E-Devlet CİMER Deprem Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

E-Devlet CİMER Deprem Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Cimer yardım yöntemi deprem yardım başvurusu nedir? Nasıl yapılır? Cimer yardım başvurusu valiliğe sevk edildi ne demek? Cimer yardım başvurusu kaç günde cevaplanır? E devlet Cimer yardım başvurusu, 10 bin tl deprem desteği sorgulama ne zaman sonuçlanır sorularını yanıtladık.

Cimer Başvurusu Nedir? Kimler yapabilir? Ne işe Yarar?

Cimer uzun adıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezini temsil eder. Cimer yardım başvurusu internet üzerinden yapılabildiği gibi istek, bu sistem bireysel başvuruların Cumhurbaşkanlığı merkezine iletilmesini sağlamaktadır. Herhangi bir ihtiyacı olan vatandaşlarımız başvurularını CİMER üzerinden yaparak ilgili kurumlara gönderilmesini sağlayabilirler. Cimer başvurusu internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.

CİMER Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Şikâyet türü seçilerek yapılan başvurular, 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamındadır. Şikâyet niteliğindeki başvurularda, CİMER personelinin gerekli görmesi hâlinde başvuru
sahibinin lehine olmak üzere kimlik ve iletişim bilgileri gizlenebilir. Bu durumda başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri gizli olarak işleme alınır ve sonuçlandırılır. Hukuka uygun olarak başlatılan idari inceleme veya soruşturmalar ile yargı makamlarının talepleri haricinde; başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri ile kişiyi anlaşılır kılacak diğer kişisel verilerin erişimi engellenir.

Şikâyet başvuruları en geç 30 gün içinde cevaplandırılır. Başvuru ile ilgili yapılan işlemler sonuçlanmadıysa bu süre içinde ara cevap; işlem sonuçlandığında ise kesin cevap verilir.

Cimer Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER web sitesine giriş yapınız. Siteye girmek için bu bağlantıya tıklayınız: https://www.cimer.gov.tr/

 • Site açılışında ‘CİMER BAŞVURUSU YAP‘ butonuna tıklayınız. T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek CİMER sistemine giriş yapınız.
 • Cimer’e girdikten sonra menüden “İstek, Şikayet, Öneri” seçeneklerinden istediğinizi seçiniz.
 • CİMER Maddi Yardım başvurusu yapmak için menüden “İstek” seçeneğini seçiniz.
 • Sisteme otomatik olarak yansıyan kişisel bilgilerinizi kontrol ediniz. Eğer başvurunuza ek olarak herhangi bir mağduriyetinizi belirten bilgi ve belgeleri ilave etmek isterseniz “DOSYA SEÇ” bölümüne giriş yaparak PDF veya istediğiniz formattaki dokümanları CİMER Başvuru sistemine ekleyiniz.
 • Bilgi ve belgeler eklendikten sonra İLERİ butonuna tıklayarak talebinizin istediğiniz kuruma ulaşmasını sağlayınız.

CİMER Yardım Başvuru Sayfası- Linki

Cimer E-devlet üzerinden yardım başvuru sayfasına bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca cimer başvuru sayfasına ulaşarak sorgulama yapmak için ise https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Başvurunuzun konusu gerçekleşmesini istediğiniz somut bir talep veya hizmet ise başvuru türünün istek olarak seçilmesi gerekmektedir. Örneğin; iş talebi, yol yapım talebi, sosyal yardım talebi, sağlık cihazı
talebi, vergi borcunun yapılandırılması talebi gibi.

CİMER Yardım Operasyonları Deprem

Yaşanan deprem felaketi nedeniyle binlerce vatandaşımız tarafından CİMER’e bireysel başvuru yapılmış olup ve bahse konu başvurular CİMER tarafından ilgili birimlere yönlendirilmiştir.

CİMER yardım başvurusu valiliğe sevk edildi ne demek?

CİMER yardım başvurusu valiliğe sevk edildi demek bahse konu başvurunun Valilik makamına gönderildiği anlamına gelmektedir. Bireysel başvurunuz CİMER tarafından açılmış ve valiliğe sevk edilmiştir.

Cimer yardım başvurusu nasıl sorgulanır?

Cimer yardım aşamaları başvuru ve sonuç sorgulamaktan ibarettir. Başvuru sahibi işlemleri internet üzerinden takip edebilmektedir. Başvurunun hangi birime gönderildiği yine CİMER sayfasından takip edilir. Cimer yardım başvurusu sonucu sorgulamak için:

 1. https://www.cimer.gov.tr/ adresine giriş yapın.
 2. Başvuru sonucunuzu görmek için “Başvuru Sorgula” bölümüne girin.
 3. Tc kimlik numarası şifreniz veya E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın ve başvurunuzun sonucunu görün.

CİMER’e internet ortamında yapılan başvurularda, başvuru tamamlandıktan sonra kişiye başvurusunu takip edebileceği bir başvuru sayısı verilir ve e-posta adresine başvurusunun alındığı bilgisi gönderilir. Bu bilgiler ile cimer.gov.tr veya e-devlet üzerinden istenildiği zaman sorgulama yapılabilmektedir.
Bunun yanı sıra T.C. Kimlik Numaranızın yer aldığı ancak başvuru sayınızı bilmediğiniz durumlarda da (mektup, faks veya şahsen müracaatlarınızda) başvuru sonucuna ilişkin bilgiyi “Başvuru Sorgulama”
sayfası üzerinden giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca, ALO 150 telefon hattını arayarak görevli personele başvuru sayınızı veya T.C. Kimlik Numaranızı ve doğum tarihinizi belirterek başvurunuzun akıbeti (hangi kurumlara gönderildiği ve cevabın hangi kurum tarafından verildiği bilgisini) hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cimer Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Cimer’e yaptığınız yardım başvurusu ortalama olarak 15-30 gün içerisinde sonuçlanır. Başvuru bu süre sonunda ilgili makama gönderilir. Yaşanan deprem felaketi nedeniyle başvuru sonuçlarının sonuçlanması uzayabilmektedir.

 • Kurumların başvurularınıza cevap verme süreleri başvuru tipine uygun olarak mevzuat ile düzenlenmiştir. Başvuru sahibi olarak bu süreci beklemek sizin yükümlülüğünüz altındadır.
 • Bilgi edinme başvuruları için bu süre 15 iş günü olarak kanunla belirlenmiştir
 • Başvurunuzun konusu belirli bir istek veya şikâyet içeriyorsa kurumlar 30 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz kesin bir cevap veya yürütülen süreç ile ilgili bir ara cevap vermek zorundadır.

Cimer yardım başvurusu 10 bin TL için yapılması gerekiyor mu?

Depremzede vatandaşlarımız için verilen 10 bin TL maddi yardımdan faydalanmak için Cimer yardım başvurusu yapmanız gerekmez. Zira ilgili kurumlar tarafından 10 bin TL maddi yardım için Cimer veya E-devlet üzerinden başvuru yapmanın gerekmediği bildirilmiştir.

Yorumlar

 1. Avatar of Hüseyin HASAN ELABİD ELDİBİS Hüseyin HASAN ELABİD ELDİBİS dedi ki:

  Yaşam koşulları ve fiyatların yüksek olması nedeniyle yardım ve maddi destek istiyorum. Finans ve kırtasiye konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 2. Avatar of Abdulsamed akbaş Abdulsamed akbaş dedi ki:

  ihtiyaç var