geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? (BASİT YÖNTEM)

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? (BASİT YÖNTEM)
A+
A-

Evlenmek isteyenlerin evlenmeden önce yapması gereken bazı işlemler vardır. Nikah ve evlilik gerçekleşmeden önce bu işlemleri gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu işlemlerden biri de evlenecek olan kişilerin sağlık raporu almasıdır. Evlilik için istenilen sağlık raporu yasal bir zorunluluktur ve aynı zamanda yapılması gereken bir prosedürdür. Bu işlemi yaparken genel olarak gençler zorlanmaktadırlar sebebine bakıldığında ise evlenecek olan çiftlerin yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmaktadır. Evlenmeden önce sağlık raporu nereden alınır? Nereye başvuru yapılır? gibi sorularda sıkça sorulan ve kafa karıştıran sorular olmaktadır.

Evlenecek olan çiftlerin sağlık raporu alması gerekmektedir. Bu raporu almak için çiftler kendi adlarına gerekli yerlere başvuru yapmalıdırlar. Ayrıca sağlık raporunun istenmesindeki asıl amaç kişilerde haberlerinin olmadıkları bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını anlamak ve eğer eğer bu gibi hastalık var ise önceden tedbir almak ve tedavi olmalarını sağlamak için gerekli olan bir prosedürdür. Özellikle sık karşılaşılan bir durum olan kan uyuşmazlığı da bu sağlık kontrollerinde ortaya çıkmaktadır. Eşler arası kan uyuşmazlığı olduğu takdirde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi dünyaya gelecek olan çocukların sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Eğer ileride anne hamile kalırsa ve gerekli önlemler alınmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Evlilik için sağlık raporu almak

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Evlenecek olan kişiler nikahtan önce sağlık raporu almak zorundadırlar. Sağlık raporlarını ikamet etmiş olduğunuz sağlık kurumlarından alabilirsiniz. Ayrıca Sağlık raporunu

 • Aile ve toplum sağlığı merkezlerinden,
 • Sağlık ocaklarından,
 • Devlet hastanelerinden ve özel hastanelerden de alabilirsiniz.

Evlenecek olan kişinin sağlık raporu alması için herhangi bir sağlık kuruluşuna bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Sağlık ocakları ve aile toplum sağlığı merkezlerinde rapor almak sizi biraz uğraştırabilir. Bunun nedeni ise bu yerlerde gerekli olan malzemelerin bulunmamasıdır. Kan testi gibi basit testler sağlık ocaklarında yapılabilir. Ama akciğer grafisi ve diğer şeyler için sağlık ocakları yeterli değildir. Ve sizi başka yere yönlendireceklerdir. Bunun için özel ya da devlet hastanelerine giderek rapor için başvuruda bulunabilirsiniz. Özel hastaneler sizden rapor için ekstra ücret talep edeceklerdir. bu sebeple devlet hastanelerini tercih etmenizi öneririz. Devlet hastanelerinde rapor için her türlü inceleme yapılır ve sizden hiç bir ücret talep edilmez. Sağlık raporu işlemleri yaklaşık olarak bir gün sürmektedir.

Sigortası olmayanlar sağlık ocağına gidebilir mi? adlı yazımızı inceleyerek merak etmiş olduğunuz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Sağlık Raporu Alınırken Hangi Testler Yapılır?

Sağlık raporu için başvuruda bulunmuş olduğunuzda sizden öncelikle kan testi isteyeceklerdir. Bu testin yapılmasındaki öncelikli amaç kan grubunuzun belirlenmesidir. Kan grubunuz belirlendikten sonra ise Hepatit B, hepatit C, frengi, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkların olup olmadığına bakılacaktır. Saymış olduğumuz bu testlerin dışında herhangi başka bir test yapılmayacaktır. Ayrıca vücudunuzda bu hastalıklardan herhangi birinin bulunması halinde tedavi olmanız için işlemler başlatılacaktır. Ve nikah işlemlerinize ara vermeniz gerekecektir. Eğer test sonucunuz temiz ise sağlık raporunu almanızda sıkıntı yaşamayacaksınızdır.

Sağık raporu alırken yapılması gereken testler

50 yaş Üstü Kadınlar İçin Sağlık Raporu Nasıl Olur?

Evlilik için sadece genç olan vatandaşlarımız başvuru yapmamaktadırlar. 18 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımız belediyelere başvuru yaparak evlenmek istediklerini beyan etmektedirler. Evlilik beyanlarını belirten çiftlerden sağlık raporu istendiğini yukarıda da bahsetmiştik fakat evlenecek olan şahıs 50 yaşın üstünde ise ve sağlık raporu alacak olan şahıs bayan ise evlenme başvurularında menopoza girdiklerini belirtmektedirler. Ayrıca menopoza girme durumunu doktor raporu ile kanıtlanırsa Akdeniz anemisi testi yapılmasına gerek kalmayacaktır. Sağlık raporu alırken yapılan kan testi sonucunda ileri ki zamanlarda doğacak çocuklar ve anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı da tespit edilmektedir. Tabi bu durum menopoz dışındaki kadınlar için daha çok önemli olan bir konudur.

60 Yaş Üstü Evlenmek İsteyen Kişilerden Neler Talep Edilir?

60 yaş üstünde olan kişiler evlenmek istediklerini beyan etmiş oldukları takdirde kişilerden sağlık raporu istenmeyecektir. 60 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımızda heyet raporu talep edilir. Heyet raporunun da fotoğraflı olması gerekmektedir. Heyet raporunun istenmesi yaş ile alakalı olduğu gibi hastalıkların ve ölüm riskinin yüksek olması ile alakalı olmaktadır. Evlilik için sağlık raporlarının geçerlilik süresi 6 aydır. 6 aydan sonra evlilik gerçekleşirse tekrar sağlık raporu alınması gerekecektir.

60 yaş üstü kişilerden talep edilen evraklar

Testler Sonucunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Tetkikler sonucunda çiftlerin herhangi birinde bazı hastalıkların olduğu ortaya çıkarsa bu evlenmelerine engel olmayacaktır. Fakat hastalığı olduğu belirlenen kişilerden tedavi olmaları talep edilecektir ve sağlık raporu verilmeyecektir. Fakat bazı önemli hastalıkların olduğu belirlendiğinde ise çiftlerin evlenmeleri için engel ortaya çıkmış olacaktır. Evlilik için engel teşkil eden hastalıklar ise; verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı ve cüzam olmaktadır. Bu hastalıklardan herhangi birine sahip olan kişilere sağlık raporu verilmez ve aynı zamanda evlenmeleri için izinde verilmez.

Evlenecek olan çiftlerimiz çeyiz yardımlarından da yararlanmak istiyorlarsa eğer çeyiz parası ve evlilik yardımı hakkındaki yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirler.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Esra dedi ki:

  Sağlık ocağından Evlilik sağlık raporu hemen alinirmi

 2. Hüseyin AYDENİZ dedi ki:

  sağlık raporu almak istiyorum Ehliyet için

 3. Sedat dedi ki:

  Ehliyeti mi yenilemek için sağlık raporu almak istiyorum