Emeklilerin Hakları Nelerdir? 2022 (BİLİNMEYEN HAKLAR)

Emekli olan vatandaşların faydalanabilecekleri devlet destekli hakları bulunuyor. Yeni emekli olan birçok kişi birden fazla tanınan sosyal haklarının neler olduğunu araştırıyor. Emekliye su, doğalgaz ve elektrik fatura indirim hakkı, bedava ulaşım, SGK destekli kaplıca, emekli maaşını evden alma, 65 yaş üstü olanlar için çeşitli indirimler yapılmaktadır. Emeklilere yapılan indirimler, emekli olunca aynı işte çalışılabilir mi, çalışanların yıllık izin hakları ev esnaf, memur ve SSK emekli maaş hesaplaması nasıl yapılıyor? Emeklilerin hakları içeriğimizde detaylandırdık.

Emeklilerin Hakları Nelerdir? 2022 (BİLİNMEYEN HAKLAR)

Emeklilerin Hakları nelerdir? Bilmeyen ve haberdar olmayanlar için araştırdık.

Emeklilerin Bilmediği ve Haberdar Olmadığı Hakları Nelerdir?

Eğer bir emeklinin 200 metrekareden daha küçük bir evi varsa ve sadece 1 adet evi bulunuyorsa vergiden muaf tutuluyorlar. Eğer bir emekliye bilmeden bu parayı ödemezse belediyelere müracaat edip 5 yıllık geriye dönük olarak iade talebinde bulunabilirler. Emeklileri en çok mutlu edenlerden biri de promosyonlar. Maaşlarının yatırıldığı bankadan yıllık ekstra ücret alabiliyorlar. Emekliler bankalarından ek gelir olarak promosyon ödemeleri alabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu devletdestekli.com protokolüne göre 3 yıllık 500 lira ile 1.500 lira arasında bir gelir elde edebiliyor. Bunun için maaşları 3 yıl boyunca taşıdıkları bankalardan almak yeterli oluyor. TBB tarafından yapılan açıklamaya göre promosyon ödemeleri bankalara hesaplara doğrudan yatırılacak. 76 yaşından büyük emekliler maaşlarını talep etmeleri durumda evlerinden ödeme bilecekler.

Emekli olan bir kişi işyeri açabilir. Çünkü emekliler için teşvik bu alanda da geçerlidir. Bir emekliye maaş bağlansa da hiç kendisine bir iş yeri kurabilir esnaflık yapabilir. İşte bu noktada kendisinden kesilen yaklaşık 650 TL prim ödemek zorunda değil. Sadece bu da değil hazinenin %5 teşviki bulunuyor, aynı zamanda her çalışanı için 100 TL eksik prim ödeme hakkı bulunuyor.

Emekliler, unuttuğu yada bilmediği bir konuda hacizden muaf olma durumundadır. Kredi kartı, kredi borcu veya senet gibi borcu olan emeklilerin korkmasına gerek yok. Unutmayın! emekli maaşlarına haciz konulmuyor. Ancak, SGK tarafından haciz konulabilir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesine göre emekli aylıklarına SGK alacakları ve nafaka borcu dışında kimse haciz getiremez. Eğer bir emeklinin emekli maaşına haciz konulmuş ise İcra Müdürlüğüne gidip itiraz etme hakkı bulunuyor. 

Kanun gereğince emekli maaşlarına, sürekli iş göremezlik gelirlerine, Dul yetim aylık ve gelirlerine, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları için SGK ve nafaka alacakları içinde boşanan eş ve çocuklar izinsiz icraya koyabilirler. Bunun dışındaki alacaklar için borçlu emekli dul yetimin izni olmadan hiç kimse icra ve haciz getiremez.

65 yaş ve üzeri emekliler şehirler arası demiryolu, deniz yolu ulaşım ve otobüslerle toplu taşıma araçlarından indirimli faydalanabiliyorlar. Şehirler arası demiryolu deniz yoluyla ulaşım ve otobüslerde %50 indirim hakkına sahip.

Emekliye İndirimli Fatura Hakkı (Su, Doğalgaz Elektrik)

Devlet tarafından emeklilere verilen birden fazla hak yanında elektrik, su ve doğalgaz faturalarında da indirim yapılmaktadır. Bu faturaların ücretleri üzerinde %40 indirim uygulanır. Emeklilere tanınan bu haktan yararlanmak için;

 • Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
 • Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,

Müracaat edildiğinde, ilgili kurumlara başvurularından hangi kanun kapsamında maaş aldıklarına dair belge düzenlenerek ilgililere gönderilir.

Engellilerin Emeklilik Hakları

İşe girmeden önce yada işe girdikten sonra engelli hale gelen kişilerin, engel oranı %60’ın altında olanlar için erken emeklilik hakkı verilirken iş gücü kaybı oranı %60 ve üzerinde olanlar için Sosyal Güvenlik kurumu tarafından malulen emeklilik hakkı verilir. Diğer emekliler ile aynı şartlar verilen engelli emekliler, emeklilikleri devletdestekli.com süresinde tekrar çalışmaya devam ederlerse iş yerini;

 • Engellilerin ulaşabilirliğini uygun duruma getirmek,
 • Engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak,
 • Çalıştıkları bölümlere göre, gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araçları temin etmesi,

gerekmektedir. Engelli emekliler, engelliliklerini artıracak ve ek engel getirecek işyerlerinde çalışamaz.

Emekliye Verilen Yeni Hak Nedir?

Emeklilerin yurt dışından gerçekleştirilen boşanma işlemlerinin Türkiye’de tescili için her iki tarafın nüfus müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir. Daha öncelerde mahkemeyle yapılan bu işlem artık nüfus müdürlüklerinde yapılmaktadır. Ancak, taraflardan birinin ölmesi yada gelmemesi durumunda tescil işlemi yapılmıyordu. Şimdi yapılan düzenleme ile taraflardan birinin gelip başvuru yapması ile birlikte boşanma tescili yapılabilecektir.

Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışılabilir Mi?

İşyerinden malulen veya normal emekli olarak kıdem tazminatı alıp, emekli maaşı bağlatıp aynı işyerinde çalışmaya devam edenler, emekli olduktan sonra çalıştıkları dönem içinde kıdem tazminatı bakımından diğer işçilerle aynı seviyede olurlar. Bu işçiler, yeniden emeklilik devletdestekli.com sebebini ileri sürerek kıdem tazminatı almaya hak kazanamazlar. Tekrardan kıdem tazminatı alabilmeleri için işverenin hak edecek şekilde işine son vermesi yada işçinin hak edecek şekilde işyerinden ayrılması gereklidir. Bu kişilerin geçmişteki hakları emekli olduktan sonraki hakları sonraki çalışma süreleriyle sınırlı olur.

Emekli Çalışanların Yıllık İzin Hakkı

Emekli olduktan sonra çalışan kişilerin yıllık izin hakları aşağıda belirttiğimiz gibidir.

 • 1 yıl ile 5 yıl arasında çalışanlar için 14 gün,
 • 5 yıl ile 15 yıl arasında çalışan için  yıldan fazla çalışanlar için 20 gün,
 • 15 yıldan fazla çalışanlar için 26 gündür.

50 Yaş üzeri Çalışanların İzin Hakkı

50 yaşını olduran emekli çalışanların işyerinde 1 yıllık çalışma sürelerini doldurduktan sonra izin hakları 20 iş günüdür. Bu hakkı kazanabilmek için kişilerin 50 yaşını tamamen doldurup 51 yaşından gün almış olması gerekmektedir.  Eğer yaşınız tam olarak 50 olmadıysa yıllık izin hakkınız kazandığınız gün kadardır. 51 yaşındaysanız 20 gün olarak yıllık izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

SSK Emeklilerine Faizsiz Kredi İmkanı

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası en çok emekli maaşı ve promosyon veren banka olarak yer alıyor. Bu bankalar emekli vatandaşlarımıza promosyon haricinde öncelik sırası, kredi olanakları gibi birçok ilave hizmet sağlıyor. Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar isimli yazımızda detaylara yer verdik. Bu bankalardan kredi alarak finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? Maaş Hesaplama

Yapılan düzenlemelere göre en düşük emekli maaşı bin lira oldu. Ancak, virüs salgını tedbirleri çerçevesinde emekli aylıkları da yükseltildi. Ekonomi istikrar paketi kapsamında en düşük emekli aylığı alan 1.500 TL’den 1.867 TL’ye çıkarıldı.

Esnaf, Memur ve SSK Emekli Maaş Hesaplaması

4A,4B ve 4C emekli maaşı hesaplamalarını e-Devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz.

 • 4/A emekli maaşı hesaplama
 • 4/B Bağ-Kur Emekli aylığı bilgisi
 • 4/C Emekli Sandığı emekli maaşı hesaplama

Sekmeleri üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli olup yüksek maaş almak isteyen kişiler, Emekli Maaşını Yüksek Almak İçin Ne Yapmalı? yazımızı inceleyebilirler.

Yorumlar

 1. Avatar of Dursun YILMAZ Dursun YILMAZ dedi ki:

  Cevap: SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI > BOLU SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ (25.07.2022 15:19)
  Sayın Başvuru Sahibi :

  CİMER İletişim Merkezine yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiş olup, başvurunuzda belirtilen konu hakkında daha önceki müracaatlarınıza verdiğimiz cevaplarda olduğu gibi sigortalılara bağlanan aylığın hesaplanmasında sigortalılar adına işverenleri tarafından ödenen prime esas kazançlar ve gün sayıları dikkate alınmaktadır. Yaşlılık aylığı bağlanmasında sigortalılara ait diploma, kıdem, meslek ünvanı ve medeni durum dikkate alınmamaktadır.
  Bilgi edinilmesini rica eder, sağlıklı günler dileriz.
  İşçi köle belgesi.Devlet Utansın.

 2. Avatar of Lutfi Lutfi dedi ki:

  Bavkurlularin intibak en doğal hakkı ne zaman verilecek yıllardır verilmiş sözler var 3600 ne zaman 1500 le nasıl geçireceğiz bankaya borcum var maaş yetmiyor