman görevde yukselmeni engellemez. Dışarıdan üniversiteyi okuyup kazandigin ve bitirdiğim bölüme yeni atama yaptırabilirsiniz. Memuriyetliginiz kaldığı yerden devam eder. Aynı zamanda üniversite olması şart değil. Görevde yükselme sınavlarına katılıp yine üst kademeden memurluga devam edebilirsin.
   Soruların için