Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2022 Temmuz Zammı Sonrası

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir 2022 yılında ne kadar oldu, engelli aylığı ve evde bakım maaşı ne kadar araştırdık.

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2022 Temmuz Zammı Sonrası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hasta, engelli ve yaşlı yani bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını sağlayan kişilere evde bakım maaşları verilir. 2022 yılında bu yardımdan faydalanmak isteyenler tarafından araştırılan Evde bakım maaşı ne kadar olacak, Yatırılan maaş ne kadar, T.C No ile maaşı sorgulama nasıl yapılır, kimlere verilir ve şartları nelerdir, Engelli evde bakım Ödeme Bilgileri sorgulama ve öğrenme ile ilgili tüm detaylı konularını detaylandırdık.

2022 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Ne Kadardır?

2022 yılı asgari ücreti Temmuz zammıyla brüt 6.471 TL, net 5.500 olarak belirlendi. Bu bağlamda 2022 Temmuz ayından itibaren evde bakım maaşı: 01.07.2022 ve 31.12.2022 tarihleri arasında ödenecek evde bakım maaşı 2.706 TL’den 3.340 TL’ye yükseldi.

 • Yeni asgari ücretle %40-69 oranlarında engelliliği bulunanlar için engelli aylığı 1.226,69 TL.
 • %70 ve üzerinde engellilik oranı olanlar için ise 1.840,04 TL engelli aylığı alınmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Nasıl Hesaplanır?

2022 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımı aylık 3.340 TL oldu. Evde bakım maaşı alabilmek için ailenin gelir durumunun muhtaçlık sınırın altında olması şartı aranır. Muhtaçlık sınır hesaplaması o yıl geçerli olan asgari ücret bazı alınarak hesaplanır.

2022 yılı için net asgari ücret olan 5.500 TL ‘nin 3’e bölünmesi sonrasında elde edilen rakam 1.833,33 TL olarak hesaplanır. Bu hesaplamaya göre 2022 yılında muhtaçlık sınırı 1.833,33 TL‘dir. Bu rakam muhtaçlık gelir sınırıdır. Bakım aylığı alabilmek için asgari ücretin üçte ikisi 3.666 TL olmalıdır.

2022 Temmuz verilerine göre aylık kişi başı geliriniz 3.666.67 TL’yi geçmemelidir. 2022 için Evde bakım maaşı ise 3.340 TL olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda evde bakım maaşı almak için belirlenen şartlara uygunluk sağlandığı takdirde alınacak olan evde bakım maaşı 3.340 TL’dir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bu yardımın başvuruları ise Aile ve Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

2022 Yılı Evde Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplaması

Bu maaşı alabilmek için istenen şartlardan en önemli ve en çok araştırılan şart gelir kriteri şartıdır. 

Kişi başına düşen gelir hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır:

 • 2022 yılı ile asgari ücret 5.500 TL olmuştur.
 • Buna ek olarak asgari geçim indirimi kaldırılmıştır.
 • Asgari ücretten vergi desteği olan asgari geçim indirimi çıkarılarak gelir kriteri hesaplanmaktaydı ancak 2022 yılında AGİ kaldırıldığından 3/2’i doğrudan hesaplanarak Kişi başına düşen gelir bulunacaktır.
 • Kişi başı gelir 5.500 TL’nin 2/3’sinin altında olması durumda kişi evde bakım maaşı alabilir.

AGİ’nin kalkması ile gelir sınır hesaplaması yapılacak olursak: 1.07.2022 – 31.12.2022 tarihleri arasında 2022 aylığı için muhtaçlık sınırı/ kişi başına düşen aylık gelir sınırı 1.833 TL olmuştur.

1.07.2022-31.12.2022 tarihleri arasında evde bakım aylığı için muhtaçlık sınırı/ kişi başına düşen aylık gelir sınırı ise 2.835,60 TL olmuştur.

 • Net asgari ücret 5.500 TL
 • 2022 aylığı için üçte biri 1.833 TL
 • Evde bakım aylığı için üçte ikisi 3.666 TL

Hane için hesaplamalar yapılırken kişi başına düşen gelir kriteri dikkate alınmalıdır.

Engelli Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir 2022 Yılında Ne Kadar?

2022 yılında yapılan zamlar ile birlikte engelli maaşı kişi başı gelir kriteri 1.833,33 TL‘dir. Engelli maaşları %70 ve üzeri engelli aylığı 1,840,04 TL ve %40-69 arası engelli aylığı 1.226,69 TL‘dir.

Hane içi gelirin kişi başına düşen miktarı asgari ücretin altında değilse gelir kriterine uygun değilse bakım maaşı bağlanmaz. Evde iki bakıma ihtiyacı olan engelli var ise birisi için alınan evde bakım maaşı diğerinin gelir ölçümünde hane içi gelire dahil edilmez.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2022 Yılında Nelerdir? (Kişi Başına Düşen Gelir Kriteri)

Evde bakım maaşı alabilmek için kişilerden 3 şart aranmaktadır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

 • Engelli kişinin sağlık raporunda “ağır engelli” kısmının işaretli olması gerekir.
 • Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılacak olan incelemeler sonucunda engelli kişinin bakıma ihtiyacının olup olmadığı tespit edilmektedir.
 • Eve giren her türlü gelirin toplanıp kişi sayısına bölünmesinde kişi başı gelirin asgari ücretin üçte ikisinin altında gelir olmalıdır.
 • Bu miktar 2022 yılında temmuz ayında yapılan zam ile birlikte 3.666 TL‘dir.

Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak isteyen kişilerin başvurusunda, bakıma muhtaç engelliden, ailesinden veya yasal temsilcisinden istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C Kimlik numarası beyanı.
 • Engelli sağlık kurulu raporu.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf.
 • Engellinin vasisi varsa buna ilişkin mahkeme kararı.
 • Kişilerin gelir ve mal durumunu belirten yazılı beyan ve taahhüt beyanı ile ilgili belgeler.
 • Anne ve baba boşanmış ise boşanmaya ilişkin mahkeme kararı gerekmektedir.

e-Devlet Üzerinden T.C No ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama Yöntemi

Aylık alan kişilerin aylıklarını sorgulamasının iki yolu bulunmaktadır. Bunlar SMS ya da e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Resmi işlerin artık neredeyse hepsini kolaylıkla halledebildiğimiz e- devlete T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfası sayesinde maaşlar sorgulanabilmektedir.

Engelli aylığı Ödeme Bilgileri Sorgulama yapmak isteyen ancak sisteme kaydı bulunmayan kişiler PTT’den şifre alabilir ve e- devlet sistemine kayıt oluşturabilmektedir. SMS yolu ile sorgulama yapmak isteyen kişiler için maaşlarını Ziraat Katılım Bankalarından aldığı takdirde öğrenebilmektedirler. BAKIYE yazıp, 4747′ SMS atılarak yapılabilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Gelire Dahil mi?

Engelli aylığı alanların aylıkları ve yaşlılık aylığı evde bakım maaşı, gelir ölçümünde hane gelirine dahil edilmez.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Evde bakım maaşı için sağlık raporunda ağır engellilik ibaresi kalktığında evde bakım maaşı kesilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Kişi Başı Gelir Ne Kadar?

2022 yılında evde bakım maaşı alabilmek için kişi başına düşen gelirin 1.833 TL‘dir.

Engelli Evde Bakım Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Engelli bakım parası engel oranına göre verilmektedir. Engelli maaşları %40-69 arası engelli aylığı 1.586 TL, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.381 TL‘dir.

Yaşlılık Aylığı ile Engelli Aylığı Birlikte Alınabilir mi?

Yaşlı ve engelli aylıkları sosyal yardım kapsamında olduğundan dolayı vatandaşlar sadece bir destekten faydalanabilmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Isimsiz Isimsiz dedi ki:

  Bu parayı hakeden almalı diyorum bazıları hiç bakıma muhtaç olmadığı halde aliyor hemde kendi çocuğundan yiyip içebiliyor gezebiliyor normal bir insandan farkı yok kendi çocuğuna bakmak için bakım parası alıyor diğer taraftan asıl ihtiyacı olan felçli 70 yaşındaki hastaya bakım parası çıkmıyo nerde adalet

 2. Avatar of Veysel Veysel dedi ki:

  4 çocuk ve iki ebeveynli toplam 6 kişilik bir ailenin 2 çocuğu %90 üzeri engellidir. Ailenin tek geçim kaynağı 2 engelli cocuğun evde bakım maaşı ve engelli maaşıdır.
  Söz konusu 2 engelli çocuğun üzerlerine iki ÖTV indirimli araç alınırsa evde bakım ücreti ve engelli maaşları kesilir mi ?
  Not: ailenin merkeze bağlı ilçede köyünde 2 katlı yaşadığı normal bir evi var

  1. Avatar of İstanbul 34 İstanbul 34 dedi ki:

   Eylül evde bakım maaşı yatmadı bize eşim engelli nedendir ?

 3. Avatar of Cevat Cevat dedi ki:

  gelirler hesaplanıyor da giderler hesaplan mıyor mu. benim dairem a şehrinde 1200 tl kira alıyorum. B şehrinde kirada oturuyorum 2400 tl. kira ödüyorum. 3 çocuğum okuyor. Masrafları dikkate alınmıyor.

 4. Avatar of Çelik Çelik dedi ki:

  Kayın valdem için evde bakım aylığı na basvurcam eşim askari ücretli bekar ogluda var 7kisiyiz demas alzaymir hastası sizce alabilirmiyim

  1. Avatar of Yardim Sever Yardim Sever dedi ki:

   Alirsiniz Bulundugunuz Bölgede Aile ve Sosyal politikalar bakanliginin ofisine ugrayip Yardim isteyin.. Ama en önce yapmaniz gereken hasta olan kişiye rapor almaniz gerekli….

  2. Avatar of Feray sarı Feray sarı dedi ki:

   Ben evde bakım ücreti alıyordum 4 aydır maaşım durduruldu dosyam araştırmada eşim hastanede çalışıyor bayramda çalıştığı mesai ucretleriyle maaşında düzensizlik oluyormuş bayram çalıştığı mesailer gelire giriyormu

 5. Avatar of Nergiz nedime özuçak Nergiz nedime özuçak dedi ki:

  Kira raiş bedeli varmı hesaplamasan düşülmesi gereken gelir neye gore hesaplanıyor ev araba sayılamazken ödediğimiz kira neden sayilmiuor

 6. Avatar of Türkan Türkan dedi ki:

  Selamlar bence devlet bu sistemi değiştirmelidir çok yanlış bir uygulamadır istenilen derecedeki engel durumu göz önüne getirilmeli bu gelire göre değil engelli seviyesi konulmalı agır engelli bir evde bakanı yoksa yada yetersiz kalıyorsa bakıcı tut diyorlar bir bakıcı nın malıyetinden haberleri yok sanıyorum. Ağır engellinin medikal malzemeleri ilaçlarının bazılarını devlet hiç ödemiyor. Bütün bunları göz önüne getirmeli resmen sana çalışma verdiğime yetin diyor. Eşim yüzde yüz engelli ben yüzde kırk dört tek emekli maaşı la napabilirim oglum bize bakmak için çalışamıyor eşim çok sıkıntılı ve obozite benim indirip kaldırmak çok zor iki kuruş veriyorlar hem oğlumun hayatıyla oynuyorlar hem aç kalın diyorlar gelir limiti olmasa oglum çalışır bizde iyi kotu yanımıza yardımcı buluruz bu gelir seviyesini kaldırılmasını rica ediyorum

 7. Avatar of ali erdem ali erdem dedi ki:

  engelli bakım neye göre hesaplanıyor bilmem ama ilgili bakanlık uygulamalı maaş sorgusu yapsada ondan sonra kesse maaşı. bizimkinide kestiler nedeni baba emekli imiş tekrar çalışıyor diye ama baba neden çalışıyorda 1704 tl limiti geçmişiz onu soran yok. kullandığımız ilacı devlet ödeme listesinden çıkardı aylık 6 paket kullanıyoruz 50 tl kutusu medical melzeme alıyoruz aylık 800 tl veriyordum şimdi oda zamlanmıştır yani verilen 1798 tl nin üstüne daha para koyup ilaç ve medical malzeme alıyordum işte bunun için çalışıyorum yoksa 60 yaşından sonra sabah saat 5 te işe gitmeyip evde oturmasını bende biliyorum.yanı evde bakım sınırı engellinin ihtiyaçları doğrultusunda alınmalı veya kesilmeli limiti geçtiniz kesiyorum olmaz sosyal devlette eşim 1500 tl alcak daha yeni emekli oldu ben 2620 tl alıyorum 2 çocuk biri engelli 4120 tl ile nasıl olcak yetmiyor diye iş buldum çalışıyorum onuda saydılar eve giren gelir limiti 1704 tl geçmiş diye kestiler başka bir gelirimiz yok eşimde engelli çocuğu üzerinden üzerinden dışardan yatırarak emekli olcak böyle bişey olamaz o zaman ihtiyaçlarını medical malzemelerini ödesin devlet doktorların iyileştirmeye çalıştığı bu insanların devamlı kullandığı ilacı neden ödeme listesinden çıkardınız ödeyin o zaman ialacı ve medical malzemeyi yada yazılan reçetelerini benden niye alıyorsunuz ama evi kirdaolan arabaı durakta çalışan arsası gelir getiren lerin kesilmedi niye çünkü üstünde gözükmüyor biz adam gibi üstümüzde ne varsa kayıtlı kaçak bi şeyimiz yok.her şeyimiz açıkça ortada ali erdem bornova izmir

 8. Avatar of İsmail İsmail dedi ki:

  5000 TL maaş alıyorum mesai ile birlikte babam engelli maaşı alıyor ona zararı olurmu benim maaş askeri ucrettenmi haseplanir hane geliri bilgisi olan arkaşlar yorum yazabilirmi

  1. Avatar of Alp Alp dedi ki:

   2835tl kışı başı kaç kisisiniz evde

 9. Avatar of Eyüp Eyüp dedi ki:

  Ayrılık bir şey de param 3 kişi yaşıyoruz
  Evde bakim maaşı annesi babam .
  Benim engelli maaşı iptal oldu

 10. Avatar of Eyüp Eyüp dedi ki:

  de evde bakim dahil kestiler evde aile Bakanlığı kestiler koruyucu göre maaşımı alamıyorum zaten bir ay oldu istekleri başımı alamıyor ve sizden için şey yapıyoruz 3 kişi bakıyor o da yanlış yaparsa biliyor içimi de anaemdan babamdan ‘ü ben size bu yazısında evde bakım maaşı da bu yazdığımızı okuyor
  Benim Engelli maaşı iptal
  Tekirdağ kapaklı

 11. Avatar of Aluda Aluda dedi ki:

  ???

 12. Avatar of Aluda Aluda dedi ki:

  Merhaba lar benim kızım yüzde 99engelli impilant kullanıcısı cihazın parçaları dolar bazında alınıyor mesela pili 2gun gidiyor sınıra çöpe atıyoruz 200lira pil fiyatı ve evde bakim maasi alıyoruz fakat başka bir ile taşınmA durumumuz var eşim bizden önce gitti ise girdikten sonra tasinicaz yeni işindeki maas 4bin tl bu durumda kızımın bakim parası kesilirmi gelir 3kisilik aileyiz muhtaclık sınırı bildiğim kadarıyla 1704tl 4bini 3e boldugumde 1033cikiyo bu durumda kızımın bakim masi yinede kesilirmi? Cevaplarsaniz çok sevinirim bu arada eşim ise girip biraz çalışacak 3ay sonra gitmeyi düşünüyoruz kirada oturuyordum adresim aynı olduğu için sosyal politikalara b ildirmedim gittiğimde bildiririm diye bi sıkıntı olurum acaba şimdiden teşekkür ederim…

 13. Avatar of ismail koc ismail koc dedi ki:

  Selami aleykum ben 12 saat çalışıyorum mesayilarla 6500 alıyorum maaş pirim de 8 bin yatiyor 6 kişi lik bir alyeyiz arabam var oturacak evim var balam ağır engeli evde bakim maaşı alıyor köyde ikamet ediyor yanima getirecem biz bakacağız başvuru yapacam yenide bize bakım parasi verirler mi

 14. Avatar of Müslüm oğuz Müslüm oğuz dedi ki:

  Çocuk un cozger raporlu araç almayı düşünüyorum evin içerisine giren maaş 4600 TL çocuklar la beraber toplam 7 kişilik bir aile eyer araç alırsa evde bakım aylığı kesilir mi veya kesilmemesi için araç alma limiti ne kadar olmalıdır ÖTV siz fiyat olarak en üst limit ödememiz gereken 185 binlira olduğuna göre 185 binlira üzerinden mi hesaplanıyor yoksa aracın ana parasi üzerinden 330 binden mi hesaplanip belirleniyor yardımcı olursanız sevinirim