İBB Sosyal Yardım Kartı Alma 2023 Yılı Şartları e-Devlet Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır, kimlere verilir, nasıl alınır, ne kadar, yardım kartı başvuru formu nasıl doldurulur, Beyaz Masa hangi yardımları yapar vb. konuların detaylarını araştırdık.

İBB Sosyal Yardım Kartı Alma 2023 Yılı Şartları e-Devlet Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen İBB sosyal yardım kartı hakkında araştırmalar devam etmektedir. Dar gelirli, ihtiyaç sahibi olan kişilere sosyal yardım kartı verilmektedir. Bu konu ile ilgili sizlere tüm bilgileri araştırdık. İBB sosyal yardım kartı nedir, nasıl alınır, market yardım kartı nasıl alınır, sosyal yardım kartı ne kadar, nasıl kullanılır, kimlere İBB yardım kartı verilir? 2023 İBB sosyal yardım kartı Ne zaman yüklenecek, İBB sosyal yardım kartı ve çeki başvurusu hakkında tüm bilgilere içeriğimizde yer verdik.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında, ayni ve nakdi sosyal destek başvuruları daha hızlı ve kolay yapabilsin diye online başvuru ve başvuru takip sistemi hayata geçirildi. İnternet üzerinden İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu için tıklayınız.

İBB Yardım Kartı Nedir? Kimlere Verilir? Ne İşe Yarar?

İBB Sosyal yardım kartı İstanbul’da yardıma muhtaç, ihtiyaç sahibi olan, temel gereksinimlerini karşılayamayan aileler ve kişiler için verilmiş sosyal destek kartıdır. Alışveriş ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler sosyal yardım kartına başvuru yaparak ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilirler. 2023 yılının başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bildirilen bilgilere göre 176.000 hane bu yardımdan yararlanmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı şartlarını sağlayan ve İBB sınırlarında ikamet eden kişiler başvuru yapabilmektedir. Yardım kartı şartlarını sağlayan ve başvuruda bulunan vatandaşlar destekten faydalanabilirler.

İBB sosyal yardım kartı şartları aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru yapacak kişinin İstanbul ilinde ikamet ediyor olması,
 • Sağlık sorunları sebebiyle çalışamıyor olması,
 • Başvuru sahibi kadın ise eşinin vefat etmiş olması ve geliri olmaması,
 • Muhtaçlık sınırının altında olduğunu belgeyle kanıtlanması,
 • Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması,
 • Düzenli bir işte çalışmıyor ya da çalışamıyor olması ve gelirinin yeterli olmaması halinde başvuru yapabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı ve çeki, aile ve kişilere ihtiyaçlarını karşılamak ve yardım etmek amaçlı olarak kişinin ihtiyacı kadar para yatırılarak maddi ve nakdi durumu yetersiz olan kişilere destek amaçlı verilmektedir.

İBB Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar bağlı oldukları belediyeye giderek başvuru yapabilirler. Belediyelerden başvuru yapacak olan kişiler başvuru formunu doldurarak başvuruda yapabileceği gibi ön başvurularını e-Devlet üzerinden de yapabilirler.

İBB Sosyal Yardım Çeki Başvurusu 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çeki başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar şahsen ve sözlü olarak başvurularını gerçekleştirebilirler.

İBB sosyal kart başvuru kanalları:

 • Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece semtlerinde bulunmakta olan Sosyal Yardım Birimlerine gidilip yapılabilir.
 • Alo 153 hattını arayarak veya 444 00 93 şeklindeki telefon numarasından başvuru için bilgi alınabilir ya da sözlü bir şekilde başvuru yapabilir.
 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan Kadın Koordinasyon Merkezine gidilip ilgili başvuru formunun doldurulmasıyla yapılabilir.

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı dar gelirli ailelere, muhtaç durumda olan kişilere ve eşi vefat eden çalışmayan kadınlara destek olmak için verilmektedir. Muhtaç durumda olduğunu belirten aileler ve kişiler hakkında araştırmalar yapılır araştırmalar sonucunda muhtaç olduğu tespit edilenlere sosyal yardım kartı verilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı alabilecek kişiler şu şekildedir:

 • Sağlık problemlerinden dolayı yardıma muhtaç olan vatandaşlar.
 • Herhangi bir maaş almayan ve geliri olmayan T.C vatandaşlarına,
 • Eşi vefat etmiş olan ve çalışmayan kadınlara verilir.
 • Sigortalı olarak çalışıyor olan ama kalabalık aile nüfusu nedeni ile haneye gelir sağlayamayan, ihtiyaçları karşılayamayan kişiler bu yardımdan yararlanabilir.
 • Sosyal yardım kartı başvurusu yapan vatandaşların üzerine herhangi bir taşınır ya da taşınmaz malvarlığının bulunmaması gerekmektedir.

İBB Yardım Kartı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İBB sosyal yardım kartı ve çek için gerekli belgeler tamamlanmadan başvuru yapılamaz. Adaylar ilgili yerlerden gerekli belgeleri tamamlayarak başvuru yapabilirler.

İBB yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin kimlik kartı.
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumda olan adaylar için çalışamayacaklarına dair resmi sağlık raporu.
 • Başvuru sahibinin İstanbul şehrinde ikamet ediyor olması ve ikametgah belgesi.
 • Kişinin gelirinin ya da sosyal güvencesinin olmadığını gösteren resmi muhtaçlık belgesi.
 • Eşi vefat etmiş kadınların başvuruları için eşinin ölüm belgesi.
 • Çalıştığı halde ailesinin geçimini sağlayamayan başvuru sahipleri için maaş bordro belgesi.
 • Ailedeki kişi sayısını ve buna bağlı olarak ailede kişi başına düşen gelir miktarını gösteren resmi bir belge ile başvurabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Nerede ve Nasıl Kullanılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği bu sosyal destek kartı marketlerde geçerlidir. Ailelerin alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış bir projedir. İstanbul’da yaşayan ve yardıma muhtaç tüm vatandaşlar, İBB yardım kartından yararlanarak marketlerden alışverişlerini yapabiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kart Nerelerde Geçerlidir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım kartlarının geçerli olduğu, İBB ile anlaşmalı dükkan ve marketler var. Dolayısıyla kartı her mağazada kullanmak mümkün değil.

İBB sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler ise şöyle:

 • Şok
 • Bim
 • Çağrı
 • UCZ
 • Migros
 • Carrefour
 • Onur Market
 • Rammer
 • Happy Center

Sosyal yardım kartınız ile bu mağaza ve marketlerden alışverişlerinizi yapabilir, kartınızdaki limite kadar ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. Markette belediyeden aldığınız kartı okuyabilen POS cihazı varsa alışverişinizi yapabileceksiniz. Temizlik ürünlerinden kişisel bakım ürünlerine kadar tüm ihtiyaçlarınızı kart bakiyenizden satın alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal yardım kartı limiti ilk yüklemede 200 TL olmasına karşın devam eden aylarda her ay 50 TL, 100 TL, 125 TL VE 150 TL olacak şekilde yüklenir.

İBB sosyal yardım kartı limiti belirlenirken hanede yaşayan kişi sayısına göre yardım kartına bakiye yükleniyor. Ayrıca çocuk sayısı, okuyan çocuk sayısı, hane geliri gibi faktörlere göre her ay bakiye belirlenmektedir. Yardım kartınızı aldıktan sonra her ayın 1’inde kartınıza para yükleniyor. Hesabınıza her ayın başında ödeme yapılır.

Bu yardım kartı yanında İBB birde çocukları düşünerek anne kart desteği sunmaktadır. Bu destekten hemen yararlanarak 0-4 yaş arası bebeği olan anneler rahat bir nefes alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama e-Devlet

İBB Yardım Kartı Bakiye Sorgulama hizmeti henüz online hizmet kanallarında aktif değildir. Bakiye durumunu öğrenmek için kartın sözleşmesi bulunan marketler üzerinden bakiye sorgulama talebinde bulunabilirsiniz. Kasiyerlerden destek alarak sosyal yardım kartınızın kullanılabilir bakiyesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı bakiyesi şu anda e-Devlet üzerinden sorgulanmıyor. Sosyal kartlara yüklenen bakiyeler online olarak sorgulanmaz ve e-Devlet, e-SGK gibi online hizmetlerden incelenmez. Ancak yapmış olduğunuz tüm sosyal yardımların durumunu e-Devlet’ten sorgulayabilirsiniz.

İBB yardım kartı başvurusu sorgulama yapmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • e-Devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapınız.
 • Başarılı giriş yaptıktan sonra ”e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” menüsüne geliniz.
 • İBB sosyal yardım kartı başvurunuzun son durumunu bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Her ay düzenli olarak ciddi anlamda paraya ihtiyacınız var ise İBB haricinde Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar da bulunmaktadır. Hemen bilgi alarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.

2023 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İBB sosyal yardım kartı, başvuru sahipleri için yapılan kontrollerin ardından yükleniyor. Kartların düzenlemesinin Aralık ayında yapıldığını ve Aralık ayı itibariyle denetim amaçlı kapatıldığını söyledik. Kartların muayenesinin tamamlanması 2,5-3 ay sürdü.

Bu süre zarfında kartlar alışverişe kapatıldı. Yetkililer, denetim sonucunu size cep telefonu numaranız aracılığıyla bildirir. Numaranızı değiştirdiyseniz, bu şekilde kısa mesaj alamazsınız ve size bildirim yapılmaz. Bu nedenle cep telefonu numaranızı değiştirdiyseniz ilgili birime giderek numaranızı güncellemenizde fayda görüyoruz.

2023 yılında belediyeler ve çeşitli kurumlar tarafından düzenlenen bu yardım kartları ile vatandaşlarımızın ihtiyaçları karşılanacak. İBB sosyal yardım kartlarından faydalanmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden detaylı bilgi alabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılında Hangi Yardımları Yapıyor?

İBB tarafından yapılan yardımlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal destek çalışmaları adı altında toplanan çok sayıda yardım bulunmaktadır.

İBB tarafından yapılan yardımlar şöyle:

 • İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Destek: Ekonomik ya da sosyal yönden zorlanan vatandaşlara destek verilmektedir.
 • İBB Halk Süt Desteği: İstanbul’da bulunan ve yardım alan ailelerin 3-6 yaş ve arasındaki çocuklarına her bir çocuğa haftada 2 litre olmak üzere ayda 8 litre süt desteği verilmektedir.
 • Beyaz Masa Eşya Desteği: Eşya ihtiyacı tespiti halinde muhtaç ailelere eşya desteği verilmektedir.
 • Sen Oku Diye Eğitim Desteği: İstanbul’daki lisans ve ön lisans eğitimleri harici tüm eğitim düzeylerindeki engelli, şehit çocuğu, yetim, öksüz öğrencilere yılda bir kez olmak kaydıyla maddi destek.
 • Tersine Göç Hizmeti: İstanbul’a farklı bir şehirden gelip belirli nedenlerden ötürü İstanbul’da yaşamakta zorlanan ve geldiği şehre geri dönmek isteyip dönemeyen, dönme imkanı olmayan kişilere destek.
 • Genç Üniversiteli Desteği: İstanbul’da kendisinin ya da ailesinin bulunması halinde maddi açıdan zor durumda olan üniversite (Ön lisans ve lisans) öğrencilerine verilen maddi destektir.
 • Sosyal Destek İstanbul Kart: Temel ihtiyaç desteği yapmak amacıyla başvuruları halinde yapılan kapsamlı denetlemeler sonucunda vatandaşlara kendilerine özel kartlar verilerek destek yapılmaktadır.
 • İBB Anne Kart Desteği: Otobüs, toplu araçlarda bebek sahibi olan annelere ücretsiz olarak taşıma kartı vermektedir.

Ücretsiz Kart Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Ücretsiz kart ücretleri 20 TL’den 35 TL’ye çıkartıldı.

Sosyal Yardım Kartı Kaç Para?

Sosyal yardım başvurusu onaylanan kişilere ücretsiz verilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Ne Zaman Sonuçlanır?

İBB sosyal yardım kartı başvuruları 2 hafta içerisinde geri dönüş yapılmaktadır.

İBB Nakit Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

153 iletişim numarası ile iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca, artık online olarak başvuruları yapılabilmektedir.

Beyaz Masa Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB beyaz masa yardım başvuruları ikamet edilen adresin bağlı olduğu belediyelere giderek veya e-Devlet üzerinden ön başvuru yaparak süreç başlatılır. Başvuruları onaylanan kişiler yardım alabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kayboldu Ne Yapmalıyım?

153 Çözüm merkezini arayarak ilgili kartı kapattırmanız gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Özlem özbek Özlem özbek dedi ki:

  5 aydır geçim sofrası başvurmuş hala bir dönüş olmadı 153 aradım da yardım onaylanmış ama ne zaman mesaj gelecek 5 aydır bekliyorum

 2. Avatar of Filiz öngö Filiz öngö dedi ki:

  Sayın bakanlığımız ablam için ibebe yardım kartı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumda tek çalışıyor ayrı evde oturuyor bir oğlu var kocasından ayrı yaşıyor lütfen yardım edin

 3. Avatar of Keziban yağan Keziban yağan dedi ki:

  Yardım istiyorum sosyal yardım kartı istiyorum çocuğum var okula gidiyor KİRADAYİM evde bişey yok lütfen cevap verin

  1. Avatar of Keziban yağan Keziban yağan dedi ki:

   Gıda yardımı istiyorum çocuğum var okula gidiyor KİRADAYİZ

 4. Avatar of Havar Havar dedi ki:

  Esim calisiyor ama gecimizi sagliyamiyoruz lutfen bize yardimci olun 2 cocugumzda varbazan onlar bez alacak paramiz bile olmuyor

 5. Avatar of Amine Amine dedi ki:

  Vealeykumselam
  Pazartesi günü ve çarşamba günü
  40kere elhakumuttekasur suresini oku mevla sana ummadığın yerden para gönderir
  Fi emanillAh

 6. Avatar of İnternet İnternet dedi ki:

  Slm bn Mehmet Seyitoğlu yaşı 58.sakatliği %55 sakatlığı raporu vardır zaten bir terfim ferç üzürlü engelli adamı ve astım bronşit hastayimi urkicantopu vardır bastunla karkiyor çok meğdur perişan hiç bişi yoktur ben mavikart başvuru yaptım kabul edildi hama bu bir ayı oldu mavikart gelmedi ben oğlu askerde Hakkari Şemdinli’de de askeri ben ne yaparım bimliyorum lütfen çok çok raca ederim mavikart bana gubderin

 7. Avatar of Gizem Gizem dedi ki:

  Yardım istiyorum 3 tane çocuğum var kıradayım

 8. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Benim ikizlerim var 3 yasinda evim kira bigelirim yok eşim insaat işcisi yardım istiyorum lutfen yardım edin

 9. Avatar of Ğulay Ğulay dedi ki:

  Yardim karti

 10. Avatar of Şemsi polat Şemsi polat dedi ki:

  Kira yardımı başvurmak istiyorum

 11. Avatar of Hafize Hafize dedi ki:

  Eşim işten çıkarıldı çocuklarımı okuyamıyorum yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var taplet yardım istiyoruz

 12. Avatar of Nadire Nadire dedi ki:

  Maddi yardım kumanya engelli kızıma süt yardımı market kartı talebinde bulunmak istiyorum çalışan yok

 13. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Kira yardımı yaparsanız sevinirim bide yardlm kartl

 14. Avatar of Çınar Çınar dedi ki:

  İki öğrencim var kiradayım eşim çalışmiyor inşaat işçisi sigortam yok ev sahibi beni evden çıkarmak isdiyor ne olur yardımcı olun

 15. Avatar of Müjgan Müjgan dedi ki:

  Bu kartlar ve yardımlar gercek ıhtiyac sahibine veriliyor mu ? Bence bu soru sorulmadı . Bu yardımlar evinde ıkı yada 3 calisan a mi kenarda altını parası olup ev alanamı yoksa karta yükleme yapılmasını dört gözle bekleyip evine makarna cay seker ekmek alana mı verilmedi. .

 16. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Merhaba benim ikizlerim var eşim çalışmıyor evim kira ikizlerim bez sut kullanıyo durumum yok ikizlerim için yardım istiyorum allah rızası için yardım edin zor durumdayım yardım istiyorum

  1. Avatar of Mehmet Seyitoğlu Mehmet Seyitoğlu dedi ki:

   Slm üzürlü %55.sakatliği raporu vardır bir terfim ferc çalışma güç değilim astım bronşit hastayım tedavi görüm çok megdur perişanım bir askeri Hakkari Şemdinli’de de asker hiç kimse yok ben çok reca ederim mavikart gıda kart istiyorum ben başvuru yaptım bu ayı oldu

 17. Avatar of Aysel Aysel dedi ki:

  Evim kira hastam var sizden yadım istiyorum engeli çocuğum var çalışamıyorum doğalgaz yakıt desteği için başvurusu yapiyorum

 18. Avatar of Nazlı mert Nazlı mert dedi ki:

  Ne olursunuz bana yardım edin okur yazarım yok bir kızım var 6 yaşında evim kirada kirami veremiyorum beni çıkartıyorlar bana yardım edin

  1. Avatar of Adile capar Adile capar dedi ki:

   Eşim tek çalışıyor iki çocuk annesiyim kirada oturuyom defadır baş vuruyorum direk red geliyor

   1. Avatar of Selin Selin dedi ki:

    Çocuk yardımı almak istiyorum para