Esnafa İşyeri Alma Kooperatif Kredisi (1,5 Milyon Lira 2023 Güncel)

Yeni bir işyeri veya dükkan satın almak için Esnaf Odası tarafından 1,5 milyon TL düşük faizli esnaf kredisi veriliyor. TÜM ESNAFLARA MÜJDE!

Esnafa İşyeri Alma Kooperatif Kredisi (1,5 Milyon Lira 2023 Güncel)

Esnaflarımıza 3 yeni kredi müjdesi verildi. Esnafımıza 1 Milyon lira limitli 60 ay vadeli işyeri satın alma kredisi, 1.500.000 TL yeni araç alımlarına taşıt kredisi ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerince (TESKOMB) ve Halk Bank tarafından 350 bin lira olarak verilen düşük faizli esnaf kredisi limitinin 500 bin liraya yükseltildiğini açıkladı. İşte ayrıntılar..

İşyeri Satın Almak İçin Esnafa 1,5 Milyon TL Kredi Müjdesi

İkinci müjde olarak esnaflarımız bundan sonra sıfır kilometre yeni ticari araç alımlarında Esnaf Kefalet ve Halkbank aracılığı ile 60 ay vadeli 1,5 Milyon lira düşük faizli kooperatif araç alım kredisi çekebilecekler. Bu kredinin vadesi 5 yıl ile sınırlı olup, faiz oranı ise Kooperatif tarafından belirlenecek. Araç kredisi veren bankaların tüm kredi faiz oranlarından daha düşük olması bekleniyor.

Esnafa verilen ticari araç kredilerinde ise faiz oranları yüksektir. Ayrıca bankalar araç satın almak isteyen esnaflar için %100 kısmını karşılarken bireysel müşteriler için %80’e kadar limitlendirilir.  Bankaların bir kısmının verdiği ticari araç kredileri 4 yıl vadelendirilirken, bazı bankalar ise sadece 36 ay vade yaparlar. Halk Bankası TESKOMB iş birliği ile vereceği bu araç kredisine tam 60 ay vade yapacak ve faiz oranı ise Kefalet faizinden hesaplanacak. Bu demek oluyor ki otobüs, kamyonet, kamyon, binek araç ve benzeri alımlarınızda 1.500.000 TL düşük faizli esnaf kredisi kullanılırken aylık %0,62 oranından faiz hesaplaması yapılacak. Bu destek ticari araç kredisi anlamında Türkiye’nin en ucuz kredisidir. Yıllık 7,5 faiz oranları ile 1 yıl ve 1 yıl üzerindeki vadelerde kredi kullananlar yararlanacaktır.

Esnafa 1.500.000 TL Yeni İşyeri Satın Alma Kredisi

Esnafa 1 Milyon lira 3. kredi müjdesi ise şöyle: Bundan sonra esnaflarımız yeni bir işyeri veya dükkan alımlarında TESKOMB ve Halk Bankası aracılığı ile 1,5 Milyon Lira düşük faizli işyeri satın alma kredisi kullanacaklar.

 • İşyeri alma kredisinin üst limiti 1,5 milyon lira olacak.
 • Kredinin vadesi ile konut kredilerinde olduğu gibi 60 ay (5 yıl) olarak belirlenecek.
 • 1,5 milyon lira dükkan satın alma kredisi çeken esnaflarımız 5 yıl vadeli olarak düşük faiz avantajı ile taksitlerini ödeyecek.

Esnaflarımız daha önce işyeri satın almak istediklerinde bankalar tarafından verilen konut ve mortgage kredilerine başvuru yapıyorlardı. Ayrıca bankalar dükkan satın alacak esnaflardan sigorta, dosya masrafı, yangın sigortası gibi her yıl en az 600 TL-700 TL gider kesmektedirler. Bu giderler her ne kadar kredi teamülleri gereğince olduğu söylense de, yoktan yere esnafın cebinden her yıl para çıkmasına neden olmaktadır. Devletin verdiği bu destek 5 yıl vadeli ve 1 milyon lira limitli olup, hiçbir banka bu limitte 60 ay vadeli düşük faizli kredi vermemektedir.

Şuan Esnaf Kefaletin kredi faiz oranları 1 yıldan fazla verilen krediler için yıllık %7,5 seviyesindedir. Yıllık %7,5 olan faiz 12′ye bölündüğünde ise çıkan rakam aylık %0,62′dir. Yani esnafımız aylık %0,62 faiz oranı ile 1 milyon lira işyeri kredisi alacak. Bundan daha uygun finansman sağlayan Devlet bankaları dahil hiçbir banka yoktur.

İşyeri satın alma kredisi için gerekli evraklar bağlantısını izleyin ve evraklarınızı şimdiden hazırlayın. Esnaf işyeri satın alma kredisi hesaplama:

 • Kredi Tutarı : 1 milyon 500 Bin TL
 • Net Ele Geçen : ₺1.428.650,00
 • Ortalama Taksit : ₺94.139,06
 • Toplam Masraf : ₺71.350,00
 • Toplam Geri Ödeme : ₺1.882.781,25

1 Milyon TL Dükkan Satın Alma Kredi Şartları

Bu kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımızın öncelikle Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden herhangi birine üye olmaları ve üyelik şartlarını yerine getirenlerin ise kredi teamüllerini taşımaları gerekiyor. Esnaf kefalet kredi talep eden kooperatif ortaklarından bazı şartları taşımalarını talep ediyor. Öncelikle kooperatife nasıl üye olunacağını inceleyelim.

 • Ortak olmak için faal durumda esnaf olmak ilk şarttır.
 • İkinci şart olarak esnafın ticaret siciline değil, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekiyor.
 • Üçüncü şart ise esnafın işyerinin veya ikamet bölgesinin Kooperatifle aynı yerde olması lazım.
 • Son şart ise eğer esnaf başka bir İl veya İlçede ki kooperatiflere üye olmuş ise, ikinci bir kooperatife ortak olamıyor.

Bu şartları yerine getiren esnaflarımız esnaf kefalet kredi kooperatifi ortağı olmaya hak kazanıyor. Bununla birlikte ortak olabilmek için yazılı olarak bir dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Ortak olma hakkını kazanan esnaflarımız bir dilekçe ile birlikte Esnaf Kefalete 1,5 Milyon lira düşük faizli esnaf kredisi talebinde bulunabiliyorlar. Yapılan bu başvuru sonucunda kooperatif:

Başvuru sahibi esnafın talebini inceler ve mali durumunu araştırır.

Kooperatif Halk Bankasına yapılacak başvuruda esnafın kefaletini karşılayacağı için kefalet limitini tespit eder.

Kooperatif uygun gördüğünde talebi Halk Bankası şubesine bildirir ve ikinci bir istihbarat işlemi de Halkbank tarafından yapılır.

Banka tarafından da talebi uygun görülen esnafa 1,5 milyon lira düşük faizli esnaf kredisi kullandırılır. Başvuru aşamaları yukarıda yer almakta olan görselde anlatılmıştır.

1 milyon liralık esnaf kredisi haricinde Halk Bankası tarafından 3 farklı program dahilinde esnaflarımıza faizsiz kredide verilmektedir. Bunun için:

 • Unutulmuş mesleklerden birini seçerek işletme açmak.
 • KOSGEB hibe kredi desteği almaya hak kazanmak ve bunun sonrasında başvurmak.
 • Ustalık belgesine sahip olduğu meslek dalında bir işletme kurmak gerekmektedir.

1 milyon lira düşük faizli esnaf kredisinden yararlanmak için, eğer kooperatif üyesi değilseniz, zaman geçirmeden kooperatiflere üye olmanızı tavsiye ederiz.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama bağlantısından sizler için yapmış olduğumuz örnek kredi hesaplamaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of erkan köroğlu erkan köroğlu dedi ki:

  işyeri edindirme kredisi 500000 hesaplaması istiyorum