Esnafa 500 Bin Lira İşyeri Satın Alma Kooperatif Kredisi KASIM 2021

Yeni bir işyeri veya dükkan satın almak için Esnaf Odası tarafından 500 bin TL düşük faizli esnaf kredisi veriliyor. TÜM ESNAFLARA MÜJDE!

Esnafa 500 Bin Lira İşyeri Satın Alma Kooperatif Kredisi KASIM 2021

Esnaflarımıza 3 yeni kredi müjdesi verildi. Esnafımıza 500 bin lira limitli 120 ay (10 yıl) vadeli işyeri satın alma kredisi, 500.000 TL. yeni araç alımlarına taşıt kredisi ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerince (TESKOMB) ve Halk Bank tarafından 150 bin lira olarak verilen düşük faizli esnaf kredisi limitinin 200 bin liraya yükseltildiğini açıkladı. İşte ayrıntılar..

İşyeri Satın Almak İçin Esnafa 500 Bin TL Kredi

İkinci müjde olarak esnaflarımız bundan sonra sıfır kilometre yeni ticari araç alımlarında Esnaf Kefalet ve Halkbank aracılığı ile 60 ay vadeli 500 bin lira düşük faizli kooperatif araç alım kredisi çekebilecekler. Bu kredinin vadesi 5 yıl ile sınırlı olup, faiz oranı ise Kooperatif tarafından belirlenecek. Araç kredisi veren bankaların tüm kredi faiz oranlarından daha düşük olması bekleniyor.

Ticari Araç Alımlarına 500 Bin Lira Kredi
Ticari Araç Alımlarına 500 Bin Lira Kredi

Esnafa verilen ticari araç kredilerinde ise faiz oranları yüksektir. Ayrıca bankalar araç satın almak isteyen esnaflar için %100 kısmını karşılarken bireysel müşteriler için %80’e kadar limitlendirilir.  Bankaların bir kısmının verdiği ticari araç kredileri 4 yıl vadelendirilirken, bazı bankalar ise sadece 36 ay vade yaparlar. Halk Bankası TESKOMB iş birliği ile vereceği bu araç kredisine tam 60 ay vade yapacak ve faiz oranı ise Kefalet faizinden hesaplanacak. Bu demek oluyor ki otobüs, kamyonet, kamyon, binek araç ve benzeri alımlarınızda 500 lira düşük faizli esnaf kredisi kullanılırken aylık %0,70 oranından faiz hesaplaması yapılacak. Bu destek ticari araç kredisi anlamında Türkiye’nin en ucuz kredisidir. Yıllık 8,5 faiz oranları ile 1 yıl ve 1 yıl üzerindeki vadelerde kredi kullananlar yararlanacaktır.

Esnafa 500 Bin TL. İşyeri Satın Alma Kredisi

Esnafa 500 bin lira 3. kredi müjdesi ise şöyle; Bundan sonra esnaflarımız yeni bir işyeri veya dükkan alımlarında TESKOMB ve Halk Bankası aracılığı ile 500 bin lira düşük faizli işyeri satın alma kredisi kullanacaklar.

 • İşyeri alma kredisinin üst limiti 500 bin lira olacak.
 • Kredinin vadesi ile konut kredilerinde olduğu gibi 120 ay (10 yıl) olarak belirlenecek.
 • 500 bin lira dükkan satın alma kredisi çeken esnaflarımız 10 yıl vadeli olarak düşük faiz avantajı ile taksitlerini ödeyecek.
İşyeri Alımına 500 Bin Lira Finansman
İşyeri Alımına 500 Bin Lira Finansman

Esnaflarımız daha önce işyeri satın almak istediklerinde bankalar tarafından verilen konut ve mortgage kredilerine başvuru yapıyorlardı. Ayrıca bankalar dükkan satın alacak esnaflardan sigorta, dosya masrafı, yangın sigortası gibi her yıl en az 600-700 lira gider kesmektedirler. Bu giderler her ne kadar kredi teamülleri gereğince olduğu söylense de, yoktan yere esnafın cebinden her yıl para çıkmasına neden olmaktadır. Devletin verdiği bu destek 10 yıl vadeli ve 500 bin lira limitli olup, hiçbir banka bu limitte 120 ay vadeli düşük faizli kredi vermemektedir.

Şuan Esnaf Kefaletin kredi faiz oranları 1 yıldan fazla verilen krediler için yıllık %8,5 seviyesindedir. Yıllık %9,5 olan faiz 12′ye bölündüğünde ise çıkan rakam aylık %0,79 ‘dir. Yani esnafımız aylık %0,79 faiz oranı ile 500 bin lira işyeri kredisi alacak. Bundan daha uygun finansman sağlayan Devlet bankaları dahil hiçbir banka yoktur.

İşyeri satın alma kredisi için gerekli evraklar bağlantısını izleyin ve evraklarınızı şimdiden hazırlayın.

500 Bin TL. Dükkan Satın Alma Kredi Şartları

Bu kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımızın öncelikle Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden herhangi birine üye olmaları ve üyelik şartlarını yerine getirenlerin ise kredi teamüllerini taşımaları gerekiyor. Esnaf kefalet kredi talep eden kooperatif ortaklarından bazı şartları taşımalarını talep ediyor. Öncelikle kooperatife nasıl üye olunacağını inceleyelim.

 • Ortak olmak için faal durumda esnaf olmak ilk şarttır.
 • İkinci şart olarak esnafın ticaret siciline değil, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olması gerekiyor.
 • Üçüncü şart ise esnafın işyerinin veya ikamet bölgesinin Kooperatifle aynı yerde olması lazım.
 • Son şart ise eğer esnaf başka bir İl veya İlçede ki kooperatiflere üye olmuş ise, ikinci bir kooperatife ortak olamıyor.

Bu şartları yerine getiren esnaflarımız esnaf kefalet kredi kooperatifi ortağı olmaya hak kazanıyor. Bununla birlikte ortak olabilmek için yazılı olarak bir dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Ortak olma hakkını kazanan esnaflarımız bir dilekçe ile birlikte Esnaf Kefalete 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi talebinde bulunabiliyorlar. Yapılan bu başvuru sonucunda kooperatif;

Başvuru sahibi esnafın talebini inceler ve mâli durumunu araştırır.

esnaf kefaletten kredi çekme aşamaları
6 Adımda Esnaf Kefaletten Kredi Çekme

Kooperatif Halk Bankasına yapılacak başvuruda esnafın kefaletini karşılayacağı için kefalet limitini tespit eder.

Kooperatif uygun gördüğünde talebi Halk Bankası şubesine bildirir ve ikinci bir istihbarat işlemi de Halkbank tarafından yapılır.

Banka tarafından da talebi uygun görülen esnafa 500 bin lira düşük faizli esnaf kredisi kullandırılır. Başvuru aşamaları yukarıda yer almakta olan görselde anlatılmıştır.

500 bin liralık esnaf kredisi haricinde Halk Bankası tarafından 3 farklı program dahilinde esnaflarımıza faizsiz kredide verilmektedir. Bunun için;

 • Unutulmuş mesleklerden birini seçerek işletme açmak,
 • KOSGEB hibe kredi desteği almaya hak kazanmak ve bunun sonrasında başvurmak,
 • Ustalık belgesine sahip olduğu meslek dalında bir işletme kurmak gerekmektedir.

500 bin lira düşük faizli esnaf kredisinden yararlanmak için, eğer kooperatif üyesi değilseniz, zaman geçirmeden kooperatiflere üye olmanızı tavsiye ederiz.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama bağlantısından sizler için yapmış olduğumuz örnek kredi hesaplamaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  2021 güncel.

 2. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  işyeri edindirme kredisi için esnaf kefalete başvuru yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!